Herbouw Dekker Hout stilgelegd 'De zuivel zat in onsy we wilden niets anders Dierenwei Endegeest in gevaar LEIDSE REGIO Platform pleit voor behoud spreekuur huisartsen in oude dorp R3 Zoeterwoude ,luit federatie eyhiet meer uit Wachten op fiat brandweer Ouderenwijzer voor Leiderdorp 'Neem nou... deze leren bank!' •as-65 in irijs verlaagd deter wou de - Zoeterwoude erlaagt het tarief van de Pas- ^1. De kaart kost nu 17,50 euro. larmee is Zoeterwoude één de duurste gemeenten. Het ieuwe tarief, dat met terug- erkende kracht geldt vanaf 1 inuari, is 7,50 euro. Zoeter- oudenaren die de pas na 1 ja- t o( uan hebben gekocht kunnen >mten eur0 iek ast ommelmarkt Jij Tamarco iderdorp - In het clubge- iisJ°uw van drumfanfare Tam ar- is zondag 28 april een rom- lelmarkt. Bovendien zijn er *ae ccpn 10.00 en 16.00 uur tuin- issen l antjes en geraniums te koop. et clubgebouw is te vinden de Van der Marckstraat ?ld. zaterdag 27 APRIL 2002 door Eric Went leiderdorp - De huisartsen van het oude dorp kunnen hun praktijk in het Rijnland Ziekenhuis onderbrengen, als ze hun spreekuren maar in het ou de dorp blijven houden. Dat stelt H. van Dongen, directeur van het Regio naal Patiënten/Consumenten Plat form. Een voorstel van deze strekking legde hij voor aan de gemeente Lei derdorp, de artsen en de Raad van Be stuur van het ziekenhuis. Volgens Van Dongen is zijn idee dé oplossing voor het dreigende tekort aan huisartsen in het Oude Dorp, als de groepspraktijk aan de Hoofdstraat naar de Simon Smitweg verhuist. De huisartsen sloten immers al een inten tieovereenkomst met het ziekenhuis. Tegelijkertijd gaven zij aan dat vesti ging van de praktijk in het nieuw te bouwen - gemeentelijke - gezond heidscentrum bij de Ericalaan 'geen eerste keus' is. Voor veel ouderen uit de wijk is een huisartsenpraktijk bij het Rijnland Ziekenhuis te ver weg, vreest Van Dongen. De bereikbaar heid van het ziekenhuis laat boven dien te wensen over. Daarmee komt de zorg in het oude dorp in het ge drang. Toch hoeft verplaatsing van de groepspraktijk geen onoverkomelijk probleem te zijn, als de huisartsen hun spreekuren maar in het oude dorp blijven houden. „Het blijft voor veel patiënten van huisartsen namelijk vaak bij een eerste contact", zegt Van Dongen. „Pas voor vervolgconsulten zouden ze dan naar het Rijnland Zie kenhuis moeten. Daar is allerlei speci alistische hulp te vinden. Die heb je bij die eerste consulten toch nog niet nodig." De huisartsen willen nog niet op het plan van Van Dongen reageren. E. van Royen van de Raad van Bestuur van het Rijnland Ziekenhuis ziet het als 'een optie'. Want er zijn nog wel meer mogelijkheden, stelt hij. „Bovendien moet de praktijk in het oude dorp en in het ziekenhuis dan wel een organi satorische eenheid vormen." Een woordvoerder van de gemeente Leiderdoip bevestigt dat het plan van Van Dongen in elk geval in onderzoek is. „In dat geval zouden ze hun spreekuren in het nieuwe gezond heidscentrum kunnen draaien. Maar het is zelfs nog niet helemaal uitgeslo ten dat de huisartsen straks alsnog voor het nieuwe centrum in het oude dorp kiezen. Er zijn namelijk nog steeds geen definitieve besluiten ge nomen. Alle opties liggen nog open." Dat de huisartsen eerst meer duide lijkheid willen over de kosten, voordat ze hun keuze maken, vindt de direc teur van het regionaal patiëntenplat form 'de zaak omdraaien'. „In eerste instantie moet de vraag centraal staan wat goed is voor de klanten. De kosten zijn een secundaire zaak. Gaan we voor de zorg, dan bekijken we vervol gens of het financieel kan. Dan vinden we vanzelf wel een manier die dat ac ceptabel maakt." 'gei "d kterwoude - Het CDA in de u" beterwoudse gemeenteraad is et bij voorbaat tegen het vor- ien van een federatiegemeente. )A-raadslid Van der Hulst, die 1 et idee maandag nog irrelevant 31 jemde, uitte zich in de ge- eenteraad genuanceerder: °n let CDA is niet tegen een fede- tiegemeente, maar om het ac- if te gaan stimuleren is voor is weer een stapje te ver." aa* e gemeenteraad stelde de toe- imstvisie vast, die in een uitge- eide inspraakprocedure tot md is gekomen. Alle partijen ven de voorkeur aan een toe- mst als zelfstandige gemeen- Als dat niet mogelijk is, kie- zij voor een fusie met Rijn- j*s"( sude en mogelijk een andere fse meente in het Groene Hart. 's h j voorstel van WD-raadslid n.ti nders is daaraan toegevoegd it 'de vorming van een federa- fgemeente daarbij één van de ogelijkheden is'. Raadslid oijendijk (Progressief Zoeter- rnde): „We hoeven niet per se i een federatiemodel uit te ko- in?' en, maar moeten het wel on derzoeken.' burgemeester Koop- '8 anschap is het idee ook be- intciroken met de gedeputeerden ekker en Vissers. „De discussie larover was ook tot Dekker lorgedrongen. Het idee riep hem niet al te veel warme ge- ?lens op", aldus Koopman - ïap. 'er Ooijendijk toonde zich iheugd dat Zoeterwoude een ekomstvisie heeft: „Ik ben blij we het op papier hebben, alleen nog even uitvoeren." oegstgeest - De dierenweide an nex kinderboerderij op Ende geest (onderdeel van de Rijn geest Groep) staat op de nomi natie te verdwijnen. „Helemaal zeker is het nog niet", zegt ma nager F. ter Meer van de organi satie voor geestelijke gezond heidszorg, „maar over deze be zuinigingsmaatregel wordt in derdaad gesproken." De Rijngeest Groep moet de ko mende tijd miljoenen bezuini gen. Het onderhoud van het dierenparkje drukt weliswaar niet zo heel zwaar op het bud get, maar is toch een kostenpost die in de ogen van de directie zou moeten vervallen. Op de dierenweide wordt af en toe ge werkt met cliënten. De norm is dat een activiteitenbegeleider zes patiënten onder zijn hoede neemt. Op de dierenweide is dat niet mogelijk. Ten hoogste twee cliënten kunnen hier met een begeleider aan de slag. „Dat is dus zonde van het personeels budget", vindt Ter Meer. Vrijwilliger Michiel Steiger kan niet begrijpen dat de Rijngeest Groep de dierenweide wil op doeken en heeft de strijdbijl op gepakt. „We moeten snel zijn, voor het geval dat de overwe ging al een feit is geworden." Steiger heeft de directie en de cliëntenraad een brandbrief ge schreven om duidelijk te maken dat hij en de andere vrijwilligers die in het dierenpark de handen uit de mouwen steken, eisen dat het parkje voor de cliënten en de bezoekers van Endegeest be houden blijft. „De omgang met dieren geeft ons weer vertrou wen in het omgaan met de din gen van alle dag. En draagt ertoe bij dat mensen tot rust komen en de boel weer op de rails krij De dierenweide annex kinderboerderij op Endegeest. Foto: Henk Bouwman gen. Mensen doen hier positieve energie op", schrijft Steiger. De onbetaalde medewerkers van het dierenpark hebben een actiecomité opgericht en zijn een handtekeningenactie be gonnen om te eisen dat het stukje flora en fauna bij Ende geest niet verdwijnt. ,Als ze in staat zijn om naast handtekeningen ook sponsors te verzamelen, heeft de dieren weide wellicht nog een toe komst", reageert Ter Meer. „De organisatie kan de kosten niet langer opbrengen." door Pieter van Langevelde warmond - De herbouw van de houthallen van Dekker Hout is op last van de gemeente Warmond stilgelegd. Dekker Hout, dat in februari grotendeels in de as werd gelegd, was zonder vergun ning gaan bouwen. Volgens wethouder De Vroo- men is de bouwvergunning nog niet afgegeven, omdat de brand weer nog geen toestemming gaf. De Vroomen: „De brandweer is aan het controleren of de sprin klerinstallatie voldoet aan de ei sen." Maandag vernam hij dat Dekker met de herbouw was be gonnen. Pas donderdag legde de gemeente de bouw stil. „We moesten eerst goed uitzoeken of de gemeente stevig genoeg in haar schoenen stond", zegt de wethouder. Bij een groot bedrijf als Dekker kun je geen risico ne men." Eigenaar K. Dekker bevestigt dat de vergunning nog niet rond is. „We zijn er nog niet helemaal uit met de brandweer." De sprinklerinstallatie, die de brandweer nu controleert, be slaat de hele oppervlakte van de nieuw te bouwen hallen. In de oude, afgebrande gebouwen Familie van melkboeren en kaashandelaren houdt voor de vijftigste keer reünie or Pieter van Langevelde 18 lrmond - Rond 1880 verlieten :obus Verhage en Maria van k Stompwijk om aan de Uiter- igracht in Leiden een melkzaak beginnen. Een zoon zette de ak voort en ook hun twee chters bleven 'door stom toe- chM I' in de zuivel. Zij trouwden met nda Leidse melkhandelaar Van 'rans (Kraaierstraat) en met bo en kaasboer Van Diemen uit eterwoude. De kinderen van ze broer en twee zussen hou- n nog jaarlijks een reünie. Deze ek kwamen zij voor de vijftig- keer als neven en nichten bij aar. Dit keer voor een boot- cht vanuit Warmond. Pa i'erleede'. In een zwierig ndschrift staat het geschreven iter de naam van de op 28 fe- üari 1888 geboren Komelis Jo nnes Verhage. Twee andere men zijn doorgestreept. Jaco- s Verhage en Maria van Dijk gen zes kinderen, maar drie i hen overleden al snel. Alle wo men staan in het trouwboek- Kleinzoon Kees Verhage: „Ze )ben die namen zelf opge- ireven. Vandaar ook de irijffout bij 'overleede'. Ik ag me altijd af wat er door in grootouders heenging als i0 weer een naam van een over- en kind moesten doorstre- im« n- Bl t trouwboekje is niet het eni- relikwie uit het familieverle- n dat naar de reünie is mee- ïomen. Ook oude zwartwitfo- in van hand tot hand. alle neven en nichten en n partners („Wij zijn van de iwe kant") zijn komen opda- 'e i voor de reünie op een rond- irtboot. In een toespraakje alt Antoon van Schie herinne gen op aan de eerste keer dat bij elkaar kwamen, vijftig jaar a, W eden. „In de loop der jaren i ons een hoop neven en De kleinkinderen van Jacobus en Maria Verhage maken ter gelegenheid van hun vijftigste reünie een rondvaart vanuit Warmond. De hele fa milie groeide op tussen melkbussen, kaas en boter. Foto: Mark Lamers ,zeeg nichten ontvallen. Op een dag als vandaag komen zij weer in onze herinnering zegt hij. Voor iedere overledene heeft hij een roos meegenomen. Aan elke roos zit een kaartje met daarop de naam van een overleden neef of nicht. Eén voor één leest hij de namen op. „Ieder die zich daartoe geroepen voelt mag een roos meenemen. De rozen die overblijven worden neergezet in de kapel. Voorlopig zet ik de bloemen in een vaas, zodat de overledenen in gedachten bij ons zijn. Ongetwijfeld zien ze dat we een leuke dag hebben." Allemaal zijn ze opgegloeid tus sen melkbussen en kaas. Bert van Schie, zoon van melkboer Van Schie in de Kraaierstraat: „Zodra we huisnummers kon den lezen moesten we bestellin gen wegbrengen. Als we tussen de middag uit school kwamen moesten we altijd om kwart over twaalf thuis zijn, zodat we de professoren aan het Plantsoen op tijd van hun broodbeleg voor de lunch konden voorzien, 's Middags waren we altijd als laatsten weer op school. Dan renden we met pijn in de zij om nog op tijd te komen. Koos Verhage, zoon van de melkboer aan de Uiterstegracht, is zijn hele leven in de zuivel blijven werken. „De zuivel zat in je. Dat was mooi, joh. Je wilde helemaal niets anders." Hij her innert zich nog hoe hij met de melkwagen door Leiden reed. ,,'s Ochtends vroeg, om zes uur, gingen we naar de fabrieken om daar melkflessen te verkopen aan de arbeiders. De rest van de dag ging ik venten." Hij had op die manier veel contact met klanten. „Het meest bizarre dat ik heb meegemaakt was dat een vrouw mijn hulp vroeg, omdat ze haar man niet wakker kon krijgen. Ik ging naar binnen en zag gelijk dat die man dood was." .Andere klanten kwamen bij mij informeren of het veilig was om bepaalde mensen iets op afbeta ling te verkopen. 'Niet doen', zei ik dan." Ondanks zijn liefde voor het vak heeft hij de zaak van zijn vader niet overgeno men. „Mijn vader zei dat ik be ter bij de Wassenaarse melkfa briek Menken kon gaan werken. 'Dan heb je geen geldzorgen', zei hij." Het was een revolutie in het denken van de Verhages, die altijd als motto hadden gehad: vast loon is vaste armoe. Dat alle drie de kinderen van Ja cobus en Maria Verhage in de zuivel terechtkwamen, was vol gens hun kleinkinderen eigenlijk stom toeval. Jacobus van Die- men, die de boter- en kaashan del van zijn vader (Firma Van Diemen) in de Zoeterwoudse Rijnstraat voortzette: „Half Zoe terwoude en half Stompwijk be stond uit zuivelhandelaren. Dat waren boerenzonen die de boerderij van hun vader niet konden overnemen." Volgens hem werkten de drie zaken van de kinderen van de Verhages niet samen. „Ze waren concur renten. Als ze een klant van el kaar konden afpikken dan lieten ze dat niet." De drie zuivelzaken zijn in de loop der tijd allemaal kopje on der gegaan. Jacobus van Die men: „Ik heb de zaak veertig jaar draaiende gehouden en ben ongeveer twintig jaar geleden gestopt. Graag had ik de zaak aan één van mijn kinderen over gedragen. Zij wilden dat ook wel, maar zagen in dat het een doodlopende weg was. Je kunt op straat namelijk niet meer stoppen voor klanten. Boven dien viel tegen supermarkten niet meer te concurreren." Ook de melkzaak in de Kraaierstraat, die lang in handen was van Kees van Schie, is inmiddels ter ziele. Bert van Schie over zijn broer: „Iedereen in Leiden kent Kees, al was het alleen van de slogan op zijn wagens. 'Kaas, van wie? Van Kees van Schie'." Ook al is er niemand die tijdens de reünie op de rondvaartboot wordt gesignaleerd met een glaasje melk of een blokje kaas, de bijzondere familiegeschiede nis heeft de hele familie sterk beïnvloed. Jacobus van Diemen: Al mijn kinderen zijn onderne mers geworden." Zijn zus Riet: „Yoghurt en vla kook ik nog al tijd zelf." Jacobus: „Er gaat in derdaad niets boven de echte boerenmelk, maar ik koop sinds kort fabrieksmelk in de super markt. Het kost me te veel moei te om het bij de boer te halen. Kaas koop ik nog wel steeds bij de boer." De 85-jarige Riet van Schie: „Van mijn ouders heb ik een doorzettersmentaliteit mee gekregen. Ook al ben ik bijna doof en heb ik last van andere fysieke ongemakken, elke dag dank ik de Bovenbaas voor de nieuwe dag." was alleen de houtbewerkings hal van een spinklerinstallatie voorzien. Dekker Hout begon maandag met de herbouw in de veronder stelling dat de vergunning er de ze week zou komen. De eige naar denkt de bouwvergunning alsnog snel te kunnen krijgen. „Volgende week gaan we zeker weer bouwen." Dekker heeft haast, omdat zijn bedrijf niet verzekerd is voor de bedrijfs schade als gevolg van de brand. „Ik vind het altijd te langzaam gaan. Elke dag dat we die hallen niet kunnen gebruiken, kost ons ruim 12.000 euro." Begin februari gingen drie op slaghallen voor hout, met een totale oppervlakte van ruim 10.000 vierkante meter, in vlam men op. Eigenaar Dekker was er vanaf het eerste moment van overtuigd dat er sprake was van brandstichting. Het vuur zou zijn ontstaan op een plaats waar geen brandgevaar was. De poli tie heeft echter nog altijd niets gevonden dat op brandstichting wijst. Dekker verwacht de herbouw van de houthallen in september te voltooien. De nieuwe gebou wen beslaan dezelfde opper vlakte als de afgebrande hallen. leiderdorp Alle Leiderdorpse senioren krijgen volgend jaar een ouderenwijzer in de bus. Het boekje dat ook als kalender gebruikt kan worden, is een ini tiatief van de Onderling Samen werkende Ouderenbonden (OSO) en de stichting Pluspunt. De gemeente geeft subsidie. In het voorjaar van 2001 klopten de bonden al aan bij de ge meente met het plan om zo n wijzer te maken, naar het voor beeld van Noordwijk en Noord- wijkerhout. Daar is de wijzer een kalender en informatiegids in één. Maar de bonden kregen de financiering niet rond. Leiderdorp is bereid om 13.000 euro bij te dragen. Het restant van de kosten betalen de bon den uit subsidies en adverten tie-inkomsten. De bonden zijn ervan overtuigd dat een ouderenwijzer senioren kan helpen om hun weg te vin den in het woud van zorg-, wel- zijns-, woon- en recreatieve voorzieningen. „Nu staat alle in formatie in het gele gedeelte van de gemeentegids, maar dat leest niemand", zegt secretaris Reijn- ders-Volmer. „In de ouderen wijzer moet al deze informatie wat smakelijker worden opge diend, met zout, peper en noot muskaat erbij." De Leiderdorpse ouderenwijzer krijgt een 'loop tijd' van twee jay en wordt ge- ojfcg. drukt in een exemplaren. fcge van 6.000 (advertentie) Eer modem vormgegeven meubel mei ouderwets comfort, een rramtt beuken frame en fraai, duurzaam, onderhoudsarm rundleder Deze topbank. model Alpha, a bq Hen Chnspun verkrijgbaar vanaf 895 euro Komt u even proefzracn' Liggen mag natuurlek ook.' Hoge Rijndi|k 260. Leiden, tel 071 581 23 48 maandag t/m zaterdag 9.30 - 17.30 uur. donderdag koopavond.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15