Beelden 11 september nog altijd onbevattelijk MEDIA Ouders op afstandje bij Fox Kids-festijn Filmmaker op zoek naar echte vader Philips en proef met PSV doen! digitale tv Bosnië actueel onderwerp op expositie World Press Photo in Amsterdam Uitgeverij Wegener stai jongerenwebsite zCool Debbie Petter verlaat Journaal dinsdag 23 APRIL 2002 Hilversum - Nieuwslezeres Debby Petter verlaat per 1 sep tember het NOS-Journaal. Dit doet zij op eigen verzoek, zo verklaarde een woordvoerder van de NOS gisteren. Petter wil volgens de voorlichter minder bezig zijn met het dagelijkse nieuws. Ze wil zich gaan rich ten op human interest onder werpen. Het is niet bekend waar Petter naar toe gaat. „We vinden het jammer dat ze weg gaat, maar we respecteren haar keuze", zegt de woordvoerder. Chatten met Terpstra bij KRO Hilversum - Kinderen kunnen morgen via de verkiezingssite van KRO Jeugd (www.politie- kenjij.kro.nl) chatten met de WD-kamerleden Erica Terpstra en Fadime Örgü. Tussen 18.30 en 19.30 zitten zij achter de computer om de confrontatie aan te gaan met de kinderen. Erica Terpstra heeft al een lan ge politieke loopbaan achter de rug. In 1977 werd zij lid van de Tweede Kamer. Van 1994 tot 1998 was zij staatssecretaris van vws, daarna kerde ze weer terug in de kamer, örgü is nog rede lijk nieuw in de politiek. Zij zit sinds 1998 in de kamer. KRO Reporter lanceert website Hilversum - De KRO start vrij dag een website (www.reporter.kro.nl) voor on derzoeksjournalistiek in Neder land. De internetsite, waaraan het documentaireprogramma Reporter zijn naam verbindt, is een platform voor onder zoeksjournalisten en geïnteres seerden in het vak. Op de site zijn uitgebreide dossiers te vin den over de onderwerpen die in de tv-uitzendingen zitten. Be zoekers kunnen de uitzendin gen op de site nog eens bekij ken en deelnemen aan discus sies over de onderwerpen. Ook kunnen zogeheten klokkenlui ders, mensen die misstanden in hun werkomgeving naar buiten brengen, zich op de site mel den. Uitgever Metro start radiozender Stockholm - De uitgeverij van de gratis krant Metro, het Zweedse Metro International, heeft gisteren in Stockholm een radiozender gelanceerd. De zender programmeert 24 uur per dag populaire muziek, ra diospotjes en spelletjes. De luisteraars kunnen invloed uit oefenen op de muziekkeuze door via SMS te stemmen. Iede re dag kunnen zij een selectie maken uit de in de Metro van die dag aangekondigde liedjes. Metro lanceerde haar eerste gratis krant in 1995 in de metro van Stockholm. Yorin FM geeft kaarten Bl0f weg Hilversum - Yorin FM geeft de ze week 500 kaarten weg aan luisteraars voor de uitverkochte concerten van de popgroep Blof op 10 en 11 mei in Ahoy'. Een aantal kaartwinnaars mag tevens de soundcheck van de Zeeuwse band bijwonen. De kaarten worden zowel via de ra dio als de website (www.yorinf- m.nl) weggegeven. Links: de apocalyptische ruïnes van het WTC na de aanslagen op 11 september 2001. Rechts: Burgemeester Job Cohen van Amsterdam overhandigt de World Press Photo Award aan de Deense fotograaf Erik Refner. Tussen beiden hangt zijn winnende foto.Foto's: James Nachtwey en Koen Suyk/ANP De terreuraanslag in New York op li september vorig jaar en de oor log in Afghanistan domineren de World Press Photo-tentoonstel- ling die sinds gisteren in Amster dam is te zien. Ook het werk van de Bosnische fotograaf Zijah Ga- fic, door val van het kabinet weer uiterst actueel, is prominent aan wezig in de Oude Kerk. door Berrit de Lange Amsterdam - De vaak onbevat telijke beelden die vlak na de brute terreuraanslagen op Man hattan werden gemaakt, trekken na een half jaar nog altijd de aandacht. De foto van de Ameri kaan Richard Drew bijvoor beeld, waarop mensen te zien zijn die zich uit pure wanhoop naar beneden storten en als mi nuscule poppetje langs de bran den WTC-torens hun dood tege moet suizen. Of het werk van de beroemde oorlogsfotograaf Ja mes Nachtwey, die toevallig eens niet elders ter wereld brandhaarden aan het vastleg gen was toen de vliegtuigen zich in de hoogste torens van zijn woonplaats boorden. Hij foto grafeerde de apocalyptische aanblik die Ground Zero' vlak na de ineenstorting van het WTC bood. Op de World Press Photo-ten- toonstelling in de Oude Kerk in Amsterdam hangen de foto's van de New-Yorkse pLiinhopen zij aan zij met de beelden die werden gemaakt van de bloedi ge strijd tussen de Taliban en de Noordelijke Alliantie. De gruwe len van de oorlog in Afghanistan zijn op de expositie niet los te zien van de terreuraanslagen. In navolging van het Amerikaanse leger trok immers een heel ba taljon fotografen naar het ver woeste land. En dat terwijl er voor het schrikbewind van de Taliban voordien nauwelijks in ternationale aandacht was. De Deen Erik Refner (31) maak te zijn tot World Press Photo 2001 gekroonde plaat voordat de terreuraanslagen Afghanistan tot middelpunt van de aandacht maakten. Refners winnende foto, gemaakt in juni vorig jaar in het vluchte lingenkamp Jalozai in Pakistan, toont in zwart-wit een dood eenjarig Afghaans jongetje dat door drie paar mannenhanden wordt klaargemaakt voor de be grafenis. Op de tentoonstelling is de complete reportage die Refner in Pakistan maakte te zien. Daarnaast zijn van hem een se rie over Lourdes en een reporta ge over voormalig profsporters van middelbare tot bejaarde leeftijd te zien. MKZ-crisis In de Oude Kerk is Refner, die uit handen van de Amsterdamse burgemeester Cohen de World Press Photo Award ontving, vooral onder de indruk van het werk van collega-fotografen die op eigen houtje de wereld in trekken en niet en masse van conflict naai conflict rennen. „Toen ik in Pakistan was, kwam al een kwart van alle vluchtelin gen uit Afghanistan. De media gaven er toen geen donder om. Door mij tot winnaar uit te roe pen heeft de jury zijn waarde ring voor eigen initiatief laten blijken." Ook Bosnië is extra actueel na de commotie die het Niod-rap- port ove^de val van enclave Sre brenica teweegbracht. De Bos nische fotograaf Zijah Gafic viel in de prijzen in de categorie we tenschap met een serie over de zoektocht naar verdwenen oor logsslachtoffers in Bosnië. Zijn werk laat zien hoe specialisten met forensische technieken bot ten en andere overblijfselen on derzoeken om de identiteit van slachtoffers uit de massagraven te achterhalen. Opgedolven schedels en skeletten, maar ook schoenen en half vergane kle dingstukken geven familieleden vijf jaar na de oorlog soms ein delijk uitsluitsel over het lot van hun naasten nadat zij door de Serviërs werden weggevoerd. Gafic: „De serie hoort niet meer tot de categorie nieuws, maar toont wel aan dat oorlogsmisda den overal ter wereld hetzelfde zijn en dus altijd actueel. Massa graven zullen er waar ook ter wereld altijd zijn." De jonge fotograaf, Gafic is pas 22 jaar, stuurde zijn werk oor- door Jacques Geluk den haag - Georgina Verbaan laat de opnamen voor de film Volle maan op Mallorca even voor wat ze zijn. Sita onder breekt haar Engelse tournee voor enkele dagen. Beiden vlie gen eind deze maand zondag graag even'over om op te treden voor tenminste 20.000 kinderen tussen 6 en 12 jaar in Ahoy' in Rotterdam. Ook het piepjonge Australische talent Nikky Web ster maakt maar wat graag de lange vliegreis en de in België populaire M-Kids komen zelfs per helikopter over voor de tweede editie van Fox Kids Pla net live. De Delftse zanger Jody Bernal, die vorig jaar tijdens de 'eerste editie een 'live award' kreeg, is ook van de partij, net als Mad'house, K-otic, Cool- down Café, Hulagiil en - onder voorbehoud - het nieuwe idool Billy Crawford. „De line-up is sterk", zegt direc teur René Boogaard van het te levisiekanaal Fox Kids in vaktaal. „Geen ramsj, maar echt topkwa liteit. Anderen laten deze doel groep liggen, maar het zijn wel de kids die de hits maken. De cd's die kinderen van 11, 12 en 13 jaar kopen zijn voor veel ar tiesten de kern van hun succes. Daarom komen de artiesten graag. Dit is een evenement dat wat toevoegt." „We pakken het heel professio neel aan. Dat moet ook wel, want anders accepteren de kin deren het niet. Boven het podi um hangen grote schermen waarop, we ook feiten over de artiesten projecteren. Boven dien zorgen we tijdens het op treden van Sita voor een techni sche verrassing, die heel bijzon der is..En er is een passarei, een uitloop van het podium, waar door het publiek in een speciale ruimte heel dicht bij de artiesten kan komen. De ouders worden op afstand gehouden, maar wel zo dat ze hun kinderen in de ga ten kunnen houden. aldus Boogaard. Net als vorig jaar komt er behal ve het concert op zondagmid dag, dat rechtstreeks op Fox Kids wordt uitgezonden, een ex tra concert in de ochtend. „Er zijn nu 16.000 kaaltjes verkocht. We houden de mogelijkheid open voor een derde concert. Dit jaar wordt er, op zondag-, middag onder leiding van pre sentatrice Anatevka Bos, weer een Fox Kids Planet Live Award uitgereikt. Vorig jaar werd door de organisatie bepaald wie de prijs zou krijgen, nu doen de kinderen dat. Kinderen kunnen via de internetsite www.foxkids- Top 10 meest bekeken programma's 1. Studio sport (250) NOS 2.435 2. Baantjer RTL 4 2.155 3. Kopspijkers VARA 2.100 4. Journaal (zo, 20 u) NOS 2.085 5. Goede tijden slechte tijden RTL 4. 2.075 6. Spangen TROS 1.855 7. Tussen kunst en kitsch AVRO 1.765 8. De TV Show TROS 1.415 9. Toen was geluk... KRO 1.385 10. Kassa VARA 1.315 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Rotkat Ralph VPRO 320 2. Klokhuis NPS 310 3. Jeugdjournaal (di) NOS •280 4. Wolven heksen VPRO 250 5. Buurman en buurman VPRO 240 6. Sesamstraat NPS 240 7. Eigenwegwijs VPRO 215 8. Dier apart VPRO 210 9. Tussen schuifdeur VPRO 210 10. Pokemon jaar Foxkids 195 Marktaandelen inc Nederland 1 13,6 (13,9) Nederland 2 14,6 (19,0) Nederland 3 8,2 (7.9) RTL 4 18 (16,8) RTL 5 4,1 (3.9) Yorin 6,0 (4,8) SBS 6 10,2 (10.9) NET 5 5,7 (4.9) V8 3,7 (3,4) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de NOS. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kijkers van 3 tot en met 12 jaar.Tussen haakjes staan de marktaandelen van vori ge week. Humoristisch verslag met een verrassend einde van onze mediaredactie Hilversum - Dankzij een serie als Spoorloos weten we inmid dels welk leed kunstmatige inse minatie voor het daardoor ver wekte kroost kan opleveren. De Canadese filmmaker Barry Ste vens (1952) uit Toronto kwam er nog niet zo lang geleden achter dat ook hij een product is van zo'n niet-natuurlijke samen smelting. Zijn zus Janice werd door dezelfde donor verwekt. Hij besluit via DNA-tests op zoek te gaan naar zijn familiele den en realiseert zich dat hij misschien wel honderden half broers en halfzussen heeft. „Als KI-kind is het alsof een deel van jezelf niet wordt getoond als je in de spiegel kijkt." Maar zonder Spoorloos-speur neus Derk Bolt in de buurt, gaat het allemaal wal moeizaam, zo zien we in de documentaire Offspring, die vorig jaar de pu blieksprijs won O]) het interna tionale documentairefestival ID- FA. Offspring is een humoris tisch verslag van zijn zoektocht, een weg die gigantische obsta kels blijkt te hebben. In Londen wordt uiteindelijk de kliniek ge vonden waar Stevens 'ontstond'. Via een lijst met artsen die in die tijd in Londen werkzaam waren, moet er archiefonderzoek wor den gepleegd. Maar veel archie ven blijken niet terug te gaan tot 1952. Op een gegeven moment Filmmaker Barry Stevens met zijn halfbroer- en zus David en Janice. Foto: VPRO komt de naam van een joodse arts naar voren, maar die blijkt zijn archieven te hebben vernie- ügd. Uiteindelijk brengt internet uit komst. Op een dag krijgt hij een mailtje van iemand die meent dat Stevens' schrijfstijl en gevoel voor humor erg overeen komt met dat van een kennis. De be wuste persoon blijkt inderdaad een halfbroer te zijn. Vanaf dat moment zijn er meer aankno pingspunten: zo vertelt David dat de donor joods was. Uitein delijk komt de zoektocht tot een verassend einde, die wij natuur lijk niet gaan verklappen. Behal ve een spannend, detectiveach tig verhaal is de film ook een commentaar op de nieuwe voortplantingstechnieken, waar bij de rechten van mensen als Stevens, die door donors zijn verwekt, in zijn ogen te vaak over het hoofd worden gezien. Inmiddels is Stevens een actief voorvechter van kinderen die zijn verwekt door kunstmatige inseminatie in Canada. Meer over zijn activiteiten, en tips voor het zoeken naar donors, is te vinden op de website www- .cbc.ca. Offspring, vanavond, Nederland 3, 23.45 uur. spronkelijk in voor de World Press Photo Masterclass, met dit jaar als thema ID /Identity. De actualiteit bezorgde hem nog een derde presentatie in de Ou de Kerk: My family, een serie die Gafic maakte in Gorazde, een Oost-Bosnisch dorp dat als eni ge VN-enclave niet werd inge nomen door het Bosnisch-Servi- sche leger. Toevallig ook het dorp waar de fotograaf familie heeft, zodat hij het dagelijks le ven tussen de beschietingen door van nabij kon vastleggen. De kracht van zijn werk is vol gens Gafic dat hij van binnenuit vastlegt wat er in zijn land ge beurt. „Anders dan de horde fo tografen die bijvoorbeeld naar Afghanistan gaat, zonder het land en de achtergronden van de mensen te kennen. Als je daar maar twee weken bent, le vert dat meestal slechts opper vlakkige foto's op. Iemand die ■1 KEI 23.21 1 jarenlang aan den lijve heeft on dervonden wat er gaande is, ka 6 veel dieper graven. Ik voel me nauw betrokken bij wat er in Bosnië is gebeurd, heb het zelf meegemaakt Het gevaar is ech ter dat je werk daardoor somS persoonlijk wordt. In de Oude Kerk is verder onde meer werk te zien van de Noor al ei se fotograaf Aleksander Nordahl, winnaar van de Childf;^ ren Award. Zijn foto van eent ghaans meisje dat schalks nar de camera lacht terwijl ham- ge sluierde zusjes om het hoekje toekijken, maakte de meeste in w(jer druk op de kinderjury. World Press Photo-tenstoonsti ling, t/m 2 juni in de Oude Kei\ in Amsterdam. Openingstijden ma t/m ia: 10-18 uur: zondag 13-18 uur. Toegang 6 euro. www. wor'idpressphoto. nl .nl een keus maken uit een groot aantal artiesten en ook via SMS op hun favorieten stem men. Boogaard is verbaasd over de grote invloed dië de eerste editie van het muziekevenement heeft gehad. „We hadden K3, de Bel gische meidengroep die hier toen nog volkomen onbekend was, naar Ahoy' gehaald. Hun succes in Nederland is bij ons begonnen. Daar ben ik echt wel trots op. Misschien dat nu het zelfde gebeurt met de eveneens uit België afkomstige M-Kids en het jonge Australische zangeres je Nikky Webster, die nu nog vrijwel niemand kent". eindhoven/gpd - PSV wil bij wijze van proef de laatste twee voetbalwedstrijden van de competitie morgen en zondag 28 april via een eigen tv-zender gaan uitzenden. Bij tachtig Eindhovenaren die binnen een straal van zes kilo meter van het PSV-stadion wo nen, wordt een decoder ge plaatst. Volgens Sven van Eg- mond, manager marketing en communicatie van PSV, is het initiatief geen eerste stap in de richting van een eigen tv-sta- tion zoals bijvoorbeeld Real Madrid en Manchester al heb ben. Sven van Egmond daarover: „Zover is het nog lang niet Daarvoor zou je allemaal nieu we contracten moeten sluiten. Bovendien moet je eerst een gedegen marketingstudie doen om te weten of er voldoende belangstelling voor bestaat. En dan ligt het ook voor de hand om dat samen met de twee an- :iieg hau i Tage :>',v ':eck euls 'lusr leutt leutt Leute izlete dere grote clubs te doen. Het gaat om een proefneming naa de kwaliteit van digitale tv via de ether. De proef is een gezamenlijk project van PSV, Philips, Noze Veer ma en Canal+, dat nu de uit zendrechten heeft van de thuiswedstrijden van PSV. „Maar Canal+ is ook geïnteres seerd in de mogelijkheden van oc digitale tv via de ether", aldus Van Egmond. Nozema kon binnen een straajNallo van zes kilometer een aan vaardbare beeldkwaliteit ga randeren. Omdat er op korte termijn slechts tachtig set toj boxen beschikbaar waren, e< decoderkastje dat heel eenvol dig op de tv aangesloten kan worden, doen ook maar tacfr tig personen aan de proef mi De beelden zullen alleen vo< zien worden van stadionge luid, zonder commentaar. W| zal in titels statistische infor matie worden gegeven. van onze mediaredactie utrecht - De vijftien regionale dagbladen van uitgeverij Wege ner zijn een website gestart die zich speciaal op jongeren, richt. De site getiteld zCool sluit aan bij de belevingswereld van jon geren: school en vrije tijd. De si te is gemaakt in samenwerking met Wegener eMedia, de inter actieve poot van Wegener, en uitgeverij Malmberg. „zCool heeft twee elementen in zich: school en cool", zegt Kyra Goede, sinds drie jaar jongeren- redacteur van de Wegener dag bladen. „De grootste bezigheid van tieners tussen de twaalf en negentien, hoe saai ze dit ook vinden, blijft school en huis werk. Waarom zou je huiswerk niet leuker maken door aan die kapstok allerlei andere interes segebieden te hangen? Muziek, uitgaan, jongerennieuws, prijs vragen en bijbaantjes bijvoor beeld. zCool combineert deze onderdelen." Voor huiswerk kan de scholier op zCool terecht bij de school- onderdelen met bijvoorbeeld feon uittreksels, huiswerkhulp, huiswerkchat, vakkeninforml en alles over examens. Voorï 'fun' is er de voorpagina enf 'funzone' met muziek- gaansnieuws en verschillej agenda's. Voor Zeiken als huiswerk en mens is de expertise van uil verij Malmberg ingehuurd. Bijzonder aan zCool is dat j( e geren zelf invloed hebben gel op het eindresultaat. Goe „We werken met een jonger panel. Verder komen er zo naamde Young Reporters, ners die zelf op pad gaan verslaggever, trendwatcher [Vg° c concertrecensent." eopv Met zCool hopen de kran Mrf™ jongeren te interesseren j )^Qi een dagblad. Uit onderz j^j blijkt keer op keer dat jonge «jgra 'nieuws' belangrijk vind 00 Tc maar dat ze voor de nieuws! richten niet een hele krant de r spitten. M igiona zCool is te vinden via de netsites van de regionale da$ e sten den van Wegener, una rot legio rr www.utrechtsnieuwsblad.nl.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 22