Toegang tot kustplaatsen moet beter Van Ruisdael voor De Lakenhal TEGEN ELK AANNEMELIJK Actieplan stranden Zuid-Holland 'Spoor van vernieuwing' Trias wil Oranjebuurt in Sassenheim wel overnemen Bedrijfskapper in CAO Internet wapent patiënten met medische informatie bij Daalbergen Kankerverwekkende stof in sterk verhitte voeding Leidsch Dagblad eidse skaters villen skaten in Ie binnenstad zorgt voor ihaos in Brussel ne kans op assatie in >uttense zaak Brussel' is iptimistisch NR. 42908 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 donderdag 2$ APRIL 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch lÉS» Dagblad "'e/iers'0 Maarsmansiceg 21 (naast V&D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGemer.com Heevaller van en miljoen euro róor Oegstgeest 'rogramma's [oninginnedag eiden en regio ■■NIHÉM tl: Oo ltiv, ouddorp-kust/gpd - De Zuid- Hollandse kust moet beter be reikbaar worden, badplaatsen moeten zich onderling meer on derscheiden en de toeristensector meer aansluiten op de eisen van de toerist. Dat zijn drie aanbeve lingen uit het actieplan 2001- 2005 van de provincie Zuid-Hol land dat gisteren is gepresen teerd in badplaats Ouddorp. Het plan, dat een prioriteiten lijstje van zeven punten voor dit jaar heeft, moet volgens gede puteerde van toerisme Leen van der Sar de ontwikkeling van de kust nieuwe impulsen geven, zodat er meer vakantiegangers komen die langer blijven. „Meer en langduriger toeristenbezoek leidt automatisch tot meer be stedingen en dus tot meer werk gelegenheid", onderwees Van der Sar zijn gehoor van statenle den, plannenmakers, kust plaatswethouders en onderne mers in een strandpaviljoen. Door een aantal oorzaken is het kusttoerisme in Zuid-Holland de laatste jaren onder druk ko men te staan. Het aantal korte vakanties (tot twee nachten) is in de periode 1995-2000 met on geveer vijftien procent afgeno men, het aantal lange vakanties met bijna 25 procent. „Zuid- Holland heeft traditioneel min der lange vakanties, dus moeten we ons toeleggen op korte va kanties", meent onderzoekster Ingrid Velt. Ook geven toeristen in Zuid- Holland minder geld uit dan bij voorbeeld in Limburg. Daar spendeerden ze in 2000 per va kantie 108 euro, Zuid-Holland kwam tot een schamele 60 euro. In totaal gaven toeristen en dag jesmensen twee jaar geleden ongeveer 450 miljoen euro uit. Het grootste probleem waar de kustplaatsen tegenaanlopen, is het gebrek aan ruimte voor uit breiding en vernieuwing. De Zuid-Hollandse kust heeft ten opzichte van de Noord-Hol landse en de Zeeuwse kust en de Wadden de grootste ver scheidenheid aan badplaatsen en het rijkst gevulde achterland. hoogmade/leiderdorp - Na De Does en de A4 krijgt het Groene Hart er ter hoogte van Hoogmade een derde 'slin ger' bij: de hogesnelheidslijn. Het HSL-spoor bestaat hoofdzakelijk uit zand dat moet inklinken voor er verdere werkzaamheden mogelijk zijn. Op de voorgrond kruipt de boortunnel als een mol in de richting van Hazerswoude. De eerste van de zeven kilometer lange tunnel is bijna voltooid. Foto: WFA RET- trams te 1 zwartrijders rdam - Het Rotterdamse baar vervoerbedrijf RET en ilitie hielden gisteren tij- een grote controle zo veel ers zonder plaatsbewijs at andere trams onge il werden gelaten. Van de econtroleerde passagiers veertig procent zwart te 1. Dat percentage had vol de politie nog veel hoger en uitvallen als alle beoog- ms waren gecontroleerd. I mei geen ledbetalingen iRdam - Het is op woens- mei niet mogelijk om via nk telefonische overboe- II te doen. Wie die dag de racht van een huis of aan- van een auto heeft ge- moet de spoedbetaling uitvoeren. Pinnen, chip- 1 met creditcard betalen rel op 1 mei. De Europese ale Bank heeft de slui- lagen van de centrale be ssystemen van de banken eurolanden geharmoni- De Dag van de Arbeid is meeste landen (wel) een ïale feestdag. irs keldert KPNQwest rdam - Beleggers dump- nochtend massaal het ge le KPNQwest. Het duurde oor bijna een half uur at een prijs op de beurs in rdam kon worden be- Even voor half tien het aandeel in de note- 1 kelderde bijna 44 pro- tfa een nieuwe schorsing ikele minuten viel de verder terug tot een ver in 50,9 procent op 1,14 Oorzaak is de winst- en 'aarschuwing die de ex it van de kabelnetwerken 'ond gaf. Beurs Waarde van het doek loopt 'in de miljoenen' leiden - Stedelijk Museum De Lakenhal in Leiden heeft een tot voor kort onbekend werk van Jacob van Ruisdael (1629-1682) verworven. Van Ruisdael wordt gezien als de belangrijkste ze- ventiende-eeuwse landschaps schilder. Het werk is getiteld 'Boslandschap met waterval en figuren' en dateert uit 1661. De waarde van het doek loopt 'in de miljoenen', zegt Lakenhal-di recteur Jetteke Bolten. Dat het om een echte Van Ruis dael gaat, is pas onlangs aan het licht gekomen. De afgelopen halve eeuw leidde het doek een verborgen bestaan in de depots van het Instituut Collectie Ne derland. Tijdens een recente restauratie werd niet alleen de bijzondere kwaliteit van het werk blootgelegd, maar ook de signatuur van de schilder en het jaartal 1661. „Plotseling kwam onder die vergeelde lagen een echte Ruisdael te voorschijn", zegt Bolten opgetogen. „Dat was een fantastisch moment." Met 98 bij 85 centimeter is het een van de grotere werken van de meester. Boveftdien is het doek een van de eerste land schappen waarin Van Ruisdael een schilderachtig bos combi neert met een waterval. Museumdirecteur Bolten is ui termate verheugd dat ze het doek in bruikleen krijgt van het Rijk. „Sinds enkele jaren legt De PGGM biedt werknemer service lisse - Trias Woondiensten is be reid de hele Oranjebuurt in Sas senheim op te kopen. Die mo gelijkheid komt ter sprake als de gemeente en de Sassenheimse woonstichting Vooruitgang, de huidige eigenaar van de wonin gen, geen akkoord bereiken over de toekomst van de wijk. Dat zegt directeur Bergsma van Trias, de woningbouwvereni ging van Lisse en Voorhout. Bergsma denkt dat het mogelijk is om voor een bedrag van rond de 70.000 euro per huis de wo ningen dermate grondig aan te pakken dat ze er weer veertig of vijftig jaar tegen kunnen. Daar bij zou de binnenkant van de huizen zo goed als geheel nieuw worden opgetrokken en blijven alleen de buitenmuren en de fundering staan. Er is in de wijk ook ruimte voor grotere huizen door van drie huidige woningen er twee te maken. Dat is volgens hem een veel goedkopere oplos sing dan slopen en nieuw bou wen, zoals Vooruitgang van plan is. Ook gedeeltelijk behoud van de wijk en gedeeltelijke nieuw bouw is volgens Bergsma een mogelijkheid. Geld voor de renovatie kan vol gens hem komen uit de bouw van dure woningen op de grond tussen het wijkje en de daarach ter liggende zijtak van de Zands- loot. De gemeente Sassenheim heeft tegenover Vooruitgang herhaaldelijk laten weten dat zij dat wil toestaan. zeist/anp - De 1250 werknemers van het pensioenfonds PGGM kunnen zich sinds kort laten knippen bij de bedrijfskapper. Verder komt er een stomerij, een fotozaak en een kledingre- paratiewinkel. Desgewenst kan het personeel ook de bood schappen laten brengen. Deze ongebruikelijke service is vastgelegd in de nieuwe CAO, meldden vakbond De Unie en PGGM gisteren. Voor Unie-on derhandelaar G. van der Lei is het de eerste keer dat hij zulke afspraken maakte. Volgens hem wordt het een trend. „Een bedrijf kan het de werknemer erg aan genaam maken: want wie heeft er zin om op zaterdag in een drukke supermarkt te staan?" „Vorig jaar koos een weekblad PGGM al tot de beste werkgever in de financiële sector. Het biedt al een tennisbaan en douches." De CAO voorziet verder in 3,75 procent meer loon, uitgebreide re kinderopvang en ruimere mogelijkheden voor telewerken. PGGM zegt dat de nieuwe af spraken passen in het perso neelsbeleid. „We hebben niet het geld om hoge salarissen te betalen, dus zoeken we het in zulke service", aldus een woord voerder van het pensioenfonds voor zorg en welzijn. Uit onderzoek bleek dat werk nemers dit soort diensten erg handig zouden vinden. „We hebben het daarom ingebracht in de CAO-besprekingen. De kapper komt elke twee weken en we kunnen per e-mail reser veren. Die andere diensten gaan we binnenkort regelen." (advertentie) 'Boslandschap met waterval en figuren' (1661) door Jacob van Ruis dael. Publiciteitsfoto Lakenhal het accent bij de col lectievorming op landschappen. In dat rijtje mag een Ruisdael natuurlijk niet ontbreken." den haag/anp - Bijna zes mil joen Nederlanders zoeken op internet naar informatie over gezondheid. Huisartsen en me disch specialisten hebben er da gelijks mee te maken, omdat de patiënten de op internet gevon den gezondheidsinformatie met hen willen bespreken. Vijftien procent van de medici zegt da gelijks zo'n ervaring te heben. Slechts 5 procent van hen ziet nooit dergelijke patiënten. Dat blijkt uit onderzoek van de Raad voor Volksgezondheid en Zorg. Mensen zoeken op internet vooral informatie over de ver schijnselen van een bepaalde ziekte, over de behandeling, wachttijden en de kwaliteit van artsen en ziekenhuizen. Ook willen zij weten hoe ze ziekte kunnen voorkomen. Een op de vijf internetgebruikers zegt dat zij door de informatie van het internet hun levensstijl hebben veranderd. (advertentie) (advertentie) AANGEPASTE SLUITTIJDEN VAN FAMILIEBERICHTEN I.V.M. KONINGINNEDAG Koninginnedag, dinsdag 30 april 2002, zal deze krant in de ochtend verschijnen. De familieberichten voor deze uitgave kunnen tot maandag 29 april 16.00 uur opgegeven worden. De familieberichten voor woensdag 1 mei kunnen tot woensdagochtend 08.45 uur opgegeven worden. Faxnummer Telefoonnummer: 023 - 023 5150567 5150370 LOCATIE: Ambachtsweg 15A (50m. naast de showroom van Baalbergen) INFO: 071 402 81 51 Laatste dagen, laatste kans! Contante betaling! ZZ^eei OPEN Direct mee te nemen! Ambachtsweg nu berelkbaaI\ Aanhangwagen beschikbaar! we ziin NU opt'"1 Openingstijden: Do: 9.00 - 21.00 uur Vr: 9.00 - 18.00 uur Za: 10.00 - 17.00 uur BAALBERGEN PHILIPS BREEDBEELD KLEURENTELEVISIE 63 cm Ultra Flat Blackline beeldbuis 100 voorkeurzenders teletekst met 10 pagina's geheugen stereo FM radio met 40 voorkeuzezenders incredible surround 2 scart- front aansluiting AdviesprijsJZOST- Modernprijs J&87- stof. De signalen uit Zweden worden serieus genomen, maar er is geen reden voor paniek. Het was tot nog toe onbekend dat de stof bij bakken, braden en frituren kan ontstaan. Wel is al bekend dat de stof in zeer hoge doseringen moet wor den geconsumeerd, wil ze echt gevaarlijk kunnen worden. Volgens de Zweedse weten schappers zouden jaarlijks en kele honderden mensen kanker krijgen door acrylamide. rijswijk/anp - In gebakken, ge braden en gefrituurd voedsel zit een stof die waarschijnlijk kan kerverwekkend is. Het gaat om acrylamide dat ont staat bij de bereiding van voed sel onder zeer hoge temperatu ren. Uit een Zweeds onderzoek valt op te maken dat acrylamide vooral bij bakken (ook in de oven) en frituren ontstaat. De Keuringsdienst van Waren en het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM) gaan onderzoek doen naar deze Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: C maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: M V AA ml - 52,00 52,50 vm controle nabezorgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bj auWnaösctie beutng s mfi benfc-qrox/nmer 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1