vrij man na compromis OPEN KONINGINNEDAG Leidsch Dagblad Nationale Jeugdraad pleit voor kiesrecht zestienjarigen 'Familiedag' Turkse extremisten in Leiden Arafat WCCr Thomas von weg uit Leiden Middenstippen weg bij Brabantse voetbalclubs Erfurt rouwt IKEA /\Af van Winsen Leidsch Dagblad NR. 42910 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG 1,50 Geweld Ambon schokt Molukkers in Nederland Argentijnse banken gaan weer open Jarige Saddam wil van geen wijken weten ya-cj Schaaktalenten uit Leiden op weg naar Polen Huurders in de rij voor Katwijkse Visserijschool Feyenoord bluft Heerenveense angsthazen af SJC speelt niet maar viert wel kampioensfeest Piet van Aken Er is niets rial. ?.o onkennelijk van zichzelf vervreemdt als een mens die in een groep belandt Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 29 APRIL 2002 VRAGEN 071-5128030 'Mediahistoricus' opgelucht na vertrek van 'middelmatige' universiteit door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De sinds december in zijn residentie in Ramallah opge sloten Palestijnse president Ara fat is weer vrij man. Israël en de Palestijnen hebben gisteravond een plan van de Amerikaanse president Bush aanvaard om zes door Israël gezochte Palestijnen, die in Arafats residentie verblij ven, onder Amerikaans-Britse be waking te stellen. Het betekent het einde van de impasse die was ontstaan door de Israëlische eis dat Arafat de vier verdachten in de moord op minister van toerisme Recha- vam Ze'evi moest uitleveren. De andere twee door Israël gezoch te Palestijnen zijn Fuad Shubaki, die een wapensmokkel naar de Palestijnse gebieden zou heb ben georganiseerd, en Ahmed Sadat, de leider van het Volks front voor de Bevrijding van Pa lestina De vier verdachten in de moord op Ze'evi zijn vorige week in een geïmproviseerde rechtszitting in Arafats residentie - volgens Isra el 'een aanfluiting' - veroordeeld tot straffen van één jaar tot acht tien jaar dwangarbeid. Shubaki en Sadat zijn nooit veroordeeld, maar zaten wel in Palestijnse detentie. Volgens het plan van Bush zul len de Palestijnen worden opge sloten in cellen binnen de Pales tijnse gebieden, maar onder Amerikaans en Brits toezicht. Daarmee moet worden voorko men dat het Palestijnse Bestuur een 'draaideur-politiek' toepast, waardoor ze in korte tijd weer op vrije voeten zijn. Premier Ariel Sharon bracht het voorstel van Bush gisten in stemming in de ministerraad. In eerste instantie staakten de stemmen. Daarop verliet Sharon de vergaderzaal om te telefone ren met Bush. Toen hij terug kwam, liet hij we ten dat hij door het Witte Huis was uitgenodigd om over het plan te praten. Bush zou hem ook steun hebben toegezegd bij de oplossing van een ander hei kel probleem: de VN-commissie die moet nagaan wat zich heeft afgespeeld in Jenin. Sharon hield een emotioneel betoog, waarin hij uitlegde hoe moeilijk het voor hem zelf was geweest in te stemmen met het voorstel van Bush. Daarop ging een mime meerderheid van de ministers alsnog akkoord. Pagina Buitenland: Weer uitstel missie Jenin door Wilfred Simons en Peter Groenendijk leiden - De bekende 'mediahis toricus' Thomas von der Dunk (40) moet weg bij de Universiteit Leiden. De Nederlandse Organi satie voor Wetenschappelijk On derzoek (NWO) heeft zijn on derzoekscontract niet verlengd. Voor NWO zou Von der Dunk een studie schrijven over het ontstaan van de moderne mo narchie in Nederland (1813- 1850). Volgens woordvoerder F. Zuydam hield de mediahistori cus zich echter niet aan zijn af spraak en had hij na een kleine drie jaar zijn werk niet af. Het feit dat Von der Dunk vaak op radio en televisie te horen en te zien is, speelde 'zijdelings' een rol. Von der Dunk noemt de be schuldigingen van NWO 'ab surd'. „Ieder zinnig mens weet dat tweeëneenhalf jaar onder zoek naar de vorming van de moderne monarchie te weinig is. Ik nam aan dat men snapte dat een tweede dienstverband van gelijke lengte zou moeten volgen om het onderzoek af te maken." Pas toen het Von der Dunk duidelijk werd dat verlen ging van het contract er niet in zat, besloot hij zich serieus te richten op een carrière als me- diapersoonlijkheid. Von der Dunk had een werkplek bij de Opleiding Geschiedenis van de Universiteit Leiden en werd begeleid door hoogleraar Jan Bank. Hij verlaat de univer siteit met opluchting. „De mid delmaat regeert", zegt Von der Dunk. „De oude, wijze mannen zoeken brave jongens, die je om een vervelende boodschap kunt sturen. Dat zijn meestal niet de creatieven van geest. Middel maat zoekt middelmaat." NWO-woordvoerder Zuydam noemt het desgevraagd 'dood zonde' dat 'echte talenten' als Von der Dunk nergens een vaste aanstelling kunnen krijgen. „Hij is een vertegenwoordiger van een weggegooide generatie on derzoekers", zegt Zuydam. „Na een promotie zijn er voor hen veel te weinig werkplekken. Ze leven van contract naar con tract Ze bouwen nooit iets op. Het is geen wonder dat de bes ten van hen daar geen genoegen mee nemen en een andere car rière zoeken." Nederland telt volgens Zuydam heel veel van deze verloren onderzoekers. Zuydam voorspelt een ramp voor de Nederlandse universi teiten als de huidige generatie onderzoekers, vooral baby boomers die in de jaren '60 en '70 aantraden, straks met pensi oen gaan. „Er is geen opvolging. De goeden hebben hun heü al lang elders gezocht. Als je de Nederlandse universiteiten Thomas von der Dunk. Foto: Taco van der Eb daarop aanspreekt, erkennen ze het probleem wel. 'Ja, ja, daar moeten we eens wat aan doen", hoor je dan. Maar er gebeurt niets." 'Alicia Keys' wint Soundmixshow Hilversum - Valerie Dwarkasing uit Almere heeft zaterdagavond de finale gewonnen van de Soundmixshow 2002 bij RTL 4. Zij kreeg de meeste telefonische stemmen voor haar imitatie van het nummer Fallin van Alicia Keys. Aan de finale deden twaalf artiesten mee. Naar het programma keken ruim 1,6 mil joen mensen. Dat is een half miljoen meer dan vorig jaar. Het laatste half uur van de Soundmixshow op RTL 4 werd door 2,2 miljoen mensen beke ken. Die schakelden in omdat toen eigenlijk het lijsttrekkers debat al had moeten beginnen. Leids Cabaret Festival in Carré Amsterdam - Het Leids Cabaret Festival bestaat het komende theaterseizoen 25 jaar en viert dat van 1 tot en met 6 april 2003met een grote voorstelling in het Amsterdamse Carré. Har ry Kies Theaterprodukties pro beert zo veel mogelijk ex-fina listen vast te leggen. Zeker is de deelname van Jack Spijkerman, Erik van Muiswinkel, Lebbis Jansen, Sanne Wallis de Vries en Najib Amhali. De regie is in handen van Willem van de San- de Bakhuyzen. Op 28 en 29 maart 2003 zijn er wel try-outs in de Leidse Schouwburg. breda/gpd - Bij PCP in Breda konden ze er nog wel om la chen, andere voetbalclubs za gen er de humor niet van in. Za terdagnacht ging het 'Midden stip Bevrijdingsfront' (MBF) er met de middenstippen van een aantal Brabantse voetbalvereni gingen vandoor. Bij Jeka, PCP, Voetbalvereniging Terheijden, W Oosterhout, Veerse Boys en Virtus keken ze gisterochtend vreemd op toen ze in plaats van de stip een brief op het midden van het veld vonden. „Wij komen op voor de middenstip en zijn tegen het amateurvoetbal", schrijft het MBF. Het gras zou te veel lijden onder de voetballende amateurs en daarom werden zaterdag nacht de middenstippen be vrijd, volgens het MBF bij 36 verenigingen. Het MBF dreigt met nieuwe aanslagen op het amateurvoetbal, maar dat blijkt aan het slot van de brief een grap. In kleine letters wordt ge refereerd aan de aanslag op het World Trade Center. „Sinds 11 september lijkt het of terrorisme heel normaal is geworden. Meer aanslagen zullen dan ook niet volgen." Als gevolg van de dief stal van middenstippen konden sommige voetbalwedstrijden niet op de normale tijd begin nen. Zo moest de terreinknecht van PCP eerst elders een nieuwe graspol halen die moest worden voorzien van de noodzakelijke belijning. Pagina Gesprek van de Dag: Scheldende voetbalfans drijven bestuurders tot wanhoop erfurt - Een eenzame roos is achtergebleven op het marktplein van het Duitse Erfurt, waar de geschokte be volking gisteren rouwde om de slachtoffers van het bloedbad dat de 19-jarige Robert Steinhauser vrijdag aan richtte op het Gutenberg Gymnasium in de stad. Ook van daag, op de eerste schooldag na het drama dat zestien mensen en Steinhauser zelf het leven kostte, werd er stil- gestaan bij het drama. Om vijf over elf, het tijdstip waar op Robert vrijdag op zijn school om zich heen begon te schieten, werd een minuut stilte in acht genomen. Inmid dels is duidelijk geworden dat Steinhauser donderdag di verse medeleerlingen heeft geadviseerd vrijdag niet naar school te komen. In een toilet op de school vond de politie nog honderden kogels, waarmee de dader een nog veel grotere slachting had kunnen aanrichten. Hij werd echter gestopt door een geschiedenisleraar, die hem zo ver kreeg dat hij stopte met schieten. Kort daarop sloeg Steinhauser de hand aan zichzelf. Pagina Buitenland: Moordenaar Er furt was op zoek naar wraak en roem. Foto: DPA/Stephanie Pilick (advertentie) Wegens verjaardag gesloten. Op dinsdag 30 april zijn alle IKEA vestigingen gesloten. En 1 mei ben je vanaf 10 uur weer welkom. Tot ziens! v.lKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.10/min utrecht/anp - De politiek moet jongeren laten kiezen of de stemgerechtigde leef tijd omlaag moet naar 16 jaar. De Natio nale Jeugdraad wil dat er na de verkiezin gen een referendum onder jongeren wordt gehouden waarvan de uitkomsten moeten worden overgenomen. Het voorstel voor het referendum wordt vandaag voorgelegd aan de lijsttrekkers en nummers twee van de politieke partij en tijdens het Verkiezingsjeugddebat in Utrecht. Organisator de Nationale Jeugd raad heeft door het Instituut voor Publiek en Politiek (IPP) onderzoek laten doen naar de mogelijkheid om de stemgerech tigde leeftijd te verlagen. De uitkomsten van het onderzoek zijn vervat in het IPP-rapport 'Drank, brom mers en dus stemrecht'. „Dit onderzoek laat zien dat er geen enkele reden bestaat om die leeftijd niet te verlagen", aldus de voorzitter van de Jeugdraad J. de Bruin. „De politiek moet jongeren serieus ne men en ze zelf laten beslissen of ze vanaf hun zestiende willen stemmen." Als reactie op dit rapport zal deelnemen de politici, onder wie Rosenmöller, Teeven en Jorritsma, tijdens het debat gevraagd worden na de verkiezingen een referendum onder 16- en 17-jarigen te houden. De jeugdraad wil dat de partijen zich aan de uitkomst van dit referendum binden. Volgens De Bruin is verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd een goede manier om jongeren meer bij de politiek te be trekken. „Wanneer ze op jongere leeftijd stemrecht krijgen, kan in het onderwijs op veel concretere wijze begeleiding bij de eerste keer stemmen geboden wor den. Het gezamelijk discussiëren over verkiezingen, partijprogramma's en het maken van politieke keuzes kunnen een belangrijke stimulans zijn om ook op la tere leeftijd te gaan stemmen." Na een vergelijking van de verkiezings programma's constateert de Jeugdraad dat de partijen tot nu toe veel te weinig aandacht besteden aan jeugdbeleid en deelname van jongeren aan de politiek- .De Bruin: „Het is belangrijk dat jongeren het gevoel hebben dat ze niet door de politiek genegeerd worden. Het referen dum verplicht de politici niet langer hun kop in het zand te steken wat jongeren betreft." (advertenties) Koninginnedag 30 april geopend van 9-17 uur tuincentrum Herenweg 54 - Warmond 071 -3010282 Veiligheidsmaatregelen voorkomen problemen op bijeenkomst Tuincentrum Overvecht Lisse - Heereweg 350 Den Haag - Noordweg 143 ruud sep leiden/anp - Zo'n 2200 mensen uit heel Eu ropa bezochten afgelopen zaterdag een gro te politiek-culturele manifestatie van de Turkse extreemlinkse organisatie Revolutio nair Volksbevrijdingsfront DHKP-C in de Leidse Groenoordhallen. De in Turkije en Duitsland verboden organi satie staat op de lijst van terreurorganisaties die door de Verenigde Staten na de aansla gen op 11 september is opgesteld. Maar dat mocht zaterdag de pret niet druk ken. „Het is een eer voor ons om door im perialisten op een lijst van terroristische or ganisaties te zijn gezet", zei een spreker van DHKP-C tijdens de manifestatie. „Want dat betekent dat we van de goede richting zijn." De organisatie maakt geen geheim van haar voorliefde voor geweld. De groep eiste de verantwoordelijkheid op voor vele honder den bomaanslagen in Turkije op politici en politiefunctionarissen. De organisatie riep ook zaterdag haar aan hang op om geweld te gebruiken tegen Tur kije. „Revolutionair geweld is onvermijdelijk en de enige weg om de fascistische dicta tuur in Turkije uit de weg te ruimen", aldus de spreker namens DHKP-C. „We hebben weinig andere keus dan onder gronds te gaan en een gewapende strijd te voeren", vindt Aydin, een van de organisa toren uit Nederland. „Maar in het buiten land heeft DHKP-C nooit een gewapende strijd geleverd. Onze vijand is het Turkse re gime." Directeur André de Jong van de Groenoord hallen in Leiden wist wat voor vlees hij in de kuip had toen DHKP-C, voorheen bekend als 'Dev Sol', bij hem aanklopte. „De organi satie is in Turkije en in Duitsland verboden, maar in Nederland niet. En dat is precies het punt. Ik kan niemand weigeren als ik daar geen goede reden voor heb", aldus De Jong in een reactie. Wel werd de bijeenkomst van tevoren zorg vuldig doorgenomen met de politie. De Jong: „De politie heeft via de BVD van alles uitgezocht, waarna we onze maatregelen hebben genomen. Geen vlaggen buiten, een goede beveiligingsdienst binnen, en de boel niet uitventen, dat was ook erg belangrijk." Door alle veiligheidsmaatregelen is de dag volgens directeur De Jong probleemloos verlopen. „Ik heb er bijna de hele dag rond gelopen en er was niks aan de hand. Het was een familiedag, met mensen met kinde ren. En het was vrij rustig." Het aantal be zoekers viel de organisatie een beetje tegen. Maar volgens haar waren er zes bussen te gengehouden bij de Duits-Nederlandse grens. DHKP-C heeft overigens sinds kort weer vaste voet op Nederlandse bodem. De orga nisatie heropende begin april haar informa tiekantoor in Amsterdam. Het was in 1995 voor het eerst geopend. Al eerder vestigde de organisatie kantoren in Athene, Londen, Parijs, Wenen en Brussel. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling G 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52.00 betaling per acceptgiro 52,50 M V Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau aucmateche beOÉng s min b 4 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1