LEIDE College verzelfstandigt openbaar onderwijs STIJL geur De Stemming Sfeer Kleur Leidse lente Ama-opvang met ontoereikende middelen REGIO R1 f r Da Vinei STELLING! tsen verwijten zorgverzekeraars passiviteit bij aanpak beddentekort Pruimenboom Duinrell Vrijspraak in schietpartij Beestenmarkt JT HOME and garden fair Adres: Rijksweg 136 Velsen-Zuid L, HOMEANDGARDENFAIR.NL 3 zaterdag 27 april 2002 Akkoord over ouw villapark urggooi Alphen Noordwijkse wordt vervolgd wegens meineed rde prijs en - Het Da Vinei College, Jging Leonardo aan de ichstraat is vierde geworden e strijd om de titel Sportief- School van Nederland 2002. leverde de school 450 euro De eerste prijs ging naar het delijk Lyceum Enschede. De [strijd is bedoeld om sport lewegen op de scholen een ls te geven. Het Da Vinei 8 sportklassen met 150 ngen, maar besteedt ook luiten veel aandacht aan 1 door Robbert Minkhorst leiden - Het nieuwe college van PvdA, WD, GroenLinks en D66 in Leiden wil het openbaar onderwijs verzelfstandi gen. Zo komt het neutrale onderwijs meer op gelijke voet te staan met het bijzondere onderwijs in de stad, licht huidig onderwijswethouder H. Buijing (PvdA) toe. In het nieuwe collegeprogramma kon digt de coalitie een onderzoek aan naar 'hoe en onder welke voorwaar den het openbaar onderwijs verzelf standigd kan worden'. „Het behoud van het specifieke karakter en de vrije toegankelijkheid van het openbaar onderwijs zullen - naast wat financi eel verantwoord is - randvoorwaarden zijn." De vier partijen hadden gehoopt dat ze gisteren hun plannen voor 2002- 2006 openbaar konden maken. Dat is niet gelukt. De definitieve tekst van het collegeprogramma is nog niet af. Zo moeten ook de fracties van de PvdA, WD, D66 en GroenLinks zich nog uitspreken over de plannen. Ver wacht wordt dat het complete pro gramma maandag beschikbaar is. Met een verzelfstandiging van het openbaar onderwijs beoogt het colle ge een eerlijker positie te creëren voor het bijzondere onderwijs. De neutrale scholen in de stad worden direct aan gestuurd door de gemeente. Besturen van christelijke en islamitische scho len opereren zelfstandig. „Eigenlijk is het voorstel niet meer dan dat we het openbaar onderwijs op afstand zetten van het gemeentebestuur. Die twee zitten veel te dicht op elkaar. Wat we proberen te doen, is beide soorten on derwijs op een gelijke positie te bren gen. Er bestaat een beeld van belan genverstrengeling. Het gemeentebestuur worstelde al langer met dat dilemma. Om die re den is de portefeuille onderwijs een paar jaar terug in tweeën gedeeld. Buijing werd algemeen onderwijswet houder, en besliste over zaken als huisvesting en onderhoud, en WD'er Van der Sande werd verantwoordelijk voor het Bureau Openbaar Onderwijs. Het nieuwe college streeft nu naar een verregaande oplossing. Overigens neemt D66'er Pechtold de portefeuille onderwijs van Buijing na 14 mei over. Nieuw is het voornemen niet - althans niet in Nederland. „Onder andere Amersfoort heeft ervaringen die heel positief uitpakken", zegt Buijing. Vol gens de wethouder is of wordt het openbaar onderwijs in een aantal gro tere gemeenten inmiddels verzelfstan digd. Het lijkt raar. zo'n besluit - neu traal onderwijs is immers een explicie te taak van de overheid - maar dat is het niet. „Die taak verandert ook niet. We moeten wel een aantal dingen waarborgen. Geluiden die je bijvoor beeld hoort in het bijzonder onder wijs, waar leerlingen geweigerd wor den - dat kan niet. Het openbaar on derwijs is voor iedereen en dat moet zo blijven." (advertenties) morgen, zondag, 14 en 15 uur Rondleiding met een lach iandag geopend v.a. 10 uur -16 uur: kinderen knutselen vlinderkasten »eum Boerhaave Leiden inge St. Agnietenstraat 10 w.museumboerhaave.nl Privégedrag mag burgemeesters niet de kop kosten Geef uw mening Inl door Annet van Aarsen vervolg van voorpagina leiden - Stel: stop tientallen Ne derlandse pubers bij elkaar op een etage van een oude zus- terflat en laat ze zonder noe menswaardige begeleiding de nacht in gaan. Het is praktisch ondenkbaar dat er dan geen dingen gebeuren die eigenlijk niet door de beugel kunnen. Clusterdirecteur Wim Latupei- rissa van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) vindt het een aardige vergelijking. De situatie op de afdeling alleen staande minderjarige asielzoe kers van 'zijn' opvangcentrum Nieuweroord is echter ingewik kelder. Op de bovenste verdiepingen van het flatgebouw aan de Rijnsburgerweg wonen momen teel 65 jongeren - 42 jongens en 23 meisjes - van zestien ver schillende nationaliteiten. Ze hebben zeer verschillende ach tergronden en geschiedenissen, en vanuit hun land van her komst vaak ook ook andere op vattingen en normen en waar den dan in Nederland gebruike lijk is. Ze hebben sowieso meer meegemaakt dan de gemiddelde Nederlandse jongere. Het door burgeroorlog verscheurde Ango la staat bij de ama-afdeling op nummer één in de topvier van landen van herkomst met 22 jeugdige asielzoekers, gevolgd door China (tien jongeren), Sier ra Leone (zes) en Afghanistan (vijf). Het is een ingewikkelde mix van culturen. Nieuweroord heeft - volgens de regels van justitie - dertienen- eenhalve fulltime werkplek voor begeleiding. Tot halverwege vo rig jaar werkten de begeleiders van de ama's in een dag- en een avondrooster. Dat betekende in de praktijk dat er tot half elf 's avonds professionele begelei ding aanwezig was. Daama nam de beveiligingsdienst het toe zicht over. Na problemen in de zomer - er kwamen veel klach ten uit de buurt over overlast - deelde Nieuweroord het rooster anders in: vanaf dat moment waren er tot half twee 's nachts ama-begeleiders aanwezig. „We hebben al zo vaak gecon stateerd dat we te weinig men sen hebben om op een adequa te manier de opvang van de ama's te regelen. In vergelijking met bijvoorbeeld de Nederland se internaten komen we er be kaaid vanaf', zegt Latupeirissa. „Ik kan er eigenhandig niets aan veranderen. We zitten met de normering die justitie heeft op gelegd. Het feit dat we nu ook begeleiding tot in de nachtelijke uren hebben, betekent weer een aanslag op de begeleiding over dag. We moeten nu op die mo menten bepaalde dingen laten, die we eerder wel deden." Sober doch humaan, was ooit de slogan waaronder COA zijn opvangwerk deed. „Dat sober is wat mij betreft vooral een uit drukking om de financiële kant van de opvang te schetsen. Er zijn onvoldoende middelen be schikbaar", zegt Latupeirissa. Wellicht gaat dat in de nabije toekomst veranderen. Ook staatssecretaris Kalsbeek van justitie is geschrokken van het inktzwarte rapport dat de In spectie Jeugdzorg over Nieuwer oord publiceerde. Ze kondigde landelijke maatregelen aan - waaronder 24-uursbegeleiding voor ama's. Het zal overigens niet het tover middel blijken, waarmee alles is opgelost. De voor een buiten staander ondoorzichtige struc tuur van verantwoordelijkheden is ook een probleem. Het COA is ingehuurd om ama's de eerste drie maanden in Nederland te begeleiden (in de praktijk is dat vaak veel langer), maar de in stelling Nidos is de wettelijke voogd van de jongeren. Het amateam van Nieuweroord overlegt veelvuldig met Nidos - en met de medische opvang van Nieuweroord - maar krijgt lang niet alle troebelen van de jonge ren te horen: veel informatie is privacy-gevoelig, een dilemma. „Ik ben nu druk in overleg met onder andere Nidos om te ko men tot een betere overlegstruc tuur", zegt Latupeirissa. Zijn ei gen medewerkers houden onder andere een incidentenlijst bij, maar daar zijn groeiende pro blemen met afzonderlijke jonge ren of in het algemeen niet goed uit te distilleren. „De informa tie-uitwisseling is niet opti maal", zegt Latupeirissa. „Ik wil overzichten op mijn bureau waarmee ik iets kan, waarmee ik maatregelen kan treffen om de veiligheid te verbeteren. Een grote wens van Latupeirissa is om de verdiepingen van de ama-afdeling op Nieuweroord zo in te richten dat de meisjes en jongens een eigen etage krij gen. Hij heeft zich er vaak het hoofd over gebroken, net als zijn medewerkers waar hij - on danks alle kritiek die nu is losge barsten - voor door het vuur gaat. „Ik zou het zo graag doen, maar in de praktijk is het lastig te realiseren. Ik heb het niet in de hand hoeveel meisjes en hoeveel jongens zich in Neder land voor asiel melden. Stel dat we straks een afdeling zouden hebben met 45 plekken voor meisjes en net zo'n afdeling voor jongens? Hoe moet het dan als er ineens vooral jongens zich melden bij Nieuweroord?" g van voorpagina - De chirurgen van de drie zieken en in de regio Leiden verwijten de verzekeraars te weinig te doen aan beddentekort in de ziekenhuizen, lat maar de helft van de bedden op fdelingen chirurgie voor spoedgeval- schikbaar is, moet één op de tien inten uitwijken naar een ziekenhuis ïn de regio. capaciteitsprobleem op de afdelin- chirurgie is niet alleen een probleem de politiek maar vooral voor de verzekeraars, vindt chirurg prof. dr. J. Bockel van het Leids Universitair lisch Centrum (LUMC), die zegt voor H hirurgen in de regio te spreken. „De ikeraars moeten ervoor zorgen dat verzekerden zorg krijgen. Maar ik van de zorgverzekeraars geen enkel initiatief gezien om dit probleem aan te pakken. Ze adverteren wel met wacht lijstbemiddelaars en hulp in het buiten land, maar dat betreft alleen patiënten die op een wachtlijst staan. En spoedge vallen kunnen niet op een wachtlijst." De zorgverzekeraars kunnen bedden in België en Duitsland inkopen voor behan deling van patiënten die niet in de Leidse regio terecht kunnen, stelt Van Bockel voor. „De verzekeraars zijn veel te pas sief. Dokters moeten niet uren bellen om vrije bedden te zoeken. Dat gaat ten kos te van hun taken in het ziekenhuis." De grootste zorgverzekeraar in deze regio, Zorg en Zekerheid ontkent niets te doen aan het beddenprobleem. „Bij het Rijn land Ziekenhuis komt een aparte verbfijf- afdeling voor patiënten die op een plaats in een verpleeghuis wachten", zegt een woordvoerster. „Dat bevordert de door stroom van patiënten. We hopen dat de ze afdeling nog voor de zomer open kan. We zijn nog met het Diaconessenhuis in onderhandeling over ook zo'n verblijfaf- deling. Verder hebben we het voor elkaar gekregen dat het Diaconessenhuis een extra chirurg mag aannemen." De chirurgen van de drie ziekenhuizen in de regio ondernemen zelf actie om het tekort aan bedden aan te pakken. De chi rurgen en de directies van de ziekenhui zen hebben een plan gemaakt om de vrije bedden zo efficiënt mogelijk in te zetten. Binnenkort begint een proef waarbij artsen op elk moment van de dag in een gecomputeriseerd systeem kun nen zien in welk ziekenhuis opname mo gelijk is. „De ziekenhuizen kunnen dan met één druk op de knop nagaan waar er nog plaats is voor een patiënt", legt Van Bockel uit. „Dit systeem kan helpen c enige Leidse lente is ver- gald door de onroerend- to. R belasting. Tegelijk met het }rai> raken van flora en fauna uit winterslaap ploften de aan- in op de deurmat. Die sloe- 01 n als een bom. Weg vakan- 'urlei innen, weg dat vage gevoel Fel verliefdheid, weg schoon- :SM kdrift. De kriebels in de on- /cp, uik maakten plaats voor in de portemonnee. Want se imeente Leiden had weer 'e zoveel geweldige plannen ndro lakt, dat ze aan de uitkering /an iet rijk lang niet genoeg I Of je maar even wilde bij- en. En altijd flink veel meer 0 n het vorige jaar. no met WD-wethouder Ro- oeg van der Sande als penning- jy y ter van de stad zou de len- n er een blije tijd worden. ctQ in zou zijn eigen geldpro- en oplossen. Door budget- 1 )line, door duidelijke prio- Ink en te stellen, door de tering de nering te zetten, zou met niet meer dein van het inflatiepercenta- oogd worden. Met een naar minister Zalm en elijke begrotingspolitiek dat de 'Van der Sande- genoemd. De liberaal zou mores leren, hem hadden CDA- en wethouders de gemeente lijke belasting gierend uit de klauw laten lopen. Het Leidse tarief was onder bestuurders als Aart van Bochove, Steven de Vreeze, Paul Bordewijk, Huib Kruijt en wijlen Joop Walen kamp als een op hol geslagen lift, die alleen maar naar boven kon. Leidens plek bij de boven ste tien op de lijst van dure ge meenten leek onaantastbaar. Maar dankzij Rogier, nog maar sinds het jaar onzes Heren 2000 wethouder - die paar maanden dat zijn voorganger Berry Vos ermee aan de slag was vergeten we maar even - kukelde Leiden naar de middenmoot. Hij had het ozb-monster op zijn rug, de doodsteek kon niet lang meer uitblijven. Afgelopen maandag, met de ca mera's van Netwerk op zich ge richt, ging Van der Sande in de bat met Neerlands bescherm heer van de ozb, Wouter Bos, de PvdA-staatssecretaris van finan ciën. Rogier bleef fier overeind in het debat. Sterker nog: hij had Bos bijna zo ver dat hij, net als de WD, de ozb wel wilde af schaffen. Hij was onder de in druk van de argumenten van de liberale Leidse wethouder. Maar vanwege de naderende verkie zingen kon de PvdA'er dat voor het oog van de camera's natuur lijk niet zeggen. Nieuw Leven Inmiddels is gebleken dat Van de Sande nog diezelfde avond bij de onderhandelingen over het nieuwe college de ozb nieuw voorkomen dat bijvoorbeeld het ene zie kenhuis wordt overspoeld met patiënten terwijl het andere nog plaats heeft. Het systeem heeft ook voordelen voor huis artsen. Die hoeven niet langer de zieken huizen af te bellen om te vragen waar nog plaats is voor een patiënt. Eén tele foontje is genoeg." De ziekenhuizen zijn begonnen met het zoeken van een coördinator die de gege vens van de ziekenhuizen moet bijhou den. „Over enkele maanden willen we beginnen", zegt Van Bockel. „Maar ver wacht er geen wonderen van. Met dit systeem werken we alleen wat effectiever. We krijgen er geen extra bedden mee." Hij ziet het systeem als een paardenmid del waarmee slechts de schaarste wordt verdeeld. „Het gebrek aan bedden is pri mair een verantwoordelijkheid van de zorgverzekeraars. leiden - Jantje zag eens pruimen hangen, o! als eie ren zo groot, 't Scheen, dat Jantje wou gaan pluk ken, schoon zijn vader 't hem verbood.Wie kent het niet; het stichtelijke gedicht uit 1778 van Hierony- mus van Alphen over het brave jongetje dat de ver leiding van heerlijke pruimen weet te weerstaan en zijn gehoorzaamheid vervolgens beloond ziet. Min der bekend is dat de dichter in kwestie aan de Leid se Breestraat woonde. En in dat huis tegenover Vroom Dreesman, mogelijk zelfs zijn inspiratie opdeed voor zijn vertelling. Iets wat Roel van Duijn zich tegenwoordig nauwelijks meer kan voorstellen in de stad. Want in de hedendaagse stad is een groot tekort aan bomen en ander groen, vindt Roel van Duijn; provo, kabouter en nu nummer 17 op de lijst voor GroenLinks. En omdat gemis een klein beetje te compenseren plantte hij gisteren voor de gevel van de Lundia-winkel, waar dus ooit Van Al phen woonde, een pruimenboompje. Een actie die de huidige politici moeten opvatten als provocatie want zij hebben, aldus Van Duijn, teveel aandacht voor stenen en asfalt en te weinig voor natuur en milieu.Kameraden in de strijd hielpen hem bij deze provocatie. Soepeitjes werden met een koevoet een paar tegels uit het trottoir gelicht en werd er een metertje grond afgegraven. Margje Vlasveld, die campagne voert om Van Duijn, die op een onver kiesbare plaats staat met voorkeursstemmen in de kamer te krijgen, kwam met een stevig beladen fiets aanzetten. Twee 25-literzakken met bemeste aarde kwamen uit de fietstassen en wat extra voe ding in de vorm van een pak kalk. En in een mum van tijd was de Breestraat een boompje rijker.Of het boompje op de drukke winkelstraat ooit ook pruimen zo groot als eieren gaat krijgen is overi gens de vraag. Want voor de provocatie was uiter aard geen toestemming gevraagd. Foto: Mark Lamers (advertentie) BROMMOBILE NOVA (advertenties) SPETTERENDE ATTRACTIES OP DUINRELL! Familietip! Kom deze vakantie voor een spetterend dagje uil naar attractiepark Duinrell Geniet met het hele gezin van de spectaculaire attracties, zoals de Splash, de Mad Mill en de nieuwe Tornado in het Tikibad Voor de kleinste bezoekers is er volop te beleven in de kleine attracties Duinrell 1 2242 JP Wassenaar Tel (070)5155 258 www duinrell.nl leven heeft ingeblazen. Met in gang van 2004 stijgt het tarief weer met de inflatie mee en la ter wellicht met nog méér. De andere partijen hebben Van der Sande gedwongen om voor zaken als het Aalmarktproject, de uitbreiding van Stedelijk Mu seum de Lakenhal en alle verbe teringen die de gemeente voor Leiden-Noord in het vat heeft, extra belastingopbrengsten bin nen te halen. Het zijn stuk voor stuk projecten met een voort gang van een slak die afremt in de bocht. Het zijn stuk voor stuk ook projecten waarover nog geen definitieve besluiten zijn gevallen, sterker nog: waarvoor geen afgeronde plannen op tafel liggen. Maar Van der Sande levert er toch maar zijn norm voor in. En da's geen ramp, zegt de wethou der. Want Leiden behoort toch al niet meer tot de duurste ge meenten. Maar dat is wat je noemt een ge legenheidsargument. In het ver kiezingsprogramma van de WD voor de komende vier jaar stond de Van der Sande-norm - niet onder die naam, maar toch... - nog wel keurig vermeld. En op het moment dat dat programma werd geschreven zat Leiden óók al niet meer in de toptien van duurste gemeenten. Zo wordt het met de Leidse len te dus nooit wat. In ieder geval niet zolang het ozb-plantje blijft woekeren in de aangestampte Leidse parken en het pluchekle- vertje welig blijft tieren. Tekst: Wim Koevoet en Aad Rietveld Tekening: Maarten Wolterink HUISMAN BV W. de Zwijgerlaan 417 LEIDEN 071-5232300 leiden - De rechtbank in Den Haag heeft gistermiddag de 24- jarige Rotterdammer die don derdag terechtstond wegens zijn vermeende betrokkenheid bij een schietpartij op de Beesten markt eerder dit jaar, vrijgespro ken. De officier van justitie had vier jaar gevangenisstraf geëist. De advocate van de man, mr. H.W. Bos-Hagens uit Lisse, vToeg de rechtbank om vrij spraak. De man moest zich voor de rechter verantwoorden omdat hij op 13 januari op de Beesten markt een aantal schoten zou hebben gelost met een pistool. Daarbij liep een persoon een schotwond in zijn bil op en raakten twee auto's beschadigd. Aan de binnenkant van de hand van de Rotterdammer werden kruitsporen aangetroffen. De man ontkent echter elke betrok kenheid bij de schietpartij. Donderdag omschreef de offi cier van justitie de rechtzaak nog als 'vaag', omdat in het po litiedossier twee personen een hoofdrol hebben die beiden de zelfde naam hebben: de 24-jari- ge Rotterdammer en een Leide- naar bij wie hij inwoonde. Toch stond het voor de officier vast dat de Rotterdammer de schut ter was. „De rechtbank zou eigenlijk pas op 8 mei uitspraak doen. Toen dat vervroegd werd naar giste ren, vermoedde ik al vrijspraak," zegt de raadsvrouw van de Rot terdammer. „Hier ben ik erg blij mee. Maar ik zag dat de officier alles behalve gelukkig was met deze uitkomst." Naar alle waar schijnlijkheid gaat justitie in be roep tegen de vrijspraak. DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP avpeozB'wEKP Anesc HAfteNlÊ L££TVtU MOé IM& flScAAL 0 Het is weer tijd om inspiratie op te doen. Leuke dingen voor in de tuin en in huis. Leuke dingen ook om jezelf aan te kleden. Allemaal op het grootste landgoed-evenement van Nederland. In maar liefst 200 stands langs de groene lanen van Landgoed Beeckestijn in Velsen-Zuid. Val van de ene verrassing in de andere. Zondag 5 mei tot en met donderdag 9 mei Open van 10.00 uur tot 18.00 uur, op dinsdog en woensdag van 10.00 tot 21.00 uur Entree 15,- p.p., na 17.00 uur 10,- p.p., tot 12 jaar gratis VOLG DE BORDEN VANAF DE A9 A22

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13