Een op de drie mensen zit straks zonder huisarts IETS verkopen? Leidsch Dagblad Diefstal computer voor lichtshows nekt artiesten Rijnland Ziekenhuis in problemen door veranderd telefoonnummer Tekort treft over vijf jaar 5,4 miljoen Nederlanders Hm Nederland kleurt oranje j Straati_ m Leidsch Dagblad NR. 42911 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG €1,50 dinsdag 30 APRIL 2002 Ms jongeren 'stemmen wordt uitslag extrémer Drama leidt tot debat over wapenbezit Onderhuidse chip toekomst voor bedrijven lei Illegaal wonen In Warmonds 0 'paradijs' n Pinautomaat en bank weg uit Valkenburg ?ab Disco en bios In Leids stationsgebied 5chopenhauer Vroeger was het geloof de voornaamste steun ,/jel van de troon; /ei tegenwoordig is het het liet krediet dat hij heeft m nger Tol Hansse g City) dood ersum - Zanger Tol Hansse "teren op 62-jarigeleeftijd leden, zo heeft zijn platen- tschappij bekendgemaakt. 'lie sse, een pseudoniem voor van Tol, was al geruime - -dek. Hij wordt in familie- £0| g begraven. Tol Hansse ver grote bekendheid als zan- )omponist van het lied Big Dit nummer stond in 1978 weken genoteerd in de arade en de single werd J Hansse begon zijn carri- cabaretier maai- werd bekend als zanger, lied rijver en kunstschilder, le's albumhoezen zijn ind aan schilderijen van 'hand. iff i' t Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS 1 Vestiging Alphen aan den Rijn 'platgebeld' door patiënten utrecht/gpd - Een op de drie Ne derlanders heeft over vijfjaar geen eigen huisarts meer. Vol gens de huisartsen de schuld van het demissionair kabinet en de zorgverzekeraars. „Die helpen ons beroep om zeep." Vanaf i juli staken de huisartsen opnieuw. De komende jaren loopt het te kort aan huisartsen op. Eerder werd becijferd dat over vijf jaar tussen de twee en drie miljoen Nederlanders zonder huisarts komen te zitten. Nu melden de huisartsenorganisaties dat dit manco zeker 5,4 miljoen men sen zal treffen. Ook de nieuwste cijfers van het Capaciteitsor gaan, een adviesorgaan van het ministerie van volksgezondheid, voorspellen het grote tekort aan huisartsen. Becijferd is dat in het jaar 2012, door vergrijzing van de bevolking en meer in deeltijd werkende artsen, het aantal huisartsen in Nederland verdubbeld zou moeten zijn. In plaats daarvan meldt het orgaan een teruggang. Dit jaar stromen 468 nieuwe huisartsen in, terwijl er minstens 670 nodig zijn. Momenteel komt Nederland met nog 7000 huisartsen er 500 tekort. Volgens De Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) loopt dit tekort, zonder maatre gelen van Den Haag en zorgver zekeraars, binnen vijf jaar op tot een aantal van 2500 artsen. De LHV verwacht dat een derde van de huisartsen boven de 40 jaar afhaakt. Weliswaar heeft minis ter Borst vorig jaar de oplei dingsplaatsen voor huisartsen van 360 tot 670 uitgebreid. Maar de animo onder basisartsen voor het vak blijft achterwege. Volgens het LHV is de werkdruk hoog. Mede door de lange wachttijden van zieken- en ver pleeghuizen en de groeiende administratie voor zorgverzeke raars. En de inkomsten van huisartsen zouden bij de ont wikkelingen zijn achtergebleven. Om het tij te keren en hun be roep weer aantrekkelijk te ma ken, willen de huisartsen hogere vergoedingen voor avond-, nacht- en weekeinddiensten. De LHV eist voor nacht- en week einddiensten dit jaar een hono rering van 30 euro per consult, en volgend jaar 40 euro. Na de stakingen vorig jaar be loofde Borst om voor de huisart senzorg 400 miljoen euro extra uit te trekken. Later kwam zij daar deels op terug. Zij weigert de honorering voor de speciale diensten (nu nog zo'n 10 euro per consult) te verhogen. Afge lopen week draaide Borst ook de lokale onkostenvergoeding te rug. Het gaat om een bedrag van 90.000 euro, zo'n kwart van het aan de huisartsen toegezegde budget. De LHV is hier woedend over. LHV-voorzitter Bas Vos: „Dit verslechtert onze positie op nieuw. Politiek en zorgverzeke raars helpen met hun heilloze beleid een beroep om zeep dat ten dienste staat van elke inwo ner van ons land." Reden voor huisartsen om vast te houden aan de eerder aange kondigde stakingen. In de nacht van maandag op dinsdag, 1 op 2 juli, houden de artsen geen nachtdienst, maar zorgen wel voor noodopvang. Daarna vol gen estafetteacties. door Roelf Reinders leiderdorp - Het nieuwe tele foonnummer heeft de bereik baarheid van het Rijnland Zie kenhuis in Leiderdorp voor veel pafiënten er niet beter op ge maakt. Patiënten die de publici teit rond het nieuwe nummer hadden gemist, kregen gisteren op het oude nummer (071- 5454545) de piepjes te horen die betekenen dat het nummer niet bestaat. Ook bij sommige belpo- gingen naar het nieuwe num mer (071-5828282) waren die piepjes te horen. Omdat ze het Leiderdorpse zie kenhuis niet konden bereiken, belden patiënten met de locatie Alphen aan den Rijn van het Rijnland Ziekenhuis. „Kanon nen", reageert N. Nieland van de communicatiebewaking van het ziekenhuis op de stroom bellers naar Alphen. „Ze zijn daar platgebeld. Maar de bellers kregen dan wel het nieuwe tele foonnummer te horen." Nie land reageert verbaasd als zij maandagmiddag laat hoort dat ook bellers naar het nieuwe nummer het toontje te horen kregen dat aangeeft dat het nummer niet bestaat. „Dat heb ik nog niet eerder gehoord." Het ziekenhuis ging vrijdag om 18.00 uur over op een nieuwe telefooncentrale. Het nieuwe te lefoonnummer was onder meer in advertenties al bekendge maakt. Maar bellers die het ou de nummer probeerden, kregen niet het bandje met het nieuwe nummer te horen zoals met de KPN was afgesproken, vertelt Nieland. Daarop werd het num mer automatisch naar het nieu we nummer doorgeschakeld. Maar die doorschakeling was maandagochtend weer onge daan gemaakt zodat bellers op nieuw niemand te pakken kre gen als ze het oude nummer belden. „Gigantisch vervelend", aldus Nieland. Pas om ongeveer 16.00 uur was het bandje met het nieuwe nummer te horen. „Het is een ramp geweest", zegt Nieland. „Ik had al grijs haar, maar dat is nu nog erger. We hebben de hele dag erover ge daan om het bandje er weer op te krijgen. Ik heb drie kwartier tot een uur aan de lijn gehangen om de KPN te bereiken." Omdat de meeste patiënten de nieuwe doorkiesnummers van de poliklinieken nog niet ken nen, komen zij op het algemene nummer binnen. Het zieken huis heeft zes telefonisten inge zet om de stroom bellers op te vangen. „Ze zitten met rode hoofden achter de telefoon", al dus Nieland. Zij verwacht dat de grootste moeilijkheden in juni achter de rug zijn als het nieuwe telefoonboek met de nieuwe nummers van de poliklinieken uitkomt. Door de nieuwe centrale zijn de ouderwetse piepers uit het Rijn land Ziekenhuis verdwenen. Daarvoor in de plaats zijn er draagbare telefoons voor de specialisten gekomen. de edikant Alphen 'ill non-actief «fe ^0( hen aan den rijn - De chns- k-gerefonneerde predikant Alphen aan den Rijn, ds. E. voort, mag tot de volgende isisbijeenkomst, vermoede- x in oktober, niet in zijn ge- inte voorgaan of ambtelijk verrichten. De kwestie-Al- n kwam eind maart in een mt omversnelling toen de ker- Iar raad met predikant Hak- n t rt besloot uit het landelijk land van de Christelijke Ge- irmeerde Kerken te treden elfstandig verder te gaan. nsburger 3 rdronken jen iStmeer - Een 46-jarige isburger is gistermiddag op Fluessen in Friesland ver- nken. Zijn 43-jarige zeilmaat TToorhout is met onderkoe- rerschijnselen opgenomen Sneker Antonius Zieken- ij verkeert buiten levens- leiden - Op veel plaatsen in Nederland brak de oranjekoorts al vroeg uit. 'Heel' Leiden stond gisteren in de rij voor een oranje tompouce (foto links boven). In Am sterdam konden geveltoeristen een James Bond-versie van kroonprins Willem- Alexander bewonderen. In de hoofdstad worden vandaag ongeveer 500.000 men sen verwacht. Ruim 1100 extra politiemen sen en ongeveer 800 extra personeelsle den van de Nederlandse Spoorwegen moeten de bezoekersstroom in goede ba nen leiden. Vorig jaar liep in de ochtend het treinverkeer al in het honderd en bra ken aan het einde van de dag rellen uit bij het Centraal Station. De inzet van extra en langere treinen, meer personeel en een strenger alcoholbeleid zijn enkele maatre gelen die ongeregeldheden dit jaar moe ten voorkomen. Den Haag vierde gister avond de reeds volledig ingeburgerde Ko- ninginneNach (foto links onder). En Hoo- geveen was druk met vlaggen en ballon nen in verband met de voorbereiding van het bezoek vandaag van koningin Beatrix. Foto's: Taco van der Eb en ANP Ontruiming van De Kuip binnen kwartier mogelijk rotterdam/gpd - Als het moet, kan De Kuip op 12 mei in een kwartier worden ontruimd wan neer zich ernstige supportersrel- len zouden voordoen tijdens de bekerfinale Ajax-FC Utrecht. Dat zegt directeur Jan van Merwijk van stadion Feijenoord in een interview in deze krant. Van Merwijk: „Als burgemeester Van Opstelten zou aangeven dat het afgelopen moet zijn met wangedrag van supporters, zal ik hem eerst wijzen op alle ha ken en ogen van een ontruiming van het stadion. Een trein met zevenhonderd supporters terug sturen, is één. Een heel stadion ontruimen wordt een stuk lasti ger. De logistieke problemen zijn veel groter. Denk aan al die bussen die opeens moeten wor den opgeroepen. Maar als het moet, dan moet het. In principe kan een volle Kuip in een kwar tier leeg zijn." In De Kuip worden volgende week binnen 96 uur twee risico- finales gespeeld. Vier dagen voor de bekereindstrijd spelen Feyenoord en Borussia Dort mund op 8 mei de finale van het UEFA Cup-toemooi. Pagina Sport: Bekerfinale in De Kuip wordt een examen Melkert (PvdA): Ministers moeten eerder opkrassen den haag/gpd - De Tweede Ka mer moet elk jaar het functione ren van ministers en staatsse cretarissen tegen het licht hou den. Hebben zij onvoldoende van hun ambities waargemaakt, dan moeten ze opkrassen. Dat voorstel lanceerde PvdA-leider Ad Melkert gisteren. Volgens Melkert wordt het politiek be drijf met zo'n jaarlijkse evaluatie 'slagvaardiger'. CDA-lijsttrekker Jan Peter Balkenende reageerde schouderophalend. „Het ware beter geweest als die goede voornemens al in de afgelopen periode hun beslag hadden ge kregen." Hans Kazan, Brigitte Kaandorp en Lee Towers met handen in het haar: 'Dit is een ramp' Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. MQV door Laura van Zutphen huizen - Brigitte Kaandorp, Lee Towers en Hans Kazèn zijn in nood. Vorige week werd uit de woning van Huizer lichtar- chitect Kees Meijer een computer gesto len met daarin lichtshows van de arties ten. In dezelfde koffer zaten ook de flop py's met speciale lichteffecten en alle back-ups. De artiesten spreken van een 'ramp' en moeten tijdens de optredens in theaters met kunst en vliegwerk het licht- probleem ondervangen. Meijer doet een oproep aan de dief om de koffer ergens in het Gooi neer te zetten. De paarse lichtcomputer en floppy's werden in de nacht van zondag 21 april op maandag 22 april uit de woning van Meijer en zijn vrouw, zangeres Jody Pij per, aan de Hellingstraat in Huizen weg genomen. Ook mist het echtpaar audio- apparatuur en sieraden. Meijer: „De computer is het ergst. Het is mijn kind, mijn creatieve ziel." Meijer is er nooit van uitgegaan dat de koffer zou worden gestolen en hield daarom geen extra setje back-ups achter. „Niemand heeft er iets aan. De computer ziet eruit als een grote laptop en is daar om waarschijnlijk gestolen. Maar ze kan alleen worden gebruikt voor bepaalde lichtshows. Bovendien ben ik de enige die het apparaat kan bedienen." De Huizer vreest dat de dief de koffer in het water dumpt zodra hij door heeft dat-ie er niets mee kan. „Laat dat niet ge beuren. Ik kan niet in geld uitdrukken hoeveel uur werk de computer en de floppy's bevatten. Ik hoop dat de dief de tas dropt bij de supermarkt of het tank station." De koffer is van zwart skaileer, met in knaloranje letters de tekst: Spark Top by Compulite." Het apparaat heeft een straatwaarde van enkele tienduizen den guldens. Maar omdat hij voor vreemden onbruikbaar is, kan hij volgens Meijer niet worden geheeld. Goochelaar Hans Kazan noemt de dief stal 'rampzalig'. Kazèn toert momenteel door het land met de show Kazan en The Magic Unlimited, de illusionistenshow van zijn kinderen. „Lichteffecten zijn es sentieel voor goochel- en illusieshows. Ik zit met mijn handen in het haar en weet niet hoe we dit de komende tijd gaan op lossen. Zaterdag stonden we in een thea ter in Beverwijk. We hebben geïmprovi seerd met eenvoudig materiaal dat toe vallig aanwezig was. Maar de 'special ef fects' die onze show maken, misten." Ka zèn paniekerig: „Het is een drama. Ik moet er niet aan denken hoeveel tijd het gaat kosten om de schade te herstellen. Ook Brigitte Kaandorp is zwaar gedu peerd. „Een dag nadat de computer weg was, stond Brigitte met de voorstelling Badwater op de planken in Carré in Am sterdam. Met een geleend apparaat pro beerde .ik een aantal lichtcodes opnieuw in te stellen. Maar dat was eigenlijk on mogelijk", verzucht Meijer. „Ik moét die koffer terug krijgen." Naam PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 52,00 52,50 éV* Ti controle natezortjng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 712141 400114 B| aiflomatiscJie betatng s nun ppyy Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Oagblad. abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leldschdagblad.nl JLI E WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1