Tekort aan bedden voor spoedoperaties 20o/C30o/cI50°, 1 1 intratuin KONINGINNEDAG 30 APRIL Opnamestop voor ama's in opvangcentrum Nieuweroord Kwart allochtonen trouwt met familielid uit thuisland Vrijmarkt korting bij V&D 'Je ziet zoiets op tv. Maar hier? In Erfurt?' VAN ROY N EN VISSERS C.S, Ziekenhuizen in Leidse regio leuren met patiënten Amsterdam IKEA Koninginnedag in Amsterdam: zie de regels elders in deze krant Slapën in elke stijl bij lüase Leidsch Dagblad u agi xi.'in NR. 42910 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG 1,50 REGIO K dienst is gegrondvest jen boete voor •enschappelijke Veel regen en wino 110/11° len! OPGERICHT 1 MAART 1860 Kurant 'Who is |lu' schopt het tot Irtijleider China euwe partijtjes er ijverig op ezersmarkt Leidsch Dagblad door Annet van Aarsen nnrt van Hp Tncnprtip ToiioHhiilrmorlonino pn MionwprnnrH «raar Hp omn'c 71'in apvpstioH. pn ppI mishnlik en periwnnpen nrostitutie. Verder ioneeren in Nieuweroord ee zaterdag 27 APRIL 2002 ADVOCATEN I Rapenburg 55 2311 GH Leiden VTel. (071) 51223627 door Annet van Aarsen leiden - Nieuweroord, het opvangcentrum voor asielzoekers in Leiden, heeft een opna mestop afgekondigd voor alleenstaande min derjarige asielzoekers (ama's). De stop geldt voorlopig vanaf 1 mei en is bedoeld om rust te scheppen. Dat is één van de maatregelen die clusterdirecteur Wim Latupeirissa, verant woordelijk voor het opvangcentrum aan de Rijnsburgerweg en andere centra in de regio, heeft genomen naar aanleiding van het rap port van de Inspectie Jeugdhulpverlening en Jeugdbescherming over de leefsituatie van de Leidse ama's. Momenteel wonen er 65 ama's in Nieuweroord, een aantal dat al ver onder de normbezetting van negentig ligt. „Ik ga niet wachten op maatregelen, die nu van bovenaf - door het Centraal Orgaan op vang asielzoekers (COA) en door justitie - moeten worden genomen", zegt Latupeirissa. „Ik heb vooral gezocht naar maatregelen die wij ook zelf al kunnen uitvoeren." Ook came rabewaking op de bovenste verdiepingen van Nieuweroord, waar de ama's zijn gevestigd, en buiten het centrum op het openbaar terrein is een maatregel, die binnenkort wordt uitge voerd. Maar de camera's stonden al op het programma vóórdat de jeugdinspectie een on derzoek begon in Nieuweroord. Het bewuste rapport, dat twee weken geleden werd gepresenteerd in de Tweede Kamer, is ingeslagen als een bom. De Jeugdinspectie schetst hierin een beeld van grote onveiligheid voor de jongeren, met name de meisjes. Zo zouden er sterke aanwijzingen zijn voor seksu eel misbruik en gedwongen prostitutie. Verder constateerde de inspectie dat er regelmatig fy siek geweld in het centrum is, zowel tussen ama's onderling als tegen personeel. De in spectie stelde ook vast dat de accommodatie tekort schiet en dat het gegeven dat de ama's niet 24 uur per dag onder begeleiding staan, een ongewenste situatie is. Latupeirissa ziet het rapport als een feitenre laas, waarbij naar zijn mening „helaas de ach tergronden ontbreken". Zijn team van ama- begeleiders doet er alles aan, zo zegt hij, om de jongeren in Nieuweroord een veilige omgeving te bieden. Dat streven wordt echter keer op keer ingehaald door de realiteit: die van onder andere de sobere opvangregels die justitie COA heeft opgelegd. „Op een bezetting van negentig ama's mogen wij maar 13,5 fte inrui men voor begeleiding. Zo weinig dat je daar nooit een 24-uurs rooster mee kunt maken." Pagina Ri: Een ama-opvang met ontoereikende middelen euw kunstgebit Jijt zelfs graag in In Granny Smith Ifarmond legt duw van kker Hout stil Drdwijkse ngehouden egens meineed zers Le Pen llen Parijs kakker schudden door Roelf Reinders leiden - De drie ziekenhuizen in de regio Leiden kunnen jaarlijks honderden patiënten die met spoed moeten worden geope reerd niet helpen. Er zijn te wei nig bedden op de afdelingen chi rurgie om alle spoedgevallen waarbij geen sprake is van direct levensgevaar te behandelen. Patiënten moeten wachten tot dat de ziekenhuizen een bel- rondje van soms enkele uren hebben gemaakt langs andere ziekenhuizen in Nederland om een vrij bed te vinden. Het gaat om zo'n 350 patiënten per jaar. Dat is één op de tien die voor een spoedoperatie naar het Leids Universitair Medisch Cen trum (LUMC), het Diaconessen- huis of het Rijnland Ziekenhuis worden gebracht. „De assisten ten bellen stad en land af op zoek naar een vrij bed", zegt chirurg prof. dr. J. van Bockel van het LUMC. „Dat kost min stens vijftien telefoontjes per pa tiënt. Soms moeten ze veertig ziekenhuizen bellen voordat ze een vrij bed hebben. Het is schrijnend." Patiënten moeten lang wachten. Het gevolg is kla gende, boze patiënten en ge frustreerd en gedemotiveerd personeel, zegt Van Bockel. Het capaciteitstekort bij chirur gie treft spoedgevallen zonder onmiddellijk levensgevaar als enkel- en heupfracturen, blin dedarmontstekingen en darm verstoppingen. „Met deze pati ënten wordt soms eindeloos rondgezeuld", aldus Van Bockel, die spreekt voor alle chirurgen in de regio. „Uitstel van behan deling leidt vaak tot verslechte ring van de situatie die schade kan opleveren. Het wachten is op een patiënt die onderweg van het ene naar het andere zie kenhuis in de ambulance over lijdt. Dat is in onze regio nog niet voorgekomen, maar ik ben bang dat het een keer zal gebeu ren." Patiënten in levensgevaar na bijvoorbeeld verkeersonge lukken worden wel altijd opge nomen en behandeld. „Dan is doorverwijzen absoluut onmo- gelijk." De helft van alle chirurgische bedden in de drie ziekenhuizen is niet beschikbaar voor spoed gevallen. Een kwart van de bed den blijft leeg door een tekort aan verpleegkundigen. De rest wordt bezet door patiënten die door plaatsgebrek in verpleeg- en verzorgingshuizen gedwon gen zijn in het ziekenhuis te blij ven. De ziekenhuizen proberen voor de behandeling van spoed- patiënten voor wie geen plaats is in de regio Leiden afspraken met buitenlandse ziekenhuizen te maken. „De eerste patiënt is al in Antwerpen geweest." Pagina Ri: Artsen verwijten zorgverzekeraars passiviteit Leidse hoogleraar wijst bij afscheid op risico's ghouts17juni Haarlem iag - Het kabinet heeft H. louts benoemd tot com- is van de koningin in Ü-Holland. De benoeming |7 juni in. Met Borghouts UroenLinks voor het eerst mmissaris van de konin- vinciale Staten van ^-Holland in Haarlem p eerder deze week hun r uitgesproken voor luts boven minister Ne- s (PvdA). tarring over bij bedrijven ig - Bij het Nederlandse leven, met name bij Phi- Jtork, heerst vooral ver over het uitstel van de ssing over de aanschaf van nt Strike Fighter (JSF), de ;de opvolger van de F16. s betreurt het besluit en de nieuwe situatie erg on- lijk. Stork zegt het veront- id te vinden dat er nu ;een besluit is genomen, «abinet zegt nu met de VS n praten over uitstel, de deadline was keihard", een woordvoerder. Binnenland leiden - Twintig tot vijfentwintig procent van de Turken en Ma rokkanen in Nederland trouwt met een (achter) neef of nicht uit het thuisland. Hierdoor lopen de betrokkenen zonder het te beseffen een vergrote kans om kinderen te krijgen met een al dan niet verstandelijke handi cap of een erfelijke ziekte. Voor dit risico is op dit moment nau welijks aandacht bij de over heid, de wetenschap en de al lochtone groepen waar het om gaat. Dat stelde de Leidse hoog leraar Lotty Eldering gisteren bij haar afscheid als hoogleraar in terculturele pedagogiek. Volgens de vertrekkend hoogle raar is er een direct verband tus sen het grote aantal huwelijks partners dat uit het land van herkomst wordt gehaald en het restrictieve immigratiebeleid in West-Europa. Was het in de ja ren zestig en zeventig nog mo gelijk om familieleden of dorps genoten hier naar toe te halen via een arbeidscontract, tegen woordig is een huwelijk de enige manier om iemand aan een ver blijfsvergunning te helpen. Het huwelijk wordt op die manier gebruik! om verplichtingen naar de in Turkije of Marokko achter gebleven familie in te lossen. Dat daarmee veel huwelijken met naaste familie worden bin nengehaald is niet raar. In Ma rokko en Turkije huwt ongeveer (advertentie) Op zondag 28 april is deze IKEA vestiging open van 10-17 uur. Kom naar onze tuincollectie kijken! v IKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0 10/m.n een kwart van de vrouwen met een neef. In andere Arabische landen wordt het aandeel huwe lijken binnen de eigen familie zelfs op veertig procent geschat. Hoewel trouwen binnen de fa milie bij veel in Nederland ver blijvende allochtonen dus niet ongewoon is, is er bij de betrok kenen weinig bekend over de gevolgen ervan. Bij een eigen onderzoek dat Eldering een paar jaar geleden uitvoerde naar de ouders van gehandicapte, al lochtone kinderen, bleek de helft van de ouderparen familie van elkaar te zijn. Maar van erfe lijkheid had niemand ooit ge hoord. „Alle ouders van wie wij hierover gegevens hebben, ver telden de handicap van hun kind als de wil van Allah te be schouwen", aldus Eldering. De hoogleraar roept de overheid op om de gevolgen van het trou wen in de familie onder ogen te zien en hier beleid op te maken. Maar door schade en schande wijs geworden (ze pleitte al in 1978 voor verplichte cursussen Nederlands en moest vervolgens twintig jaar wachten op de Wet Inburgering Nieuwkomers) heeft ze niet de illusie dat er snel iets met haar'oproep zal gebeu ren. Eldering: „Ik vrees dat veel politici zich achter hun zoge naamde 'politieke correctheid' zullen verschuilen om deze on welkome booschap maar niet te hoeven accepteren, laat staan er beleid op te baseren." (advertentie) o, s verstoren litzending *ag - Racistische leuzen irende voetbalsupporters n gisteravond het slot van visie-uitzending van Ba- Van Dorp verstoord. Oor de afsluiting van het unma werd presentator van Dorp overschreeuwd en deel van het publiek fidelijk hoorbaar 'kanker- riep. Hij en Frits Barend n fcn zich aangedaan. Het 'werd daarna snel ten de- Sgedraaid. Henk van Dorp t name Frits Barend en zich aangedaan. Nu bij V&D 20%, 30% en 50% kassakorting op alle artikelen die zijn voorzien van het speciale kortingslabel. Kom snel en pak uw voordeel! Voor een van de ramen van het Gutenberg Gymnasium hangt na de schietpartij in Erfurt nog het stuk papier met de noodkreet van de leer lingen. Foto: AP Photo/Sascha Fromm door onze correspondent Wierd Duk erfurt - Als de kerkklokken van Erfurt luiden en het eindelijk ophoudt met regenen, leggen Ute en Beate bloemen bij de in gang van het Gutenberg Gym nasium. De 16-jarige schoüeres vallen, overmand door emoties, elkaar huilend in de armen. Het is negen uur 's avonds. Slechts enkele uren eerder moesten de meisjes toezien hoe een gemas kerde jongen hun school bin nendrong en wild om zich heen schoot. Zeventien doden maakte Robert S., kennelijk uit wraak omdat hij kort voor het eindexamen moest afhaken. Zijn slachtoffers, onder wie veertien leraren, twee leer lingen en een politieman, lagen verspreid door het schoolge bouw. Een doelbewuste execu tie. Na zijn slachting, toen poli- tie-eenheden het schoolgebouw binnendrongen, beroofde de 19- jarige jongeman zichzelf van het leven. Erfurt en heel Duitsland, verkeren sinds deze zwarte vrij dagmiddag in shock. Ute - roodgeverfde haren, pier cing door de neus - zat bij Ro bert in de klas. „Hij was totaal onopvallend", vertelt ze. „Hij gedroeg zich heel normaal, kleedde zich niet extreem. Nooit had ik me kunnen voorstellen dat hij zoiets zou doen." Een zee van bloemen ligt bij het Guten berg Gymnasium. Mensen ste ken er kaarsjes aan. Velen staan minutenlang stil, tranen in de ogen. 'Waarom?' heeft iemand met blauwe stift op een stuk pa pier geschreven. De felle lampen van de massaal toegestroomde internationale cameraploegen verlichten het perkje voor het monumentale schoolgebouw. Het Gutenberg, met zo'n 700 leerlingen, staat goed bekend in Erfurt. Specula ties dat de eisen op de Duitse gymnasia te hoog zouden zijn, waardoor leerlingen die afhaken mogelijk onder de grote druk doordraaien, wijzen de meisjes van de hand. „Onzin", vindt Beate, „de sfeer is helemaal niet zo competititef." Kort daarvoor waren de meisjes bij de massaal bezochte herden kingsdienst in de oecumenische Andreaskirche. "Vader, vergeef hun want ze weten niet wat ze doen': Christus' woorden aan het kruis als tekst voor de dienst. Tot op straat stonden de rouwenden. Het lijkt alsof de hele stad vanavond is uitgelo pen. Overal zie je groepjes men sen bijeen. De meesten zeggen geen woorden te hebben om dit drama te beschrijven. ,Je ziet zoiets wel op tv, als in Amerika weer eens iemand gek wordt", zegt een 43-jarige man. „Maar hier? In Erfurt?" Pagina Buitenland: 'ledereen kent Erfurt straks van moord' (advertenties) AANGEPASTE SLUITTIJDEN VAN FAMILIEBERICHTEN I.V.M. KONINGINNEDAG Koninginnedag, ochtend verschi dinsdag 30 april 2002, zal deze krant in de lijnen. De familieberichten voor deze uitgave kunnen tot maandag 29 april 16.00 uur opgegeven worden. De familieberichten voor woensdag 1 mei kunnen tot woensdagochtend 08.45 uur opgegeven worden. Faxnummer Telefoonnummer: 023 - 5150567 023 - 5150370 HET GROENE WARENHUIS geopend van 10.00-17.00 uur VOORSCHOTEN, LEIDSEWEG 518, TEL. 071- 532 22 03 donderdag/vrijdag koopavond keuze uit meer dan 100 slaapka ners Nluupkjuiicr SprÜRRlukn www.oaseslaapkamers.nl M Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 I kwartaalabonnement automatische betaling LI 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 (i.v.m controle nabezorgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq «uttmatecfw betakng 6 mqn Handtekening: 712141"400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl H*"mn sum

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1