'Succes is voor mij nog steeds belangrijk' De bittere humor van Yrrah KUNST CULTUUR Gebral André Manuel is te vaak smakeloos De rottigheid blijft achter glas R7 )iva Bridgewater opent North Sea Jazz 600 kunstenaars exposeren Vroeg meesterwerk van Rubens ontdekt donderdag 25 APRIL 2002 Invalide Wally Tax wil waardering vóór zijn dood lichael Jackson i The Apollo v York - Michael Jackson d gisteren op in het legenda die Apollo Theater in New c. Jackson was te gast bij het jnocratic National Commit - it de komende maanden ir de Verenigde Staten trekt b mensen bewust te maken ]n het belang van hun stem- fht. irige Mulisch de aanbieding isterdam - Zeventien boeken li Harry Mulisch liggen deze mer tegen 75 procent van de koopprijs in de aanbieding. :n is de 75e verjaardag van auteur op 29 juli. Met de ac- wil uitgeverij De Bezige Bij heugelijke feit vieren. Vanaf ;ch' verjaardag tot en met tober zijn de boeken goed- »r. esentatie «veile in LAK BEN - In het LAK wordt mor- h de historische novelle 'Ge- Iht op de wind' gepresen- 1. Schrijver Fred Lanzing :dt geïnterviewd door letter- lidige-Peter van Zonneveld, novelle speelt zich af tegen lachtergrond van de bloedige d die eind negentiende v in Atjeh werd uitgevoch- L De presentatie is om 14.00 t in het LAK (Cleveringa- lats 1 in Leiden) in zaal 028. door Martin Hermens den haag - De lange haren heeft hij nog altijd. Het charisma, waar mee hij in de jaren zestig menig vrouwen- en mannenhart op hol liet slaan, ook. Maar de oude glo rie is in verval. Op een vriendelij ke manier is Wally Tax niet hele maal meer van deze wereld. Hij heeft (bijna) alle hoeken van een intens rock 'n' roll leven gezien en daarvoor een forse prijs betaald. Maar muziek zit in zijn bloed. Het woord comeback wil de 54-jarige Tax dan ook niet horen. „Ik ben er nooit mee opgehouden." Wel wordt het steeds moeilijker om cd's te maken. Vrienden van Tax moesten er aan te pas ko men om via een ingewikkelde constructie het nieuwe schijfje 'The entertainer' uitgebracht te krijgen; platenmaatschappij Vir gin wilde geen enkel financieel risico nemen. De opnames voor 'The entertainer' zijn al zes jaar oud. Voor Wally Tax is het een verrassing dat de cd er uiteinde lijk toch gekomen is. „Ik had niet verwacht dat het in Neder land nog zou lukken", zegt hij om elf uur 's ochtends, nippend aan een Berenburger-met-ijs. „Deze muziek is niet ultramo dem, maar ze klinkt zoals ze klinkt. Ik ben er erg tevreden over. Ik sta helemaal achter de dingen die ik doe, terwijl de meeste artiesten het vandaag de dag alleen maar doen voor de poen." Tax vervolgt gedreven: „Weet je wat ik echt verschrik kelijk vond? Die Nederlandstali ge manie. Volumia!, Koos Al berts. Het is mijn smaak niet; ik vind het niet mooi. De meest walgelijke flauwekul werd uitge bracht en nog verkocht ook. Ar tiesten die echt wat kunnen, zo als René Froger en Lee Towers bijvoorbeeld, kwamen nauwe lijks nog aan de bak. „Mensen moeten menen wat ze zingen; ze moeten honderd pro cent staan achter de platen die ze maken. In Nederland worden veel buitenlandse succesformu les geïmiteerd met onbenullige teksten erop. Dat bevalt me niet. Goede liedjesschrijvers vind je in Nederland bijna niet meer; het is een uitstervend ras." Zelf schrijft hij één liedje per dag. „En als het moet, wel tien. Ik kan niks anders. In een de pressieve bui denk ik wel eens: was ik toch maar gaan studeren, had ik maar een beroep geleerd dat ik niet al te naar vind en waarmee ik een beetje fatsoen lijk inkomen had kunnen ver dienen. Maar die buien waaien gelukkig over." „Liedjes schrijven kost me geen moeite. Ik doe het gewoon. In spiratie? Daar heb ik wel van ge hoord, maar ik heb het niet no dig. Ik ga ervoor zitten en het komt. Het enige dat ik nodig heb, is een stukje papier en een pen of potlood. Ik heb laden vol met teksten en akkoordsymbo len liggen. In mijn hoofd weet ik precies hoe zo'n liedje gaat, ook al is het vijftien jaar geleden ge schreven. Ze staan allemaal op bandjes. Dat is een gigantische schatkamer, ja." Onlangs stuurde Tax nog een pakketje liedjes van zijn hand naar Tom Jones en Engelbert Humperdinck. Lee Towers en Andy Tielman wachten geduldig op nieuw materiaal van Tax. In Wally Tax: „In een depressieve bui denk ik wel eens: was ik toch maar gaan studeren. Die buien waaien gelukkig over." Foto: GPD/Do Visser Japan beleeft de groep Cham pagne een revival met hits door Tax geschreven. En in Italië en Amerika zijn in de afgelopen tien jaar nieuwe songs van hem op plaat gezet. Maar Nederland? „Hier gaan ze heel slordig om met talentvolle mensen", vindt Tax. „Je moet in Nederland eerst dood zijn voordat ze je echt gaan waarderen. Er komt een hoop rottigheid bij kijken wil je hier een plaat uitbrengen. Neem iemand als Ria Valk. Toch een van de groten in haar genre. Zij heeft al dertig jaar geen plaat meer gemaakt. Dat kan toch ei genlijk niet." Wally Tax moest de afgelopen jaren flink wat narigheid verwer ken. Een schouder en een heup werden vervangen door plastic exemplaren. Vervolgens overle den zijn vader, zijn moeder, zijn hond en zijn kat. „Ondanks al die tegenslag ben ik doorgegaan met het schrijven van liedjes. Maar ik kon het niet opbrengen om op te treden. Pas geleden heb ik tijdens een buurtfeest in formeel een half uurtje met vrienden wat muziek gemaakt. Daardoor kreeg ik de smaak weer te pakken. En toen werd het voor mij weer belangrijk dat er een plaat zou komen." „Succes is voor mij nog steeds belangrijk. In de eerste plaats om financiële redenen. Je ver dient gewoon meer wanneer je succes hebt. Ik had vroeger veel geld. Daar had ik andere dingen mee moeten doen. Een huis ko pen, bijvoorbeeld. Ach, mis schien komt dat nog een keertje als deze cd goed verkoopt. Maar ik schrijf niet alleen voor het succes. Dat zou te weinig zijn. Kunst is toch niet helemaal het zelfde als een supermarkt." „Wat me tegenstaat, is dat ik nu invalide ben. Erg hinderlijk. Na een kwartier lopen moet ik min stens een kwartier rusten om bij te komen van die ontzettende pijn. Voor de optredens heb ik een mooie kruk; een handig hulpmiddel. Het belangrijkste is dat ik mijn liedjes kan zingen. Of ik daarbij sta of zit maakt toch niets uit?" „Slapen doe ik slecht. Niet meer dan een paar uur per nacht. Soms ben ik zo moe, maar kan ik niet slapen. Dan komen de meest vreselijke gedachten naar boven over al die droevige ge beurtenissen. Ik heb veel van die ontaarde nachten met nega tieve gedachten. Daar kom je moeilijk uit. Ik sta dan maar op en ga werken. Dan schrijf ik ex pres flauwekul. Komische, maar intelligente liedjes. Stiekem, voor Adèle Bloemendaal. Dat weet ze nog niet. Maar ik ga haar daar een keer mee verras sen." Dan, na een korte stilte: „Heb jij een goede onkostenvergoeding van je baas? Mag ik dan nog een Berenburger-met-ijs?" (advertentie) 1 haag/anp - Jazzdiva Dee Dee Bridgewater pt dit jaar het North Sea Jazz-festival in Den j. Tijdens het Midsummer Jazz Gala op 11 ju- raditioneel de opening aan de vooravond van [eigenlijke festival, geeft ze een concert, dat een jetoon is aan de Duitse componist Kurt Weill, muziek van Weill staat bekend als somber en ncholisch. Tijdens het concert zal Bridgewa ter echter de meer zonnige en humoristische kant van de componist laten zien, aldus de organisatie van het festival. Bridgewater hoort samen met Cassandra Wilson en Dianne Reeves tot de top van de nieuwe generatie jazzzangeressen. Ze wordt zelfs beschouwd als de troonopvolgster van Ella Fitzgerald. North Sea Jazz heeft dit jaar plaats op 12,13 en 14 juli. DE GROOTSTE KUNSTBEURS VAN NEDERLAND! VRIJDAG 26 APRIL 19.00 - 22.30 uur ZATERDAG 27 APRIL 10.00 - 22.30 uur ZONDAG 28 APRIL 10.00- 18.00 uur AHOY, Rotterdam Rotterdam-Zuid [positie over zwartgallige cartoonist ie I E 11 chtl r Marc Floor ferdam - Voor weinig men- zal humor zo'n lijdensweg geweest als voor Yrrah. De i die soms wel vijftig cartoons maand produceerde, leefde in tdurende angst door zijn in- ptie in de steek te worden ge- „Ik ben altijd bang voor het e papier", zei hij in een inter- [r in 1970 met de Haagse Post. ere keer moetje weer iets be- Harry Lammertink (de kering Yrrah was een idee zijn vrouw) bleef het teke- van cartoons altijd een Ideeën kwamen nooit kelf, maar kreeg hij pas na I moeizaam proces van op- pte concentratie. Dat behels den totaal isolement achter [bureauwaarbij de geringste Iding ervoor kon zorgen dat weer helemaal opnieuw pst beginnen. „Misschien dat inspiratie", vond Yrrah. par het is gewoon jezelf rot li (1932-1996) is vooral be- I als de huistekenaar van Nederland. Daarnaast werk- j voor tal van buitenlandse en, waaronder het Belgi- Humo, de Duitse Stem, de e Observer en de Ameri- ise Playboy. De Kunsthal t nu een expositie over zijn ingericht. En er is een boek dienen met een uitgebreide ding van Rinus Ferdinan- e, voormalig hoofdredac- van Vrij Nederland, wel expositie en boek onaf- celijk van elkaar zijn ge kt, is besloten ze samen te gen onder de noemer irt Bloed'. Een macabere ti- iie Yrrah zelf zou hebben jestaan. Niet alleen vertoont handtekening sterke over komsten met klodders zwart d, ook was zijn gevoel voor tor uitermate sarcastisch. Zo festisch, dat je letterlijk kon fken van zwart bloed in zijn reden voor zijn aan bitter- parende inborst is waar- jrdijk te vinden in Yrrah's d. Als jongetje in Apeldoorn tde hij voortdurend strijd te- zijn slechte longen, waar- hem deelname aan sport >pel werd ontzegd. „Jonge tjes vonden me een zwakke ling", zei hij daar later over in een interview. „En dan word je onmiddellijk vernederd en aan de kant gegooid." Ironisch genoeg legde zijn pro blematische jeugd de basis voor zijn succes als tekenaar. Niet al leen hield hij er een enorme gel dingsdrang aan over, ook vond hij in tekenen een bezigheid die perfect paste bij de beperkingen die zijn gezondheid hem opleg de. In 1951 verhuisde Yrrah naar Amsterdam. Daar ging hij aan vankelijk aan de slag als grafisch tekenaar, maar werd al snel car toonist. Na eerst enkele tekenin gen te hebben verkocht aan Het Parool, begon Yrrah in 1956 voor Vrij Nederland. Dat was niet meteen het begin van een vliegende carrière, want Yrrah schopte met zijn cartoons-regel matig tegen het zere been van de katholieke hoofdredacteur. Een tekening van monniken die aan de lopende band Jezussen aan een crucifix spijkeren lever de zelfs een groot conflict op, waarna Yrrah een jaar lang niet meer produceerde voor Vrij Ne derland. Ook in het buitenland zorgde de tekening voor ophef. De cartoons van Yrrah kenmer ken zich door een eenvoudige, sobere stijl. Ze bevatten lompe lichamen, vaak weergegeven vanuit kikkerperspectiefwat de personages .het aanzicht geeft van grote apen. Ogen blijven vaak verborgen achter haar of een zonnebril en de mond is niet meer dan een rechte of licht neerhangende streep. In de we reld van Yrrah ondergaat de mens de meest absurde situaties met stalen gezicht. Hoewel hij voor zijn grove weer gave van vrouwen (hoge benen, grote borsten, dikke billen) kri tiek kreeg van een enkele vrou wenbeweging zijn de tekenin gen van Yrrah uitermate femi nistisch te noemen. De vrouw werd voorgesteld als assertief en dominant, de man als sukkelig en passief. Regelmatig verzaakt in de cartoons van Yrrah de man zijn seksuele plichten en zoekt de vrouw bevrediging bij huishoudelijke apparaten of vreemdsoortige kamerplanten. Ook in religieuze opvatting liep Yrrah voor op zijn tijd. Zijn car toons waren met name een afre kening met het katholicisme, een religie waarin hij fascisti sche elementen ontwaarde. Zijn theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Tier!', cabaretprogramma van en door André Manuel. Gezien 24/4. Leidse Schouwburg. Over gebrek aan engagement in het moderne cabaret wordt veel geklaagd. Misschien kun je An dré Manuel als een uitzonde ring op de regel beschouwen en hem een geëngageerd cabare tier noemen. Maar als zijn werk echt engagement moet voor stellen - nou, laat dan maar. Dit is onsamenhangend gebral dat zich tegen zichzelf keert. In een stortvloed van woorden haalt Manuel er van alles bij. Van 11 september tot Enschede en van Pim Fortuyn tot Jantje Smit. Kijk je met welwillend heid naar zijn optreden, dan zou je kunnen zeggen dat An dré Manuel vanuit een morbide fantasie aspecten van de waan zin in onze hedendaagse sa menleving aan de kaak tracht te stellen. Daarbij is hij er doelbe wust op uit zijn publiek te shockeren. In dat geval ga je dus uit van de categorie 'goede bedoelingen': het is wel hard wat hij zegt, maar hij bedoelt het allemaal niet zo kwaad. Maar al dat veronderstelde en gagement ten spijt, zijn pro gramma zit als zodanig slecht in elkaar. Het lijkt wel alsof hij zich stoort aan de lauwe reac ties vanuit de nauwelijks voor de helft gevulde zaal. Als reactie daarop doet André Manuel er nog een tandje bij, zodat hij al gauw zichzelf aan het over schreeuwen is. En al snel laadt hij de verdenking op zich dat al dat eventuele engagement mo gelijk op louter effectbejag be rust. Grappen over de ramp in Volendam bijvoorbeeld zijn omstreden. Manuel haalt in dit verband stevig uit. In dat op zicht is hij vaak, te vaak zelfs, eenvoudigweg smakeloos. Meer dan eens vraagt André Manuel zich luid roepend af, wat dit toch allemaal te beteke nen heeft. Wat volgt, is een soort uitleg dat nog een schepje bravoure er bovenop doet. An dré Manuel stelt zich op als een cabarethooligan. Consequent is hij daarbij wel, want deze aan pak was ook in eerdere pro gramma's aan te treffen. Het wordt er alleen niet beter op. Deze rouwdouwer maakt tij dens zijn optreden vaak een ongeïnspireerde indruk, alsof hij ook zelf niet meer weet hoe hij met dit gedram verder moet. De vermeende heiligschennis van Yrrah bereikte in 1976 een hoogtepunt met een cartoon van een zwangere non die wegloopt van een naakt Christusbeeld. Foto: GPD vermeende heiligschennis be reikte in 1976 een hoogtepunt met een cartoon van een zwan gere non die wegloopt van een naakt Christusbeeld. De Rooms Katholieke Partij Nederland stel de kamervragen en premier Van Agt beloofde strafrechtelijke ver- volging. Opvallend in het werk van Yrrah is de hoeveelheid stroppen. Er is nogal eens iemand te zien die zich heeft opgehangen of van plan is dat te doen. Eén cartoon laat zelfs een man met klaarge maakte strop een zolderkamer binnenlopen die helaas bezet blijkt: aan het plafond bungelt al een ander. Het getuigt van een grote zwartgalligheid en de gave dat artistiek uit te buiten. 'Zwart Bloed', t/m 1 september in de Kunsthal. Het boek 'Zwart Bloed. Yrrah' (192 blz. gèül. Uitgeverij De Harmonie) kost 27,50 euro amsterdam/gpd - Toen Sot- heby's-expert 'Oude Mees ters' Judith Niessen de foto van het werk in Amsterdam onder ogen kreeg, wist ze in elk geval één ding zeker: het gruwelijke tafereel van 'De Kindermoord in Bethlehem' was kwalitatief zo bijzonder dat de toeschrijving aan Jan van den Hoecke haar on waarschijnlijk voorkwam. Uit onderzoek van haar Londen- se 'senior' collega George Gordon rolde een veel spec taculairder herkomst uit de bus dan Niessen ooit had durven dromen: ze had een vroeg meesterwerk van Peter Paul Rubens ontdekt dat eeu wenlang onder de naam van zijn veel minder bekende na volger stond geregistreerd. Om redenen van privacy kan Niessen niet veel zeggen over de huidige eigenaar. Dat de nieuwe toeschrijving de eige naar tijdens de veiling in Londen op 11 juli geen wind eieren zal leggen, is zeker. 'De Kindermoord' wordt be schouwd als de belangrijkste Rubens die sinds de veiling bij Sotheby's van zijn Sam son en Delilah' op 11 juli 1980 op de markt is geko men; de geschatte opbrengst zal tussen de zes en acht mil joen euro bedragen. theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: 'Mijn kippenhersentjes' door Teatro. Tekst Ko van den Bosch Regie: Marcus Azzini. Spel: Jasper Boeke. Gezien 24/4, LAKtheater, Leiden Geruime tijd slaagt Teatro erin je op het verkeerde been te zet ten. Een aandoenlijke man frö belt wat met kapotte koffiekop jes en vertelt intussen over zijn leven, maar zo gezellig is 'Mijn Kippenhersentjes niet. 'Mijn Kippenhersentjes' is de afstu deervoorstelling van de Brazili aanse regisseur Marcus Azzini, waarvoor hij Ko van den Bosch (van Alex d'Electrique) vroeg de tekst te schrijven. Dat resulteer de in een veellagige monoloog, waarin het belangrijkste net on der de oppervlakte blijft. Het verhaal is simpel;-het ver telt de Werdegang van een mis kend theatergenie, dat zichzelf steeds in het centrum plaatst en nu het bijltje er bij neer gooit. Van den Bosch laat hem soms hinderlijk emmeren, met quasi- veelzeggende woorden als 'ge loofwaardigheidsinfarct' en 'monoloogangst' om de diverse stadia van zijn carrière aan te duiden, maar ook lekker absur distisch uit de bocht vliegen: 'Heeft u dat nou ook. dat als je zelfmoord pleegt je je hele le ven als een film - of elemen ten waaruit een voorstelling op gebouwd wordt, worden van vaag theatermakers-jargon in eens elementen uit het Perio diek Systeem. Daarmee creëert hij een soort botsautootjeserva ring en dat maakt het span nend. En heel geleidelijk laat hij stukje voor stukje het gezicht zien van een verschrikkelijke man - een soort portret van Do rian Gray. Jasper Boeke spetft de teleurge stelde kunstenaar met de veel te nauwe blik luchtig en gemak kelijk. In het begin werkt dat heel goed. maar uiteindelijk wreekt zich dat hij niet de diep te in gaat. Hij blijft teveel een sympathieke, jonge god, en het genadeloze portret van een middelmatig en ijdele acteur komt daardoor niet echt uit de verf. De tekst is soms echt vlijmscherp en dodelijk: hier staat een eersteklas klootzak - maar Boeke gaat niet zover om die ook te spelen. Die confron tatie met zichzelf gaat hij uit de weg. Net als de hoofdpersoon, overi gens. en die wetenschap maakt deze opvatting wel enigszins acceptabel. Maar nog liever had ik zo nu en dan graag vol zicht gehad op de afzichtelijke lelijk heid van de man. Nu blijft de rottigheid als achter glas.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19