Honderd jaar beetje van Maggi GESPREK VAN DE DAG t&ssssr-. man BECKS 'Zonners' lopen brandwonden op Pijn en de blik in de spiegel Het bruine flesje heeft vaste plek op tafel veroverd Nestlé en Maggi Maggi Kinc Op zijn pootjes 1 ive WOENSDAG 24 APRIL 2002 H5 MENSELIJK De 28-jarige Amerikaan die een jaar geleden met een hamertje de histori sche LIBERTY BELL in de Amerikaanse stad Phi ladelphia luidde, is giste ren tot negen maanden gevangenisstraf veroor deeld. De man moet bo vendien de schade ver goeden die hij aan de be roemde klok heeft veroor zaakt, een bedrag van ruim 7.000 dollar. De werkloze Mitchell Guilli- att haalde in april vorig jaar voor het oog van verbaasde toeristen een hamer uit zijn tas en sloeg daarmee enkele malen op de Liberty Bell, onder het uitroepen van 'God leeft'. Eerder dit jaar bekende Guilliatt schuld aan het beschadigen van archeologisch erfgoed. De 936 kilo we gende klok hangt buiten Independence Hall. De klok werd onder meer geluid om de eerste openbare lezing van de Amerikaanse onafhankelijkheidsverklaring aan te kon digen, op 8 juli 1776. De Friese studentenvereni ging Bernlef in Groningen gaat een Friese versie op nemen van de KAMELE ON-FILM. De vereniging doet dat omdat zij slecht te spreken is over de verfil ming van de Kameleon jeugdboeken van Hotze de Roos in het Nederlands door regisseur Steven de Jong. ,,De Kameleon-boe ken spelen in Friesland, waar de tweeling Hylke en Sytse Klinkhamer avontu ren beleeft met hun scheepje de Kameleon. Het is toch raar dat deze film dan in het Nederlands wordt gemaakt", zegt Bernlef-woordvoerder B. Terpstra. Het begon als een grap, maar inmiddels zijn de Friese studenten met een script bezig en hebben ze min of meer professionele krachten in dienst genomen. De be langrijkste rollen zijn on der de leden van de stu dentenverenging verdeeld. Weerman Piet Paulusma zal mogelijk ook meewer ken aan de productie. Het Amerikaanse internetbedrijf YAHOO heeft een schik king getroffen met een jodelaar. De man, Wylie Gustaf- son, had in 1996 zijn stem geleend voor een tv-commer- cial, waarvoor hij 590 dollar ontving. Hij ging er vanuit dat Yahoo hem alleen voor die commercial zou gebrui ken, maar zijn stemgeluid is daarna in duizenden radio- en tv-spotjes te horen geweest. Gustafson claimde 5 mil joen dollar van Yahoo. Hoeveel hij uiteindelijk gekregen heeft, is niet bekend. Yahoo blijft het geluid van de jode lende Gustafson gebruiken. DAVID BECKHAM, de charismatische spelmaker van Man chester United en het Engelse team, doet het weer. Het mode- en lifestyle- magazine Marie Claire zet de gla mourboy van het Britse voetbal als eerste man op de co ver. Daarmee maakt het trendy vrouwen blad een einde aan een tijdperk van veertien jaar waarin alleen uitgesproken dames de voorpagina sierden. Een actuele plaat van de nieuw gekapte Beckham, momenteel uitgeschakeld door een voetblessure, verschijnt op de juni-editie van het glossy blad.Ik was heel opgewonden tijdens de fotoses sie", zei de voetbal vedette geheel in stijl. „Wow, ik ben de eerste man op de cover." Volgens hoofdredactrice Ma rie O'Riordan is Beckham een logische keuze als toon aangevende man. ,,Hij vertegenwoordigt iets dat elke vrouw graag ziet: huisvader, voetballer, idool. In één woord, hij is de ultieme held." Profvoetballers zijn in Italië de nieuwe SEKSSYMBOLEN Dat blijkt uit een peiling onder 1200 sportliefhebbers (800 vrouwen en 400 mannen), uitgevoerd door het in stituut voor psychologische studies. Ruim 76 procent van de vrouwen geeft de voorkeur aan voetballers in plaats van de vroegere idolen, acteurs en fotomodellen. De helft van de ondervraagde vrouwen is bereid een bui tensporige uitgave te doen om een attribuut aan te schaf fen dat van een gewilde speler afkomstig is. De witte schoenen van Marco Simone (AC Milan) zijn daarbij het meest gevraagd. De vervaarlijke bril van Edgar Davids scoort 29 procent bij de ondervraagde personen. tftRA PRINSES MAXIMA wi|Stie- dere vorm van schuld of aan sprakelijkheid voor de aanrij ding vorig jaar bij paleis Huis ten Bosch in Den Haag, van de hand. Advocaat Loonstein van het slachtoffer, vleeshan delaar G. van den Bent uit Wassenaar, heeft dat gisteren bevestigd. Van den Bent brak zijn been door het ongeval. Daardoor kon hij geruime tijd niet werken. Hij wil schade vergoeding van de echtgenote van kroonprins Willem- Alexander. Ruim een maand geleden kwam de advocaat van de prinses nog met een schikkingsvoorstel. Van den Bent wees dat af. Prinses Maxima en haar raadsman zou den te weinig hebben geboden. Móxima moet op 3 mei voor de rechtbank in Den Haag verschijnen. Op die dag leggen de prinses, haar lijfwachten, twee agenten en nog enkele betrokkenen een verklaring af over het ongeluk. Van den Bent hoopt via het voorlopig getuigenverhoor meer duidelijkheid te krijgen over wie er schuld heeft aan de aanrijding. Luitenant-kolonel van de Militair Juridische Dienst mr. W. BARON is met in gang van 2 april 2002 ad judant van koningin Bea trix. Hij volgt luitenant-ko lonel mr. J. van Duurling op, die adjudant in buiten gewone dienst van de ko ningin wordt. Baron was onder meer VN-waarnemer in Angola. In aansluiting hierop is hij als officier-ju rist vijf jaar werkzaam ge weest bij het internatio naal NAVO hoofdkwartier ACE Rapid Reaction Corps in Duitsland. Vanaf eind 1996 werkte Baron twaalf maanden als juridisch ad viseur en als liaison bij het NAVO hoofdkwartier in Sa rajevo, Bosnië-Herzegovi- na. Sinds 1998 was hij werkzaam als procesjurist bij de Afdeling Juridische Aangelegenheden van de Koninklijke Landmacht. Vanaf mei 2000 was hij hoofd van die afdeling. In Gouda heeft de eigenaar van een mishandelde PUPPY een landelijk fonds voor mishandelde dieren opgericht. Aangezien het de man aan voldoende geld ontbrak, kon hij de operatie van de gewonde hond niet betalen. Hij zocht de publiciteit en vroeg het publiek om financiële bijdragen. Er kwam zoveel geld binnen, dat de Gouwe naar besloot een landelijke fonds voor mishandelde die ren in het leven te roepen. 23 Bezoekers van zwembad De We tering in Houten hebben afgelopen week ernstige brandwonden opge lopen nadat ze een 'zonnebankje' hadden genomen. Met een tinte lend gevoel en een strakgetrokken vuurrode huid, meldden de meeste bezoekers van de bewuste zonne bank zich afgelopen donderdag acuut bij hun huisarts. De ernstige verbrandingsverschijnselen bleken te komen door een verkeerd zonne- filter van de gezichtsbruiner. Leve rancier Sunrent Benelux bv. heeft ondertussen het verkeerde filter vervangen. Wie verantwoordelijk is voor de fout, is nog niet duidelijk. Sunrent importeert haar zonneban ken van het merk Mr. Müller van de fabrikant uit Duitsland. Volgens een woordvoerder van Sunrent is het goed mogelijk dat de Duitse glasleverancier een verkeerd pro- dukt heeft afgeleverd. Rosalie de Moor. Foto: GPD/Rianne den Balvert Boodschappen halen doet ze alleen nog met een pet en een zonnebril op. Iedereen die haar ziet, staart met een angstige blik van 'wat-heeft-zij-nou'. En dat is niet om blij van te worden. De Utrechtse Rosalie de Moor heeft het even helemaal gehad. Gek wordt ze van de jeuk, de pijn, het aanblik in de spiegel en al het gedoe er omheen. De Moor is een van de drieëntwintig zonaanbidders die zich vorige week nietsvermoedend vleide onder een zonnebank met een verkeerde filter in zwembad De Wetering in Houten. Tweedegraads verbrandingen liep ze op. „Nee, ik had nog niets in de gaten toen ik eronder lag", vertelt de Moor. „Ik voelde mijn lip wel een klein beet je trekken, maar heel bijzonder was dat niet. Collega's zeiden daarna wel 'wat ben je rood'. Kreeg het langzaam ook steeds warmer en mijn ogen wer den dikker. Uit mijn wangen begon toen ook vocht te sijpelen. Pas toen ik die nacht om vier uur wakker werd HAA bni jkki jvei van de pijn dacht ik 'wat is dit'." |ie 's Twee geweekte zakjes kamillethet usc een koel washandje loodsten De met veel moeite door de pijnlijke nacht. Een telefoontje naar de be's drijfsleider van haar werk, en hupie n nea recta naar haar huisarts. Daai bleek ook al een ander ernstige vi f| brand 'zonnebankmeisje' zich te' ben gemeld. Haar dikke lippen zijn ondertussi wat bijgetrokken. Ook komt er w vocht meer uit de wangen. „Littel mic is mijn grootste angst. Wat hou il var aan over? Heb altijd al veel aanda1 aan mijn uiterlijk besteed. Maan ?l s'; ke-up moet ik voorlopig helemaalot* aan denken. Dat doet hartstikke] Wat dat betreft ben ik blij dat err geen vliegen zijn. Dat zou ik nog ierc' ker worden van de kriebel. F01U En effe jeuken of een verleidelijk tje krabben is wel het laatste wat moet doen. Hoe moeilijk het soms dat soms Is aa' fels e >gd. aar sve on IRDA th Julius Maggi. Foto: GPD Wat is de overeenkomst tussen Nestlé en Maggi? Het zijn twee Zwitserse on dernemers met een wereldhandel, die ooit begon met zuivel en meel. Julius Maggi is de oprichter van Maggi. Henri Nestlé lijfde in 1947 Maggi in. Nestlé staat nu te boek als grootste voedings middelenconcern ter wereld. En zo is Maggi terechtgekomen in een uitgebrei de familie. Met oploskoffie (Nescafé), een flinke chocoladetak (onder meer Kitkat, Bros, Smarties en After Eight), lekkere ijsjes (Fruit Joy), toastjes (Buito ni), bronwater (Perrier) en hondenbrok- ken (Friskies). aCexi Maggi jubileert. Al honderd jaar gooit Nederland dat bruine flesje aroma in de soep. Naast het peper-en-zoutstel is Maggi een trouwe tafelgenoot. Maggi is zelfs doorgedrongen tot het Nederlandse woordenboek. Dat is 'm mooi niet gelukt in de Duitse, Engelse en Franse taal. De Dikke van Dale voert in de uitleg uiteraard de naam gever op, de Zwitser Julius Maggi. 'Maggi honderd jaar' pocht moeder bedrijf Nestlé. Het hanteert de jaar tallen een tikkeltje speels. Want Juli us Maggi is ouder; hij werd geboren in 1846. Zijn eerste aroma zag in 1887 het daglicht. En de 'NV voor de productie van levensmiddelen van Maggi' dateert van 1890. Nestlé doelt natuurlijk op honderd jaar Maggi in Nederland. Het eeuwfeest is te danken aan de handelsgeest van de Amsterdammer Paul Hom. Deze slimmerik begon aromaflesjes en bouillonblokjes te importeren. Julius Maggi was de zoon van de naar Zwitserland uitgeweken Itali aan Michael Maggi. Als molenaars zoon opgegroeid tussen de zakken graan. Eigen molen in Kempten. Daar begint hij met de ontwikkeling van producten, waarmee huisvrou wen sneller een voedzame en lekke re maaltijd op tafel konden zetten. Want er was veel ondervoeding. Sa men met scheikundigen en fysiolo gen bedenkt Maggi een oplossing: een zeer fijn meel van erwten, bo nen en linzen, goed voor een voed zame soep. Maggi richt een bedrijf op dat levensmiddelen vervaardigt. Het assortiment bestaat uit drie soorten kant-en-klare soep: twee met erwten, een met bonen. Me vrouw Maggi probeert eigenhandig de nieuwe producten thuis uit. Zo bedenkt de Zwitserse molenaar in 1887 zijn eerste aroma, die in de volksmond 'de maggi' heet. Het wordt een succes. Gaandeweg breidt het aantal werkplaatsen en fabrieken uit. Julius stort zich op een simpele en goedkope bouillon. Op basis van vleesextract maakt hij de welbekende blokjes. In 1901 vestigt Maggi zich in Parijs om van daaruit de wereld te veroveren. Nederland voegt hij in 1902 toe aan zijn triom- freeks. Waarom Maggi in Nederland zo'n fenomeen is, weten ze bij Nestlé wel. „Maggi is heel populair gewor den, omdat er zo'n behoefte was aan een smaakversterker voor de soep. Maggi is iets vanzelfsprekends in Nederland. Net als peper en zout op tafel. Maar ook in andere landen, zoals Duitsland en het Verre Oosten is Maggi groot geworden verklaart productmanager Osca Reuchlin vanuit Amsterdam. „Misschien speelt ook mee dat er een Maggifa- briek in Amsterdam stond aan de Haarlemmerweg. En dat kon je wel ruiken ook." Het bleef niet bij het aroma en de bouillonblokjes. Instant puree kwam erbij, sauzen, gedroogde soep, noem maar op. „We zijn mee gegroeid met de wens van de consu ment. Dat zie je aan de vloeibare producten, zoals de Basis voor Soe pen en vloeibare jus. Het assorti ment is enorm uitgebreid", consta teert Reuchlin. Alle producten dragen keurig hun steentje bij aan de totale omzet. Ech te uitschieters zijn er niet. Ter illustratie: per jaar verkoopt Maggi 3,5 mil joen grote en ideine aro ma-flesjes. Reuchlin be cijfert dat Maggi in 2,8 miljoen huishoudens op tafel staat. Dat is veertig procent van alle huishou dens. „Nee, concurrentie hebben we amper." Het flesje is en blijft een geval apart. Aan de vorm is door de jaren heen niet getornd. Hoogstens zijn er wat subtiele veranderingen doorgevoerd. Ook inhoudelijk is Maggi nog steeds Maggi. Het arom aflesje is eigenlijk het enige echte originele product, met wereldwijd dezelfde receptuur. Voor de rest laat Maggi zich leiden door de volksaard. Typisch voor de Nederlandse markt is bijvoorbeeld de boerenkool-stamppot. Reuchlin: „Smaken verschillen. Zo willen wij een ander roomsausje dan de Fran sen. We hebben hem graag een beetje dikker zodat-ie op de bloem kool blijft liggen. Verder zijn we bij uitstek een jus-land. De vloeibare jus is ook typisch Nederlands. De Basis voor Soep is bij ons altijd bouillon, die zorgt voor een hartige smaak. Bij de Fransen is dat gepu reerde groente zoals prei of kervel. Die zorgt voor een wat dikkige soep." In een eeuw Maggi heeft het merk het imago opgebouwd van een 'ver trouwde, alledaagse smaakmaker, het hulpje in de keuken'. „Maggi staat voor kwaliteit, bescheiden, sympathiek, warm." Die bescheidenheid is terug te vinden in de reclame: 'Een beetje van jezelf en een beetje van Maggi'. Die kreet gaat al langer mee dan je denkt. Sinds 1988 profileert Maggi zich ermee. Daarvoor heette het: 'Samen met Maggi maakt U dat het smaakt'. Verder te rug in de tijd: Veelzijdig, ver fijnd, voortreffelijk'. De be scheidenheid moest kennelijk nog worden ontdekt. Maarten van de Rakt geve pine Ie voo me'^ggi.productenfotocpo„ente ter IDAM ialf ja dron iderd et uitj verbli ht va ter ge Qd LU o Z3 I Dat was zondag fascinerende te levisie rond een dramatisch ver lopen eerste ronde van de Fran se presidentsverkiezingen. In niet meer dan twee uur tijd ontrolde zich een compleet ko ningsdrama. De exacte peilin gen van de uiteindelijke uit slag, meteen met het sluiten van de stembureaus beschik baar, pleegden een perfecte karaktermoord op cle bekla genswaardige Lionel Jospin die tussen haakjes als twee drup pels water lijkt op onze huisarts in ruste. Alle ingrediënten voor reality tv waren aanwezig maar dan op een niveau of Shakespe are zelf het script had geschreven. Behalve de ook in zijn neergang nobel ogende Jospin was er de schelm Jacques Chirac, eveneens onttakeld maar wel verzekerd van een rol in het volgende bedrijf en ten slotte Jean Marie Le Pen, van wie de straten van Parijs de loftrompet staken en tegelijk de vaandels verbrandden. In de televisie studio heerste de kil snijdende logica van de crème de la crème van de Franse journa listiek. Allemaal ijdeltuiten zonder uitzon dering maar gespeend van stemverheffing en emotie. In Frankrijk worden gevallen politici nog steeds bedaard naar de guilloti ne gevoerd, ofschoon die formeel schijnt af geschaft. Al dat moois was te zien op een Franse zender die de kabelaar in mijn ge meente vast vergeten is te schrappen. Dus het is misschien wel dom er hier zo prij zend over te beginnen, want dan gaat hij er vast alsnog af. Ik moet bekennen dat het Frans mij soms wat te veel werd, maar dan boden CNN en BBC World News, die ook stevig hadden uitgepakt een relaxte haven met hun nieuws en redekunstige commen tatoren. Kortom, dat was zondagavond weer eens een televisieavond van een hoge, bijna de bovenste plank. Bij alle kritiek op het medium mag dat ook wel eens gezegd. De reacties op dat bejaarde fenomeen Le Pen waren vervolgens in Frankrijk en daar buiten van een vertrouwde voorspelbaar heid. 'Non' op menige voorpagina in een formaat letter waar Sinterklaas zijn vinger bij zou aflikken. Woorden als 'Aardver schuiving', 'Schande' en 'Donderslag' waren evenmin van de lucht, bij inderdaad een hemel die ik op mijn scherm langzaam van helder donker zag kleuren, want het was een mooie avond in Parijs. Zo mooi, dat ik er bij wijze van spreken spoorslags voor middernacht nog naar toe zou hebben wil len reizen, ware het niet dat je de Thalys een maand van tevoren moet bespreken. Ik wantrouw eerlijk gezegd veel van de commentaren op dat onverwachte succes van die Le Pen. Als ik die socialistische mi nister van onderwijs Jack Lang, over onuit staanbare ijdeltuiten gesproken trouwens - de Bram Peper van de Franse televisie - Wat zit er eigenlijk in een flesje Maggi? Belangrijkste component is soja-eiwit. En verder: water, zout, gis- textract, smaakversterker (natriumglutaminaat) en aroma. Sinds de introductie in 1887 is de smaak on veranderd. De smaak lijkt op het kruid lavas, een beetje selderij-achtig. Lavas is ook maggiplant gaan heten. Onder die naam is het kruid onder meer te koop bij Albert Heijn. In de Maggi is overigens ab- ||fp; soluut geen lavas verwerkt. R01 liddaj einen >.00 u was o een en tre rtvluc hoor redekavelen dat het electoraat 1 l°n 'IM ningen van zijn geestvenvante komp tle 'le onze gemankeerde huisdokter Jospin rant'e op waarde heeft geschat, dan denk il ns maar dat electoraat had toch altijd 'aai Deze veilige mantra van een bedreigt litieke elite hoor ik in Nederland rodUV altijd en dan pinken we toch een tra weg? Is die Le Pen dan niet vreselijk? TQ natuurlijk, het is zelfs niet alleen een lijk maar een verschrikkelijk persooir zou er niet aan moeten denken dat 1*1 commissaris van de koningin in Not >e vr°i okkei Holland zou zijn geworden in plaat 1 nu die Harry Borghouts. Laten we ei 1001 niet overdrijven. Electoraten hebben ^nie op hun dosis narrigheid jegens de pcWerc' in het algemeen en jegens politieke ln in het bijzonder. Maar alles komt tel esc'10 opzijn pootjes terecht: Jacques Chin a,s ÖJ< woon in het Élysée en Tineke Netelei tParty gewoon in de Tweede Kamer. onde •an dra fonde t, is vo luidel -De Jgavo

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2