EU optimistisch over economie ECONOMIE Streep door veiling van benzinestations Aandeelhouders snappen niets van beleid Vopak Gematigde groei zet door, aantal banen neemt weer toe Taxistaking in Bombay Aannemers geschorst na sluiten CAO Koppeling peso en dollar mogelijk weer hersteld Autoriteit FM wil kunnen ingrijpen in overnames Eerste mosselen worden duur Hemboog in aanbouw Duizenden banen weg bij Overheid te traag met beveiliging vliegtuigen netwerkdivisie Siemens door Richard Mooyman donderdag 25 april 2002 ursteen ook mmissaris Akzo «jk - Scheidend bestuurs- zitter K. Vuursteen van 4! leken is bezig commissaria- e verzamelen. Gisteren 11 bekend dat hij bij Akzo 2; el commissaris wordt. Eer- 6- verd hij toezichthouder bij 4i d, Gucci, Randstad, ING en 4 !weedse Elektrolux. Verder It hij lid van het bestuur i Heineken Holding, die de 5 role over de brouwerij uit- it. Bij Akzo Nobel is het 5 al commissarissen met één ibreid tot tien. Behalve i steen is ook A. Mérieux be- 4S nd tot commissaris. Méri- s president van het Franse 6f lérieux. li tort van afval emt sterk toe haag - De export van afval ederland is in het eerste 5 taal van dit jaar sterk ge- 4 in tot 838.000 ton tegen- j2 468.000 ton in dezelfde pe- 7 van 2001. Dat blijkt uit cij- 4 an het Landelijk Meldpunt 5 stoffen. In heel 2001 ging 7 veer 2,5 miljoen ton afval ens over. Vooral bouw- en ij lafval werd vaker naar 1 iland vervoerd. nder startende dernemers j iaag - Het tanende ver- 2 ven in de economie heeft 2 ijn weerslag op het aantal 2 inde ondernemers. In het 2 e kwartaal van het afgelo- 2 aar begonnen iets meer 5 0.000 mensen een nieuwe 2 meming. Een daling van ocent ten opzichte van de- e periode in 2000, zo blijkt is s die staatsecretaris Ybema en presenteerde. In de- e periode hielden 11.500 memers het voor gezien. 01 kwam in totaal ruim i 0 bedrijven van de grond. dand telde eind vorig jaar 785.000 ondernemingen. 268 o: Reuters/Marjo Airjo 526 3{j ille stoel ,i m te bellen 1430, 4$ sinki - De Finse architect 43 tti Eravaara heeft een specia- 56 stille' stoel ontworpen voor iruik in kantoortuinen. De 307 el is bedoeld om ongestoord 763 jr omgevingsgeluid te telefo- 242 en. Hij is gepresenteerd op 24; i beurs voor kantoor- enwo- i|i ginrichting. een 'goede' i ilse euro's lr 4| nkfurt - Volgens de Euro- si e Centrale Bank (ECB) is er lu ;geen enkele 'goede' verval- j: van een eurobiljet gesigna- 92 td. In de eerste twee maan- ivan het jaar zijn wel 1.485 17] ie biljetten in beslag geno- u n, maar in geen enkel geval g het daarbij om een profes- 57 iele vervalsing. Wel werden 2! [biljetten gevonden die met tulp van een kleurenkopieer- 2! :hine waren nagemaakt en ere, makkelijk te herkennen gv valsingen. 80! 1 inder klanten or Vodafone 8 terdam - Mobiel belbedrijf 5 afone heeft het Nederland- 28 lantenbestand in een jaar 37 met ongeveer 11.000 zien in tot 3,27 miljoen. Belang- ir is echter dat het aantal 83 nnementen met 15 procent J istegen ten opzichte van 77 irt 2001. Het aantal prepaid- 72 iten daalde 7 procent. Klan- met een abonnementen 48 en meer dan bezitters van prepaidtelefoon. stuurders weg Dexia Bank ferdam - De reorganisatie j Dexia Bank Nederland treft de raad van bestuur. Twee de huidige zes bestuursle- moeten het veld ruimen. 4; hen wordt een andere po- binnen de bank gezocht, s een woordvoerster. Dexia kte eerder bekend bijna ii derde van het totale perso- sbestand van 1300 mensen 5g hrappen. De nettowinst het bedrijf -onder andere laar van Legiolease- daalde 01 met 38 procent tot 116 oen euro. De inkomsten den met bijna 10 procent 53 miljoen. van onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - De Europese Commissie ver wacht volgend jaar bijna drie procent eco nomische groei in de twaalf eurolanden. Als gevolg daarvan neemt het aantal ba nen toe met i,8 miljoen. „Wij zien de toe komst met vertrouwen tegemoet, ook al blijft het groeitempo bescheiden", aldus eurocommissaris Solbes (economische za ken). De terroristische aanslagen op de VS hebben ondernemers en consumenten wereldwijd geschokt, maar het effect er van is minder groot dan werd gevreesd. Ook de voortsukkelende Japanse econo mie en de crisis in Argentinië staan een mondiale economische opleving niet in de weg. Amerika blijft het beter doen dan de Europese Unie, stelt de Commissie in haar gisteren gepresenteerde voorjaars ramingen. Dit jaar komt de economische groei in de eurozone uit op 1,4 procent. Een aan trekkende internationale handel en toe nemende binnenlandse bestedingen door de consumenten, zorgen voor een groei van 2,9 procent in 2003. Voor Ne derland raamt de Commissie - het dage lijks bestuur van de EU - de groei dan op 2,7 procent, tegen 1,5 procent dit jaar. De aanwakkerende economie zorgt ook voor meer banen: 1,8 miljoen in 2002 en 2003. Dat is beduidend minder dan in 2001 toen in één jaar tijd bijna hetzelfde aantal arbeidsplaatsen (1,7 miljoen) erbij kwam. Ondanks de extra banen is in 2003 nog altijd 8,1 procent van de be roepsbevolking in de eurolanden werk loos. De Commissie voorspelt dat in Ne derland de werkloosheid na jaren weer toeneemt: van 2,4 procent in 2001, naar 3 procent dit jaar en 3,5 procent in 2003. Brussel roept alle landen op de politiek van loonmatiging niet los te laten. Solbes maakt zich zorgen over de oplo pende begrotingstekorten in Europa. Sinds de euro is ingevoerd heeft een te kort in één land immers directe gevolgen voor de waarde van de munt van alle maal. Was er in 2000 gemiddeld nog een begrotingsoverschot van 0,2 procent in de twaalf eurolanden, vorig jaar sloeg dit om in een tekort van 1,3 procent en dit jaar loopt het op tot 1,4 procent. Duits land en Portugal werden onlangs publie kelijk bekritiseerd door Brussel omdat hun uitgaven bijna drie procent hoger uitvallen dan de inkomsten. Voor 2003 raamt de Commissie het ge middelde tekort op 1,2 procent. Solbes vertrouwt er desondanks op dat de euro landen hun belofte nakomen om in 2004 hun begrotingen in evenwicht te hebben. Nederland bereikt dit doel volgens de Commissie dit jaar al, maar hikt in 2003 tegen een tekort van 0,4 procent aan. De Commissie deelt de mening van de Europese Centrale Bank (ECB) dat de in flatie binnen de perken blijft. Bedroeg de gemiddelde prijsstijging in 2001 nog 2,5 procent, volgend jaar is dit naar verwach ting twee procent. In Nederland ligt het percentage iets hoger (2,2 procent) maar dat is niets vergeleken met de 5,1 procent twee jaar eerder toen ons land de hoog ste inflatie van Europa had. Bombay - Een eenzame taxichauffeur lijkt temidden van onafzienbare rijen auto's van collega's op zoek naar zijn eigen wagen. De chauffeurs staakten gisteren uit protest te gen dreigende maatregelen tegen de luchtverontreiniging door taxi's. Als gevolg van een rechterlijke uitspraak moeten alle taxi's worden aangepast zodat ze vanaf 30 juni kunnen rijden op vloeibaar aardgas. Foto: Reuters/Arko Datta rotterdam/anp - Ongeloof en frustratie overheersten gisteren tijdens de aandeel houdersvergadering van Vopak. Ongeloof omdat de aandeelhouders niet konden be grijpen dat de fusie tussen Van Ommeren en Pakhoed binnen drie jaar al weer wordt teruggedraaid. Frustratie omdat Vopak over 2001 geen dividend heeft uitgekeerd. Ook was er nog het ICT-debacle dat tegen de 100 miljoen euro heeft gekost. Volgens veel aandeelhouders moet dit con sequenties hebben. Niet voor de recent aan getreden voorzitter van de raad van bestuur G. Pruitt. Het ging met name om D. de Kat, de voorzitter van de raad van commissaris sen, die al jarenlang op een hoge post bij Vopak zit. Hem werd gebrek aan visie en aan verantwoordelijkheid verweten. „U geeft geen antwoord op mijn vraag", was een veelgehoorde kreet in het Hilton hotel. Want wat moeten de aandeelhouders den ken van een bedrijfstop die drie jaar geleden hoog opgaf van .synergievoordelen tussen de Rotterdamse opslag-, logistieke en scheepvaartbedrijven Van Ommeren en Pakhoed, terwijl anno 2002 juist het gebrek hieraan als reden voor de afsplitsing wordt gegeven. Nog hoger liep de woede op toen de aange kondigde aandelenemissie van 150 miljoen euro ter sprake kwam. „Dat leidt alleen tot verwatering van bestaande aandelen", was een veelgehoorde opmerking. Half juni mogen de aandeelhouders stem men over de afsplitsing van de chemische distributie van Vopak, dat als logistiek con cern onder die naam doorgaat. Een kleine drie jaar geleden stonden de aandeelhou ders, inclusief P. de Vries van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB), nog te juichen over de fusie van Van Ommeren en Pak hoed. Gisteren konden diezelfde aandeel houders - ook De Vries - het vuur openen op het al aangeschoten Rotterdamse top- wild. den haag/anp - De Tweede Ka mer haalt een streep door het moeizaam bereikte alckoord tus sen de regering en de benzine- maatschappijen over het veilen van vergunningen voor tanksta tions langs de snelwegen. Kamerlid Hofstra (VVD) diende gisteren met steun van Crone (PvdA) een motie in, die volgens minister Zalm (financiën) in houdt dat de onderhandelingen helemaal opnieuw moeten be ginnen. „Ik wens mijn opvolger veel sterkte toe met dit ellende- dossier", beet de bewindsman zijn partijgenoot toe, alvorens hoofdschuddend het spreekge stoelte te verlaten. Het kabinet wil komen tot meer concurrentie op de benzine- markt. Er is een akkoord geslo ten met de grote, maatschappij en die de markt beheersen om een einde te maken aan de 'eeu wigdurende concessies' voor benzinestations langs de snel wegen. In de toekomst worden die lokaties geveild. Onderdeel is dat de grootste vier maatschappijen voor 2005 vijftig benzinestations inleveren, zodat nieuwe ondernemingen de kans krijgen om te concurreren. Maar volgens Hofstra dreigt een situa tie waarin de grote maatschap pijen met nieuwe dochteronder nemingen meedoen aan de vei ling en zo de markt blijven be heersen. Zo zou Shell met Tinq de concurrentie willen aangaan met prijsbreker Tango. De Vereniging Nederlandse Pe troleum Industrie wil eerst de stemming in de Kamer afwach ten. „We blijven hoopvol", aldus directeur D. Boot. „We hebben twee jaar aan het voorstel ge werkt en het is moeizaam be reikt. Het zou teleurstellend zijn als dat voor niets is geweest. Ik ga er vanuit dat de Tweede Ka mer verstandig is." Marktleider Shell is dezelfde mening toegedaan. „We hopen niet dat het op losse schroeven komt te staan", zegt een woord voerder. Bij Esso is de sfeer an ders. Daar vindt de woordvoer der dat er meer tijd is gewon nen. „Nu krijgen we meer tijd om na te denken", aldus een woordvoerder." baarn/anp - Vier bouwbedrij ven zijn door werkgeversorgani satie NVOB geschorst omdat zij onlangs een CAO hebben afge sloten met de vakbonden. Het gaat om vier Friese aannemers die hiermee de landelijke pat stelling in de CAO-onderhande- lingen hebben genegeerd. „Hiermee gedragen zij zich on collegiaal tegenover collega werkgevers en doorbreken zij de solidariteit aan werkgeverszijde bij de CAO-onderhandelingen", aldus het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouw nijverheid (NVOB). De schorsing moet volgens de zegsman ook worden gezien als een signaal naar de andere le den. „We nemen dit gedrag zwaar op. Want CAO-onderhan- delingen staan of vallen met de solidariteit van de achterban. Dat geldt voor ons net zo goed als voor de bonden." Begin maart stokten de onderhande lingen over een nieuwe CAO voor de 180.000 bouwvakkers wegens een meningsverschil over reiskosten. De bonden voe ren inmiddels al vijf weken ac tie. sao paulo/gpd - De Argentijnse president Eduardo Duhalde maakt aanstalten om afstand te nemen van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) bij het bestrijden van de ernstige finan ciële crisis. Het staatshoofd wil een meer onafhankelijke koers varen. Ook wordt de peso weer gekoppeld aan de dollar. De koerswijziging volgt na het aftreden van minister van eco nomie Jorge Remos Lenicov. Hij stapte op omdat Duhalde geen vertrouwen meer in hem toon de. In de bijna vier maanden dat Remos aan het roer van de eco nomie stond heeft hij veel aan bevelingen van het IMF opge volgd, maar dat heeft tot dusver niet geleid tot een nieuw fel be geerd overbruggingskrediet. Remos raakte verstrikt in het helse financiële labyrint wat hij erfde van zijn voorgangers. Gis teren besloot hij het voor gezien te houden samen met drie an dere ministercollega's na op nieuw een flinke tegenslag. De senaat weigerde zijn wetsont werp in behandeling te nemen waarbij bevroren spaartegoeden verplicht worden omgezet in langlopende staatsobligaties. Vooruitlopend op de benoe ming van een nieuwe minister werd wel al bekendgemaakt dat de peso opnieuw aan de dollar wordt gekoppeld. Overwogen wordt nog om ook de euro, de yen en de Braziliaanse real hier bij te betrekken om de Argen tijnse export niet geheel afhan kelijk te maken van de keiharde dollar. Duhalde stapt daarmee af van de IMF-eis om de peso zwevend te houden. De kosten daarvan zijn in de ogen van het staats hoofd te hoog. Sinds de markt de waarde van de peso bepaalt, is de Argentijnse munt zeventig procent in waarde gedaald. In flatie neemt daardoor weer gro teske vormen aan. Argentinië is tien jaar lang gevrijwaard geble ven van geldontwaarding juist omdat peso en dollar bij wet aan elkaar verankerd zaten bij een koers van één op één. amsterdam/anp - De Autoriteit Financiële Markten wil com plexe ovemameprocessen stop kunnen zetten. Op die manier wil de beurstoezichthouder voorkomen dat hun oordeel als mosterd na de maaltijd komt. Dat zei voorzitter A. Docters van Leeuwen gisteren bij de presen tatie van het jaarverslag. Volgens hem verlopen dergelijke overnames vaak zo snel en zijn vaak zo ingewikkeld, dat het voor de toezichthouder soms niet te doen is op tijd een on derzoek af te ronden. „Zo kan kapitaal bijvoorbeeld verdwij nen naar landen waaruit het maar moeilijk terug te halen is", zo stelde hij. Docters van Leeuwen ziet de mogelijkheid tot bevriezen het liefst in een nieuwe toezichts- wet. Daarin zouden ook meer afspraken gemaakt moeten wor den over de geheimhoudings plicht van de Autoriteit FM. Die is nu nog zeer strikt, maar de nieuwe rol van de waakhond maakt het noodzakelijk dat er vaker naar buiten getreden wordt met informatie. „We wil len onze externe communicatie uitbreiden", aldus Docters van Leeuwen. In de praktijk gebeurt dat al. Zo maakte de autoriteit eerder deze maand tegen de gewoonte in bekend, onderzoek te doen naar de aandelenleaseproducten van Legio, een dochter van Dexia Nederland. De Autoriteit FM hekelde pogin gen van Versatel en UPC om de uitstaande schuld met aandelen af te betalen. „Beleggers wordt het mes op de keel gezet", aldus bestuurslid P. Koster. Hij pleitte voor een aanscherping van de wet op openbare biedingen waarin bedrijven deze operaties verplicht van een prospectus voorzien. „Er is immers sprake van een verkapte overname, omdat een groot deel van de aandelen in andere handen kan vallen." yerseke/anp - De Nederlandse mosselen blijven aan het begin van het seizoen waarschijnlijk voorbehouden aan de echte lief hebber. De eerste zes weken is de aanvoer beperkt, waardoor de prijs flink kan stijgen. Wie de normale prijs wil beta len, moet wachten tot septem ber. Dan zijn er weer voldoende mosselen voor de rest van het seizoen, aldus voorlopige prog noses van directeur Leerling van het Mosselkantoor in Yerseke. De mosselhandel heeft in de eerste zes weken van het seizoen twintig miljoen kilo mosselen nodig om aan de vraag te vol doen. Nu is er voor die periode maximaal twaalf miljoen kilo be schikbaar. De mosselhandel in Yerseke heeft desondanks beslo ten het seizoen toch, zoals ge bruikelijk, half juli te beginnen. Door de 'magere' afgelopen sei zoenen is de voorraad bijna op, zegt Leerling. De handelaren ko zen vorig jaar al voor uitstel van het seizoen met drie weken. Uit stel met zes weken gaat hen te ver. De mosselsector kampt al jaren met beperkte aanvoer. Het streven is een aanbod van hon derd miljoen kilo mosselen per seizoen. Sinds 1993 schommelt de aanvoer tussen de tachtig en negentig miljoen kilo. Seizoen 2000/2001 viel niet meer dan zestig miljoen kilo Nederlandse mosselen te verhandelen. Het afgelopen seizoen was met 42 miljoen kilo een dieptepunt. Leerling gaat er echter van uit dat de aanvoer in 2002/2003 ho ger zal uitkomen dan de afgelo pen twee seizoenen. Amsterdam - Bij het Amsterdamse station Sloterdijk verrijst de nieu we 'Hemboog', een verbindingsboog tussen de spoorlijnen van Schip hol en Zaandam. De boog wordt 3300 meter lang en bestaat uit twee naast elkaar liggende viaducten. Met het project is 110 miljoen euro gemoeid. Eind 2003 moet de boog in gebruik zijn. Foto. ^kstra/Fred Steenman erfurt/dpa - Het Duitse Sie mens-concern gaat weer snij den in zijn netwerkdivisie. Daar verdwijnen nog eens 6500 ba nen, nadat de onderneming vo rig jaar al een vermindering van 10.000 arbeidsplaatsen had aan gekondigd. Siemens deed de bekendmaking vandaag bij de presentatie van de financiële resultaten over het tweede kwartaal van het lopen de boekjaar. De netwerkdivisie leed in die periode een verlies van 158 miljoen euro. Het hele concern deed het beter dan ver wacht. De concemwinst na be lastingen bedroeg 1,3 miljard euro. Dat is 578 miljoen euro meer dan in het tweede kwar taal van het vorige boekjaar. Het merendeel van de winststij ging komt uit de verkoop van aandelen in Siemens' voormali ge dochteronderneming Infine on, een chipfabrikant. De winst voor belastingen en rente was met 919 miljoen euro vrijwel onveranderd. schiphol - Nederlandse piloten willen de hulp van overheidsbeambten aan boord om kapingen tegen te gaan. Terwijl de VS, Duitsland en Frankrijk kort na de terreur aanslagen op 11 september besloten 'air marshals' mee te sturen op risicovluchten, heeft politiek Den Haag daarover nog steeds geen standpunt ingenomen. Deze kritiek uitte voorzitter H. de Vries van de Vereniging van Nederlandse Ver keersvliegers gisteren tijdens het natio naal debat over luchtvaartveiligheid. Air marshals kunnen volgens De Vries de veiligheid aan boord verbeteren. Hij liet in het midden of de functionarissen be wapend moeten zijn, zoals in het buiten land. De pilotenvoorman vindt het tempo van de beveiligingsmaatregelen hier na 11 september te laag. De Nederlandse over heid is weliswaar actief in internationale overleggen over nieuwe standaardvoor schriften, maar naar zijn mening laten concrete maatregelen te lang op zich wachten. Den Haag moet volgens hem beveiligingseisen opleggen aan lucht vaartmaatschappijen. „Belangrijke zaken als het inbouwen van een versterkte cockpitdeur gebeuren nu op initiatief van vliegmaatschappijen zelf. Topfunctionarissen van de ministeries van verkeer en justitie betoogden dat al leen maatregelen in internationaal ver band zin hebben. Het gevolg is wel dat het enkele jaren kan duren alvorens de nieuwe veiligheidsstandaard dwingend zal worden opgelegd, zo erkenden zij. Volgens De Vries worden piloten onvol doende voorbereid op hoe te handelen bij een kaping. Hij wil dat vliegers hier over uitvoerige cursussen krijgen, zoals vroeger wel het geval was. Daarbij moet extra aandacht worden besteed aan de nieuwe dreiging van terroristen die be reid zijn zich dood te vliegen. De controle op passagiers en bagage op Schiphol is fors verscherpt, maar volgens De Vries is het systeem niet waterdicht. Zo lopen er werklieden en monteurs rond met gereedschap dat mogelijk als wapen kan worden gebruikt, aldus de VNV-voorzitter. Ook zouden bepaalde restaurants in de terminal nog steeds messen verstrekken. Tijdens het debat waren er ook geluiden te horen dat een aantal inderhaast inge voerde beveiligingsmaatregelen eigenlijk overbodig is. Zo werd het gedwongen in leveren van nagelknippertjes door in checkende passagiers door verschillende deelnemers als overdreven bestempeld. Voorzitter B. Baksteen van het Platform voor de Nederlandse Luchtvaart gaf het voorbeeld dat boordwerktuigkundigen tijdens de vlucht niets meer kunnen re pareren omdat ze geen gereedschap meer mogen meenemen. „De maatrege len moeten wel verstandig zijn", aldus Baksteen. „En we zullen daarbij moeten accepteren dat er altijd een klein risico overblijft."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9