'Oegstgeest frustreert uitbreiding haven' LEIDSE REGIO 'Koeien in de wei' lijkt gewoon, maar is het niel 'Hij maakte een potje van de mokken' Kantine Hoflee nog jaar gedoogd eur op een kier voor tiende klaslokaal De Schakel roefpersonen keuren ebsite Leiderdorp af 't Warmonderhek wil meer ligplaatsen ■fc ordt vewolgd 1 haag/voorschoten - De 111 [ling die op 31 augustus een IJ dgranaat neerlegde bij de ie school in Voorschoten dt strafrechtelijk vervolgd, vetho ijftienjarige jongen moet bee londerdag 2 mei voor de lerrechter verschijnen. Die ng heeft achter gesloten iren plaats, zoals gebruike- q Vj bij rechtszaken tegen min- -qen. De jongen wordt laagd wegens verboden ibezit. De school werd na intdekking van de granaat tuimd. at re tei door Pieter van Langevelde warmond/oegstgeest - Jachtha ven 't Warmonderhek aan de Haarlemmertrekvaart op de grens van Warmond en Oegst geest gaat uitbreiden met vijftig ligplaatsen. De gemeente War mond is bereid daaraan mee te werken, hoewel de uitbreiding in strijd is met het bestemmings plan. De jachthaven telt nu 115 ligplaatsen. De uitbreiding van de jachthaven staat al ruim driejaar op stapel. De gemeente Oegst geest weigerde echter steeds mee te werken aan de aanleg van een parkeerterrein in de pol der, vlakbij nieuwbouwwijk Poel geest. Volgens haveneigenaar Boers trekt Oegstgeest jachtha ven Poelgeest voor. De jachthaven valt volledig on der Warmond, maar de parkeer plaats voor ongeveer dertig au to's ligt aan de Oegstgeestse kant van de Haarlemmertrek vaart. Dit parkeerterrein is nu al te klein om 's zomers alle auto's van booteigenaren te herbergen. B. Boers, één van de twee eige naars van de jachthaven: „Op de drukkere dagen staat de hele dijk vol met auto's. Als we straks vijftig extra ligplaatsen hebben, escaleert het parkeerprobleem." De gemeente Warmond wilde pas toestemming geven voor de aanleg van extra ligplaatsen, als ook er ook een oplossing zou zijn voor het parkeerprobleem. Boers: „Warmond wilde Oegst geest niet met het parkeerpro bleem opzadelen. Daardoor hebben onze uitbreidingsplan nen minstens drie jaar vertra ging opgelopen." 't Warmonderhek is net als de naastgelegen jachthaven Zwa- nengat vanaf de Haarlemmer trekvaart alleen bereikbaar via een pontje, dat door de opva renden met een ketting naar de overkant moet worden getrok ken. Boers: „In de winter leidt dat tot gevaarlijke taferelen. Het is dan koud en glad. Soms waait het ook zo hard, dat mensen nauwelijks aan de overkant kun nen komen." Boers wil daarom het liefst een parkeerplaats aanleggen in de polder bij Poelgeest, zodat de jachthaven over land te bereiken is. Daarvoor is het noodzakelijk om een weg aan te leggen naar Poelgeest of naar de Warmond- se Veerpolder. Aan de eerste mogelijkheid weigert de ge meente Oegstgeest mee te wer ken. Het tweede plan is onuit voerbaar, omdat Boers de beno digde grond voor een weg door de Veerpolder niet in zijn bezit kan krijgen. Wethouder Meester laat weten verrast te zijn dat het probleem nog niet is opgelost. „De par keerplaats kan worden uitge breid en er kan wat ons betreft een voetgangersbrug komen over de Haarlemmertrekvaart", zegt haar woordvoerder. Boers hoont dat voorstel weg: „We moeten dan een brug bouwen die ook toegankelijk is voor in validen. Dat kost ons een ver mogen. Dit is een aanbod van niks." Oegstgeest heeft Boers schrifte lijk laten weten geen moeite te hebben met de parkeeroverlast op de dijk van de Haarlemmer trekvaart. Boers: „Maar de poli tie deelt wel vrolijk bekeuringen uit. Bovendien kunnen hulp diensten ons op drukke dagen niet bereiken." De mededeling van Oegstgeest was voor Warmond wel aanlei ding om goedkeuring te geven aan de uitbreiding van het aan tal ligplaatsen, waaraan volgens Boers een schreeuwend tekort is. Maar tot Boers' ergernis moe ten booteigenaren nog steeds met het pontje om de jachtha ven en hun boot te bereiken. De eigenaar vindt dat Oegst geest selectief te werk gaat. „Jachthaven Poelgeest, een paar honderd meter verderop, heeft onlangs nog een grote loods mogen neerzetten. Zij krijgen al les wat hun hartje begeert, om dat op de plaats van hun jacht haven een brug naar de nieuw bouwwijk moet komen. Wij hebben de gemeente Oegstgeest niets te bieden en worden daar om tegengewerkt." Morgen neemt de Warmondse gemeenteraad een besluit over de uitbreidingsplannen van 't Warmonderhek. Warmond eist einde aan geluidsoverlast op camping warmond - De kantine van camping De Hoflee in War mond mag nog een jaar open blijven. Dat hebben burgemees ter en wethouders besloten. Zij eisen wel dat de kantine geen geluidsoverlast meer veroor zaakt. De kantine is al jarenlang een bron van ergernis voor omwo nenden. Naar aanleiding van de rampen in Volendam en En schede heeft de gemeente War mond het handhavingsbeleid aangescherpt en als gevolg daar van is de kantine van De Hoflee, na jaren te zijn gedoogd, nu voorlopig gesloten. Volgens kantine-eigenaar H. de Boers verbindt de gemeente twee voorwaarden aan tijdelijke heropening. „We mogen geen live-muziek meer hebben en geen geluidsoverlast veroorza ken." Wethouder De Vroomen voegt daaraan één voorwaarde toe: „Er moet snel gezocht wor den naar een definitieve oplos sing." Hij verzekert dat de ge doogsituatie nog maximaal één seizoen duurt. Daarna wil de ge meente de regels strikt handha ven. Donderdag hebben omwonen den een gesprek met de ge meente over de situatie rond de campingkantine. Wethouder De Vroomen: „De precieze voor waarden voor de tijdelijke her opening van de kantine worden samen met omwonenden vast gesteld. Ik wil in elk geval de in stemming van omwonenden hebben." R. Kramer, die vlakbij de kantine woont, is bereid ak koord te gaan met een herope ning. „Als het maar voor een be perkte tijd is en er niet al te veel geluidsoverlast komt. Ik wil een goed plan zien met een defini tieve oplossing, want hoe vaak hebben we niet al gehoord dat de overlast nog maar één jaartje duurt." Zoeterwoudse melkveehouder opent landelijke discussie oudt igii TC, diei tic Went >dsd - Leiderdorp wil ast Allien toch meewerken aan 111 ouw van een tiende klaslo- desh voor De Schakel. De ge- ite wees het verzoek al af, op verzoek van de Stich- Katholiek Onderwijs gaat mder Roest de zaak op- ev bekijken. Ook D66 vindt eiderdorp alsnog mede werking moet verlenen aan de bouw van een extra klaslokaal voor de school. Twee weken geleden besloot Leiderdorp nog de aanvraag van De Schakel af te wijzen. Leerlin genprognoses wijzen namelijk uit dat de school weliswaar drie jaar lang een lokalentekort heeft, maar dat het aantal leerlingen daarna weer gaat dalen. Omdat Leiderdorp als norm hanteert dat zij een aanvraag pas hono reert als een lokaal minimaal vijftien jaar nodig is, wees zij het verzoek van De Schakel af. De school heeft echter een eigen leerlingenprognose laten ma ken, en komt tot een andere uit komst. Zo verwacht T. van Nu land van het schoolbestuur dat De Schakel de eerstkomende acht jaar zelfs elf lokalen nodig heeft, en de drie jaar daarna tien. „Dat zijn geen nuancever schillen meer, maar wezenlijk andere uitkomsten", stelt hij. „Dan wil ik wel eens weten waar dat door komt." Wethouder Roest wil uitzoeken waar het verschil in prognoses vandaan komt. Bovendien be loofde hij De Schakel om de af wijzing voor de bouw van een tiende lokaal in heroverweging te nemen. Daarmee komt Roest tevens tegemoet aan de wens van D66. Volgens raadslid Van Gurp dreigt Leiderdorp anders een beslissing te nemen op grond van 'dubieuze cijfertjes'. „Ik heb begrepen dat het ruim tegebrek zo nijpend is, dat leer lingen zelfs in de directiekamer en conciërgeruimte les krijgen. Dat komt de veiligheid in het gebouw bepaald niet ten goe de." Lia meente stelt introductie weer uit door Saskia Stoelinga vervolg van voorpagina zoeterwoude - Als de staldeu ren open gaan, stuiven de koei en er massaal uit. Heftig geloei, alsof ze het grasland ruiken. Gis teren was hun eerste officiële buitendag. In boerenkringen de weidegang genoemd. Het Zoe terwoudse melkveebedrijf van Nel en Peter de Jong aan de Weipoortseweg vormde de startplaats voor de landelijke discussie 'Koeien in de wei?'. Een onderwerp waaraan LTO Nederland en Milieudefensie eendrachtig aandacht schenken. Niet alleen de veehouders wor den met de neus op de feiten gedrukt, maar ook de burger en de consument moeten een keus maken. Klokslag tien uur, Holland op zijn mooist: zwartbont vee dar telend in een diepgroene weide onder een helder lentezonnetje. Slootkanten in prille bloei en aan de bomen kleurige bloe sems als voorteken van het fruit - seizoen. Grazende koeien vor men een belangrijk kenmerk van de groene ruimte en het landelijk gebied. Dat er zorgen zijn over dit imago is niet ver wonderlijk. Het aantal koeien loopt sterk terug en 'de koe meer op stal' is een tendens. In 1984 telde Nederland 2,5 mil joen melkkoeien, nu zijn dat er een miljoen minder. Rond de acht procent wordt om econo mische en milieuredenen het hele jaar in de stal gehouden. Koeien in de wei lijkt heel ge woon. maar dat is het niet. We reldwijd worden de meeste koeien binnengehouden. In ons land kunnen koeien juist voor een groot deel van het jaar bui ten lopen, omdat de omstandig heden ideaal zijn. Niet te warm, niet te koud en het gras groeit dem en open. Het bedrijf van De Jong is schitterend gelegen aan de rand van het Groene Hart in de driehoek tussen Zoe- termeer. Alphen aan den Rijn en Leiden. In de weekeinden loopt het vaak storm op het erf. Recre anten genieten van het leven en de natuur onder genot van boerderij-ijs, de tweede tak van het bedrijf. „Het ijs zou minder lekker zijn en het Nederlandse landschap saaier als er geen melkkoeien in de wei zouden zijn", aldus Nel de Jong. Zij zit op één lijn met de gemid delde Nederlander. Een nog niet volledig uitgewerkte enquête van het Centrum voor Land bouw en Milieu geeft aan dat driekwart van de Nederlanders koeien vaker in de wei wil zien uit oogpunt van diervriendelijk heid. „De helft van de Nederlan ders is zelfs bereid hiervoor meer te betalen per liter melk", zegt onderzoeker Frits van der Schans. „Als koeiei^uit de wei verdwijnen, heeft dat ingrijpen de gevolgen voor dierenwelzijn, landschap, natuur en uiteinde lijk het imago." Maar niet alleen de consument kan in de beurs tasten, ook de overheid en het bedrijfsleven kunnen steun verlenen. Vera Daim, campagneleider van Mi lieudefensie, ziet veel in subsi dies aan boeren die hun land en dier zo aantrekkelijk mogelijk beheren. Volgens Van der Schans is de Beemsterkaas van zuivelbedrijf Cono uit Noord- Holland een mooi voorbeeld. „Die wordt nu in de markt gezet met reclame van een koe in de wei." Een groot deel van de landelijke pers is er getuige van: de koeien van De Jong staan er goed en sterk bij. Het imago van Zoeter- woude is even het voorbeeld voor Nederland. Ja nrijding met ichtwagen ierdorp - Een 81-jarige uw uit Leiderdorp is gister- Idag na een aanrijding met vrachtauto met onbekend I overgebracht naar het iland Ziekenhuis. Het onge- gebeurde toen zij van de aslaan de Engelendaal op 1. Daarbij zag zij de vracht en, bestuurd door een 45- e man uit Arnhem, over het d. De Leiderdorpse klapte met haar auto op een ver- spaal, en kwam uiteindelijk laar voertuig onderstebo- n de berm tot stilstand. De dweer bevrijdde het slacht- uit de auto. rvan| was het n afn eter eter, id, bsidie voor irdendagen De Stichting Hard- erij Nooitgedacht krijgt van tidde emeester en wethouders rtien .eidschendam en Voor bak 250 euro. Het geld is be- n'efn dvoor de ereprijs van de )aaro 'baandraverij van de ipwijkse Paardendagen, dagen hebben plaats op 0,21 en 22 juli. kok id, neert rdorp - Lonny Gerungan, -kok van het programma I eistafel, komt woensdag 8 laar Leiderdorp. In boek- •mliia 'e' ^er 'n Wh^elhof 0I iert hij zijn nieuwste kook- 'De complete Indonesi- keuken'. Ook demon- rt hij zijn kookkunsten aan ubliek. De televisiekok is iderdorp van 14 tot 16 uur. Kinderen van groep 3a van de Gevers-Deutz Terweeschool krijgen de 'afgeschreven' Oranjemokken. Foto: Dick Hogewoning Duizenden scholieren uit Oegstgeest krijgen Oranjebeker maanden te laat door Nancy Ubert oegstgeest - Wethouder Steens van Oegstgeest staat voor groep 3b van de openbare school Ge- vers-Deutz Terwee. „En jon gens, wat gebeurde er ook al weer op 2 februari", klinkt ze als een enthousiaste lerares. „Toen waren er aanslagen in Amerika", antwoordt een ventje. „Nee, toen ging onze kroonprins met zijn prinses trouwen", verbetert Steens. „En toen zouden jullie een cadeautje krijgen, maar dat ging niet door." „Nou dat ben ik allang weer vergeten", mompelt een ander jongetje. Steens weet het allemaal nog precies. Oegstgeest deed eind januari verwoede pogingen om alle basisschoolleerlingen in het dorp voor het huwelijk tussen Willem-Alexander en Maxima een Oranjemok cadeau te doen. Tot twee keer toe weigerde de gemeente de partij van 3.400 be kers geweigerd. De opdrukken stonden er schots en scheef op. Onlangs leverde het Tielse recla- me-artikelenbedrijf Van Helden BV, waarbij de bekers waren be steld, de mokken alsnog aan. Gratis, want voor de derde keer was de opdruk van bedenkelijke kwaliteit. Steens: „Ik kon het niet over mijn hart verkrijgen de bekers niet aan te nemen. Maar fraai zijn ze niet geworden." Op de voorkant staat een wazige fo to van Willem-Alexander en Maxima, op de achterkant een 'trillend' logo van Oegstgeest. „Als wij die bekers niet hadden geaccepteerd, moest voor de derde keer een partij vernietigd worden. Dat ging me te ver." Vandaar dat Steens een kleine drie maanden later dan gepland de Terwee-leerlingen de bekers komt brengen. In groep 3a houdt Steens een soortgelijk verhaal. „De maker van de bekers maak te een potje van de mokken. Maar nu kom ik ze toch bren gen. De kinderen van de andere scholen krijgen ook allemaal een mok. Nog net voordat het 30 april is. Dan kunnen jullie op Koninginnedag uit de beker drinken." „Ik ben dan op vakan tie", meldt een kind gedeci deerd. „Dus ik doe dan echt niet mee." „De sluier van Maxima was keilang", herinnert een meisje zich als ze de foto van het prinselijk paar ziet. Na afloop van het bliksembe zoek aan de school vertelt Steens dat de 'mokkenmaker' haar heeft voorgesteld om het geld dat de gemeente voor de bekers had gereserveerd te ge bruiken voor een activiteit voor de Oegstgeestse jeugd. „Dat vind ik dus een goed idee." Om welk bedrag het gaat, weet de wethouder niet meer. „Moet ik even nakijken. Maar zeg nu zelf, elke euro is mooi meegeno men. De jeugdraad die straks wordt opgericht, kost ook veel geld." onder de indruk. „De navigatie en verwijzingen zijn niet lo gisch en inhoudelijk is het on voldoende. Daarom is het ver standig van de gemeente om de introductie van de website opnieuw uit te stellen. Dat het opnieuw misgaat, heeft de gemeente aan zichzelf te wijten, stelt hij. „De klank bordgroep die de site op ver zoek van de gemeente beoor deelde, had van tevoren al met de bouwer moeten overleggen. Nog voordat er met de ontwik keling begonnen was. Maar dat wilde de gemeente niet. Wij weten wel hoe het moet, was de opstelling van Leider dorp. Dan ga ik daar niet aan twijfelen. Maar als ik het resul taat zie, had ik dat beter wel kunnen doen." Rond de zomer gaat Leider dorp het opnieuw proberen. „In eerste instantie gaat het om een website met product informatie en enige dienstver lening", legt de woordvoerder uit. Interactief zaken doen met de gemeente is er dan nog steeds niet bij. „Want dan moet er een hele organisatie achter zitten. En dat is nog niet het geval." Koo vindt dat zo langzamer hand de geloofwaardigheid van de gemeente Leiderdoip op het spel staat. „De intro ductie is nu al een jaar te laat. Er zijn steeds minder gemeen ten die nog geen website heb ben. Bovendien schept deze late introductie verplichtingen. Dan behoor je namelijk ge leerd te hebben van de fouten die andere gemeenten bij de opzet van hun website hebben gemaakt. Maar ik heb er eerlijk gezegd een hard hoofd in dat dit ook werkelijk gebeurt." Vijf ieei r Eric Went bia:! erdorp - De introductie rani de gemeentelijke website 0p Leiderdorp wordt opnieuw steld. Vijf proefpersonen rebie de site op verzoek van gf gemeente en geven hem ;n dikke onvoldoende. Voor drie omer gaat Leiderdorp in om lerkansing. „We zijn laat, •0fe; klopt. Maar het is niet an- reageert een woordvoer- van de gemeente gelaten irl eze nieuwe tegenvaller, pronkelijk had de website de gemeente in februari jiljg ae' moeten zijn. Dat was lege aanden later dan in eerste ds mtie de bedoeling was. ons ligt het niet", stelt K. uten van het Leidse inter- ijf E-Vïsion dat de site de gemeente ontwikkel- Wij zijn al een tijdje klaar, het ligt nu op het bordje de gemeente." 'en klantenonderzoek on- 0 vijf proefpersonen blijkt dat de opzet van de site goed is. „De navigatie is üdelijk. Gaandeweg het en met de muis weten de personen niet meer waar :uv ch precies bevinden. We ehailen dus nog eens goed structuur van de web- aldus de woord van de gemeente. Bo- is Leiderdorp niet blij vonngeving van de site. dat heeft een extern bureau v 'ezet. Maar de uitstraling irig &et niet aan het beeld dat buiten willen uitdra- foe clifo van de bewonersvereni- Leyhof is één van de is personen die op verzoek Ik 2 de gemeente de website ken heeft. Ook hij is niet In boerenkringen heet de eerste officiële buitendag voor koeien 'weidegang'. Het vee verlaat na een lange winter de stal van Nel en Peter de Jong aan de Weipoortseweg in Zoeterwoude. Foto: Mark Lamers prima. Dat is anders in Spanje of Californië, waar boeren het voer van soms grote afstand moeten aanvoeren. Het spreekt haast vanzelf, zelfs de deskundigen op deze dag zijn het er over eens: in de wei heeft de koe veel meer ruimte voor haar natuurlijke gedrag en de gebreken aan benen en Idau- wen zijn stukken minder. Waar om dan toch die stal in Neder land? Siem Jan Schenk, voorzit ter van LTO Rundveehouderij, zet de toon. Volgens hem stuurt de overheid in de verkeerde richting. „De wet- en regelge ving zou juist moesten stimule ren om koeien meer in de wei te houden. De laatste jaren ont staan steeds meer extreem grote bedrijven die zich richten op ef ficiënte bedrijfsvoering met een hoog rendement. Vaak hebben die grote bedrijven met zo'n 100 tot 150 melkkoeien onvoldoen de grasland rond het bedrijf, waardoor er niet eens een keus is." „Inmiddels heeft bij meer dan duizend bedrijven de. melkrobot zijn intrede gedaan, wat bete kent dat de koeien in de directe omgeving van die robot moeten zijn. Een andere reden dus om de koeien op stal te houden. En nog een reden is dat het mest beleid van de overheid en een effectief mineralenmanagement gemakkelijker is te realiseren als de melkkoeien op stal staan." Nel en Peter de Jong krijgen de tranen in de ogen bij dit verhaal. Met hun vijftig melkkoeien en 32 hectare grasland hebben ze met hun vier kinderen tussen de 11 en 19 jaar een behoorlijk be staan opgebouwd. Nel de Jong weet het zeker: de koeien horen in de wei. Springen, dartelen en eten van mals gras lukt niet in een stal, ook al is die nog zo mo

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17