'Angst bewoners is direct terug' 7 DUIN BOLLENSTREEK springtij Tranen krijgen vrije loop in Noordwij Jacoba van Be/erenweg Nieuw Centrum Burgemeester Buddenber gaat nu echt vertrekken Noordwijkse wegens meineed aangehouden Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 22,00 CDA probeert toch VVD erbij te halen Politiechef: Onrust in Katwijk na brandstichtingen noordwijkerhout - Het CDA in Noordwijkerhout houdt de deur op een kiertje voor het WD. Na de weigering gisteren van WD- onderhandelaar Knapp om aan tafel te komen zitten terwijl het CDA onverkort vasthoudt aan ruimtelijke ordening, is de CDA- 'er Ket bereid na te denken over een concessie aan de liberalen. „Want er is ons veel aan gelegen dat de WD mee doet aan een collegevorming." WD en CDA zaten eerder aan tafel om, samen met de PvdA, een college te vormen. Dat liep spaak op de portefeuille ruimte lijke ordening. Die was de afge lopen jaren in handen van het CDA en werd nu opgeëist door verkiezingswinnaar WD. Een compromis van WD-zijde om deze post op te splitsen, vond geen genade in CDA-ogen. De formatie liep stuk en het CDA ging het proberen. Onderhandelaar Ket, die de col lege dacht deze week een colle ge van CDA, PvdA, Groenlinks en D66 rond te hebben maar werd verrast door het afhaken van de PvdA. Omdat de reste rende partijen een krappe meer derheid in de raad hebben, werd de WD uitgenodigd. Die wil alleen praten als het CDA bereid is water bij de wijn te doen over het oude twistpunt, de post ruimtelijke ordening. CDA-onderhandelaar Ket gaat daar het komende weekeinde over nadenken. „Je probeert zo veel mogelijk uit de onderhan delingen te halen, maar je praat altijd met desnoods kleingeld op zak. De deur naar de WD staat wat ons betreft nog op een kier." WD'er Knapp was gistermiddag niet meer bereikbaar. door Saskia Buitelaar katwuk - De brandstichtingen in Katwijk gisternacht hebben nieu we onrust veroorzaakt in de wij ken Hoornes en Rijnsoever. Teamchef J. Schoneveld van de politie maakt dat op uit het buurtonderzoek dat vrijdag is ge houden. „Bij de branden van vo rig jaar zijn de bewoners met heel wat angst geconfronteerd. Die is nu direct terug, merken wij in de gesprekken. Het onveilig- heidsgevoel is absoluut toegeno men." Bij de branden op vrijdagoch tend vroeg gingen in de Weeg schaal, de Treubstraat en de Kuyperstraat enkele scooters, een auto en een fiets in vlam men op. Ook ontstond er aan zienlijke schade aan een carport bij het huis in Rijnsoever en de gevel van een maisonnette wo ning aan de Kuyperstraat. Het buurtonderzoek heeft de politie nog niet op het spoor van de da- der(s) kunnen zetten. De werk wijze, het vroege tijdstip en de in brand gestoken objecten lij ken sterk op de reeks branden die vorig jaar werd gesticht in dezelfde wijken. De twee Katwijkse woning bouwverenigingen loofden toen 10.000 gulden tipgeld uit aan de tip die zou leiden tot de aan houding van een dader. Wat C. Kouwenberg, manager woon diensten van woningbouwver eniging De Brittenburg betreft, is die uitgeloofde beloning nog steeds van kracht. „Die persoon is toen niet gepakt. We hopen dat er nu wel een dader wordt gevonden." Hoewel er geen schade is aan het flatgebouw aan de Treub straat, eigendom van De Brit tenburg, slaat de onrust ook bij Kouwenberg toe. „Hier in de or ganisatie gaat de hartslag met een omhoog. Je moet er niet aan denken dat het ook erger kan af lopen dan vrijdagnacht. We hebben een camera hangen in de entree en een huismeester die overdag een oogje in het zeil houdt. Maar dit soort dingen houd je niet tegen. Zulke men sen zijn gewoon niet goed bij hun hoofd." De videoband is voor onderzoek aan de politie overgedragen. Die is al net zo gefrustreerd over de brandstichting, zegt team chef Schoneveld. Ook al, omdat de politie weinig meer kan doen dan wachten op een volgende brandstichting. Na een poging tot brandstichting vorige week in Rijnsoever, voerde de politie opnieuw de surveillance in het gebied op. Het kon de brand stichter vrijdagochtend niet van zijn werk houden. „Een pyro maan is nu eenmaal moeilijk te pakken. Na een brand zijn ook praktisch alle sporen weg." Bij de rondgang door de wijken hebben de agenten bewoners er opnieuw op geattendeerd dat ze hun eigendommen binnen moeten zetten. „Vorig jaar heb ben we dat goed onder de aan dacht gebracht, maar je ziet dat er tegenwoordig toch weer brommers en fietsen buiten staan." Na brandstichtingen in het verleden hebben bewoners ooit zelf een tijd lang 's nachts de wacht gehouden. Schoneveld heeft de indruk dat die bereid heid er nu opnieuw is. De emoties liepen hoog op bij de leerlingen van het Northgo College tijdens het planten van de boom ter nagedachtenis aan de vermoord* jpi Stephan Hendriksen. Foto: Henk Bouwman Northgo College onthult gedenkplaat voor Stephan Hendriksen door Maarten Dekker den haag/noordwijk - Ze wilde haar geliefde terug in huis krij gen, maar nu zitten ze beiden in het huis van bewaring. De Noordwijkse deed op 16 januari aangifte tegen haar vriend, om dat hij haar in dronken toestand had proberen te wurgen en met een mes had gestoken. Drie da gen lang werd de vrouw door de politie ondervraagd en al die tijd bleef ze bij haar verhaal. Maar deze week vertelde ze als getui ge in de rechtszaal iets heel an ders: ze had alles verzonnen om haar vriend te confronteren met zijn drankprobleem. De gevolgen: hij moet langer wachten op zijn berechting, omdat er ineens veel onduide lijkheden bestaan en zelf vertrok de vrouw ook richting cellen blok, op verdenking van mein eed. Het leek erop dat de ondervra gende rechter de problemen zag aankomen. Toen hij de Noord wijkse de eed af liet leggen, leg de de magistraat haar heel na drukkelijk uit wat de conse quenties daarvan waren. „U moet hier de waarheid spreken en niets dan de waarheid, dat heeft u net beloofd. Als u liegt, kunt u worden vervolgd voor meineed en daar staat celstraf op." De getuige had het begre pen, zei ze. Wat volgde, kon dan ook alleen maar worden uitge legd als een weloverwogen wan hoopsdaad. „Wat ik bij de poli tie vertelde, klopt niet", zei ze. „Ik was het zat, zoals hij deed als hij dronken was. Ik dacht dat hij achter de tralies misschien tot bezinning zou komen." De rechters probeerden datzelf de te bereiken bij de vrouw: met een scherpe ondervraging trachtten ze haar te laten inzien dat haar nieuwe verhaal totaal ongeloofwaardig overkwam. „Bij de politie heeft u drie dagen lang heel gedetailleerd over de gebeurtenissen verteld en u heeft ook steeds hetzelfde ver teld. Dan komt dit nogal uit de lucht vallen, begrijpt u?" De rechtbankvoorzitter gaf de Noordwijkse nog een laatste kans om terug te krabbelen. „In dit soort zaken zien we vaker dat de liefde het wint van de waar heid. Is dat hier ook aan de hand?" Maar vanuit het getuigenbankje kwam hetzelfde hardnekkige verhaal. De vrouw was op die 16de januari laat thuisgekomen en haar vriend - die op dat mo ment al flink wat rode wijn ach ter de kiezen had - begon daar een ruzie over. Die zette zich de hele avond voort. In een hysteri sche bui had ze toen de tafel leeggeveegd en daarbij sneuvel den nogal wat glazen. Dat ver klaarde de sneeën in haar pols en bovenarm en niet de messte ken van haar vriend waar ze het eerder over had gehad. Hij had haar ook niet proberen te wur gen, maar alleen een hand op haar mond gelegd om haar pa nische geschreeuw te dempen. Uiteindelijk vluchtte de Noord wijkse via het balkon. De sprong van drie meter hoog te veroorzaakte de kneuzingen op haar lichaam, niet haar vriend. De griffier legde dit nieuwe sta tement vast op papier, de Noordwijkse ondertekende het en daama werd ze afgevoerd door de parketpolitie, in tranen. Het is nog onduidelijk wanneer de rechtszaak tegen haar vriend wordt hervat, laat staan wan neer ze zich zelf moet komen verantwoorden in het Paleis van Justitie. door Anton Diedrich noord wijk - 'Stephan Hendrik sen 16-10-1984 23-09-2001'. Dat is alles wat er op het plaatje staat. Het is genoeg. Op het centrale plein van het Northgo College onthulde vijf havo, de klas van Stephan Hen driksen, gisteren het gedenk plaatje bij de boom die ter nage dachtenis aan de vorig jaar op De Grent doodgestoken leerling is geplant. Voor de hele school en voor de aanwezige ouders en grootouders van Stephan een emotioneel moment. De eerste tranen wellen al op nog voordat rector Lieneke Jon geling buiten aan haar speech begint. Twee scholieres kloppen aan bij de rectorskamer om haar een bos bloemen te geven. „We willen u bedanken. U was nog heel nieuw hier op school toen dit gebeurde, we vinden dat u ons geweldig heeft opgevangen. We voelden ons daar goed bij." Een van de twee is Kim, een vriendin van Stephan. Zijn vader omhelst haar. De moeder van Stephan beseft dat de schok van de steekpartij al is weggeëbd bij mensen die er niet direct bij betrokken waren. Maar voor de school en zeker voor de ouders is dat nog lang niet het geval. „Je bent er con stant mee bezig", zegt zij. „Vorige week stond nog een stukje in de krant over een 16- jarige jongen uit Katwijk, die was neergestoken op de Sluis- weg, om zijn scooter. Dat brengt meteen weer heel veel emoties boven." En zo is er altijd wel iets om mensen die Stephan gekend hebben aan hem te herinneren. Juist op de dag dat het North- fest, een jaarlijks feest op de middelbare school, begint, komt daar iets heel tastbaars bij. Een lindeboom met een gedenk plaatje. Over twee weken komt er ook een bank omheen, waar de leerlingen op kunnen zitten om over Stephan of wat dan ook te praten. Zodra alle leerlingen op het schoolplein zijn verzameld, be gint Jongeling met haar toe spraakje. Het duurt niet lang. Links en rechts vloeien tranen, de wind raast hoorbaar door de luidsprekers. In stilte, omringd door haar en Stephans klasge noten, zet Kim de gedenkplaat in de grond. „Met het plaatsen van Stephans naam bij de boom hebben we - al is het symbolisch - Stephan een plaats gegeven in onze school. Voor nu en voor altijd", zegt Jongeling. Over het schoolplein valt spon taan een dikke minuut stilte. De lange, kleurige vlaggen die voor het feest uit de ramen van de bovenste verdieping zijn ge hangen, wapperen in de wind. is en ten o; erlijke Iden slee lat. V ellen Een jongen slaat een trooste arm om zijn vriendin Wethouder Van Bockhove Onderwijs wrijft een paar weg. De ouders, grootoui vrienden, vriendinnen Stephan staan omringd honderden leerlingen en hun verdriet voor even de loop. „Dit betekent heel veel", Stephans moeder als de tigheid is afgelopen. „Het eerste symbool. Dit kan een steun zijn voor de kin< hier. En voor ons is het een] te steun dat de school hi< mee bezig is, mevrouw J< ling pakt het geweldig op] staat midden tussen de li gen. Echt een wereldwijf. In plukjes stappen de leerlij op de boom af, ze willen de denkplaat met eigen ogen 'Stephan Hendriksen 16 1984 23-09-2001'. Het be zachtjes te regenen. Zelfs in Noordwijk hebben ze al een nieuw college, maar in Noordwijkerhout nog steeds niet. Hoe is het mogelijk? Nou, gewoon. Ze hadden al veel eerder het Leidsch Dagblad moeten inschakelen. Dat het Leidsch Dagblad een maatschappelijke functie heeft is ze nu in Rijnsburg gevoeglijk bekend. En steeds meer ge meenten leren bij. Neem nou Noordwijkerhout, een van de twee gemeenten in Nederland die nog geen college hebben. Moeilijk moeilijk allemaal, om dat het CDA ruimtelijke orde ning (de Grote Prijs) wil houden en omdat de WD de grootste partij is geworden en dus de Grote Prijs opeist. Lastig, lastig. Daarom zijn de onderhandelin gen tussen de twee een maand geleden misgelopen en ging het CDA kijken of er iets anders in elkaar te draaien viel. Niet gelukt. „Dus", vertelde Arend Ket de journalist die hem belde, „no digen we de WD maar weer uit om te komen praten. Wie weet." „Nou", zei Hans Knapp van de WD tegen de journalist die hem om een reactie belde, „dat doen we. Even met de ach terban overleggen." En hoe zit het met die eis van het CDA om de Grote Prijs op te eisen? Daar wist Hans Knapp niks van. Dus even Arend Ket bellen. En ja hoor, die vertelde Knapp de voorwaarde van het CDA: we houden Ruimtelijke Ordening. En dus kieperde Knapp stante pede zijn uitnodi ging in de prullenbak: „Dan doen we het niet." „Zit dat zo", zei Arend Ket tegen diezelfde journalist die hem vroeg wat hij daarvan vond, „daar moet ik dan nog eens goed over naden ken." De onderhandelingen in Grote plannen hebben ze, in Voorhout. Dat wist iedereen al, maar dat blijkt maar weer eens. Op een paal aan de Jacoba van Beierenweg prijkt een bordje 'Nieuw Centrum'. Zonder pijl. Nu zijn ze daar al een hele tijd bezig met centrumplannen, maar dat ze het hele centrum willen oppakken en aan de Jacoba van Bei erenweg weer willen neerzetten dat is nieuw. Dat is nieuws. Dat is niet te geloven. Foto: Wim Dijkman Noordwijkerhout lopen blijk baar via het bureau van de journalist. Voor ons natuurlijk een uitstekende bron van infor matie op die manier. En voor politici wellicht een handige tip: het schijnt te werken. Want een uurtje later belde Arend Ket nog eens terug. Misschien wil het CDA wel een concessie doen, zei hij. „Daar gaan we over nadenken." Binnenkort sturen we wel een rekening. Humor? Humor om te lachen. Maar een beetje triest is het relaas van de college-onderhandelingen in Noordwijk eigenlijk wel. Ook al maakte Bert Houwaart van de Christenunie een mooie confe rence van zijn 'veel succes'-toe- spraakje aan de nieuwe wet houders. „Ja, voorzitter, geachte raadsle den, de Christenunie is natuur lijk de partij die de grootste stemmenwinst heeft geboekt bij de verkiezingen", begon de eenmansfractie. „Dus kwam het niet als verrassing dat wij ook een keer gebeld zijn om over een nieuw college te pra ten." Hihihi hahaha. Gegniffel en ge grinnik. Goed begin, Bert. „Ze vroegen: kun je zaterdag ochtend komen? Dus oké, zeg ik, een uurtje of elf, half twaalf? Da's best, zeiden ze." Hij neemt even een slokje water. Goed ge timede pauzes zijn belangrijk, dat kan iedere performer je ver tellen. „Even later word ik terugge beld: is kwart voor negen 's ochtends ook goed? Dus ik zeg, dat moet dan maar." Hij haalt adem: „En dan hoor ik: ja, want de andere partijen wilden niet zo vroeg!" Hohoho. Volle buiklachen vul den de raadzaal. Tot de boodschap bezonk. Noordwijk Totaal nam niet ie dereen even serieus. En dat hadden ze wel beloofd. Grote prijs De Grote Prijs voor de uitspraak van deze week gaat naar Joop van der Reijden. De interimbur gemeester van Valkenburg is boos over een brief van zeven SDB-gemeenten aan de Tweede Kamer, waarin zij aandringen op bebouwen van het vlieg kamp. De drie vliegkampge meenten - Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg - wisten van niks. Van der Reijden: „We moeten eerlijk zijn: we zijn maar een muis. Maar ook een muis heeft zelfrespect." Deze muis kan in ieder geval aardig hard brullen. Anton Diedrich en Roza van der Veer Sassenheim hoopt op snelle komst waarnemer door Anton Diedrich sassenheim - Rik Buddenberg mag nu toch weg uit Sassen heim. Vanaf juni is hij burge meester in Pijnacker/Nootdorp, een gemeente die sinds 1 janua ri bestaat. Ook Delfgauw maakt daar als woonkern deel van uit. „Ze noemen het zelf een 'park stad in de regio'. Dat vind ik een mooie benaming, voor een ge meente van drie woonkernen met groene buffers ertussen", zegt Buddenberg. Hij maakte al kans op het burge meesterschap in Vlaardingen, maar werd in een adviesgevend referendum verslagen. Bij deze nieuwe sollicitatie kan het niet meer misgaan. Buddenberg wil de graag een grotere gemeente onder zijn hoede nemen, maar houdt altijd een 'plekje in zijn hart' voor Sassenheim. „Ik laat een mooi en welvarend dorp achter", zegt hij. En hij komt ze ker nog eens langs. „Als voorzit ter van het bloemencorso moest ik dat altijd meemaken in Lisse, terwijl er ook in Sassenheim een mooi feest was. Ik hoop dat ik daar volgend jaar voor word uit genodigd." Dat zit er dik in, bevestigt G. de Wagt, de vice-voorzitter van het corso. „Het zou wel charmant zijn. Hij gaat natuurlijk snel weg nu, dus misschien moeten we dan volgend jaar nog een soort van afscheid nemen." Erg ver rast door het nieuws is hij niet. „Het hing in de lucht. Heel leuk voor hem, hij had ook niet voor niets gesolliciteerd in Vlaardin gen. Pijnacker/Nootdorp, da's Burgemeester Buddenberg vertrekt naar Pijnacker/Nootdorp. Archieffoto: Dick Hogewoning ook een agrarische gemee Een hoop tuinders zitten daa Dat het corso zijn voon kwijtraakt is wel vervelend, al is het geen verrassing, had er geen geheim van maakt dat zijn ambities hi liggen. Dus moeten we sp slags op zoek naar een niet voorzitter", zegt De Wagt hoop dat hij nog wel een h wil maken aan het corso, want we moeten al een ontwerper gaan praten ook met de gemeente Na wijk moeten we nu al zaken gelen." Binnen politiek Sassenheim den dezelfde gemengde ge lens: leuk voor Buddenb jammer voor ons. „Ik heb gisteravond ermee geft teerd", zegt wethouder en li burgemeester Wilbrink. „Ik het hem van harte. Het lijkt ook een plaats die goed bij i past, zeg ik gevoelsmatig. Vlaardingen had ik het ge 'moet je déar gaan woj Maar dit is een stuk beter." Dat hij zo kort na het aantri van een nieuw college in nieuwe duale stelsel vert komt slecht uit, vindt ook brink. „Je hebt toch een maanden nodig om je dra; vinden als nieuw gemeent stuur. En nu verliezen we mand met veel ervaring en dossierkennis. Dat gaan wei sen." Zij hoopt dat de Com saris van de Koningin snel waarnemer stuurt. Voorda echt een vervanger is, kan nog maanden duren.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18