GELOOF SAMENLEVING De guillotine Een kerk waar homo's niet hoeven te genezen Religieuze internetsites zijn populairder dan ooit Pijn en woede van gehuwde priesters ra; V< Doema: Geen debat over vervolging van RK-Kerk Bijbels Museum opent expositie Tempelberg Vuur voor de pir Zoeken naar een Europees antwoord op Billy Graham if 'Homoseksualiteit bedreigt beschaving' Roermond wijkt 1 j i af van beleid J rond asielzoekei dinsdag 30 APRIL 2002 moskou/afp - De Doema, de Tweede Kamer in Rusland, heeft geweigerd zich te bui gen óver de situatie van de Rooms-Katholieke Kerk in het land. De afgevaardigde Vladimir Semenov van de Unie van rechtse krachten had de Doema voorgesteld zich uit te spreken over wat hij de 'vervolging' van de RK- Kerk noemde. Slechts 32 parlementariërs stemden voor Semenovs voorstel. De relatie tussen de dominante Russisch-Ortho- doxe Kerk en het Vaticaan is al jaren gespannen. De Rus sisch-Orthodoxe Kerk be schuldigt de RK-Kerk van zieltjeswinnerij op Russisch grondgebied. De recente be slissing van het Vaticaan om in Rusland vier bisdommen in het leven te roepen, heeft de betrekkingen verder ver slechterd. Rusland zette vori- ge week de rooms-katholieke bisschop van Irkoetsk, de Pool Jerzy Mazur, het land uit. Eerder deze maand moest de Italiaanse rooms- katholieke priester Stefano Caprio het land verlaten. Voorzitter Dmitri Rogozine van de commissie voor bui tenlandse zaken van de Doema zei dat de RK-Kerk helemaal niet van repressie te lijden heeft, meldde het pers bureau Itar-Tass. „Het aantal rooms-katholieke kerken gloeit van dag tot dag", zei hij. Die 'katholieke expansie' brengt volgens hem schade toe aan het nationale belang van Rusland. door Johan Bosveld Apeldoorn - De belangstelling voor religieuze internetsites groeit stormachtig. Het geweld in Israël en de onthullingen over pedofiele priesters in de VS zijn daarvan de belangrijkste oorza ken. Uit een onderzoek door Jupiter Media Metrix, 's werelds groot ste onderzoeksbureau naar in ternetgebruik, blijkt dat het be zoek aan religieuze sites in en kele weken tijd met meer dan vijftig procent is toegenomen. Van het totale aantal surfers op het internet blijkt ruim zes pro cent religieuze sites te bekijken. Christelijke en dan vooral ka tholieke sites zijn het meest po pulair. Daarnaast zoeken steeds meer mensen informatie op in ternet over Israël en over het jo dendom. Volgens onderzoeker Stephen Kim van Jupiter Media Metrix is het aantal religieuze internetge bruikers ten opzichte van een half jaar geleden meer dan ver dubbeld. Overigens stonden vlak na de terreuraanslagen in New York en Washington ook veel sites over de islam in de be langstelling. Volgens de onderzoekers is vooral de evangelisch getinte in formatie in trek. In de Verenigde Staten is dat bijvoorbeeld de webpagina van tv-dominee Billy Graham (www.christianitytoday.com) terwijl in Nederland de Evange lische Omroep (www.eo.nl) po pulair is op internet. Daarnaast koopt een toenemend aantal mensen religieuze boeken bij de christelijke intëmetboekwinkels. Alleen al in Nederland zijn naar schatting een kleine duizend in ternetsites die iets te maken hebben met religie. Maar de er varing wijst uit dat surfers die specifieke informatie zoeken in ternationaal georiënteerd zijn. Hoeveel religieuze sites er we reldwijd zijn, is onbekend. Hoewel de populariteit van reli gie dus fors toeneemt, zijn vol gens de onderzoekers van Jupi ter de 'traditionele' sites toch nog de grootste trekkers. Daarbij gaat het vooral om sport, seks, entertainment en business. Naast een groeiende belangstel ling voor religie, zoeken surfers ook meer informatie over multi media, persoonlijke levenssfeer en gezinsleven, humor, nieuws, weer en belasting. Amsterdam - Brandpunt van politieke en religieuze richtin genstrijd bij uitstek. Zo typeert het Bijbels Museum in Amster dam de Tempelberg in Jeruza lem, heilige plaats voor mos lims, christenen en joden waar over sinds vdrige week een ten toonstelling draait. Burgemees ter Cohen van Amsterdam hoopt dat de expositie bezoe kers inspireert tot religieuze ver draagzaamheid. Vertegenwoordigers van de drie monotheïstische godsdiensten islam, christendom en joden dom, lichtten bij de opening van de expositie toe waarom hun re ligie Jeruzalem in het algemeen en de Tempelberg in het bijzon der, als een heilige plaats be schouwt. „Het is het contact punt tussen God en mensen, de poort van de hemel", legde rab bijn Evers namens de joden uit. Volgens B. Plaisier, scriba van de drie Samen-op-Wegkerken, is Jeruzalem voor de christenen belangrijk omdat Jezus er ooit rondliep, stierf en opstond uit de dood. Hoewel Jeruzalem voor moslims pas nummer drie op de lijst van heilige steden is, na Mekka en Medina, kennen ook zij veel waarde toe aan de plek. „De islamitische traditie leert dat de profeet Mohammed vanaf de Tempelberg zijn reis naar de hemel maakte", vertelde H. Karacaer, directeur van Milli Görüs Nederland aishmuoaam - Spookachtig toortslicht trekt langs de tombe van Sakhi Zain-ud-Din Wali. De boerenbevolking van zuidelijk Kashmir (India) voert de metershoge fakkels mee bij het begin van de zaaitijd. Na de bitterkoude wintermaanden in de bergen van Kashmir kondigt het feest voor de moslimheilige Zain-ud-Din, eind april, het moment aan waar op boeren hun velden weer gaan omploegen. De verering van zogenaamde pirs (sufi- meesters en mystieke heiligen) is onlosmakelijk verbonden met de islam in Pakistan en India. Legenden rond de heiligen zijn talrijk en van hun graven zou geneeskrachtige wer king uitgaan. Foto: AP/Rafiq Maqbool Lang geleden, toen mensen nog niet konden lezen of schrijven, werden ze geregeerd door een koning. Meestal wist niemand precies waarom die koning de baas was. Hij was er nou eenmaal. Soms werd zo'n koning 'sultan' of 'keizer' of 'kalief genoemd, maar het idee erachter was ongeveer hetzelfde. Zo'n koning werd al snel om ringd door vrome mannen, die hem uitlegden dat God had ge wild dat juist hij Koning had moeten worden. Hij was, werd hem uitgelegd, Koning bij de gratie Gods. De meeste konin gen vonden dat leuk om te horen, en von den het wel fi deel dat God hun zo'n bij zondere plaats had gegeven. Die vrome mannen kwa men soms uit verre landen, en vreesden dat de onder danen van de koning hun de hersens in wensten te slaan. Dat was vaak ook zo. Maar ja, nu de koning zo blij was van die vrome man nen gehoord te hebben dat hij koning was bij de gratie Gods, besloten de onderda nen dat ze de vrome mannen maar met rust moesten laten. Kennelijk waren het vrienden van de Koning. Voor die vrome mannen was dat gunstig. Bonifatius was bij Dokkum vermoord, maar zij konden nu ongestoord de hei dense onderdanen van de ko ning gaan proberen te beke ren. De koning zorgde er wel* voor dat ze niet werden dood geslagen. Zij, op hun beurt, zorgden er voor dat de onder danen gingen geloven dat de Koning de koning was omdat God dat gewild had. De onder danen waren ook blij: eindelijk begrepen ze nu waarom de Koning de baas was. Dat ze dat nu allemaal goed begrepen, gaf rust in de tent. De onderdanen moesten de Koning uiteraard belasting be talen, anders kon hij geen pa leizen bouwen en de dingen doen die des konings waren. Uiteraard betaalde de koning orscl ider de< aatvc ider moe evei ider iet F ftwij: iden Be ide rnoo ere: :ers de p Istrij ERSV lever HA JAN eerst ook wel belasting aan zichzelf, maar omdat hij dan evenveel ontving als hij be taald had, hield hij, op advies van monniken die konden boekhouden, daar maar snel weer mee op. Al spoedig werd dat een wet: de koning hoefde als enige geen belasting te betalen. Dat was logisch. Zo wou God het hebben. Zo was het nu een maal. Wie het niet begrèep ko het zich door een wetgeleerde laten uitleggen. Wie het dan nog niet begreep, kreeg gedot der met de inquisitie. Eeuwen lang heeft dat systeenÉQ g gewerkt, en in veel lan-' !Cll den werkt het nog steeds. Me naarmate 1 onderd; pienterder werden, werden de problemen groter. Met name in Frankrijk, a ijk (h rond 1789, werd de wrevel over de koning! 8- groot, data hem, en haast al zijn hovelingen, het hoofd i 11*11 hakten me een specie daartoe oni worpen ap paraat, de guillotine. Zodra de onderdanen in meerderheid konden lezen en schrijven, vond er iemand de verkiezin- tie is gen uit. Al snel kon bijna iedf p on een begrijpen wat dat warea ij hee Nu hadden de onderdanen di ivan koning eigenlijk niet meer noom dig, want ze konden nu hun regering eenvoudigweg zelf kiezen. NS SEN ramsj stam izaak andt ilon imeti ben StVOl; aatsi IERSV Ulje teen rom weki rder: ugen sieve taan. tern Irijfh ente leen ilVOU lom ;dev In Nederland werd de koning het hoofd niet afgehakt. In te gendeel, uit vriendelijkheid deed iedereen alsof hij nogea £jg beetje de baas was, en hij hoefde geen belasting te beta len. Zijn onderdanen waren rijk, e tbeki betaalden elke dag wél veel bi tieavi lasting. Behalve op Koningin nedag. Dan handelden en vei kochten ze dat het een lieve lust was. Dan waanden ze zie koning. Dan betaalden ze, va één dag, geen belasting op hi inkomsten. Daarom heet die dag koninginnedag. )i boedapest/anp - Ongeveer dui zend evangelische leiders uit ruim dertig landen zijn sinds za terdag in de Hongaarse hoofd stad Boedapest bijeen om te on derzoeken op welke manier Eu ropese christenen de taak van Amerikaanse evangelisten als Billy Graham kunnen overne men. Het congres Hope 21, dat tot 1 mei duurt, buigt zich volgens de organisatoren vooral over de vraag hoe Europese organisaties de zending en evangelisatie in hun eigen continent zelf ter hand kunnen nemen. „Tot dus ver werden evangelische evene menten vooral gerund door Amerikanen omdat zij niet al leen de financiën maar ook de zendingsmentaliteit hebben die daarbij horen", zei Geza Kovacs, secretaris-generaal van de Hon gaarse Evangelische Alliantie. „Dit congres is een poging om Europeanen op eigen benen te laten staan", aldus Kovacs. Een van de thema's is het opzetten .van zendingsactiviteiten in de Europese steden. Het platform Hoop voor Europa ondersteunt het congres. Daarbij is ook de Nederlandse Evangelische Alli antie aangesloten. Ook de conservatieve Hongaar se premier Orban is uitgeno digd. Orban heeft christenen eerder opgeroepen een grotere rol te spelen in Hongarije, waar volgens hem generaties hebben geleden onder het door de com munisten gepredikte atheïsme. „Ik herinner mij nog hoe moei lijk het was onder het commu nisme", vertelt Kovacs, die bap tistenpredikant is. Uit Neder land werden er in die tijd onder meer bijbels naar zijn familie gesmokkeld. Volgens Kovacs moet Hope 21 een nieuwe gene ratie Hongaren aanmoedigen gebruik te maken van de nieuw verworven vrijheid om het evan gelie te verkondigen. Tien jaar Evangelische Charismatische Vieringen aan Amsterdamse Keizersgracht amsterdam - Elke maand komen zo'n honderd homoseksuelen er voor naar de Keizersgrachtkerk in Amsterdam: de Evangelische Charismatische Vieringen (ECV). Tien jaar geleden kwamen deze vieringen tot stand en zondag werd het jubileum gevierd in een speciale dienst. Aanleiding was destijds een ad vertentie in dagblad Trouw, ge plaatst door Hans Zellenrath. Hij zocht naar een gemeente die hem 'zónder voorwaarden' zou aanvaarden. „Aan fundamenta listische schriftuitleg en goed bedoelde vermaningen beslist geen behoefte." Zellenrath verklaarde 'als prakti serend homo én meélevend christen' nergens in een (volle) evangelische of pinksterge meente te worden geaccepteerd, 'alleen maar omdat je in liefde en trouw al jaren aan een vriend verbonden bent', aldus zijn ad vertentie. Een bestaande ge meente diende zich niet aan. Wel kwamen er contacten uit de advertentie voort die leidden tot het organiseren van speciale diensten voor homo's. Accepta tie van homoseksuele relaties was een gegeven. In een kleine brochure blikken betrókkenen tevreden terug op de gang van zaken. De vieringen worden een 'rustplek' genoemd 'na jarenlange strijd, afwijzing en vergeefs 'genezing' zoeken'. Ze zijn 'een plek waai- zegen van uitgaat'. Lovend is ook ds. An neke Parmentier van het IKON- pastoraat. Ze gaat graag voor in de vieringen. „Je voelt je er wel kom, waar je ook vandaan komt en wie je ook bent." Initiatiefnemer Cees Meynen vindt aparte diensten voor ho mo's nog altijd noodzakelijk. Er zijn nog steeds homoseksuele christenen 'die in hun eigen evangelische gemeente of or thodox gereformeerde kerk niet als homo of lesbo aanvaard worden of in ieder geval dat zo beleven', voert hij aan. Cor Ofrnan merkt op dat de Evangelische Charismatische Vieringen niet alleen homo's hebben getrokken' uit evangeli sche kring. Belangstellenden kwamen ook uit andere tradi ties: Samen op Weg, rooms-ka- tholiek, luthers, doopsgezind, oud-katholiek. Vele honderden hebben hun weg naar de Kei zersgracht gevonden, aldus Of- man, in het dagelijks leven pas tor van de Open Deur. „Toch heeft dat niet geleid tot een ge stage toename. De vieringen lij ken te stabiliseren op een hon derdtal bezoekers. Het is dus in de eerste plaats de vraag in hoe verre de ECV aantrekkelijk blijft voor mensen uit de evangeli sche en pinkstertraditie of een 'stepping stone' is voor een stap verder: een van de gevestigde (Samen-op-Weg) kerken die vol doende ruimte bieden." De theologe Nynke Dijkstra-Al- gra feliciteert de organisatie van homoseksuele christenen met haar tienjarig bestaan. Ze is in dienst van het landelijk bureau van de Samen-op-Wegkerken. Officieel heet ze 'adviseur voor de evangelicale inbreng in de Samen-op-Wegdienstverlening'. Ook zij noemt het een voorrecht dat ze jaarlijks een keer mag voorgaan in een viering. „En ie dere keer bedenk ik, als ik te midden van jullie mag meezin gen en bidden: Als Jezus érgens Homoseksualiteit is een be dreiging voor de beschaving. Dat heeft de hoge functionaris van de Russisch-Orthodoxe Kerk, metropoliet Kyrill ge zegd. Aanleiding voor zijn op merkingen was de indiening van een wetsvoorstel in het Russische parlement dat ho moseksualiteit strafbaar stelt. „De overtreding van de godde lijke morele wet en het feit dat die overtreding als een norma le praktijk wordt beschouwd, bedreigen het voortbestaan van de beschaving", tekende in Amsterdam aanwezig is, dan wel hier, vanmiddag!" Dijkstra zegt het te betreuren dat homoseksualiteit onderwerp is van kerkpolitieke discussies. Ze begrijpt wel waarom het ge- het persbureau Interfax op uit de mond van Kyrill. De metro poliet is verantwoordelijk voor de buitenlandse betrekkingen van de Russisch-Orthodoxe Kerk. Kyrill gaf daarmee impli ciet zijn steun aan het wets voorstel. In de Sovjettijd was homoseksualiteit strafbaar. Na de val van het communisme is de strafbaarstelling opgeheven. „Het is gevaarlijk om deze praktijk te beschouwen als normaal gedrag dat de steun van de wet heeft", zei de me tropoliet. beurt, maar ze vindt homosek sualiteit meer een onderwerp voor een persoonlijk gesprek. „Het onderwerp is te teer om er, vaak over de hoofden van be trokkenen, over te strijden." den bosch - De vereniging Ge huwd en Ongehuwd Priester schap (GOP) presenteerde het boek Spandoek, getuigenissen van 23 gehuwde priesters. „Het lijkt een perfecte timing dat wij met een boek komen, exact in de tijd dat het Vaticaan met Amerikaanse kardinalen praat over de grootste en in ie der geval duurste crisis in het priesterambt." Toon van Buren, voorzitter van de vereniging Ge huwd en Ongehuwd Priester schap (GOP), memoreerde het bij de presentatie van het boek 'Spandoek' in het Franciscus- huis in Den Bosch. Het boek bevat getuigenissen van 23 gehuwde priesters. Velen van hen zijn intussen in de vut of met pensioen, en kunnen daarom zonder angst voor maatregelen vertellen waarom ze trouwden. Het is een relaas over de pijn en woede vanwege de uitstoting door collega's en kerkelijke leiding en hoe ze daar nu op terugblikken. Bijna alle maal zijn de mannen uit het ambt gezet, dat wil zeggen dat ze geen sacramenten meer mo gen toedienen, behalve in nood gevallen. Op een of andere ma nier assisteren ze nog in hét pastoraat of hebben een eigen 'basisbeweging'. Van Buren benadrukt dat de 23 model kunnen staan voor zeker honderd meer, want er zijn in Nederland 2250 gehuwde pries ters. Wereldwijd zijn er zelfs 100.000 op een totaal van 400.000 priesters. 'In Geroepen, het lijfblad van de vereniging windt Lambert van Gelder zich op over de ontken ning van het Vaticaan dat de ce libaatsverplichting priesters 'drijft naar pedofilie, homofilie, geheime relaties of seksuele misdragingen'. Myriam Steemers van Winkoop van de Mariënburgvereniging las in het boek 'zoveel verdriet rond de gedwongen scheiding van het ambt, dat het onmense lijke ervan heel duidelijk wordt'. Zij benadrukte dat gehuwd priesterschap simpel 'een terug keer is naar het eerste christen dom' en dat slechts 'een heel kleine groep' binnen de kerkelij ke leiding dat tegenhoudt. Zij sprak zich uit voor een boek van en voor de partners van de priesters, evenals Carla Ubbink, voorzitter van de partnersstich ting Magdala. Ubbink zag in het boek een be vestiging van de verwoestende uitwerking van de 'overheersen de rationaliteit' van de semina rie-opleiding op persoonlijke gevoelens, wat leidt tot 'verdor ren van de persoonlijkheid'. Zij hoopte dat het boek aanleiding zou zijn voor priesters met een geheime relatie om in de open baarheid te treden. Haar hoop op vrouwen in het ambt wordt dagelijks gevoed doordat 'vele vrouwen in de kerken al voor gaan. De tijd werkt in ons voor deel'. Henk Baars van de Acht-Mei- Beweging putte uit eigen erva ring om de hoop van gehuwde priesters op collegiale steun of bekering van de kerkelijke lei ding te laten varen. Hij schetste het toekomstbeeld van een pas tor als een vrij beroep of in vrije tijd, die wordt ingehuurd, los van betuttelende instanties. In het boek worden de getuige nissen van de 23 gehuwde pries ters van commentaar voorzien door Francien van de Beek. Wim van der Velden duikt in ge schiedenis en literatuur. In een aanhangsel wordt uitleg gege ven over de kerkelijke organisa tie, aangevuld door 'flitsen uit de geschiedenis' en adressen van progressieve organisaties. Spandoek. Uitgever Ton van den Ende, Rotterdam. Prijs eu ro 12,50. IfZ roermond/anp - BisSCÏ Wiertz van Roermond stu zijn parochies geen brief 1 een oproep uitgeprocedee ryyjr asielzoekers te helpen uitzet: te voorkomen. Daarmee u |EN j hij af van het standpunt van eraar andere Nederlandse bissch ]erz0( pen. Volgens het bisdom Re m:r mond moet elke parochie \i in j zich uitmaken of ze mensen, lraj Q| om brood en onderdak a kloppen, wil helpen. j^g Op 12 april stuurden de ani Nederlandse bisschoppen l' brief aan al hun parochies praktische tips voor hulpi uitgeprocedeerde asielzoelï ^gj-, Het gaat om een protest. Zei en den dat uitgeprocedeerde as j zoekers aan hun lot won l(je, overgelaten. De bisschoppen riepen ia brief hun parochies op finani finj1L le steun en woonruimte schikbaar te stellen en zo no vrijwilligers, artsen en advo len ten in te schakelen. Wiertz j,or tantieerde zich echter hien yacj Hij vraagt zich af of zo'n opn [zjejC| de parochies verplicht in sl van met de nieuwe vreemdeling jaa(j wet te handelen. Overigens vindt het Roermond het wel de chrisli 5r' ke plicht mensen in nood tel pen. „Maar kloosters en p< voor chies moeten zelf per geval b 1Ujs nen bekijken of ze iemand derdak bieden. Daarmee we w m ze zelf de juridische en finani - le consequenties af." Wi niSai vindt dan ook dat er aan de roep van de andere bissch JG j pen te veel juridische haken Z( ogen zitten. „Wij vragen ort qqj. of dit wel mag", zegt zijn woo voerder." fcj, Volgens het bisdom Roem) p „ja wekken de andere bisschop! eer^ ten onrechte de indruk dal binnen de Kerk een eensluid :ijen beleid voor uitgeprocedel j^g vluchtelingen zou zijn afgesj jj ken. „Dat berust op een mis tesl stand", aldus een woordv der. met op

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10