Vrijspraak in Puttense moordzaak BB Burgemeester Van der Lee smeekt om vergiffenis 'Nederlandse koeien horen in de wei' Klopjacht op illegale werknemers Bollenstreek Netelenbos woedend na afblazen verkeersplan Uitstel aanleg wegen algemeen v Unicum in rechtspraak De wietpilkomt eraan Leidsch Dagblad NR. 42907 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 Irisis Argentinië ;ost opnieuw een minister de kop iiemand de (amer uit, erst de JSF lerkwaardige ouwstaking reekt record 'an Rotterdam aar Parijs voor et goede doel Jegstgeest rerkt uitbreiding ichthaven tegen' leel kritiek p sportbeleid Alphen tbedrijfziet towinst dalen iaag - TPG zag de netto- het afgelopen kwartaal van 168 naar 143 miljoen laarentegen steeg de met 8,5 procent tot 2,9 d euro. De postbezorging :erde goed met een om- lei van 7,7 procent tot 1,1 euro. Vooral in Neder- irerd goed verdiend: 712 ;n. De koers van het aan- 'PG daalde vanochtend wee procent op de Am- mse beurs. Economie k: Geen rente tetaalrekening aag - De banken voelen voor het advies van De landsche Bank rente te over tegoeden op betaal ingen of het betalingsver- jratis te houden. Het voor in toezichthouder DNB is 11 ag naar de Tweede Kamer ïrd. De banken zeggen ,t i t voorstel de kosten van aalrekening hoger maakt zij er nu al op toelegt. a Economie post Jt derel ing Dagbl te drukte op ;en verwacht •5128 3.751 h 2,50 1,50 aag - Nederland viert de iging kantie volgende week ,r|jve! lal op de camping en in tiehuisjes. Volgens het Information Centre ;aan zo'n anderhalf mil- Jensen dit weekeinde op .ffve ANWB en het TIC ver en vrijdagmiddag vanaf ïur files door het hele sett )e grootste opstoppingen .rlfin verwacht op de A2 jerdam-Utrecht-Maas- rond Eindhoven en Den voor de Waal- en Lek- :n en bij het knooppunt «'an ia jaar ;ens doodslag ag/leiden - Tegen de in gi 'erdachte van de zoge rder Ie Woudbeszaak in Lei- sn 23-jarige Waddinxve- u :eft het openbaar minis- steren in hoger beroep jaar celstraf geëist. De volgens justitie schuldig idood van één van zijn iffers, ook al overleed de- i meer dan zestien len na de overval op een erd >aan de Leidse Woud- aarom zou de Waddinx- ldie voor doodslag moeten n veroordeeld, en niet oging tot doodslag. iRl Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 woensdag 24 april 2002 ;idschCU2>agblad In opspraak geraakte Rijnsburger mag toch aanblijven voor tweede termijn leeuwarden/gpd - De Twee van Putten zijn acht jaar na het mis drijf alsnog vrijgesproken van de moord op Christel Ambrosius. Dat vonnis velde het gerechtshof Leeuwarden vanmorgen in het herzieningsproces in de Moord zaak Putten. Voor het eerst in de rechtsge schiedenis is daarmee een 'on herroepelijk' vonnis in een moordzaak herzien. Voor de zwagers Herman du Bois en Wiico Viets is, de volgens juris ten 'grootste rechterlijke dwa ling van de 20ste eeuw', rechtge zet. Ze werden in oktober 1995 in hoger beroep tot tien jaar ver oordeeld wegens de moord op en verkrachting van de 23-jarige stewardess Christel Ambrosius op 9 januari 1994. De vrouw werd om het leven gebracht in het huis van haar oma aan de rand van Putten. Het gerechtshof stelt niet tot de overtuiging te komen dat de' twee verdachten en de twee mo gelijke getuigen met de Merce des van getuige Schuchard op de bewuste zondag in het bos rond het moordhuis zijn wezen rijden. Ook op grond van waarnemin gen van getuigen komt, aldus het hof, niet vast te staan dat de Mercedes omstreeks die tijd in de buurt van het huisje was. Verder zijn er geen technische sporen die moeten leiden tot de conclusie dat de verdachten op de plek van het misdrijf zijn ge weest of met het slachtoffer in aanraking zijn geweest, aldus het vonnis. „Van de schaamhaar die op het slachtoffer werd gevonden is niet uit te sluiten dat die van verdachte Wilco Viets is, maar volgens het DNA-onderzoek kan die evengoed van een aantal vrouwelijke verwanten of van een onbekend aantal andere personen zijn." De Twee van Putten kunnen nu in een civiele procedure schade vergoeding eisen voor de zesen eenhalf jaar dat ze onterecht hebben vastgezeten. In het na jaar van 2000 kwamen ze vrij. Vorig jaar juni willigde de Hoge Raad hun derde verzoek om herziening van het vonnis uit 1995 in. Het hof in Leeuwarden heropende de Zaak Putten in fe bruari. Du Bois en Viets hebben sinds de eerste rechtszaak in Zutphen altijd ontkend. Eerdere bekente nissen trokken ze in. De politie zou hen tijdens tientallen ver- hoorsessies onder grote druk hebben gezet. door Peter Groenendijk rijnsburg - De Rijnsburgse burgemees ter Arie van der Lee is gisteren letterlijk op de knieën gegaan. Hij smeekte het voltallige personeel van de gemeente om vergiffenis voor zijn daden. De college partijen en oppositiepartij WD vinden dat Van der Lee na deze smeekbede kan aanblijven als burgemeester, en dat de herbenoemingsprocedure gewoon in gang kan worden gezet. Van der Lee hoeft dus na zijn lopende termijn, die afloopt in 2003, niet te ver trekken. In een gesprek met deze krant zegt hij weer vol enthousiasme aan het werk te willen. Vorige week kwam de po sitie van Van der Lee ter discussie te staan vanwege zijn bordeelbezoek. Niet alleen Van der Lee kwam onder vuur te liggen, maar ook zijn partij, het CDA. WD-fractievoorzitter Hilde Rost onder streepte vandaag nog eens dat zij grote moeite heeft met de gang van zaken bin nen het CDA. „Ik moet in de krant lezen wat er aan de hand is. Ik vertrouw er niet op dat het CDA mij volledig informeert. En dat is een slechte zaak." In een schriftelijke verklaring gaat Van der Lee vandaag openlijk door het stof. „Datgene wat er in mijn privéleven is ge beurd, heeft nu niet alleen meer met mij privé te maken, maar ook met het ambt van burgemeester", schrijft hij. „Daar mee heb ik niet alleen het aanzien van het ambt geschaad, maar ook de naam van de gemeente Rijnsburg aangetast. Ik wil daar mijn welgemeende excuses voor aanbieden." Van der Lee zegt ook dat hij met zijn vrouw weer 'in het reine' is gekomen. „Ik ben haar, maar bovenal God alle dank daarvoor verschuldigd." Na het indienen van de schriftelijke ver klaring riep Van der Lee gistermiddag het personeel van de gemeente Rijnsburg bij elkaar. Op zijn knieën vroeg hij om ver giffenis. Na die bijeenkomst bleef Van der Lee in het gemeentehuis, maar hij weigerde commentaar te geven aan de pers. Vanochtend wilde hij wel praten. „Ik wilde de reactie van de fractievoorzit ters afwachten. Nu die zich achter mij hebben geschaard, wil ik praten." Van der Lee wil wil niet ingaan op details uit zijn privéleven, maar geeft wel toe dat privégedrag ten grondslag ligt aan de dis cussie rond zijn positie. „Dat die discus sie ook met mijn functioneren te maken had, is een grote leugen." Pagina R3: Burgemeester Van der Lee: Mijn huis staat vol met bloemen door Peter Groenendijk leiden - In de nabije toekomst worden medicijnen op de markt gebracht die zijn samengesteld uit verschillende bestanddelen van cannabis. Dat zegt Arno Ha- zekamp van het Leiden/Amster dam Center for Drug Research, die onderzoek doet naar de di verse bouwstenen van deze drug. Hij vermoedt dat een 'wietpil' met dezelfde effecten als het roken van cannabis bin nen afzienbare tijd op de markt komt. „De tijd is er rijp voor." Het roken van cannabis heeft een positieve uitwerking op on der meer MS- en aidspatiënten, maar heeft ook nadelen: roken kan onder meer longkanker ver oorzaken, en de softdrug is niet op recept verkrijgbaar. Op dit moment zijn wel al enkele op cannabis gebaseerde medicij nen op de markt: de geneesmid delen Marinol en Dronaminol bevatten THC, het belangrijkste bestanddeel van cannabis. Maar die medicijnen slaan totaal niet aan. „Blijkbaar heeft de werking van cannabis te maken met meer dan alleen de THC", zegt Hazekamp. „Het gaat waar schijnlijk om de combinatie van verschillende bouwstenen. Maar over die bouwstenen, en over hun wisselwerking, is weinig be kend. Daarom onderzoeken wij die nu." Hazekamp verwacht dat in de nabije toekomst nieuwe medi cijnen op de markt komen, die niet op één maar op meerdere bestanddelen van cannabis zijn gebaseerd. Pagina R3: In Onderzoek V Dit soort typisch Hollandse taferelen mogen niet verdwijnen, vinden LTO-Nederland en Milieudefensie. Foto: ANP/Marcel Antonisse zoETERWOUDE - Het is zo'n typisch Hol lands plaatje; een polderlandschap van uitgestrekte weilanden en grazende zwart-wit gevlekte koeien. Die koeien moeten vooral in de wei blijven, vinden boerenorganisatie LTO-Nederland en Milieudefensie. Zij spraken zich gisteren op het melkveebedrijf van boer P. de long in Zoeterwoude uit tegen de ten dens om koeien meer en meer op stal te laten staan. Vooral door de milieuwetgeving kiezen boeren er steeds vaker voor het vee bin nen te houden. „Iedere boer heeft te maken met het mi- neralenbeleid, en als je een zo effectief mogelijk mestbeleid wil voeren is een koe op stal voordeliger. Om te voorkomen dat uiteindelijk de meeste koeien op stal komen te staan, moet er wel wat ruimte in het mestbeleid blijven", zegt S. Schenk, voorzitter van de afdeling LTO- Rundveehouderij Milieudefensie wil ervoor zorgen dat de koe in de wei blijft door boeren een ver goeding voor landschapsbeheer te geven. „Je kan van Nederland niet alleen na tuurgebied maken. Maar het boerenland, en de koeien daar in, maken wel deel uit van het Neder landse cultuurgoed, en dat moet blij ven", aldus campagneleider V. Daim. Voor de koeien van de Zoeterwoudse boer De Jong was het gisteren hun eerste officiële 'buitendag'. In boerenkringen wordt dit de weidegang genoemd. Na een half jaar op stal te hebben gestaan, konden de dieren gewoon weer uit de sloot drinken. Pagina R5: 'Koeien in de wei' lijkt gewoon, maar is het niet Arbeidsinspectie kondigt golf controles op de werkvloer aan (advertentie) door Jacob van der Meulen hoofddorp/ijmuiden - In de Bollenstreek werken minimaal duizend illegalen via bemiddeling van dubieuze uitzendbu reaus. In nieuwbouwwijken in Haarlem mermeer zouden nog eens honderden il legalen werken. Dat is vandaag in Hoofd dorp bekend gemaakt tijdens het sympo sium Een naam heeft vele gezichten. Op het congres, georganiseerd door uitzend organisatie DyFlex, kondigde de Arbeids inspectie een golf controles op de werk vloer aan. De hausse aan illegale werknemers is een gevolg van de Wet Allocatie Arbeids krachten door Intermediairs (WAADI). Uitzendbureaus zijn sinds invoering van die wet in 1998 niet meer vergunnings- plichtig. Sindsdien zijn er daardoor enkele dui zenden nieuwe uitzendbureaus bijgeko men. De meeste daarvan opereren dubi eus, zo verklaart directeur Hagen van DyFlex. Deze organisatie zetelt in IJmui- den. De naam van het symposium, Een naam heeft vele gezichten, refereert aan een veel gebruikte methode om illegalen aan het werk te helpen. Daarbij maken tientallen illegalen gebruik van één en hetzelfde paspoort dat gestolen, vervalst of echt kan zijn. De illegalen dragen een belang rijk deel van hun verdiensten af aan de paspoorteigenaar, die zich inschrijft bij uitzendorganisaties. Op de werkvloer wordt zelden gecontro leerd of de werknemer die komt opdagen inderdaad dezelfde persoon is als degene die bij de bureaus staat ingeschreven. Hagen: „Op één naam kom je soms hon derd dienstbetrekkingen per jaar tegen". Recente onderzoeken wezen er op dat er in Nederland zo'n 50.000 illegalen zou den werken. Volgens Hagen is dat echter geen afspiegeling van de werkelijkheid. „Ongeveer driekwart van de mensen die zich alleen al bij DyFlex willen inschrij ven, moeten wij de deur wijzen. Meestal hebben ze een vervalst paspoort of lijken ze in de verste verte niet op de foto in het paspoort." Het gaat daarbij vooral om West-Afrikanen, Polen en Tur ken, aldus Hagen. Wanneer een bedrijf wordt betrapt op het tewerkstellen van illegalen krijgt het per illegaal 10.000 euro boete. Het be trokken uitzendbureau kan eveneens worden beboet. AANGEPASTE SLUITTIJDEN VAN FAMILIEBERICHTEN I.V.M. KONINGINNEDAG Koninginnedag, dinsdag 30 april 2002, zal deze krant in de ochtend verschijnen. De familieberichten voor deze uitgave kunnen tot maandag 29 april 16.00 uur opgegeven worden. De familieberichten voor woensdag 1 mei kunnen tot woensdagochtend 08.45 uur opgegeven worden. Faxnummer 023 -5150567 Telefoonnummer: 023 - 5150370 den haag/anp - Minister Nete lenbos van verkeer en water staat heeft gisteren woedend ge reageerd nadat een meerderheid in de Tweede Kamer tegen het Nationaal Verkeers- en Ver voersplan (NWP) had gestemd, Vooral coalitiepartner WD wek te haar toom, door zich tegen het kabinetsbeleid te keren. .Angst voor de kiezer en de opi niepeilingen", constateerde een geagiteerde Netelenbos. De WD verklaarde vooral een financiële onderbouwing van de plannen te missen. „Ze liegen!", fulmineerde Netelenbos hier over. Ze wees op de miljarden die hel kabinet voor verkeersbe leid heeft gereserveerd. Volgens de geplaagde bewindsvrouw wordt het verkeersbeleid door de 'zotteklap' van de WD terug gegooid op plannen uit 1990. Volgens CDA'er Eurlings ge draagt Netelenbos zich echter 'als een klein kind van wie het speeltje is afgenomen'. Het NWP is de basis voor een groot aantal verkeersplannen tot 2020 zoals de Zuiderzeelijn en de doortrekking van de A4 door Midden-Delfland. Ook de doel stelling dat auto's op termijn overal in Nederland minstens zestig kilometer per uur moeten kunnen rijden was erin vastge legd. WD en CDA vinden dit niet ambitieus genoeg. Alleen PvdA, D66 en SGP steunden uit eindelijk het 'piece de resistan ce' van Netelenbos. PvdA-Kamerlid Dijsselbloem vindt de opstelling van de WD 'schandalig' en meent dat de li beralen zichzelf in de vingers snijden. Ook voor een aantal wegenplannen is de planmatige onderbouwing nu verdwenen, wat tot grote vertraging bij de aanleg kan leiden. Groenlinks stemde juist tegen het NWP omdat dat zou uit gaan van 'een gigantische toe name van de automobiliteit' in plaats van meer aandacht voor openbaai' vervoer en de fiets. Kamerlid Van der Steenhoven van Groenlinks is erg opgeto gen dat het plan de eindstreep niet heeft gehaald. WD'er Hofstra en CDA'er Eur lings denken dat het volgende kabinet razendsnel met een nieuw verkeersplan kan komen en dat er daardoor feitelijk wei nig aan de hand is als het gaat om vertraging van projecten. Van der Steenhovën noemt dit 'flauwekul', omdat veel proce dures nu opnieuw moeten. Net als Groenlinks reageert ook de milieubeweging verheugd. Zowel Natuur en Milieu als Mi lieudefensie vindt dat het vol gend kabinet met een OV-plan moet komen in plaats van een asfaltplan. De ANWB is teleurgesteld. „We hebben er veel tijd in gestoken", zegt een woorvoerder. „Het nieuwe kabinet moet nu met nieuwe plannen komen. Het is voor ons belangrijk dat er meer A4 Midden-Delfland, A5 Westrandweg Amsterdam, A8 Heemskerk-Zaandam, Ver binding A13/A16 Overschie, A74 Venlo, Verbinding A9/A6 Amsterdam/Almere, de (wee- de Coentunnel, N57 Middel- burg- Oosterscheldeke ring, A4 Bergen op Zoom-Dintel- oord, A18 Doetinchem-En- schede. doorstroming komt. Het bete kent onder meer benutting van de vluchtstroken. Daarnaast wil len we dat er nieuwe wegen ko men. En dat mag niet te duur worden voor de automobilist." Pagina Binnenland: Commentaar Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling O 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 •m v v n (Lvm. controle nabeaxpngp^ Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl i'ii'iLntiM'EiTrrf

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1