LEIDEN REGIO Wiet als medicijn komt er aan 'Mijn huis staat vol met bloemen !t irgemeester, kelner, )orant, bierbrouwer? Van Manen aan Tafel wint laatste voorronde I ir HART woensdag 24 APRIL 2002 R3 ?en nnnet van Aarsen jon ?enl „Iets in de horeca. Of 1 hien operatie-assistente" t Erin. „Met dat laatste ;ker mijn moeder. Die zegt dat ibar er in de zorg kan werken ai ide horeca." Ze is een van da e twijfelaars, een groeiend pra; aan vmbo- en havo-leer de die moeite hebben met te« >zen van een vervolgoplei- ROC Leiden organiseerde st q m voor hen een keuzebe en i ingsdag in haar vestiging liscl iier Haarkade. atwi )t ROC Leiden al enige tijd oms idexamenkandidaten kie- louti |eeds later een vervolgop- bij t j. Zestig procent meldt de igenwoordig laat aan we- aanhoudende twijfel. De rga4 die er zelfs na de zomer- tntai tie nog niet uit is, wordt at 1 ia jaar groter. „Hoe dat Het is lastig om oorzaken bij lerscheiden", zegt testpsy- ervaDg Pim Willems van het en. [Misschien komt het om- jeren relatief minder tijd TaaÉen aan opleidingen - bij- °vei nsten worden steeds be- iet i ker - en dat ze daarom een jet goed nagedacht heb- 1 Et {et zal ongetwijfeld te ma- 'eni .bben met veranderingen speli samenleving. En met het afpt het aanbod van oplei- - op allerlei verschillende iken s - behoorlijk is ge- 1 vai lf ui jjfelaars schieten niet zo start met de traditionele htingsdagen, zoals die al 1 en dag georganiseerd Dus experimenteert ^/leiden dit jaar voor het net keuzebegeleidingsda- et loopt al vroeg storm: 1^- e deur van het schoolge- L J. lan de Ter Haarkade staat or de opening van de forse rij jongeren, soms k. ra eld van een vriend of zont in, soms met vader of srgai r in het kielzog. Binnen door een leger aan adviseurs leg? )ie proberen er in een ge- sle j ichter te komen of er iets n pe de jongeren in het bijzon- uine nspreekt. En als ze er op lopf nier niet uitkomen, staan aan computers klaar voor een 'gera skeuzetest. eerd met een vriendin geko- >enai iamen zitten ze bij advi- opi ies van Rooijen aan tafel. I tus ëlangrijkste is natuurlijk ksuf rferk je aanspreekt. Ben je gen wel eens in een ziekenhuis ge weest en wat vind je er dan van? vraagt Van Rooijen. „Dat spreekt me niet echt aan. Die mensen die daar maar in saaie zaaltjes op hun bed liggen." Ze komen er niet uit, dus zit het meisje even later achter een computer. Tientallen vragen krijgt ze voorgelegd: 'kelner of laborant', 'burgemeester of bier brouwer', 'helicopterpiloot of stal uitmesten' en 'soldeerbout of reageerbuis'. „Ik weet niet hoeveel vragen er zijn maar ik word er helemaal gek van", zegt de vriendin van Erin. Ruim 130 vragen later, ver schijnt er een staatje op het scherm. Volgens de test heeft Erin belangstelling voor verple gende en verzorgende vakken, voor banen die te maken heb ben met het adviseren van men sen en ook voor een functie in de horeca. „Daar schiet ik dus niet veel mee op", mompelt Er in. „Dat is precies hetzelfde als wat ik net tegen die mevrouw zei." Even later zit ze weer aan tafel bij de adviseur. Die raadt haar toch maar aan om eens bij de stand van de unit 'Consump tief (horeca) te gaan kijken. Erin weet nog niet of ze binnenkort zeker weet, wat ze volgend schooljaar zal gaan doen. Maar ideeën heeft ze zeker opgedaan. „Een managementsopleiding in de horeca lijkt me wel leuk. Dan zou ik later mijn eigen zaak kun nen beginnen." De adviseurs onderscheiden op dit soort dagen verschillende 'types' twijfelaars. Sommigen zijn na een relatief kort gesprek op het juiste spoor gezet, ande ren hebben meer begeleiding nodig. Voor hen kan op een an der moment een uitgebreide af spraak op het deelnemers-servi cecentrum van het ROC worden gemaakt. „We geven graag ad vies op maat, daar gaat het toch steeds meer naar toe", zegt woordvoerder Anton Mink van het ROC. Hij realiseert zich dat het onderwijs voor veel mensen een doolhof is geworden. „Van daar ook dit initiatief. De bezoe kers krijgen overigens een onaf hankelijk advies. We hebben zo'n tweehonderd opleidingen bij het ROC Leiden, maar het komt voor dat we net niet in huis hebben wat een jongere zou willen. In die gevallen ver wijzen we door naar bijvoor beeld andere scholen." Van der Lee wil door als burgemeester Helga van Ma nen (midden) krijgt zowel de publieksprijs als de eerste plaats van de jury. Foto: Mark Lamers door Timoteus Waarsenburg leiden - Helga van Manen, be denker en oprichter van de ser vies speciaalzaak Van Manen aan Tafel, sleepte gisteravond tijdens de vierde en laatste voor ronde van LEF, de bedrijven- wedstrijd voor startende onder nemers, zowel de publieks- als de juryprijs in de wacht. Met haar dubbele overwinning liet Van Manen haar concurrenten Randy Schneider van kinderop vang Tomtiedom aan de Ka- gerstraat en John Hendriks van het binnenkort aan de Vrijheids laan te openen Ceez Float Skin Center achter zich. Eigenlijk was van meet af aan al duidelijk dat Van Manen aan Tafel als beste uit de bus zou ko men. Tijdens haar presentatie over de servieswinkel aan de Hogewoerd die zij onlangs opende, kreeg zij meer dan eens goedkeurende geluiden uit de zaal te horen. En de jury had ei genlijk bij haar verhaal de min ste kritische vragen te stellen. Randy Schneider, die op het ter rein van een school aan de Ka- gerstraat een kinderdagopvang heeft geopend, kreeg zowel uit de zaal als van de jury tal van vragen. Over de flexibiliteit van haar openingstijden, over het verkrijgen van haar vergunnin gen. F.n hoe het met haar bedrijf verder moet als de school wil uitbreiden. Maar vooral Hen driks, die eigenlijk John heet, maar vanwege zijn bedrijfsnaam steevast Kees genoemd werd, moest zich verdedigen. Hij wil met zijn vriendin Wanda Breu- kers een beautysalon openen die niet als beautysalon bekend mag staan. „Want ook mannen moeten zonder gene bij ons kunnen komen." En daarnaast gaat het duo Qoatingcabines ex ploiteren. Baden met warm, zeer zout water waar je kunt drijven ter ontspanning van li chaam en geest. Met name over zijn floating- plannen toonden de aanwezi gen zich zeer kritisch. Juryvoor zitter Denis Huisman, in het da gelijks leven voorzitter van Kam steeg Auto Lease: „Als ik dat plaatje van die floatingcabine zo zie, vraag ik me af wat eigenlijk het fun-gehalte is." „Floaten moet je ervaren", zegt Hendriks. En daarmee kan hij nog de zaal, noch de jury echt overtuigen van het succes van zijn plannen. „De winnaar van vanavond is een starter in de meest pure zin van het woord", sprak de jury voorzitter na kort beraad. Hij complimenteerde Van Manen daarmee met de gedurfde stap om pas op 46-jarige leeftijd een goede en vaste baan op te geven voor de onzekerheid van het on dernemerschap. „Haar durf, in tuïtie, zeer gedegen bedrijfsplan en oog voor detail, maken haar tot een terechte winnaar." Op 25 juni mag Helga van Ma nen in de Leidse Schouwburg haar bedrijf nogmaals presente ren tijdens de finale van LEF, voorheen de Leidse start. Ze moet zich dan meten met de winnaars van de drie vorige ron des. Dat zijn Hub Sillen, eige naar van de Wolkyshop aan de Botermarkt, Hashem Bashir van Telecom Today en de internet- adviseurs van Full Effect. door Peter Groenendijk vervolg van voorpagina rijnsburg - Met frisse moed is Arie van der Lee (52) weer aan het werk gegaan. Vanaf donder dag had de in opspraak geraakte Rijnsburgse burgemeester zich teruggetrokken, om na te den ken over zijn situatie. Nu is hij klaar om weer aan het werk te gaan, zegt hij. Ook een tweede termijn als burgemeester, van juni 2002 tot 2008, ziet hij zitten. Hoe kijkt u terug op de afgelopen week? „Mijn eerste reactie is: al datge ne wat er over mij gezegd is, en niet waar is, dat is het meest in grijpende geweest. Het is een moeilijke tijd geweest" Wat was er dan niet waar? „Ik ga niet in op details. Nou goed, laat ik een voorbeeld ge ven: ik zou slecht bereikbaar zijn. Dat is grote onzin. Ik ben vijf jaar burgemeester van Rijns burg, en ik ben vijf jaar lang vrij wel onafgebroken bereikbaar geweest. Soms vonden mijn me dewerkers het zelfs overdreven. Maar goed, ik kan zulke berich ten relativeren. Ik begrijp dat de pers meer zoekt achter deze si tuatie, en vermoedt dat er meer aan de hand is dan privégedrag, maar dat is echt niet waar." Alleen gebeurtenissen in uw pri- véleven zijn dus aanleiding ge weest voor de crisis? „Ja. Ik ga niet in op details, maar ja." Wat vindt u daawan? Prii'éza- ken hebben toch niets met uw functioneren te maken? „Dat vind ik ook. Daarom had ik gehoopt dat de pers dat ook zou respecteren. Dat bleek niet het geval." Maar uw positie is ter discussie gesteld vanwege dat gedrag! „Maar pas nadat er verhalen in de pers hadden gestaan. Vorig jaar werd bekend dat ik in een echtscheiding zat, en toen zei het college: Arie, daar hebben wij niets mee te maken. Nu was dat anders, omdat de pers erop dook." Uw tweede termijn als burge meester zou vanwege uw gedrag ter discussie staan. „Dat is niet waar. Met mij is dat tenminste nooit besproken." U gaat voor een tweede termijn als burgemeester? .Absoluut. Ik ga met plezier aan het werk, en met opluchting. De reacties van het personeel wa ren hartverwarmend." En uit de bevolking? „Er zullen ongetwijfeld ook bur gers zijn die mij nu negatief be oordelen. Maar de reacties die ik tot nu toe heb gehad, waren hartverwamend. Mijn huis staat vol met bloemen, dat mag u ko men controleren. En er komt veel post. vooral voor mijn vrouw. Ik vind dat iets typisch Rijnsburgs, iets heel bijzonders. Men zegt hier: het is niet aan ons om te oordelen, wel om te vergeven. En dat vind ik fantas tisch." ABN AMR0 KAMER 1 (advertentie) Arenthals Grant Thornton accountants en adviseurs Kamsteeg AUTO LEASE Leidsch m* Dagblad CS: Automatisering (g deCLERCQ Leiden VOORDE ZAAK Burgemeester Van der Lee. Archieffoto: Taco van der Eb nda m lien f ONDERZOEK ti H30ZU3QN0 DOOR PETER GROENENDIJK Arno Hazekamp en het onderzoek naar cannabis ippei i. 0 hart huis iegin reen alle ingen »oed ?else onstr at de longi ngoki I wel al isgierigheid is de be- kste drijfveer voor de schap. De rubriek In On- ;k doet een greep uit de nderwerpen waar Leidse de b zoekers zich in hebben q0j pt. Vandaag: Arno Haze- nsfui van het Leiden/Amster- den 1 entre for Drug Research, rade perii coffeeshops in de Leidse beide nstad roepen ze het al ja- goedjannabis is goed voor u. irdt er ook gewerkt aan d pn schappelijk bewijs voor ra Cai filing. In Leiden. Arno Ha- 1 Grc ip en vijf andere onder- Ie kl( rs van het Leiden /Amster- et Gi lentre for Drug Research onderzoek naar de bio- sche werking van canna- reeri fiet als medicijn komt er- 1>e maatschappij is er klaar baal nieuw is het gebruik dt ge< iet als medicijn overigens :hijnl olgens Hazekamp kopen De e apotheken in Nederland en e t in voor enkele van hun n, gewoon, bij de coffee- ',,En er zijn genoeg huis die mensen nu al advise- 11 naar de coffeeshop te gaan en wiet te kopen. Bij ziek tes als MS en glaucoom helpt cannabis, dat kan niemand meer ontkennen. Ook aidspati- enten en mensen die een che- mokuur hebben ondergaan, hebben er baat bij. Omdat het middel nog niet is gelegaliseerd als medicijn, moet het op een creatieve manier. Maar dat heeft als belangrijk nadeel dat veel mensen cannabis toch maar niet gebruiken, omdat de drempel om een coffeeshop binnen te stappen, hoog is. Een oud vrouwtje stapt niet zo snel zo'n enge zaak binnen. Wat als de buurman het ziet?" Er zijn meer redenen om de precieze werking van cannabis te onderzoeken. Hazekamp: „Wiet roken heeft ernstige bij werkingen: roken kan immers longkanker veroorzaken. Veel mensen deinzen daar voor te rug. Ons uiteindelijke doel is de werkzame stoffen in cannabis te traceren, en die te combine ren in een medicijn. Gewoon, een pilletje, of een preparaat dat je met een inhaler kan inne men. Dan krijg je alleen het goede van cannabis binnen." Momenteel onderwerpen Ha zekamp en zijn collega's de Arno Hazekamp (geheel rechts) met zijn collega-onderzoekers. Van links naar rechts: Tri J. Raharjo, Anja Peltenburg-Looman, Daniëlle Spoor en op de voorgrond Ruud Simons. Foto: Henk Bouwman »RA EST Opmerkelijke stellingen toegelicht tCl 'ereen de 12 behorende bij het 1 rift 'Cellular immune De 01 w to myc°bacteria to- m pecific immunodiagno- ei Protectionwaarop S. M. p 17 april promoveerde culteit geneeskunde. nt bil T toen t'3C no8 onbe- accin ,aar was' ^"8 de helft l milji bc-patienten dood, een jaar 'e'd er chronische ngeëi klachten aan over en een kwart overwon de ziekte helemaal. Uit moderne huidtests is geble ken dat één op de tien mensen die besmet worden met de tbc- bacterie daadwerkelijk ziekte verschijnselen krijgt. Bij die an dere negentig procent blijft de bacterie latent aanwezig. Er zijn aanwijzingen uit populatie-on derzoek dat het iets met erfelij ke aanleg te maken kan heb ben. Maar concreet aanwijsba re oorzaken zijn er nog niet." softdrug aan een intensief on derzoek. Doel: het onderschei den en beschrijven van de ruim zestig bouwstenen van canna bis, de zogenaamde cannaböï- den.Al die stoffen spelen mo gelijk een rol in de genezende werking. Iedereen heeft het over de THC: dat is weliswaar het meest actieve bestanddeel van cannabis, maar van THC zijn twee medicijnen gemaakt en die stellen behoorlijk teleur. THC alleen kan de werking van cannabis niet verklaren." Het onderzoek moet leiden tot meer kennis van de tientallen cannaboïden, en van de wissel werking tussen die bouwstenen onderling. „We gaan de goede kant op", zegt Hazekamp. „In middels hebben we al meer dan tien stoffen getraceerd en be schreven." Verschillende opmerkelijke ap paraten staan de Leidse onder zoekers bij. Zo is er de CPC, een op z'n kant gezette centrifuge, waarin doses wiet worden ge stopt. Tijdens het centrifugeren worden de verschillende be standdelen van elkaar geschei den, omdat ze verschillende oplosbaarheden hebben. Een ander belangrijk hulpmiddel is een soort wetenschappelijke waterpijp, waarin rook van een joint verzameld wordt en ver volgens uitgebreid onderzocht. Hazekamp: „Het antwoord op veel van onze vragen zit in de rook. Daarin moeten we de stoffen vinden die de bekende effecten teweegbrengen." Het cannabisonderzoek is lang en dus kostbaar. Maar een Ne derlands farmaceutisch bedrijf overweegt bij te dragen aan de financiering. „Cannabis is op dit moment een toverwoord", verklaart Hazekamp die belang stelling. „Nederland is klaar voor dit onderzoek, omdat de meeste mensen door beginnen te krijgen dat cannabis werkt. Ook de overheid staat er open voor. Als het lukt om medicina le cannabis te fabriceren die wel werkt maar niet schadelijk is voor de gezondheid, dan zul len de bedrijven toestromen. Hoe lang het zal duren, kan ik met geen mogelijkheid zeggen. Maar alles wijst erop dat het niet heel lang meer duurt." Bui tenlandse investeerders wach ten overigens nog even af voor dat ze bij de onderzoeksgroep aankloppen. „In landen als Amerika en Engeland, waar de grote farmaceutische bedrijven zitten, wordt nog heel anders aangekeken tegen cannabis. Die landen zijn nu eenmaal veel conservatiever. Farmaceu ten daar wachten af tot ze echte resultaten hebben. Ze zijn bang om bij voorbaat met cannabis geassocieerd te worden, dat kan hun imago schaden." Voor wie het zich afvraagt: Ha zekamp en zijn collega's halen hun Northernlight, Nepal en andere wietsoorten niet bij de coffeeshop op de hoek, maar bij een speciale teler in Rotter dam. „Die teelt speciaal voor medisch gebruik van cannabis. De kwaliteit is dan altijd het zelfde." De onderzoekers be zweren zelf nooit van het test materiaal te snoepen. „Blowen deed ik toen ik zeventien was", grinnikt Hazekamp. „Maar het is de vraag die iedereen stelt. Mijn vrienden geloven niet dat ik ervan af blijf, terwijl het hier in behoorlijke hoeveelheden voor het grijpen ligt. Maar ik voel de behoefte niet. Mis schien als het straks in een pil letje zit." uit de Leidsch Dagblad ANNO 1902 Donderdag 24 April N00RDWIJKERH0UT - Het was Zondag heel mooi weer en lekker in de lucht. Dat de bloemenschat tus- schen Leiden en Haarlem - terecht de trots van dié streek - een leger van bewonderaars zou trekken was denkbaar. Maar dat het zóó talrijk zou zijn, zal waar schijnlijk niemand hebben vermoed. De werkelijk heid heeft stellig de stoutste verbeelding overtrof fen. Ook Noordwijkherhout zag zelden zooveel vooral fietsende vreemdelingen. Het terrein vóór het hotel 'Het Rechthuis' was geregeld gestoffeerd met dames en heeren, zich verlustigend in de aanschouwing der bedden hyacinten, tulpen en narcissen, waarmede het prijkt, als 't ware elkander den prijs van 't schoonst betwistend. Het is dan ook een aangenaam zitje. En dewijl niets wordt gespaard, wat het hotel aantrekkelijkheid kan verleenen, de keuken een goe de renommée heeft en de fiets de bereikbaarheid heeft vergemakkelijkt, is het zeer verklaarbaar, dat het bezoek steeds toeneemt. LEIDEN - Het land achter 't Posthof tot aan den Ma- redijk is aangekocht door den heer M.H. van Wave ren om er lawn-tennisbanen op te maken, waarmede men reeds bezig is. ANNO 1977 Zaterdag 23 april ALPHEN AAN DEN RIJN - Op de Westkanaalweg in Alphen is een grote ravage ontstaan. Over een lengte van vele tientallen meters (vanaf De Bijlen in de richting van de toegang tot het recreatiemeer) is de weg in het Aarkanaal gedrukt. Het wegdek is op tal van plaatsen opengescheurd. De scheepvaart over het Aarkanaal is gedeeltelijk gestremd, omdat het vaarwater gedeeltelijk door de weggedrukte grond is afgesloten. Oorzaak van de verschuiving is vermoe delijk de opslag van grond op een terrein zuidelijk van het recreatiemeer. De duizenden kubieke me ters grond (opgeslagen over een lengte van zeker honderd meter met een breedte van 25 en een hoog te van 15 meter) zijn, zo dicht bij het Aarkanaal, kennelijk te zwaar gebleken voor de ter plaatse veen achtige ondergrond. Honderden kubieke meters grond zijn onder de weg door in het kanaal gedrukt. Herstel van de schade, waarvan nog moet worden uitgezocht wie daar voor aansprakelijk is, zal, naar men verwacht, nogal wat tijd in beslag nemen. Er zouden miljoenen guldens mee gemoeid zijn. Perso neel van provinciale waterstaat heeft het gebied en ook de vaargeul zoveel mogelijk afgebakend. De bo dem 'werkte' gisteren nog steeds. LEIDEN - Het popfestival dat op eerste pinksterdag in de open lucht zou worden gehouden, dreigt niet door te gaan. De reden: de gemeente weigert een vergunning af te geven in verband met de zondags rust. De organisatoren kunnen hierdoor een financi ële strop oplopen van zo'n 25.000 gulden. Zij heb ben al een advocaat in de arm genomen om te kijken wat er juridisch tegen de afwijzing is te doen. In ie der geval gaan ze bij de gemeentelijke commissie voor beroepschriften bezwaar maken tegen de be slissing, die door burgemeester Vis is genomen. De organisatoren, Lex Wallaart, Frits Dobbelaar en Wim Plasmeijer, zijn er in geslaagd om diverse bekende artiesten voor het festival te engageren: Donovan, de Nieuwzeelandse groep Split Enz., Roy Harper, Alquin, Kajak, House Band, Trail, Hobo String Band, Masada, Herman Brood en het Leidse duo Ballantine. Sjef van Oekel is aangetrokken als pre sentator. BOLLENSTREEK - Onder slechtere omstandig heden had het dertig ste bloemencorso ("Hallo, Holland hier") vanmorgen niet van start kunnen gaan. Re gen bij vlagen, harde wind en een onaange name temperatuur. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bi) 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgever!) Damiate b.v. Postbus 507. 2003 PA Haarlem, onder vermei ding van Leidsch Dagblad. ANNO (Ld. tdaium van plaatsing] of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstrnat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15