Belastingen gaan vanaf 2004 omhoog Basisscholieren dansen voor een gezond hart Van Rotterdam naar Parijs voor het goede doel 'Verdachte Woudbes voor doodslag veroordelen' REGIO R1 Coalitie breekt met 'halve trend' Opstootje bij abortuskliniek Hulp voor zwangere vrouw bij zoektocht naar verloskundige i - Het wegsturen van één r resulteerde maandag- ij in sporthal De Zijl in een ale knokpartij tussen de oetballers van UVS 4 en irugge 3. De commotie ond toen de scheidsrech- n speler van Woubrugge n overtreding van het veld de. De man wilde niet weg n broer die ook in het veld I, nam het voor hem op. feree, een 36-jarige Leide- werd vervolgens door de ts van Woubrugge ge it en geslagen en tot in de ne van de sporthal achter- Toen de spelers van UVS leidsrechter wilden be nen, ontstond er tussen ploegen een massale lartij. De arbiter heeft te gedaan van mishande lgen twee nog onbekende s van Woubrugge. Heilig Vuur: gtograaf iap Doornik nkpartij bij Ivoetbal LEI DE woensdag 24 APRIL 2002 wiinginbraak naalstraat In een woning in de itraat is gisterochtend iken. Uit de woning zijn s, horloges, sieraden, een videocamera gesto- jelopen nacht werd er loken in een woning aan terBewater- Vermoedelijk de dief binnen door het ipperen' van een deur. huis verdwenen came- computer, een porte- een mobiele telefoon Igame-boy. ten van VOC en in UB I- De Leidse universi- pliotheek (UB) heeft een tentoonstelling ingericht I cartografie van de VOC. porgen tot en met zon- ini toont de UB zeekaar- ittegronden van factorij- ekeningen van Aziati- itigingen, die bedoeld ior de opslag en ver ing van goederen. De ienten komen uit het ei- feit van de UB. Ze zijn te pens de openingsuren Jbibliotheek, van maan- I en met vrijdag tussen 22.00 uur, op zaterdag j) tot 17.00 uur en op |van 13 tot en met 17.00 door Robbert Minkhorst leiden - De gemeentelijke belas tingen in Leiden zullen vanaf 2004 stijgen. Dat hebben PvdA, WD, CroenLinks en D66 afge sproken in hun collegeprogram ma. De toename is onvermijde lijk, gezien het grote aantal wen sen van de partijen. De lokale lasten in de gemeente zijn sinds 2000 min of meer be vroren. Dat was een uitdrukke lijke wens van de WD, die een jaar eerder was toegetreden tot het college van B en W. Leiden liet belastingen als de ozb en de afvalstoffenheffing de laatste ja ren met slechts de helft van het inflatiepercentage omhoog gaan. Leiden was in 1999 en daarvoor een dure gemeente, waar vooral de WD zich aan stoorde. Sinds de gemeente prijsstijgingen maar met de helft doorberekent, is ze op de lijst van gemeenten naar de mid denmoot gezakt. Voor de verkiezingen hadden de PvdA, D66 en Groenlinks al aangegeven dat zij van die con structie af willen. In feite bete kent deze 'halve trend' dat de gemeente bezuinigt op haar ei gen financiële middelen, terwijl de stad de komende jaren juist voor een aantal grote uitgaven staat. Voorbeelden zijn het Aal marktproject, de ontwikkelingen rondom de Lammermarkt (de 'culturele poort van Leiden') en de mogelijke ondertunneling of overkluizing van de Willem de Zwijgerlaan. De WD klampte zich aanvanke lijk vast aan het eigen succes nummer, maar legde zich uit eindelijk neer bij de meerder heid. Tijdens de onderhandelin gen over een nieuwe coalitie stemden WD'ers Schultz en De Lange in met een lastenverzwa ring. De achterban van de WD moet het programma van af spraken nog goedkeuren, net als die van de overige partijen trou wens. In het nog vertrouwelijke finan ciële hoofdstuk van het college programma wordt uitgelegd waarom een (lichte) toename van de gemeentelijke belastin gen onvermijdelijk is. De vier partijen, die het sinds gisteren eens zijn over een een nieuw college, verdedigen het besluit als volgt: „De lokale lasten zijn de afgelopen jaren slechts zeer beperkt gestegen. Leiden is in middels voor haar inwoners geen dure gemeente meer. Ver geleken met andere middelgrote gemeenten is Leiden nu een be scheiden middenmoter." In de jaren 2004 en 2005 stijgen de lasten evenredig mee met de inflatie. Dat is ook de wens van de partijen voor 2006, maar dat kunnen ze niet garanderen. De tekst meldt: „Hierbij wordt na drukkelijk aangetekend dat de onzekerheid over de financiële positie in 2006 nog zo groot is, dat een grotere stijging van de lasten op voorhand niet kan worden uitgesloten." De uitgaven van de gemeente nemen de komende jaren fors toe. De wensen die het nieuwe college in vervulling willen laten gaan, kosten in 2003 ongeveer 1,6 miljoen euro méér. In 2006 is dat opgelopen naar bijna 5,5 miljoen. Het meerjarenbeeld van het gemeentebudget ver toont de komende vier jaar daardoor een gemiddeld tekort van meer dan drie miljoen euro. Er gaat onder meer extra geld naar de plannen rondom muse um De Lakenhal, evenementen, het tegengaan van armoedeval, monumenten en naar de wijk ontwikkelingsplannen (Noord en het Haagwegkwartier). WD-ffactievoorzitter De Lange vindt de ontwikkeling van de lo kale lasten 'een mooi resultaat'. „Er is lang en indringend over gesproken. Er was een grote meerderheid die graag de trend wilde of meer. In ieder geval hebben we de eerste twee jaar nog de halve trend. Voor ons is dit acceptabel. De Leidse burger hoeft minder te betalen." „Geld moet eerst binnen zijn, voor je het kunt uitgeven", ver volgt De Lange. „Dat is voor de WD heel belangrijk geweest: een harde basis, met harde nor men en stevige financiële ka ders. Dat hebben we nu met el kaar afgesproken, en maakt het mogelijk om te kijken wat je ver volgens gaat doen. We willen onze ambities ook graag verwe zenlijken. Leiden zit op een aan vaardbaar lastenniveau. We moeten wel dat goed in de gaten blijven houden." door Aranka de Kleyn leiden - „Hebben we er zin in?" Een luidruchtig „Jaah!" stijgt op uit de rumoerige Stadsgehoor zaal in Leiden. Rijen dik zitten kinderen in kostuums te draaien op hun stoelen. De zaal is een regenboog van kleuren. De jon gens met stoere bandana's en 'baggy' broeken, de meisjes met Spice Girls-achtige tanktops en dito heupriempjes. Met hun zelfgemaakte kleding en met collectebussen, drumsticks, en grote harten als accessoires, zat gisteren niet het meest voor de hand liggende publiek in de Stadsgehoorzaal. Ongeveer driehonderd kinderen uit de Leidse regio waren naar de Stadsgehoorzaal gekomen om mee te doen aan de 'Heart Dance Award 2002'. Deze dans wedstrijd voor de groepen zeven en acht van basisschool is een initiatief van de Nederlandse Hartstichting. Die wil op deze manier de leerlingen duidelijk maken dat bewegen bij een ge zond leven hoort. Tijdens de voorronde streden dertien groe pen om de fel begeerde halve fi naleplaats en om misschien daarna door te stromen naar de finale waar tv-opnamen van worden gemaakt. Michael (11) van groep zeven van de Hobbitburcht uit Alphen aan de Rijn is niet echt zenuw achtig. Ze staan tenslotte straks ook met de hele groep op het podium. Of hij het als jongen niet stom vindt om te dansen? „Nee hoor", zegt hij zelfverze kerd. „In de disco dansen jon gens toch ook" En daar zijn de deelnemers van de wedstrijd het over eens: iedereen heeft er zin in en doet enthousiast mee. Er wordt hard gejoeld als bij een moeilijke choreografie iedereen gelijk gaat of als een breakdance act lukt. Als er iets op het podi um misgaat, bijvoorbeeld toen twee meisjes op sokken op de gladde vloer uitgleden, wordt er door de deelnemers zelf nog het hardst gelachen. De sfeer is dus ontspannen en uitgelaten. Verrassend professioneel is de act van groep acht van De Drie master uit Leiderdorp. Op de opzwepende muziek van Safri Duo dansen de leerlingen met strakke en gelijke bewegingen, daarbij trommelend met grote stokken op zelfgemaakte collec tebussen van de Hartstichting. Tot veler verbazing viel de school buiten de prijzen. Op Anastasia's 'I'm outta love' gaan de pasjes van groep acht van De Morskring uit Leiden syn chroon. De jury roemt hun act om hun gebruik van humor en de slot pose in hartformatie. Bekroond met de eerste prijs werd de spectaculaire dans act van groep acht B van de Edel steen uit Zoetermeer. Op de 'Proximus medley' dansten Aboriginals in bontvellen, Ame rikanen in Charleston stijl en kolonialen op safari een com pleet toneelstuk aan elkaar waarbij hartchirurg-dansers af en toe een hartmassage uitdeel den. De choreografie was mis schien wat minder strak in el kaar gedraaid, maar de aankle ding was zorgvuldig en de boodschap kwam over. Groep zeven /acht van de Da Costaschool uit Den Haag ver dient met een moeilijke choreo grafie en veel acrobatiek een te rechte tweede plaats en groep zeven/acht van Corbulo uit Zoe- terwoude krijgt met een volgens de jury 'hartverwarmende dans' de derde plaats. De boodschap die de winnende scholen tijdens hun dans uitdragen is duidelijk Met pakjes sigaretten die wor den vertrapt, bierflesjes die wor den geweigerd en met fruit- en groenten rekwisieten en grote kleurige harten laten de leerlin gen zien dat je zuinig moet zijn op je gezondheid. Of Mieke (12) voortaan ook echt zo gezond gaat eten? „Nou, ik ga nog steeds naar de McDonald's!" door Maarten Dekker den haag/leiden - De hoofdverdachte in de Woudbes-zaak is wel degelijk schuldig aan de dood van één van zijn slachtof fers, ook al overleed de man in kwestie meer dan zestien maanden na de ge welddadige overval. Dat is de mening van het openbaar ministerie, dat gisteren in hoger beroep twaalf jaar gevangenis straf eiste tegen de 23-jarige Waddinxve- ner. Het OM ging daarmee voorbij aan een tussenarrest van het gerechtshof, dat eer der al besloot dat geen causaal verband is vast te stellen tussen het overlijden van het slachtoffer en de klappen die hij van de overvaller kreeg. Maar sindsdien hou den drie nieuwe rechters zich bezig met de zaak, omdat een van hun voorgangers met pensioen ging. Het opnieuw samen gestelde hof kan het tussenarrest vernie tigen, als het vindt dat het causale ver band wel is vast te stellen. Anderzijds geldt ook dat de verdachte alsnog hele maal kan worden vrijgesproken, terwijl het eerste gerechtshof concludeerde dat zijn betrokkenheid bij de overval vast staat. De aanklaagster stelde namens het OM dat zij in de boeken geen enkele zaak was tegengekomen waarin de tijdstippen van geweld en overlijden (14 oktober 2000) zo ver uiteen liggen. De alleen daarom al unieke Woudbes-zaak is des te gecompli ceerder omdat het slachtoffer tussentijds uit het ziekenhuis werd ontslagen. Pro bleem voor het OM is alleen dat hij zelf die beslissing zelf nam, tegen het advies van zijn artsen in. „Hij schatte zijn eigen gezondheid niet goed in, dat moet ik toe geven", zei de aanklaagster. „Maar dat doet niets af aan het verband tussen het geweld en zijn dood." Daarom vond ze dat de Waddinxvener voor doodslag moet worden veroordeeld, en niet voor poging tot doodslag. Voor dat laatste werd hij door de rechtbank tot negen jaar celstraf veroordeeld. Een paar dagen voor de uitspraak overleed toen het slachtoffer. Het OM besloot daarop in hoger beroep een gewijzigde aanklacht in te dienen. De verdachte heeft al aan gekondigd dat hij bij een nieuwe veroor deling hoe dan ook in cassatie gaat bij de Hoge Raad. Die stap werd eerder al zonder succes door zijn medeverdachte gezet. Die man zit nu een onherroepelijke straf van ze ven jaar uit. Mogelijk komt daar nog een gedeelte bij, nadat hij gisteren als getuige plotseling met een geheel ander verhaal kwam. De man vertelde het hof dat hij de overval met een onbekende Amsterdam mer pleegde, terwijl hij eerder bij hoog en laag beweerde dat de Waddinxvener erbij was. Het OM overweegt nu een aan klacht tegen hem in te dienen wegens meineed, waar ook celstraf op staat. Een andere getuige bleef wel bij haar oorspronkelijke verhaal: zij ging samen met de twee mannen een paar keer pols hoogte nemen bij de woning aan de Woudbes, voordat het duo tot de overval besloot. Daarbij was de vrouw niet aan wezig, maar ze had er naderhand wel over gehoord. De Waddinxvener zou de mannelijke bewoner total loss' hebben geslagen met de kolf van een pistool en een honkbalknuppel, terwijl zijn com- paan de vrouw des huizes vasthield. De twee zochten wat geld en sieraden bij el kaar, waarna de Waddinxvener de vier gaspitten van het fornuis openzette en de overvallers weer vertrokken. De verdachte zelf bleef er gisteren bij dat hij onschuldig is. Het gerechtshof doet over twee weken uitspraak. 2 werd de RoParun van renstad Rotterdam naar itstad Parijs uit een wed- ïap geboren. Er deden teams mee en de op- voor het goede doel be- :entie| 100.000 gulden. Inmid- 's werelds langste non- stafetteloop over circa 530 5121 l|f uitgegroeid tot een TOent met 186 teams. Vo- was de sponsorop een kleine 5 miljoen Een team van Nuon uit is dit jaar voor de vijfde in de partij. Woensdag 8 n drie uur 's middags is t bij Ahoy in Rotterdam. )0! eine 38 uur later hoopt de e. ploeg in Parijs te zijn. Ter tokosti jking: de snelste tijd ooit n is ruim 29 uur. irengst van de RoParun £ar het Sophia Kinderzie- andere s en de Daniël den Hoed atting Dagl Voor 18,75 52,50 201,50 it htigirw schrijvi ngen R PO! ier p< leidt e< Assfnf! zen, sl Kliniek in Rotterdam waar kan kerpatiënten wórden begeleid. Elk team moet minimaal 2500 euro inleggen. De Nuon-ploeg heeft al 10.000 euro verzameld uit sponsorinkomsten via rela ties van het energiebedrijf en bedrijven uit Leiden. Voor de echte start is er een promotie loop langs de Daniël den Hoed Kliniek. „Een emotioneel mo ment", zegt teamcaptain Piet van der Plas. „Dan staan het verplegend personeel en de pa tiënten buiten te klappen en te juichen. Dan weet je waar je het voordoet." De ploeg bestaat uit 23 mannen en vrouwen. Acht lopers en loopsters, vier begeleidende fietsers, twee medewerkers voor de catering, twee fysiotherapeu ten en de rest als begeleider- chauffeur/kaartlezer. Er wordt in twee koppels van twee gelo- De Nuon-ploeg die aan de RoParun meedoet, is klaar voor de 530 kilometer lange tocht van Rotterdam naar Parijs. Foto: Mark Lamers inderc llendi De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 pen volgens het systeem twee kilometer op, twee kilometer af. Na veertig kilometer komen de andere 2 koppels in actie. Iede re loper heeft in Parijs dus on geveer 65 kilometer in de be nen. De fietsers rijden in kop pels steeds 40 kilometer. „Het is zaak vanaf de start het tempo te drukken", weet loop trainer Henk van Driel uit erva ring. „Op de tweede helft van het parcours passeren wij veel teams die te snel van start zijn gegaan en er volledig doorheen zitten. We houden een gemid delde van vijf minuten per kilo meter per loper aan omdat de ploeg uit een gemêleerd loop- i bestaat; geoefende lopers en trimmers. Heel blij ven, luidt het devies, Want re serves zijn niet toegestaan. Ie moet compleet finishen dus als iemand een lichte blessure op loopt moet een ander extra lo pen om de geblesseerde te ont zien. Pas een kilometer of 50 voor Parijs, als de lopers zich goed voelen, mag iedereen zijn of haar eigen tempo lopen. Dan is het speren." De lopers zijn fit, meldt Van Driel. De nodige trainingskilo meters zitten in de benen en komende week worden de puntjes op de 'i' gezet tijdens een nachtelijke loop. Dan wordt de reflecterende kleding en ver lichting getest. Bittere noodzaak omdat vooral in delen van Bel gië en Noord-Frankrijk de we gen slecht zijn verlicht. „In Noord-Franlajk is een stuk van het parcours dat we het enge bos of het donkere bos noe men", weet Van der Plas. „Daar is het een kilometertje of vijftien zo donker dat de fietsers de lo pers moeten bijlichten want de veiligheid van de loper staat centraal. Voor en achter elke lo per rijdt een fietser en waar mo gelijk een begeleidend busje." Daarbij moeten lopers én bege leiders zich wel aan de (ver keersregels houden. Zo moet er door iedereen voor een rood stoplicht worden gewacht en mag vuil niet langs de weg wor den gedumpt. Wie die regels overtreedt, krijgt een tijdstraf. Ploegen die slechte verlichting voeren, worden uit de race ge haald. Dit alles wordt gecontro leerd door motorrijders van de organisatie. Tussen het lopen door is het eten en veel drinken geblazen. „Nasi, bami, fruit, mueslibollen, wit- en bruinbrood, het is wer kelijk ongelooflijk", aldus bege leider Ronald Pesant. „En als de lopers even willen rusten kan dat want we leggen matrasjes in de Transit-bus maar dat blijft natuurlijk behelpen. Vorig jaar deed er een team van de Rabo bank mee die de bus van de wielerploeg hadden geleend, compleet met toilet, douches en bedden. Tjonge, tjonge, wat een luxe." De finish is even buiten Parijs bij het vliegveld Le Bourget. „Daar is door de Koninklijke Landmacht een speciaal kamp ingericht", aldus Van der Plas. „De finish is onder een replica van de Eifeltoren want een aan komst op de Champs Elysee zo als vroeger gebruikelijk was, kan niet meer gezien de vele deel nemers. Het is daar simpelweg te druk. Na de aankomst op vrijdagmorgen 10 mei is het een massaal feest. Daarna slapen, zaterdag Parijs bekijken en zon dag met de auto terug naar Lei den want op maandag moet er worden gewerkt. En. o ja, alle lopers en begeleiders nemen gewoon vakantie op voor de RoParun." De verrichtingen van de Nuon- ploeg zijn vanaf 8 mei via inter net te volgen: www.roparun.nl Eric-Jan Berendsen leiden - Een demonstratie tegen abortus heeft gisteren op de stoep van het Medisch Centrum voor Geboorteregeling tot een opstootje geleid. Zeven christe lijke anti-abortusactivisten had den zich voor de deur van de kliniek geposteerd om bezoe kers te weerhouden naar binnen te gaan. Zij kregen het rond twee uur aan de stok met ie mand van de Fabel van de Ille gaal die aanstoot nam aan de demonstratie. De inzie op de stoep van de abortuskliniek leid de ertoe dat medewerkers van de kliniek de politie inschakel den. De anti-abortusactivisten hielden het toen voor gezien. De christenen van de Rhema- kerk demonstreren regelmatig voor de ingang van het Medisch Centrum aan het kort Rapen burg. Vorig week was daarom een tegen-demonstratie georga niseerd door het Comité voor recht op abortus van de Fabel van de Illegaal. De algemeen di recteur van de kliniek, B. van Herk, heeft begrip voor de actie van de Fabel van de Illegaal. „Ik begrijp dat mensen heel boos kunnen worden van deze zeer opdringerige manier van de monstreren." Van Herk maakt zich zorgen over de demonstraties voor zijn deur. „Dit keer waren het twee keer zoveel mensen als voor heen. En zij houden zich niet aan de afspraak geen cliënten aan te spreken. Ze moeten zich óf aan de afspraak gaan houden of een stuk verderop gaan staan." Maar of de anti-abortus activisten daar toe genegen zijn betwijfelt Van Herk. Binnenkort bespreekt Van .Herk de situatie met de politie. Ook bekijkt een advocaat of de kliniek een straatverbod voor deze groep mensen kan eisen. een volle praktijk hebben ge beld. Deze praktijk gaat voor de zwangere op zoek naar een ver loskundige die er nog wel een vrouw bij kan hebben. Zuider- wijk kan niet garanderen dat ie dere zwangere ook uiteindelijk ook een verloskundige krijgt. Onlangs werd duidelijk dat steeds meer zwangere vrouwen in de regio Leiden zonder ver loskundige hulp 7-itten en ge dwongen zijn in ziekenhuizen te bevallen. Praktijken stellen op namestops in omdat ze vol zit ten en met tekorten aan verlos kundigen zitten. „Het is niet zo dat praktijken helemaal geen zwangere vrouwen meer in schrijven". benadrukt Zuider- wijk. „Dat gebeurt pas als de maximale capaciteit is bereikt. En dat kan per maand verschil len. Wel of geen opnamestop, dat varieert." door Roelf Reinders leiden - Zwangere vrouwen in de Leidse regio hoeven niet lan ger zélf verloskundige praktijken af te bellen op zoek naar een verloskundige. De verloskundi gen proberen zelf een praktijk met nog plaats te vinden om de vrouwen zo weinig mogelijk last van het tekort aan verloskundi gen te laten ondervinden. Dat hebben de verloskundigen in de regio Leiden afgesproken. „We trekken ons het probleem aan en gaan stroomlijnen"zegt woordvoerder J. Zuiderwijk van de verloskundige kring voor Lei den en omgeving. „We willen voorkomen dat zwangere vrou wen drie, vier praktijken moeten afbellen en telkens nee verkocht krijgen." De verloskundigen hebben afgesproken dat één praktijk de vrouwen helpt die Groep acht van basisschool Op Dreef uit Nieuw Vennep op het podium van de Stadsgehoorzaal tijdens de 'Heart Dance Awards 2002'. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13