De reis van ie leven GESPREK VAN DE DAG 'Het leven van een pleegkind is als een puzzel' Hart Russische ruimtevaart tussen schroothopen in Kazachsta Citaten Top Tien ZATERDAG 27 APRIL 2002 MENSELIJK Hij was verliefd op twee meisjes tegelijkertijd en schreef zijn gevoelens op in een gedichtje. Soldaat Hans Leip kan in 1915 niet hebben bevroed dat hij een wereldhit schreef die in de volgende oorlog aan beida kanten van het front furore zou maken. Vandaag opent in het Nationaal Oor- logs-en Verzetsmuseum in Overloon de expositie LILI MARLEEN, de geschiede nis van een hit. Schrijver en graficus Hans Leip was destijds zowel verliefd op het groenteverkoopstertje Lili als op Marleen, de dochter van een arts. Hij stond op wacht toen ze bei de afscheid kwamen ne men omdat hij naar het front moest. Op een klad papiertje schreef hij het lied, waarin beide vrouwen samensmelten tot een per soon. Steeds meer Nederlanders zijn van plan zich in het FEESTGEDRUIS op Koninginnedag te storten. Dit jaar gaat 48 procent van de Nederlandse bevolking feest vie ren op 30 april, vorig jaar was dat nog 40,5 procent. Dat blijkt uit een enquête van onderzoeksbureau Inter- view/NSS in opdracht van de Nederlandse Staatsloterij. Zeven procent van de ondervraagden geeft aan nog geen plannen te hebben, 45 procent mengt zich niet in de acti viteiten. Van het deel dat wel gaat feesten, zegt bijna de helft vrijmarkten en andere lokale activiteiten te bezoe ken. Vorig jaar ging het om 28 procent. De Amsterdamse vrijmarkt trekt dit jaar weer meer belangstellenden. Ruim 10 procent van de feestvierders gaat de hoofstad bezoe ken,.vorig jaar was dat 7,1 procent en in 2000 6,5 pro cent- Zeven scouts van Scouting Alblasserdam beginnen 1 juni met een tocht op een VLOT van het Limburgse Borgharen naar het Zuid- Hollandse Alblasserdam. De trip is 275 kilometer langen duurt ongeveer acht dagen. Op het vaar tuig komt een tent waarin de scouts slapen. De boot is verder geheel ingericht voor een verblijf van acht dagen op het water. Wel zullen ze overnachten in een haven. De tocht wordt ondernomen door scouts van 18 tot 35 jaar. De trip begint op de Maas en voert stroomafwaarts over de An- delse Maas, Afgedamde Maas, Merwede en de Noord richting Alblasser- waard. Als alles goed gaat is de aankomst in Alblas serdam op 8 juni. Oud-minister BRAM PEPER wordt vanaf 1 mei hoogleraar Public Governance (openbaar bestuur) aan Universiteit Nyenrode in Breukelen. Nyenrode, opgericht door en voor het bedrijfsleven, is geen onbekend terrein voor Peper; zijn vrouw Neelie Kroes was er tot 2000 president. Bram Peper heeft als voormalig bur gemeester van Rotterdam en minis ter van binnenlandse zaken veel er varing met openbaar bestuur. Hij raakte enkele jaren terug in opspraak, doordat hij in zijn Rotterdamse periode zou hebben gesjoemeld met decla raties en kosten van dienstreizen. Het openbaar ministe rie zag echter onvoldoende grond om tot vervolging over te gaan. Het is niet de eerste keer dat Peper een aanstelling krijgt bij een universiteit. Hij was eerder al hoogleraar be leidssociologie aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Een rechtbank in het Zuid-Franse Bayonne heeft een man veroordeeld tot een boete van 1000 euro voor het bespie den van zijn KINDEROPPAS. Volgens de Franse justitie had de 29-jarige vader een verborgen camera in zijn huis kamer geïnstalleerd, naar eigen zeggen om te controleren of zijn driejarige zoontje wel goed werd behandeld. De minderjarige oppas had toestemming van de vader gekre gen om haar vriend te ontvangen. De vader verdacht de vriend ervan het kind te mishandelen. Op de avond dat het meisje kwam oppassen, legde de camera een vrijage tussen de oppas en haar vriend vast. De rechtbank veroor deelde de man op grond van 'inbreuk op het privé-leven'. De gemeente Reeuwijk zit in haar maag met de plaat sing van een politiek gevoe lig STRAATNAAMBORDJE. Dat moet bij de snelweg Al2 komen op een rotonde die is vernoemd naar inge nieur L.P.G. FORTUIJN. Deze ambtenaar van de provincie Zuid-Holland heeft niets te maken met de veelbesproken Rotter damse politicus Pim For- tuyn. Toch is Reeuwijk bang dat de mensen een verband leggen en dat het straatnaambordje slachtof fer kan worden van een po litieke stunt. Het bordje komt daarom pas op 17 mei op de rotonde te han gen, twee dagen na de Tweede-Kamerverkiezin gen. De grootste staande klok van Utrecht, de DOMTOREN, loopt soms achter en soms voor. Restauratie is dringend nodig, maar de gemeente heeft geen geld en zoekt de op lossing in sponsoring. In afwachting daarvan worden in wonersvan Utrecht regelmatig gefopt. Regelmatig maken gemeentemedewerkers de klim naar het op 55 meter hoogte gelegen uurwerk en zetten de klok weer gelijk. Daardoor wordt voorkomen dat de tijd op de toren volledig uit de pas loopt. Het uurwerk is versleten en is al vanaf 1920 een kopzorg voor de gemeente. Aan restauratie van de Domklok hangt een prijskaartje van 110.000 euro. De gemeente heeft dat geld zelf niet en van het Rijk zijn de komande jaren geen subsidies te verwachten, zegt ge meentewoordvoerder Scholten. ,,We zoeken daarom naar sponsors. Maar, nee, er komen geen stickers op en de to ren behoudt ook gewoon zijn eigen naam." De Nederlandse modeont werpers VIKTOR ROLF gaan een geurlijn ontwikke len voor het cosmeticabe drijf L'Oréal, zo meldt het bedrijf. L'Oréal heeft veel vertrouwen in de 32-jarige 'modegoeroes die hun unieke stempel op de mo dewereld hebben gezet'. Viktor Rolf timmeren een kleine tien jaar aan de weg en zijn wereldwijd succes vol. Hun collecties zijn te vinden in honderd winkels over de hele wereld. In een reactie noemt het duo de samenwerking 'een enorme kans'. ,,Een geur is de ul tieme uitdrukking van een persoonlijkheid. Een geur zegt alles, je kan het on zichtbare vangen in een flesje", aldus Viktor Rolf. Was je te lelijk om bij je ouders te blij ven? Moet je moeder je niet meer? Het overkomt haar niet vaak, maar af en toe krijgt Rachel Dekker (13) zulke re acties van klasgenoten als ze vertelt dat ze in een pleeggezin woont. De blonde tiener probeert er zo nuchter mogelijk onder te blijven. „Ik ben nou eenmaal niet standaard." Als eenjarige kwam ze terecht bij Sonja en Piet Dekker, haar pleegouders uit II- pendam (Noord-Holland). Rachels biologische moeder was zeventien jaar toen Rachel werd geboren, ze had toen al een zoontje. „Ze was natuurlijk veel te jong", legt Rachel uit. Ze is vooral 'heel blij' dat ze niet, zoals haar broer, in een kindertehuis is beland. Per jaar worden zo'n 14.000 kinderen wegens problemen thuis opgenomen in een pleeggezin. Dat aantal is groei ende, bevestigt de Stichting Pleegzorg Nederland (SPN). Volgens een woord voerster is het onduidelijk of steeds meer ouders moeite hebben met het opvoeden. De meeste pleegkinderen zijn niet langer dan een half jaar weg van huis, ongeveer een kwart brengt meer dan twee jaar door in een pleeg gezin. Tweederde van de kinderen worden door de bemiddelende instan ties ondergebracht bij onbekenden. In steeds meer gevallen wordt gezocht naar een geschikt pleeggezin in de ver trouwde omgeving. Naast familie, ken nissen en ouders van een vriendje blij ken schoolmeesters en -juffen regel matig hun huis open te stellen voor leerlingen in moeilijkheden. Uit recent onderzoek van de SPN blijkt dat slechts een derde van de Nederlan ders weet wat pleegzorg is. Niet vreemd dat kinderen uit pleeggezin nen, bijvoorbeeld in de klas, voortdu rend met vragen worden bestookt. „Maar kinderen willen niet opvallen. Ze vinden het vreselijk om anders te zijn", aldus de SPN. Het Nationaal Fonds Kinderhulp heeft daarom dit jaar een wedstrijd uitgeschreven om pleegkinderen te stimuleren op hun ei gen manier te vertellen over hun situa tie. En meer dan vijftig basisscholen, uit alle provincies, hebben lespakket ten ontvangen over pleegzorg om leer lingen en onderwijzers meer vertrouwd te maken met dit onderwerp. Dinsdag werden de winnende pleegkinderen en school bekendgemaakt. Rachel is met de eerste prijs in haar leeftijdscategorie aan de haal gegaan. Ze deelde haar leven letterlijk in puz zelstukjes in, en schreef achterop elk stuk een persoonlijk verhaaltje over haar wereld. „Het leven van een pleeg kind is als een puzzel", zegt ze wijzend op onderdelen als biologische ouders, school, sport en pleegouders. „Het kan allemaal wel samen, maar het moet wel passen." Haar puzzel is gelegd, vindt ze. Met haar beste vriendin bespreekt ze dat zij later nóóit hun kinderen weg zullen doen. Haar echte moeder komt een keer, soms twee keer per jaar langs. Maar het belangrijkste puzzelstuk zijn haar pleegouders, die Rachel als haar echte ouders beschouwt. „Ik zal altijd bij hen blijven wonen. Tot ik uit huis ga natuurlijk." Rachel Dekker: „Ik ben nou standaard." Foto: GPD/Phil Nijhuis rdver enisst istegi 1 Just T-^y 1 Se M De lancering van de Sojoez. Foto: Reuters/Mikhail Grachyev Omringd door de schroothopen van wat ooit Ruslands trots was, heeft de Europese ruimtevaart donderdagmid dag een nieuwe stap gezet op weg naar een volwaardig ruimtestation. In Baikonur, midden in de steppe van Ka- zachstan, werden.een Russische en Ita liaanse astronaut gelanceerd, vergezeld van een Zuid-Afrikaanse ruimtetoerist die er twintig miljoen dollar voor over had. Twee Nederlanders zullen vermoe delijk al volgend jaar eenzelfde soort vlucht maken. Met dank aan de Staats loterij. Het vliegveld is een langgerekte verza meling betonplaten en het douane kantoor zit in een kleine houten keet met een klaptafeltje. Nergens huizen, straten of bomen. Enkel een oude bus, met gordijntjes maar zonder ve ring, die voert over restanten van as falt en soms zelfs dat niet. Langs de weg liggen zwart uitgeslagen overblijf selen van auto's, trucks en olievaten. Hier en daar ook stukken pijpleiding. Een spoorlijn is overwoekerd door graspollen, maar een verkeersbord waar schuwt dat er een trein kan aan komen. Op de gekste plaatsen staan stukken muur waarvan de oorspron kelijke bedoeling niet meer te achter halen is. Na een half uur laat zich een koe zien. Het enige beest in de hele omgeving staat tegen een heuveltje waarachter een verzameling huisjes ligt en enkele grote, niet al te hóge kantoorgebou wen. De verf is afgebladderd, de ra men zijn kapot en de mensen verdwe nen. In dit niets staan een paar auto's van onherkenbare merken te wachten bij twee benzinestations, die schuin tegenover elkaar liggen. Daarachter vier rijen flats waarvan de balkons elk moment naar beneden kunnen ko men. Bij iets wat op een poort lijkt, controleren twee soldaten onder een bontmuts op hun gemak de enkelin gen die deze verlaten plek in of uit willen. Welkom in Baikonur, een spookstad in de eindeloze steppe van Kazachs- tan, waar alles kapot is en bruin van de roest. Dit is de plek waar vandaan de Spoetnik als eerste raket een baan rond de aarde maakte, Gagarin als eerste mens de ruimte werd ingescho ten en sindsdien ruim vierhonderd lanceringen zijn geweest. Hier zetelt het hart van de Russische ruimtevaart, omringd door schroot. In een enorme hal, waar van buitenaf gezien geen le ven meer mogelijk is, liggen niet afge bouwde raketten die nooit gebruikt zullen worden. Rusland heeft dras tisch bezuinigd op zijn defensie, waaruit de ruimtevaart nog altijd wordt bekostigd, want ook in deze tij den blijft dit een staatszaak. Eén keer lanceerden de Russen de Buran, een variant op de Amerikaanse space- shuttle, maar daar zal het bij blijven. Er waren drie shuttles gebouwd, in clusief drie lanceerinstallaties, maar lanceringen van zo'n vijfhonderd mil joen euro per keer werd Russen te gek. De installaties en alle bijbehoren de gebouwen staan nu weg te rotten, de teruggekeerde shuttle huist bijna onzichtbaar tussen geraamten van le gertrucks. Van de twee nimmer ge bruikte Burans is er één te bezichtigen in Gorki-park te Moskou en de andere ligt in een hal op de rug van een im mense raket voor eeuwig op lancering te wachten. Een paar kilometer voorbij dit mauso leum vol ruimtejunk staat het enige geverfde gebouw van het stadje. Ach ter de ingang lopen mannen in pak of uniform en vrouwen in kekke pakjes en hoge hakken. Er staan vijf, zes tv- camera's, er lopen tientallen fotogra fen. Iedereen is hier voor maar één ding: Drie mannen in een ruimtepak achter glas. Een Rus, een Italiaan en en weinig materieel. De Sojoez k je§^- daarentegen veel langer in de nu blijven en wordt daarom vooraf ^15" bruikt als een reddingsboot voori ruimtestation, die om het half jaa u§em door een nieuwe wordt vervangenmee In aanwezigheid van een flink aat Russen die ergens familie van Bn :n^~ nev moeten zijn, verliet een Sojo* ma- gisteren de aarde om volgens pla terdag het ISS bereiken. Dit is hel R V prestigieuze project van tien Euii landen in samenwerking met de 6111 Rusland, Japan en Canada. De k( mende tien tot vijftien jaar moetIM een volwaardig ruimtestation op;erne1, ren, dat permanent zal worden been P woond door zeven mensen en bi "P.V€ staan uit een Europees, Russisch toffer De Zuid-Afrikaanse ruimtetoerist Mark Shuttleworth (vooraan) zwaait voor het aan boord gaan van de Sojoez in Kazachstan. Foto: AP/Mikhail Metzei een Zuid-Afrikaan. Ze worden gelan ceerd in een Sojoez-raket, op weg naar het internationale ruimtestation ISS. De lanceerinstallatie is alleen te bereiken langs een weggetje waai" het meer lekke banden regent dan water en de beeltenis van Gagarin op een groot bord is vastgelegd. Een oude man in een vest bewaakt de toegang tot de slanke, 42 meter hoge raket. Hij maakt geen bezwaar als je de Sojoez van slechts enkele meters afstand wil bekijken. Foto's maken mag ook. Graag zelfs. Hier hebben de Russen een succes verhaal te vertellen. Ze noemen de lancering een ballet waarbij de drie omringende torens als drie mannelij ke dansers de raket gelijk een balleri na omhoog tillen. In amper zeven se conden is ze, met indrukwekkende kracht, uit het zicht. Het is een onder deel van het Europees ruimtepro gramma waar veel status mee te ver dienen valt. Rusland verzorgt samen met de Verenigde Staten namens de Europese organisatie ESA het vervoer van astronauten naar het ruimtesta tion ISS. De Amerikanen doen dat met een spaceshuttle waarin zeven astronauten en veel materialen kun nen, de Russen met de kleinere So joez, waarin net drie mensen kunnen Amerikaans en Japans laboratori ut0 Daar zal onderzoek mogelijk zijn sn( het gebied van klimaat (verandeii avan gen), biotechnologie, medicijneninraa gezondheid. Er worden vooral re ten verwacht over het functionei grfl van hart, longen en nieren, hetp van botontkalking en hormonale 611 ringen. Nederland betaalde vorig jaar 58, '*UM miljoen euro aan de ruimtevaart! J, a nisatie ESA. Dat is aanzienlijk ra aa§1 dan Duitsland, Frankrijk en Italië !aao' ook de meeste ruimtevaarders i "staj projecten leveren. Nederland hi P m; één astronaut: André Kuipers, d ee!i11 gens de oorspronkelijke plannii Pae 2005 zou worden gelanceerd. Ei PjJva er echter naar uit dat dit veel eet P u zal gebeuren, vermoedelijk zelfs volgend jaar. Hij zal dan een and aee Nederlander moeten begeleiden fe8e: winnaar van de Staatsloterij show 2 reis van je leven'. De hoofdprijsi er§e^ vlucht met een Sojoez naar heti testation. kei Een lancering met alles erop en kost ruwweg dertig miljoen dolls 1611 waarvan ESA tien miljoen betaal elke meereizende Europese astif De resterende kosten worden m ^v°! te graag opgehoest door multim 1j'e nairs die een jongensdroom will lan": verwezenlijken. De schatrijke Ai omt kaan Dennis Tito had vorig jaar 'or( primeur, dit keer reist de ZuidJ Paa^' kaanse internetmiljonair met de aiJsc passelijke naam Shuttleworth o gen kosten mee. De Staatsloten Eerst even een kleine opruiming. Een paar weken geleden deed ik een - herhaalde - oproep om woorden in te sturen die wel in het spraakge bruik maar niet in Van Dale voorkomen. De re- i acties waren zo talrijk dat de administratie mij ra»*, even boven het hoofd is gegroeid. Ergens in de maand mei hoop ik met een doorwrocht artikel i ter zake te komen. Even geduld, lieve correspon denten. Onderwerp van vandaag: citaten. In mijn vrije tijd presenteer ik een quiz. Met vragen in allerlei categorieën. Geschiedenis, sport, litera tuur, noem maar op. Het afgelopen jaar hadden we een nieuwe categorie: citaten. Ik citeerde een uitspraak en vroeg dan: „Wie zei dit? Jan of Piet?" Voorbeeld. Ik citeerde: Werken is de vloek van de drinkende klasse'. Wie zei dit: Oscar Wilde of Mark Twain?" Natuurlijk is het antivoord (Oscar Wilde een vrijwel blinde gok. Maar het leek ons wel leuk om iedere quizaflevering met een geestig citaat op te vrolijken. Dat viel wat tegen, want de meeste quizkij kers zijn niet geïnteresseerd in vrolijkheden maaral leen in interessante quizvragen. En geef hen eens on gelijk. De citaten liepen er dus wat verloren bij in die quiz. Maar hier kan ik ze op mijn geinak even met u doornemen. Volgens mij zijn er vier soorten citaten. Om te beginnen de filosofische: 'Ik treurde dat ik geen voet had tot ik iemand zag die zijn benen kwijt was'. Meestal staat er achter zo'n uitspraak: 'Oosterse wijsheid' of'Con fucius'. Ik heb het niet op die wijsheden. Dan zijn er de moralistische: 'Vergaep u niet te zeer aan prael van sichtbre kerken' (Vondel). Die stond vorige week op onze voorpagina. Veel van die moraliteiten zijn tot spreekwoord gepromoveerd: 'Als de wijn is in de man, is de wijsheid in de kan' (Jacob Cats, denk ik). Meer waar dan aardig, die korte lesjes. Dan de woordspelingen: 'Op het kerkhof liggen de doden en liegen de levenden' (Domela Nieuwenhuis) of'Monni ken zijn mensen die zich tot eencelligen hebben terug- ontwikkeld' (Hermann Kersten). Meer aardig dan waar. Ten slotte de leuke citaten. Die zijn vaak ook wijs of mo ralistisch maar daar heb je geen last van omdat ze zo geestig zijn. Mijn top tien - allemaal gebruikt in die quiz - heb ik bijeen gegraaid uit citatenboeken, zakagen da's en mijn geheugen. Knip ze uit en hang ze op. 10) Zaken is het geld van anderen (Dumas jïls) die mogelijkheid ook ontdekt enn' wordt daarmee voor ongeveer ft5n °e miljoen dollar sponsor van eeni en^j Wie zo'n bedrag neertelt, krijgti ,ora rang. André Kuipers en een nog kende landgenoot krijgen daarn fflfj kans om, eindelijk, Wubbo Ockt te volgen. De lanceringen naarl fl B zijn afwisselend vanaf het Amei se Cape Kennedy en Baikonur,!N de Amerikanen weigeren vooral lcv' ruimtetoeristen een plaats te ge °°le, naast speciaal opgeleide astron; p André Kuipers en zijn passagier nen dus alleen de reis van hunl r' maken als ze er eerst een reis re laen Baikanur voor over hebben. Eerlbl naar een militaire basis die tijde oenSl Koude Oorlog nog hoog stond g aze 2 teerd op de Amerikaanse lijst vaaan vernietigen doelen. ^00] ie set in er nog yd er ftAG - onde 9) Een radicaal staat met beide voeten stevig in de lucht Franklin Roosevelt) 8) Van een goed mens valt verder niet goeds meer te ver tellen (Anton van Duinkerken) 7) Ook in Frankrijk begint het begrip wc door te dringen (Karei Jonckheere) 6) Ik hou van de mooie natuur maar ik moet er wel wat bij te drinken hebben (Willem Kloos) 5) Altijd dronken is ook een regelmatig leven (Kurt Tu- cholski) 4) De stukken van Shakespeare zijn niet door Shakespe are geschreven maar door iemand anders die toevallig ook Shakespeare heette (Mark Twain) 3) Van de huwelijksreis vallen twee dingen tegen. Het tweede is de Niagara-waterval (Oscar Wilde) 2) Een deel van mijn geld ging naar de dames, een deel naar de paarden en een deel naar de drank. En de rest heb ik nogal onbezonnen uitgegeven (George Raft) 1) Het leven is te kort om Duits te Ieren (R. Porson) Ten slotte nog één citaat buiten mededinging: Als niets meer helpt, dan helpt de waarheid'. vee ielp Noo ïdser roeks eft hi in. V id be Deter land daai r ftAG - it Op sMa tl alle 'erhe il uit, en.H )vinc; rsen iteni

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2