'Rabbae komt niet uit de Leidse kaasstolp! MENINGEN Kappen en snoeien hoort bij wijk van ongeveer 25 jaar Waar ligt de grens als we elkaar al op het materiële gaan afrekenen i Leiden wil zeker voorkomen dat verkiezingen gaan leven Slaaphuis in pand Rijnland een zeer ondoordacht plan Aanvulling op mooi artikel over opening school Kenia Het openbaar vervoer zou altijd gratis moeten zijn GFT-zuiltj< zijn te hoo KLANKBORD iim or WOENSDAG 24 APRIL 2002 SPELREGELS De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het ar tikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, be korten of weigeren. Alleen brieven ondertekend met naam en adres komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl Jaren geleden zat ik in de poli tiek en als er verkiezingen waren dan kwamen er verkiezingsbor den in de stad. Zo gauw die er stonden, werd er geplakt. Hup, op de borden met die affiches. De mensen in de stad moesten immers weten dat wij er waren. Zo deden ook de andere partijen dat. Soms werd er ook nog wel eens ergens anders op geplakt maar dat moest dan wel in het geniep, want dat mocht niet. Hoe anders lijkt het nu. Al maanden van tevoren stonden de borden er, en na de eerste verkiezingen werden ze nog ver schoond. Maar inmiddels staan ze er leeg bij, de burgers zouden haast denken dat de politieke partijen tegenwoordig ook niet meer de moeite nemen om te plakken. Hoe anders is de werkelijkheid bleek mij. De gemeente heeft verordonneerd dat er niet ge plakt mag worden. Want zeggen ze: de verkiezingscampagne duurt vier weken. Eerder mag je, Het plan van de gemeente Lei den om in het pand van het Hoogheemraadschap van Rijn land aan de Breestraat een Slaaphuis te vestigen, is zeer on doordacht. De gemeente moet wel hopeloos zijn geweest over het feit dat ze geen geschikte lo catie kon vinden. Iemand heeft toen waarschijnlijk het idee ge opperd dat het oude gebouw van Rijnland een goede plek zou zijn. Zo van: 'het staat toch leeg en het Aalmarktproject gaat voorlopig niet door en in de tus sentijd zoeken we naar een vas te locatie'. Wat de gevolgen zijn, is abso luut niet uitgezocht, anders had men zich wel twee keer bedacht. Dit idee is heel, héél hard aan gekomen bij ondernemend Lei den. Onbegrijpelijk dat de ge meente zo ondoordacht te werk gaat. Dat zulke besluiten wor den genomen die ondernemers flink raken in hun omzet. Het is met de Leidse criminali teitsbestrijding slecht gesteld. Zo hebben ze nog steeds De Bakkerij niet in de hand; een cri me voor de ondernemer. Regel matig wordt de winkeliersver eniging Haarlemmerstraat op gebeld met de vraag of die hier niet wat tegen kan ondernemen. Gestolen goederen worden openlijk verhandeld in de Jan Vossensteeg, of op het laatste stukje Haarlemmerstraat. De politie staat hier machteloos, omdat er op heterdaad moet worden betrapt. Ondernemers doen geen aangifte meer, omdat zij bang zijn voor represailles. Of omdat zij dertig minuten een winkeldief moeten vasthouden en intussen de andere klanten niet meer kunnen bedienen. Meestal zijn de winkeliers al blij als ze hun eigen spullen terug krijgen. En nu komt er ook nog eens een Slaaphuis in het winkelgebied. Wat kwaliteitswinkels hadden moeten worden, wordt een om- zetverkleiner voor de onderne mers in de omgeving. En dat geldt vooral voor hotel Nieuw Minerva. Want wie gaat er in een (weliswaar mooi) hotel zit ten naast zo'n dubieuze tent? De toeristen zullen minstens tien jaar, of misschien wel voor altijd, wegblijven. Het is eigen lijk te belachelijk voor woorden dat je hierover nog moet discus siëren. Het toerisme moet toch juist worden gestimuleerd!? De ondernemers, van wie zeker negentig procent tegen een Slaaphuis op deze locatie is, vra gen duidelijk aan de politiek: u bent nu voor vier jaar gekozen en heeft voor de verkiezingen beloftes gedaan. Communiceer met uw kiezers. Wie goed doet, goed ontmoet. Natuurlijk moet er een Slaap huis komen, met voldoende op vang en begeleiding. Daar is ie dereen het over eens en het mag ook wat kosten. Maar niet mid den in een winkelgebied. In plaats dat problemen worden opgelost worden ze op deze ma nier juist gecreëerd P.B. Labrujere, Leiden. De Soroptimistclub Leiden heeft met genoegen de pagina 'Extra' gelezen in het Leidsch Dagblad van donderdag 11 april. Daarin doet redacteur Paul de Tombe verslag van de reis naar Kenia, het medisch kamp en de ope ning van de Kiwegu School. Voor de lezers die net zo zijn meegesleept door zijn prachtige beschrijving van de gebeurtenis sen als wij en die het werk van de Stichting 'Verkaart helpt Ke nia' willen steunen, volgt hierbij het adres van de Stichting: Boomaweg 37, 2583 EB Den Haag, telefoon 0174-244361. Ui teraard is de Soroptimistclub ook bereid tot het verstrekken van nadere inlichtingen, tele foon overdag 071-5124445 (Bet ty Kok-van Weizen). Hoewel de openbare basis school Oudenhof Bokkesprong in Oegstgeest niet met name in het verslag is genoemd, is de Soroptimistclub van oordeel dat juist deze school een vermel ding verdient. Met een fancyfair werd in de zomer bijna 8500 gulden ten behoeve van dit Sor- optimistproject opgehaald. Dit betekende twee extra lokalen. Daarnaast is de adjunct-direc teur van de school beladen met op de school ingezameld speel goed, waaronder zes kilo auto- tjes, mee op reis geweest en heeft al het ingezamelde speel goed, puzzels, pennen, zeepjes en dergelijke aan de leerkrach ten in kiwegu overgedragen. Voor de bewustwording van de jeugd, waarover de heer Verkaart in het artikel spreekt, heeft de Oegstgeestse school ze ker een basis gelegd. Betty Kok-van Weizen, Leiden. De actie van de buschauffeurs, die twee dagen lang reizigers gratis vervoerden, vond ik heel positief. Als het openbaar ver voer nu eens altijd gratis wordt, dan kan de regering er zeker van zijn dat er meer mensen met de bus gaan reizen. Hiermee lossen we dan gelijk het fileprobleem op en hoeft men geen vreemde maatregelen te bedenken om het autogebruik terug te drin gen. A. van der Ham, Noordwijk. ook op de borden die er allang staan, niet plakken. De gemeen te wil hiermee vermoedelijk voorkomen dat de verkiezingen bij de burgers een beetje gaat le ven, maai- wel veel geld uitgeven voor een gemeentelijke campag ne om de mensen naar de stem bus te lokken. Ik snap het al, die borden met dat vieze geplak staat niet netjes, milieu hè, dat is het. Maar dat zal toch niet? De wethouder van milieu in Leiden is ooit betrapt op wild plakken. Of moet het, nu hij zijn schaapjes op het dro ge heeft, verder afgelopen zijn? We kunnen er slechts naar gis sen. Maar ik hoop niet dat er ook lege winkelcentra komen om zwerfvuil te voorkomen, au tovrije wegen om uitlaatgassen te voorkomen of erger dat de democratie wordt afgeschaft om ook de rest van de verkiezingen te voorkomen. Tim van Houten, Leiden. Iedere nieuwbouwwijk oogt kaal, leeg en koud, omdat er nauwelijks gras, struiken of bomen groeien. Dit leidt tot een reac tie van planten, planten en nog eens planten. Iedereen, bewoners en gemeen te, planten tuinen, plantsoenen en par ken vol met bomen en snelgroeiende struiken en heesters. Ook populieren zijn heel populair. Maar na 20 tot 30 jaar begint de wijk vol te groeien en hinderen bomen in tuinen het uitzicht en nemen licht weg of zij ver hinderen veelal de doorgang op de fiets paden. Dan ziet men ieder jaar weer meer eigenaren van al die donkere tui nen kapvergunningen aanvragen. De struiken en populieren in het park schie ten door en zijn uit hun krachten ge groeid. De bomen zijn aan vernieuwing toe. Vroeger gebeurde dat door de natuur zelf, doordat bomen scheurden of bij storm omvielen en wegrotten. Op die open plekken kwam weer licht en de na tuur begon aan haar tweede jeugd met een andere, veelal duurzamere vegetatie. In de verstedelijkte wereld van parken kan dat proces niet zijn eigen dynamiek ontwikkelen, omdat het park te klein, te gecultiveerd is en te beschut wordt door huizen. Het park verliest daardoor wel zijn kracht, maar mist de macht om zich te herstellen. Het park is op een enkele klimboom na sociaal 'dood' en de strui ken zijn te hoog doorgeschoten voor kin deren om leuk te kunnen spelen. En als ook het asfaltpad niet geschikt is om te skaten dan blijft er voor het park maar één lot over: een HUS, een grote honden- uitlaatstrook. Na jaren stiefkinderlijk behandeld te zijn, begint de gemeente de natuur te helpen aan haar tweede jeugd en maakt in de Merenwijk ruimte vrij, waardoor licht en Was de kap in het wijkpark van Merenwijk werkelijk illegaal? Archieffoto: Mark Lamers lucht vrij spel hebben en nieuwe planten, struiken en bomen kunnen ontkiemen. Eindelijk, zou ik verzuchten. Wie schetst mijn verbazing als ik in een krantenknipsel van het Leidsch Dagblad, van 18 januari 2002, lees, dat de gemeen te het wijkpark in de Merenwijk ruïneert. Er wordt zelfs gesproken van 'illegale kap'. Illegaal kappen is niet goed te pra ten, ook al wordt het park zelf weer fraai, en het siert de gemeente dit ruiterlijk toe te geven. Maar was de kap echt illegaal? Er is een democratisch vastgesteld na tuur- en milieubeleid en als het kappen past in dat beleid is het niet illegaal, hooguit onzorgvuldig als men vóór het einde van de termijn van bezwaar en be roep begint te zagen. Anderzijds kan ik er begrip voor opbren gen, want bij de gemeente is het nu een maal zo, dat geld voor dit soort zaken niet altijd beschikbaar is en de natuur kan men alleen maar snoeien in de win ter en niet zoveel bezwaar- en beroeps termijnen later. Stevenshof, bereid je maar vast voor op de 'illegale' kap rond 2013. J. Kraus, Leiden. Jen "Volgens de gemeente is er Idsg niet zoveel GFT uit het cent irvc gekomen'. Dat stond zaterd nd. 1 april in het LD in een artilj n, n over gratis compost. blic Inderdaad staan in de bin; a or stad sinds 2001 afsluitbare! igei zultjes, waar we ons organ vele afval in kunnen deponeren gev zich is dat een prima idee. ar ei ter, ik vraag me af of de ami naren die deze zuiltjes hel >#1 uitgekozen, ze eerst zelf heb uitgeprobeerd. Ik denk hei i gff Dan zouden ze wel hebben i dekt dat de klep van de zui den veel te hoog zit voor een n reigi van gemiddelde lengte. Da n aa komt dat de klep niet va iar si blijft openstaan. nkk Het is een vreselijk gehai irwii om het volle emmertje oml jvoef te tillen, de klep open te hou wat en de smurrie in het zuiltj nde kieperen. Elke keer weer vin ze ni het een hele overwinning als id d< me is gelukt zonder dat dei ntig ernaast is gevallen. |gië, Ook zijn de emmertjes ve klein voor een gemiddeld I houden. Met ons twee: P® soonshuishouden is het emi tje al na een dag of vijf vol 1 huis een emmertje erbij 1TER| misschien helpen. jse j Nee gemeente Leiden, hu j,erf niet goed over nagedacht gemiste kans en zonde van 8"ld- rde Thea Pi.li j^j dobt htof lSu dep de Het artikel 'Samen wonen in be slotenheid', in de bijlage Erbij van zaterdag 13 april en wel met name waar het over de woon wijk De Clinckenburgh in Oegst geest gaat, dwingt mij tot reage ren. Immers, in het betreffende stuk wordt een aldaar wonende makelaar geciteerd en dit kan - zoals ook inmiddels al is geble ken - bij de lezer al gauw de as sociatie oproepen dat ik hier aan het woord werd gelaten. Niets is echter minder waar. Het ware dapperder geweest als de ze makelaar die in onze wijk woont, die door hem in een be paald daglicht wordt gesteld, niet aan de krant om het wegla ten van zijn naam had verzocht. Ik wens mij met klem af te zet ten tegen de door hem gebezig de tendentieus overkomende uitspraken, als dat bijstands trekkers en bewoners van wo ningwetwoningen van een an dere cultuur dan die van ons woongebied zijn en dus heibel veroorzaken, auto's bekrassen, fietsen stelen of kinderen pes ten. Alsof mensen met geld de beschaving in pacht hebben en zich wel aan de regels houden. Er wordt verder nogal wat be weerd. Omdat we in een mooi huis zouden wonen of meerdere mooie auto's hebben, zouden we gelijkgestemd zijn, elkaar in onze waaide laten en niets aan elkaar te hoeven uit te leggen. En dit georakel wordt verder nog gestaafd met de bewering dat iemand die aan een oud Opeltje sleutelt er een rotzooi van maakt, terwijl hetzelfde soort hobbyist met een MG dat oké doet. In een gemengde wijk zegt deze meneer niet te willen wonen. Dat 'matcht' volgens hem niet. Dat laatste kan ik me wat de be woners van zo'n wijk betreft in denken. Maar wij wonen geluk kig ook in een gemengde wijk. Het is hier geen België-getto waar de enige sociale band wordt bepaald door het tegen elkaar opbieden hoe slim we het met de fiscus of onze beleggin gen hebben gedaan. Verdraagzaamheid, daar gaat het juist om, willen we con structief kunnen samenwonen. Overigens kunnen ook de wel- gestelden in een woningwetwo ning of de bijstand terechtko men. Waar wij elkaar overbrug gen en proberen te begrijpen op juist die interessante cultuurver schillen, krijgen we misschien een betere maatschappij. Als we er vanuit gaan dat ie mand zonder een mooi huis an dere normen toepast, dan gaat het fout. Dit nog los van het feit dat het wemelt van de mensen in een villa met een torenhoge hypotheek, maar ook van diege nen die het wel kunnen betalen maar in een gewoon knus straatje willen wonen. Juist geld biedt dan ook geen enkele ga rantie voor beschaving. Zij die zich daar niet aan verknochten, kennen vaak veel beter de echte waarden in het leven. Waar ligt de grens als we elkaar al op het materiële gaan afrekenen? Het aantrekkelijke van onze wijk De Clinckenburgh is juist de dif- ferentiatie in geest. Hif kun je binnen het kader 4hili democratie rond vergunns wel eens niet je zin krijgen )0* winst niet nemen om geen liezers te hebben, maai 17ERC hoort er dan bij en bi eshu meestal alleen maar luxepri kgrai men. Wij hopen dan ook verdei wen schoond te blijven van dits >y's ir ons woonerf negatief stigmi rende uitlatingen en hopes '871 de veroorzaker inziet dat hij de vi heeft vergaloppeerd. opesi lands ids Menno Oegstj nah sctif» pnni ireen laid. In de Tweede Kamer wist Moha- med Rabbae geen verkiesbare plaats op de CroenLinks-kandida- tenlijst te veroveren. Nu wordt hij wethouder in Leiden. In de stad zijn de meningen verdeeld. De een vindt hem een aanwist voor de gemeentepolitiek, de an der zegt dat Kamerleden die af gedaan hebben, niet welkom zijn in het college. Moet Leiden ge noegen nemen met 'afgedankte' Kamerleden zoals Rabbae? Jan Laurier, tot kort voor de verkiezingen wethouder voor Groenlinks, tijdens de presen tatie van Rabbae als kandidaat: „We hadden ook zelf geschikte kandidaten. We hadden met een luxeprobleem te maken. Ik ken Mohamed als een goed Kamer lid en ik denk tegelijk dat hij ook een uitstekend wethouderskan didaat is." Gerard van Hees, raadslid van Groenlinks in Leiden en voor de komst van Rabbae genoemd als wethouderskandidaat. „Ik zou Rabbae zeker geen afge dankt politicus willen noemen. Hij is door de kandidatencom- missie van Groenlinks op een niet verkiesbare plaats voor de Tweede Kamer gezet. Maar als iemand acht jaar lang goed werk heeft gedaan, kun je niet van af gedankt spreken. Rabbae kent Den Haag heel goed. Dat lijkt me een voordeel voor zijn nieu we functie als wethouder. En hij komt niet uit de Leidse kaas stolp. Hij is de enige nieuwko mer in het zittende college. Dat hij de stad niet kent, is natuur lijk een nadeel voor hem. Maar Wethouderskandidaat Mohamed Rabbae tussen oud-wethouder Jan Laurier (links) en GroenLinks-fractie- voorzitter Dirk van den Bosch. Foto: Mark Lamers op dat probleem stuit elke nieuwkomer in Leiden. Aan hem de taak om zich de stad snel eigen te maken. Ik woon hier ook 'pas' tien jaar en heb niet het idee dat ik daarom min der functioneer dan raadsleden die hier geboren en getogen zijn. Prof. dr. R. Andeweg, docent Politicologie aan de Universi teit Leiden: „Met deze stelling kan ik niets. Het impliceert dat iedereen die de overstap van de Kamer naar de regionale politiek maakt, een afgedankt Kamerlid zou zijn. Ik vind dit zo'n merk waardige stelling. Het spijt me, maar ik kan hier werkelijk niet op reageren." Daan Sloos van Leefbaar Ne derland Leiden: „Daar ben ik het helemaal mee eens. Rabbae is een landelijk politicus die geen idee heeft van de gemeen tepolitiek. Op grond van zijn Ka merverleden mag hij zelfs niet eens meer de kans krijgen om hier een voet aan wal te krijgen. Hij is er toch niet voor niets uit gezet? Bovendien weten we niets van die man af. Hij moet ook moreel voldoen en ik vraag me sterk af of hij wel door de ge loofsbrieven heen komt. Ik ver trouw hem niet. Bovendien kan ik geen debat met hem voeren want ik vind hem onverstaan baar. Nee, ik ben zeker niet blij met die man." Mohammed Bouras, scheidend voorzitter van stichting Marok kaanse Unie Moultaka en raadslid van de PvdA: „Nee, daar ben ik het niet mee eens. Het is erg spijtig hoe hij binnen zijn fractie is behandeld, maar hij is zeker geen 'afgedankt' Ka merlid. Hij is eerder een groot verlies voor de landelijke poli tiek. Zijn vertrek doet echt af breuk aan de landelijke uitstra ling van Groenlinks. Het unieke van hem is dat hij een echte volksvertegenwoordiger is. Ik denk dus dat de Leidenaars Rabbae wel met open armen mogen ontvangen. De Landelij ke politiek heeft echt de eend met de gouden eieren laten lo pen." Chris Verplancke, directeur van de Stichting Stadsparkeer- plan Leiden en voorzitter van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel (CVAH): „Leiden is doorgaans een goede kweekvijver voor de landelijke politiek. Nu een keer de omge keerde situatie het geval is, hoeft dat geen probleem te zijn. Rab bae is alleen nog niet ingewerkt in het Leidse en dat kan voor hem een belemmering zijn. Maar evengoed is dat juist een voordeel, omdat hij minder be- voon van c tena kor nus( afst lerg vooroordeeld is. Dat Rabba |en zj voorhand een geschikte kaï ong; daat is omdat hij landelijke) ring heeft, zegt mij niks. Hi) zich in Leiden opnieuw mo stt bewijzen. Laat maar zien da je wat kunt. En daarom vind il irm dat hij niet direct een hele: portefeuille moet krijgen. I heeft behoefte aan daadkra ge bestuurders. Wat dat vind ik Rabbae geen aanwifl voor de stad." Leidenaar en schrijver Abd kader Benali: „Ik denk niet Rabbae een afgedankt politi is. Ik heb hem altijd zeer dei en betrouwbaar gevonden Tweede Kamerlid. Ja, wel ie mand van de oude stempel misschien had wat jong blo ook geen kwaad gekund. M ik zou niet weten waarom I niet een goede gemeentepc cus zou kunnen zijn. Ik wee niet hoe op dit moment pre de verhoudingen liggen inl Leidse politiek, maar watm betreft is hij meer dan welt in Leiden." Gerrit Jan van Oven, Kam voor de PvdA, woonachtig u: j Oegstgeest: „Daar ben ikhi Uf kun niet mee eens. Er is juist eer USjcere nieuwe wet die dit mogelijl (e maakt, de Elsinga-wet. Ikvi het geen ongezonde ontwil ling dat mensen uit bredere kring door de regionale pol Aranka de Kleyn en Timotheus Waarsenburg 'Leiden moet geen genoe gen nemen met afgedank te Kamerleden, zoals Rab bae', luidde onze stelling van afgelopen week. Een ruime meerderheid (69 van de bezoekers van www.leidschdagblad.nl blijkt de stelling te onder schrijven. Opvallend is dat van de kleine groep 'On- eens'-stemmers velen de moeite namen hun me ning nader te onderbou wen, terwijl de veel grote re groep die de stelling onderschrijft, dat nauwe lijks deed. Een selectie uit de reacties: A-A. Wassenaar, Leiden: „Ik ben het met de stel ling niet eens. Leiden kan het ook waarderen dat een gerespecteerd (oud-) Kamerlid wethouder wil worden in een gemeente die bekend staat om haar slechte bestuurscultuur." J. Jacques, Leiden: „Wat een onzin. Rabbae is al lereerst helemaal geen af gedankt Kamerlid, maar een Kamerlid dat veel respect en waardering heeft geoogst in de Ka mer en in den lande. Het is eerder een eer dat ie mand met zo'n staat van dienst onze stad wil be sturen. Ik zou wel wat leukers weten op mijn 61ste dan met die schreeuwers te gaan ver gaderen. Ik ben hartstik ke blij dat zo'n rustige en amicale man hier komt. Ik hoop dat hij een beetje rust brengt in de tent. Daar is de burgemeester in ieder geval nooit in ge slaagd." Justin van Tuil, Leiden: „De stelling is juist. Wat is er mis met helderden- kende, politiek-nuchtere, lokale mensen met een mening uit hun hart?" Dachmar van der Wiel, Leiden: „Rabbae is geen afgedankte Kamerlid maar door een procedu refout niet op een ver kiesbare plaats op de lijst van GroenLinks terecht gekomen. Gezien de hui dige mogelijkheden die dualisering van gemeen teraden biedt, is het een goede keuze van Groen Links Leiden om een eens verder te kijken dan binnen de grenzen van Leiden zelf. Een gedegen politicus met bestuurlijke ervaringen zal een goede aanvulling zijn van het huidige zittende Leidse college." Martin Donath, Alphen aan den Rijn: „Met deze stelling ben ik het niet eens. Het gaat toch om de kwaliteiten van de m/v als wethouder!?" M.CJ. Ohm, Leiderdorp: „Deze mensen hebben veel ervaring. Ik zou zeg gen: maak er gebruik van." Matthias Bulgakov, Lei den: „Rabbae is bij min derheden erg geliefd en bovendien een integer en sympathiek politicus. Daarom is hij misschien wel een aanwinst voor deze stad." De stelling van volgend week haakt in op de bur gemeesterscrisis in Rijns burg. In het bloemendorp wankelt de positie van burgemeester Van der Lee, onder andere vanwe ge bordeelbezoek. De stel ling waarop u - tot en met maandag - kunt rea geren luidt: Privé-gedrag mag burgemeesters niet de kop kosten worden aangetrokken. Dus tester, tegen de komst van menea n die c Rabbae maak ik geen enkel gaan,1 rkzaar mdel V ie tijd 1 tt de c; rheid, inldei inigkl 'je mi "bet renfc vee klei frikzc irte z Leiden moet geen genoegen nemen mt afgedankte Kamerlt zoals Rabbae SxJ33Q3JB wijz verd bepe pis eer fomik 5 nhee ftjd-i

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18