'Snel maatregelen in Nieuweroord' Een halfpipe, een grind buis en een funbox graag Schadevergoeding bewoners Rijndijk REGIO Waal voorzitter van nieuwe denktank Aalmarktproject [de stelling! SLS pakt overlast in Pelikaanhof verder aan R1 Forum over dierenrechten door Robbert Minkhorst leiden - Dertien huishoudens aan de Rijndijk in Leiden krijgen planschade van in totaal bijna 100.000 euro. Hun huizen zijn minder waard geworden, nu de Aannemingscombinatie Leider dorp (ACL) aan de overkant van de Oude Rijn, tegenover rugby club DIOK, aan de Hoge Mors- weg, appartementen en wonin gen heeft gebouwd. De gemeen te verhaalt de schade op de aan nemer. Die protesteert. Gisteravond besloot de raads commissie ruimtelijke ordening, wonen en verkeer om de ge vraagde vergoedingen toe te kennen. Veertien bewoners had den een verzoek om planschade ingediend. De Stichting Advies bureau Onroerende Zaken, die alle planschadezaken voor de gemeente toetst, kende dertien verzoeken toe. De veertiende, bewoner H. Bo ting, sprak gisteravond in bij de commissie. Hij verzet zich tegen de afwijzing. Boting boekte suc ces: de raadscommissie gaf wet houder R. Hillebrand de op dracht om zijn zaak opnieuw te bekijken. Het adviesbureau wei gerde het verzoek van de Rijn dijker te honoreren omdat hij, toen hij in 1996 zijn woning kocht, had kunnen weten dat hij ooit nieuwe overburen zou krij gen. In de structuurvisie van de gemeente, Boomgaard van Ken nis, staat dat 'het toevoegen van gestapelde woningen langs de Rijn tussen de Stevenshof en het Morskwartier gewenst is'. De rest kón dat niet weten, omdat zij al lang op de Rijndijk woon den toen de structuurvisie ver scheen. De gemeente heeft in de over eenkomst met ACL laten vast leggen dat eventuele planschade voor rekening van de bouwer is. Tien huishoudens krijgen elk bijna 7.000 euro, drie ruim 9.000 euro, nog te vermeerderen met de wettelijke rente van een of twee jaar. Het totaal moet de aannemer betalen. In een brief aan de raadscom missie, gisteren gefaxt en uitge deeld in de raadszaal, tekent de ACL protest aan. De aannemer beweert dat hij kan aantonen dat bewoners geen schade lij den door de bouw. ACL vraagt tijd om dat in een contra-exper tise aan te tonen. „Wij hebben onze twijfels over de geuite klachten over de bebouwing en het verlies aan privacy", schrijft de aannemer. „Wij kunnen bin nen vijf weken een rapport inle veren dat onze mening beves tigt." De raadscommissie was onge voelig voor de wens van de ACL „Je weet dat dit kan gebeuren", zei D66-fractievoorzitter O. Wel ling. „De beoordeling van het planschadebureau lijkt me rede lijk". gaf J. de Haan (CDA) aan. „De brief van de ACL doet dat inzicht niet veranderen." Daar was wethouder Hillebrand het helemaal mee eens. (advertenties) Privégedrag mag burgemeesters niet de kop kosten Q Geef uw mening wwrtw.leidschdagblad.nl Tijdens werkzaamhedenj«eten tremen via een afwijkende routdWdienst- regeling rijden Als er geen treinen kunnen njden. zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Arnhem-Nijmegen Arnhem-Tiel 26 t/m 28 april Leeuwarden-Stavoren 26 april t/m 2 mei (NoordNed) Rotterdam C-Dordrecht 27 en 28 april Leeuwarden-Groningen 27 en 28 april (NoordNed) Den Helder-Schagen 28 april Haarlem-Amsterdam Sloterdijk 27 en 28 april Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl - Haal de folder aan een NS-loket Bel 0900 - 9292 0,50 pun.). Onze medewerkers staan u graag te woord. donderdag 25 APRIL 2002 leiden - De Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) gaat de Pelikaanhof nog verder aanpassen om het voor hang jongeren onaantrekkelijk te maken rond het complex te vertoeven. Zo wordt de onder doorgang aan de rechterkant van het gebouw dichtgemaakt en laat de SLS de muurtjes vóór het gebouw afbreken. Volgens F. Koster van de SLS ligt er momenteel een aanvraag bij de gemeente om de muur tjes af te breken. Datzelfde geldt voor de werkzaamheden aan de onderdoorgang. De maatregelen zijn de laatste in een reeks om overlast rond het complex zo veel mogelijk terug te dringen. De toestand rond de Pelikaan hof vyas enige tijd geleden de aanleiding van veel klachten van omwonenden maar ook van studenten die in het com plex wonen. Studentenhuisves ting had haar beleid gewijzigd en liet in het gebouw voortaan ook werkende jongeren toe. Maar dat was geen onverdeeld succes: met de nieuwe bewo ners nam het aantal 'ongure elementen' in het complex toe. De studenten klaagden over junks, dealers en ander gespuis in hun gangen. De muurtjes vóór het gebouw waren inmid dels de vaste stek geworden van een groep hangjongeren, die eveneens voor veel overlast zorgden. Vorig jaar al nam de SLS een reeks van maatregelen. Zo werd het huisvestingsbeleid ge wijzigd en liet de SLS gaten bo ren in de muurtjes voor het complex. In de gaten waren struiken geplant, zodat het de jongeren onmogelijk werd ge maakt om op de muurtjes te zitten. „Een snelle oplossing voor het probleem met de rondhangende jongeren", zegt Koster. „We wilden toen al van SLS laat de muurtjes bij de Pelikaanhof afbreken. Foto: Henk Bouwman die muurtjes af, maar dat verg de gewoon wat meer tijd." De buurt heeft de laatste tijd weinig klachten meer over overlast rond de Pelikaanhof. „Het is rustig, hoor ik van om wonenden", zegt voorzitter J. Moggré van buurtvereniging Maredorp/De Camp. Maar hij is hoe dan ook blij dat de SLS heeft besloten om het complex verder aan te passen. „Die on derdoorgang wordt nu dichtge maakt en dat vinden we prettig. Het is een raar hoekje, een sini stere plek, waar veel mensen 's avonds niet langs durfden te lopen." TV •life In het artikel over de venwedstrijd LEF, giste- deze krant, is per abuis nalist van vorig jaar ver- Niet Full Effect staat op als winnaar van de eer- orronde van dit jaar in de maar Ruud San ting met edrijf Proxy Laboratories, ijdt dan met de bedrijven lanen aan tafel, de Wolky en Telecom Today om de LEIDEN door Robbert Minkhorst leiden - Opvangcentrum Nieu- weroord in Leiden heeft nooit te veel asielzoekers gehuisvest. Dat heeft het COA, verantwoordelijk voor de opvang, D66-wethouder A. Pechtold (vreemdelingenbe leid) verzekerd. Tegelijk eist Pechtold van het COA voor de zo mer een pakket aan maatregelen die de veiligheid van minderjari ge asielzoeksters garandeert. Uit een rapport van de Inspectie Jeugdhulpverlening bleek dat er sterke aanwijzingen zijn dat meisjes worden gedwongen tot prositutie. Bovendien verklaar den bewoonsters dat ze zijn ver kracht. Pechtold heeft inmiddels met het COA gesproken. Hij was ge schokt door de bevindingen van de Inspectie Jeugdhulpverlening en Jeugdbescherming. Haar rapport schetst het beeld dat meisjes aan hun lot worden overgelaten. De inspectie maakt zich grote zorgen over de veilig heid van de jonge asielzoeksters. Tot op zekere hoogte was het gesprek met de opvangorganisa- tie 'verhelderend', aldus Pecht old. „Maar ik heb nog niet het volle vertrouwen voor de toe komst. Ik ben wel heel blij dat de problemen de volledige aan dacht van de politie hebben. Wat er nou aan seksueel verkeer is in Nieuweroord, daar zijn we nog niet helemaal uit. Het COA zegt te zijn geschrokken van het rapport. Het zegt ook dat delen ervan niet waar zijn." De wethouder meent dat er in verband met het centrum 'met twee maten wordt gemeten'. „Normen binnen het hek lijken anders dan daarbuiten. Als een meisje op de middelbare school wordt verkracht, is dat groot nieuws. Al zou maar een deeltje van het rapport waar zijn: Het kan niet zo zijn dat wat in de rest van de stad ontoelaatbaar en misdadig is, elders niet het geval is. Dat is stuitend." Pechtold heeft zijn eisen bij het COA neergelegd. „Ik wil voor de zomer een plan van aanpak waarin het COA zegt hoe ze de situatie aantoonbaar verbetert. Ik wil niet dat de gemeente dat moet controleren. Het COA moet de veiligheid in Nieuwer oord waarborgen." De instelling gaf aan dat ze ook te maken heeft met Nidos, de organisatie die de voogden toewijst aan de meisjes. Pechtold zegt dat hij daar niets mee heeft te maken. Hij vindt dat het COA zich ner gens achter mag verschuilen. „Ik wil geen formaliteitendiscus sie van wie is nou verantwoor delijk? Het COA dient ervoor te zorgen dat het goed geregeld is." De wethouder is opgelucht dat in Nieuweroord nooit teveel mensen wonen. Na lange on derhandelingen met de buurt is afgesproken dat er maximaal plaats is voor 600 asielzoekers in het opvangcentrum aan de Rijnsburgerweg. „Ik voelde me toch in mijn hemd staan. Dit is erg belangrijk voor de buurt, dat duidelijke afspraken worden na gekomen. Dat er op een gegeven moment 735 asielzoekers heb ben gewoond, is onzin. Het COA heeft dat aangetoond. Er woon den nooit meer dan 550 men sen. Vermoedelijk zijn minderja rige asielzoeksters dubbel ge teld." door Wim Koevoet leiden - De projectgroep Nieuw Aalmarktplan (NAP) is rond. Onder de 22 leden bevinden zich bekende Leidenaars uit het bedrijfsleven, de we tenschap en de cultuur. Ook de omwonenden zijn sterk vertegenwoordigd. Voorzitter is oud-wet houder C. Waal. Aan NAP de taak om het vóór 1 oktober 2002 eens te worden over een nieuw plan voor het Aalmarktgebied. NAP vergadert hierover in het openbaar en kan beschikken over een eigen onderzoeksbudget van 100.000 euro. Op de ledenlijst staan onder anderen P. Unger- Rijnbeek, directeur van de Stadsgehoorzaal en R. Visser, directeur van het Leids Vrijetijdscentrum. Geen van beiden woont trouwens in Leiden maar hun instellingen zijn gevestigd in het Aalmarktge bied. De bekende namen uit het bedrijfsleven zijn on der meer MKB-voozitter R. van Leeuwen, voorzit ter A. van Bochove van het Centrum Management Leiden en C. Verplancke, directeur van de Stich ting Stadsparkeerplan Leiden. Prof. Dr. T. van Raan, hoogleraar ontwikkeling van wetenschap en technologie aan de Universiteit Leiden, zorgt voor de wetenschappelijke inbreng. Voormalig rijksbouwmeester W. Patijn, die eerder was aangetrokken door de gemeente om het Aal marktproject te begeleiden, gaat zich ook met de werkzaamheden van de projectgroep bemoeien. Hij is uitgenodigd om zijn opvattingen over de ruimtelijke kwaliteit van het Aalmarktgebied in te brengen in de vergaderingen van de projectgroep. De projectgroep moet geschiedenis schrijven. Van het gezelschap wordt verwacht dat het een jaren lange impasse doorbreekt rondom de toekomst plannen voor het gebied tussen Haarlemmer straat, Breestraat, Vrouwensteeg en Maars- mansteeg. Begin dit jaar trok het stadsbestuur op de valreep zijn plannen in voor dit deel van het stadshart. Dit om een referendum te voorkomen. Met de tegen standers van het Aalmarktproject, verenigd in de Werkgroep Referendum, werd de oprichting van een speciale projectgroep, die een alternatief voor de omstreden plannen moet maken, overeenge komen. De Werkgroep Referendum zag op haar beurt af van een volksraadpleging. Zij had onoverkomelijk bezwaren tegen enkele onderdelen van het Aal marktproject, zoals de Boommarktgarage, een ex tra steeg plus brug en een plein en de sloop van de Aalmarktschool. Ook de grootschaligheid viel in slechte aarde. Van de projectgroep wordt verwacht dat zij met een plan komt dat op een breed draagvlak kan re kenen. De gemeenteraad neemt de uiteindelijke besluiten. Het nieuwe plan is niet referendabel. leiden - Het Leidse Juridisch Dispuut Grotius wijdt haar jaar lijkse forum in de Leidse Lok- horstkerk aan het onderwerp 'Dier en Recht'. De vraag die op dinsdag 7 mei wordt gesteld is of dieren rechten moeten krij gen die mensen nu voor zichzelf reserveren. De discussie hier over is opgelaaid na publicatie van het boek 'Darwin, dier en recht' van de Delftse hoogleraar filosofie Paul Cliteur, waarin hij het toekennen van zulke rech ten bepleit. Deelnemers aan het zijn behalve Cliteur strafpleiter G. Spong, adjunt-directeur B. Timmerman van de Landelijke Dierenbescherming, dierenarts C. Parmentier, J. Fentener van Vlissingen van het Erasmus Dierwetenschappelijk Centrum en de Utrechtse hoogleraar D. Boon. Aanvang: 20.30 uur. geleerd, oud gedaan. Dat niet alleen voor skaten, r ook voor actievoeren. Jan- Bueno de Mesquita (13) en rSnelders (14) willen ska- maar kunnen eigenlijk ner- in de Leidse binnenstad ht. En dus begon het on- emende duo een handte- igenactie. „Want we willen mooie skatebaan in de L We hebben al een hele- locaties onderzocht waar szou kunnen", aldus El- en is in. En skaten is een of life'. Of zoals Elgar zegt: erkent skaters aan hun kle- aan hun schoenen en aan luziek die ze luisteren. Je liet snel een skater tegen in die van klassieke muziek t." Maar, waarschuwt Jan- Er zijn inmiddels ook veel sen die skatekleding dra maar zelf niet skaten. Maar skaters zijn wel erg aardig." En skaters maken een hoop herrie. Als de jongens staand op hun skatebord, rollen, springen en stuiteren, worden ze vrijwel altijd weggestuurd door omwo nenden vanwege de geluids overlast die ze veroorzaken als ze weer eens halsbrekende toe ren uithalen. Janbart woont in de Drie Octoberstraat, zijn vriendje Elgar een stukje ver derop, in de Magdalena Moon- straat. „We begrijpen best dat we weg worden gestuurd. Maar daarom zouden wel ergens an ders terecht willen." Als we uit school willen skaten moeten we naar de Merenwijk of Stevenshof. Dan moet je er eigenlijk al een hele dag voor uit trekken", vindt Elgar. „In de binnenstad kun je nergens te recht." Janbart: „En zo denken wij er niet alleen over. Er zijn in deze buurt vrij veel skaters. En dat geldt ook voor andere wij ken in de binnenstad." Maar het constateren van het probleem is voor de twee jon gens niet voldoende. Ze willen ook actie. Inmiddels zijn ze daarom een handtekeningenac tie gestart. Het doel: een skate baan ergens in de binnenstad. Met tal van voorzieningen. „Op zich is er niet eens zo heel veel ruimte voor nodig. Er zou een half pipe of twee quarter pipes moeten komen, een grind buis, een funbox en dan ben je er ei genlijk al", zeggen de vrienden eensluidend. „En de onder grond moet een beetje glad zijn. Beton of zo." Het duo heeft ook al een hele lijst met locaties die geschikt zijn voor 'hun' skatebaan. Een stukje grasveld naast hockey club Roomburg, de speeltuin tussen de Rijn- en Schiekade en de Witte Singel, een grasveld nabij het industrieterrein aan de Citrusweg, een pleintje aan de Koninginnelaan, een gras veldje aan de Burggravenlaan. „En zo weten we nog wel wat locaties. Allemaal plekken waar niemand last van ons heeft, die in de binnenstad liggen en waar op dit moment niets, of bijna niets mee gebeurd", aldus El gar. „Als we genoeg handtekenin gen hebben, gaan we daarmee naar de burgemeester. Hopelijk kunnen we dan snel ergens ska ten," zegt Janbart. „En niet al leen wij, want er zijn heel veel skaters in Leiden." Rembrandt Concert Telefoon! Organisator Simon Platteel van het Rembrandt Concert dat op vrijdag 28 juni in de Hooglandse Kerk wordt gehouden, aan de lijn. „De voorverkoop begint 1 mei bij de WV aan de Stationsweg." Nog een nieuwtje: Platteel is er in geslaagd de wereldberoemde gitarist Jan Akkerman als speci ale gast te strikken. Hij comple menteert optredens van arties ten als Jan Vayne, John May, Sander van Marion en John Pouwer. Zij brengen muziek ten gehore die is gebaseerd op de Leefklimaat Urlusplatsoen jholt achteruit euwe voorzitter gr Moultaka Len - De stichting Marok- ose Unie Moultaka heeft ■nieuwe voorzitter in de per- Ti van Omar Essanoussie f Zijn voorganger Moham- MBouras heeft tijdens een tours vergadering zijn func- jergelegd. Reden daarvoor [epiek die Bouras zich voor PvdA in de gemeenteraad te veroveren. Zijn politiek |k is niet verenigbaar met inctie als voorzitter van de aanse belangenorgani- De politie heeft afgelo- icht rond drie uur een opgepakt die wordt ver- itvan woninginbraak. Ge in zagen de man in een iot van een huis aan de racht en waarschuwden fiitie. Even later kon de op de Garenmarkt worden isteerd. Van de woning Geregracht was een ruit lagen. e auto's :sen m - Bij een aanrijding op mmenschansweg waren middag drie auto's be- eme en. Een 20-jarige man uit tgeest reed achterop een aande auto van een Voor- tense (31). Haar inzittende, iveneens uit Voorschoten listige vrouw (57) werd ïekklachten naar het C overgebracht. Die auto af door tegen een voertuig Bn 88-jarige man uit Lei- e ongedeerd bleef. xy in plaats Full Effect De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Elgar Snelders en Janbart Bue- no de Mesquita kunnen ner gens terecht met hun skate board. Foto: Hielco Kuipers vele schilderijen van Rem brandt van Rijn. De entree voor het concert be draagt 20 euro. De gehele op brengst komt ten goede aan de St. Gabriëlkliniek op het Indo nesische eiland Flores. Daar moet een nieuwe generator ko men om stroomuitval in het hospitaal tegen te gaan en bo vendien is de kliniek aan reno vatie toe. Het laatste nieuwtje; Platteel heeft voor het Rembrandt Con cert een website laten maken met daarop alle informatie over het evenement: www.fsmilde- .cistron.nl/rembrandt Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13