1 Achterstand bij onderzoek asielzoekers 4 BINNENLAND 2 'Burgers' aan de macht in Rotterdam Scholieren klagen over studiedruk Korthals wil bolletjesslikkers toch naar huis kunnen sturen Strenge regels voor bier tappen op Koninginnedag Veel verdachten oorlogsmisdaden Jaar celstraf geëist voor verkrachten patiënte Zeilrace van start Eén verdachte bouwfraude op vrije voeten Boete bij persoonlijk faillissement blijft staan deinig aandacht or pleegkind dinsdag 23 april 2002 <Vl, emiles' okkertje erd masten if beveiligd t - Binnenlandse Zaken beveiliging van tiental- ei- en ontvangmasten Jolitie in ons land ver- Aanleiding is de diefstal accu uit een opstelpunt in gebouwtje - in het tse Zundert. De dief innen door een moe- tel te gebruiken, die op en van alle opstelpun- Er was geen alarmsys- mborger door val Wc - Een 64-jarige in- an Culemborg is giste- het leven gekomen toen het dak van een loods man was op het dak be- ïerstelwerkzaamheden. 0 leed in het ziekenhuis. yijK - Scholen besteden ig aandacht aan pleegkin- n. Daardoor worden zij buiten bestookt met vra- Zo moeten zij zonder hulp situatie aan hun klasgeno- jp het schoolplein uitleg- Dat blijkt uit een prijsvraag jet Nationaal Fonds Kin- |p, waaraan 2500 kinde jongeren hebben meege- Uit de inzendingen blijkt jnderde positieve ervarin- ieeft met pleegzorg, een negatief en eenderde zo- ositief als negatief. Pleeg den blijken vaak vragen te :n als 'hoe lang blijf je en 'wat is er met je ou- riper voor irdialyse - Een medische project van enkele ziekenhuizen :elt momenteel een spe- :amper met nierdialyse- ituur. Het vervoermiddel joeld voor vakantiereizen lodialyse-patiënten. De 5000 patiënten in Neder- noeten drie keer per week en behandeld. Het idee de camper is van nierpati- eert Koppes uit Venray. In nper komt de benodigde atuur waarmee de patiën- chzelf kunnen dialyseren. Iten kunnen de wagen Ziektekostenverzeke- ïebben al laten weten de relingen met belangstel- te wachten. |en gebied r korenwolf rotterdam/anp - Rotterdam heeft een college. Het is niet rechts en het is niet links maar 'burgerlijk'. „De burgers zet ten zelf de schouders eronder." Zo typeerde hoogleraar politicologie M. van Schendelen die nauw betrokken was bij de college- en coalitieonderhandelin gen in de Maasstad, de nieuyve coalitie. Gisteren presenteerden Leefbaar Rotter dam, CDA en WD hun coalitieakkoord: Het nieuw elan voor Rotterdam! Over rechten en plichten, waarden en nor men, vrijheid en verantwoordelijkheid. Op 1 september moeten de uitgangspun ten neergelegd zijn in een collegepro gramma. Eén van de zaken die absoluut niet zo lang kan wachten, is de veiligheid. „Daarvoor zal de zomer niet zomaar voorbij gaan", aldus LR-voorman Pim Fortuyn gisteren. Verantwoordelijk voor de veiligheid wordt de nieuwe wethouder Veilig, Ra- bella de Faria (LR). Maar wat zij precies kan doen, moet nog blijken. Wettelijk ge zien liggen veel taken op het gebied van de veiligheid bij de burgemeester. Die zei gisteren dan ook dan ook: „Zij kan veel vinden, maar uiteindelijk is de afweging mijn afweging. En als er iets goed gaat is het compliment voor mij, als er iets fout gaat, is de kritiek voor mij." Niettemin zei burgemeester Opstelten het 'erg plezie rig' te vinden dat er een wethouder Veilig komt. Gedoogd wordt er niet meer, aldus De Faria en het coalitieakkoord. Dat geldt oök voor andere punten. Iedereen die naar Rotterdam komt, heeft plichten. Zo moeten alle Rotterdammers op zijn minst Nederlands spreken en gemeen schappelijk waarden en normen aanhan gen. Daartoe moet iedereen goed inge burgerd worden, aldus het akkoord. Echt ingeleverd heeft Leefbaar Rotter dam niet tijdens de maand college-on derhandelingen, vindt Fortuyn. Het enige punt waarop, als het aan Fortuyn zou lig gen, steviger ingezet zou kunnen wor den, is de 'participatie van allochtone vrouwen in achterstandswijken'. „Maar we zien wel hoe het nu gaat lopen." In de niet geslaagde zoektocht naar 'zwa re namen buiten' voor de wethouders- posten, stelde Fortuyn vast dat deze functie aantrekkelijker moet worden. „Mensen van buiten de politiek kijken moeizaam tegen dit soort posities aan. Niet alleen vanwege het geld, maar ook tegen het intreden in het politieke circuit en omgaan met ambtenaren. Mensen die wij hebben benaderd, gaven aan dat ze zich een ander slot van een loopbaan voorstellen." Fortuyn zei zich te ergeren aan de media. Hij verliet de zaal waar de nieuwe wet houders zich voorstelden, en werd ge volgd door een grote groep cameramen sen. „Ik heb liever dat u aandacht geeft aan de stadsregering die nu wordt gepre senteerd. Daar komt u toch voor?", hield hij ze voor. Die PvdA moest gisteren weinig hebben van het akkoord. „Een hoop geblaas", al dus PvdA'er Bert Cremers „Geen visie, geen vernieuwing, ongeïnspireerd. Oude wijn in oude zakken. Zakelijk en tamelijk zielig", aldus fractievoorzitter Cremers die de komende vier jaar de oppositie in het eens rode bolwerk aanvoert. - Er moeten kemleef- len komen voor be ide dier- en plantsoorten korenwolf en de kamsa- der. Dit hebben de orga- »voor projectontwikke- leprom en bouworgani- hou WBB, geschreven aan zal secretaris Faber. De orga- is willen zo bouwconflic- er beschermde dier- en insoorten voorkomen, en M iee het voortbestaan van II ermde soorten garande- flj* Een ballonvaart, een jpiegles of zelfs een gratis B lis naar een verre vakan- lemming: wie in de zo- vakantieperiode bij Zorg- Zuid-Groningen werkt, Rf 'in de zomerperiode voor met 'caremiles'. Vier uur - taan voor tien caremiles geschreven worden op eciale pas. „Wie een gra- greis wil, zal toch wel een ar iedere zomer moeten Caremiles zijn dan ook d als extraatje en als om de vakantiesprei- verbeteren", zei Jaap loten van de zorggroep. iwbouw rapen k - Het Biomedical Pri- esearch Center (BPRC) vijk is begonnen met de 'an nieuwe verblijven 1500 apen die binnen rten verblijven. Begin loeten alle dieren, van >en tot chimpansees, iuw onderkomen heb- het nieuwe gebouw le- apen in groepen bij el- te tijd van eenzame op- in oncomfortabele is daarmee voorbij, t directeur R. Bontrop. e jaar voor leleidster dam - Een 37-jarige vense, de leidster van nde die voor 3 miljard m grondstoffen voor xtc- laar Nederland smokkel- oor de rechtbank in Rot- tot twee jaar cel veroor- )iezelfde straf kreeg de je medeverdachte. Daar- ïoeten beiden een boete van 25.000 euro. De werd in september opge- den haag/anp - Een voormalige huisarts uit Waalre kan, tien jaar nadat hij zich meerdere keren zou hebben vergrepen aan een labiele patiënte uit zijn toenma lige praktijk in Nieuwerbrug (Zuid-Holland), alsnog achter de tralies verdwijnen. Het openbaar ministerie eiste gisteren voor de rechtbank in Den Haag een jaar celstraf tegen de man. Officier van justitie Vos acht de 57-jarige man schuldig aan ver krachting en vindt dat hij zes maanden celstraf moet uitzitten. Het restant is voorwaardelijk. De officier vindt ook dat de arts ze ker 2,5 jaar een verbod moet krijgen op het uitoefenen van zijn beroep. Het slachtoffer deed in 1991 al eens aangifte, maar die zaak werd geseponeerd door gebrek aan bewijs. Wel kwam toen al vast te staan dat er een seksuele relatie had bestaan tussen de arts en zijn veel jongere patiën te. Het medisch tuchtcollege be sloot daarop in 1994 om de dok ter voor een half jaar te schor sen. De arts betaalde een ton schadevergoeding aan het slachtoffer. In 1999 deed het slachtoffer echter opnieuw aangifte van een reeks verkrachtingen en perver siteiten die begin 1992 zouden zijn gepleegd. De vrouw ver klaarde dat zij die aangifte als nog deed omdat de verdachte haar in 1999 opnieuw was gaan bellen. De arts ontkent dat hij de vrouw heeft gedwongen tot seks. Hij noemt de beschuldi gingen van de vrouw fantasieën'. Uitspraak 6 mei. den haag/anp - Veel meer asiel zoekers dan verwacht blijken ver dacht te worden van schendingen van de mensenrechten en/of oor logsmisdaden in hun land van herkomst. De Immigratie- en Na turalisatiedienst (IND) kampt hierdoor met enorme achterstan den in het verwerken van hun verblijfsaanvragen. De Nationale Ombudsman con cludeert dit in een onderzoek naar de wijze waarop de aanvra gen van de verdachte mensen- rechtenschenders worden ver werkt. De aanvragen moeten binnen zes maanden zijn afgehandeld. Volgens de Ombudsman duurt het echter 2,5 jaar voordat dui delijk is of de asielzoekers wel of niet in Nederland mogen blij ven. Ongeveer 2100 asielzoekers wor den ervan verdacht zich schul dig te hebben gemaakt aan schending van mensenrechten en/of oorlogsmisdaden. Per jaar komen er 800 nieuwe gevallen bij. Volgens de Ombudsman re kende de overheid op ongeveer 400 per jaar. De Nationale Ombudsman vindt dat de IND en de staatssecretaris van justitie de wachttijden moe ten terugbrengen tot een jaar. Ook moet de werkwijze van de IND worden aangepast. Het ver horen van verdachten moet bij voorbeeld beter gepland wor den. Het duurt nu twee tot drie maanden voordat een verhoor kan worden afgenomen. Het past een rechtsstaat niet, zegt een woordvoerder van de ombudsman, om misdadigers 'zomaar' enkele jaren vrij rond te laten lopen. Bovendien zou den voormalige slachtoffers die zich in Nederland hebben ge vestigd, hun beulen kunnen te genkomen. De IND zegt al te werken aan verbetering van de aanpak. Het team dat zich bezighoudt met de aanvragen van voormalige oorlogsmisdadigers, wordt bin nenkort uitgebreid van 29 tot 56 arbeidsplaatsen. Ook stuurt de dienst voortaan bericht aan de verdachten om hen te vertellen wanneer ze uitsluitsel in hun zaak kunnen verwachten. Volgens de IND is het belangrijk om degelijk te onderzoeken of personen zich werkelijk schuldig hebben gemaakt aan schending van de mensenrechten. Hun asielaanvraag hangt er immers van af. Als vaststaat dat iemand schuldig is, zal hem of haar de toegang tot Nederland worden geweigerd. Volgens de IND ge beurt dit in 88 procent van de onderzochte gevallen. Hilversum/ANP - Tweederde van de scholie ren (67,8 procent) vindt de studiedruk in het studiehuis te hoog. Ruim de helft van de leerlingen (55 procent) meent dat docenten in de hoogste klassen van havo en vwo niet weten hoe ze zelfstandig leren het beste kunnen begeleiden. Dat blijkt uit een onderzoek van Centerdata van de Katholieke Universiteit Brabant on der 1954 leerlingen. Deresultaten werden vandaag bekendgemaakt in KRO's Ontbijt TV. Vooral scholieren in havo-4 vinden dat ze te veel moeten doen. Atheneumleerlin gen zijn minder ontevreden over de studie druk. Staatssecretaris Adelmund (onderwijs) heeft de eisen voor het studiehuis de laatste jaren herhaaldelijk verlicht. Begin dit jaar kondig de de bewindsvrouw de laatste 1 wijziging aan. Scholieren geven het studiehuis nüieen ma gere voldoende, een 5,5. Meisjes zijn posi tiever over het studiehuis. Zij geven het stu diehuis een 5,7. De jongens gemiddeld een 5,2. Acht op de tien scholieren vinden dat niet de scholen, maar de leerlingen zelf de vrijheid moeten krijgen bij het samenstellen van de vakken. Leerlingen in het westen kla gen het meest; in het noorden en oosten zijn leerlingen een. stuk positiever. Verder hebben leerlingen van rooms-katholieke scholen meer klachten dan leerlingen van< andere scholen. STEVENHAGEN Rotterdam - In Rotterdam is gisteren de 14e editie van de Heineken Race of the Classics van start gegaan. Twintig klassiekers vertrokken vanaf de Veerhaven richting Oostende om via Engeland vervolgens te finis hen in Amsterdam. De deelnemers strijden om de felbegeerde Heineken Challenge Cup. Minister Netelen bos gaf het startschot voor de internationale zeilrace. Foto:ANP/Robert Vos den haag/anp - De harde aan pak door justitie van bolletjes slikkers en andere drugskoeriers werkt nog niet afschrikkend. Van een afname van het aantal drugssmokkelaars is nog geen sprake. Minister Korthals* (justi tie) wil daarom de mogelijkheid openhouden om drugskoeriers voor hun berechting toch naar huis te sturen als er niet vol doende celruimte is. Dat heeft Korthals gisteren in een brief aan de Kamer geschre ven. Hij wil dat bij een acuut cellentekort niet het openbaar ministerie (OM) besluit de ver dachte naar huis te sturen maar dat overlaten aan de rechter. Die kan de voorlopige hechtenis van de verdachte schorsen. De noodmaatregel mag alleen toegepast worden op verdach ten met een vaste woon- of ver blijfplaats in Nederland. Ze krij gen wel een dagvaarding mee. De afgelopen drie maanden zijn op de luchthaven ruim zeshon derd drugskoeriers aangehou den. In het hele vorig jaar waren dat er 1200. Door de extra celca paciteit in onder meer het grenshospitium en het voorma lige huis van bewaring in Roer mond konden alle verdachten achter de tralies worden gezet. Daar komen volgende maand de extra cellen in het Kamp Zeist en op Schiphol bij. Deson danks is het volgens Korthals niet uit te sluiten dat de stroom drugskoeriers sneller aanzwelt dan dat er exüa cellen bij ko- De minister wil echter niets we ten van soepeler controles. In noodsituaties, als alle cellen vol zitten, moeten drugskoeriers daarom naar huis gestuurd kun nen worden, vindt Korthals. Jus titie heeft de extra cellen van Kamp Zeist en op Schiphol hard nodig om intensievere controles te kunnen uitvoeren. Korthals wil vaker alle passagiers op risi- covluchten gaan doorlichten. Deze zogenaamde 100 pro centscontroles worden al zo nu en dan uitgevoerd. Daarbij blijkt dan dat onder de passagiers in een vliegtuig vanuit de Antillen tientallen drugskoeriers zijn. Korthals hoopt dat door dit soort controles de animo voor drugssmokkelaars om via Schip hol te reizen rap afneemt. rijswijk/anp - Het openbaar ministerie heeft één van de drie verdachten die in het onderzoek naar de bouwfraude zijn aange houden, weer vrijgelaten. Vol gens woordvoerder De Bruin zijn er nu onvoldoende ernstige bezwaren om hem nog langer in voorarrest te houden. De Bruin benadrukt dat dit niet betekent dat deze persoon geen verdach te meer is. Inmiddels is bevestigd dat één van de drie aangehouden perso nen een werknemer is van bouwbedrijf Koop Tjuchem. Hij is de maker van de zogeheten schaduwboekhouding. Deze re gistratie dient als basis voor het onderzoek naar de bouwfraude. De man hield volgens een insi der voor Koop Tjuchem nauw gezet alle cijfers en afspraken bij. Verschillende calculators ga ven prijsafspraken door aan hem. Die verwerkte de werkne mer van Koop Tjuchem op zijn beurt in de alternatieve boek houding. Het landelijk parket dat het onderzoek naar bouw fraude leidt, meldde eerder dat acht personen als verdachte worden beschouwd. Onder hen zijn zeker drie ambtenaren van Verkeer en Waterstaat. Amsterdamse kroegbazen voelen zich 'gepakt door het spoor' den haag/gpd - Minister Kort hals (justitie) wil dat een per soonlijk faillissement niet auto matisch leidt tot kwijtschelding van boetes en schadevergoedin gen. De minister wil daarvoor de Wet schuldsanering natuurlijke personen (Wsnp) aanpassen, zo schrijft hij aan de Tweede Ka mer. Een rechter kan nu alleen een sanering van de totale schuld regelen of niets. In elke situatie moet de rechter bekijken of de schuldenaar in aanmerking komt voor schuldsanering. Als een schuldenaar bijvoorbeeld een hoge schadevergoeding moet betalen aan een slachtof fer van een verkeersongeval, kan de rechter besluiten die persoon niet voor schuldsanering in aan merking te laten komen. De enige andere mogelijkheid is om de persoon wel toe te laten tot de schuldsanering. Dat bete kent automatisch dat alle schul den, dus ook de boete of de schadevergoeding, na een (zeer) gedeeltelijke betaling worden kwijtgescholden. De minister acht dit vooral on wenselijk als het gaat om bij voorbeeld een schadevergoe ding aan een slachtoffer van een geweldsmisdrijf. Het rechtsge voel van het slachtoffer zou ern stig aangetast worden als de da der via een persoonlijk faillisse ment onder betaling uitkomt. door Thea van Beek en Carine Neefjes Amsterdam - „Natuurlijk ga ik nog wel meters bier verkopen", vertelt Joost Beer, eigenaar van café 'De Blaffende Vis' in het hartje van de Jordaan. „De burgemeester wil dat je biertjes per stuk verkoopt. Maar als hier een gozer aan de bar staat, die voor tien vrienden pils be stelt, ga ik hem toch niet tien keer een los glas geven? Dan denken ze dat ik gekke Henkie ben!" De eerste macs om burgemeester Cohen te slim af te zijn, worden dezer dagen in de Amsterdamse kroegen verteld. Oké, een meter bier is verboden. Nou, dan maken we er toch gewoon 1.15 meter van? Ook voor de buitentaps worden Amsterdamse slimmigheidjes bedacht. Vorig jaar hadden populaire cafés wel vier of vijf taps op straat, nu mag er slechts één pomp staan, maar wel met twee kraantjes. Overal worden nu ex treem lange bars in elkaar getimmerd zodat er volgende week toch genoeg klanten aan de toog kunnen hangen. Kroegbazen moeten boeten voor de rel len die de Nederlandse Spoorwegen vo rig jaar veroorzaakten. Door het tekort aan treinen konden bezoekers 's avonds niet naar huis, het feest ontaardde in rellen op het Stationsplein.Al jarenlang gebeurt hier geen ene donder, bij de po litie komen op Koninginnedag minder klachten binnen dan op een doorsnee zaterdag. Omdat het spoor er een zootje van maakte, kunnen wij dit jaar nauwe lijks een normaal biertje tappen. Dat is belachelijk", aldus eigenaar Beer. Na de rellen kondigde Cohen een aantal strenge maatregelen aan om het alco holgebruik tijdens Koninginnedag te be teugelen. Aanvankelijk mocht alleen nog maar evenementenbier (twee procent alcohol, red.) en andere zwak-alcoholi sche dranken worden geschonken. Te gen die maatregel kwamen de kroegba zen massaal in opstand. Ze dreigden hun cafés dicht te gooien op 30 april. 'Limonade tappen' op Koninginnedag, de omzetdag van het jaar, kon natuurlijk niet. Na onderhandelingen met Horeca Ne derland heeft de gemeente haar harde eisen iets versoepeld en mag er weer biër uit de taps süomen. Maar: niet meer dan één buitentap per kroeg. Co Bonnaars van café De Roode Baron op de Zeedijk ziet 'die paar tappies' al voor zich op het overvolle Rembrandt- of Leidseplein. „Ik kan me voorstellen dat ondernemers dan hun handen ineen slaan en die taps aan elkaar schuiven. Maar laten we nou wel de regels nako men, het zou dom zijn het voor de vol gende keer te verpesten." Volgens andere horeca-ondememers lokt het nieuwe beleid juist agressie uit. „Typisch ambtenaren-geneuzel", zucht Nick, medewerker van café Thijssen, midden in de Jordaan. „Met maar één tap buiten, moeten mensen eindeloos wachten op hun biertje. Dat wordt du wen en trekken, mensen raken agressief. Als het feest uit de hand loopt, is het de schuld van de gemeente." Om de massa 'relaxed' te houden, zetten sommige ca fés extra veiligheidsmensen in tussen het publiek. „Maar ja, als er iemand een gram coke door z'n neus jaagt, dan is er geen houden meer aan", vertelt Nick. Uitbaters aan het Leidseplein reageren gelaten op de nieuwe regels van Cohefï. H. Oldenburg, bedrijfsleider van drie ca fés, haalt zijn schouders op.Al geef je het hele plein karnemelk: wie dronken wil worden, wordt dronken!"

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5