GELOOF SAMENLEVING Joodse gemeenschap: alleen geheim resteert Lekkerder eten dankzij onze grote hersenen Bisschop: Niet te vet" homo s op seminari Bypassoperatie op kloppend hart geeft minder complicati Baptisten Katwijk richt11 nieuwe jongerenkerk o C>( WETENSCHAP Britten ontwikkelen een betrouwbaar vaccin tegen meningokokken B-bacteif >1 Kringloopwinkel heropent deuren sassenheim - Na een onderbre king van ruim een jaar her opent de kringloopwinkel 'Op Dreef vrijdag om 16.00 uur de deuren. De winkel van het Pas toraal Fonds van de Gerefor meerde Kerk en de Hervormde Gemeente Sassenheim moest sluiten omdat het gebouw deel uitmaakte van het herinrich tingsplan van de gemeente. De winkel aan de Kagersdreef in Sassenheim start op 1 mei om 13.30 uur met de verkoop. In formatie: 0252 215626. Ik ben jij en jij ben ik katwijk aan zee - Christelijke Jongeren Vereniging Jeugd groep Rehoboth presenteert ter gelegenheid van het jaarfeest 2002 een blijspel door Hans van Wijngaarden. Het blijspel geti teld 'Ik ben jij en jij ben ik!' be gint vrijdag om 19.30 uur in het Maranatha Centrum aan de Poolster 2 te Katwijk. De toe gang is vrij. Managers tegen bidden op werk utrecht - Bijna de helft van de Nederlandse managers is tegen voorzieningen voor werkne mers die op het werk willen bidden. Dat blijkt uit de Busi ness Monitor, een maandelijks onderzoek onder 5000 mana gers, meldt BM Magazine van FNV-Bondgenoten. Een op de drie managers vindt dat bedrij ven wel mogelijkheden moeten bieden, bijvoorbeeld in de vorm van een gebedsruimte. De rest laat het afhangen van de vraag hoe groot de behoefte on der werknemers in het bedrijf BEROEPEN NED. HERV. KERK Beroepen: te Aardenburg (SoW gemeen te). H.J. Bijman te Naarden, die dit be roep heeft aangenomen; te Veenendaal (wi)kgemeente VII), C. van de Scheur te Woudenberg (toezegging). Aangenomen: naar Beilen, mw V.G. Thurkow-Wierenga te Weesp. Bedankt: voor Veen, H. Westerhout te Krimpen a/d IJssel. Toegelaten en beroepbaar: J. Stap, Kerkstraat 27, 8194 LT Veessen, A Snoek, Bilderdijkstraat 97, 3881 WC Putten. Toegelaten en niet beroepbaar: Mw W R.C. van den Ham-Sterk, Van der Mondestraat 91bis, 3515 BD Utrecht. NED. GEREF KERKEN Beroepen: te Bunschoten-Spakenburg, P.G. Sinia te Rijsbergen. Bedankt: voor Oostzaan (parttime), P.G. Sinia te Rijsbergen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Meliskerke, C. Vogelaar te Grand Rapids-Beckwith Street (VS). woensdag 24 APRIL 2002 Geschiedenis van Alphense synagogegemeente in boek vastgelegd door Silvan Schoonhoven alphen aan den rijn - De ge- bouwen verkocht, de begraaf plaats geruimd, de gemeente sa mengevoegd met de Leidse - en toen was het gedaan met de joodse gemeenschap in Alphen. Die geschiedenis is nu vastge legd in een kort historisch over zicht, waarvan burgemeester Schoof vrijdag het eerste exem plaar in ontvangst neemt. Het was maar een kleine ge meenschap: hooguit een negen tigtal zielen bezocht rond het jaar 1900 de synagoge, zo blijkt uit 'De joodse gemeente Alphen aan den Rijn' van Lous de Brou wer, medeoprichtster van de Stichting Herdenking Joodse VervolgingsslachtofFers. Het was een gemeente waar tot het aanbreken van de oorlog weinig spectaculairs gebeurde, afgezien van een brand in de sy nagoge en het feest ter herden king aan de herbouw ervan. De Brouwer noteert met minutieu ze aandacht voor het detail de aanschaf van een tempelvoor- hang, een dreigende scheuring door ruzie in 1888, de data van feesten en vieringen. Het is een klein leven: de een is 'handelaar in manufacturen', de ander drijft een assurantiekantoor ('Is U al tegen oorlogsschade verze kerd?'), een derde richt een gymnastiekvereniging op onder de naam 'Hou vast'. Dan komt de oorlog en is het snel afgelopen. Het grootste deel van de joodse gemeen schap wordt met vriendelijke medewerking van de Alphense politie weggevoerd naar tussen station Westerbork en verder oostwaarts, naar de gaskamers. Niet meer dan een handjevol keert na de oorlog terug. Alle omgekomenen staan beschre ven in De Brouwer's boek. De synagoge aan de Van Man- dersloostraat valt in 1941 in de klauwen van een organisatie met de onheilspellende naam Niederlandische Grundstiickver- waltung. Begin '44 is de het ge bouw alleen nog maar geschikt als opslagplaats voor groente en fruit. Na de oorlog gaat het pand legaal over naar de Remon strantse Kring. Ook twee huizen aan de Rijnka de, ooit een school voor joodse godsdienstlessen en ambstwo- ning van de godsdienstleraar, komen in handen van de Grundstiickverwaltnng. Tegen- door Ilse Keuenhof katwijk aan zee - Met videopre sentaties, sketches, clips en een band opent zondag de nieuwe jongerenkerk van de Baptistenge meente voor de eerste keer de deuren. De kerk houdt diensten voor jongeren vanaf zestien jaar die niet snel een 'gewone' kerk zouden binnenstappen. „Veel jongeren vinden de traditionele kerk uit de tijd en saai." De kerkverlating in Nederland was voor de Baptistengemeente aanleiding om een kritische blik op de eigen diensten te werpen. Om inzicht te krijgen in de wen sen van de jeugdige kerkgangers hield de gemeente een enquête. „Wat bleek is dat jongeren het in de kerk niet echt naar hun zin hebben", licht Martin van Bee- len de uitslag toe. Van Beelen is een van de initiatiefnemers en organisatoren. „Veel jongeren gaven aan zich in te willen zet ten voor een eigen jongeren kerk. Met deze kerk willen we de jeugd die nu tegen de traditio nele kerk aantrappen weer inte resseren in het geloof." In de dienst van zondag gebeu ren volgens Van Beelen geen 'gekke dingen'. Wel wordt de dienst flitsender en levendiger dan de gemiddelde Katwijker gewend is. Videopresentaties, filmpjes en optredens van gos pelband Dynamic volgen in rap tempo op. De jon monteren zelf hun eigen) gefilmde videoclips en sketches op. Bij iedere komt een andere spreker twintig minuten op cabai er 'ii tige wijze de preek ai j de Zondag is dit Joost van da e ven uit Dordrecht die praa een "Valse start'. Na de kunnen de jongeren tere ezen het barretje. Hoewel de jeugddienst q .n vulling erg doet denken a formule van Evangelisch .pt meente de Stek in Katwi |t rc rust iedere overeenkoms ndex gens Van Beelen op louti eeds val. „Ik ben nog nooit bij geweest. Wij hebben de renkerk Nederland als beeld gebruikt. Zij orgai al jaren de meest fanta je n jongerendiensten, dat wij ook." De jongerenkerk zal bij lerscl van proef tot de zomerva twee diensten draaien, formule aanslaat is volgei Beelen nog maar de vraag |en a Donald's slaat ook ove nster wereld aan, maar niet wijk. Katwijkers zijn een jet g tionele kerk gewend. B |et zz thousiaste band die een 1 »bbei aantal decibels gospeli same hien Er mijn aan die ROC ingsc Z< Bgem aanh die Pi /lis; produceert kan best al t ken." Vanaf 10.00 uur de jongeren iets drinken Haven aan de Groen vai sterenweg 1. Een half ui gaat de dienst in van start David Wessels, een van de pro minenten uit de joodse gemeen schap. Na het bombardement op Rotterdam verhuist Wessels naar de Stationsweg 2 in Aarlander- veen. Protesten van dorpsgeno ten baten niet als hij tijdens een razzia op 30 september 1942 wordt opgepakt. Hij zwaait ter afscheid, als de Aarlanderveners hem langs de weg stil uitgeleide doen. David Wessels sterft op 5 oktober in Auschwitz. Iet A ore Het interieur van de Alphense synagoge, voor de oorlog. Foto's uit besproken boek woordig huist boekhandel Haasbeek in de woningen. En dan is er nog de begraaf plaats aan de Aarkade, nu een grasveld. Na de oorlog vonden er geen nieuwe begrafenissen meer plaats. De gemeente aast begin jaren '60 op het kerkhof om er woningen neer te zetten. De zerken en stoffelijke over schotten worden overgebracht naar de joodse begraafplaats in Katwijk. De schrijfster stelt geër gerd vast dat veertig jaar na 'de door de gemeente zo noodzake lijk gevonden ruiming van de begraafplaats' het terrein nog steeds braak ligt. Wat resteert van de joodse ge meente is een herinneringsplaat bij de Oosterbegraafplaats en het monument bij het Raoul Wallenbergplein. En misschien een geheim onder water: de kostbaarheden van de kostbaar heden van Jacob Engelsman uit Zwammerdam, 'koopman in af valstoffen'. Voor hij en zijn vrouw werden gedeporteerd, liet hij zijn kostbare gebedsrollen en Menora's (zevenarmige kande laars) waterdicht inpakken en langs de wallenkant in de Rijn zakken. „Van deze kostbaarhe den is nooit meer iets terugge vonden." vaticaanstad/afp - De Rooms- Katholieke Kerk in de Verenigde Staten doet er alles aan om te voorkomen dat de priesteroplei dingen 'worden gedomineerd door homoseksuele mannen'. Dat zei bisschop Wilton Grego ry, voorzitter van de Amerikaan se bisschoppenconferentie, gis teren naar aanleiding van de golf van seksueel misbruik van jongens door priesters in zijn land. Gregory neemt samen met twaalf van de dertien Ameri kaanse kardinalen deel aan een tweedaags topberaad met de paus en hoge Vaticaanse func tionarissen in het Vaticaan. De pastoor van de St. Patrickka- ien 1 or de forse thedraal in New York, m »id gene Clark, wekte zora n, woede van homo-orgai r i en wetenschappers door preek een verband te legg Die pr sen de homoseksuele ichtei heid van priesters en pe de joi Homoseksuele manne iSpre priesteropleidingen lop nier 1 gevaar om zich later aan Comp eel misbruik van jongens iskem dig te maken, suggereerd met Wetenschappers benai iamei in reactie op Clarks opi gen dat een verband tus elan§ moseksualiteit en seksui verk j bruik van minderjarigen aangetoond. In een ve ontkende Clark maandag dat verband heeft willen I ijfela; ip r hting ;ide: net k let lo dei door Martijn Hover De mens onderscheidt zich vooral andere zoogdieren door zijn uit zonderlijk grote hersenen, waar mee hij allerlei slimme dingen kan doen. Evolutiebiologen ge bruiken hun grote hersenen bij voorbeeld om na te denken over hoe het eigenlijk komt dat ze die hebben. Misschien wel omdat met een groter brein meer voed sel binnen bereik komt. De meest voor de hand liggende oorzaak voor de goedgevulde schedel leek lange tijd gelegen in onze sociale omstandighe den. Mensen leven in groepen bij elkaar en de ingewikkelde so ciale wisselwerkingen binnen de groep zouden de groei van onze hersenen hebben gestimuleerd. Een andere hypothese luidt dat de spectaculaire groei van ons brein samenhangt met ecologi sche omstandigheden die met groepsgedrag niets te maken hebben. Een kei gebruiken om een noot te kraken of weten in wélk jaargetijde bepaalde vruch ten rijp zijn, is altijd gemakkelij ker als je grotere hersenen hebt. Of je in een groep leeft of niet, heeft daar niets mee te maken. De biologen Simon Reader en Kevin Lal and van de universiteit van Cambridge concluderen na zorgvuldige studie dat het in de praktijk onmogelijk is om één specifieke factor als oorzaak aan te wijzen. Ze bestudeerden om en nabij duizend onderzoeken naar het gedrag van 116 prima- tensoorten (halfapen, apen en mensapen). Daarbij bekeken ze het gebruik van werktuigen (zo als stenen om noten mee te kra ken), andere vormen van 'ver nieuwend' gedrag en de manie ren waarop het ene dier leerde van het andere. Uit hun analyse bleek dat grote re hersenen inderdaad kunnen worden geassocieerd met een hogere intelligentie. Maar voor de rest was het vrijwel onmoge lijk om één factor aan te wijzen die bepalend zou zijn geweest voor de ontwikkeling van die grotere hersenen. Zo bleken so litair levende mensapen (orang- oetangs met name) niet slechter te zijn in het elkaar aanleren van "nieuw" gedrag dan hun in groe pen levende verwanten, chim pansees en gorilla's. Reader wijst erop dat het meeste 'vernieuwende' gedrag dat door andere onderzoekers is beschre ven, samenhangt met het verga ren van voedsel. Zoals de stenen notenkrakers van chimpansees, of het feit dat sommige apen die in de buurt van water leven heb ben geleerd hun eten voor con sumptie te wassen. Dat duidt er op, denken hij en zijn collega, dat een grotere intelligentie die ren in staat stelt tot experimen teren met nieuwe voedingsmid delen. Andere geleerden vinden dat nog een voorbarige conclusie. Robert Seyfarth van de universi teit van Pennsylvania bijvoor beeld, vindt dat 'het indrukwek kendste intellectuele talent van primaten juist hun vermogen is om complexe sociale relaties te onderhouden'. Daar kan tegen worden inge bracht dat een insect zoals de mier eveneens complexe sociale structuren kent, zonder dat daar individuele intelligentie aan te pas komt. 'sgieri kste c door Henk Hellema Groningen - Het vervangen van sterk vernauwde kransvaten op een kloppend hart geeft minder complicaties dan wanneer het hart wordt stilgelegd en een hartlongmachine wordt aange sloten. Die conclusie trekken Engelse onderzoekers uit een onderzoek van in totaal 401 hartpatiënten, die voor een by passoperatie in aanmerking kwamen. Patiënten met pijn op de borst bij wie één of meer kransslag aders op het hart zijn dichtge slibd, komen in aanmerking voor een dotterbehandeling of een bypassoperatie. Bij dotteren worden de vernauwde vaten met behulp van een ballonnetje weer opengedrukt. Een aantal hartpatiënten met ernstige ver nauwingen in vaak meerdere kransvaten moet echter onder het mes. Bij hen wordt om de verstopping heen een omlei ding, of bypass, met een bloed vat van elders uit het lichaam gemaakt. Tot in de jaren negentig gebeur den dergelijke bypassoperaties nog alleen op een stilgelegd hart. Het rondpompen van het bloed door het lichaam wordt dan tijdelijk overgenomen door een hartlongmachine. Een der gelijk apparaat heeft echter na delen. Het contact van het bloed met onderdelen van de hart longmachine leidt tot een ont- steldngsreactie. Ook kunnen bloedstolseltjes ontstaan, die vervolgens schade in de herse nen of andere organen kunnen veroorzaken. Regelmatig zijn één of meer bloedtransfusies nodig. Vandaar dat men ook wel op een kloppend hart is gaan ope reren, waardoor het hart zelf de bloedsomloop kan onderhou den en de hartlongmachine overbodig is. Een dergelijke ope ratie heeft het voordeel, dat in de borstkas maar een betrekke lijk kleine snede van zo'n 10 cm hoeft te worden gemaakt. Op de vernauwde kransslagader wordt vervolgens een slagader uit de borstholte aangesloten. In het medische tijdschrift The Lancet van deze week worden de resultaten van een vergelij kend Engels onderzoek beschre ven, waarbij 201 hartpatiënten op een stilgelegd hart en 200 pa tiënten op een kloppi werden geopereerd. op een kloppend han minder infecties in de b te en minder hartritmes sen te veroorzaken. Ooi er minder bloedtransfui dig. Bovendien konden enten na de operatie naar huis. Over een pei 1 tot 3 jaar bleken beidi tietechnieken even goi taten op te leveren. In Nederland stond Boonstra, hoogleraar O racale Chirurgie in Grc aan de wieg van de hart-methode. In het Academisch Ziekenhuis eerste hartpatiënt begin deze manier geopereert' stra schat dat van alle operaties in Groningen de 25 en 30 procent kloppend hart wordt ge ons land waarschijnl r0l hoogste percentage. De ten in Groningen, en 1 ons land, komen goed met die van de Engelse rurgen, aldus Boonstr grote voordeel is, dat de caties van de hartlongi worden vermeden. ,o Ktlap Ojek doe nderw b zoekei 5 Pt. Va van h entre 'd coffee de nstad ie(ipnnab ordt er ichap 'a tiling. kl( 5 t Q 't ip en van lentre )nder: schei al >ema< 'rd Viet a Intelligentie stelt dieren in staat tot experimenteren met nieuwe voedingsmiddelen. Apen gebruiken ste nen als notenkraker en wassen hun voedsel als ze bij het water wonen. Foto: AP/Vincent Yu londen/anp - Britse weten schappers zouden een proto- vaccin hebben ontwikkeld dat beschermt tegen de me ningokokken B-bacterie. Tot nu toe is er geen betrouwbaar vac cin tegen de B variant van de meningitis, oftewel hersenvlies ontsteking. Kinderen die met de bacterie besmet raken, kunnen binnen enkele uren overlijden. Biologen aan het Centre for Applied Microbiology and Re search zeggen het vaccin te heb ben gemaakt van delen van de N.Iactamica-bacterie die bij een op de tien mensen in het neus- slijmvlies leeft. De buitenkant van deze bacterie lijkt sterk op die van de N.meningitidis. Men sen die de N.Iactamica al heb ben, zouden op nauurlijke wijze beschermd zijn tegen hersen vliesontsteking, zo meldt het Britse blad New Scientist. Het nieuwe vaccin beschermt o.5 zowel tegen meningoki als C, waartegen al wel cin is ontwikkeld. De kers streven ernaar om cin in de vorm van ei spray te maken, die al jonge kinderen kan woi gediend. In Nederland begint bir een landelijke vaccin pagne, waarbij 3,4 milj deren tot achttien jaar C variant worden ingeëi iaal ni !t als ilgen éapot "in vo i.gew -,En ei die m nnaar 12 bei rift'C to n lecific protec, V17 a{ (I lcultei\ rtoen aar w, bc-pa eld er

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14