Alphen dreigt Casema met rechter RIJN VEENSTREEK 'We wisten dat er iets niet goed Nieuw kunstgebit houdt van Granny's ,"'5- Akkoord over bouw villapark Burggooi Ook in Rijnstreek buddyzorg voor kanker- en aidspatiënten R5 Legionella in Alphens ziekenhuis Nieuw plan skatepark Rijpwetering rinkelier tervolgt dief zaterdag 27 APRIL 2002 iwoude-dorp - Super- ïouder Menno Bout van C1000 in Hazerswoude- S in 'P gistermiddag zijn 'itie op de proef moeten Bij het aanhouden van winkeldief, ging deze man ils een haas vandoor. Bout ~n(! de achter hem aan de 'in psstraat in. Met de hulp van Tl getuige, werd de dief ter 107 igte van de Tuinstraat in het ht i w gedreven. Hij liet zijn tas tbijt circa 50 euro aan gestolen M, metica vallen en sloeg weer :5>ll r n: L |dm Bn, fe; Itui Je vlucht. Zijn compagnon, 135-jarige man zonder vaste m- of verblijfplaats, kon wel t e winkel worden opgepakt ivergedragen aan de politie. gens Bout neemt de overlast ir winkeldieven de laatste De laatste drie maan- hadden we vier grotere za- Ze komen met zijn tweeën. 04 een staat op de uitkijk en de Dtel. Ier stopt tussen het winke- publiek spullen in zijn tas. ïouden ze goed in de gaten, !ra^ hanêen camera's." De arige man is overgedragen p de Vreemdelingendienst. <0 o Lfmmelmarkt Hoogmade ligt km «made - Peuterspeelzaal tre Barg, Zomerkamp Hoogma- pafi n Cultureel Centrum Hoog- i. 0 le houden morgen (zater- nho 27 april) op het schoolplein basisschool Ter Does hun l_\ lijkse rommelmarkt. Kraam- met speelgoed keuken- len, kleding, meubels e ek moeten veel bezoekers ken. De verenigingen pro- >n zoveel mogelijk geld op alen om weer aardige din- te organiseren voor de digen van het dorp. De melmarkt begint om 10.00 en sluit om 14.30 uur. ininginnedag in s' elofarendsveen Dim J ofarendsveen - Het prO- ima voor Koninginnedag in ofaiendsveen was te laat f len om te worden opgeno- i in de Uitkrant van deze L Vandaar het volgende zicht: 0 uun Optocht met Liefde fl Harmonie begint op deinde, onderweg serena- lij bejaardenwoningen. ^Jo uur: Aubade bij gemeen- i) (tot 10.30 uur): Fietspuz- icht bij 't Veen aan de Lan- 0 (tot 15.30 uur:Vrijmarkt de Meerkreuk met karaoke, enjacht, klimwand, schat- en, beachvolleybal, ringste- doelschieten en acrogym. uur: Open Oranje Toer- IS ibij Jeu de Boulesvereniging het Sportpad. La bu Rijnwoudse politici niet geschrokken door Marieta Kroft rijnwoude - Echt geschrok ken zijn de Rijnwoudse politi ci niet van de harde conclu sies die de Galan Groep trekt over de gemeentelijke organi satie. We wisten al dat er iets niet goed zat, zeggen de frac tieleiders Van Velzen (SGP- /CU), Démoed (CDA), Geen jaar (WD), Bosch (D66) en Goes (PvdA). „Maar nu staat het eindelijk zwart op wit", al dus Van Velzen. „Ik ben blij met een rapport waarmee we eigenlijk helemaal niet blij moeten zijn." Bosch, de fractieleider van D66 is er 'een beetje triest van geworden'. Hij leest voor uit het rapport: „Honderd pro cent van de geïnterviewden heeft kritiek op het manage mentteam. Er is iets mis met de communicatie tussen het MT en de medewerkers. Het MT ontloopt de verantwoor delijkheid, er is weinig durf om beslissingen te nemen. Het ontbreekt aan duidelijke opdrachten er is onvoldoende sturing op gemaakte afspra ken. Nou, nou, nou. Als je dat leest, dat is niet mis. Maar ge lukkig lees ik verderop in het rapport ook wel positieve ele menten. Iedereen is ervan overtuigd dat er wat moet ge beuren. De wil om eraan te werken is er." De Galan Groep interviewde voor het onderzoek de afgelo pen maanden 39 mensen, on der wie de drie wethouders uit het vorige college en de waar nemend burgemeester. Daar uit bleek dat er over de hele li nie ontevredenheid heerst over het eigen functioneren. Er is een cultuur waarin men elkaar niet aanspreekt en op een indirecte manier aan spreekt, luidt een van de kri tiekpunten. Van Velzen legt de schuld vooral bij het vorige college dat uit burgemeester Boelen en de wethouders Geenjaar, Van. der Lecq (PvdA) en Uljee (CDA) bestond. „De proble men zijn lange tijd ontkend. Een jaar geleden na het uitko men van het KPMG-rapport over de chaos bij financiën zei Gerrie van der Lecq nog 'het is maar een mening'. Het onder zoek van de Galan Groep had er twee jaar geleden al moeten zijn." D66'er Bosch is het met hem eens. „Het vorige college heeft doorgesukkeld." Veel raadsleden zagen in, al dus Van Velzen, dat de pro blemen zich in het hele ge meentehuis opstapelden. „Toch was er geen meerder heid om de organisatie eerder door te lichten. Ik denk om coalitieredenen. Het vorige college moest per se de eind streep halen, vonden de colle gepartijen." Minder somber over het beeld dat de onderzoekers schetsten is de liberale Geenjaar. „De problemen die erin staan be schreven zijn herkenbaar. Daarom lieten we het onder zoek uitvoeren. Maar daar naast staat er veel positiefs in." Ze noemt de prettige werksfeer, de bereidheid om definitieve oplossingen te zoe ken. „Er is inzicht in het eigen falen. Er is heel veel moed voor nodig om jezelf te bekri tiseren en daar openlijk voor uit te komen. Als je bereid bent mee te werken, dan ko men we eruit. Daarvan ben ik overtuigd." Na het lezen van het rapport bekroop haar niet het gevoel dat ze in de vorige periode als voormalig porte feuillehouder heeft gefaald. „Er zijn een heleboel dingen in gang gezet. Zo is er al veel verbeterd om de arbeidsom standigheden te verbeteren. Er kwamen echter ook veel problemen op ons af zoals het vertrek van mensen, de ge spannen arbeidsmarkt, ziekte. Ook al willen we dolgraag al les meteen oplossen, het lukt niet allemaal tegelijk." Vol gens Démoed lag hier een deel van het probleem. „We wilden te veel tegelijk en daar door ging er veel mis." Duidelijk is dat het nu aan komt op een cultuuromslag, vinden de fractieleiders. Hoe, daar hebben ze nog geen con crete gedachten over. Er ligt een zware verantwoording volgens hen op de schouders van het nieuwe college be staande uit waarnemend bur gemeester Westra, Frank Uljee (CDA) en Kees de Best (PvdA). „Ik hoop maar dat die Westra, die er nu mee begonnen is, daarom nog een tijdje blijft", zegt Bosch. „Het zou ongeluk kig zijn als hij over een half jaar weer vertrekt." door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - Alphen aan den Rijn sleept Casema voor de rechter als het geen bevredigend antwoord geeft op een aantal vragen. Burgemeester en wethou ders willen dat het kabelbedrijf zijn afspra ken nakomt over de gratis beschikbaar heid van een decoder voor abonnees en de onterechte tariefsverhogingen vanaf i ja nuari van dit jaar. En ook moet de over eenkomst over het leveren van de beloof de telecommunicatie- en internetdiensten worden nageleefd. Burgemeester N. Schoof is niet te spre ken over de uitkomst van de laatste ge sprekken, waarin het in gebreke blijven van Casema aan de kaak is gesteld. „Casema komt zijn afspraken niet na. De decoder behoort gratis te zijn en ook is de hoogte van een al doorgevoerde ta riefsverhoging niet volgens de afspraak. Bij de verkoop van het CAI-bedrijf aan Casema was ons hoofddoel om voor Al phen een betere toegang tot het de digi tale snelweg te scheppen. Casema heeft dat toegezegd, maar is later met een technisch probleem gaan schermen, waardoor het bedrijf de toezeggingen niet kon waarmaken. Dat probleem er kennen we, maar volgens de overeen komst komt het bedrijf ons te weinig te gemoet." Op sommige punten toont Alphen zich nog coulant ten opzichte van Casema, maar volgens Schoof zijn er grenzen. „Er zijn veel en soms harde besprekingen ge voerd. Maar Casema geeft niets toe. Dan rest ons niets anders dan naar de rechter te stappen. We staan immers contractu eel in ons recht. We hebben overwogen om via arbitrage of bemiddeling de zaak op te lossen, maar daar zien we inmid dels niets meer in. Dat duurt te lang en kost waarschijnlijk te veel geld. Natuurlijk begrijpen we dat een gang naar de rech ter de verhoudingen kan verstoren. Daar om schrijven we Casema nog één keer een brief met het verzoek de verplichtin gen na te komen." Mocht het bedrijf daarop geen bevredi gend antwoord geven, dan spant de ge meente een kort geding aan. Zij heeft in middels een advocaat in de arm geno men om druk op de ketel te zetten. Een woordvoerder van Casema zegt niet inhoudelijk te willen reageren op de Al phense stellingname. Voorlichter Dirk Spaans toont zich zelfs een tikje verbaasd over de houding van de gemeente. „Eind januari hebben we nog een voorstel naar de gemeente gestuurd. Daar is tot op he den niet op gereageerd. Bovendien heb ben we van Alphen officieel geen brief ontvangen waarin wij voor de rechter worden gedaagd." Het voorstel waar Spaans op doelt, be treft volgens wethouder Bas Wienbelt een korting op de decoder. Via gemeen- tevoorlichter Karin Bekker laat hij weten dat het Casema-voorstel 'onbespreek baar' was en Alphen dat mondeling en per e-mail aan het kabelbedrijf heeft la ten weten. anti, >#.*>- «v ill l raifijpr i¥i. c., - Mf? t'Jj&jt i- «ils71 i\ De voorbereidingen voor de bouw van het villapark Burggooi zijn in volle gang. Foto: Wim Dijkman alphen aan den rijn - Met de bouw van het villapark in de nieuwbouwwijk Burggooi kan in juni een begin worden gemaakt. Pro jectontwikkelaars APO en Bouwfonds gaan op het voormalige Archeon-teirein de eerste 69 woningen in het gebied Traditioneel neerzetten. Het gaat om 41 vrijstaande wo ningen en 28 woningen van het type twee- onder-een-kap. De gemiddelde prijs be draagt 542.530 euro. Het heeft lang geduurd voor de projectont wikkelaars er met de gemeente uit waren. „Het gaat om miljoenen en dan moet je de nodige zorgvuldigheid betrachten. In hoofd lijnen waren we er snel uit, maar het teke nen van contracten duurde lang. Sommigen vonden te lang, maar als gemeente vonden we dat het best een paar maanden langer kon duren. We wilden geen fouten maken", zegt burgemeester Nico Schoof. De 69 woningen zijn de eerste van een to taal van 750 huizen - waaronder 30 goedko pe woningen ter waarde van zo'n 140.000 euro - die er in Burggooi worden gereali seerd. Na het deelgebied Traditioneel vol gen woningen in het gebied Modern. Dat worden 64 geschakelde- en twee-onder- een-kapwoningen. Tot 2005 mogen er in Burggooi 453 woningen worden gebouwd. De belangstelling voor de nieuwbouwwo ningen is groot. Tot nu toe hebben zich al 1400 kandidaat-kopers gemeld. De eerste woningen worden over een jaar opgeleverd. alphen aan den run - Tijdens een periodieke controle van het waterleidingstelsel in het oude gedeelte van het Rijnlandzieken huis in Alphen is deze week in vier douches de legionella-bac- terie aangetroffen. Voor zover bekend is er echter geen sprake van besmettingen. Dat komt vooral omdat de afdeling waar de bacterie is gevonden nauwe lijks gebruikt wordt. De betreffende douches zijn on middellijk buiten bedrijf gesteld. Het komend weekeinde wordt het complete waterleidingnet gespoeld en daarna opnieuw onderzocht op de aanwezigheid van de bacterie. Patiënten die de afgelopen vier weken zijn opgenomen voor een kort verblijf in het Alphense ziekenhuis en gebruik hebben gemaakt van de douches krijgen een informatiebrief toegestuurd. Ook kunnen zij met vragen te recht bij het stafbureau (071 - 5454620). Zij die langer geleden opgenomen zijn geweest, hoe ven zich geen zorgen te maken. Een besmetting met de legionel- la-bacterie openbaart zich na 1 tot 21 dagen. De klachten be staan onder andere uit koorts, (snel opkomende) hoofdpijn, spierpijn en hoesten. Mensen met deze klachten moeten snel contact opnemen met hun huis arts. De civiel technische afdeling van het Rijnlandziekenhuis neemt periodiek monsters van het water van de beide locaties in Leiderdorp en Alphen. De monsters worden opgestuurd naar een laboriatorium en daar gecheckt op de aanwezigheid van de legionella-bacterie. Alphense tandarts pioniert met Duitse uitvinding Annette Lameijer ■g en aan den rijn - Wie bijt er 73 graag in een verse harde bol lekkere Granny Smith? kunstgebitdragers is dit ner genoeg vaak een onover- ilijk probleem. Het onderge- za eeft geen grip op de appel at het eigenlijk los op de 3 ligt. Er zit niets anders op iet appeltje te schillen en in es te snijden alvorens het te gen. Gelukkig is er sinds een L jaar een goed alternatief landen, het zichzelf vacuüm inde Gutowski-gebit uit ■land Duitsland. Tandarts A. ™ann uit Alphen aan den Rijn van de weinige tandartsen derland die het Gutowski- plaatst. ^issor Alexander Gutowski, naar de prothese is ver- hd, vertegenwoordigt een ling binnen de tandheel- 4 e die de dogma's in de ïeelkunde wil verfijnen, heorie komt er op neer dat (lossingen in de tandheel- e zo min mogelijk een be- op het lichaam moeten Een prothese bijvoor- I, moet zodanig vormgege- $ijn dat het lichaam zich zo g mogelijk hoeft te aan te 3n aan het vreemde voor in de mond. ip lijk verschilt het Gutowski- niet van een normale pro- y, Het geheim zit aan de ïnkant. Bij het maken van standaard kunstgebit hapt 1 atiënt meestal één keer in n' fdrukmateriaal. De wegge- e resten van het materiaal 1 in en vervormen de bin- s ant van de mond. In deze Ier precieze afdruk komt het gietsel van de voering van de prothese. Het uiteindelijke on dergebit zit goed, maar niet zo dat het zich vastzuigt. Bij het maken van een Gutowski-gebit moet de patiënt ongeveer twaalf keer terugkomen, net zo lang totdat een uiterst nauwkeurige afdruk van de kaak ontstaat. In het afgietsel komt de kunststof die de basis vormt van de nieu we prothese. De voering van het kunstgebit is door de nauwkeu rige pasvorm wel zo goed dat het gebit zich vacuüm zuigt. Niets staat een ferme beet in een Granny Smith meer in de weg. De patiënten van Hermann zijn enthousiast. Er is echter één belemmering: het kustgebit is twee keer zo duur als de traditionele exem plaren en het ziekenfonds ver goedt de aanschaf nog niet. Pe ter Geval, woordvoerder van ziektekostenverzekeraar Zorg en Zekerheid, vertelt waarom. „In het verleden is steeds meer tandheelkundige hulp in de aanvullende verzekering te rechtgekomen. Zo'n nieuw, be ter functionerend gebit zou daar ook in passen. Zodra wij merken dat meer mensen hiervoor een vergoeding willen, zullen we ons daar zeker op gaan beraden." Tot die tijd moeten mensen eerst contact opnemen met hun verzekeraar, voordat ze naar de tandarts gaan. „Wel is het zo dat er ook voldoende tandartsen in staat moeten zijn om het Gut owski-gebit te plaatsen, alvorens wij het in het pakket kunnen op nemen", aldus Geval. „Dat is inderdaad een heikel punt", beaamt Hermann. „Je krijgt dan een kip-ei verhaal. Zo lang het niet vergoed wordt, be sluiten mensen niet zo gauw om zo'n gebit aan te schaffen. Van wege het gebrek aan belangstel ling gaan tandartsen geen cur sussen volgen en het gebit plaatsen. Vervolgens zegt de verzekeraar: geen aanbod, dan ook geen vergoeding." Een heu se tangconstructie dus. Hermann vindt dat de hoge prijs geen belemmering mag vormen voor ziektekostenverzekeraars om het in het pakket op te ne men. „Doordat het Gutowski- gebit goed aansluit en alle voed sel veel beter gekauwd wordt, voorkom je dat mensen maag klachten krijgen." Naast het functionele aspect telt ook nog de esthetiek. Hermann: „Veel mensen met een slecht zittend gebit schamen zich daarvoor. Het bekende voorbeeld van de oom of tante die alleen met de verjaardag het gebit in heeft. Een slecht passend gebit is een stukje derving van de levens vreugde." rijpwetering - Skaters uit Rijp wetering en Oud Ade hebben met ambtenaren van de ge meente Alkemade een nieuw plan gemaakt voor een skate park in het Hertogspark in Rijp wetering. De skaters willen graag vijf toestellen, waarvan de aanschaf en plaatsing 18.000 eu ro kost. Burgemeester en wet houders moeten nog besluiten of ze het plan steunen en of ze het aan de gemeenteraad voor leggen. De groep jeugdige skaters kwam eerder deze maand bijeen in het gemeentehuis in Roelofarends- veen om te praten over het plan. Toen zetten ze de ambtenaren echter opnieuw aan het werk. omdat die een plan hadden ge maakt voor skatetoestellen voor inlineskates, terwijl de jongens toestellen willen waarop ze kun nen stunten met hun skateboar den. Afgelopen week kwamen de betrokkenen weer bij elkaar en werd overeenstemming be reikt over de inrichting van een parkje in een hoek van het par keerterrein op het Hertogspark. Het plan kost vierduizend euro meer dan het plan dat begin de ze maand op tafel lag. In verge lijking met het skatepark bij voetbalclub DOSR in Roelof- arendsveen, dat 19.000 euro kostte, is het duizend euro goedkoper. Deze krant meldde eerder deze maand ten onrechte dat het park bij DOSR ruim 50.000 euro kostte, maar dat was inclusief de opknapbeurt voor het aangrenzende parkeerter rein. De skaters overleggen nog met de jongerenwerker van Alkema de over hun eigen bijdrage aan het skatepark. Mogelijk doen ze mee aan het jongerenproject 'De Uitdaging', een project dat jongeren uitdaagt aan een be paald doel te werken en waar mee ze geld kunnen verdienen. De jongens zijn in elk geval van plan om het park, als het er komt, zelf schoon te houden. Groot Rijnland wil na de zomer beginnen door Roelf Reinders alphen/rijnstreek - Aids- en kankerpatiënten in de Rijnstreek kunnen vanaf komende herfst buddyzorg van vrijwilligers krij gen. De buddy's geven de pati ënten een dagdeel in de week praktische en emotionele steun. De afdeling Praktische Thuis hulp van Triuiszorg Groot Rijn land begon onlangs met de wer ving van buddy's. De buddyzorg in Alphen aan den Rijn en de rest van de Rijn streek (Jacobswoude, Rijnwou de, Ter Aar, Nieuwkoop en Lie- meer) is uitsluitend bedoeld voor kanker- en aidspatiënten. Patiënten met andere ziektes of aandoeningen als reuma en multiple sclerose (ms) kunnen al langer een beroep doen op de reguliere vrijwillige thuiszorg van Groot Rijnland. De buddy's die kanker- en aidspatiënten gaan ondersteunen, krijgen een training van Stichting Buddy Netwerk (SBN) die buddyzorg levert voor aids- en kankerpati ënten en patiënten met andere ernstige chronische en levens bedreigende ziektes in onder meer Leiden en Den Haag. De Rijnstreek valt ook onder het gebied waar de SBN voor werkt. Maar door de grote afstand met het kantoor in Den Haag kwa men er geen aanvragen voor buddyzorg uit het plattelands gebied rond Alphen, aldus Irma Blaas, coördinator Praktische Thuishulp voor Alphen en de Rijnstreek. Volgens haar is de buddyzorg een welkome nieuwe vorm van zorg in het gebied. „Kanker- en aidspatiënten in de Rijnstreek zijn doelgroepen die nu niet worden bediend", zegt Blaas. De vrijwilligers van de thuishulp zijn volgens haar niet genoeg getraind om deze pati ënten hulp te geven. „De bege leiding van kanker- en aidspati ënten is net iets zwaarder dan de begeleiding van ms- of reu mapatiënten. Het vraagt net iets meer van de vrijwilligers. De hulp van vrijwilligers bij de thuishulp is meer praktisch, buddyzorg is me^^ociaal-emo- tionele onderste«hg. Daarom krijgen de buddy's voor de be geleiding van kanker- en aidspa tiënten een intensieve training. Die is onder meer gericht op het helpen bij de acceptatie van aids en kanker." De wervingscampagne \uor buddy's heeft tot nu toe drie re acties opgeleverd. „Ik weet niet of dat veel of weinig is", zegt Blaas. „Ik zie het als een begin. Ze hoopt dat in september tien buddy's de training volgen. Praktische Thuiszorg gaat er van uit dat er behoefte bestaat aan buddyzorg voor kanker- en aidspatiënten in de Rijnstreek. „Dat hebben we niet onder zocht", aldus Blaas. „Maar uit gegevens van het Integraal Kan kercentrum West in Leiden en gezien de bevolkingsaantallen in de regio kunnen we er van uit gaan dat er hier voldoende pati ënten zijn."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17