WD: Geen enquête over Srebrenica BINNENLAND 1 'Vonnis is een geweldige dreun voor openbaar ministerie' Kleine kans op cassatie in Puttense moordzaak Verdachte moord Rowena onbewogen in zittingszaal Melkert zoekt toenadering tot CDA SieMatic Activisten van Kamerdak gehaald Putten VERKIEZINGEN Mooi cadeau van SieMatic. Kiezer niet onder indruk van val kabinet Ook DCA gaat controleren op cokeslikkers feel illegalen I Floriade ^fhuizen - Ruim honderd bui- Ti mlandse werknemers in de x oriadepaviljoens hebben niet ibenodigde papieren om in irland te mogen verblijven de gehele duur van de.Flo- Het zal nog zeker drie iden duren voor ze die wel ;n. Dat bevestigt het regionale vreemdelin- [ienst Kennemerland. ronden bij usongeluk ibul - Twaalf toeristen uit and en Australië zijn gis- in het zuiden van Turiaje id geraakt bij een buson- De minibus vervoerde iten van Marmaris aan de :he Zee naar Denizli, bij (populaire toeristenoord mukkale, toen het voertuig in cht weer van de weg raakte o vil lover de kop sloeg, ijifra anhoudingen in irrorisme-zaak s de akti mERDAM - De politie heeft Ie be sieren op verschillende plaat - nin het land Algerijnen aan- Israê houden die ervan worden tijm [dacht lid te zijn van een isla- lenifcnsche terroristische organi- Justitie is hen op het iet te oor gekomen na een tip van ut 21 Binnenlandse Veiligheids- nst (BVD). In totaal zijn tien dachten aangehouden. ertrek Fi6's reer uitgesteld i haag - Het vertrek van een nial F16's naar Kirgizië ter dersteuning van de Ameri- inse operatie Enduring Free- in en de Internationale Vei- leidsmacht (ISAF) in Afgha- lan, is uitgesteld tot oktober. ,9™ landingsbaan van het vlieg- I van Manas is door het in- sieve gebruik beschadigd en t geschikt voor landingen pro donderdag 25 april 2002 de gevechtsvliegtuigen. ika, djda di evits klaagt ,3 urnalist aan - Politieman Kievits, tot voor kort op de concept- ididatenlijst van de Lijst Pim (LPF) stond, heeft gis- aangifte gedaan tegen leraar Van Zoonen en __,v-joumalist Breedveld. Hij 11 lt zich door een artikel van 6 e/ il in dagblad Trouw 'zeer be- r igd'. Van Zoonen zegt daarin Kievits 'van alles op zijn pv fstok heeft'. Ze spreekt van midatie, gewelddadigheden ;ksueel misbruik. emhuis nieuwe S>rzitter NVZ :ht - De Nederlandse Ver- ng van Ziekenhuizen heeft :en J. Leemhuis-Stout be id tot voorzitter. Zij volgt itra op die in februari van aar aftr ad. Leemhuis begint werk voor de NVZ half Zij is onder meer commis- van de koningin in Zuid- id geweest. sf mer steunt va isie Macedonië haag - Alle fracties in de n° 'ede Kamer hebben gisteren istemd met het sturen van s honderd militairen naar cedonië. Dat de gehele eede Kamer instemt met een desmissie is een uitzonder- aan d en SP situatie. Zo was de SP vorig augustus nog tegen deelna- aan de NAVO-ontwape- tissie in Macedonië en SP, CDA en SGP in okto- 2000 tegen deelname aan rnl ^"m*ss*e 'n Eritrea en Ethi- erl rinkwater - et in gevaar' sterdam - De vervuiling van Rijnwater met gewasbe- irmingsmiddelen is niet k toegenomen. Er is welis- ren ir'sprake van pieken, maar )eS wijken niet af van eerdere m ids De kwaliteit van het kwater is niet in gevaar. Dat cludeert het ministerie van eer en waterstaat op basis ee" meetgegevens van het RIZA '."^instituut Zoetwaterbeheer Jfvalwaterbehandeling) dat waliteit 24 uur per dag 1 t. Het departement reageert W' mee op de noodkreet die de f\leente Amsterdam begin I uilzond. lui ^nder kans trombose it in we kt )p stolsels in het bloed. ine leeft 15 tot 30 procent van lensen na een orthopedi- ingreep kans op stolsel- ning. Met het nieuwe medi- °P Wordt dat 7 procent. Dat t fabrikant Sanofi-Syntela- isteren bekendgemaakt, medicijn Arixtra is eind n in de EU geregistreerd. COMMENTAAR den haag/gpd - Een 'geweldige dreun voor het openbaar minis terie', zo ziet secretaris Van der Kruijs van de Nederlandse Ver eniging van Strafrechtadvocaten het vonnis waarmee Herman du Bois en Wilco Vïets gisteren werden vrijgesproken van het verkrachten èn doden van de 23-jarige Christel Ambrosius. Het tweetal werd in 1995 door het gerechtshof in Arnhem ver oordeeld tot elk tien jaar cel. Daarvan heeft het duo 6,5 jaar uitgezeten. Volgens Van der Kruijs maakt de vrijspraak onder meer duidelijk dat er 'te weinig kritische rech ters' in Nederland zijn. „Je hoort tijdens rechtszittingen geregeld rechters zeggen dat je niet moet twijfelen aan bewijzen die door de politie worden aangedragen. Maar de Puttense zaak maakt duidelijk dat je daar wel degelijk kanttekeningen bij mag plaat sen. Dat geldt ook voor verhoor methoden die de politie toe past." Woordvoerster Van het Erve van het openbaar ministerie vindt het voorbarig om op basis van het vonnis te zeggen wat de ge volgen kunnen zijn voor andere rechtszaken. „De Puttense moordzaak is een unieke zaak. Alles is daar zo zorgvuldig mo gelijk gewogen. Het is te vroeg om te zeggen dat het openbaar ministerie in de toekomst an ders zal gaan werken", aldus Van het Erve. „We zijn heel blij dat een rech telijke dwaling is gecorrigeerd", zegt bestuurslid Veldman van Coornhertliga. Deze vereniging voor strafrechthervormng houdt zich bezig met het bevorderen van een betere strafrechtsple ging in Nederland. Veldman is verrast door het vonnis. Hoogle raar Brants, verbonden aan het Willem Pompe Instituut voor Strafrechtswetenschappen, ech ter vindt de vrijspraak 'niet zo vreselijk onverwacht'. Om con clusies aan de uitspraak te ver binden wil zij de exacte woor den van de rechters bestuderen. „Maar als deze zaak iets bete kent voor de Nederlandse recht spraak, dan is het wel dat er iets aan de motiveringswijze moet worden gedaan." Van Koppen, van het Studiecen trum Criminaliteit en Rechts handhaving (NSCR), denkt dat het vonnis 'een einde maakt aan de gedachte van velen dat in ons systeem geen fouten kunnen worden gemaakt'. „Mensen denken snel 'dat gebeurt alleen in Amerika waar ze met jury's werken of in België waai' ze on handig doen'. Ik denk zelf eer der dat er sprake is van een be drijfsongeval, maar wel veroor zaakt door structurele proble men. Die zijn alleen op te lossen met meer kwantiteit en kwali teit", aldus Van Koppen. leeuwarden/gpd - Het vonnis van het Leeuwarder gerechtshof biedt het openbaai- ministerie (OM) waarschijnlijk nauwelijks ruimte nog in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. Dat verwacht de Leeuwarder advocaat-gene raal Van der Velde. „Het ziet er naar uit dat dat heel moeilijk wordt. Maar we moeten het vonnis natuurlijk nog nader be studeren." Het OM kan alleen in cassatie gaan op juridisch-technische gronden, wanneer er procedu rele onvolkomenheden zijn die het proces bij het hof kunnen hebben beïnvloed. Het vonnis is ook volgens advocaat Knoops zo zorgvuldig en doordacht opge bouwd dat technisch beroep nauwelijks mogelijk lijkt. Voor de twee veroordeelden is de weg nu vrij om langs civiele weg een schadeclaim te eisen van justitie. Daarvoor zal een aparte procedure moeten wor den doorlopen, die overigens grotendeels binnenskamers zal plaatsvinden. Naar verwachting kunnen de zwagers miljoenen euro's claimen. De schadepro cedure wordt waarschijnlijk ook in Leeuwarden afgewikkeld. Het OM in Zutphen zal moeten besluiten of er een nieuw onder zoek naar de werkelijke dader wordt geopend. „Het vonnis biedt daar zeker de basis voor", meent Knoops. Zo is justitie nog altijd op zoek naar de Spanjaard Filip Lopez, met wie Christel Ambrosius het bewuste week einde uit was geweest. Absurd en heel teleurstellend. Zo betitelde de moeder van Christel de vrijspraak van Her man du Bois en Wilco Viets. „Het is absurd als een verdachte eerst allerlei verklaringen aflegt en dan het voordeel van de twij fel krijgt." Voor haar is met het arrest van het hof in Leeuwarden de over tuiging 'zeker niet weggenomen' dat het tweetal de verkrachting en moord op haar dochter niet heeft gepleegd. door Tanja Kits zutphen - 'Tjonge, jonge wat een poppenkast', verzuchtte de man toen hij gisteren voor de zo veelste keer de rechtszaal uit moest tijdens een schorsing in de moordzaak Nulde. Dat de schor singen allemaal in zijn belang als verdachte van de moord op de 4- jarige Rowena Rikkers waren, scheen hij niet te beseffen. De gezette dertiger werd vanaf de tribune gadegeslagen door talrijke vertegenwoordigers van de Nederlandse pers. Ook het rechtbankpersoneel van Zut phen wilde de van een gruwelij ke moord verdachte man wel eens in levende lijve zien en had zich verzameld op de beveiligde boventribune. Daarnaast was nog een andere zittingszaal in gericht, waai- belangstellenden via een beeldscherm de rechts zitting konden volgen. De 32-jarige man zat er onbe wogen bij. Hij had geen behoef te te reageren en liet de zaak over aan zijn advocaat. De moe der van het vermoorde meisje was gisteren niet aanwezig. Zij was gisterochtend wel in Arn hem, waar bij het hof een hoger beroep diende om de voorlopi ge hechtenis op te heffen. Van daag volgt daarin een uitspraak. Zij bleek geen zin te hebben ook nog eens de zaak in Zutphen bij te wonen. Op dit moment ver blijft de vrouw in het Pieter Baan Centrum, waar zij - inmid dels zes maanden zwanger - wordt onderzocht. „Met de vriend heeft zij geen contact meer gehad", verklaarde haar advocaat Leijendekker. „Ze maakt het naar omstandigheden goed. Ook haar zwangerschap loopt naar wens." Het nog ongeboren kind zou de vermoorde Rowena moeten ver vangen, zo bleek uit het politie rapport dat NRC-Hcindelsblad zaterdag publiceerde. Die publi catie leverde veel commotie op. Nog nooit eerder kon een krant zo uitputtend citeren uit een po- litie-onderzoek. Leijendekker nam gisteren de verantwoording Het recht heeft gezegevierd. Met de vrijspraak van de 'twee van Putten' heeft de rechter in een herzieningsproces een eerder, 'onherroepelijk' justitieel oordeel in een uiterst om streden strafproces gecorrigeerd. Voor Wilco Viets en Her man du Bois is het tragisch dat zij zeven jaar ten onrechte vastzaten voor de moord op Christel Ambrosius. Voor het Nederlandse rechtssysteem is het goed dat de rechter in laat ste instantie heeft vastgesteld dat verdachten niet schuldig zijn als het overtuigende bewijs ontbreekt. Met de vrijspraak is de zaak niet voorbij. Noch voor Viets en Du Bois noch voor justitie. De 'twee van Putten' hebben hun recht gehaald, maar menselijkerwijs zullen zij moeten leven met de twijfel die blijft door hun aanvankelijke bekentenis dat zij de moord op Christel Ambrosius hebben gepleegd. Die bekentenis kwam, zo bleek in het herzieningsproces, tot stand onder grote druk van de politie en daarmee is tegelijk ook de zwakke stee in deze rechtszaak blootgelegd. De poli tie, die de brute moord op Christel Ambrosius probeerde op te lossen, was zo gefixeerd op de schuld van Viets en Du Bois, dat het bewijsmateriaal in wezen werd geconstrueerd. Het is goed dat in hoger beroep het tunneldenken van de opsporingsambtenaren is blootgelegd. De publieke opinie vraagt van politie en justitie terecht grote prioriteit bij het oplossen van zware geweldsdelicten. Maar die druk mag nooit leiden tot onzorgvuldig handelen van politie en justi tie. Het Nederlandse rechtssysteem heeft in de Puttense moord zaak gefaald, wordt hier en daar al te gemakkelijk gezegd. Nee, met de uitspraak in het herzieningsproces, zijn niet al leen twee mensen in het gelijk gesteld, maar heeft het sys teem ook zichzelf gecorrigeerd. En dat is een uitkomst waar iedere burger tevreden mee moet zijn. Foto's van de zusjes Rowena en Rochelle in de rechtszaal waar gisteren de pro forma zaak tegen de moeder en haar vriend werd behandeld. Rowena werd vorig jaar op gruwelijke wijze vermoord. Foto: ANP/Robin Utrecht volledig op zich. „Ik heb het ge daan in het belang van mijn cli ënte", onderstreepte hij tegen over de pers nog eens. In plaats van als een moordenaar te wor den afgeschilderd, wordt vol gens hem Wanda nu 'slechts' gezien als een moeder die het heeft laten gebeuren. Hij heeft zich echter de woede op de hals gehaald van het OM, de advocaat van Wanda's vriend en ook van de vader van Rowe na. De laatste is woedend dat hij alle details over de laatste maanden van zijn dochtertje uit de krant heeft moeten verne men. Hoewel hij had aangekon digd bij de zitting aanwezig te zijn, heeft hij zich gisteren op het laatste moment toch be dacht en is thuisgebleven. Persofficier Buttinger is wel boos over de publicatie, maar overweegt geen juridische stap pen. „We concentreren ons lie ver op de zaak zelf." De deken van de Orde van Advocaten in Utrecht, Schyns, stelt wel een onderzoek in naar de handelwij ze van Leijendekker. Volgens hem zijn er grenzen aan het 'in belang van een cliënt optreden'. Terwijl na afloop van de zitting de discussie tussen pers en ad vocaten verder ging over of het al dan niet toelaatbaar was wat Leijendekker had gedaan, werd de verdachte vanuit de cata comben afgevoerd naar het huis van bewaring in Zutphen, op een steenworp afstand van de rechtbank. Hij wordt binnen kort, net als Wanda voor onder zoek opgenomen in het Pieter Baan Centrum. De rechtszaak wordt vervolgd op 23 juli. den haag/gpd - De WD blijft te gen het houden van een parle mentaire enquête naar de val van de moslimenclave Srebrenica. Zij vindt het onduidelijk welke vra gen die enquête zou moeten be antwoorden, stelde WD-leider Dijkstal vanmorgen in een debat over de opzet van zo'n enquête. Dijkstal vindt dat pas tot zo'n onderzoek besloten zou moeten worden na een debat in de Ka mer met het kabinet over het NIOD-rapport. Dat vindt van middag plaats. Het drama Srebrenica behelst de val van de moslimenclave in Oost-Bosnië. Nederlandse VN- militaireri moesten de burgers daar beschermen. Bosnische- Serviërs veroverden Srebrenica echter en vermoordden zeker 7.500 moslimmannen. Volgens Dijkstal was de speciale commissie die Kamerleden gis teren adviseerde 'vooringeno men'. Met de opdracht cüe zij had gekregen, kon zij eigenlijk niet anders dan adviseren tot een enquête, meent Dijkstal. Zijn fractiegenoot Wilders die zitting had in de commissie, was dan ook tegen. PvdA en CDA zijn wel voor een korte enquête. Die zou volgens buitenlandwoordvoerder Koen- ders (PvdA) nog een 'aantal kernvragen moeten oplossen waarover hoofdrolspelers elkaar (advertentie) emmen/anp - PvdA-lijsttrekker "Melkert heeft gisteren in Em- men tijdens een debat met CDA-leider Balkenende toena dering gezocht tot de christen democraten. „Ik wil heel graag een aantal onderwerpen met het CDA nader verkennen. Het is nooit te laat om elkaar te vin den." Tegelijkertijd nam de PvdA-lei- der meer afstand van de WD. „Ik begrijp niet wat Dijkstal heeft bezield om tegen de ver keersplannen van minister Ne telenbos te stemmenaldus Melkert, die samenwerking met de liberalen nog niet helemaal uitsluit. Hij vindt het niet ver standig dat Netelenbos dat wel heeft gedaan. „Met de WD is het er echter niet makkelijker op geworden." Op een van de grootste verschil- punten tussen CDA en PvdA, het zorgstelsel, kwamen Melkert en Balkenende overeen dat frac tieleden van beide partijen mo gelijkheden gaan bekijken om het eens te worden. „Een goede werkafspraak", stelde Melkert vast. De PvdA wil in het nieuwe stelsel een inkomensafhankelij ke ziektekostenpremie; het CDA een premie die voor iedereen even hoog is. Melkert hekelde opnieuw het 'geflirt' van Balkenende met Fortuyn. De PvdA-leider heeft iedere samenwerking met de Lijst Pim Fortuyn uitgesloten. Volgens hem appelleert hij aan hetzelfde gevoel als de Franse rechtsextremist Le Pen. Balkenende kwalificeerde de kri tiek van Melkert als goedkope verkiezingsretoriek. „U hanteert een spookbeeld om mensen te bewegen op de PvdA te stem men." Balkenende benadrukte dat hij het op veel punten met Fortuyn oneens is, zoals het na laten van investeringen in on derwijs en zorg. „Maai* het is gek om partijen uit te sluiten voor dat de kiezer heeft gesproken." Plannen voor een nieuwe keuken? Ons nieuwe SieMatic Keukenideeënboek denkt met u mee. Het helpt u stap voor stap bij het selecteren van mogelijkheden. Met veel ideeën en praktische tips. Al jaren de mooiste en meest uitgebreide gids. Nu in een compleet nieuwe opzet In luxe harde kalt. Cadeau in onze showroom 'f Liefst een SieMatic Goedhart Bouwhuis Hoorn 126a (t.o. Avifauna), Alphen a/d Rijn, tel. 0172 - 42 21 00 SieMatic Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9 (onder dak bij Mijnders Meubelen), Leiderdorp, tel. 071 - 541 26 15 vel haag - Een nieuw genees- del zorgt ervoor dat patiën- "fj na een operatie aan knie of eu,ip ruim de helft minder kans den haag/gpd - De val van het kabinet heeft nau welijks invloed gehad op de verkiezingspeilingen. Geen van de partijen profiteert of ondervindt schade. In vergelijking met vorige week verliest alleen de PvdA een zetel, GroenLinks wint er een. Ook Fói\ tuyn wint een zetel, ten koste van Leefbaar Neder land. De PvdA blijft de grootste partij met 30 zetels (nu 45). WD en Lijst Fortuyn zijn even groot, met 25 zetels in de peilingen. Het CDA staat op 29 ze tels. evenveel als nu in de Kamer. De opmars van GroenLinks gaat door. Vijftien zetels in de peilin gen, tegen 14 zetels nu. D66 wordt gehalveerd, van 14 naar 7. Volgens NIPO-onderzoeker Fre- richs wist de kiezer dat hij sowieso binnen enkele spaanden naar de stembus moest. De val van het kabinêt zo vlak voor het einde raakt de kiezer dan ook niet zo, blijkt uit de antwoorden. Wel geven mensen 'het jojo-beleid van de PvdA met de JSF' als reden op voor een wisseling in partijvoorkeur. den haag/anp - De politie heeft gistermiddag tien activisten van het dak van het Tweede Kamer gebouw in Den Haag gehaald. De klimmers protesteerden te gen het primatencentrum BPRC in Rijswijk. Bij de Tweede Kamer demon streerden gisteren diverse actie groepen tegen dierproeven en het Biomedical Primate Re search Center (BPRC). Bij dit centrum worden proeven ge daan op ongeveer 1.500 apen, waaronder ongeveer honderd chimpansees. De Kamer debat teerde gisteren over het lot van de mensapen. Bovendien was het Wereldproefdierendag. Eerder op de dag demonstreer den enkele tientallen actievoer ders van Een Dier Een Vriend (EDEV) korte tijd bij het prima tencentrum. Ze plaatsten witte kruizen in de bermen bij de op rit naar het apencentrum, ter nagedachtenis aan de dieren die volgens de actiegroep in het centrum zijn gestorven aan de gevolgen van dierproeven. Ook riepen ze leuzen als 'Bloed aan je handen' en 'Sluit de apenhel'. Van de ongeveer honderd mensapen die in het centrum verblijven, zijn er 23 geïnfec teerd met onder meer hepatitis- C en HIV. Minister Hermans (wetenschap) zal op korte ter mijn contact zoeken met de stichting AAP om afspraken te maken over de huisvesting van de geïnfecteerde chimpansees. Hermans wilde deze dieren aan vankelijk onderbrengen in een nieuw onderkomen bij het BPRC. Maar de Kamer vindt dat de dieren een pensioenvoorzie ning buiten het onderzoekscen trum verdienen. Stichting AAP kan die voorziening in Almere bieden, stelden de fracties. Het is de bedoeling dat alle hon derd chimpansees met pensi oen gaan. Behalve zes dieren die deel uitmaken van een Europees onderzoek naar hepatitis-C. Hermans verwacht deze zomer zeker te weten of dat onderzoek doorgaat, of dat die dieren ook met pensioen kimnen. Van de overige gezonde chim pansees gaan er 36 naar een ver blijf van Stichting AAP in Span je. Over de rest van de dieren zijn afspraken gemaakt met die rentuinen. in de media en onderzoeksrap porten tegenspreken'. Het gaat dan onder meer over de afspraken met de Verenigde Naties over de instructies aan de militairen ter plaatse. Ook wil de PvdA weten of de Nederlandse regering aan de eigen militairen kenbaar heeft gemaakt dat zij hun lot aan dat van de moslim bevolking moesten verbinden, zoals volgens geheime kabinets- notulen de bedoeling was. PvdA en CDA willen ook inter nationale hoofdrolspelers in het drama kunnen horen, zoals de toenmalige secretaris-generaal van de Verenigde Naties en de vrouwen van Srebrenica De enquête moet volgens het advies een finaal politiek oor deel vellen over het Nederlandse aandeel in het drama Srebreni ca. Het onderzoek zou voor het eind van dit jaar klaar moeten zijn. De commissie vindt dat be trokkenen openbaar en onder ede verhoord dienen te worden over hun verantwoordelijkhe den voor, tijdens en na de val van de enclave. Het gaat met name om leden van het kabinet Lubbers-III en het eerste kabi net-Kok. Volgens de commissie moet een enquête antwoord geven op vra gen over het besluit tot uitzen ding en de communicatiepro blemen bij de landmacht en het ministerie van defensie. willemstad/anp - De Antilliaan se luchtvaartmaatschappij Dutch Caribbean Airlines (DCA) gaat per 1-mei ook preventieve controles uitvoeren op passa giers op vluchten tussen Wil lemstad en Amsterdam. De maatregel moet de drugssmok kel beperken. KLM begon een week geleden met deze zogenoemde 'pre- flight-controle'. Voor vertrek loopt de douanettcherche de passagierslijst dcxjfen kijkt of er verdachte mensen op voorko men. Mensen die bijvoorbeeld al eens zijn veroordeeld, kunnen worden geweigerd. DCA-directeur Evertsz heeft wel een aantal voorwaarden gesteld aan de controles. Het tegenhou den van bolletjesslikkers mag er niet toe leiden dat het toestel half leeg moet vliegen. De Amsterdamse advocaat Nooitgedagt heeft namens zes bolletjesslikkers bij het Europese Hof voor de Rechten van de Mens een klacht ingediend te gen Nederland. De cocaïne smokkelaars hebben de advo caat in de arm genomen, omdat ze hun behandeling onmense lijk en vernederend vinden. De klacht betreft de noodwet van justitieminister Korthals. In de wet staat dat cocaïnesmokke laars groepsgewijs mogen wor den vastgezet en recht hebben op minimale voorzieningen. _L

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3