'Hbo-top ondermijnt onderzoek fraude' BINNENLAND 2 Ben ehoorlijk trots, Ooggetuige: Ik moest rennen voor m'n leven 2ïki D66 bezorgd over zuiverheid onderzoek Spanning loopt op bij vliegtuigfanaten Molesterende voetbalvader krijgt 234 uur werkstraf ADO Den Haag: Racisme van supporters afstraffen 'Rijbewijs voor leven passé' wil even iets aan je kwijt. KEMA, de onafhankelijke keuringsinstantie, heeft net alle mobiele netwerken getest op geluidskwaliteit, geslaagde en afgebroken verbindingen. Dit gebeurde met een groot aantal metingen. In de 24 grootste steden, op vele snelwegen en tal van regionale wegen. En wat blijkt? zit nu bij de beste drie. Als je al met^M" belt, dan is dit geen verrassing voor je. Bel je nog niet met^ffl"? Dan kun je nu met ProefBen 60 minuten lang vrijblijvend ontdekken hoe goed het netweirk van^ffl" nu is. Voor meer informatie kijk je op www.proefben.nl of ga je naar de dichtstbijzijnde ^Idealer. De groeten van lerus fixus op leine scholen donderdag 25 april 2002 EK Af fiDAM - Niet wegens een entekort maar wegens tegebrek zijn in Amster- op twee zelfstandige gym- 57 leerlingen uitgeloot. Zij kun en een andere school kie- ;egt Wethouder R. Oudkerk awijs) vindt dat onaan- Ibaar. „Leerlingen moeten "l en kiezen naar welke enol ze willen, ook al is de re- ian irrationele aard", zei ethouder gisteren in de Kinderen kiezen niet al- voor een type school, maar ir het karakter en de ran een school. De twee isia zijn 'witte' scholen. 7- istreden deal !9 t crimineel 'g( iaac - Het openbaar mi ne in Amsterdam heeft er jen houtje voor gezorgd en zware crimineel vorig trafvermindering heeft ge- n. In strijd met de regels is illege van procureurs-ge- xee ilhiervan pas achteraf op logte gesteld, zo blijkt uit 1 ui hef van minister Korthals ail a tiel- 'n Juni 1^99 lekte al t officier van justitie F. f j en, nu lijsttrekker van Leef- [federland, een omstreden vilde sluiten met een tot jaar cel veroordeelde handelaar. militairen «pakt Dl €11 den haag/gpd - Bestuurders in het hoger beroepsonderwijs pro beren het onderzoek naar fraude in hun instellingen te dwarsbo men. Dit meent Tweede-Kamer lid Ursie Lambrechts van D66. Volgens de onderwijswoordvoer- ster oefenen diverse colleges van bestuur van de hbo-instellingen druk uit op hun medezeggen schapsraad (MR) om frauduleus handelen stil te houden. Lambrechts zet daarom vraagte kens bij de integriteit van het onderzoek dat het ministerie van onderwijs doet naar de hbo- fraude. Het zogenaamde 'zelfreinigende onderzoek' dat het ministerie vorige maand begon, moet eventuele illegale handelingen door hbo-opleidingen aan het licht brengen. Het onderzoek behelst een vragenlijst die de opleidingen zelf moeten invul len. Na gesprekken met MR-le- den zegt Lambrechts dat deze van hbo-bestuurders te horen hebben gekregen dat ze hun mond moeten houden. Verder zouden de bestuurders willen dat de medezeggenschapsraden niet volharden in hun verzoek om alle mogelijke illegale con structies te noemen. Bestuur ders zouden op deze manier willen voorkomen dat de oplei dingen al het oneigenlijk verkre gen geld moeten terug betalen. Lambrechts zegt dat dit riekt naar chantage. Volgens de vice-voorzitter Ter Berg van de medezeggen schapsraad van de Hogeschool van Utrecht, een van de in op spraak geraakte opleidingen, was er inderdaad twee weken geleden nog aanleiding tot be zorgdheid over de zuiverheid van het onderzoek. Maar sinds dien zijn er goede afspraken ge maakt met het college van be stuur van de hogeschool. „Ik ga er van uit dat het onderzoek nu netjes verloopt", aldus Ter Berg. Dat er bij andere opleidingen nog wel reden tot bezorgdheid is, sluit hij niet uit. De hbo-opleidingen kwamen vorig jaar november in opspraak toen bleek dat een zestal instel lingen had gesjoemeld met in schrijvingen. Op diverse manie ren haalden opleidingen meer geld binnen dan ze eigenlijk hadden mogen ontvangen. Om dat de Tweede Kamer weinig tot geen vertrouwen heeft in de aanpak van het ministerie, is een gedegen onderzoek door de Algemene Rekenkamer aange vraagd. Het onderzoek door het ministerie heeft inmiddels al vertraging opgelopen. idam - De marechaussee gisteren vier militairen ge- eerd. Ze worden verdacht itelijke aanranding en we- lerUJ^telijke vrijheidsbero- sr^De vier verdachten varië- leeftijd van 17 tot en met Meer arrestaties wor- Jerwacht. De marechaus- 1 tijdens het lopende on- ek verder niets meer over aak kwijt. spraak ir Tilburger osch - Het gerechtshof in losch heeft een 19-jarige ger gisteren vrijgesproken oodslag in oktober 2000 moeder. De Tilburger oor de rechtbank in Breda zeven jaar veroordeeld straf was in hoger beroep lëist. Het gerechtshof is er niet van overtuigd dat de ger zijn moeder gedood ondanks dat hij dat na irige politieverhoren op geven moment zelfs be leeft. nenrad voor age te zwaar x)rn - Het reuzenrad van linginnekermis in Apel- is gisteren op last van de neester afgebroken. Het te dreigde door het dak onder het Marktplein in parkeergarage te zak- utomobilisten die hun de garage hadden staan, en hun voertuig niet op- Later zijn auto's uit de nzone weggehaald door ïepbedrijf. Het rad vorm- topattractie van de ker- e morgen begint. Het vijf ter hoge rad, dat plaats aan ruim tweehonderd En, weegt 250 ton. il bij Brabants Iructiebedrijf )e politie heeft gisteren val gedaan bij het des- bedrijf Rendac Son BV. ibantse onderneming zich bezig met de ver- ïgvan diermeel. Ook in vestiging van Rendac - gum is justitie ingevallen, drijf wordt verdacht van t 'ding van de wet milieu- |-E ren van de destructie- ring. Volgens het open- ninisterie (OM) heeft de e maken met een vorig igonnen onderzoek naar gale opslag van diermeel, bleek dat die opslag niet eisen voldeed waardoor en dieren het risico lo- ek te worden", aldus het :en van oud iontdekt IR - In Deventer zijn bij theologisch onderzoek van een Germaans dorp vierde eeuw ontdekt. Ook imeins kleingeld uit de •n vierde eeuw gevon- e overblijfselen zijn ge- h in de wijk Colmschate. 'dst van het kleingeld is s onderzoekers uniek, Colmschate nooit on- Ivan het Romeinse Rijk et geld kan aantonen dat maanse economie niet op ruilhandel, maar ook d draaide, aldus de ar- gen. Ook zijn er resten len van waarschijnlijk Hele begrafenis van een het dorp woonden ver- lijk circa vijftig mensen, derzoeksteam krijgt een tijd om het dorp verder erzoeken. Op de vind- komt een skibaan. Het rokende wrak van de Belgische F-16 in de bossen van Sellingen. Het vliegtuig kwam gisteren in botsing met een ultralightvliegtuigje uit Groningen. Er vielen twee doden.Foto: ANP/Hans Banus F-16 en vliegtuigje storten neer na botsing groningen/anp - Ooggetuige mevrouw Ten Bruggencate uit Sellingen moest gisteren rennen voor haar leven, zegt ze. Ze duwde een gehandicapte vrien din in een rolstoel voort, had bovendien drie honden aan de lijn, toen recht boven haar een Belgische F-16 en een Gronings ultralightvliegtuigje tegen elkaar botsten. „We zagen een vliegtuigje aan komen en ik grapte nog dat die op ons hoofd zou poepen." Een seconde later kwam vanaf een nabijgelegen bos een straaljet aanrazen. Het kleine toestelletje werd frontaal geraakt en spatte in een wolk van brokstukken uiteen. Een brokje belandde bovenop de gehandicapte vrouw in haar rolstoel. „Het leek alsof het weer oorlog was", zegt de ooggetuige. Zij zag twee parachutes in de lucht, maar kon niet zien of die, zoals andere getuigen zagen, niet open of aan flarden ging. Mevrouw G. Kelberg uit Ter Apel was op bezoek bij een vriendin in Sellingen toen het ongeluk gebeurde. „We zaten koffie te drinken en hoorden het geluid van een straaljager. We zagen hoe de F-16 het andere vliegtuigje raakte. Uit de F-l€> kwamen twee mannen met een parachute naar buiten. Het erg ste was dat de parachute van een van de inzittenden niet werkte", zegt ze. Kelberg ver volgt: „De parachute leek bij de sprong kapot te zijn gegaan. Hij was aan flarden. De piloot aan zijn parachute draaide als een- kurkentrekker naar beneden." De \touw en haar vriendin heb ben 112 gebeld en zijn het bos ingerend om hulp te bieden. Kelberg: „Het ultralight vlieg tuigje was geheel aan flarden. Overal lag rotzooi. In het bos konden we weinig meer doen, de politie was snel ter plaatse. Het beeld van de vallende piloot zal ik nooit vergeten." kalamata/gpd-rtr - De twee Nederlandse en twaalf Britse vliegtuigspotters die terecht staan in Griekenland, waren vol gens de Griekse luchtmacht al verdacht voordat ze op 8 no vember werden gearresteerd. Dat heeft een Griekse lucht machtofficier vanmorgen ge zegd aan het begin van de twee de dag van het proces voor de rechtbank in Kalamata. „Wij hadden informatie binnen gekregen dat deze groep ver dachte dingen deed. Terwijl wij ze in de gaten hielden, zagen we dat ze tijdens een bezoek aan een luchtmachtbasis aanteke ningen maakten. Toen ze weer vertrokken, hebben we ze gear resteerd", zo zei luctmachtoffi- cier N. Samaras. Vliegtuigspotters Frank Mink uit Lelystad en Patrick Dirksen uit Eindhoven werden gisteren voorgeleid. De twee worden sa men met twaalf Britten verdacht van het illegaal vergaren van in formatie tijdens een spottersva- kantie vorig jaar in Griekenland. Daarmee hangt hen een maxi mumstraf van vijf jaar cel boven het hoofd. Hun advocaat Zacha- rias verwacht dat de veertien niet terug naar de gevangenis hoeven, maar hoogstens een voorwaardelijke straf of geld boete krijgen. De spotters werden in eerste in stantie verdacht van spionage, maar die aanklacht is eerder al afgezwakt. Ze moesten zich gis teren melden, waarna de zaak direct werd verdaagd. Vandaag worden naast de verdachten ook twintig getuigen en vijf vliegtuigdeskundigen gehoord. Advocaat Zacharias wil aanto nen dat de door de spotters ge noteerde vliegtuignummers al eerder ook in boeken en op in ternet stonden en dus niet ge heim waren. Mink en Dirksen hebben allebei een zogenaamde karakt erge tui - ge meegebracht naar het proces, die aan moet tonen dat de twee 'brave burgers' zijn. De twee Nederlanders hebben inmiddels flinke schulden opgebouwd. Zo hebben de spotters bij hun vrij lating elk vijftienduizend euro borg moeten betalen. Een hulp fonds leverde slechts driedui zend euro op. Morgen volgt een uitspraak. Een eventuele celstraf kan worden afgekocht mits deze maximaal drie jaar is. rotterdam/gpd - Een 30-jarige Schiedammer, die eind vorig jaar de elftalleider van zijn voet ballende zoontje ernstig heeft gemolesteerd, is door de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot een werkstraf van 234 uur. Hem wordt een poging tot doodslag verweten. Daarnaast moet hij 500 euro betalen aan het slachtoffer. Het 11-jarige zoontje van de Schiedammer speelde op 11 no vember samen met zijn teamge- nootjes van WK D3 een uitwed strijd in Vlaardingen tegen HSC. In de eerste helft werd hij gewis seld door de elftalleider. Dat pikte de vader niet. Samen met zijn vrouw ging hij in de rust verhaal halen bij de leider. De woordenwisseling ontaarde in duwen en trekken. De Schie dammer nam de elftalleider daarop in een stevige en lang durige wurggreep. De voetbalvader kreeg van de rechtbank naast de taakstraf ook een voorwaardelijke gevange nisstraf opgelegd van drie maanden. Een echte gevange nisstraf achtte de rechtbank niet nodig omdat de verdachte in middels vrijwillig een sociale vaardigheidstraining heeft ge volgd. De KNVB heeft hem voor twee jaar geschorst als actief voetballer. De fans van ADO Den Haag be sloten gisteren de gewraaktt leuzen morgen toch maar nie te scanderen. Dinsdag zeiden zi nog de leuzen te willen roeper omdat ze bang zijn te worder behandeld als 'tweederangsbur gers'. Voorzitter Ike Simoncin van de supportersclub heeft di oproep ingetrokken omdat hi het toch niet de juiste manie vindt om de onvrede te uiten. Langenbach stelt dat supporter die toch racistische leuzen roe pen, een stadionverbod kunnen krijgen. Simoncini liet na afloop van de bijeenkomst weten dat de supportersclub zal proberen kwaadwillenden morgenavond de mond te snoeren. Overigens neemt FC Den Bosch komende zondag bij de uitwed strijd tegen Ajax geen risico: zij liet gisteren weten haar suppor ters thuis te laten. Op basis van uitlatingen in het informele cir cuit vreesde de club voor een confrontatie tussen supporters van beide verenigingen. den haag-den bosch/anp - ADO Den Haag zal zijn spelers van het veld halen als supporters ra cistische leuzen roepen zoals Utrecht-supporters zondag bij Ajax. Directeur R. Langenbach van de ëerstedivisieclub heeft dit gisteravond gezegd na een gesprek met supporters. Langenbach sprak met de sup porters nadat deze aanvankelijk hadden aangekondigd vrijdag de leuzen van de Utrecht-aan hang te herhalen tijdens de wedstrijd van hun club tegen Volendam. Langenbach: „Als het toch massaal gebeurt, halen we de spelers van het veld." Langenbach zegt de supporters duidelijk te hebben gemaakt dat ADO Den Haag pal achter het standpunt van burgemeester Deetman van Den Haag staat. De burgemeester sloot zich aan bij zijn collega Cohen in Am sterdam die de Utrecht-aanhang per kerende trein naar huis stuurde wegens het roepen van racistische leuzen. veiligkrant' die het CBR ver spreidt ter ere van zijn 75-jarige bestaan. Hij wijst erop dat ook dergelijke geluiden klinken van uit de Europese Commissie. CBR-directeur Vaessen pleit voor 'periodiek bijscholen'. Hij vindt niet dat iedereen in de na bije toekomst opnieuw een rij examen moet afleggen. Het CBR vindt dat zo'n veertig rijlessen nodig zijn om verant woord te rijden. De meeste mensen nemen circa dertig les sen en doen twee keer examen. den haag/gpd - Het 'rijbewijs voor het leven' gaat verdwijnen. Dat zegt los Vaessen, algemeen directeur van het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). Vaessen krijgt bijval van Pieter van Vollenhoven. De voorzitter van de Raad voor de Tansportveiligheid pleit net als de directeur van het CBR voor bijscholing van bezitters van het roze papiertje. Volgens Van Vollenhoven moet de rijopleiding meer aandacht krijgen. Dat zegt hij in de 'Rij

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5