Groot Afrikaans ffaudenetwerk ECONOMIE Winst postbedrijf TPG daalt naar 143 miljoen Bouw breekt record met merkwaardige staking 1 - Legbatterij-eieren terug via Oost-Europese omweg lol Ie 1 -c Duitse instituten: Herstel van economie krijgt vaart Zeker 1500 delicten met creditcards en bankoverschrijvingen Banken willen geen rente geven op betaalrekening Unilever verkoopt Mazola Raket klaar voor ruimtetoerist Jobhoppers roven supers leeg na korte proeftijd - fijm* !p: woensdag 24 APRIL 2002 lo: Reuters eeldscherm voor Dekenliefhebber Het Koreaanse concern nsung heeft een nieuw jdscherm gepresenteerd dat ;ens het bedrijf ideaal is ir mensen die boeken via in- iet lezen. Het platte lcd- 00 ierm kan worden opengesla- I® 1 als een boek en heeft een 00 23 derder beeld dan tot nu toe ruikelijk is. Dgere winst or Bavaria hout - Bierbrouwer Bavaria in 2001 in geslaagd het ver- 11 het voorgaande jaar om luigen in winst. De netto- ist kwam uit op 7,7 miljoen 1 tegen een verlies van 1,6 oen euro in 2000. De omzet >gmet 1,3 procent tot 340 joen euro. Het verbeterde iltaat is voor een belangrijk te danken aan een reorga- itie. Bavaria zette vorig jaar de binnenlandse markt voor eerst meer dan twee mil- 1 hectoliter bier af. De ex- handhaafde zich met 2,2 joen hectoliter nagenoeg op elfde niveau als vorig jaar. nijmegen/gpd - Op een forum debat van de werkgroep 'Land bouw en Armoede' beschreef de Veluwse boerin Henny Lager- weij recent het absurde scenario dat Nederlandse eierproducen- ten straks worden weggeconcur reerd door hun eigen, oude, leg batterijen. Nu al worden die verkocht in Oost-Europa. Landen waar de nieuwe aangescherpte dieren- welzijnswetten van de Europese Unie nog niet van kracht zijn Maar die hun eieren straks wel op de Nederlandse markt kun nen afzetten. Legbatterijen zijn vanaf 2012 de finitief verboden binnen de EU. Vanaf volgend jaar mogen in Nederland al geen nieuwe leg batterijen meer worden geïn stalleerd. „Daar is niks mis mee. Als politiek en samenleving in zetten op scharreleieren dan moet je daar als producent op antwoorden", vinden Henny Lagerweij en haai- man Jan Wil lem, voorzitter van de vakgroep pluimvee van de GLTO. Een aantal van de hier straks verboden leginstallaties blijkt al ontmanteld, schoongemaakt, opgeknapt en verkocht aan pluimveehouders in Oost-Euro pa. „Er zijn ook Nederlandse ei- erproducenten die daar zelf be ginnen", weet Jan Willem Lager weij. De 'batterij-export' heeft te ma ken met de wat tegenvallende opkoopregeling die pluimvee houders is aangeboden door het ministerie van landbouw. Pro ductierechten en afbraak van bedrijfsgebouwen worden daar in gecompenseerd. Niet het ver nietigen van de legbatterijen. En dus pikken boeren een extra graantje mee door de afgeschre ven installaties te gelde te ma ken in landen als Polen en de Oekraïne. Lagerweij: „We zijn als de dood dat die goedkopere producten binnenkomen en de productie, die hier moet voldoen aan hoge dierenwelzijnseisen, straks gaat wegconcurreren". Minister Brinkhorst meldde de Kamer twee weken geleden nog dat hij ervan uit ging dat in Ne derland en Duitsland (de be langrijkste handelspartner) bin nen tien jaar op de consumen tenmarkt uitsluitend scharrelei eren worden verkocht. Dat is wel heel optimistisch gedacht, vrezen de Lagerweijs. In de praktijk heeft de helft van de consumenten maling aan het welzijn van de kip en verkiest letterlijk meer eieren voor zijn geld. Henny Lagerweij zucht: „Men sen kunnen lid zijn van alle mo gelijke organisaties voor dieren welzijn, maar als dat het niet tot uitdrukking komt in hun koop gedrag wordt het heel erg moei lijk om producent te kunnen blijven, hier in Nederland." Op het ministerie van Land bouw weet een woordvoerder van de verhuizing van legbatte rijen. Als ze niet uit Nederland komen komen ze wel uit andere Europese landen." Maar Polen en andere aspirant EU-lidstaten zullen zich straks ook aan de nieuwe regels moe ten houden, voegt hij eraan toe. Onderhandelingen over tijdelij ke dispensatieregelingen lopen overigens nog. Jan Willem Lagerweij hoopt dat de supermarkten hun verant woording nemen en de verkoop van scharreleieren zullen stimu leren. „Ik denk niet dat ze straks boze dierenwelzijnsgroepen voor de deur willen." De consument krijgt straks meer duidelijkheid over de herkomst van de eieren. Vanaf 1 januari 2004 moet op eieren uit landen waarvan niet bekend is of het houderijsysteem voldoet aan de EU-eisen dat duidelijk worden vermeld. Afgedankte Nederlandse legbatterijen duiken weer op ii pa. Archieffoto: ANP sbruik naam n Interpay tcHT - Interpay, de organisa- lie het betalingsverkeer voor anken regelt, heeft gisteren ifte gedaan wegens mis- kvan zijn naam. In een ad- entie in een landelijke krant irteerde een bedrijf met leningen. „Geld nodig maar geregistreerd? Geen pro- in bij ons, bel voor vrijb'lij- le informatie Interpay." het telefoonnummer belt, a urocent per minuut, komt en keuzemenu terecht. Na naken van een keuze komt leller via een omweg - enige leitjes armer - weer in het fdmenu terecht. eer banen op tocht bij Enka viscosefabrikant Enka de staan 230 van de ruim tanen op de tocht. Moe- edrijf Acordis wil een deel le productie stoppen en de jendiensten aanpassen, ens de bonden houdt het ijf zich daarmee niet aan er gemaakte afspraken. Ze idrukken dat het nog geen ïitieve plannen zijn. nder doden de luchtvaart l - Over heel 2001 zijn liten de vliegtuigen die te m kregen met kwade op- ertien lijndiensttoestellen ïgelukt. Daarbij kwamen nensen om het leven. Dat uit cijfers van de Interna- I Civil Aviation Organiza- ICAO). In 2000 veronge- in achttien toestellen waar- i7 passagiers het leven ver- Volgens de ICAO vonden ongelukken plaats door le opzet, inclusief de aan- :n op 11 september. De eze cijfers van het aantal Koffers dat daardoor is ge- n is nog niet bekend. Maar lat wordt 3300 doden, on- iie 301 passagiers en 44 inningsleden. liezen dalen Amazon.com vork - Het internetbedrijf ton.com heeft in het eerste van dit jaar een netto- is geleden van 23 miljoen In dezelfde periode vorig ag dit nog op 234 miljoen zo maakte de boeken- uziekverkoper gisteravond id. Als reden voor het be- esultaat geeft Amazon een tstijging van 21 procent, imvangrijke reorganisatie le bovendien voor een nbesparing. De omzet in erste kwartaal van 2002 toeg 847,4 miljoen dollar te- luim 700 miljoen vorig jaar. iluiter komt iks te laat Adam - De consument die ciële producten als lijfren- issen of beleggingshypo- n wil kopen, dreigt de op verplichte bijsluiter met over de ingewikkelde ma- e laat te ontvangen. De 'ging Consument Geld- vreest dat kopers de bij- ipas krijgen aJs het con- al is gesloten terwijl dat al voorlichtingsfase zou en. Berlijn/ANP - De Duitse econo mie staat aan het begin van een herstel. Alles wijst erop dat dat in de tweede helft van dit jaar aan kracht zal winnen. Over heel 2002 zal de groei nog be scheiden zijn met 0,9 procent, maar volgend jaar wordt het 2,4 procent. Dat voorspellen de zes belang rijkste instituten voor econo misch onderzoek in Duitsland in hun gisteren gepubliceerde voorjaarsrapport. Het herstel begint dit voorjaar onder in vloed van impulsen voor de ex port vanuit de VS en de rente verlagingen door de Europese Centrale Bank (ECB) van vorig jaar. De instituten verwachten dat de ECB haar belangrijkste rentetarief in de komende win ter verhoogt van 3,25 tot 3,75 procent. Volgens de instituten zal de Duitse regering volgend jaar voor acht miljard euro bezuini gen om de doelstelling, een slui tende begroting in 2004, te ha len. Duitsland moest zich daar op eerder dit jaar vasüeggen om te ontkomen aan een officiële waarschuwing van de Europese Unie wegens het naderen van het maximaal toegestane begro tingstekort van 3 procent van het bruto binnenlands product. De instituten verwachten dat het tekort daalt tot 2,3 procent dit jaar en 1,6 procent in 2003. Volgens de instituten zal het ge middelde aantal werklozen da len van 3,96 miljoen dit jaar tot 3,81 miljoen in 2003. den haag/gpd - De politie heeft alarm ge slagen over een crimineel netwerk van bij na 2000 oplichters dat voor honderden miljoenen euro's fraude pleegt. Afrikanen, verantwoordelijk voor zeker 1500 delicten, maken zich onder meer schuldig aan frau de met gestolen creditcards en overschrij vingsformulieren van banken. Ook halen ze met listige trucs mensen over om te in vesteren in nepprojecten. Dat blijkt uit een rapport van het Lande lijk Bureau Fraude. Volgens dat rapport heeft de speciale politie-eenheid 1923 criminelen in kaart gebracht die zich in wisselende verbanden bezig houden met fraude. Volgens het openbaar ministerie is het bestaan van een ingewikkelde 'cel- lenstructuur' geleverd. Voorheen werd geen verband gezien tussen de vele frau dezaken waarin Afrikaanse criminelen een rol spelen. Achter de vele gevallen van oplichting en afpersing blijken met name Nigerianen te zitten, cüe in steeds wisselende samen stelling met elkaar samenwerken. Ze blij ken in vijf van de zes postsorteercentra in ons land handlangers te hebben. Die ste len spiksplinternieuwe creditcards uit postzakken, waarmee bankrekeningen van kaarthouders worden geplunderd. Alleen al in 2000 verdwenen zo 10.000 betaalkaarten. Het postbedrijf heeft in middels maatregelen genomen om de fraude te bemoeilijken. Ook stelen de bendes overschrijvingsfor mulieren uit brievenbussen en postzak ken. „Rekeningnummer en bedrag op het bankformulier worden veranderd, waarna het over te boeken geld vanzelf naar de rekening van de crimineel vloeit. Die neemt het bedrag vervolgens snel op," aldus een OM-woordvoerder. De Nederlandse Vereniging van Banken maakt zich grote zorgen om de grote hoeveelheid van kleine, vaak onopvallen de bedragen waarmee op deze manier gefraudeerd wordt, aldus directeur Blocks. De afgelopen tijd zijn zeker ze ventien geïnfiltreerde criminelen opge pakt. Fraude met vooruitbetalingen door Afri kaanse criminelen is inmiddels ook be rucht. Met listige trucs en prachtig ogen de winstverwachtingen worden personen en bedrijven overgehaald om te investe ren in bijvoorbeeld handel in olieproduc ten. Wie geld overmaakt, ziet daar vervol gens nooit meer wat van terug. Wie wei gert zijn toegezegde investering te doen, wordt niet zelden geïntimideerd of kei hard aangepakt. Volgens fraude-eenheid van de politie bestaat er een duidelijk verband met an dere vormen van criminaliteit. Geld dat verdiend wordt met oplichting, verdwijnt als investering in de drugs- en mensen handel. „De oplichterscel spat dan uit een, om vervolgens in een andere combi natie de winst uit fraude te gebruiken voor de aankoop van drugs of mensen handel," aldus het OM. Het OM vindt dat er extra mankracht en middelen moeten worden ingezet en dat banken en credit cardmaatschappijen beter moeten sa menwerken. Advies van De Nederlandsche Bank den haag/gpd - De Nederlandse banken willen geen rente ver goeden over tegoeden op be taalrekeningen en zijn tegen op gelegd gratis betalingsverkeer. Zij reageren hiermee op een voorstel van hun toezichthouder De Nederlandsche Bank dat vandaag is verstuurd aan de Tweede Kamer. Volgens het voorstel moet de klant kunnen kiezen tussen rente op de be taalrekening in ruil voor betalen voor overboekingen of gratis overboeken en geen rente. Verschillende banken zeggen dat het voorstel de kosten van de betaalrekening veel hoger maakt terwijl zij daarop nu al geld moeten toeleggen. Volgens de banken worden de kosten niet alleen gedekt met rente ontvangsten maar worden de betaalrekeningen ook gesubsidi eerd met inkomsten uit andere producten. De vereniging van de banken NVB verwacht dat de kartel- waakhond NMa niet akkoord gaat met het voorstel. Volgens voorzitter Bloks maakt de DNB zich in feite schuldig aan prijsaf spraken door gratis betalings verkeer voor te schrijven bij ren teloze betaalrekeningen. Banken kunnen dan op dat punt niet concurreren. Hoewel de betaalrekening de basis is voor alle andere bancai re producten proberen de ban ken al jaren meer geld te krijgen voor en minder geld uit te geven aan dergelijke rekeningen. Ze zeggen dat ieder product zich zelf moet kunnen bedruipen. Daarom is de laatste jaren erg veel geïnvesteerd in bankieren via internet. baikonoer - In het ruimtevaartcentrum van Baikonoer in Kazachstan werd giste ren een Sojoez-raket naar het platform ge reden waarmee binnenkort de tweede 'ruimtetoerist' wordt gelanceerd. De Zuid- Afrikaan Mark Shuttleworth draagt 20 miljoen dollar bij aan het Russische ruim tevaartprogramma om samen met de as tronauten Roberto Vettori uit Italië en de Rus Joeri Gidzenko tien dagen te mogen doorbrengen in het internationale ruimte station. Foto:AP/Mikhail Metzei den haag/anp - PoStCOUCem TPG heeft het eerste kwartaal een nettowinst behaald van 143 miljoen euro tegen 168 miljoen euro in dezelfde periode van 2001. Per aandeel daalde de winst van 41 naar 30 eurocent. De totale omzet steeg met 8,5 procent tot 2,9 miljard euro. De vanochtend gepubliceerde cijfers zijn inclusief eenmalige opbrengsten van 68 miljoen eu ro (na belastingen) door de ver koop van niet-kernactiviteiten en onroerend goed en herstruc tureringskosten in Australië. Het postbedrijf bleef goed pres teren met een omzetgroei van 7,7 procent tot 1,1 miljard euro, vooral Europese postnetwerken en data- en documentbeheer groeiden. Het meeste geld wordt nog steeds verdiend met de postbezorging in Nederland: 712 miljoen (omzetgroei van 3,9 procent). De omzet van Express nam 4,9 procent toe tot bijna 1,1 miljard. Vooral in Australië bleef die ach ter, al is volgens TPG wel flinke voortgang geboekt met een re organisatieplan. Logistiek wist een omzetgroei van 13,3 procent te boeken tot 818 miljoen euro, waaraan nieu we contracten 8,5 procent bij droegen. In de VS daalde de omzet, maar steeg de winst. Topman Bakker sprak vanoch tend van een 'bemoedigende' prestatie. „Gezien de economi sche tegenwind hebben wij ster ke resultaten behaald. Het ge voel bestaat dat er verbetering zou kunnen optreden in de tweede helft van het jaar." TPG verwacht voor heel 2002 een stijging van het resultaat van 5 tot 10 procent. rotterdam/gpd - De voorraad kast van Unilever is weer een paar producten armer. Voor 406 miljoen euro is ACH Food Com panies de nieuwe eigenaar van een aantal Amerikaanse en Ca nadese merken van het was- en voedingsmiddelenconcern. Unilever, bekend van Unox, Omo en Dove, neemt in de VS afscheid van de bak- en braad- producten van Mazola. Ook voor Argo en Kingsford's maïs zetmeel, de stroopmerken Karo en Gulden Griddle en Henri's sl- adressing is geen plek meer. In Canada vinden het maïszetmeel van van Benson's, de maïsolie van St Lawrence, de maïsstroop van Crown en Beehive en de Old Colony ahomstroop onder dak bij de nieuwe eigenaar. De merken stonden al sinds juni vorig jaar in de etalage. Ze kwa men in handen van Unilever toen het concern in 2000 voor 25,4 miljard euro het Ameri kaanse Bestfoods (Knorr, Co- nimex) overnam. De gezamen lijke omzet van de verkochte merken bedraagt zo n 350 mil joen euro en er zijn 200 mede werkers zijn betrokken bij de overname. Nieuwe eigenaar is een Ameri kaanse dochter van Associated British Foods. Die betaalt cash voor de aankoop. Unilever wilde van de merken af omdat ze niet passen in de omvangrijke reor ganisatie waarbij 1600 van de 2000 Unilever-merken verdwij nen ten gunste van de 400 sterk ste namen. tiel/gpd - Supermarkten en an dere wankelketens worden steeds vaker bestolen door job- hoppers. Dat zijn werknemers die in hun proefperiode ontslag nemen om kort daarna in te breken en hun slag te slaan. De proeftijd wordt gebruikt om de winkel van binnen uit te leren kennen. Dat bleek gisteren op de Dag van het Vakcentrum, georgani seerd door de levensmiddelen detailhandel. „Jobhoppen is de laatste nieuwe trend als het om criminaliteit in onze branche gaat," zegt voorzitter Betty Arenthals van de Nationale Winkel Raad. „Het neemt snel toe. Hele bendes zijn zo aan de gang. Daarom zijn wij een lijst aan het opzetten van bekende jobhoppers. Ondernemers moe ten de handen ineen slaan, want de criminaliteit neemt hand over hand toe." Vorig jaar werden vijf miljoen artikelen uit de winkels ont vreemd, goed voor één procent van de omzet. Arenthals constateerde dat ook het aantal kraken met grof ge weld steeds vaker voorkomt. „Een auto ramt een pui en de overvallers nemen alle waren mee. Die vind je later terug in Polen. Maar de winkelpui veran deren mag niet in verband met het stadsaanzicht." Voorzitter Herman van der Geest hekelde de overheid. „We kunnen de huidige situatie niet accepteren. Kijk naar de zwarte markt in Beverwijk of de Albert Cuypmarkt. Daar liggen de ge stolen goederen gewoon voor het grijpen, met de originele la beltjes erop voor de helft van de prijs. Als je daar heen gaat met een politiemacht kun je de tent jes achter elkaar leeghalen. Maar dat gebeurt niet." door Sylvia Marmelstein woerden - De vakbonden in de bouw bra ken vandaag hun record. Met 26 stakings dagen is de huidige werkonderbreking hun langste sinds de Tweede wereldoorlog. In vakbondsland heeft deze staking ook al de naam 'merkwaardigste staking uit de ge schiedenis' meegekregen. „Het is echt heel raar", zegt Roel de Vries, voorzitter van FNV Bouw. „Vooral omdat we al moesten staken voordat er maar onderhandeld is over een nieuwe CAO." Het conflict in de bouw draait er namelijk om dat de werkgevers niet met de bonden willen praten voordat de werknemersorganisaties beloven de reis kostenvergoeding van de 180.000 bouw vakkers te versoberen. De werkgevers willen dat punt perse niet meenemen in de CAO-onderhandelingen. Ze willen het daarbuiten en vooraf regelen. De Vries, zelf jarenlang onderhandelaar in de sector, spreekt van een 'unieke situ atie'. „Nooit eerder hebben de werkge vers een soortgelijk dictaat op tafel ge- legd." De situatie is nog gekker voor wie weet dat de bonden best wel wrillen praten over een versobering van de reisurenre- geling.Als de werkgevers kunnen aanto nen dat de vergoeding oneerlijk uitpakt voor de werkgevers wülen wij best een eerlijker regeling afspreken. Wij zouden het ook gek vinden als de werkgevers geld moeten betalen voor uren die werk nemers niet maken." Dat is namelijk wat de werkgevers bewe ren. Zij zeggen te veel geld te moeten be talen. In de huidige CAO staat dat bouw vakkers voor iedere 50 kilometer die zij afleggen tussen huis en werkplek een uur loon krijgen uitbetaald. Alleen het eerste reisuur moeten ze zelf betalen. De werkgevers zeggen dat met name bouwvakkers van buiten de Randstad veel harder kunnen rijden dan 50 kilome ter per uur. Werkgevers zouden volgens hun berekeningen bijna vier werkdagen per maand extra moeten uitbetalen voor uren die de bouwvakkers nooit hebben gemaakt. Bij een gemiddelde afstand van 100 kilometer tussen huis en bouwplaats. FNV Bouw wil een eventuele wijziging van de afspraak wél binnen de CAO rege len. „Wij willen niet met de werkgevers praten als ze een dictaat op tafel leggen. Bovendien is de huidige reisurenregeling ook tot stand gekomen in de vorige CAO. Als dan blijkt dat de afspraak niet deugt, moeten we die ook recht kunnen zetten tijdens de CAO-onderhandelingen." De werkgevers geven ronduit toe dat het niet alleen een financiële, maar ook een principiële zaak is. „Wij vinden dat als een afspraak niet eerlijk uitpakt je die ge woon moet kunnen rechtzetten. Buiten de CAO-onderhandelingen dus", zegt Jan Holleman, onderhandelaar namens dë werkgevers. Voor de vakbonden maakt het veel ver schil of de afspraak binnen of buiten de CAO wordt gemaakt. Nemen ze het on derwerp mee binnen de onderhandelin gen, dan kunnen ze het uitruilen. Ofte wel, ze zeggen dan: „Wij leveren geld in op de reisurenregeling. Besteed dat be drag dan maar aan bijvoorbeeld scholing in de nieuwe CAO." De werkgevers moe ten de kosten dan alsnog betalen. Het merkwaardige aan het conflict is dat zowel werkgevers als vakbonden na vijf weken staking nog geen kriq» lijken te geven. „Ook achter de scheMen wordt niet met elkaar gesproken", zegt werkge verswoordvoerder Paul Wouters. „Bij bij na alle andere stakingen in de geschiede nis werd wel tijdens informele bijeen komsten naar oplossingen gezocht", weet De Vries. Bij de vakcentrale FNV wordt met verba zing naar het conflict gekeken. .Als sta kingen lang duren, vragen onderhande laars vaak aan onze bestuurders om te bemiddelen of te adviseren", zegt woord voerder Paulus Plas. „Dat is nu nog niet gebeurd. Het blijft muisstil aan het front. En dat is heel merkwaardig." De bouwstaking is de langste sinds de Tweede Wereldoorlog. Het oude record stond op 24 dagen en werd in het voor jaar van 1995 gebroken. Werkgevers en werknemers ruzieden toen over de af bouw van de vut-regeling. Aan de staking van 1995 deden wel veel meer bouwvak kers mee; ruim 36.000. Op dit moment hebben 12.500 werknemers het werk neergelegd. Iedere dag komen er wel honderden stakers bij.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9