iel Houtman is weer gelukkig in zijn lichaam ÏNGEN lieVOORBIJGAAN LEIDEN REGIO AAM HET WERK ieidse sportmasseur houdt zichzelf en anderen op de been zijn 79 jaar voelt Giel Houtman zich weer ge lig in zijn lichaam. De Leidenaar bereikte deze R J nter een mijlpaal, want hij kreeg een nieuwe J up waarmee hij volgens doktoren weer een jaar f 1 vijftien vooruit kan. Sindsdien voelt hij zich als rboren. „Voor hetzelfde geld was ik nu invalide 'eest", zegt de gewezen landmeter, die na zijn aan een nieuw leven als sportmasseur begon, als ik in een rolstoel terecht was gekomen, was leven voor mijn vrouw Wil ook afgelopen." isse taal van een vitale baas, thuis in zijn flat in len Zuid West. Al veertig jaar huist hij in dezelf- foning, waar hij destijds door zijn werk als landmeter terechtkwam. Dolblij was de geboren Rotterdammer (n juni 1922) met zijn flatje aan de rand van de stad. „Ik was meteen van plan om hier nooit meer te vertrekken. Ik had niet gedacht dat het rond een stad als Leiden zo mooi zou zijn. Je staat hier in een mum van tijd met twee benen in de polder. En het buitenleven, daar is het me altijd om te doen geweest. Daarom ook ben ik na de Tweede We reldoorlog nog gaan studeren. Ik was instrumen tenmaker, maar wilde eropuit, in de buitenlucht werken. Weetje dat ik alle Waddeneilanden in kaart heb gebracht?" hang naar frisse lucht en ite zat er bij Houtman al in. Van zijn jeugd in Rot- n-Zuid herinnert de kap- ^szoon zich nog scherp hoe or"Jers en zonen met elkaar op aat voetbalden, terwijl moe- is en dochters andere activi- len ontplooiden. „Ik heb een erlijke kindertijd gehad. Wij - dden het als middenstanders I t slecht aan de Oranjeboom- 'J lat. Wel zag ik veel armoede ellende om me heen. Mijn klasgenoten kregen op school eten en kleren van de gemeente. Als ik met zulke trieste verhalen thuiskwam, verstelde mijn moe de weer een paar oude broeken van ons. Later zag ik dan andere kinderen in mijn afdankertjes rondlopen." Ondanks de relatieve welstand in huize Houtman voelde Mag- chiel, zoals zijn voornaam offici eel luidt, zich socialist in hart en nieren. „Ik heb gauw medelij den met anderen, maar kan ook outman (staand, derde van links) als speler van The Rising Particuliere foto geen onrecht verdragen. Als ik dat signaleer, trek ik mijn mond open. Op zulke momenten ben ik niet diplomatiek: ik zeg het recht voor zijn raap. Daardoor krop ik nooit wat op." Ook tijdens zijn werk in Leiden ging Houtman conflicten niet uit de weg. „Ik werkte weliswaar in ambtelijke dienst, maar was gewend om hard te werken. Dat botste soms. Thuis kreeg Wil het hele verhaal te horen en daarna ging ik aan het strand een stuk hardlopen. Als de zeewind door mijn haren waaide, was ik de problemen op slag vergeten." Sport was en is een belangrijke uitlaatklep voor de kappers- zoon, wiens vader een gere nommeerde atleet van Pro Pa- tria en voetbalscheidsrechter was. Broer Goos schopte het tot de jeugdafdeling van Feyen- oord, de club waaraan de jonge Giel („Ik ben op 500 meter van het toenmalige stadion gebo ren") zijn hart verpandde. Zelf liep Houtman verdienstelijk hard en boekte hij succesjes als rechtsback van voetbalvereni ging The Rising Hope bij de Van Nelle-fabriek in Rotterdam- West. In die buurt kwam Hout man terecht toen zijn vader op zijn 45ste bezweek aan tubercu lose. De dood van Houtman se nior betekende ook het einde van de kapperszaak en bittere armoede voor de weduwe en haar vier kinderen. Door die zwarte periode, die uit liep op de Tweede Wereldoor log, beseft de Rotterdamse Lei denaar hoe groot de weelde van tegenwoordig is. Hij roemt de gemakken van vandaag, maar waarschuwt voor ongebreidelde geldzucht. „Veel mensen gaan gebukt onder stress. Dat schaadt de gezondheid. Als sportmas seur merk ik dat aan veel van mijn klanten. Ik adviseer ze dan om net als ik de rust en de ruim te te zoeken. Die wijze raad is niet aan iedereen besteed. Veel mensen blijven maar jagen, in hun werk, privé en ook bij hun sportbeoefening. Zij vergeten het belang van vrije tijd." Ook Houtman maakte zo'n jachtige periode door. „Voor de oorlog was ik een fanatieke wed strijdsporter. Soms trainde ik wel twee keer per dag. En in Duitsland, waar ik te werk was gesteld, liep ik zelfs op oude pantoffels omdat er geen goed schoeisel voor handen was." Na de oorlog ging Houtman meer aan zijn maatschappelijke ontwikkeling denken. Hij trad in dienst bij het ingenieursbureau Van Steenis in Utrecht. „Die man, voorzitter van de Neder landse schaakbond, stond be kend als idealist. Hij was vegeta riër, antimilitarist en wilde per se geen winst maken. Als wij een opdracht voor Shell uitvoerden en geld overhielden, gaf Van Steenis het terug aan de op drachtgever. Bij Shell dachten ze dat wij gek waren. En in het weekeinde mochten de werkne mers bij toerbeurt in de auto van de directeur rijden." In die drukke en optimistische naoorlogse jaren kreeg de sport een andere plaats in het leven van Houtman. „Ik kon het nog steeds niet missen, maar ik werd minder fanatiek Sport kwam hoe langer hoe meer in dienst van de gezondheid te staan." Een voorsprong had de aan staande landmeter al, want hij had nooit een sigaret aange raakt. „Daarvoor heb ik heel wat hoon van rokers over me heen- gekregen. Want als je niet rook te, was je in die tijd geen man. Die standvastigheid dank ik aan het voorbeeld dat mijn vader Herman gaf. Ook hij rookte niet, al verkocht hij wel rookwaar in de zaak." Hoe ouder Giel Houtman werd, hoe meer waarde hij ging hech ten aan gezondheid. Hij wandelt graag in de bergen, fietst veel en leest alles over het menselijk li chaam wat los en vast zit. Nu hij veel van de materie afweet, zweert hij bij orthomoleculaire voeding. Op basis van onder meer kruidenthee en andere 'schone' voeding denkt de sportmasseur tot op hoge leef tijd gezond te blijven. „En van zuippartijen heb ik nooit wat moeten hebben." Zijn honger naar kennis open baarde zich tijdens de studie van zijn dochter Paula, die schoonheidsspecialiste wilde worden. „Ik heb destijds met haar meegestudeerd. Als ik mijn leven nog eens over zou doen, zou ik misschien wel fysiothera peut worden. Of weer landme ter, want dat was toch ook een prachtig vak" Giel Houtman: „Veel mensen gaan gebukt onder stress. Dat schaadt de gezondheid. Als sportmas seur merk ik dat aan veel van mijn klan ten. Ik advi seer ze dan om net als ik de rust en de ruimte te zoe ken. Foto: Hielco Kuipers Nu geniet hij van elke dag dat hij gezond van lijf en leden is. „Als het lichamelijk goed gaat, werkt dat in alle opzichten door. Ik kan me best voorstellen dat mensen die niet lekker in hun vel zitten, ook in maatschappe lijk opzicht in de versukkeling raken. Maar ook sporters die li chamelijk in puike conditie ste ken, komen volgens mij tekort Want zij kunnen hier moeilijk topprestaties met al die vieze lucht, al dat vieze water en dat slechte eten. Daarom hebben zij supplementen nodig, al pleit ik niet voor doping. Want dat be schouw ik als een vervuilde vorm van supplementen. Houtman, die met zijn oude en zijn nieuwe heup nog allerlei le zingen en symposia op zijn nieuwe vakgebied afloopt, pakt volgende maand zijn masseurs- werk weer op. Zowel thuis in een zijkamertje als bij de Leidse Roadrunners kneedt hij sportie ve en minder sportieve mede mensen volgens de jongste in zichten. Op die manier blijft hij onder de mensen en houdt hij ook anderen tot op hoge leeftijd op de been. „Wat dat betreft is er veel veranderd. Vroeger gin gen mannen als ze veertig wa ren plotseling zwarte pakken dragen. Mensen van boven de dertig waren op sportverenigin gen niet eens meer welkom. Op die manier ben je snel oud. En als je je oud voelt ben je weg." Bij Houtman is het tegenoverge stelde het geval. Toen hij na lang aarzelen om een nieuwe heup vroeg, schatten de artsen hem een jaar of 65. Hij biechtte zijn ware leeftijd op, maar die vorm de geen beletsel om hem nog aan een zware operatie te on derwerpen. „Ik ben lang niet de oudste met een nieuwe heup. Vitale mensen van negentig krij gen er ook één." De ingreep is Houtman hon derd procent meegevallen. Nu pas beseft hij hoe veel pijn hij de afgelopen jaren leed. „Ik was half invalide. Lopen lukte me nauwelijks meer. Ik kon alleen nog maar fietsen. Bovendien zat ik om de pijn te onderdrukken aan de pillen, waarvan ik nor maal gesproken niets moet heb ben." De angst voor de operatie was Houtman niet ingegeven door wantrouwen in de medici. Zo wel de reguliere geneeskunde als homeopathie hebben vol gens de Leidenaar hun goede en slechte kanten. Ook angst voor de dood speelde Houtman geen parten. „De dood hoort bij het leven. Ik leef van dag tot dag. Maar in mijn omgeving heb ik ook gezien hoe zo'n operatie kan mislukken. Bij mijn broer Harry pakte die niet goed uit. Zonder nieuwe heup zou ik mijn beweging missen. In zeke re zin is het leven dan afgelo pen. Want de basis is toch het menselijk lichaam." rlin de Berechja Brouwer (30), schoonmaker: /k zeg wel eens voor de grap dat ik gewoon mijn beroep verkeerd gespeld heb. Eigen lijk ben ik namelijk schoen maker. Maar in de schoen makerij ging het lange tijd heel slecht. Ik ging steeds van de ene baas naar de an dere. Ik wilde voor mezelf beginnen, maar voor jezelf beginnen is in dat vak onbe taalbaar. En vooral mijn vrouw was er erg op tegen dat ik zou gaan lenen voor een eigen bedrijf. Toen ver telde een vriend die zijn ei gen g/azenwasserbedrijf had, dat je als glazenwasser voor 15OO gulden je eigen bedrijf kan beginnen. Vier jaar gele den heb ik me bij de Kamer van Koophandel ingeschre ven als glazenwasser, en om in de winter niet brodeloos te zijn, ook als schoonmaker. Inmiddels heb ik negen werknemers op de loonlijst en werken we ook met enkele onderaannemers. En we groeien nog steeds. Daardoor komt er steeds meer organi- satiewerk op me af. Maar ik ambieer niet om alleen nog maar achter mijn bureau te zitten. Ik moet af en toe een dagje ramen zemen, dat is echt heerlijk om te doen. In het begin bleef ik nog wel dromen om ooit zelf een heel mooi schoenen winkeltje te beginnen. Maar tegenwoor dig richt ik me volledig op het schoonmaken. Ik heb van dit werk leren houden. TEKST: RUUD SEP FOTO: JAN SCHEERDER uit de Leidsch DagbladARCHIliVlülV ANNO 1902 Zaterdag 26 April LEIDERDORP - In de gisteravond gehouden verga dering van den Raad der gemeente Leiderdorp, die met gebed werd geopend, werd het kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1902, na geheime zit ting, met algemeene stemmen vastgesteld en het te heffen procent bepaald op 55/100. Bij rondvraag vestigt de heer Moraal er de aandacht op dat het gedeelte van den Lagen Rijndijk, vóór de Voorstraat, voortdurend in ongunstigen toestand ver keert door dat het niet is bestraat en zag gaarne dat in Doeswijk een nieuwe brandspuit werd geplaatst De Voorzitter zegt omtrent het eerste punt een on derzoek toe; wat het tweede betreft is, bij de jaarlijk- sche beproeving, niet gebleken dat de spuit in Does- wijk in zulk een slechten toestand verkeert dat direc te vernieuwing noodig is, ook omdat de naastbijge- plaatste spuit - die van Kerkwijk - spoedig kan wor den aangevoerd. De zaak zal evenwel door B. en Ws. nader worden overwogen. ANNO 1977 LEIDEN - Leden van het Verbond tegen Ambtelijke Willekeur met hun borden voor het politiebureau, waar ze bleven wachten tot Tom de Booy werd vrij gelaten. Foto: Archief Leidsch Dagblad Woensdag 27 april LEIDEN - Een aantal politieke partijen en andere or ganisaties hebben aan minister Lubbers en de leden van de Tweede Kamer een verklaring gestuurd waar in zij fel protesteren tegen de rol van het Ministerie van Economische zaken bij de overplaatsing van het Leidse textielbedrijf Krantz naar Vaals. PvdA, PPR, CPN, PSP, NW-jongerencontact, KWJ, ANJV en het wijkcomité Noordvest constateert dat met deze overplaatsing, waarvoor overheidsgelden worden gebruikt 'enkel rekening is gehouden met de belangen van de leiding van Krantz'. Deze overplaat sing in het kader van de herstructurering in de wol sector betekent dat in Leiden 97 arbeidsplaatsen verloren gaan. Argumenten als 'wanneer het bedrijf over twee jaar toch failliet gaat is er geen geld meer voor een afvloeiingsregeling' en 'Leiden moet een of fer brengen voor de werkgelegenheid in Limburg' worden in de verklaring als 'chantagemiddelen' ge kenschetst, 'welke berusten op een onjuiste voor stelling van zaken'. Volgens de verklaring staat Krantz juist geboekt als een sterk textielbedrijf met goede bestaansmogelijkheden in Leiden, mits be drijfsvoering en personeelsbeleid op juiste wijze plaats vinden. LEIDEN - De 'beroepsactivist' dr. Tom de Booy, een van de voornaamste leden van het Verbond tegen Ambtelijke Willekeur (VAW) is door de Leidse politie opgepakt. Op het politiebureau aan de Zonneveld straat werd hij verhoord en werd er proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Een en ander gebeurde na dat De Booy met enkele demonstrerende geestver wanten verkiezingspamfletten van het VAW had op geplakt op de ramen van het gebouw van de Sociale Dienst aan de Langebrug. Officieel is dat verboden. Bovendien mogen partijen die meedoen aan de Tweede Kamerverkiezingen van 25 mei - het VAW behoort daar ook toe - pas met ingang van 2 mei pro paganda gaan maken De VAW-ers voerden borden met zich mee, waarop laatdunkende teksten waren geschreven over het functioneren van de sociale diensten in ons land en ook over wethouder Oosterman, die de sociale zorg in Leiden in zijn portefeuille heeft. Tegenover het politiebureau bleven ze staan totdat dr. Tom de Booy werd vrijgelaten. Leidsch Dagblad. Rooscveltstraat 82 tc Lolden. U krifj betaling aan do balie van hot de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19