Geweld Ambon schokt Molukkers BINNENLAND 'Ga nou niet lopen alstublieft' Kwestie JSF duurt voorlopig voort Rondje reddingsboot tijdens open dag Spoedvergaderingen bijeengeroepen en crisiscentrum opgericht Soundmix Overheid doet rechten asielkinderen geweld aan Drie dode bruinvissen in Zeeland aangespoeld Achttien jaar voor gijzelnemer den bosch - Het gerechtshof in Den Bosch heeft een 35-jarige man uit Amsterdam, de hoofd verdachte in de Heidense gijze lingszaak, vanmorgen veroor deeld tot achttien jaar cel. Het hof acht hem schuldig aan gij zeling, meerdere verkrachtin gen en pogingen tot moord en doodslag. De man gijzelde in maart 2000 het Heidense gezin Smeets, waarbij drie dochters werden verkracht. Verder be schoot hij andere gezinsleden en politieagenten. Een 36-jarige medeverdachte wacht nog op de uitspraak in zijn zaak. De rechtbank in Roermond veroor deelde het tweetal eerder tot respectievelijk twintig en tien jaar cel. Arrestant blijkt geen slangenmens roermond - Een negentienjari ge inwoner van Roermond heeft zaterdag urenlang vastge zeten in het luikje van de deur van een politiecel. De man was wegens bedreiging ingesloten en probeerde door het luikje weg te komen, maar daarvoor moet of je heel slank zijn of een slangenmens. Eenmaal tot zijn middel in het luikje, bleef hij steken. De toegesnelde bewa kers kleedden hem uit, zeepten hem in en duwden en trokken, maai' niets hielp. Ten einde raad haalden zij de brandweer erbij. Meisje met mes gedood den haag - In een Haagse wo ning heeft de politie zaterdag avond het stoffelijk overschot van een minderjarig meisje ge vonden. Het meisje is door messteken om het leven ge bracht. De politie heeft gisteren een 28-jarige man uit Zwolle aangehouden die wordt ver dacht van betrokkenheid bij het incident. Aanleiding van de steekpartij ligt vermoedelijk in de relatiesfeer. Douane Curacao doet rustiger aan Willemstad - Binnen het doua nekorps van Curasao is weer stand ontstaan tegen de zoge noemde pre-flight controles op passagiers van KLM-vluchten naar Amsterdam. De douane blijft de vertrekkende passa giers nog wel controleren op de aanwezigheid van drugs, maar niet meer zo intensief als twee weken geleden, bij het begin van de actie. De douane meent dat afspraken niet worden na geleefd. Blokkade tegen veerdienst dreigt almere - De Stichting Aktie Ple ziervaartuigen (StAP) dreigt de ze zomer blokkades op het wa ter op te werpen als er op de randmeren proefvaarten ko men met snelle veerboten. Re derij Aqualiner uit Almere heeft plannen voor de inzet van der gelijke veerdiensten. Het varen met snelle veerboten levert vol gens StAP grote gevaren op voor duizenden watersporters en toeristen op de randmeren tussen Flevoland en het Gooi. Politie voorkomt weer straatraces tilburg - De politie van Tilburg heeft gisteravond voorkomen dat jongeren straatraces hiel den. Industrieterrein Vossen- berg aan de rand van Tilburg is al enkele weken de verzamel plaats van racers. Rond 19.00 uur verzamelden zich op het industrieterrein ongeveer drie honderd racers. In totaal waren zo'n duizend mensen op de been. De politie deelde met 25 man boetes uit voor het niet dragen van autogordels, onver zekerd rijden en te hard rijden. Lawaaiprotest voor politiebureau Amsterdam - Veertig krakers- sympathisanten hebben gister avond met potten en pannen gedemonstreerd voor een poli tiebureau in Amsterdam. Zij protesteerden tegen de aan houding van een kraker. De man wil tot nu toe zijn identi teit niet prijsgeven. De politie arresteerde hem gistermiddag toen krakers een pand in de Onkelboerensteeg probeerden te bezetten. De politie maakte snel een einde aan de actie. Delftenaar dood bij steekpartij delft - Een 43-jarige Delftenaar is zaterdagavond door een steekpartij om het leven geko men. Het incident had plaats in zijn woning aan de Diepen- brockstraat. Het slachtoffer overleed direct. De politie hield later op de avond drie Delftena ren aan die ervan worden ver dacht betrokken te zijn bij de steekpartij. Aanleiding voor het incident ligt volgens de politie in de relatiesfeer. maandag 29 APRIL 2002 COMMENTAAR den haag-jakarta/anp-gpd - Talrijke Molukse organisaties in Nederland hebben gisteren ui terst geschokt gereageerd op het oplaaiende geweld op het Moluk se eiland Ambon. Op meerdere plaatsen in het land waren spoedvergaderingen. Ook is er een crisiscentrum opgericht. De Nederlandse regering uitte haar bezorgheid over de ontwik kelingen op de Indonesische ei landen. Tien Molukkers demon steerden gisterochtend enkele uren bij het Vredespaleis in Den Haag. De actie verliep zonder problemen. Minister Van Boxtel (integratie) riep op Radio 1 de Molukkers in Nederland op kalm te blijven. Op de Molukken was gisteroch tend de ernstigste uitbarsting van geweld sinds februari toen christenen en moslims een vre desovereenkomst sloten. In de Molukse hoofdstad Ambon vie len radicale islamieten in mili taire kleding christenen aan. Ze ker twaalf mensen kwamen daarbij om het leven. De aanvallers behoren tot de ra dicale moslimbeweging Laskar Jihad. Hun leider Jafar Umar Thalib had vrijdag opgeroepen de oorlog tegen de christelijke gemeenschap te hervatten. De voorman was verbolgen over se paratistische manifestaties de dag ervoor. Donderdag was de verjaardag van een mislukte poging in 1950 om de toen nog door christenen gedomineerde Zuid-Molukken onafhankelijk te maken. Op tal van plaatsen op Ambon werd de vlag van de Vrije Republiek der Zuid-Molukken (RMS) gehesen. Een legerwoordvoerder ontken de gisteren dat Indonesische strijdkrachten bij de aanvallen betrokken zouden zijn. De regering in ballingschap van de RMS kondigde gisteren in Den Haag aan de protestacties tegen het geweld op de Indone sische eilandengroep op te voe ren. Een crisiscentrum in Krim pen aan den IJssel gaat informa tie verzamelen over de situatie op de Molukken. „Ook gaan we daar nadenken over passende acties in Nederland", aldus RMS-kabinetslid J. Wattilete. Verscheidene Molukse belan genorganisaties riepen hun ach terban op om vanmiddag naar het ontmoetingscentrum in Moordrecht te komen om met elkaar te praten over de recente gebeurtenissen. De eerder aan gekondigde massale bijeen komst is volgens Wattilete ech ter moeilijk te realiseren. Het kabinet van de RMS roept Nederland en de internationale gemeenschap op om iets te doen aan de situatie op de Mo lukken. Molukse organisaties uitten tijdens een spoedberaad in Friesland een noodkreet naar de Nederlanders om druk uit te oefenen op Den Haag. De Molukse jongerenorganisa ties Pemuda RMS en de Vrije Molukse longeren (VMJ) rea geerden het felst. Sommige waarnemers in de Molukse ge meenschap vrezen gewelddadi ge acties in Nederland. De Nederlandse regering bracht gisteren haar verontrustheid over het geweld over aan de machthebbers. Den Haag wil verder dat de EU druk uitoefent. aalsmeer/anp - Even leek het niet zo'n goed idee, een politiek debat in de pauze van de Soundmixshow. Na enkele mi nuten heen-en-weer gepraat tussén de zes lijsttrekkers hield een deel van het publiek van Hennie Huisman het voor ge zien. „Ga nou niet lopen", rie pen de mensen van tv-produc- tiebedrijf Endemol, en daaraan gaf men massaal gehoor. De camera's werden gericht op de sympathisanten, twintig per lijsttrekker, aan de voet van het podium. Spandoeken, T-shirts en posters moesten daar de sfeer verlevendigen. Vijftien seconden. Zo veel tijd gunde het draaiboek dé lijsttrek kers om hun punt te maken. Ge spreksleider Frits Wester deed zijn best de vaart erin te hou den, maar de volle zaal reageer de na een avondvullende show steeds lauwer. Er kwam zelfs weinig leven in de brouwerij toen leden van de Nieuwe Mid den Partij, die niet was uitgeno digd, ongevraagd tot het podi um wisten door te dringen. Snel werden ze weer verwijderd. Wie anders dan Pim Fortuyn voelde de stemming in de zaal het beste aan. Als hij aan het woord kwam, streden applaus en gejuich om voorrang tegen over het boegeroep. Toen pre sentatrice Loretta Schrijver met Ad Melkert, Paul Rosenmöller en Hans Dijkstal (van links naar rechts) hadden het zwaar tijdens het lijst trekkersdebat van RTL 4. Foto: ANP/Juan Vrijdag 'interessante cijfers van het CBS' de politici wilde testen, begreep Fortuyn dat de zaal daar heel anders over dacht. „Hou toch op met die getallen. Dit vond ik op de lagere school al heel ver schrikkelijk." Fortuyn werd door het publiek uitgeroepen tot de grote win naar van het debat, op de voet gevolgd door Rosenmöller. Toch had de man van Groenlinks achteraf zo zijn twijfels. Hij had het gevoel slechts dienst te heb ben gedaan als een intermezzo voor een showprogramma. Ook Hans Dijkstal van de WD vond dat niet gesproken kon worden over een serieus debat, maar hij bleek daar niet mee te zitten. Ad Melkert, het mikpunt van For- VERKIEZINGEN tuyns stekelige opmerkingen, kwam als verliezer uit de strijd, maar toonde zich geenszins uit het veld geslagen. Met een wijds gebaar gaf hij na afloop zijn bos bloemen aan Katja en Bridget van Lijst 0, om zo in de nachte lijke uurtjes nog wat zendtijd mee te pikken bij de publieke televisie. Kan er bij de Soundmixshow slechts één winnen, het politie ke debat kende louter winnaars. Zelfs De Graaf (D66) en Balke nende (CDA) waren tevreden over hun optreden, ook al werd dat door de zaal bij het elektro nisch stemmen als matig beoor deeld. Het debat trok veel extra tv-kij- kers. Bijna vier miljoen Neder landers van 13 jaar en ouder hebben zaterdagavond naar (een deel van) het lijsttrekkers debat in de onderbreking van de Soundmixshow gekeken, zo meldde RTL4 gistermiddag. door Rien Floris marken - Windkracht zeven op het IJs- selmeer. De mooi-weervaarders drinken zaterdagmiddag borrels aan boord van botters in de veilige haven in Marken. Donkere wolken, af en toe een bui. Maar toch vol plezier en vol gas de haven uit. Het is tenslotte nationale reddingsboot dag. En in een zwemvest, aan boord van reddingsboot de 'Frans Verkade' van de Koninklijke Nederlandse Reddingmaat schappij (KNRM) die zelfs kopje onder kan, zal je toch niks gebeuren... Behalve als de schipper van de reddingsboot de kiacht van een kleine 900 pk aan water- jetmotoren laat voelen en een scherpe bocht draait. En nog een. En weer. En zo duiken we op het laatst weer in onze ei gen golven. Op het lage achterdek sproei en de motoren dat het een lust is. Drijf nat van de navel tot de enkels. „Kicken man. Echt gaaf. Dit is spectacu lairder dan een achtbaan als de Python", zegt Suzanne Harland. Het personeels uitje van het sales-promotionbureau waar ze werkt, heeft speciaal Marken aangedaan voor 'een rondje reddings boot'. Op alle KNRM-stations was het zaterdag 'nationale reddingsbootdag'. Een dag waarop de redders van de ongesubsidi eerde KNRM (maar toch een exploitatie van 7,7 miljoen euro) hun 70.000 dona teurs eens laten zien waai' ze hun geld aan besteden. Niet dat ze alle 70.000 kwamen opdagen. Want het was volgens Kees Brinkman van de KNRM 'echt red- dingsweer'. In Den Oever, het Noord-Hollandse be gin van de Afsluitdijk, mag reddingsboot de Narwal al varend met groepjes in actie komen om een jacht dat de motor niet meer aan de praat krijgt, op te pikken. Al worden de bezoekers eerst gewisseld voor echte KNRM-redders. In Den Helder houdt de Dorus Rijkers het op tochtjes door het Marsdiep. Dat is al ruig genoeg om je voor te stellen hoe het verder op zee spookt. En in Petten krijgt de motor van de reddingsboot een opdoffer van een buitengewoon hoge breker zodat de motor ermee stopt. Ook in Enkhuizen loopt een reddingsboot averij op. Op het IJsselmeer kan het ook spoken. Vandaar dat 22 inwoners van Marken dag en nacht paraat zijn om uit te ruk ken. Alles bij elkaar maken ze per jaar 2600 Televisie is een dodelijk medium. Ruim vier miljoen kijkers zagen zaterdagavond tijdens de Soundmixshow zes lijsttrek kers zichtbaar ongelukkig zijn. Als figuranten die waren ver dwaald in een verkeerd programma, brachten Melkert, Ro senmöller, Dijkstal, Balkenende, De Graaf en Fortuyn poli tiek aan de man in een omgeving die daar duidelijk niet van gediend was. Zelden politici zo overbodig op het televisie scherm aanwezig gezien. Politici zijn in de opmaat naar de Kamerverkiezingen van 15 mei niet van het scherm te slaan. Alle omroepen dingen naar de gunst van de lijsttrekkers. Hun verschijning is zo frequent dat de zappende kijker dezer dagen regelmatig geen zender kan vinden waarop een politicus ontbreekt. De reden daar voor is eenvoudig: voor de concurrerende omroepen zijn politici een gemakkelijke vulling van zendtijd en voor de po litici is televisie een aantrekkelijke vorm van reclame. Politiek en televisie krijgen het alleen steeds moeilijker met elkaar. Politiek is in Nederland naar 's lands aard een be hoorlijk serieuze zaak en televisie neigt tegelijk steeds meer naar amusement. Dus moeten politici op televisie concessies doen aan de inhoud. De tv-politicus moet niet alleen steeds persoonlijker rijn; hij moet daarnaast ook nog eens leuk rijn. De sandwich-formule van de Soundmixshow toonde pijnlijk aan dat deze combinatie van ernst en lol haar grenzen kent. Amusement duldt geen politiek en politiek heeft niets te zoe ken in een entourage van amusement. Wie de lijsttrekkers onbehaaglijk in hun fauteuils zag schuiven, verlangde dat ze niet voor het miljoenenpubliek waren gezwicht. Politici die de kiezer serieus nemen, dienen het grote publiek op te zoe ken om hun boodschappen uit te dragen. Maar diezelfde po litici moeten ook de grenzen van hun mogelijkheden ken nen. den haag/anp - De netelige kwestie rond de Joint Strike Fighter (JSF), de beoogde opvol ger van de F-16, blijft zeker nog enige dagen in de lucht hangen. Zaterdag heeft premier Kok in een anderhalf uur durend ge sprek de Amerikaanse ambassa deur ingelicht over de reden waarom het kabinet het con tract van het nieuwe gevechts vliegtuig niet heeft ondertekend. Verwacht wordt dat de Verenig de Staten deze week zullen rea geren. Afgelopen vrijdag was de laatste dag dat het kabinet zich kon aanmelden voor het project. Maar de ministerraad blijkt sterk verdeeld, net als de Tweede Ka mer. De WD is voor, terwijl een aan tal D66- en PvdA-bewindslieden tegen is. Het kabinet had overi gens eerder al wel besloten tot deelname aan de JSF. De verdeeldheid binnen de re gering kwam aan de orde toen ook de Tweede Kamer op een patstelling uitkwam. Dat ge beurde toen de PvdA-fractie zich na lang aarzelen tegen het project keerde, omdat ze het fi nanciële risico te groot acht. De WD is daar laaiend over, zo bleek zaterdag bij de aftrap van de landelijke WD-verkierings- campagne in Amersfoort. Lijst trekker Dijkstal noemde de PvdA in de discussie over de JSF een 'stuurloos schip'. Dijkstal vindt dat er een prachti ge kans voor Nederland en het bedrijfsleven verloren gaat als ons land niet in het Amerikaan se project stapt. „De PvdA toont een groot gebrek aan onderne mingszin. Dat kost Nederland veel geld, veel werkgelegenheid en aanzien in het buitenland", aldus de WD-leider. WD-minister Zalm (financiën) stoort zich aan 'de manier waar op de PvdA tegen is'. Hij verwijt de PvdA-ministers dat ze 'onder invloed van de verkiezingen weglopen van hun eerder inge nomen standpunt'. Hij voelt zich 'persoonlijk beledigd' om dat getwijfeld wordt aan de fi nanciële onderbouwing van het besluit om deel te nemen aan de ontwikkeling van de het Ameri kaanse gevechtsvliegtuig. Terwijl hij vermoedt dat 'andere motie ven' bij de PvdA een rol spelen. door Rudi Buis den haag - Nederland houdt zich niet aan het VN-Verdrag in zake de Rechten van het Énd. Het asielbeleid van de overheid brengt veel kinderen in een las tig parket. Dat bleek tijdens een bijeenkomst van Vluchtelingen organisaties Nederland (VON) afgelopen weekeinde, waarbij diverse deskundigen van hulp organisaties de gevolgen van het huidige asielbeleid tegen het licht hielden. De hulporganisaties stellen dat de praktijk in Nederland niet valt te rijmen met de mooie woorden van het verdrag. Kin deren van asielzoekers worden op straat gezet, waardoor ze on derdak en geld voor levenson derhoud moeten ontberen. Ook de behandeling van kinderen in asielzoekerscentra is niet opti maal. De voorzieningen laten te wensen over en de onzekerheid over hun toekomst betekent een zware belasting voor de kinde ren, zeggen de organisaties.De organisaties vinden dat er 'geen enkele ruimte' is voor het afdin gen op de fundamentele rech ten van kinderen die toevallig de kinderen van asielzoekers rijn. „De rechten rijn van toepassing op ieder kind ongeacht nationa liteit, ja zelfs op kinderen zonder nationaliteit", zegt prof. Jaap Doek, deskundige op het terrein van de rechten van het kind. VON overweegt nog om stappen te ondernemen tegen de over heid, door de schending van het verdrag aanhangig te maken bij een hogere instantie als de Ver enigde Naties. Verder willen de organisaties na de verkiezingen een document op tafel leggen van het .nieuwe kabinet, waarin suggesties staan voor een beter beleid. uur voor de KNRM. Voor snelle klussen met de Kuil of de Frans Verkade en an ders met de reddingsvlet Tjerk Hiddes. Op de wal is het dringen. Vice-voorritter Kees de Groot van het KNRM-station Marken helpt mensen in reddingsvesten hijsen. Allemaal show, wat de KNRM vandaag presteert. Tot er alarm wordt ge slagen. Een echt alarm, want bij Edam is een boei gevonden die signalen uitzendt en die normaal bij drenkelingen over boord wordt gezet. Vals alarm, blijkt later als de Frans Verkade arriveert. De boei is vast van een schip gevallen. „Maar dat weet je nooit zeker, dus gaan we eruit. Dat doen we meer dan tachtig keer per jaar. Net als vrijdagavond. Toen hebben we nog twee zeilers uit Monnickendam met stukgewaaide zeilen en motorpech uit de storm gehaald." middelburg/anp Op de Zeeuwse stranden zijn dit week einde drie dode bruinvissen aangespoeld. De kleine dolfij nen lagen bij Renesse, Ouddorp en Koudekerke. Volgens kenners rijn de dieren een a twee jaar oud. De bruinvis is de kleinste dolfij nensoort ter wereld en leeft in de Noordelijke zeeën. Jaarlijks stranden ongeveer dertig bruin vissen op de Nederlandse kust. daarvan overleven er gemiddeld drie. Waarom in enkele dagen drie van deze zoogdieren aan spoelden, is nog onduidelijk. De kadavers rijn voor onderzoek overgebracht naar Naturalis in Leiden. Volgens het Wereld Natuur Fonds (WNF) raken in de Noordzee jaarlijks meer dan 7000 bruinvissen verstrikt in vis netten. Het heeft een plan opge steld om de dieren beter te be schermen. De natuurbeschermingsorgani satie heeft de ministers van vis serij in Europa opgeroepen de visvangst in gebieden waar vaak bruinvissen worden gevangen, stop te zetten. Ook wil rij dat in de visnetten doosjes komen die met piepgeluiden de dolfijnen wegjagen. In 1994 is de laatste telling van bruinvissen gehouden. De schatting was dat er toen in de Noordzee ongeveer 267.000 tot 465.000 bruinvissen rondzwom men en in de Baltische Zee nog maar een kleine zeshonderd. Het is onbekend hoeveel dieren er nu nog rijn. Als er geen maat regelen komen om het vangen van bruinvissen terug te drin gen, zal de dolfijn in de Noord zee uitsterven, zegt het Wereld Natuur Fonds. Enkele Molukkers demonstreerden gisteren voor het Haagse Vredespaleis tegen de gewelddadigheden op Ambon. Foto: ANP/ Martijn Beekman

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3