PvdA: Verlofkaart voor 18-jarige BINNENLAND 2 'Best moeilijk als alles om moeders agenda draait' - Ot: QJ 1 l,pt _J i bi Vereenvoudigen combinatie zorg en werk inzet kabinetsformatie Britse toerismecampagne Gezin blijft het grote ideaal Vrijwilligerswerk vooral het domein van ouderen Eis van achttien jaar cel in moordzaak neurologe Nieuwe inspectiedienst waarschuwt gemeenten Aanhoudende problemen slachtoffers vuurwerkramp 'Volendam deed te weinig aan brandpreventie' - tser overlijdt na tsing met trein tip: en vond risico jpen te groot )mi lC 115 ■r nsi •am - Burgemeester Co- eft tijdens de anti-Israël stratie in Amsterdam 'gen grootschalig in te Hij heeft dat echter ege gelaten wegens ris- de zaak zou escaleren, hij gisteren tijdens de mmissie Algemene Za- 13 april gingen duizen- nsen in Amsterdam de p tegen het geweld van i bezet gebied. De de- atie liep uit op rellen, involdoende is ingegre- itkende Cohen. woensdag 24 APRIL 2002 pancras - Een ongeluk op spoorwegovergang gister end in het Noord-Holland- it Pancras heeft het leven aan een fietser. De 13-ja- ongen stond te wachten tde gesloten spoorbomen, nel unnen wegrijden t trein uit Alkmaar was ge- eerd. Toen die voorbij was, e de jongen de overgang )p dat moment kwam uit genovergestelde richting tre n aan. igelijk ontslag Ituchtmilitairen haag - De landmacht is intslagprocedure begon- legen negen onderofficie- lie vorige maand door de lire kamer van de recht- in Arnhem werden ver leid wegens ontucht met ngen. Tien militaire in- teurs van het Schoolbatal- an de Generaal Spoorka- >in Ermelo kregen toen ivaardelijke celstraffen tot t neken en geldboetes tot 750 ,Een van de tien is inmid- zelf opgestapt. uda krijgt igheidsdienst ia - Gouda krijgt een veilig- I dienst. De speciale dienst orde en veiligheid bestaat rtig stads wachters, mi- nspecteurs en parkeer- l Iers en moet strenger toe- op de veiligheid in de stad. ns burgemeester Cornelis ER t de stad onveilig gemaakt verschillende groepen van lamelijk Marokkanen, die egelmatig schuldig maken emielingen, straatroof, ge- overlast en auto-inbraken. h vergoeding OV-vertraging aag - Studenten met een kaart krijgen toch een evergoeding bij vertragin- in treinen. Minister Her- (onderwijs) heeft daar op ingen van de Tweede Ka- Isnog afspraken over ge- met de Nederlandse wegen. De nieuwe OV- art voor studenten kent 'rruiming van de reismo- leden op vrijdag. Met na- merleden Rehwinkel en Eurlings (CDA) had- ierop aangedrongen. uwe verdachte itituee-moord De Alkmaarse re- ie heeft onlangs een 37- man uit Broek op Lange- ingehouden. De politie ikt de man ervan betrok- zijn geweest bij de dood n 21-jarige prostituee uit a in februari 1996. De werd in Alkmaar door isdrijf om het leven ge- De politie heeft de man akt op grond van nieuwe jzingen. e aanstelling :se wethouder rt - Ferwerderadiel is de gemeente in Nederland :n Duitse wethouder, a Wijbenga-Klein- dt (45) heeft een Duits ort, maar woont al sinds Friesland. Volgens de ese regels mag een Duits lurger een wethouders in Nederland bekleden. ;a is niet van plan haar liteit te laten verande- sniet-Nederlandse mag stemmen tijdens de par tsverkiezingen. Wel mag rstem uitbrengen bij ge- eraads verkiezingen dierfokkerijen torzaken stank m/nijmegen - Pelsdier- ijen veroorzaken veel verlast in het westelijk n Nijmegen. Ook vuil- ïder ARN en twee water- ngen zorgen voor veel Dat blijkt uit een rapport ipdracht van de provin- derland en de gemeen- megen en Beuningen is ct. De overheden gaan port gebruiken om als in Nederland een geur- vast te stellen. Dat kan 'loed zijn op de mogelij- iging van een bedrijf, om het woongenot te en, aldus de provincie. den haag - Het gezin is terug in de poli tiek. Uit een gisteren gepresenteerd rap port van de Nederlandse Gezinsraad blij ken de verkiezingsprogramma's prominent aandacht te besteden aan het gezinsleven. Hoe combineren politici zelf hun drukke bestaan met een gezinsleven? Agnes Kant en Otto Vos zijn allebei Ka merlid. Zij namens de Socialistische Par tij (SP), hij voor de WD. Bij Kant thuis neemt manlief de zorgtaken voor het be langrijkste deel voor zijn rekening, bij Vos is het zijn wouw die kookt, wast en op voedt. Toch hechten beide Kamerleden sterk aan het gezinsleven. „Ik vraag mij elke dag af hoe ik het werk met mijn ge zin combineer", bekent Kant. De SP'er overnacht één dag in de week in een ho tel in Den Haag. Ze woont in Doesburg met haar man en dochters van 9 en 10 jaar. „Doordat mijn man zijn bedrijf aan huis heeft, neemt hij de zorgtaken op zich." Vos legt het accent op zijn werk, pas daama komt de thuissituatie. „Mijn werk dient het gezin. Ik zie het als mijn grootste verantwoordelijkheid om als kostwinner op te treden", zegt hij. Zijn vrouw werkt in deeltijd en is er voor hun vier zonen. „Wij hebben ervoor gekozen dat zij de zorg voor het gezin als belang rijkste taak ziet. Mocht mijn vrouw aan geven meer te willen werken, dan ben ik bereid om in het gezin bij te springen." Het gezin is terug in het brandpunt van de belangstelling. Weliswaar is het tradi tionele beeld van huisje-boompje-beestje verlaten, maar de normen en waarden van een hecht samenleven staan bij veel Nederlanders weer voorop. Een door KP- MG Ebbinge uitgevoerde studie onder vijfduizend jonge managers is in dit ver band veelzeggend: hard werken en veel geld verdienen is niet alles. „Gezin en fa milie zijn voor jonge leidinggevenden het belangrijkst", luidt de conclusie. Ook de politiek is doordrongen geraakt van het belang van het gezin voor de sa menleving, meent Ema Hooghiemstra van de Nederlandse Gezinsraad. Ze ana lyseerde de voornemens van de politieke partijen en was aangenaam verrast. „Het gezin is prominent aanwezig in alle verkiezingsprogramma's. En je kunt wel zeggen: Kamerbreed", lichtte ze het gis teren gepresenteerde rapport van de Ge zinsraad toe. Het 'Werk, werk, werk', waarmee premier Kok de toon zette voor de paarse kabinetten, is uit. In is 'een 24- uurs goed leven' (PvdA)' of een 'Plan Ontspanning Samenleving' (Groenlinks). Hooghiemstra zegt dat, waar het gaat om zaken als zorg en arbeid, opvoeding en kinderopvang, de meningen 'erg op el kaar zijn gaan lijken'. En wat tevens opvalt: „Er is een soort aversie ontstaan tegen het individuele model", aldus Hooghiemstra. Zij wijst er op dat zelfs Groenlinks en de SP, partij en die niet bekend staan als pleitbezor gers voor het gezin als hoeksteen van de samenleving, waarschuwen voor een overdreven individualisering. Druk hebben politici het als geen ander. Toch proberen zij voor zichzelf de juiste combinatie te vinden. Agnes Kant heeft niet het gevoel dat het gezinsleven haar ontschiet. „Mijn dochters vinden het in teressant als ik op de televisie ben. Aan de andere kant hebben ze er moeite mee dat alles om moeders agenda draait." Om meer tijd thuis door te brengen, hoort de vrijdag bij haar weekeinde. „Ik maak dan dezelfde afweging als voor het weekeinde: is het belangrijk, dan ga ik werken. Het resultaat is dat ik de helft van mijn vrijdagen thuis ben." Otto Vos reist doordeweeks van Driehui zen naar Den Haag en ook het weekein de gaat vaak op aan werken. „Om de band van het gezin sterk te houden, heb ben wij gezamenlijke 'maaltijdmomen ten' ingepland. Dat acht ik van groot be lang, want ik zet vraagtekens bij de hechtheid van een aantal Nederlandse gezinnen. We moeten oppassen dat we straks niet leven naar Amerikaans model, waarin het huishouden een hotel is." Wat SP-Kamerlid Kant tegen staat, is dat het werk van haar en haar man gevolgen heeft voor haar dochters. „Het is een handicap dat mijn man, net als ik, hele dagen werkt. We moeten gebruik maken van buitenschoolse opvang, terwijl de kinderen daar eigenlijk te oud voor zijn. Ik vind het bovenal pijnlijk dat mijn dochters door mijn baan beperkt worden in hun keuzes. Ze worden bijvoorbeeld verplicht om te spelen met de kinderen van de buitenschoolse opvang". Volgens WD'er Vos boet het gezinsleven aan waarde in als beide ouders een volle dige baan hebben. „Het is niet goed als voor kinderen continue buitenschoolse opvang moet worden geregeld. Het ge zinsleven moetje niet zien als iets van zelfsprekends waaromheen je andere ac tiviteiten kunt plannen." den haag/anp - De PvdA wil alle Nederlanders op hun achttiende verjaardag een strippenkaart ca deau doen, die recht geeft op al lerlei vormen van verlof. De strip pen kunnen worden gebruikt voor zorg-, adoptie-, ouder- schaps- en bevallingsverlof. Het plan komt uit de koker van een vijftal Tweede-Kamerleden van de PvdA en is de inzet van de sociaal-democraten voor de formatie van een nieuw kabinet. Ze zijn ontevreden over de re sultaten die D66-staatssecretaris Verstand van sociale zaken de afgelopen vier jaar heeft geboekt om het mensen makkelijker te maken werk en zorg voor kinde ren of zieke naasten te combi neren en er af en toen een tijdje tussenuit te gaan. De PvdA wil de verschillende re gelingen die er nu zijn bundelen en uitbreiden. Eerder al presen teerden het CDA en D66 plan nen voor meer vormen van ver lof, maar die schieten volgens de sociaal-democraten tekort. De 'tijdkaart' bevat alle bestaan de wettelijke verlofdagen, zoals ouderschapsverlof, kortdurend zorgverlof, adoptieverlof en kraamverlof. Met het aantal ja ren dat iemand werkt, neemt het aantal verlofdagen toe. Een aantal van die dagen is gereser veerd voor vaste doelen (scho ling en zorg) en een aantal is vrij te besteden. Aan de tijdkaart is het recht op inkomenscompen satie verbonden. In aanvulling op de strippen kaart kunnen mensen in de PvdA-plannen ook verlofsparen via CAO-afspraken (vakantie en flexibel pensioen) en individuele regelingen. Sparen kan in tijd en in geld. De overheid zou men sen die het verlof opnemen een belastingvoordeeltje moeten ge ven. Voor een goed overzicht van het totaal aantal verlofdagen wil de PvdA voor iedereen de 'Eurovlootrekening' in het leven roepen, een soort spaarbank boekje met vrije tijd. Verder wil de PvdA goede scho ling bevorderen door onder meer jongeren met een vmbo- diploma een bonus te geven om ze te stimuleren door te stude ren. Om werk en zorg voor kin deren beter te kunnen combine ren, bepleiten de sociaal-demo craten uitbreiding van de kin deropvang en gegarandeerde lussenschoolse opvang binnen vier jaar. gouda - Groot-Brittannië is gisteren de campagne 'Only in Britain, only in 2002' gestart. Doel is om meer toeristen te trekken. In Gouda kwam een groep oer-Britse doedelzakspelers en taxichauffeurs op de Grote Markt bijeen om de start van de campagne - opgezet door overheid en bedrijfsleven - op het Europese vasteland in te luiden. Foto: ANP/Jasper Juinen den haag/gpd - Een gezin met kinderen blijft onverminderd het ideaal van het overgrote deel van de Nederlandse be volking. Niettemin is er sprake van duidelijke veranderingen. Het traditionele huwelijk maakt plaats voor een moder ne vorm van samenleven, zo blijkt uit gegevens van het Ne derlands Interdisciplinair De mografisch Instituut (NIDI) in Den Haag. Het NIDI onderzocht de ver schillen tussen 'het ideale ge zin' in 1990 en in 2000. Bijzon der is dat twee moeders of twee vaders geschikter worden geacht om kinderen op te voe den dan een alleenstaande ou der. Andere opvallende gegevens van het NIDI: In 1990 wilde ruim de helft van de Nederlan ders direct trouwen. Anno 2000 is dat gedaald tot 18 pro cent; 55 procent geeft de voor keur aan eerst samenwonen en dan trouwen (1999 eender de). De beste gezinsvorm bestaat nog steeds uit vader en moe der, wel (93 procent) of niet getrouwd (89 procent). Éénou dergezinnen bungelen onder aan (14 tot 17 procent). Zo'n 10 procent wil niet trou wen, maar slechts samenwo nen. Dat is tweemaal zoveel als in 1990. Bij LAT-relaties is eveneens sprake van een ver dubbeling (9 procent in 2000). Echtscheidingen zijn in de loop van de jaren negentig normaler geworden. Toch is de afkeer in dat decennium groter geworden. Noemde in 1990 nog 33 procent het 'erg slecht', in 2000 was dat percentage op gelopen tot 39. Een kwart van de mensen vindt nog steeds dat bij gezins uitbreiding de vrouw (tijdelijk) moet stoppen met werken. tilburg/anp - Steeds minder jongeren zijn enthousiast te krij gen voor vrijwilligerswerk. On geveer de helft van al het werk is in handen van mensen tussen de 55 en tachtig jaar oud. Het aandeel van de jongeren is de afgelopen jaren teruggelopen tot iets meer dan een kwart. Dat blijkt uit het onderzoek "Vrijwilligers in soorten en ma ten II', dat in opdracht van het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport door de Katho lieke Universiteit Brabant (KUB) is uitgevoerd. In 1985 deed nog 38 procent van de jongeren vrij willigerswerk. Dat was toen zelfs hoger dan het percentage van de ouderen (35 procent). De belangrijkste reden voor de verschuiving is volgens de on derzoekers dat generaties van voor 1950 zich meer identifice ren met een maatschappelijke of levensbeschouwelijke stro ming. Ook is er de afgelopen ja ren een afname van het aantal vrijwilligers. Dat komt bijvoor beeld door een toenemend tijd gebrek, speciaal onder werken de mensen, en een verschil in mentaliteit tussen oudere en nieuwe generaties. De onderzoeksgegevens zijn af komstig van een landelijk tijdbe- stedingsonderzoek over de pe riode najaar 1985 tot 2000, on der mensen van twaalf jaar en ouder. In de jaren tachtig deed nog bijna een op de drie Neder landers wekelijks vrijwilligers werk. In 2000 was dat een op de vier. De vrijwilligers zijn per week ruim vijf uur kwijt aan de werkzaamheden, die steeds va ker overdag en minder vaak 's avonds gebeuren. Mannen en vrouwen zonder werk of drukke gezinstaken zijn de meest actieve vrijwilligers. Hun opleiding is vaak boven het gemiddelde niveau en ze leven veelal van een bescheiden inko men. Ze gunnen zich vaak weinig tijd voor hun eigen hobby's en kij ken erg weinig televisie. Verder is deze groep vaak gelovig, met name protestant. den bosch/anp - Bij de recht bank in Den Bosch heeft officier van justitie Bos gisteren achttien jaar cel geëist tegen een 56-jari- ge verdachte. Hij wordt verdacht van moord op zijn echtgenote Ingrid van Gantvoort en poging tot doodslag op zijn 17-jarige dochter Femke. Van Gantvoort was neurologe in een ziekenhuis. Ze werd in de nacht van 29 juli vorig jaar doodgeschoten terwijl ze in bed lag te lezen. De dader vuurde ook drie kogels af op haar doch ter, die zwaar gewond achter bleef. De dochter verklaarde dat zij vlak voor de aanslag haar ou ders ruzie hoorde maken in de slaapkamer en ze meende later de schutter te herkennen als haar vader. Uit onderzoek blijkt dat de moord door een bekende moet zijn gepleegd. Het huwelijk tussen Van Gant voort en de verdachte liep ten einde en er was geregeld ruzie over geld. De verdachte was op vaarvakantie met zijn vriendin op de dag van de moord. Maar volgens de officier is hij terugge komen om zijn vrouw van het leven te beroven. Daarbij werd hij betrapt door zijn dochter. Van schrik zou hij haar ook heb ben beschoten. De advocaat van de verdachte pleitte voor vrijspraak. Hij noemde het politieonderzoek 'onprofessioneel en vooringeno men'. Aan de verklaringen van de dochter mag volgens hem geen waarde worden toegekend, omdat deze sterk wisselen. De raadsman bestrijdt ook dat het meisje haar vader herkend kan hebben, omdat zij aan een oog blind is en de ruimte onverlicht was. Volgens de advocaat is het niet ondenkbaar dat de moord op Gantvoort een wraakactie was. Begin jaren negentig werd de neurologe veroordeeld tot dood door schuld nadat ze een medi sche fout had gemaakt. Ze kreeg geen straf opgelegd. De politie kreeg na de moord een anonie me tip die in die richting wees. Maar die tip zou volgens de ad vocaat onvoldoende zijn uitge zocht, omdat de politie er al vanuit ging dat de echtgenoot van Gantvoort de dader was. De rechtbank doet uitspraak op 7 mei. door Rudi Buis den haag - Gemeenten, politie- en brandweerkorpsen die on voldoende doen om rampen te voorkomen, krijgen vanaf 1 mei de nieuwe Inspectie Openbare Orde en Veiligheid (IOOV) op hun dak. De inspectie kan zelf geen sancties opleggen. Maar autoriteiten die waarschuwin gen in de wind slaan, worden met behulp van andere instan ties en negatieve publiciteit wel degelijk aangepakt. Het verscherpte toezicht is een gevolg van rampen als de vuur werkexplosie in Enschede en de cafébrand in Volendam. In rap porten geeft de pas opgerichte dienst de zwakke en sterke pun ten van gemeenten aan op het terrein van rampenbestrijding. De inspectie draagt ook meteen oplossingen aan. Maar het ge meentebestuur is niet verplicht die ook direct uit te voeren. Gemeenten die de conclusies in de lade opbergen, nemen echter wel een risico. „Zodra het om serieuze zaken gaat, trekken we aan de bel bij de provincie. Door nieuwe regels kan die de gemeente straks dwingen stap pen te ondernemen", zegt René Husmann, hoofd van de inspec tie. Misschien nog wel pijnlijker is het dat gebrekkig veiligheids beleid op straat komt te liggen. De rapporten worden immers standaard openbaar gemaakt en gaan met persbericht richting media. „Dan mag de gemeente de bevindingen aan de burgers uitleggen." Husmann wil niet al te veel 'de politieagent uithangen naar ge meenten'. Ze hebben het al druk genoeg, stelt de IOOV-baas. Hij start komende maand met 32 medewerkers. In 2003 moeten dat er maximaal 48 zijn. De inspectie denkt niet dat bur gemeesters, politiecommissaris sen en brandweercommandan ten het toezicht ervaren als een - nieuw - blok aan hun been. De dienst voert regelmatig overleg met deze overheidsorganen. „Ze vinden het juist belangrijk dat een buitenstaander objectief naar hun organisaties kijkt." Beleid bedreigt brandweerkorps De rijksoverheid moet brand weerkorpsen niet overspoe len met rapporten, nieuwe regels en beleid. Dat hindert de korpsen zich te ontwikke len. Voorzitter D. Berghuijs van de Nederlandse Vereni ging voor Brandweerzorg en Rampenbestrijding (NVBR) zei dit gisteren in Den Haag bij de presentatie van de nota over brandweerzorg in de toekomst. Volgens hem is de komende jaren 270 miljoen euro nodig om de brandweer te moderniseren. Rijk en ge meenten zijn verantwoorde lijk voor de financiering van de regionale rampenbestrij ding. De NVBR pleit ervoor de financiering bij een over heid, het rijk, onder te bren gen. Dit zou de slagvaardig heid bevorderen. Staatssecre taris De Vries (binnenlandse zaken) pleitte er eerder al voor structureel 100 miljoen euro extra aan de brandweer zorg te geven. enschede/gpd - Met veel slacht offers van de vuurwerkramp in Enschede gaat het beter dan di rect na 13 mei 2000. Toch kampt meer dan de helft van de getrof fen bewoners nog altijd met li chamelijke gezondheidsklach ten. Dit blijkt uit het tweede ge zondheidsonderzoek dat is uit gevoerd onder 2900 betrokke nen. Ruim 150 mensen deden voor de eerste keer mee. Uit het onderzoek blijkt dat de slachtoffers zich niet vaker heb ben gemeld bij hun huisarts of een medisch specialist. Wel de den ze meer een beroep op fy siotherapeuten, geestelijke ge zondheidszorg en maatschap pelijk werk. Vooral getroffenen van Turkse afkomst, die de ex plosies hebben meegemaakt, blijken veel psychische klachten te hebben. De grootste groep die nog ern stige klachten heeft, bestaat uit de voormalige bewoners van het rampgebied. Eenderde meldt achttien maanden na de ramp een hoge mate van angst, som berheid en gevoelens van woe de. Veertig procent heeft last van herbeleven of vermijdings reacties. 25 procent kampt met een post traumatische stress stoornis. Onder de mensen die ten tijde van de ramp toevallig in de wijk waren, ligt dat lager. Ongeveer 17 procent van de passanten heeft nog ernstige klachten. Onder hMverleners, die tijdens de ran^ in actie kwamen, ligt het percentage op 5 procent. haarlem/anp - De gemeente Edam-Volen dam is in de jaren negentig tekoitgeschoten op het gebied van brandpreventie. Ondanks aansporingen van de regionale brandweer om de plaatselijke horeca te controleren op brandveiligheid, is dit niet gebeurd. J. Schouten, de regionale brandweercom mandant van Waterland, heeft dat gister middag gezegd. Hij deed dit voor de recht bank in Haarlem die hem hoorde als getuige in een civiele procedure. Een aantal letsel schadeadvocaten probeert tijdens deze ge tuigenverhoren namens slachtoffers van de cafébrand in Volendam en de Stichting Slachtoffers Nieuwjaarsbrand Volendam (SSNV) aan te tonen dat de gemeente aan sprakelijk is voor de geleden schade. De getuigenverhoren vinden plaats ter voor bereiding van een eventuele bodemproce dure waarbij de rechter over de aansprake lijkheid zal beslissen. De brandpreventie viel in de jaren negentig onder de verantwoor delijkheid van de afdeling bouw- en wo ningtoezicht van de gemeente. De regionale brandweer had daarbij een adviserende taak. In 1991 bezocht een brandweermede werker samen met een ambtenaar van bouw- en woningtoezicht alle horecagele genheden. Zij constateerden dat een aantal cafés gebreken vertoonde. In een brief drong Schouten aan op structurele controle, maar die is er volgens hem nooit gekomen. Schouten vindt dat brandpreventie niet bij bouw- en woningtoezicht thuishoort. „Die afdeling is niet deskundig genoeg als het op brandpreventie aankomt. Het zou recht streeks onder het college van burgemeester en wethouders moeten vallen." Hij bena drukte overigens dat de situatie in Edam- Volendam niet uniek was. Met de aanstelling van brandpreventieamb tenaar C. Bont in 1999 werd het beter, maar deze had volgens Schouten te maken met een enorme achterstand waar hij in zijn eentje iets aan moest doen. Hij was degene die J. Veerman, eigenaar van café De Hemel, in mei 2000 wees op de 'levensgevaarlijke si tuatie' in zijn pand als er zich een incident zou voordoen. Volgens letselschadeadvocaat L Louwerse lijkt het er op dat de slachtoffers straks een civiele procedure kunnen starten. „De ver klaring van Schouten was vooral zinvol om dat hij aangaf dat de brandpreventie voor 1999 slecht was geregeld in Edam-Volen- dam." De getuigenverhoren waren in eerste instantie ook gericht op Veerman, maar de SSVN probeert nu met hem tot een financi ële schikking te komen van miljoenen eu ro's. De verhoren gaan 13 mei verder.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5