Bouw Winkelhart Alphen deze zomer 4 ik' RIJN VEENSTREEK/LEIDSE REGIO Mei is multiculturele maand in Alkemade I fe ChristenUnie-SGP mag toch meedoen in de Leiderdorpse politiek )nderzoek naar Illegaal wonen in Watertuin kan nog wel vijftig jaar duren itbreiding Alphens ijnlandziekenhuis R3 Pret op de kermis Meeste lintjes naar Warmond 41 Ian mei 'dot raatvoetbal Voorschoten icHOTEN - Astrid den Har vrouw van de overleden orschotense oud-wethouder iden Hartog, geeft donder de aftrap voor het jaarlijkse [atvoetbaltoernooi om de den Hartogbokaal. Het mooi wordt gehouden op eveneens naar de oud-wet- ider vernoemde trapveldje iet Frans Halsplantsoen in itvvijk. De organisatie is in jden van de Stichting Assa- Bewonersorganisatie Vliet en de Leidse Welzij nsorga- ïtie Voorschoten. Aan het mooi doen teams mee van geren, de politie, jongeren- kers en een afvaardiging de gemeente. De eerste lstrijd begint om 13.00 uur. tee, j atleten door echt weer pERSWOUDE-DORP - De vierde ivens laatste Polderloop p in Hazerswoude-Dorp !(li eft afgelopen zondag geen ords opgeleverd. Volgens de t, en lan- rkt lanisatie zijn 'de barre weers- standigheden' daarvan de Zo'n 150 atleten liepen landen variërend van 1,5 tot kilometer. Op de anderhalve jmeter bleken Erik Simon a ijk (heren) en Kelly van (zen (dames) de snelsten. De stvolgende polderloop is op ovei laatste zondag van januari ingi n ïrust over |!j ddokwekerij KI dinsdag 30 APRIL 2002 leiderdorp - De ChristenUnie-SGP krijgt toch een stem in de Leiderdorpse politiek. D. van den Heuvel, de lijsttrekker die op een haar na een raadszetel mistte, mag aanschuiven bij de CDA-fractie in de nieuwe raadscommissie voor gezondheidszorg, onderwijs, cultuur, welzijn, jeugd- en seniorenbeleid. De teleurstelling was 6 maart groot, toen bleek dat CU-SGP net een paar stemmen tekort kwam voor een gemeenteraadszetel. Elf stem bureaus ging het goed en lag de partij op koers voor een zetel, maar bij de twaalfde en laatste ging het mis. In de Leyhof kreeg de CU-SGP zo weinig stemmen, dat de verwachte gemeente raadszetel alsnog in rook opging. Meteen toen de ergste teleurstelling weggezakt was, heeft lijsttrekker Van den Heuvel een be roep gedaan op de andere partijen in Leider dorp, om de CU-SGP toch nog 'een beschei den plaats te geven in de raadscommissies'. „Want al met al zijn er 486 stemmen op onze partij uitgebracht. En daar willen wij graag iets mee doen." Het CDA en BurgerBelangen Leiderdorp (BBL) reageerden positief op dat verzoek. „Zij boden ons een zetel in een raadscommissie aan. Geen zelfstandige zetel voor de CU-SGP, zoals onze voorkeur heeft, maar een zetel als bur gerlid. En omdat het CDA geen enkele voor waarden stelde, en omdat wij sowieso dicht bij deze partij staan, hebben wij besloten om dat aanbod aan te nemen." Volgens Van den Heuvel hoeft Leiderdorp geen 'wonderen' van hem te verwachten. „Het is niet mijn bedoeling om nu meteen allerlei revoluties te ontketenen, of om het collegebe- leid onderuit te halen. In plaats daarvan richt ik mij op kleine dingen, op zaken die op soci aal gebied liggen, en waar we misschien een beetje kunnen bijsturen. Dan denk ik vooral aan het seniorenbeleid. De vergrijzing van Lei derdorp roept om nieuwe vormen van zorg en aandacht. Hoe het anders kan, daar heb ik een aantal ideeën over, maar die hou ik liever nog even voor me." Gemeente investeert 15 miljoen euro in parkeergelegenheid erswoude-dorp - WetilOU- Uljee (ruimtelijke zaken) een bijeenkomst beleggen omwonenden van de pad- ivekerij die onlangs is ge- ligd in Hazerswoude-Dorp. gens de plaatselijke PvdA- :tie is er veel onrust in het p ontstaan. De paddokwe- j heeft toestemming gekre- dl ivan de gemeente Rijnwou- no om zich in een leegstaande rderij aan de Noorddijk te ligen. Volgens Uljee is de in- aeve kwekerij wettelijk toe kan. De ondernemer mag iter maar een woning bij het Irijf hebben. Het is de ge- ente bekend dat er inmid- een tweede woning in ge- is g nomen. De gemeente svoude onderneemt stap- }eta' oom die te verwijderen, al- ide wethouder. Het is nog jk< l bekend wanneer de infor- el bi lieavond wordt gehouden. alphen aan den rijn - Jong en oud namen gisteren in Alphen al een voorproefje op Koninginnedag. De kermis op het Aarplein draait al enkele dagen op volle toeren. Tot plezier van velen. Lachen, gieren, brullen. Het slechte weer mocht de pret niet drukken. Foto: Eric Taal door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - Het nieu- we Winkelhart aan de Hooge Zij de in Alphen aan den Rijn, mo menteel vooral nog gekenmerkt door veel bouwputten, krijgt het komende jaar gestalte. In juli wordt begonnen met de bouw van 100 woningen en apparte menten, 15.000 vierkante meter winkelvloeroppervlakte en 600 parkeerplaatsen. Alphen steekt bijna 15 miljoen euro in parkeer gelegenheid in het centrum. Projectontwikkelaar MAB be taalde ruim 16 miljoen euro voor de grond bij de Pieter Doelmanstraat en de St. Joris- straat. ,AUe woningen worden gebouwd met het politiekeur merk Veilig Wonen. Het expedi- tiedeelte voor de bevoorrading van de winkels wordt overdekt. Dat is niet verplicht, maar wel onze eis. Het is om geluidsover last te verminderen. Op de plek van het oude stadskantoor wordt een ondergrondse par keergarage met twee lagen ge bouwd. Verder naar de Rijn komt een fietsenparkeerkelder", licht wethouder Hans Groen in 't Wout de nu verder ontvouwde plannen toe. Hij zegt dat er heel lang is on derhandeld met ontwikkelaar MAB, maar dat de gemeente daar toch goed uitgekomen is. Met de bouw van de parkeerga rage onder het Winkelhart wordt dit jaar begonnen. Samen met de parkeergarage onder het nieuwe stadhuis komt het aantal parkeerplaatsen in het stadshart op 850. Daarvan zijn er 104 be stemd voor de woningen die bo ven de winkels worden ge bouwd. De garages worden op elkaar aangesloten. De fietsenparkeerkelder staat voor 2003 gepland. De exploita tie wordt waarschijnlijk uitbe steed aan St. Bicyclette. De parkeergarage gaat ruim 13 miljoen euro kosten. Voor de fietsenparkeerkelder is ruim 1,2 miljoen euro uitgetrokken. „Het zijn forse bedragen, maar dicht bij het centrum parkeren heeft bij ons hoge prioriteit", wuift burgemeester Schoof bij voor baat eventuele kritiek op de fik se investering weg. Hij zegt na drukkelijk dat het niet de bedoe ling van de gemeente is om ie dereen de garages in te leiden en daardoor op kosten te jagen. „De gewone verkeersstroom blijft. Iemand die even snel een boodschap doet, hoeft dus niet per se de garage in. Die is meer bedoeld voor winkelend pu bliek." alkemade - Alkemade staat in de maand mei bol van multicul turele activiteiten als muziek, dans en films. Dienstencentrum Jacobus, het Bonaventuracolle- ge, Vluchtelingenwerk Alkema de en de jongerensociëteiten Meddle, 't Farm en Splotsz stel den met zijn allen een gevari eerd programma samen, dat op 3 mei begint. Het uitgebreide programma is een initiatief van Aleid van der Meer, coördinator van het Dien stencentrum Jacobus. Zij be waart goede herinneringen aan de culturele dag van drie jaar geleden. „Maar dat was maar één dag", zegt zij, „en daarbij waren niet zo veel organisaties betrokken. Nu doen de jongeren en de school ook mee." Van vrijdag 3 tot en met maan dag 27 mei is er een expositie in het Dienstencentrum Jacobus (Saskia van Uylenburchlaan, Oude Wetering) met de titel 'Ik wens mij een toekomst'. Er staan er 25 panelen waarop vijf vluchtelingenvrouwen uit Somalië, Koerdistan, Iran, Ango la en Joegoslavië hun verhaal vertellen. Wethouder Wil Reijn- ders opent de tentoonstelling op 3 mei om 10.30 uur. Op woensdag 15, donderdag 16 en vrijdag 17 mei zijn er multi culturele dagen in het Bonaven- turacollege (Meerkreuk, Roelof- arendsveen). Er zijn workshops over drama, didgeridoo, jazzbal- let, voetbal, hiphop en hapjes maken. Deze workshops mon den op 17 mei uit in een slotop- treden voor ouders en andere belangstellenden. Jongerensoos Splotsz (Sportpad, Roelofarendsveen) draait op woensdag 15 mei een culturele film. Op vrijdag 17 mei treedt er een multiculturele band op en op zaterdag 18 mei is er een jukeboxavond. Alle activiteiten beginnen om 19.30 uur. Jongerensoos Meddle (Blijvers polder, Oud Ade) verzorgt op zondag 19 mei een cabaretdiner met een buitenlands tintje. Vol wassenen betalen 17,50 euro, kinderen 10 euro. In het Dienstencentrum Jacobus is er op vrijdag 17 mei een volks- dansoptreden met klederdrach ten uit de Rijnstreek en op woensdag 22 mei een folklore- show met kinderen van basis school Elckerlyc. Beide activiteiten beginnen om 14.30 uur. Op donderdag 23 mei om 20 uur spreekt Shaquila Azi- zada op de basisschool over le ven, opvoeding en onderwijs in Afghanistan. De afsluiting van de feestmaand heeft plaats in het Bonaventura- college op zaterdag 25 mei van 12 tot 17 uur. Er zijn stands, er is een wedstrijd ballonnen opla ten, er zijn muzikale optredens en theaterdemonstraties. warmond - Van alle gemeen ten in Nederland zijn in War mond vrijdag relatief de meeste lintjes uitgereikt. In totaal ontvingen elf mensen een koninklijke onderschei ding. Omgerekend is dat 21,05 lintjes per tienduizend inwoners, het hoogste aantal van Nederland. Op de tweede plaats kwam Schiermonnikoog met 19,86 lintjes per tienduizend inwo ners en de gemeente Horst aan de Maas werd derde met 15,59. Oorzaak van het grote aantal koninklijke onder scheidingen in Warmond zijn negen vrijwilligers van de plaatselijke bibliotheek die een lintje kregen, omdat zij allemaal meer dan 25 jaar ac tief zijn. De andere twee laureaten waren E. Langenhoff, vrijwil liger bij Mariënhaven en Li- duina en PW-raadslid N. van Mameren. door Pieter van Langevelde kZ en gemeente werken samen Stl ef 1 :c*e' ir Wim van Wanrooy zet; 9 i ien aan den rijn - ZorgVer- va? eraar Zorg en Zekerheid doet lSC„ lerzoek naar uitbreiding van 1Rijnlandziekenhuis in Al- 1 tn Het gaat er voorlopig iral om wat er nog ontbreekt in alle opzichten een verant- irde zorg te bieden aan pati- anltn. Wethouder Bas Wienbelt sgezondheid) heeft namens (emeente hierover overeen- - |*nniing bereikt met de zorg- °e lekeraar uit Leiden. «n brief aan Zorg en Zeker- e 1 vragen B en W van Alphen ff de vorderingen van het on- zoek. Zij zien die locatie .ig uitgroeien tot een basis- ian; :enhuis. „Als het ziekenhuis- tuur en de zorgverzekeraars .echt zouden willen, kan er in l<?j ien een volwaardig zieken- i komen", zegt Wienbelt in blad Reporter van het Rijn- Ziekenhuis. s van Royen, voorzitter van '^taad van Bestuur, is het daar mee eens. Hij reageert als op de visie van Wienbelt. a sl linj um ipi "sl!er nieuwbouw en verbouw e. ist het College BouwZieken- lj voorzieningen, niet het zie- buis of verzekeraars. Het na'landziekenhuis is geen ge- w w, maar een organisatie. De W pijpte activiteiten van die misatie zijn poliklinische dagbehandeling en kort 'lijf. Die beslaan 70 procent de zorg en al die activiteiten ook in Alphen. De hoog- ,0 ffiische en specialistische ichtingen hebben in Leider- I™ P plaats. Daarin is veel ge'in- leerd. Tientallen jaren gele- u1 had de beslissing kunnen l'' 'den genomen dit ziekenhuis Hphen te bouwen. Planolo- 'e. h gezien was dat logischer "T L'eest. Maar de foute beslis sing is destijds genomen en nu niet meer te veranderen. Twee ziekenhuisgebouwen met hoog technische zorg zo dicht bij el kaar, dat is echt onmogelijk." Een brief van demissionair mi nister Els Borst biedt voor het gemeentebestuur wellicht toch mogelijkheden. Aan de vaste commissie voor Volksgezond heid, Welzijn en Sport van de Tweede Kamer toonde zij zich op 1 februari voorstander van spreiding van de ziekenhuis zorg. In die brief wordt onder andere ook over een andere in deling van de ziekenhuiszorg gerept. Het rijk beschouwt de locatie Alphen van het Rijnland- ziekenhuis nu als profielzieken huis. Dat wil zeggen dat er mini male hulp geboden wordt. Lei derdorp is een basisziekenhuis en heeft alles in huis om als een volwaardig ziekenhuis te wor den beschouwd. B en W begrijpen dat in de Al- phense situatie 'een geleidelijke overgang' noodzakelijk is om op termijn dezelfde status als Lei derdorp te krijgen. Alphen vol doet nu nog niet eens aan een profielziekenhuis. Er is bijvoor beeld nog geen 7 maal 24-uurs- zorg. De noodzaak van uitbreiding in Alphen moet volgens rijksnor men worden gebaseerd op de te verwachten vraag naar zieken huiszorg. In het overleg tussen Zorg en Zekerheid en het gemeentebe stuur is nu afgesproken om hiertoe gezamenlijk een onder zoek te doen. „Wij als gemeente willen graag gegevens aanleve ren over de ontwikkelingen in de bevolkingsopbouw", schrijft het gemeentebestuur. Zorg en Zekerheid heeft toegezegd in overleg te treden met het Rijn landziekenhuis. warmond/oud ade - Oase van rust. Lustoord. Paradijs op aarde. Woorden schieten tekort als be woners van bungalowpark De Watertuin bij Oud Ade hun woonomgeving willen beschrij ven. Verblijf op het park is zo aangenaam, dat een groot aantal eigenaren van recreatiewoningen er permanent woont. De ge meente Warmond, waartoe het park officieel behoort, heeft de permanente bewoners jaren on gemoeid gelaten. Sinds 1999 is daarin verandering gekomen en voert Warmond een 'uitsterfbe- leid'. Wie per 1 juli 1999 perma nent in zijn bungalow woonde, mocht blijven. Anderen moesten weg. Volgens een woordvoerder van de gemeente Warmond heeft het nieuwe beleid vooralsnog weinig praktische gevolgen. „Het beleid is bijgesteld, maar de handhaving is op hetzelfde niveau gebleven. De gemeente controleert nog steeds niet ac tief. Wel is het zo dat als eigena ren van een huisje in De Water tuin zich inschrijven bij de ge meente ze tegenwoordig bericht krijgen dat ze daar niet perma nent mogen wonen. Er wordt dan ook gelijk gedreigd met een dwangsom." De woordvoerder erkent dat de ze dwangsom eigenlijk niet meer is dan een wassen neus, omdat de gemeente de dwang som alleen kan opleggen als mensen toegeven dat ze hun re creatiewoning permanent be wonen. „De bewijsplicht ligt bij de ge meente. Pas als het budget voor handhaving wordt vergroot kan ook de pakkans groter worden." Hij vermoedt ook dat er op het park nog permanente bewoners zonder gedoogverklaring wo nen. „Ik denk niet dat ze daar weg zijn, maar ze zijn gewaar schuwd. Ze zijn tegen het be sluit van de gemeente niet in De Watertuin bij Oud Ade, een oase van rust. Het verblijf is er zo aangenaam dat een groot aantal eigenaren permanent in de recreatiewoningen woont. Foto: Hielco Kuipers beroep gegaan bij de rechter. Daarom gaat de gemeente ervan uit dat ze hun recreatiehuisjes niet permanent, maar langdurig bewonen." De gemeentewoordvoerder schat dat de gemeente in 1999 ongeveer tien gedoogverklarin- gen heeft afgegeven. Bewoners van de De Watertuin vermoeden dat circa dertig van de 69 recre atiehuizen permanent worden bewoond. Volgens voorzitter J. Janson van de bewoners vereniging is dat aantal dankzij het uitsterfbeleid van de gemeente gedaald. „Sinds 1 juli 1999 zijn vier of vijf huizen verkocht. Deze werden deels permanent bewoond. De nieuwe eigenaren gebruiken het puur recreatief. Het beleid van de gemeente werkt dus." Des ondanks schat hij dat het nog wel even duurt, voordat De Wa tertuin weer een echt recreatie park is. Janson: „Voordat alle permanente bewoners hier weg zijn, zijn we met gemak vijftig jaar verder." Een 61-jarige huis eigenaar, die niet permanent op het park woont, vindt dat wel een geruststellende gedachte. „Dat zorgt tenminste voor wat sociale controle." Op het park, dat al jaren onder werp is van getouwtrek tussen bewoners en gemeente, heerst de stilte. Vogels zijn er de be langrijkste bronnen van geluid. Slechts af en toe worden zij overstemd door een vliegtuig of een auto, die passeert over de Leidseweg. Veel oprijlanen naast de bungalows worden bezet door één, soms twee auto's. Bij de ingang van het park staan postbussen, voor elke recreatie woning één. Handig voor de postbode die zo niet het park op hoeft. Een enkele postbus puilt uit van de huis-aan-huisbladen en andere post. De anderen worden blijkbaar regelmatig ge leegd. Recreanten grijpen het zonnige weer aan om wat te klussen. Een 45-jarige man, die niet met zijn naam in de krant wil, is bezig een buitenkraan te installeren. Zijn familie is vanaf de aanleg van het park, dertig jaar geleden, in het bezit van een recreatie woning. Hij kan zich niet druk maken om het uitsterfbeleid van de gemeente, dat een negatief effect heeft op de waarde van de huizen. Eigenaren kunnen him bungalow namelijk alleen ver kopen als recreatiewoning en niet als huis waar permanent kan worden gewoond. „Ik heb daar geen enkel probleem mee, want ik ga mijn huis niet verko pen. Hooguit over veertig jaar, maar dan staan hier vast kan toorflats." Ook Janson van de bewoners vereniging maakt zich geen en kele zorgen. „De waarde van onze huizen.is door het nieuwe beleid niet gedaald. Het plekje is zo uniek dat men deze bunga lows graag als recreatiewoning koopt. De waarde rijst echt de pan uit. Kopers zijn nu al bereid ongeveer 270.000 euro te beta len." De klussende man vindt dat nie mand recht van klagen heeft. „In elke koopakte stond dat de woningen niet bedoeld waren om permanent in te verblijven. Officieel mag je hier op doorde weekse dagen in de winter niet overnachten." Hij vindt wel dat de gemeente permanente bewo ning heeft uitgelokt. „De ge meente heeft consequent bouw vergunningen verleend voor het aanbrengen van dakkapellen en andere verbouwingen. Daar door zijn de recreatiewoningen steeds bruikbaarder geworden als woonhuis." Inderdaad zijn de bungalows door alle aanbouwsels comfor tabele onderkomens geworden. Naast een ruime woonkamer en keuken hebben de meeste be woners twee slaapkamers bo ven. „Er wonen hier zelfs gezin nen met twee kinderen." De vaste bewoners van De Wa tertuin brengen bij de gemeente aardig wat geld in het laatje, ter wijl Warmond nauwelijks on kosten hoeft te maken. „Wij be talen onroerendezaakbelasting, maar hebben geen recht op ge meentelijke diensten als het op halen van vuil. Dat regelen we dus zelf. Ook zijn we niet aange sloten op het openbaar riool, maar hebben we een eigen sys teem, net als onze eigen water zuiveringsinstallatie en tv-an- tenne. Het is duidelijk dat de ge meente niet wil dat wij een woonwijk worden, want dan moet de gemeente zorgen voor alle voorzieningenïjhclusief on derwijs. Het park is natuurlijk ver verwijderd van de dorps kern, doordat de plassen ertus sen liggen. De bewoners hier zijn dan ook meer georiënteerd op Leiderdorp en Oud Ade." De 73-jarige mevrouw Tio is sinds 1972 de gelukkige eigenaar van een recreatiewoning in De Watertuin. „Pas in 1991 ben ik hier permanent gaan wonen. Ik heb mij toen gewoon ingeschre ven bij de gemeente en de reac tie luidde: 'Welkom in de ge meente Warmond'. Ons verblijf hier werd dus oogluikend toege staan." Tio wil in De Watertuin bliiven wonen, zolang haar gezondneid het haar toestaat. „Het is hier zó heerlijk wonen", zegt ze tevre den. „Het is een paradijs op aar de. Je moet alleen wel tegen de stilte kunnen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11