Israël ruziet met VN over Jenin BUITENLAND Argentijnse joden hebben liever oorlog dan armoe Brussel gaat virtuele misdaad aanpakken I Paus leest Amerikaanse kardinalen hard de les Geschokte Franse partijen zoeken elkaar nu wel op Crisis kost weer een Argentijnse minister de kop Zes Servische verdachten willen wel naar Den Haag Dutroux wilde nog twaalf andere kinderen ontvoeren ■ien steun voor s el Newyorkers tl [YORK - Ongeveer 50.000 lyorkers die door de aansla- van 11 september hun i hebben verloren, krijgen i steun uit het fonds voor ipeerden. Als ze niet in het en van Manhattan wonen R aar hebben gewerkt, komen O iet in aanmerking voor j 35 nvan liefdadigheidsinstel- in. Dat heeft de hulporga- tie United Way gisteren be- Igemaakt. Onder hen zijn Iyeer 9.000 voormalige me kkers van luchtvaartmaat- Ippijen en de vliegvelden iF. Kennedy en La Guardia, n de wijk Queens liggen. ing duw onthoofd '«for 'veteranen' be - Zogenoemde vetera- ■Cl) aanhangers van de rege- e ZANU-PF van de Zim- n raanse president Mugabe a ien zondag een 53-jarige 5 der van acht kinderen ont ij, omdat zij tot de opposi- ■hoorde. De echtgenoot iet slachtoffer vertelde gis- in de krant Daily News igeveer twintig activisten oning waren binnenge- 'en en zijn vrouw voor de van hun twee dochters en vermoord. Een van :oons, ook een activist de opposie, werd tijdens dangs gehouden verkiezin- 'ermoord. pil er doden door 30 Isdienststrijd dabad - B j nieuwe ge en tussen hindoes en ms in de Indiase deelstaat at zijn gisteren drie men- vend verbrand en vijf an- i gewond geraakt. Het ge- brak uit in diverse delen hmedabad, de grootste »an Gujarat. Daar laaide de februari van dit jaar op, >9 hindoes omkwamen in woensdag 24 APRIL 2002 ,f 1.1 rein die door moslims in was gestoken. Sindsdien in heel Gujarat wraakac- gen moslims. r/J* j Island pakt Palestijnen op ruhe - De Duitse politie gisteren elf mensen gear- rd die lid zouden zijn van estijnse organisatie al- id. Justitie onderzoekt de van deze groepering met loristische netwerk al- ïvan Osama bin Laden, :ft de politie laten weten. Lit( iep zou aanslagen in and hebben beraamd. De 3 1 ities volgden op een grote gra n heel Duitsland. Het Openbaar Ministerie aten weten dat al-Tawhid oize, ideologische Bring' is, gebaseerd op gressief en militant mos- idamentalisme'. 8de met pasjes liegvelden VS 4 ngton - Meer dan hon- ledewerkers van twee n l avens van Washington nak ngehouden op verden- an fraude met veilig- ■5 lil tasjes. Dat hebben bron- y j de regering gisteren ge- De arrestaties maken t van de voortdurende igne sinds 11 september gaten in de beveiliging chthavens. Personeel van f|ess 1 Reagan National Airport lies International Airport 'ceu verdacht van overtreding 3- immigratiewet en wet- het gebied van sociale leid. Ook zouden veel van ^^Jdachten hun criminele q r hebben verzwegen. □pi en bij botsing i roi ien Californië tia - Bij een botsing tus- i passagiers- en een goe- rein ten zuiden van Los s in de Amerikaanse alifornië zijn gisteren ze- ee doden gevallen. Onge- 15 mensen raakten ge- Zeker zeventig van hen ar ziekenhuizen ge- X De overige passagiers licht letsel op. Volgens loitant van de forensen- nog niet duidelijk hoe ien op hetzelfde spoor moJ waren gekomen. trainde lien FARC' igton - Het verboden epublikeinse Leger (IRA) eel uitgemaakt van een a a tionale terreurcoalitie 3J lombiaanse rebellen Btraind. Dat blijkt uit een iter 0 oek van de commissie andse betrekkingen van erikaanse Huis van Afge- [den. Zowel de IRA als Cubanen, en mogelijk de Baskische Afschei- eging ETA hebben van het FARC opgeleid len die in handen van idelingen waren. Vol- fashington is de linkse lie de Colombiaanse id al 38 jaar bevecht, een Tganisatie. door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - Een groeiend aantal Argentijnse joden houdt het voor gezien in het door politiek wan bestuur aan lager wal geraakte Zuid-Amerikaanse land, en emi greert naar Israël. De oorlogstoe stand daar nemen zij op de koop toe. De angst om het slachtoffer te worden van een Palestijnse zelfmoordactivist wint het van de uitzichtloosheid in het bankroete Argentinië. Bij aankomst op het vliegveld Ben Gurion bij Tel Aviv vallen er veel wollige welkomstwoorden. Maar anders dan in het verpau perde Argentinië worden belof tes hier wél direct ingelost. Elk immigrantengezin ontvangt meteen tweeduizend dollar aan handgeld en een 'zachte lening' voor het kopen van een eenvou dig huis is relatief snel geregeld. Een ongekende luxe vergeleken met de financiële ellende die ze achter zich hebben gelaten. Steeds meer Argentijnse joden, van jong tot oud, ontvluchten Argentinië. De meesten van hen zitten volledig op zwart zaad. Vorig jaar waren het er ruim 1.500. Voor dit jaar gaat het In ternationaal Joods Agentschap (IJA), dat wereldwijd de emigra tie naar Israël coördineert, uit van zeker 5.000. Verleden week woensdag kwamen in Tel Aviv met twee vluchten 220 Argen tijnse Israëlgangers aan. Een ab soluut record op één dag. Vergeleken met het aantal Rus sische joden is de exodus vanuit Demonstranten op de straten van Buenos Aires eisen het aftreden van president Duhalde, wiens plastic evenbeeld hier zogenaamd cocaïne snuift van een zilveren presenteerblaadje. Foto: AFP/Ali Burafi Argentinië nog altijd klein, maar de explosieve toename springt in het oog. De vestiging van het IJA in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires wordt bedolven onder immigratieverzoeken, en kan het werk nauwelijks aan. Vakantie van personeel is opge schort en de deuren staan op werkdagen tot middernacht open. De stormloop heeft de re gering-Sharon doen besluiten om extra fondsen beschikbaar te stellen om de 'aliyah' vanuit Ar gentinië in goede banen te lei den. Argentinië telt circa 200.000 jo den. De gemeenschap is de grootste in de Amerika's, op die in de VS na. De meeste joden ar riveerden kort voor Tweede We reldoorlog in het toen nog schatrijke Argentinië. Ze waren voornamelijk afkomstig uit Cen- jeruzalem/rtr-ap-gpd - De Israë lische regering verbreekt het ak koord met de Verenigde Naties over het toelaten van een onder zoekscommissie in het Palestijnse vluchtelingenkamp in Jenin op de Westoever. Israël heeft moeite met de samenstelling van de VN- missie, omdat er geen militaire deskundigen in zitten. VN-secretaris-generaal Kofi An nan is bereid tot overleg over de samenstelling van de missie, die onder leiding staat van de Finse oud-president Ahtisaari. Annan sluit niet uit dat een aantal 'ex perts' aan het team wordt toege voegd. Maar de samenstelling van de groep staat wat hem be treft niet ter discussie. Annan gaat ervan uit dat het team ko mende zaterdag alsnog naar het Midden-Oosten reist. Israël begon begin deze maand een grote militaire operatie in Jenin na een reeks Palestijnse zelfinoordaanslagen. Tijdens het offensief heeft het leger in het kamp grote verwoestingen aan gericht en dat heeft internatio naal tot grote verontwaardiging geleid. Twee topdiplomaten van de Eu ropese Unie zijn inmiddels wel welkom, nadat ze eerder nog min of meer werden genegeerd. De buitenlandcoördinator van de EU, Javier Solana, en de spe ciale gezant van de Unie voor het Midden-Oosten, Angel Mo- ratinos, hebben toestemming gekregen van de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken Peres om vandaag de Palestijnse leider Yassar Arafat in Ram all ah spreken. Intussen zeiden Israëlische en Palestijnse afgevaardigden giste ren op een bijeenkomst van mi nisters van buitenlandse zaken in het Spaanse Valencia dat zij de strijd in het Midden-Oosten willen beëindigen en zo snel mogelijk het vredesproces wil len hervatten. In een verklaring wordt verder geconstateerd dat de partijen inzien dat er geen 'militaire oplossing' van het conflict mogelijk is. Over de toestand in de Geboor tekerk in Bethlehem lijken de partijen ook nader tot elkaar te komen. Na twee rondes van on derhandelingen tussen Israëli sche officieren en Palestijnse vertegenwoordigers tonen de laatsten zich optimistisch. De Israëlische kant laat zich voor zichtiger uit. Gewapende Palestijnen houden in de kerk al drie weken tiental- len burgers en geestelijken ge gijzeld. Ze zijn de kerk inge vlucht toen het Israëlische leger de stad bezette. Israël is bereid iedereen een vrijgeleide te ge ven, met uitzondering van on geveer dertig militanten die voorkomen op een lijst van ge zochte personen. Zij zouden moeten kiezen tus sen verbanning naar het buiten land, of berechting in Israël. De Palestijnse onderhandelaars hebben voorgesteld de militan ten naar de Gazastrook over te brengen en hen daar te berech ten, mogelijk onder internatio naal toezicht. Israël maakt daar bezwaar tegen. In de afgelopen weken hebben 28 mensen kans gezien het Ge boortekerk-complex te ont vluchten. Ze vertelden dat er binnen een onhoudbare toe stand is ontstaan. Er zou grote spanning heersen tussen een groep die zich wil overgeven en militanten die dat weigeren. door onze correspondent Hans Celeijnse Vaticaanstad - „De mensen moeten weten dat er in het priesterschap geen plaats is voor mensen die jongeren schade be rokkenen." Paus Johannes Pau- lus II sprak gisteren duidelijke taal bij de opening van een bij zondere conferentie tussen de top van het Vaticaan en de Amerikaanse bisschoppen over de seksschandalen die de kerk in de VS achtervolgen. Ook duidelijk was het ongenoe gen van de paus over het door geestelijk leiders met de mantel der zwijgzaamheid bedekken van pedofiele misdragingen. De paus zei dat zij het aanzien van en vertrouwen in de kerk 'ern stige schade' hadden berok kend. De paus had tien Ameri kaanse kardinalen en drie bis schoppen naar het Vaticaan ge sommeerd om de problemen als gevolg van seksueel misbruik aan te pakken. De Amerikaanse kerk, een van de voornaamste geldschieters van het Vaticaan, heeft meer dan honderd miljoen dollar schadevergoeding moeten beta len aan slachtoffers van geeste lijken die hun lusten niet kon den bedwingen. Dat het Vati caan de zaak zwaar opneemt, werd niet alleen onderstreept door de ongewoon krachtige taal van de paus, maar ook door de aanwezigheid van negen zwaargewichten uit de Curie. Maar de krachtige taal van de paus bleek toch voor meerdere interpretaties vatbaar. Zo zei kardinaal Mahoney van Los An geles dat de boodschap niet an ders is uit te leggen dan dat er voor pedofiele priesters geen plaats is in de kerk: wie zich aan zulke vergrijpen schuldig maakt, wordt uit het ambt gezet. Zijn collega George van Chicago meende echter dat de. paus ook bedoeld kan hebben dat betrok ken priesters hun schuld van zich af kunnen werpen door be- Twee rooms-katholieke Amerikaanse kardinalen beantwoorden in Vaticaanstad vragen van de pers over de seksaffaires in hun kerk. Foto: AP/Santiago Lyon rouw voor hun zonden te tonen, naai Law, bisschop van Boston. Hij stuurde zeker twee priesters die zich aan seksueel misbruik schuldig hadden gemaakt naar andere parochies, zonder hun en in dienst van God te leven. Verschillende opvattingen on der de Amerikanen zijn er ook over het aanblijven van kardi- parijs/anp-afp - De Franse partijen zijn druk in conclaaf over samenwerking na het doorstoten van de extreem rechtse Jean-Marie Le Pen naar de tweede ronde van de presidentsverkiezingen. Het wordt immers steeds dui delijker dat de populist alleen nog maar in de race is vanwege de fragmentatie in de traditionele kampen, en niet omdat hij plotseling zo veel meer kiezers achter zich heeft gekregen. Eigenlijk heeft Le Pen maar een kwart miljoen meer Fransen verleid dan in 1995, toen hij ook al meedeed aan de race om het Elysée. En de verslagen socialist Lio nel Jospin blijkt slechts zo'n 200.000 stemmen minder te hebben gekregen dan Le Pen, een getal dat duidelijk laat zien dat hij gewoon naar de tweede ronde zou zijn gegaan als zich ter linkerzijde niet vijf andere kandida ten hadden gemeld. In het rechtse kamp heeft het overleg al tot concrete re sultaten geleid: enkele partijen hebben gisteren meteen besloten tot de vorming van een 'Unie voor de Presi dentiële Meerderheid (UPMP). Die zou eind dit jaar een echte politieke partij moeten worden, met de gaullisti sche oud-premier Alain Juppé als leider. Makkelijk was de geboorte van de unie, waarin gaullis ten, liberalen en bijvoorbeeld christen-democraten moeten samengaan, allesbehalve. Maar voor veel parle mentariërs lijkt eenheid in de strijd tegen Le Pen voor rang te krijgen op de angst voor 'eenheidsworst', zoals de christen-democraat Francois Bayrou het plan eerder noemde. Iedereen kijkt al naar de Kamerverkiezingen van juni. De UPMP wil dan in alle 577 kiesdistricten één kandidaat stellen, en zo versnippering voorkomen. Daar zou een kandidaat van Le Pens Front National immers van kunnen profiteren. Het linkse kamp is minder ver met de integratieplan nen, terwijl de nood daar eigenlijk hoger is. Socialisten en groenen voeren druk overleg over gemeenschappe lijke kandidaten bij de verkiezingen van juni. Bij ex treemlinks wordt zelfs gesproken over een fusie van de twee trotskistische partijen LO en LCR. De twee kandi daten, Arlette Laguiller en Olivier Besancenot, waren sa men goed voor ongeveer 10 procent van de zondag uit gebrachte stemmen. Intussen likt de Franse communistische partij (PCF) haar wonden. PCF-kandidaat Robert Hué heeft in de eerste ronde niet eens 4 procent gehaald, en dat brengt de partij op de rand van het faillissement. In Frankrijk betaalt de staat campagnekosten terug als een kandi daat tenminste 5 procent haalt. De PCF ziet dus niets terug van de 8,3 miljoen euro die de stembusstrijd heeft gekost. De PCF rekent nu op gulle gevers, want banken willen de partij ook al geen lening meer verschaffen. Chirac wil intussen geen televisiedebat aangaan met Le Pen. Dat heeft de president gisteravond gezegd. „Met intolerantie en haat is er geen uitwisseling, geen com promis en geen debat mogelijk aldus Chirac. Le Pen is razend over de weigering. Hij vindt dat Chirac inbreuk maakt op de onpartijdigheid die hij als staatshoofd zou moeten verdedigen. Geen regel schrijft overigens voor dat de kandidaten een openbaar debat zouden moeten houden. Voor de tv gaf Le Pen nog eens zijn ideeën over wat er op korte termijn met Frankrijk moet gebeuren. Aller eerst wil hij het land uit de EU halen. De grenzen gaan weer dicht en immigranten moeten terug. Er moet een voorkeur voor Fransen gelden bij de verdeling van werk. subsidies of woningen, terwijl buitenlanders de voor keur krijgen als er ontslagen vallen. Uiteraard is er ook de onveiligheid. Daartegen wil Le Pen als afschrikking opnieuw de doodstraf instellen. traal- en Oost-Europa. Velen wisten zich op te werken tot de brede middenklasse die Argenti nië tot voor kort onderscheidde van de rest van Latijns Amerika. Maar met de onstuitbare verloe dering en stijging van de werke loosheid zijn tallozen afgedaald tot rond de absolute armoede grens. Velen zitten daar al on der, want Argentinië ontbeert een sociaal vangnet. Circa 1.700 joden verloren hun huizen omdat de hypotheek niet meer op te brengen viel. Tallo zen, onder wie hele gezinnen, overleven met de moed der wanhoop in gore pensionnetjes in achterstandwijken, en niet zelden is een park of brug het trieste eindstation. Het recente faillissement van drie joodse banken heeft dit effect nog ver sterkt. Het leger joden dat socia le bijstand krijgt vanuit de eigen gemeenschap is het laatste jaar gestegen van 4.000 tot 20.000. Maar volgens ingewijden ligt het aantal nieuwe armen onder jo den op 50.000. Velen durven uit schaamte niet voor hulp aan te kloppen. Beatriz Goldenberg en haar man Carlos zetten zich hier over heen. Ze moesten wel, nadat ze door de crisis hun banen verlo ren. „We hadden een fijn huis en twee salarissen, maar dat al les zijn we kwijt geraakt", vertelt de moeder van twee pubers. Is raël was voor het gezin de enige optie. Wat de crisis in Argentinië hen ontnam, hoopt het gezin snel te realiseren in Israël. Het is van vooraf aan beginnen. Bea triz: „Israël heeft wat Argentinië niet biedt: toekomst en mense lijke waardigheid." buenos aires/afp-rtr - De Ar gentijnse minister van economi sche zaken Lenicov is gisteren opgestapt. Hij deed dat uit pro test tegen de weerstand in het Argentijnse Congres tegen een wet die de ineenstorting van het Argentijnse financiële systeem moet voorkomen. Door de beslissing van Lenicov is de positie van het gehele kabi net, maar ook die van president Duhalde, wankel geworden. Le nicov kreeg forse kritiek op zijn plan om 29 miljard dollar aan bevroren tegoeden om te zetten in staatsobligaties. De regering wil daarmee de benarde financi ële positie van de banken ver lichten, die het gehele financiële systeem in Argentinië bedreigt. Nog altijd willen Argentijnen massaal hun geld opnemen, om er maar zeker van te zijn dat ze het niet kwijtraken. Het volk is woedend omdat de overheid in afwachting van goedkeuring van het plan van Lenicov de banken en wisselkantoren heeft geslo ten. De onrust in de straten be gint dan ook weer de kop op te steken. Linkse partijen en orga nisaties willen morgen een grote protestmars houden naar het presidentiële paleis. Ze zullen daar het aftreden eisen van Duhalde. Velen verwachten dat hij blijft, en vervroegde presidentsverkie zingen zal aankondigen in een poging een uitweg te vinden in de crisis waarin Argentinië zich al maanden bevindt. Sinds eind vorig jaar is het land feitelijk fail liet door een enorme schulden last. belgrado-den haag/afp-anp - Zes Serviërs die gezocht worden door het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag, zijn bereid zich vrijwillig bij die instelling te ver voegen. Ze krijgen daarvoor vijf tien dagen de tijd, zo zei de Joe goslavische staatsecretaris van justitie gisteren. Het gaat om ex-bevelhebber ge neraal Dragoljub Ojdanic, de voormalige federale vice-pre- mier Nikola Sainovic, twee lei ders van Serviërs in Kroatië, Mi lan Martic en Mile Mrksic, en voorts Vladimir Kovacevic en Momcilo Gruban. De premier van de deelstaat Servië, Zoran Djindjic, voorspel de gisteren dat de meeste van de 23 gezochte Serviërs binnen twee tot drie weken in Den Haag kunnen zijn. Sommigen komen de komende dagen, meende Djindjic. Hij zette in 2001 de voormalige president Milosevic op een toestel naar Den Haag, ondanks het oordeel van opperrechters die de uitle vering voorlopig hadden verbo den. De meestgezochte Serviërs op dit moment zijn Ratko Mladic en Radovan Karadzic. Karadzic liet via een woordvoerder weten dat hij alle aanklachten tegen hem en andere Serviërs niet er kent, en dat hij zich nooit vrij willig bij het tribunaal zal mel den. Hij zou sinds 1995 onder gedoken zitten in het oosten van Bosnië. Pogingen van de de VN- troepenmacht SFOR om hem te pakken, zijn tot nu toe mislukt. brussel - De van ontvoering en moord verdachte Mare Dutroux zou hebben geprobeerd veel meer kinderen te kidnappen dan de zes gevallen die tot nu toe bekend zijn. Volgens de Bel gische justitie heeft hij begin ja ren negentig in Brussel, Kortrijk en diverse plaatsen in Wallonië nog twaalf kinderen proberen op te pikken, zo melden diverse Belgische media. Tot dusver is bekend dat Dutroux, die sinds augustus 1996 vastzit, zes meisjes heeft ontvoerd, opgesloten en ver kracht. Vier van hen overleefden dat niet. Bij de twaal anderen zou het gaan om jonge tot zeer jonge kinderen, onder wie een meisje van vier. De meesten hebben volgens de procureur van Neufchateau, Michel Bour- let, hun aanvallers herkend. Bourlet betrekt ook Michel Ni- houl erbij. Deze Brusselse za kenman zegt dat hij alleen indi rect met Dutroux zaken deed over auto's. Volgens de procureur stelt de rol van Nihoul, die een tijdje gevan gen heeft gezeten maar nu op vrije voeten is, veel meer voor. Waar Dutroux de leidende rol zou hebben in de ontvoeringen, zat Nihoul achter allerlei illegale drugs- en wapenzaken. Deze twee dossiers kunnen niet los gekoppeld worden, zo blijkt uit de eindvordering van Bourlet. Daarom vindt hij dat Nihoul, die hij als bendeleider neerzet, net zozeer berecht moeten worden als Dutroux, zijn ex-vrouw Mi- chèle Martin, en twee andere mannen, Martin Lelièvre en Ge rard Pinon. Bourlet heeft de zaak nu doorverwezen naar de onderzoeksrechter. Onduidelijk blijft wanneer het proces tegen Dutroux en zijn vier medever dachten gaat beginnen. wandaden te rapporteren aan justitie. Law zelf heeft kenbaar gemaakt niet te zullen aftreden, maar een aantal van zijn colle ga's denkt daar anders over. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Het moedwillig in de soep laten lopen van een chat- sessie met prins Willem-Alexan der en Méxima is geen mislukte grap, maar een serieuze mis daad. De Europese Commissie vindt het hoog tijd dat de EU- lidstaten ernst maken met de aanpak van 'cybercrime', het in breken in netwerken en het be rokkenen van schade aan com puter-informatiesystemen. Daarvoor is het volgens 'Brussel' nodig dat alle landen hun wet geving aanpakken en op elkaar afstemmen. Volgens Europees Commissaris Vitorino van justitie is er bij de lidstaten veel te weinig kennis over de virtuele misdaad en is de ervaring met de bestrijding ervan gering. Bovendien hante ren alle landen verschillende strafmaten en -defUitie: Sinds 11 septembCT is de be langstelling voor de virtuele misdaad sterk toegenomen. In december zette de EU cybercri me op de lijst van misdrijven waarvoor uitlevering tussen lid staten sterk is vereenvoudigd. Maar dat betekent wel dat de vijftien landen sluitende afspra ken moeten maken en nauwer moeten samenwerken. Gisteren diende het dagelijks bestuur van de Unie een voorstel in waar de ministers van justitie het voor eind volgend jaar over eens moeten worden. Voor ernstige gevallen van cy bercrime moet in alle lidstaten de maximum-gevangenisstraf minstens vier jaar zijn. zo vindt de Commissie. Dat is bijvoor beeld zo als er sprake is van een misdadige organisatie, of wan neer de misdaad ernstige eco nomische gevolgen heeft.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7