eefklimaat Jacques Urlusplantsoen holt achteruit LEIDEN REGIO Susploegen moeten Leiden veiliger maken )eeltuin Noorderkwartier vraagt geld voor renovatie R3 ften dienen als toilet, zwervers in de stortkokerruimte en alleen contact via etensluchtjes we eiste ing use 4 uit de Leidsch DagbladARCIIIEVEN ANNO 1902 ANNO 1977 DONDERDAG 25 APRIL 2002 ergL le w (en oet nazi lai idat|EN De liften dienen er als ebt j ït- De Post wordt uit de brie bussen gestolen. Zwervers ngen de nacht door in de tkokerruimte. In de portieken k de dt geblowed en coke gesno- rlogt Zwerfvuil hoopt zich on- en ui |ks de dagelijkse veegbeurten Door een slecht functione- I afzuigsysteem is te ruiken de buren op het vuur hebben in. In één zin: Het leefklimaat het Jacques Urlusplantsoen, op elijk feest omg aan e'nc'e van to; n zestig in Leiden Zuid-West, achteruit bij hi ti van S[ en wonder, het is de dump- ge. its van Portaal en sociale za- Een ze8t een 'gevluchte' bewo- iVaan die zich nog kan herinneren ;r an, wonen in het Jacques Urlus- wat 'tsoen wonen op stand was. en woonden er veel ambte- ei in en werc^ een zekere vorm ballotage toegepast." om, 11100 mensen van vier na- Dgsm aliteiten bevolken de 336 ïn ziit lingen in de twee joekels van ^jet van elk zes hoog. Het is and ji al door deze 'onevenwichti- soms opulatie' dat van woonge- ve ^et zoals het com- t van van woningstichting Por- vijam t11 volksmond heet, nog Zoals ivelijks sprake kan zijn. Por- uldigfzou h'er niet 20 veel buiten- ers in moeten duwen", de 1 een 70-jarige bewoonster, 3k? NiIr 20 jaar woont, het wei- rwe h üplomatiek uit. „Door al die p| itels op de balcons krijg ik ander nauwelijks zonlicht bin- ieb ze'f een redelijke sport- 'oog o'beleving en ben ook nog De tel:t bezit van een grote neni d", zegt een 56-jarige oud- slee ,ner' c^e ellende is ont- jaarlL »Maar als je wat minder de vi ie gaa idee li stevig in je schoenen staat, voel je je er eigenlijk nooit op je ge mak. Des te moeilijker is het te begrijpen dat er tot 's avonds laat heel jonge kinderen buiten spelen." Woningstichting Portaal pro beert het tij te keren. Met bewo nersfeesten, met voorlichting over woongedrag, met de in schakeling van een imam die het belang van de 'verantwoor delijkheidsrelatie van ouders met hun kinderen' onder de aandacht brengt. En in samen spraak met de gemeente is het binnenplein opgeknapt en ver rijkt met onder meer een voet- balkooi. Toch denken vooral de autoch tone bewoners dat hiermee het echte probleem, de grote aantal len buitenlanders die de flats bevolken, niet wordt opgelost. Een oud-voorzitter van de be wonerscommissie zegt: „Het JUP kan alleen worden gered als er evenwicht komt in de popu latie. Nu is dat ver te zoeken met een 80-jarige alleenstaande oma met wel tien nationaliteiten op. haar galerij. Die verstaan zich niet met haar en ook niet met elkaar. Het enige contact ver loopt via etensluchtjes. Zo'n vrouw vereenzaamt. Ze kan geen kant op. Daarvoor heeft ze het geld niet. De huur van de flatwoningen is relatief laag. be hoort tot de laagste van de stad. Zelf betaalde ik, zonder huur- subsdidie 687 gulden per maand, exclusief gas, water en licht. Een 70-jarige bewoonster: „Het wordt hier steeds erger. Vroeger was het hier netjes, nu is het een zooitje. Vooral de jeugd mis draagt zich. Er is een speciale voetbalmuur gemaakt maar die gasten blijven gewoon de gara gedeuren gebruiken. Net aange brachte planten worden uit de grond getrokken, als je op één hoog woont boven de schuren word je gek van het lawaai van geknutsel aan bromfietsen. En Het Leidse Jacques Urlusplantsoen verloedert in ene hoog tempo. Foto: Henk Bouwman de politie komt wel als je belt maar ziet niets en blijft gewoon in de auto zitten." „Buiten kom ik liever niet. Ge woon groeten is er niet meer bij. Waarom ik niet weg ga? Ik ben zeventig, die laatste jaren kun nen er ook nog wel bij. Je zal het wel niet mogen zeggen maar ik vind dat Portaal er hier niet zo veel buitenlanders in zou moe ten duwen." Bij Portaal wordt tegengespro ken dat moedwillig 'sociaal-eco nomische probleemgevallen' in het JUP zijn geparkeerd. „De woningen van het Jacques Ur lusplantsoen worden net als an dere woningne uit ons bestand geheel volgens de regels toege wezen." Toch zijn er plannen in de maak om meer grip te krijgen op het type huurder dat de corporatie in het JUP wil hebben. Portaal wacht om onbekende redenen met officiële mededelingen hier over. Het plan om de flat met de oneven nummers - aan de Coe- belzijde - geheel of gedeeltelijk om te zetten in een woon- en zorgcentrum voor ouderen lijkt in elk geval van de baan. De twee voornaamste aanwijzingen hiervoor zijn dat er van het voornemen tot zo'n ingreep al geruime tijd niets meer is verno men en dat de flats van het JUP recentelijk nog zijn opgeknapt. Portaal zou het nu over een an dere boeg willen gooien. De cor poratie wil elke flatwoning die leeg komt, toewijzen aan huis houdens van maximaal twee personen van 65 jaar of ouder. Op die manier kan er invloed worden uitgeoefend op het type bewoner. Dit is ook de enige wettelijk toegestane manier om bij de woningtoewijzing onder scheid te maken. Want de natio naliteit van een huurder mag daarbij geen criterium zijn. De leeftijd evenmin, tenzij het om 65-plussers gaat. In gesprekken over de toekomst van het JUP is ook de optie 'slo pen' aan de orde. De huidige voorzitter van de bewonerscom missie doet hier geheimzinnig over, net als de woordvoerders van Portaal. „De tijd is nog niet rijp om daar nu verder op in te gaan. Nee, ik laat me ook niet uit over mijn opstelling in deze discussie." Wat de voorzitter wél kwijt wil, is dat het niet allemaal kommer en kwel is in het JUP. „Dat er problemen zijn, is niet allemaal onwaar. Maar zelf struikel ik niet over drugsgebruikers, die zwer ver heb ik ook nog nooit gezien en ik voel me hier wél veilig. Ik ben hierin niet de enige. Ik wil de klachten niet bagatelliseren maar met een eenzijdig verhaal over het JUP wordt geen recht gedaan aan het optimisme waarmee een groep bewoners aan verbeteringen werkt. Ik weet uit ervaring dat er ook galerijen zijn waar gezamenlijk aan op lossingen wordt gewerkt" De voorzitter beschouwt het ook als een groot pluspunt dat haar bewonerscommissie 'multi-cul- tureel' is, met mensen van Ja vaanse en Marokkaanse afkomst in de gelederen. „Daarmee is een einde gekomen aan de situ atie dat louter autochtonen, die hier in de minderheid zijn, het woord namens het hele JUP voeren. Dit is een belangrijke stap op de goede weg want het JUP moet een multi-culturele samenleving worden met de na druk op 'samen'." Een 80-jarige bewoner, die in het verleden actief is geweest in de bewonerscommissie, zit op dezelfde golflengte. „In een wijk als deze is er altijd wel wat, ze ker als je gaat zoeken en bevoor oordeeld bent over buitenlan ders. Ik sluit niet uit dat er hier ook allochtonen wonen die last hebben van Nederlanders. Dat geldt in elk geval niet voor mijn allochtone buurman, ha, ha. Ach, met Nederlanders kun je de oceaan ook vervuilen. Die kwakken hun huisvuil net zo goed over het balcon. In een flat wonen, daarvoor moet je ge schikt zijn. Dóar gaat het om, niet of je buitenlander bent of niet." Voor de totstandkoming van dit verhaal zijn gesprekken gevoerd met H. Pmd'Homme van Reine, voorzitter van de Wijkvereniging Leefbaar Zuid-West, L Poelman, Y. Griffioen en R. Prins van Wo ningstichting Portaal, D. Hen derson, voorzitter van het bewo nerscomité, de bewoners W. de Gunst en het echtpaar Binnen dijken oud-bewoner J. Ras. :ei ïaddei iand g vooi digen allerli een n op Aranka de Kleyn Speeltuinvereniging derkwartier heeft niet ge- geld om de renovatie van j leeltuin aan de Anna van I instraat geheel zelf te kun- bekostigen. De eerste fase de opknapbeurt van de tuin gaat 45.000 euro kos- )it geld is nodig om de toe- n te inspecteren, eventueel wijderen en nieuwe, veilige toestellen aan te schaffen, komt er een nieuwe glij- een nieuwe omheining, ve drainage en gras in 1 of bek togen 1 in de t moslii een haria ii Us dit e recht al ter reest. plaats van tegels. De kosten zijn begroot op twee ton. De renovatie is nodig omdat de meeste toestellen niet meer vol doen aan de veiligheidseisen. Ook is de ondergrond dringend aan vernieuwing toe. Stukje bij beetje wordt de speeltuin nu veiliger gemaakt. Letterlijk, want Speeltuinvereniging Noorder kwartier heeft moeite om de fi nanciën bjj elkaar te sprokkelen. Met geld van de speeltuinver eniging zelf en van de Leidse Bond van Speeltuinen is net de nieuwe glijbaan geplaatst. Ook is inmiddels een deel van de te gels verwijderd. Maar het is niet genoeg. Voorzitter A. van der Zeeuw van de Speeltuinvereniging heeft Wijkgroep Noord om een bij drage aan de eerste opknap beurt gevraagd van 10.000 euro. Daar is nog niet officieel op ge reageerd, maar in de wandel gangen heeft Van der Zeeuw vernomen dat ze het bedrag 'aan de hoge kant vindt'. Voor de tweede fase doet de Speel tuinvereniging een beroep op de NUSO, de landelijke organisatie voor speeltuinwerk en jeugdre- creatie. Van der Zeeuw erkent dat de herstelkosten hoog zijn. „Maar als we het alleen van ei gen geld moeten hebben, komt de vernieuwde speeltuin er nooit." Tot nu toe heeft Speeltuinver eniging Noorderkwartier de be groting altijd sluitend gekregen. Dit was met name te danken aan het grote aantal vrijwilligers waar de vereniging op kon reke nen. Nu staan de zaken er heel anders voor. Het aantal vrijwilli gers is teruggelopen, weet Van der Zeeuw. „We moeten meer werkzaamheden uitbesteden, wat meer geld kost." De Zeeuw vindt de nieuwe speeltuin wel een tegemoetko ming van de gemeente waard. „Elk speeltoestel dat de ge meente in Groenoord plaatst, wordt vernield. Onze speeltuin staat binnen een omheining, dus voor de gemeente is dat juist een goede investering." Van der Zeeuw hoopt dat de in stanties de Speeltuinvereniging uit de brand willen helpen, want zoals hij zelf zegt: „Ik ben geen prater of brievenschrijver, maar een doener. Als het geld er is, zorg ik dat die speeltuin er komt." Een rubriek voor mkcfijfc nieuws uil de regio. J Telefoon; 071-5356430, Fax; 071-5321921. it initiatief is van portier iokcen 'Kurt' Sahinbas die weekeindes op de Nieuwe enmarkt zijn brood ver- t. Hij kwam met het idee susPloe8en in Leiden (naar dwijks voorbeeld) die de n orde op de straten in de instad moeten garanderen. Raad vi ams bestaan uit gediplo- in Utre de beveiligingsambtenaren g voor moeten zorgen dat er aanhol toord kan worden gestapt, de Pa aar geleden al werd het de voo tel aan de politie aangebo- kerkdiei naar daar werd niet op ge- cht in d erd. John Gerrits (23), eige- van "an portiersbedrijf Club- Interk Security waarvoor Sahin- rooms erkt, zoekt het nu samen Pax ijn personeelslid hogerop, che stut volgende maand wordt cht. itgewerkt voorstel over e gebed segen aan burgemeester ordt stil| 'a overhandigd. van gei oegen moeten in het ge- is ussen Leiden Centraal en ad van Bestraat gaan opereren. Zij ;un aan ;n er voor zorgen dat de om een 'P straat niet escaleert als het gewi noederen onder de stap- i jongeren hoog oplopen. entief werken dus", bena- :erverbin Gerrits.Als het ergens de vierii ten wordt dan is de sus- jnse en te laat. Dan moet de poli- een treden." Hij benadrukt dat rkel van >egen zich neutraal opstel- dat Wij staan tussen de politie, echt de t en het uitgaanspu- wakes i s denkt in eerste instantie Kurt Sahinbas (links) en John Gerrits maken zich sterk voor susploegen in het Leidse uitgaansgebied. Foto: Taco van der Eb aan drie susploegen van twee personen die op vrijdag- en za terdagavond moeten gaan ope reren. „De ploegen staan via een portofoon met elkaar en met de politie in verbinding. De horeca kan ze per gsm oproepen. Uit breiding naar de donderdag en zondag, 2 en 3 oktober en de Lakenfeesten zit er wat mij be treft zeker in." In overleg met de gemeente moet er invulling aan het werk van de susploegen worden ge geven. „Zo zou een ploeg bij voorbeeld in het station kunnen werken. De boel in de gaten houden, mensen een stukje be scherming geven, toeristen waarschuwen dat ze maar beter niet in een bepaalde omgeving kunnen komen en naar een goe de tent sturen. Dat soort din gen." Volgens Gerrits is dit het goede moment om het plan te presen teren. „Veiligheid staat momen teel hoog in het vaandel bij de politiek. Snelle invoering van de susploegen moet prioriteit heb ben omdat het er op straat niet gezelliger op wordt. Mishande lingen en vernielingen nemen de laatste tijd hand over hand toe." Volgens Gerrits zijn daarvoor twee oorzaken aan te wijzen. „Het drugsgebruik en de verve ling." Gerrits was vier jaar voor zitter van het jongerenwerk in de wijk Noord-Hofland in Voor schoten. „De horeca merkt dat er voor de jeugd in Leiden en omgeving weinig te doen is. Zij gaan dan in het uitgaansgebied hangen, proberen ergens bin nen te komen, worden gewei gerd en gaan dan buiten verve len. Een portier kan daar weinig aan doen want die is alleen ver antwoordelijk voor wat er in de zaak gebeurt en de politie zie je niet als het om overlast gaat." Aan de susploegen hangt na tuurlijk wel een financieel plaat je. Gerrits denkt daarbij nog niet aan een bijdrage van de horeca maar aan een subsidie van de gemeente. „Maar het is nu eerst zaak dat het voorstel aan de burgemeester wordt overhan digd. Daarna gaan we zaken doen." Eric-Jan Berendsen Vrijdag 25 April LEIDEN - De tijd is voorbij dat men met minachting de militair behandelt. De persoonlijke dienstplicht heeft daaraan gelukkig den eerste stoot gegeven. Al le standen der maatschappij zijn in 't militaire leven nu één geworden, men moet dus toejuichen elke po ging die aangewend wordt om hen bijeen te brengen en te vrijwaren van plaatsen, waar het voor hen tot verderf kan zijn. Veel is er natuurlijk noodig tot in standhouding van het Leidsche Te Huis en tot ver aangenaming der militairen. Het bestuur doet daar om, per circulaire, een beroep op de welwillendheid onzer stadgenooten en vragen hun steun voor het werk dat geheel moet worden onderhouden uit lief degaven. Het liefst zijn jaarlijksche bijdragen. Uit eenige mededeelingen blijkt dat het bezoek aan het Te Huis is toegenomen van 4500 op 6000 per sonen per jaar. De avonden worden afgewisseld - door lezingen op verschillend gebied - bijbelbespre- king - voordrachten - zang of studie. De Mil. Jonge- lings-Vereeniging brengt veel bij tot den bloei van het Huis en er gaat van haar ook een zegen uit in de kazerne. De nieuwe Leiderdorpse toneelvereniging 'To-Ver-Lei' is zaterdagavond voor de eerste ibel'. Foto: Archief Leidsch Dagblad LEIDERDORP maal voor het voetlicht getreden met het stuk 'Maril Maandag 25 april LEIDEN - Een in stemmig zwart gestoken prinses Irene was zaterdagmiddag een van de 1500 aanwe zigen, die in een stampvolle Petruskerk aan de Lam- menschansweg ademloos luisterden naar 'een stem uit de zwijgende wereld': Dom Helder Camara. De buiten zijn land grenzeloos populaire Braziliaanse aartsbisschop van Recife en Olinda vormde het mid delpunt tijdens een grootse eucharistieviering rond zijn zilveren bisschopsjubileum. Op verzoek van een goede vriend, de heer F.H.J. Mooren uit Leiderdorp, was mgr. Camara gaarne be reid tijdens zijn Europese tournee ook Leiden aan te doen om zijn talloze vrienden en bewonderaars in de gelegenheid te stellen met hem zijn 25-jarig bis schopsambt te herdenken. "Het is niet rechtvaardig de Kerk te beschuldigen van valse politiek", zo riep de kleine, tengere bisschop met luide stem uit. Wijdse gebaren onderstreepten de ernst van zijn op merking, die hij bewees met te verwijzen naar de tal loze pauselijke encyclieken en bisschoppenconfe renties, waarin regelmatig het thema vc»de gerech- tigheid in de wereld wordt benadrukt. InjRjn preek hield hij de aanwezigen, onder wie de ministers Pronk, De Gaay Fortman en Trip, Kamerleden, de commissaris van de Koningin in de provincie Zuid- Holland. mr. Vrolijk en burgmeester Vis. alsmede een tiental bisschoppen uit binnen- en buitenland, voor, dat de Kerk de laatste tijd inziet dat het haar plicht is te dienen en niet gediend te worden. "De Verenigde Naties hebben zich er rekenschap van gegeven dat er nog veel moet gebeuren in de we reld voor gerechtigheid en vrede. De Kerk moet zich dat ook goed realiseren", aldus Dom Camara. "God is gerechtigheid. Dat moge wellicht tot misverstan den leiden - er zijn er die ons uitmaken voor com munist - maar het is onze plicht". Dom Helder Ca mara benadrukte verder, dat hij grote vreugde be leeft in het oecumenisch denken. Na de eucharistieviering was er in de pastorie gele genheid tot feliciteren, waarvan door honderden ge bruik werd gemaakt. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Dam late b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Roosevdlstnmt 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15