PSV houdt kaarsjes brandend A» Helen van Goozen tekent contract bij DSB John Bosman stopt na dit seizoen met voetballen Advocaat sluit vrede met Feyenoorders Met Leverkusen valt niet meer te spotten R9 2 ,ur!e. 2 3 Heerenveen weer Europa in donderdag 25 APRIL 2002 rg e si ■K toronderzoek p in der Hoorn - De aanklager van de TC begint een vooronder ven naar de uitlatingen van van der Hoorn aan het ?en s van scheidsrechter Jack spt Huiten. De aanvoerder van Jen Bosch beschuldigde de vnta ier zondag na afloop van op loor zijn club verloren duel van NEC van corruptie, leid gge geeft 'x larschuwing de s0 >en - Voorzitter Jacques gne ;e van het Internationaal npisch Comité (IOC) heeft rganisator van 2008, Pe- een waarschuwing gege- De Belg gaf aan dat het Peking de organisatie als- kan ontnemen als in China toekomst mensenrechten >0 len geschonden. ters[voorzitter Harry van Raaij. 1-4 «ANP lochl te| ter plan voor nelux Liga die hoven - PSV en Anderlecht VS-( en opnieuw aan plannen een Benelux Liga waarin >te tigen uit Nederland en Bei- van gen elkaar voetballen, jlge Benelux Liga lag ten dslag aan het latere plan de Euro League, dat door EFA van de hand is gewe- Directeur Michel Verschu- n Anderlecht en PSV-voor- Harry van Raaij hebben derl igs een oriënterend ge tale gevoerd. Van Raaij ver min ii bij de UEFA wel steun een Benelux Liga, omdat je v in betrekkelijk, regionaal leze ''ef 's >n Europa. i ftiebestuur irathon weg Ile - Het sectiebestuur ma- noèi nschaatsen van de KNSB 5 etreden. Eerder al hadden rijders het vertrouwen in ijfkoppige sectiebestuur zegd. De schaatsers willen i, t in de toekomst een speci- ipsportcommissie komt, ?t marathonschaatsen professionaliseren. Na- van commissieleden zijn tiet bekend. Die van Lisse- Frans Overdevest en Her 20-io worden genoemd. Touc loeten volgens de werk- H°8® i in ieder geval personen 16 0 flie een nauwe verwant met topsport hebben. Onzekerheid voor Hoogmadese schaatsster met tweejarig contract ten einde lijk an Stefanovic (links) staat in ivi- belangstelling van veel clubs. kan o: ANP/Koen Suyk ke( efanovic ut populair ihem - De belangstelling van raji smazionale in Dejan Ste- ren ov*c worc^ steeds concreter. ve^ iko Stojic, de zaakwaarne- rvan de kopsterke verdedi- ise[ van Vitesse, heeft in Milaan leii Pr0^en met een delegatie it il 'de Italiaanse topclub. Inter e niet de enige club die aast er de 27-jarige international Joegoslavië. Ook Ajax, PSV ■Paris Saint-Germain hebben jemeld bij Stojic. Stefano- 7ol blijft het liefst in Nederland, j dat hij en zijn gezinsleden 1(j{ ttwee jaar het Nederlandse ;n poort krijgen. imasic begint ,odus bij Roda gt°|KRADE - Met het vertrek van Tomasic begint mogelijk igekondigde exodus bij a JC. De selectie, die inclu de drie nieuwkomers Cristi- Sergio en Kujovic, 31 man moet worden terugge- cht tot ongeveer twintig spe- *Behalve Igor Tomasic, die >ren een vierjarig contract ide bij Racing Genk, ver- ook de transfervrije Garba al. Eric van der Luer heeft oren gekregen dat zijn con- niet wordt verlengd, De ifschap aast op Dave Za- v en Zeljko Kalac (voor wie •"ia in de markt is), Regillio en Gabor Torma mogen ien naar een andere werk- door Peter van der Hulst hoogmade - Helen van Goozen heeft na haar gedwongen ver trek bij Spaar Select onderdak gevonden bij een nieuwe ploeg. De schaatsster uit Hoogmade tekende vanmorgen een con tract dat haar voor twee jaar ver bindt aan DSB, de ploeg van Ids Postma. Daarmee komt voor Van Goozen een einde aan een periode van onzekerheid. „Ik heb me toch af zitten vragen hoe het verder moest. Er zijn weinig ploegen en zoveel schaatsers. De meeste teams zijn bovendien verkleind en ook de opleiding wordt minder. Wie wil mij dan hebben? Ik heb mijn twijfels gehad." Nadat Van Goozen in 1999 als eerste Nederlandse wereldkam pioene bij de junioren was ge worden verliet ze twee jaar gele den de KNSB. De Hoogmadese voelde weinig voor een langer verblijf in de opleidingsploeg van de bond en koos voor een tweejarig contract bij Spaar Se lect. Onder leiding van de in middels onslagen coach Peter Mueller stagneerde haar ontwik keling. De samenwerking met de Amerikaanse trainer verliep niet naar wens. Van Goozen klaagde over een gebrek aan in dividuele begeleiding. Zo moest ze het zonder trainer stellen toen haar ploeggenoten in Salt Lake City verbleven voor de Olympische Spelen. Haar con tract bij Spaar Select werd niet verlengd omdat directeur Jan Willem van Dijk zijn ploeg wilde inkrimpen. Niet voor niets hechtte ze bij de onderhandelingen over een nieuw contract veel belang aan de organisatie van de ploeg. DSB-teammanager Toon Ger- brands kon haar twijfels al snel wegnemen. „Het spreekt mij erg aan dat DSB voor de opleiding van schaatsers kiest. Er wordt niet alleen naar de commercie gekeken, maar ook aan de toe komst gedacht." Belangrijk vindt Van Goozen het ook dat voor de schaatsers die zich niet weten te plaatsen voor de inter nationale wedstrijden in Neder land een trainer achterblijft. „Voor de rijders die buiten de boot vallen, moet toch opvang zijn." Het zijn niet de enige voordelen die de Hoogmadese ziet. Dat DSB jongeren een kans wil ge ven betekent voor haar dat ze sporters van haar eigen leeftijd en niveau kan schaatsen. „Voor mij werkt dat stimulerend. Je kunt beter met elkaar trainen. Bij Spaar Select waren de mees ten bezig met de Olympische Spelen, terwijl mijn doel het af gelopen seizoen was om een eerste world cup te rijden. Van Goozen reed er uiteindelijk twee, in Heerenveen en in In zeil. Over de precieze samenstelling van de ploeg tast Van Goozen nog in het duister. „Er is met veel mensen gesproken", aldus de schaatsster die een maand geleden door de ploeg werd be naderd. De Hoogmadese gaat ervan uit dat DSB naast het team rond Ids Postma een vrou- wenploeg wil oprichten. Ingrid Paul was de beoogde coach, maar DSB zag afgelopen week van een overeenkomst af omdat Paul het trainerschap wilde combineren met een opleiding tot sportarts. Gerbrands zag dat niet zitten. Sijtje van der Lende is een andere gegadigde om de vrouwenploeg, waarvan wellicht ook Gretha en Jenita Smit deel zullen uitmaken, te gaan leiden. Van Goozen ziet de samenwer king met de Friezin wel zitten. „Ik heb nooit bij haar getraind, maar tijdens wedstrijden maakt ze tussendoor wel een babbeltje met me." Toch doet het afscheid van Helen van Coozen. Archieffoto: Hielco Kuipers Spaar Select haar nog pijn. „Toen ik maandag de ploeg op televisie zag had ik het daar best wel moeilijk mee." Bij DSB kan ze in de komende twee jaar pro beren het ongelijk van Van Dijk verder kijken." aan te tonen. Op 1 juni begint voor haar het nieuwe schaats- seizoen. Ze is tevreden met de'"' contractduur. „Twee jaar vind ikfl wel goed. Daarna kunnen we' Eindhovenaren rollen Willem II op door Henk van Weert eindhoven - PSV heeft gister avond zijn twee laatste kaarsjes met verve brandende weten te houden. Eentje, symbool voor het restje hoop op de landstitel, flak kert nog lichtjes. De tweede brandt volop, want PSV heeft be houd van de tweede plaats in ei gen hand gehouden. Willem II werd in Eindhoven op ouderwet se wijze opgerold: 6-o. Op geen enkele wijze gaf PSV blijk van stress in het spannen de staartje competitie waaraan de topclubs bezig zijn. Integen deel, de spelers oogden ont spannen als nooit tevoren dit seizoen. Het elftal van Erik Ge- rets denderde over Willem II heen. Bijna niets klopte bij Wil lem II. Bijna alles klopte bij PSV, dat deed denken aan de teams die de afgelopen jaren met grote voorsprong kampioen werden. Erik Gerets roemde het spel van zijn ploeg: „De manier waarop we de bal lieten rondgaan deed denken aan onze beste periode vorig seizoen." Niet dat PSV feitelijk iets op schoot in de titelstrijd. De ople ving komt naar alle waarschijn lijkheid te laat. Veel te laat. PSV en Ajax staan nu op het zelfde aantal wedstrijden. Ajax heeft aan vier punten uit twee wed strijden tegen FC Den Bosch en NEC genoeg om kampioen te worden. Alleen een haperend Ajax kan PSV nog vooruit hel pen. Vandaar dat Eindhoven zich vooral richt op de tweede plaats. Van Bommel en zijn manschappen blijven minimaal een punt voor op Feyenoord, ook dl wint die ploeg vanavond van De Graafschap. Willem II hielp de buurman on bedoeld een handje. In de eerste wedstrijd speelde Willem II met flair. Een 4-1 zege was toen het resultaat. De Tilburgers hebben niets meer te winnen of te ver liezen, maar niettemin koos Hans Westerhof voor een erg verdedigende tactiek. De crea tieve Caluwe bleef op de bank, Mariana stond als extra verdedi- Mateja Kezman van PSV passeert Willem ll'er Denny Landzaat. Kezman scoorde twee keer. Foto: ANP/Olaf Kraak rotterdam/gpd - De Feye- noorders Pierre van Hooijdonk en Paul Bosvelt zijn voor de eerstvolgende interland van het Nederlands elftal weer be schikbaar voor Dick Advocaat. De bondscoach sloot gisteren tijdens een ontmoeting in het Hilton-hotel in Rotterdam vre de met de twee internationals, die bij de laatste vriendschap pelijke wedstrijd tussen Neder land en Spanje op eigen initia tief hadden afgezegd. Dat besluit viel rauw op het dak van de technische staf van Oranje. Dick Advocaat zei voor de interland in de Kuip al dat hij er lang over zou nadenken voordat hij de Feyenoord-spe- lers in de toekomst weer zou selecteren. De dag na Nederland-Spanje kreeg Advocaat al een tele foontje van Paul Bosvelt, die niet gelukkig was met de hele gang van zaken. De 'captain' van de Rotterdammers had zich in het verleden altijd be schikbaar gesteld voor Oranje en wilde ook in de toekomst voor Nederland uitkomen. Het verzoek om aan het eind van dit seizoen de zaak uit te pra ten, was Voor Advocaat een' signaal dat zowel Bosvelt als Van Hooijdonk niet gelukkig was met de affaire. Advocaat hoorde gisteren in Rotterdam de standpunten van Van Hooijdonk en Bosvelt aan. Op zijn beun liet de coach weten hoe er bij het Neder lands elftal wordt gewerkt en dat de spelers met een betere communicatie op meer begrip hadden kunnen rekenen. Vooral Bosvelt wilde met zijn -c afzegging voorkomen dat hij aan het eind van het seizoen opnieuw opgebrand zou zijn of nieuwe blessures zou oplo pen. De motor van de UEFA Cup-finalist heeft fysiek (twee maal gebroken jukbeen en af- geknelde bloedvaten) een slo pend jaar achter de rug en vond zijn gezondheid in deze fase van het seizoen een groot goed. Van Hooijdonk was ge pikeerd dat hij pas werd opge roepen nadat andere spitsen van Oranje waren weggevallen. Beide spelers kregen echter te horen dat ze nog steeds tot de kern van de Nederlandse se lectie behoren en dat er vol doende respect is voor hun kwaliteiten. Daardoor is de kans groot dat het duo volgen de maand wordt opgeroepen voor de trip van het Neder lands elftal naar Amerika. Dat IS de laatste interland voor de zomer. Aan het begin van het nieuwe seizoen start voor Oranje de kwalificatie voor het EK 2004 in Portugal. gen de middenvelder op het veld. In de tweede helft ruilde Westerhof ze om, maar toen was het al te laat. Door de speelwijze van Willem II werden de twee backs van PSV volledig vrij gelaten. Bouma en vooral Bogelund waanden zich in een speeltuin. Zo kon PSV vanuit meerdere stellingen naai- hartelust opbouwen. Omdat het duo Van Bommel en Vogel - na anderhalve maand weer in de basis - functioneerde alsof er van onderbreking geen sprake was geweest, bracht PSV de bal telkens gemakkelijk voor het doel van Christophe Martin. Belachelijk, zoveel ruimte als Willem II weg gaf, toen tactiek plaatsmaakte voor desoriëntatie. Gerets: „Van Bommel en Vogel hebben met meesterschap ge voetbald. Ons koningskoppel is herenigd. Je merkt het direct aan Van Bommel dat Vogel te rug is. Nu dook Van Bommel weer op bij het vijandelijke strafschopgebied en verdubbel de hij zijn doelpuntenproduc tie." PSV had de gasten snel op de knieën. De eerste kans werd ge lijk een doelpunt. Kezman prikte de terugkaatsende bal in de tiende minuut in het doel. Twintig minuten later stond de Joegoslaaf opnieuw op de goede plek, toen Bogelimd tegen de Tilburgse doelman opschoot, 2- 0. Dat doelpunt kwam voor tachtig procent op rekening van Bogelund. De jonge Deen mocht, alweer, vrijelijk opruk ken. Van Bommel rondde in de 37ste minuut een assist van Kez man af, 3-0. Kort na de rust knalde hij van verre raak, 4-0. Bruggink zorgde voor 5-0. Ooijer met een kopbal voor 6-0. Verbetering van de grootste zege dit seizoen (8-0 tegen FC Gro ningen) kwam binnen bereik, maar zover kwam PSV toch niet. Het elftal timmerde wel flink aan doelsaldo en kwam in de plus in vergelijking met Ajax. PSV ligt zeven doelpunten voor op Ajax. Dat 'extra punt' kan van pas komen, als het in de laatste wedstrijden echt een gekke boel wordt in de eredivi sie. „Ie weet het nooit. Ik ben blij dat mijn ploeg doorging met scoren", aldus Gerets. PSV: Waterreus; Bogelund, Ooijer. Ni- kiforo\ en Bouma; Rommedahl (65. Gakhokidze). Van Bommel. Vogel en Ramzi; Bruggink (74. De Jong) en Kez man (74. Vennegoorof HesseUnk) Willem II: Martin: Jaliens. Mathijsen, Van Nieuwstadt en lanssens: Sjoekov, Mathijssen en landzaat; Sekiioui. Bombarda en Mariana (53. Caluwé). heerenveen/anp Trainer Fop- pe de Haan verdient zo langza merhand voor de hoofdingang van het stadion van Heerenveen een standbeeld, naast de legen darische Abe Lenstra. Voor de derde keer in vier jaar heeft de 'voetbalprofessor' de Friese ploeg naar Europees voetbal ge leid. Niet gek voor een club die tien jaar geleden nog in de eer ste divisie speelde. Door een verdiende zege op het nog steeds bedreigde FC Gro ningen (2-0) plaatste Heeren veen zich gisteren voor de UEFA-beker, een toernooi waar aan de Friese formatie nog niet eerder deelnam. De 21-jarige Deen Hakansson maakte na de rust beide treffers. In principe is ook de derde plaats voor Heerenveen nog haalbaar, die recht geeft op deelname aan de voorronde van de Champions League. Feyen oord dient dan wel vanavond bij De Graafschap punten te ter- spelen, terwijl Heerenveen ook nog zondag in de Kuip van de Rotterdammers moet winnen. door Leon ten Voorde manchester - Het was de minst aansprekende ploeg op het po dium der giganten. Bayer Lever kusen, een Duitse fabrieksclub, temidden van Real, Barcelona en Manchester United: wat moest de liefhejbber daar nou mee? Bij United weten ze na gis^ teravond wel beter: 2-2. Het succesverhaal van Bayer Le verkusen kent dit seizoen geen grenzen. De Duitse titel gloort, de bekerfinale is bereikt en sinds gisteravond is een plek in de eindstrijd van de Champions League niet langer een droom meer. Met Bayer valt niet meer te spotten. De lijstaanvoerder van de Duitse Bundesliga zette zijn impone rende tred in Europa gister avond achteloos voort en was op Old Trafford zelfs lange tijd superieur aan Manchester Uni ted. Na Liverpool lijkt nu ook United zich stuk te bijten op de club uit de duffe industriestad Leverkusen, die het Duitse voet bal de laatste maanden weer de nodige kleur heeft gegeven. Zelfs in eigen land werd de club lange tijd nauwelijks serieus ge nomen. De club - een product van het grote chemieconcern Bayer - heeft geen cultuur, geen warmte, en nauwelijks fans en zal nooit kunnen wedijveren met 'traditionsvereinen' als Schalke 04 en Borussia Dort mund. Maar achter dat kille pantser gaat dit seizoen een elftal schuil, dat overal vol avontuur ten aan val trekt. Grauw en grijs kan wel degelijk schitteren. Bayer heeft een ploeg die in geen enkel op zicht voldoet aan de-vooroorde len van het Duitse voetbal. Aan de hand van de sympathieke trainer Klaus Topmöller, een liefhebber van de Hollandse school, speelt Leverkusen al het hele seizoen het beste en meest opwindende voetbal van Duits land. Buiten de landsgrenzen heeft de club in korte tijd van zich doen spreken. Werd de zege op Liver pool in de vorige ronde nog af gedaan als een verrassing, na gisteravond weten ze in Enge land wel beter. United, dat in de Premier League al weken in grootse vorm verkeert, kreeg geen moment greep op het soe pele combinatievoetbal van de Duitsers. Vooral op het midden veld - waar United de inbreng van David Beckham en Roy Ke- ane node miste - was Leverku sen heer en meester. In die linie ligt ook de kracht van de ploeg, want met Michael Ballack. Ze Reberto, Yildiray Bastürk en Carsten Ramelow heeft Bayer de beschikking over een ijzersterk middenveld. De thuisploeg kwam via Ole Gunar Solskjaer en een benutte strafschop van Ruud van Nistel- Ruud van Nistelrooy gaat neer na een overtreding van Leverkusen- speler Ze Roberto. De United-spits benut even later zelf de straf schop. Foto: EPA rooy (zijn tiende treffer dit sei zoen in de Campions League) nog wel twee keer op voor sprong, maar even zo vaak liet Bayer zien dat de club niet alle Duitse trekjes overboord heeft gegooid. Via Ballack, volgend seizoen spelend voor Bavem München. en invaller Oliver Neuville verschafte Bayer zich een riante uitgangspositie voor de return volgende week voor eigen publiek. Wal maar weini gen hadden gedacht kan dan realiteit worden. Want Bayer, het eens zo suffige clubje dat al tijd bivakkeerde in de schaduw van het grote succes, staat op de drempel van de finale van de Champions League. Manchester United: Brc Blai Bayer Leverkusen: Bint; v Zivkovk. Nowotny (46. Se bi Placente; Ramelcn Basiürk tas). Lucia. Ballack en Ze Rol alkmaar/anp - John Bosman zet na dit seizoen een punt ach ter zijn imposante carrière. De 37-jarige aanvaller van AZ neemt zondag in de thuiswed strijd tegen NEC al afscheid van de Alkmaarse fans. Bosman maakte zijn debuut in het betaalde voetbal in het sei zoen 1983/1984. Hij kwam uit voor Ajax, KV Mechelën, PSV, Anderlecht, FC Twente en AZ en maakte totaal 249 goals. Bos man speelde ook dertig inter lands voor het Nederlands elftal, waarin hij zeventien keer scoor de. Bosman heeft aangegeven dat hij het fysiek en mentaal steeds moeilijker vindt om door te gaan. Hij heeft meer last van kleine blessures. Eerder dit sei zoen verloor Bosman na een ongeval zijn vijfjarige zoontje. Mogelijk wordt hij na dit sei zoen jeugdtrainer voor AZ. Bosman werd met Ajax, KV Me- chelen, PSV en Anderlecht kam pioen. Met de laatste dub lukte hem dat zelfs drie keer. Met Ajax won hij in 1987 de Europacup voor hekerwinnaars, hoewel hij de finale tegen Lokomotiv Leip zig miste door een schorsing. Het jaar erop verloor hij de eindstrijd in hetzelfde toernooi van KV Mechelen, de club waar naar hij gelijk daarna overstapte. In zijn beginjaren bij Ajax vorm de Bosman een succesvol spit- senduo met Marco van Basten. Als schaduwspits achter 'San Marco' maakte hij veel goals, vooral met het hoofd. In het Ne derlands elftal scoorde hij in 1987 vijf keer in de interland te gen Cyprus, een evenaring van het nationaal record van lan Vos en Leen Vente. De interland werd ongeldig verklaard wegens een bomincident. Van Basten maakte in 1990 wel vijf geldige goals tegen Malta. Hij troefde Bosman ook af op het EK 1988. In de openings wedstrijd tegen de Sovjet-Unie mocht 'Bossie' beginnen, maar toen dat duel verloren ging moest hij zijn plaats afstaan aan zijn concurrent. Van Basten groeide uit tot ster van het ge wonnen toernooi. Deze rol zou Bosman op een eindtoernooi nooit vervullen föhn van Loen kreeg bij het WK 1990 de voorkeur, Bosman mocht niet eens mee. Ook het EK 1992 miste hij. Bij het WK 1994 nam bondscoach Advocaat Bosman wel mee naar Amerika, maar de spits speelde wederom geen minuut. Hij zou daarna nog twee interlands meedoen in 1997, toen hij al k»kFC Twente onder contract st«»d John Bosman maakte 249 doelpunten in het betaalde voetbal. Foto: CPD/Ron Pichel

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21