Oppositie hekelt communicatie VMA Ik ben een boer met een bestuurdersharf RIJN VEENSTREEK Eerder thuis wei nooit meer thuii: Vroege lintjesregen in Alkemade Lagere boete geëist voor illegaal werk uitzendbureau LAKS zet vraagtekens bij schoolcijfers op interne >11 Werkstraf voor Alphens duo wegens afranseling met koev 'De BV Alkemade heeft recht op krachtig bestuur' Kennedylaan één grote zandvlakte Vastrick presenteert boek alphen aan den rijn - Tijdens een bijeenkomst van de regio nale afdeling van de SP presen teert Jan Vastrick vanavond zijn boek 'De renaissance van het kapitaal'. Dat gebeurt om 20.00 uur in zalencentrum De Ridder in Het Kasteel. SP-voorzitter Chris Sandee laat bij die gele genheid enkele van zijn schil derijen zien. Nieuwe nummers ziekenhuizen alphen aan den rijn/leider- dorp - Het Rijnlandziekenhuis gaat over op een nieuwe tele fooncentrale. Daardoor veran deren de centrale nummers van de locaties in Alphen aan den Rijn en Leiderdorp. Leiderdorp is vanaf 27 april bereikbaar on der 071-5828282. In Alphen is dat per 25 mei 0172-467467. Internationaal kinderfeest alphen aan den rijn - De Turks Islamitische Kulturele Vereni ging Alphen aan den Rijn orga niseert zondag een internatio naal kinderfeest. Daarbij zijn kinderen uit Alphen en hun ou ders van harte welkom. Het ge beurt in navolging van het kin derfeest dat jaarlijks eind april in Turkije wordt gevierd. Het programma begint om 13.00 uur en duurt tot 15.30 uur. Plaats van handeling: de Turkse Moskee aan de Sterrenlaan 41. Voetbaltoernooi bij MAX alphen aan den rijn - Bij tie- nercentrum MAX wordt maan dag een voetbaltoernooi gehou den. Jongens en meisjes kun nen met zijn vijven een team vormen. Belangstellende jonge ren kunnen zich opgeven bij Bi- anca of Martine: 0172-439923. Alphen luidt secretaris uit alphen aan den rijn - Gei' de Graaff neemt vrijdag 31 mei tij dens een receptie in het stads kantoor officieel afscheid als gemeentesecretaris van Alphen. Na bijna zestien jaar die functie bekleed te hebben, maakt hij gebruik van een regeling om met vervroegd pensioen te gaan. De receptie is van 16.30 uur tot 18.00 uur. Bazaar Wilhelmina zwammerdam - Muziekvereni ging Wilhelmina houdt op za terdag haar jaarlijkse bazaar in het Nutsgebouw in de Brug straat. De bazaar is 's middags van 15.00 tot 17.00 uur en 's avonds van 20.00 tot 23.00 uur. den haag/koudekerk aan den rijn/leiden - De dertigjarige di recteur van het Leidse uitzend bureau Atlas beschouwt het als een beginnersfout dat hij illegale werknemers in dienst had. Om zijn boete van 25.560 euro aan te vechten ging hij gisteren in hoger beroep bij het Haagse ge rechtshof. Hofaanklager Van der Schans matigde zijn eis omdat het niet goed gaat met het uit zendbureau. De aanklager eiste een boete van 19.720 euro. Bij een controle in wasserij Clean Lease in Koudekerk aan den Rijn in december 1998 trof de arbeidsinspectie illegale werknemers aan. Zij bleken te zijn ingehuurd bij uitzendbu reau Atlas. Hierop werd de ad ministratie van het uitzendbu reau uitgeplozen en bleken 22 personen niet in het bezit te zijn van de vereiste werkvergunning. De directeur vond dat hij niet kon weten dat de uitzendkrach ten niet de juiste papieren had den. Sommigen zouden hem hebben belazerd met valse pas poorten en sofi-nummers. Het bleef echter niet bij dit inci dent. Ongeveer een jaar later werden er illegale uitzendkrach ten van Atlas aangetroffen in wasserij Ozon in Leiden. De di recteur zei dat hij niet de admi nistratie deed van het uitzend bureau en ook niet bepaalde welke mensen werden uitgezon den naar bedrijven. Hij bezwoer het hof dat hij de zaak beter on der controle heeft. Hofaanklager Van der Schans zei dat de directeur de verant woording op zich moest nemen. Volgens hem had de man de do cumenten van de uitzendkrach ten beter moeten onderzoeken. Het hof doet over twee weken uitspraak. Oud-wethouder Beelen tevens ereburger alkemade - Veel koninklijke onderscheidingen gisteravond in Alkemade, twee dagen voor de landelijke lintjesregen. Bij hun afscheid als wethouder in Alkemade kregen WD'er Luuk Beelen en CDA'er Dick Nagte- gaal een hoge onderscheiding: Ridder in de Orde van Oranje Nassau. PvdA'er Frans Schoon- derwoerd, die afscheid nam van de raad om plaats te ne men in het college, werd Lid in de Orde van Oranje Nassau. Beelen werd bovendien uitge roepen tot ereburger van de ge meente Alkemade. Met name dat laatste verraste hem na de gemeenteraadsver kiezingen van 6 maart, toen nieuwkomer Mooi Alkemade ten koste van WD en CDA aan de macht kwam. „Dat deze raad in deZe samenstelling, na alles wat er gebeurd is, heeft besloten om mij ereburger te noemen had ik niet verwacht." Voor alle gehuldigden kwamen er lovende woorden, maar ook kritische opmerkingen. Volgens WD-ffactievoorzitter Van Velzen vertrekt met Beelen 'een monument, vergelijkbaar met de Dom van Utrecht'. Nagte- gaal werd geroemd om zijn be scheidenheid en vriendelijk heid. Schoonderwoerd moest her haaldelijk aanhoren dat hij de afgelopen vier jaar nogal narrig was geweest. De Feyenoord- fan liet weten dat dat na deze dag voorgoed voorbij is. „Ik heb een geweldige dag en een geweldige avond gehad. Ik heb kaartjes voor de finale van de UEFA-cup (Feyenoord-Borus- sia Dortmund) bemachtigd en nu krijg ik ook nog deze onder scheiding." Beelen, Nagtegaal en Schoon derwoerd waren respectievelijk negentien, achttien en twintig jaar raadslid in Alkemade. 'Groene Hart Lyceum ontneemt leerlingen verantwoordelijkheid' alphen aan den rijn - Het Lan delijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) heeft moeite met het feit dat het Alphense Groene Hart Lyceum de cijfers van alle leer lingen op het internet zet. Het is zo voor de ouders gemakkelijk om de schoolresultaten van hun kind bij te houden en mogelijk in te grijpen als de prestaties te genvallen. „We zijn er niet zo zeer op tegen dat de resultaten op internet staan", zegt Valen- tijn de Neve, vice-voorzitter van het LAKS. „Maar we vinden wel dat de leerlingen zelf de resulta ten op het net aan hun ouders moeten laten zien. Dat is een verantwoordelijkheid waar kin deren mee moeten leren om gaan. Op deze manier ontneemt het Groene Hart Lyceum leerlin gen deze verantwoordelijkheid." Het is niet zo dat iedereen met een simpele muisklik alle schoolresultaten op het net kan bekijken. Iedere leerling en ou der krijgen namelijk een per soonlijke pincode. Hier wringt volgens het LAKS de schoen. .Alleen de leerlingen moeten de pincode krijgen, zodat zij kun nen bepalen wanneer zij hun resultaten tonen", aldus De Ne ve. „Het kan toch niet de bedoe ling zijn dat ouders constant hun kinderen kunnen controle ren. Bovendien hebben alle klassen een mentor die iedere dag cijfers onder ogen kii waar nodig begeleiding Als het met een leerling gaat, neemt de mentor contact op met de ouders Het LAKS is nog niet va Jjj^ om het Groene Hart Lyce de vingers te tikken. De „Ontevreden leerlingen natuurlijk altijd bij ons Maar we doen er verde aan als we weinig of geen ten krijgen." it de Het evil] e ijk Ei door Maarten Dekker den haag/leimuiden - Hij reed de route vrijwel dagelijks, van zijn werk terug naar huis. Maar op 18 augustus 2000 had hij haast. Het was vrijdagavond, tijd om van het weekeinde te gaan genieten. In de flauwe bocht die de Herenweg richting Leimui- den maakt, besloot hij de door getrokken streep op het wegdek te negeren en een paar auto's voor hem in te halen. Dat had fatale gevolgen: de automobilist botste frontaal op een motorrij der, die ter plekke overleed. Gis teren werd voor de rechtbank in Den Haag 240 uur dienstverle ning, drie maanden voorwaar delijke gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid geëist tegen de 25-ja- rige Noordwijker. Na het ongeval ondervroeg de politie andere automobilisten, die getuige waren van het onge luk. Gisteren las één van de rechters hun verklaringen voor. Daaruit bleek dat de Noordwij ker een paar kilometer eerder al gevaarlijk bezig was, door in te halen vlakbij een T-splitsing. Volgens de getuigen deed de man er lang over om die ma noeuvre te voltooien. Een van hen moest op de rem trappen om de Noordwijker te laten in- ggimr alti Den v aldt voegen. Had hij dat niet dan was het waarschijr i eerder mis gegaan. Nu het nog een paar minutei dat het onheil geschiedde „Achteraf was het een inhaalmanoeuvre", zo verdachte zijn schuld v< nd sj dig en tegelijk bedees ioud< Toen hij uitweek naar de vraaj rijstrook zag hij nog w derd< (Pv t) m, it koplamp opdoemen, m; dacht dat die toebehoor! 'uisv< piet e inmi< een brommer die op het gelegen fietspad reed. In Gjkheid was het een lichfan zi tor, die hem op de rijwe 'ben moet kwam. Ook de officier van just|ners teerde een getuige: hem een dwaas, zoals hij haalde bij die T-splits in 'pten aanklager wees vooral en na dramatische gevolgen v atie a roekeloze rijden. „U deed jk die leen maar om eerder t 'oer zijn. U bereikte uiteinde 'lhele tegendeel. En het slat We h kwam zelfs nooit meer tli eerd De advocaat van de No ker verzocht de rechtba de rijbevoegheid van haa niet in te perken, omdat I zijn werk als vertegenvvo |j^ vëel in het buitenland is i eigen vervoer bij nodig ht De uitspraak volgt over t\ ken. den haag/nieuwkoop - Voor mishandeling van een plaatsge noot krijgen twee 22-jarige Al- phenaren een werkstraf van 180 uur en drie maanden celstraf plus vier maanden voorwaarde lijk. De Alphenaren mochten naar huis omdat ze het onvoor waardelijke deel van hun straf al in voorarrest uitzaten. De afran seling met een koevoet had plaats op 26 januari bij de Nieuwkoopse discotheek 't Vlie gende Paard. Het slachtoffer (24) kwam ook uit Alphen. Hij liep een open botbreuk aan zijn en zi elleboog op. Verder hii slachtoffer nog een gel jjt Qj oogkas over aan het pa) c Hij had twee maandei om te herstellen. De verdachten waren n jongens met een baan der noemenswaardig st Ze vroegen de rechtba ,or een werkstraf tijdens de deling van de strafzaak tv ken geleden. De aank zag dat toen niet zitten, tien maanden cel geëis t beide mannen. De i elke" koos toch voor een werk aar Slor dar heb Leyh >u\v. Gill enove )e\vor in g( wat e van Jan de Jong trots op koninklijke onderscheiding door Marieta Kroft ter jlar - Een vergadering over de toekomst van zwembad Aarwei- de heeft hij vanmiddag om vijf uur. Dat komt goed uit, want drie uur later moet hij in Leiderdorp zijn voor een vergadering van het waterschap De Oude Rijnstro men. Voor die tijd heeft hij nog net even tijd voor een interview en het doornemen van de stuk ken. Tijd voor een hapje eten? „Ik zie wel. Ik kan best een keer zon der", zegt Jan de Jong (54) uit Ter Aar lachend. De bestuurder rent, tussen de werkzaamheden op zijn melkveebedrijf door, van de ene vergadering naar de andere. Voor zijn jarenlange inzet, vaak pro deo, kreeg hij vorige week uit handen van burgemeester Eps- kamp een koninklijke onderschei ding. De Jong straalt enkele dagen la ter nog van trots. De onder scheiding flonkert op de revers van zijn colbert. „Let je op dat die er wel goed opstaat", instru eert hij de fotograaf terwijl hij naar het edelmetaal wijst. De Ter Aarder was stomver baasd toen hij op de avond dat hij na 25 jaar voorzitterschap af scheid nam van de WLTO Ze venhoven, werd benoemd tot 'Lid in de Orde van Oranje Nas sau'. „De burgemeester was er. Hé, leuk, dacht ik. Toen nam hij het woord en begon al mijn functies in de afgelopen dertig jaar op te sommen. Pas toen hij zei 'Het behaagt Hare Majesteit' ging er een lampje branden." Het besturen zit Jan de Jong in het bloed. Hij noemt zich 'be stuurder-boer'. „De meeste tijd gaat in het bestuurswerk zitten legt hij uit. ,A1 moeten de mees te inkomsten uit de melkvee houderij komen. Vooral bij loka le bestuursbaantjes levert het weinig inkomsten op." Maar voor De Jong maakt dat niet uit. Zijn enthousiasme voor het be sturen, en dan het liefst het voorzitterschap, blijft onvermin Bestuurder-boer Jan de Jong is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. „Uiteraard doe ik het werk niet alleen, maar er moet er toch één zijn die de kar trekt." Foto: Mark Lamers derd. „De informatie en de vele uiteenlopende contacten vind ik een verrijking. Het is een hobby. Maar ik kan me voorstellen dat jonge boeren die alle zeilen moeten bijzetten om hun bedrijf draaiende te houden, nog wel een keer nadenken voordat ze een bestuursfunctie oppakken." De Jongs eerste bestuursbaantje was op zijn achttiende bij de KPJ (Katholieke Plattelands Jon geren). Daarna volgden functies bij de agrarische belangenorga nisatie WLTO, zowel bij de plaatselijke afdeling als bij de kring Aar-, Gouwe- en Rijnlan den. Hij was en/of is jarenlang voorzitter bij de regionale afde ling van de melkfabriek die eerst CMC en later Campina heette, de Rabobank, de Agrarische Be- drijfsverzorging en het Water schap De Oude Rijnstromen. De Jong gaat nu zijn derde periode in als raadslid en is tevens frac tievoorzitter van het CDA. Goe de herinneringen bewaart hij aan de tijd dat hij bestuurslid was van de rooms-katholieke parochie in Nieuwkoop. „Toen ik er kwam had het kerkbestuur financiële problemen. Onder mijn leiding werden activiteiten georganiseerd zoals een veiling, bingo enzovoorts om uit de pro blemen te komen. Dat lukte. Toen ik wegging stond de paro chie er niet alleen financieel be ter voor, ook was er veel achter stallig onderhoud gepleegd en waren meer mensen betrokken bij de kerk. Uiteraard doe ik dat niet alleen, maar er moet er toch één zijn die de kar trekt." De Jong vertelt het allemaal op een doordeweekse middag in zijn nette pak in de huiskamer. Het is op een moment dat de meeste van zijn collega's de voorbereidingen treffen om de koeien te gaan melken. Vergade ring of niet, ook de 55 koeien van De Jong, ontkomen niet aan een ronde langs de melkmachi ne. De Jong is zijn drie achter- wachten dan ook dankbaar. „Mijn zoon Niels die in de vee handel zit, melkt als ik niet kan melken. Als hij niet kan, doet de stagiaire dat. Als zij ook niet kan, melkt mijn andere zoon Her man die een bedrijf in buiten bloemen heeft." Ook zijn vrouw Anneke helpt hem waar ze hem maar kan helpen, al is dat niet bij de koeien. „Ze zorgt ervoor dat het juiste pak op het juiste tijdstip klaarligt", zo vat De Jong samen. De Ter Aarder is tevreden met het leven dat hij leidt. Ambities om als bestuurslid hogerop te gaan, heeft hij niet. „De functies die ik heb, geven genoeg tijdvul- ling. En als het met het be stuurswerk eens wat rustiger is, dan kan ik altijd op mijn bedrijf terecht. Daar ligt altijd wel werk." door Janneke Dijke alkemade - De manier van com municeren van de Vereniging Mooi Alkemade (VMA) lijkt ner gens naar, vinden de oppositie partijen CDA en WD. Zij uitten gisteravond in een raadsvergade ring felle kritiek op de partij die sinds gisteren een college vormt met de PvdA. Het steekt de oppositie met na me dat zij nieuws over de colle ge-onderhandelingen pas laat hoorden of in de krant moesten lezen. „Wat nou vernieuwend en transparant. Het CDA staat erbij en mag ernaar kijken", al dus fractievoorzitter Jan Uit den Boogaard. Uit protest stemden de partijen blanco bij de benoe ming van de wethouderskandi daten. CDA en WD hebben vooral kri tiek op de manier van commu niceren omdat Mooi Alkemade zich steeds heeft geprofileerd als 'open en transparant'. Het oude CDA/WD-college regelde teveel in achterkamertjes, zo luidde de klacht. Uit den Boogaard en zijn WD-collega Ton van Velzen schetsten gisteren hoe de colle ge-onderhandelingen in beslo tenheid plaatshadden. Van Velzen uitte zijn woede over het late moment waarop hij hoorde dat zijn partij niet mocht deel nemen aan het college. „Zater dag 23 maart werd aangegeven dat het wel goed zat, 'alleen nog even de leden polsen en dan hoor je het 's avonds'. Woens dagavond 27 maart, vier dagen later en twee minuten voor de raadsvergadering wordt gemeld dat de WD niet tot de coalitie behoort. Is dat nu mooi?" Ook uitten de twee partijen kri tiek op de raadpleging van de le den door Mooi Alkemade. Van Velzen: „De BV Alkemade heeft recht op een krachtdadig be stuur, geen raadsleden die pas kunnen besluiten als na alle on derhandelingen ook de 130 le den akkoord gaan." CDA en VVD lieten blijken zo hun twijfels te hebben over de wethouderskandidaten. Na mens Mooi Alkemade zijn dit Kees Uit den Boogaard en Wil Reijnders, namens de PvdA Frans Schoonderwoerd. Met na me de laatste kreeg een veeg uit de pan. „Visueel zal het brede draagvlak bij Schoonderwoerd wel lukken", grapte Van Velzen. „Maar als lijsttrekker haalde hij de kiesdeler niet en voor zover ik kan constateren is de PvdA onder zijn leiding gehalveerd. Criteria als nieuw en verfrissend zijn na twintig jaar raadslid maatschap niet meer van toe passing." Ook wilde de opposi tie dat het college zijn beloftes in een collegeprogramma op neemt. Het college is dat niet van plan, omdat dat al snel een blauwdruk zou worden die tot in detail is uitgewerkt. Fractievoorzitter Niko van Brus sel van Mooi Alkemade verwierp na afloop de kritiek op de ach terkamertjespolitiek. „Voor ons als beginnende partij is het be langrijk dat we voeling houden met de achterban. Als andere partijen dan ongeduldig wor den, is dat hun probleem." Vol gens hem moeten het CDA en de WD nog wennen aan de nieuwe manier van politiek die bij het duale stelsel hoort. „Wij kunnen het ons niet permitteren ons aan de oude structuur vast te houden." nma dag i alphen aan den rijn - Volop be: drijvigheid op de Kenndylaan. De werkzaamheden bestaan uit de aanleg van een noodbaan. Deze tijdelijke asfaltweg (links langs de moskee) nadert zijn voltooi ing. Over anderhalve week kan hij in gebruik worden genomen. Dan gaan de wegarbeiders aan de andere kant van de laan, waar uiteindelijk vier rijstroken en twee fietspaden komen, aan de slag. Omdat de in slechte staat verkerende weg op veengrond is aangelegd, wordt alles eerst op gehoogd met zand, vervolgens bemalen om het water te ont trekken en een zogenaamde set ting te realiseren. Pas het overtollige zand weer den verwijderd en het asfat gebracht worden. In het vo< 2004 moet het werk klaar Foto: Wim Dijkman i véren i;

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16