Telfort lanceert nieuwe naam TUImiJdtinternetonder ECONOMIE 'Diepgevroren, gefrituurd fastfood is op zijn retour' Erfrecht: zorg dat je de juiste partner bent IS11 druk van reisbureaus Mobiel telefoonbedrijf gaat verder als 02 'Pensioenen niet bedreigd' Klauwen bekappen Afscheid van managerscultuur eineken: nieuw [egwerpflesje len' p eterwoude - Heineken komt iei met een nieuwe weg- ifles. Het is een groene gla res van 25 centiliter. Alle rbrouwers in Nederland men dezelfde bruine statie- les, het pijpje, met een in- van 30 centiliter. De nieu- fles, komt in een 12-pack in supermarkten te liggen. Met kleinere flesjes zegt de brou- r te mikken op een steeds itere groep die minder okt. „Mensen willen boven - niet altijd meer slepen met izware krat", aldus een ordvoerster, die zegt dat ineken voldoet aan alle af- j. aken die bedrijfsleven en Terheid over verpakkingen iben gemaakt. 'h,i! IV woedend op p sten Filmpost iecht - De vakbond FNV -rVl ndgenoten is woedend op ikelketen Filmpost. De bond idt dat schandalig met de 120 Esc iknemers is omgesprongen. J2Q een dag werd iedereen het 0Ua id uitgezet en gingen de 24 den op slot, aldus de bond. er betaling van achterstallig aris werd niet gerept door de oi. n zeventig jaar oude keten i fotozaken die in geldnood 32 41 i verkeren. De directie heeft verwezen naar de bedrijfs- eniging. De ontslagen mede- rkers bespreken hun situatie in Den Bosch. esca n rt seK op 1347 rstel zich tbo 3932 zaterdag 27 APRIL 2002 nder reizigers 3 «Ja Schiphol et ba sterdam - In het eerste ene artaal zijn er 1,5 procent ider passagiers en 1,6 pro- it minder vracht via Schiphol a 15 voerd dan in dezelfde perio- van 2001. Volgens de Schip- Group steekt de luchthaven rmee gunstig af ten opzichte zijn belangrijkste concur- ten. Aan het einde van het ste kwartaal haalden het sagiers- en vrachtvervoer ^3' ;r het niveau van vorig jaar. aan naart werden er ongeveer )80 nveel passagiers (bijna 3,2 len) vervoerd als een jaar eden. Het vrachtvervoer eg in die maand met 3,2 pro- it tot 115.384 ton in vergelij- 229 jjmet maart 2001. m volger Sabena eer naar Afrika isel - De opvolger van de iete Belgische luchtvaart- atschappij Sabena, SN Brus- Airlines, heeft gisteren met feestelijke openingsvlucht diensten op Afrika hervat, ïtijds waren de vluchten irmidden-Affika de meest Btgevende van Sabena, om- er weinig concurrentie is. eerste vlucht, via Entebbe ganda) naar Nairobi (Kenia) groot nieuws in Belgie. Het hoopt via de marld: Afrika verloren luchtvaarttrots te- nee te vinden. noma verkoopt tse puzzels door James McGonigal Amsterdam - Hij is kritisch, maar vindt zichzelf zeker niet negatief. Alleen: zó veel positiefs valt er niet te vertellen over Amerikaans fastfood, met als hoofdvertegen woordiger McDonald's. Journalist Eric Schlosser ziet echter een trendbreuk in de schijnbaar on stuitbare opmars van de hambur ger. „In Zuid-Califomië, bakermat van trends, zie je het al. Mensen willen verse en magere produc ten. De cultuur van diepgevroren en gefrituurd voedsel heeft zijn langste tijd gehad, al zal het nog lang duren voordat het echt dui delijk wordt." Eric Schlosser, een Amerikaanse journalist die najaar 2000 de laatste hand leg de aan zijn boek 'Fast Food Na tion' (nu in Nederland versche nen bij Het Spectrum) schreef het toen al: de wal van de con sument zal het schip van de hamburger-industrie keren. „Ik ben alleen maar stelliger ge worden sindsdien," zegt hij tij dens een bezoek aan Amster dam. „Vergeet niet: de hambur gers van McDonald's en andere merken vertegenwoordigen een hele ouderwetse cultuur. Ie neemt een hap van Zuid-Cali- fornië uit de jaren vijftig!" Hij vindt het dan ook niet vreemd dat juist in de bakermat van het standaardmenu hamburger, friet en frisdrank de omslag ook kan worden gemeten. „Maar niet alleen daar. Ik vind het opvallend dat McDonald's op het ogenblik in de VS aan het desinvesteren is. Onder andere namen steekt het bedrijf geld in restaurants en ketens die zich specialiseren in vers, gezond, modem." Schlosser heeft een onthullend boek geschreven waar hambur gerclown Ronald Mcdonald maagpijn van krijgt. Van inkoop tot uitserveren: de hele keten heeft uiterst onaangename trek jes. Als grootste inkoper van zo wel rundvlees als aardappelen kan McDonald's zo ongeveer de prijs dicteren en dus, aldus Schlosser, bijna alles bepalen bij de toeleveranciers. Hij omschrijft een groot indu strieel slachthuis waar aan de ene kant loeiende koeien naar binnen gaan en aan de andere kant dozen diepgevroren ham burgerschijven uitkomen. De Eric Schlosser: „Ik geloof niet dat de mensen achter de hamburgerketens innerlijk slecht zijn." Foto: GPD/Sieko Kloosterhuis vaak illegale immigranten die het smerige werk moeten doen kunnen vaak niet anders dan er met de pet naar gooien, hetgeen de kwaliteit van het eindproduct niet ten goede komt. Aan de andere kant van de ke ten, de restaurants, spelen zich soortgelijke taferelen af. Onge schoold personeel, ook vaak ille gaal en immigrant, moet de maaltijd samenstellen uit ver schillende diepgevroren ele menten. Schlosser: „Het is geen wonder dat ketens als McDo nald's, maar ook andere, de af gelopen jaren vermogens heb ben uitgegeven om schandalen vanwege besmet voedsel in de doofpot te stoppen". De Europese consument die Schlossers verhaal wil afdoen met 'Dat zijn maar Amerikaanse toestanden', is bij hem aan het verkeerde adres: „Europa met zijn BSE-crsisis, mond- en klauwzeer en periodiek terugke rende salmonella hoeft heus niet trots te zijn." Schlosser wil geen onheilsprofeet zijn - hij geeft in zijn boek zonder gêne toe fastfood lekker te vinden - maar voor hem staat onomsto telijk vast dat het concept van 'bouwdoos-maaltijden' niet deugt. Hij ontkracht en passant de my the dat McDonald's voor veel laag opgeleide mensen de eerste stap op de ladder van de ar beidsmarkt is. Volgens Schlosser geeft McDo nald's weliswaar laagopgeleiden betaald werk, maar houdt het bedrijf deze mensen bewust laag opgeleid, anders worden ze te duur. „McDonald's heeft het begrip 'zero training employee' uitgevonden. Je doet gewoon wat de machine vraagt: luister naar het bliepje, kijk naar het lampje en een pictogram zegt wat er gedaan moet worden. Het is niet voor niets dat men sen als ze maar enigszins kun nen, af willen van dit lopende handwerk." Het personeelsverloop bij ham burgerrestaurants is groot, ook al omdat McDonald 's in de VS er alles aan doet om onder over heidsregels uit te komen, zoals het federaal vastgestelde mini mumloon bij een 40-urige werk week. Als personeel al terugkomt, schrijft Schlosser cynisch, is het om een overval te plegen: men weet immers waar de kas zich bevindt van een bedrijf waar, anders dan in de VS gebruike lijk, alles contant wordt afgere kend. Schlosser is aan het slot van zijn boek ondanks zijn speurtocht naar de lotgevallen van een broodje ontdooide rundvlees prut toch nog optimistisch. „Ik geloof niet dat de mensen ach ter de hamburgerketens inner lijk slecht zijn. Zij willen gewoon geld verdienen en de consu ment staat hen dat op deze wij ze toe. De consument zal dan ook de drijfveer tot veranderin gen zijn." Anno 2002 is zijn op timisme over consumen- tendwang sterker geworden, zegt hij, wijzend op de trend breuk in Califomië. Eric Schlosser, Het Fastfood- paradijs, een onthullende kij ken op Amerika en de fastfood- industrie, uitg. Het Spectrum, 332 pagina's, 21,50 amsterdam/gpd - 02, een verwijzing naar de scheikundige aanduiding voor zuurstof, wordt de nieuwe naam voor mobiel tele foonbedrijf telfort. Aanstaande woensdag wordt de naam officieel geïntroduceerd. Telfort is na Libertel (nu Vodafone) en Dutchtone (Orange) de derde operator die van naam verandert. Aanleiding voor de nieuwe naam is dat alle voormalige mobiele dochters van British Telecom sinds november vorig jaar zijn ondergebracht in één nieuwe, beursgenoteerde onderneming. 02 om vat het Britse BT Cellnet, het Ierse Digifo- ne, het Duitse Viag Interkom, Manx Tele com (Isle of Man), Telfort en het inter- netportaal Genie. Met 17,2 miljoen klan ten is 02 een kop groter dan de verza melde mobiele activiteiten van KPN Mo bile. 02 is 'compact en krachtig' zegt directeur Ton aan de Stegge, directeur van Telfort en straks van 02. „Zuurstof is de essentie van het leven, zoals mobiele communi catie steeds essentieier wordt voor de sa menleving." Met ruim 1,3 miljoen klan ten en een marktaandeel van bijna twaalf procent is 02 een van de drie kleinere spelers op de overvolle Nederlandse markt voor mobiele communicatie. „Maar wel het bedrijf met de laagste kos ten", zegt Aan de Stegge. De groei moet vooral komen van nieuwe klanten die op mobiele data-diensten afkomen. 02 wil marktleider worden in mobiel dataver keer. Telfort haalt daar nu twaalf procent van de omzet (190 miljoen euro in 2000) uit, eind dit boekjaar moet 02 aan de zestien procent zitten. Tachtig procent wordt nu verdiend met sms-jes. Met het snelle en bij uitstek voor mobiele data geschikte gprs-netwerk wil Aan de Stegge klanten aantrekken die mobiel spraakverkeer willen combineren met (zakelijke) diensten als mobiel internet en mobiel bankieren (via de Postbank) op een toestel dat tevens als elektroni sche zakagenda dienst doet. Mobiel dataverkeer moet de gemiddelde omzet per klant met tenminste tien tot vijftien procent opkrikken, zegt Aan de Stegge. Hij spreekt van de 'meest conser vatieve schatting'. „We willen ons niet te buiten gaan aan enthousiast verhalen en wishful thinking. We hebben als branche voldoende leergeld betaald." Aan de Stegge noemt 2002 het jaar van de 'ontdekkingstocht die ons leert of de klanten mobiel dataverkeer gaat omar men." KPN is met i-Mode de eerste die een poging doet die markt open te bre ken. Alle concurrenten volgen naar ver wachting binnenkort met eigen mobiele data-diensten gekoppeld aan nieuwe toestellen. Waar KPN uitgaat van 100.000 verkochte i-Modetoestellen in Nederland dit jaar, houdt 02 zich op de vlakte als het gaat om de verkoopcijfers van de bin- nenenkort te introduceren datatoestel XDA. Aan de Stegge: „Ik vind het span nend. Ik kan er zelf heel enthousiast over zijn. Maar honderdduizend, dat zijn héél veel Nederlanders die moeten zeggen: ik kick op dit apparaatje." jê terdam - Sanoma Magazi- heeft haar Britse puzzelbla- voor ruim 50 miljoen euro ;ocht. Het management V ft met steun van een finan- j het eigen bedrijf Beap over- omen. Sanoma was met de zelbladen marktleider in ;eland maar de groei stag- Oi rde. Bij de overname van IJ Tijdschriften door Sano- kwam ook Beap in handen het Finse Sanoma. De Fin- i willen zich meer richten op Idelgrote markten in Europa daar marktleider worden. De irengst van de puzzelbladen iSanoma daarvoor goed ge- aken. luwgrond wordt aeds schaarser laH reRDAM - Bouwgrond voor ticuliere woningen wordt e' ?ds schaarser en daardoor irder. Volgens onderzoek Jhet Bouwcentrum Rotter- er vooral in de Randstad minder ruimte beschik- De duurste grond ligt in t. In die provincie kost ierkante meter gemiddeld xo. Volop ruimte is er in Groningen, waar grond Ideld 70 euro per m2 kost. jaar beschikten 157 ge iten nog over grond voor lustige particulieren, nu is ital gezakt naar 135. jein nauwelijks poner dan truck Isel - Wegvervoer vervan- loor goederentreinen le- [vaak niet de verwachte mi- )ordelen op, zo blijkt uit rdie van het Duitse insti- iU. De trein gebruikt ge ld enkele tientallen pro- en minder energie bij con- ransport maar er is altijd en natransport over de ïodig. Bij het vervoer van plete vrachtwagens op een izou er zelfs helemaal geen zijn. Soms moeten de ook naar verafgelegen ^amelpunten rijden. den haag/anp - Het ministerie van Financiën is niet bevreesd dat het Nederlandse pensioen systeem in gevaar komt door nieuwe Europese boekhoudre gels. Als je het goed regelt, is er geen reden voor ongerustheid", aldus een woordvoerder giste ren in reactie op een brief van de sociale partners aan minister Zalm. Volgens de vakcentrale FNV en de ondernemersvereniging VNO-NCW is het Nederlandse systeem van een gegarandeerd pensioen in gevaar door nieuwe Europese boekhoudregels. Die houden in dat bedrijven alle ri sico's op de balans moeten zet ten, ook de pensioenen. Omdat niemand de hoogte van het pensioen kan voorspellen, omdat dat gekoppeld is aan het loon dat de werknemer verdient kort voor hij met pensioen gaat, zou het Nederlandse systeem niet meer te handhaven zijn. Bedrijven zouden massaal het gegarandeerde pensioen af schaffen. Maar volgens Financi en is er niets aan de hand als bedrijven een goede juridische en economische scheiding aan brengen tussen hun normale bedrijfsvoering en hun pensi oenfonds. Het ministerie zal wel nog overleggen met Sociale Za ken en Justitie of de nieuwe EU- regels niet toch nog voetangels en klemmen bevatten. ook duidelijk: wij kiezen voor jullie. Alhoewel dat ook met on ze scherpere prijzen te maken heeft." De bestuursvoorzitter wijst op wat bij branchegenoot Thomas Cook, tweede van Nederland, is gebeurd. Op sites van de Tho mas Cook-hoofdmerken Nec- kermann en Vrij Uit kan direct worden geboekt. „Reisbureaus hebben daarom gidsen van deze twee merken van de planken ge haald", weet Frankenhuis. Di rectievoorzitter Van der Heijden van Thomas Cook bevestigt dat er discussie met reisbureaus is geweest. „Maar een zichzelf res pecterende reisorganisatie kan niet meer zonder internet." Van der Heijden zegt dat de meeste reisagenten daarvan inmiddels ook overtuigd zijn. „Ze merken dat internet mensen op ideeën brengt en voor vragen daarover komen ze bij hen terecht." tiel - Het Helicon-college in Tiel is de enige agrarische school in Nederland waar het klau wen bekappen bij koeien is opgenomen in het reguliere lesprogramma. Negen leerlin- gen deden gisteren examen op de boerderij van boer Bongers uit Tiel die daartoe zijn koeien beschikbaar hadden gesteld. Volgens examinator Johan den Hartog is het over het algemeen droevig gesteld met de verzorging van de koeienhoeven in Nederland. Foto: ANP/Vidiphoto Wie een erfenis krijgt, moet daarover vrij wel altijd successierecht betalen. Een ver velende en gecompliceerde aangelegen heid in een periode die emotioneel toch al zo moeilijk is. Partners die van elkaar er ven hoeven in principe het minst succes sierecht af te dragen. De Successiewet is dit jaar, met name voor partners, op een aantal onderdelen verbeterd. Niet alleen is het bedrag waarover geen successierecht hoeft te worden betaald verdubbeld, ook is het partnerbegrip uitgebreid. Ongehuwd samenwonenden kunnen nu voor dezelfde vrijstelling en lagere belas tingtarieven in aanmerking komen als gehuwden. Tenminste, als ze op papier de juiste partner zijn. Hoeveel successie recht er over een erfenis betaald moet worden, hangt af van de relatie die de verkrijger heeft met de overledene en van de hoogte van het verkregen bedrag. De tarieven variëren van 5 tot 68 pro cent. Voor getrouwde stellen geldt in 2002 een vrijstelling van 467.848 euro. Is de erfenis hoger, dan moet er over het meerdere successierecht be taald worden. Voor de meeste mensen zal echter gelden dat zij niet boven de ze vrijstelling uitkomen. Wie ongehuwd samenwoont kan door de nieuwe Successie wet ook in aanmerking ko men voor de hogere vrijstel ling. Dan moet er wel aan de volgende voorwaarden voldaan zijn. - Uit de gemeentelijke basis administratie moet blijken dat de samenwoners ten minste zes maanden een ge zamenlijke huishouding ge voerd hebben. De achterge bleven partner moet boven dien ten minste 18 jaar zijn. - Er moet een notarieel samenlevings contract zijn waarin expliciet een zorg verplichting is vastgesteld. Concreet be- EIGEN BEURS Brenda van Dam tekent dit dat er is afgesproken dat beide partners in principe een bijdrage moeten leveren aan de kosten van het huishou den. Als een partner geen in komen heeft, dan moet de ander in diens levensonder houd voorzien. - Nieuw is bovendien dat partners in de vijf jaar voor het overlijden fiscale part ners moeten zijn. Ze moeten elkaar bij de belastingaangif te als fiscale partner hebben aangemerkt. Aangezien de nieuwe Wet Inkomstenbe lasting pas in 2001 is inge voerd, kan deze vijfjaarseis pas in 2006 daadwerkelijk gaan gelden. - Tot slot mogen de samen woners geen bloedverwan ten zijn, zoals moeder en zoon, of broer en zus. Wie geen notarieel samenlevingscontract heeft, heeft te maken met de 'oude' re gels die vóór de wijzigingen van de Suc cessiewet ook al golden. Een ongehuwde heeft dan recht op dezelfde vrijstelling en belastingtarieven als een gehuwde part ner als hij of zij na de 22ste verjaardag ten minste vijf jaar met de overleden partner een gezamenlijke huishouding heeft gevoerd. Dit geldt ook voor situa ties waarbij een ouder met een volwas sen kind woont of wanneer bijvoorbeeld twee zussen samenwonen. Heeft het samenwonen korter geduurd, dan is de vrijstelling lager: 187.137 euro voor een periode van vier jaar; 140.351 euro bij drie jaar en 93.564 euro bij een periode van twee jaar. Bovendien zijn dan ook de belastingtarieven hoger. De Successiewet biedt tegenwoordig dus duidelijk meer mogelijkheden om een achterblijvende partner met zo min mo gelijk financieel leed achter te laten. Part ners die samenwonen maar niet willen trouwen, doen er verstandig aan om in elk geval een bezoekje aan de notaris te brengen. En om voortaan als fiscale part ner samen door het leven te gaan. rijswijk/anp - De grootste reis organisatie van Nederland TUI stort zich onder druk van reis bureaus niet op internet. De twee belangrijkste merken van TUI, Holland International en Arke, hebben wel een eigen site maar daar kun je niet boeken. Dat kan alleen via dochter Kras Stervakanties. „Misschien beperken we onszelf ten onrechte, maar zeventig procent van onze omzet komt uit boekingen via reisbureaus. De relatie met hen willen wij niet in de waagschaal leggen", aldus bestuursvoorzitter Fran kenhuis. Frankenhuis erkent dat de laatste jaren vooral reisbu reaus TUI verweten geen duide lijke koers te varen. „De laatste vijf a zes jaar hebben we telkens 0,7 tot 1 procent marktaandeel verloren. Momenteel zijn we 1,5 procent teruggekomen en zitten we op een totaal van zo'n 25 procent. Reisagenten zeggen nu ECONOMIE WIJZER Paars is af. Acht jaren van de combinatie rood en blauw zijn voorbij. Gelukkig maar. Het is tijd voor een nieuw elan, voor politici die ons burgers weer we ten te beroeren, en voor een an dere economische visie. Hoe tekenend de afgang van Paars was, moet de geschiedenis nog leren. Het laat wel een wrange nasmaak achter. De di recte aanleiding is mij met de dag minder duidelijk. Niets is opgelost. Geen schuld is bekend en geen schaamte over het falen is erkend. Het voordeel is aan Melkert. Mocht hij premier wor den, dan kan hij niet meer door het drama van Srebrenica ach tervolgd worden want Kok heeft de verantwoordelijkheid al op zich te nemen, zon der te antwoorden weliswaar. Dat te kent het politiek op portunisme van Paars. De oorzaak van de afgang ligt ongetwij feld dieper. De bur gers raakten uitgeke ken op Paars. En Paars lijkt te zijn uit gekeken op zichzelf. Het probleem zit vol gens mij in de zake lijke aanpak. Dat was misschien een oplos sing voor de netelige positie waarin de Nederlandse economie zich bevond toen Paars begon in 1994, nu lijkt de magie uitgewerkt. Want Paars was een kabinet van en voor managers. En managers hebben nu eenmaal geen lang leven. Na hun krachttoeren verricht te hebben raak je gauw op ze uit gekeken omdat ze de inhoud missen om interessant te blij ven. Hoe ik hierbij kom? Laten we het erover eens zijn dat het Paarse beleid vooral zakelijk was. Vrijwel alles draaide om economische en financiële za ken, met de euthanasie wetge ving als een uitzondering. Ik zou bijna spreken van boekhoud kundig beleid omdat de nadruk zo sterk lag op het gelijk trekken van de overheidsbegroting. Dat de zakelijkheid ten koste ging van het politieke debat mocht niet deren. Integendeel, dat had Nederland nodig. Door de twee vooraanstaande ideologische stromingen in één kabinet te combineren werd de ideologie uit de politiek gehaald. Dat hield de discussie rustig en maakte de weg vrij voor de managers. Dit kabinet 'managede' de BV Ne- ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus Universiteit derland. Daarom ook had Paars het steeds over het informeren van het publiek en het belang van informatie. Dat is managerstaai. Managers gaan af op feiten en argumenten en schuwen de emoties. Democratische proces sen zijn voor hen lastig omdat daar emoties zo sterk kunnen meespelen. Natuurlijk moeten burgers geïnformeerd worden over de lastige problematiek waarmee zij zich bezighouden, maar laat de besluitvorming aan de managers, over. Dat de bur gers vervolgens niet mee willen, is vooral lastig in de verkiezings tijd, zoals nu. Dan heb je een electoraal probleem, zeggen ze dan tegen elkaar. Het was niet alleen een kabinet van ma nagers maar ook voor managers. Nog nooit waren managers zo populair als tijdens Paars. Iedereen kent ze wel, Boonstra, Kleisterlee, Hessels, Scheepbouwer, Wij- ers, Dik. Ze werden sterren die niet van de krantenpagina's en de beeldbuis weg te krijgen waren. Een belangrijk deel van het Paarse beleid was erop gericht om de managers vrij baan te geven, met meer vrije markten, een grote Europese markt, gunstige belastingregelingen en een kli maat dat de kwaliteiten van ma nagers benadrukt Nederland moest mee in de der vol keren en daarvoorwaren mana gers nodig. Dat ze ook nog veel geld verdienden, wilde Paars op de koop toe nemen - totdat het de spuigaten uitliep. We hebben het geweten. Mana gers hebben nu het hoogste woord. Niet alleen in de Neder landse politiek maar ook in ge zondheidsinstellingen, culturele organisaties en het onderwijs hebben managers de zaken overgenomen. Zij runnen de zaak. dicteren degenen die het weten, de doktoren, de docen ten, de machinisten, wat ze moeten doen. Als met Paars de managementcultuur op haar re tour is. zou dat mooi zijn. Het wordt hoog tijd dat mensen die kennis van zaken hebben, het weer voor het zeggen hebben. Management is belangrijk maar daar mag het niet om gaan. Ik kijk uit naar de boodschap van het nieuwe kabinet.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9