Apotheker en arts Ter Aar in de clinch Mooi Alkemade kan zijn beloftes nooit waarmaken RIJN VEENSTREEK Groene Hart Lyceum zet cijfers leerlingen op interne Zwembad Aarweide toch open Aanklager wil manegehouder alsnog de cel instur<eri Overval in Alphe Brand LIAM door kortsluiting alphen aan den rijn - De enor- me brand, die vorige week zon dagnacht bij Mercedes-dealer LIAM in Alphen aan den Rijn woedde, is veroorzaakt door kortsluiting in de meterkast. De technische recherche heeft dat gisteren bekendgemaakt. Bij de brand gingen ruim veer tig auto's verloren. De schade bedraagt ruim zes miljoen euro. Het autobedrijf loofde vorige week nog een beloning uit voor degene die informatie kon ver schaffen. Toen werd nog met de mogelijkheid van brand stichting rekening gehouden. Echtpaar 65 jaar getrouwd alphen aan den rijn - Het echt paar Maassen-Voorbergen kreeg gistermiddag bezoek van burgemeester Nico Schoof, die hun kwam feliciteren omdat ze 65 jaar getrouwd waren. Plaats van handeling was het verzor gingshuis Sint Joseph, waar het bruidspaar sinds 1984 woont. Beiden zijn geboren in Woer den, waar ze in 1937 in het hu welijk traden. ter aar/liemeer - Zwembad Aarweide gaat toch open. Dat besloot het bestuur van het openluchtbad gistermiddag. Voorlopig staat de opening ge pland op 9 mei. Maar volgens bestuurslid Anton Visser, tevens gemeenteraadslid in Ter Aar, moet een onafhankelijk bureau nog onderzoeken of het bad aan alle eisen voldoet. „Aarweide kan pas open als aan al die eisen is voldaan. We kijken dus niet op een week." Visser verwacht dat de raad van Ter Aar deze week in een extra raadsvergade ring het voorstel van het bestuur bekrachtigt. Het bestuur sprak gisteren af dat dit het laatste jaar is dat het openluchtbad op de grens van Ter Aar en Liemeer in deze vorm opengaat. Met name Ter Aar wil dat het geldverslindende bad wordt geprivatiseerd. Lie meer heeft zich daar nu aan ge conformeerd. Beheerder Henk Cuperus is blij met het telefoontje dat hij gis teravond na afloop van de be stuursvergadering kreeg van burgemeester Barendregt van Liemeer, de voorzitter van de zwembadstichting. „Ik ga ervan uit dat we 9 mei gewoon open gaan." door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - Het Groe ne Hart Lyceum in Alphen gaat de cijfers van leerlingen voor tentamens en andere proefwer ken voortaan op internet zetten. Daardoor kunnen ouders en scholieren vanaf vandaag kijken hoe het zit met de prestaties op school en kunnen ouders hun kinderen zonodig beter begelei den. De school wil in de toekomst ook het huiswerk op internet brengen. Volgens de directie hoeft niemand bang te zijn dat anderen met de cijfers aan de haal gaan. Iedere leerling en ou der krijgt een eigen pincode. Die is gisteren per post toegestuurd. Het Groene Hart heeft verder een aantal veiligheidsmaatrege len genomen om te voorkomen dat anderen dan docenten ge bruik kunnen maken van de in ternetsite om cijfers in te voe ren. De site wordt iedere nacht ververst. Het idee - volgens de directie hoort Het Groene Hart bij de eerste scholen in Nederland die op deze manier informatie bij de leerlingen en ouders thuis bezorgt - is uitvoerig besproken in de medezeggenschapsraad. Anderhalf jaar geleden zijn de ouders daarvan al op de hoogte gebracht. Caroline van Amerongen, com municatiemedewerkster van Het Groene Hart, zegt dat er en thousiast gereageerd is. „Docen ten hebben het systeem getest en het werkt. We hebben ruim 3.000 leerlingen en de internet- cijfers zijn voor hen allemaal be doeld. Het is een middel van de toekomst." Ze zegt dat iedereen er gebruik van kan maken, ook al is er in huis geen computer of internet beschikbaar. „Iedereen kan naar de openbare bibliotheek gaan en daar internetten. Maar ik denk dat het gros van de ouders wel over een pc beschikt. De in voering van dit systeem bete kent overigens niet dat we de tot nu toe gebruikte rapporten en cijferkaarten afschaffen. Die krij gen de leerlingen nog mee naar huis." Het Groene Hart was in 1998 één van de 100 ict-voorhoede- scholen in Nederland. Het beleid van de school is erop gerit de schoolsituatie zo veel lijk gebruik te maken van als computers en internet centen zijn dan ook g< om deze apparatuur en grammatuur in de lessei bruiken. Het lyceum heeft per a< lingen een computer bi baar. door Marieta Kroft ter jlar - Apotheker H. Robertz ligt met huisarts L. Gorissen in de clinch over de bereikbaarheid van de apotheek in Ter Aar. Robertz wil niet langer buiten de normale kantooruren bereikbaar blijven omdat de apothekers in de Al- pense regio een gezamenlijke waarneemregeling hebben. Go- rissen eist echter dat hij wel be reikbaar blijft en wijst op het contract dat beide partijen hier over in 1986 sloten. De apotheker eist vandaag in een kort geding bij de Haagse rechtbank ontbin ding van deze bepalingen in het contract. Robertz nam in 1986 de apothe ken van de Ter Aarse huisartsen Gorissen, Zandstra en Van Sprang over. In het contract staat dat de apotheek te allen tij de bereikbaar zou zijn. Blijft de apotheker in gebreke dan eisen de huisartsen 500 gulden per dag voor elke dag dat de over treding voortduurt. De apotheker wil echter niet meer dag en nacht bereikbaar zijn omdat er een nieuwe situa tie is ontstaan. Robertz: „Sinds begin dit jaar nemen de 46 huis artsen in de Rijnstreek om de beurt waar buiten kantooruren. Dat gebeurt vanuit de centrale huisartsenpost in het Rijnland Ziekenhuis in Alphen. In navol ging van die ontwikkeling beslo ten de apothekers bij toerbeurt de bereikbaarheidsdienst bij een Alphense apotheek te leggen." De voordelen hiervan zijn vol gens Robertz een lagere werk druk en op termijn een bespa ring omdat hij een assistente minder nodigheeft. Huisarts Gorissen maakt be zwaar. „Het gaat hier om een verslechtering van de service verlening. De patiënten die naar de huisartsenpost in Alphen zijn geweest, moeten soms de hele stad door om vervolgens bij een apotheek te kunnen komen." De huisarts noemt de actie van Robertz een 'ordinaire bezuini gingsmaatregel'. Gorissen voelt zich gesterkt door huisarts Van Sprang. Volgens Robertz is Go rissen echter de enige die dwarsligt. Gemiddeld gaat het volgens de apotheker om twee of drie patiënten per maand van Gorissen die hij buiten de nor male uren op bezoek krijgt. Huisarts Van Sprang wil zich echter niet in de discussie men gen. „Laat mij er maar buiten, daar is de kwestie te ingewikkeld voor." De derde huisarts in Ter Aar, Zandstra, staat achter Ro bertz. „Het is niet meer dan vanzelfsprekend dat nu de huis artsen gezamenlijke regeling hebben getroffen, de apothekers volgen. Maar de ideale oplos sing is dat de post van de apo thekers zich ook in het Rijnland Ziekenhuis vestigt." Robertz beaamt dat. „We onder zoeken de mogelijkheden. Mis schien moet er een portocabine komen bij het Rijnland Zieken huis." De apotheker verwacht echter dat het nog twee of drie jaar duurt voordat de apothe kers en de dokters zich op een steenworp afstand van elkaar kunnen vestigen. ns e; ha/ niet zevi see alphen aan den rijn - Een ||eld onbekende man heeft giste tend onder bedreiging geld gemaakt bij de benzinepon rda^ Texaco aan de Willem de Zi ne L gerlaan in Alphen aan den Rond kwart over elf kwam naar binnen met een voory dL dat vermoedelijk een vuur\ 1 h was, terwijl hij zijn gezicht dekte met een sjaal. Met hi n voorwerp bedreigde hij een dewerker, die hem 700 eui De man rende vervolgens een bushalte in de buurt, pakte hij zijn fiets en verti de richting van de Lijsterla; «jg richting het centrum. Toen litie arriveerde was de man mur vlogen. De politie probeerd de J( man nog op te sporen met helikopter, maar dat mochl inei; baten. De bedreigde mede Geld was er vanochtend nog he j onder de indruk. Hij werkt tig jaar in de benzinebrant ide maar maakte dit nooit een unei mee. „Het was even spann j00ij heb gelukkig wel goed ges prin en ben vrij vandaag." 0p d Foto: Eric Taal je ui ioaa rerk era! an Hac n >g door Maarten Dekker den haag/jlarlanderveen - Te gen een zeventigjarige ex-mane gehouder uit Aarlanderveen is gisteren in hoger beroep ander half jaar celstraf geëist wegens ontucht met twee meisjes. De strafeis ligt flink hoger dan toen de zaak bij de rechtbank diende. Toen vond het OM een werk straf van 240 uur plus een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf voldoende. De openbare aan klager neemt het de man kwalijk dat hij in hoger beroep ging en verzwaarde daarom zijn oor spronkelijke eis. Verder kwamen gisteren weinig nieuwe feiten naar voren. De verdachte gaf met horten en stoten toe dat hij over een perio de van tien jaar wel eens met jeugdige amazones had gezoend en aan hun borsten had geze ten, maar verder ontkende hij de aanklachten. Nadat hij begin 2000 was aangehouden, legde hij een bekentenis af, maar hij beweerde dat hij murw was ge beukt door de pittige ondervra gingstechnieken. „De politie heeft me het allemaal opge drongen." Dat was voor zijn ad vocaat reden om voor vrijspraak te pleiten. De kans dat dat gebeurt, lijkt klein. Formeel zijn alleen de aangiftes van de slachtoffers al voldoende bewijs voor het ge rechtshof om de man opnieuw te veroordelen. Het beeld dat van hem en de manege naar vo ren kwam, sprak ook al niet in zijn voordeel. Ja, hij sloeg zijn arm wel eens vriendschappelijk om de schouder van zo'n meis je. Het zou best kunnen dat hij daarbij ook haar borsten aan raakte, maar dat ging dan onbe wust. En ja, hij trok wel eens aan bh-bandjes van zijn paardrijd- leerlingen, maai- zonder enige seksuele bijbedoeling. „Er is nooit echt iets gebeurd. Hoe had ik anders al die jaren zo'n be drijf kunnen runnen?" De advocaat-generaal bracht hij in elk geval niet op andere ge dachten. Hij citeerde een brief van de minister van just de Tweede Kamer om aa )0VE ven dat seksueel misbn kinderen in de Nederlan ieeft menleving als één van 1 )eno stigste vergrijpen wordt j_ Ook daarom achtte de aa je^0 een zwaardere eis gerec je]j: digd. Hij vroeg het gcre v tevens om één van de sl fers een voorschot van 2. ro aan smartengeld toe sc^ nen. Het hof doet over twee uitspraak. door Janneke Dijke vervolg van voorpagina alkejmade - WD-wethouder Luuk Beelen (55) is niet gefrustreerd. Hij zegt het herhaaldelijk tijdens het interview waarin hij terugblikt op achttien jaar wethouderschap in Alkemade. Rancuneus of niet, de verkiezingsoverwinning van Mooi Alkemade is houdt hem zo bezig dat hij het gesprek steeds weer op dat onder werp brengt. „Als mensen die totaal geen in zage hebben in de begroting zeggen dat er zoveel geld onbenut is. Met alle respect, maar blonder kan niet." Donderdag neemt Beelen afscheid. Het vyas een schok voor hem toen op woensdagavond 6 maart de uitslag van de raadsverkiezing in Alkemade bekend werd. .Anders neem je een biertje voor het ple zier, maar nu één van verdriet." Nieuwko mer Mooi Alkemade haalde acht van de vijf tien zetels en veegde daarmee de drie geves tigde partijen van de kaait. Het CDA ging van zes naar drie zetels, de PvdA van vier naar twee en de WD van vijf naar twee. „In de politiek loop je altijd een bepaald risico", zegt Beelen. „Maar in dit geval is het wel ver doorgeschoten. Wij dachten dat vooral de WD zou verliezen, maar zelfs het CDA is gehalveerd." Hij zegt dat hij inmiddels van de klap beko men is. Heeft zich een idee gevormd over de oorzaak van deze aardverschuiving. Dat de bevolking hem en zijn CDA-collega Dick Nagtegaal spuugzat was, gelooft hij niet. „Mensen hebben niet op Mooi Alkemade gestemd uit een gevoel van onvrede. Zo on tevreden zijn ze niet. Houd het maar op on wetendheid." Het stemgedrag in Alkemade komt volgens hem namelijk door een sprookje dat Mooi Alkemade de kiezers heeft voorgehouden. .Alsof er hier overal zakken met geld staan te niksen." Ook het promotiemateriaal van die partij waarin ge pleit werd voor een huisartsenpost in Al kemade in plaats van in Leiden stoort hem. „Je hebt daar als gemeente helemaal geen invloed op. Artsen kiezen zelf." Dat hij als loco-burgemeester alle macht in handen had, is volgens hem nog zo'n ver zinsel. „Wij hebben steeds voorlichtings avonden gehouden. Uiteindelijk moet ie mand een beslissing nemen. Dat die niet naar ieders zin is, is logisch." Hij verwacht dat ook Mooi Alkemade hier tegenaan loopt, ondanks de openbare vergaderingen die de partij houdt. „Iedere zondagochtend verga deren, alsof je het dan iedereen naar de zin maakt. Dal wordt op den duur natuurlijk de Poolse landdag." Hoe hij het succes van Mooi Alkemade had kunnen tegenhouden weet hij niet. „Dit is WD'er Luuk Beelen maakt de balans op na achttien jaar wethouderschap Demissionair wethouder Luuk Beelen. „De regio kost je af en toe meer tijd dan leiding geven in je eigen gemeente." Foto: Henk Bouwman een soort hype waar niemand tegenop ge wassen is." Daar zit - geeft hij toe - zijn eni ge frustratie. „Ze zeggen dat ze alles anders gaan doen, maar wat precies dat zeggen ze niet. Ze gaan luisteren, zeggen ze. Als de be volking daar genoegen mee neemt, dan weet ik het ook niet meer." Toch houdt Bee len hoop. „Mooi Alkemade kan zijn beloftes nooit waarmaken. Over bepaalde onderwer pen die ze in het begin aanhaalden, hoor je ze nu al niet meer. De WD heeft verlies ge leden, maar over vier jaar hebben we weer een kans. Tegen die tijd is Beelen weer aan het werk in zijn eigen veevoederbedrijf, waar hij de af gelopen achttien jaar in deeltijd werkte. Te rugkeren als raadslid doet hij niet. „Dan moet ik beleid beoordelen dat ik zelf in gang heb gezet." Hij is ervan overtuigd dat het in Alkemade allemaal bij het oude blijft. „Veel dingen kunnen niet anders. Het bedje is ge spreid. De voorzetten zijn gegeven, ze hoe ven alleen de bal nog maar in te koppen." Hij doelt daarmee onder meer op het vei lingterrein in Roelofarendsveen dat wordt omgevormd tot woonwijk, de uitbreiding van winkelcentrum Noordplein en andere bouwlocaties in de dorpen. Beelen was achttien jaar lang wethouder na mens de WD in Alkemade. Hij zat in 1984 nog geen jaar in de raad toen hij wethouder Van Beek tijdelijk moest vervangen wegens ziekte. De tijdelijke aanstelling werd een de finitieve toen bleek dat Van Beek niet terug keerde. „Verhaar was toen al zestien jaar wethouder. Ik dacht: zestien jaar, dat haal ik nooit", lacht Beelen nu. Zelf ziet hij alleen maar voordelen van zijn lange staat van dienst. „Ik heb zoveel parate kennis. Het is van veel waarde dat iemand weet wat de afspraken zijn." Straks gaat veel daarvan verloren, vreest hij. Van het verzoek van burgemeester Arie Meerburg aan ver trekkende politici om hun kennis met de nieuwkomers te delen, komt niets. „Als Mooi Alkemade mij iets vraagt zal ik ant woord geven. Maar ze weten het toch alle maal zo goed? Ze zoeken het maar mooi uit. Trouwens, ik denk niet dat ze mij iets vra gen." Hij moet oprecht lang nadenken als hem gevraagd wordt of er ook nadelen kleven aan de lengte van zijn wethouderschap. „Voor jezelf is het een nadeel dat je nooit meer thuis bent." Nadelen voor Allcemade kan hij niet bedenken. Het anonieme moppercircuit kon dat de af gelopen jaren wel. Beelen zou door al zijn contacten bevriend raken met invloedrijke inwoners en hij zou hen voortrekken. Na al die tijd kon hij werk en privé niet meer goed scheiden, zo klonk het. „Mag ik alsjeblieft vrienden hebben?" reageert Beelen, als door een wesp gestoken. „Bovendien is het voor een vriend van mij nog eerder een belem mering dan een voordeel. Als het een vriend van je is, denk je in heikele zaken goed na of je wel aan de vraag kunt voldoen, zonder dat je risico's loopt." Beelen verbaast zich erover hoe gemakkelijk deze verhalen de wereld in komen. „In Bin nenlands Bestuur (tijdschrift over de Neder landse overheid, red.) stond pas dat ik ie mand zomaar een bouwvergunning heb ge geven. Ik weet niet eens wie het is. Ook hoorde ik dat Meerburg en ik al een bunga- lowtje hadden gekocht langs de Wijde Aa bij Jan van Rijn. Het is gewoon stemmingmake rij." De demissionaire wethouder is ervan over tuigd dat hij iedereen altijd gelijk heeft be handeld. „Wij hebben veel mensen gehol pen om binnen de regeltjes te blijven." Want dat Beelen de grenzen van de wetge ving opzoekt, daarvoor schaamt hij zich niet. Vooral niet als het gaat om het Groene Hart. „De beste manier om het Groene Hart leefbaar te houden, is het economisch ge zond te houden. Als een agrarisch bedrijf wil uitbreiden, moet je het niet tegenhouden." Maar dat moet soms wel van de wetgeving. „Met wat creativiteit kun je dat sturen, want je moet een oplossing vinden in het belang van de burger. Al die mensen die zo hard roepen dat we moeten handhaven, zouden dolblij zijn als het gemeentebestuur in hun eigen geval zou meewerken." Na zijn vertrek zal Beelen de samenwerking in het college missen. „Die is bijzonder voortreffelijk geweest. Ik kon vanaf het be gin goed door één deur met Arie Meerburg. Zijn nuchtere inslag, niet teveel poespas, dat heb ik ook." Vier jaar geleden maakte CDA- wethouder Wim Nugteren plaats voor Dick Nagtegaal. „Na een wat stroeve start ging dat uiteindelijk ook goed. Het was natuurlijk moeilijk voor hem: op een fiets springen waar er al twee op zitten." Met het missen van de vergaderingen in de Leidse regio heeft Beelen minder moeite. „De regio kost je af en toe meer tijd dan het leiding geven in je eigen gemeente. Er gaat eigenlijk te veel tijd in zitten." Beelen ziet het nut van regionale samenwerking, maar heeft meer op met een zelfstandig Alkema de. „Je hebt er geen grip op in de regio, je bent maar een radertje. Leiden plus één ge meente is de meerderheid. Ik zeg niet dat ze er misbruik van maken, maar de lijnen zijn hier korter." Tijdens een speciale receptie voor hem en Nagtegaal neemt Beelen donderdag af scheid. Dat had met meer toeters en bellen gekund als Beelen vorig najaar had beslo ten, in navolging van het WD-bestuur, om ermee te stoppen. Het bestuur wilde Kees Uit den Boogaard als wethouderskandidaat en plaatste Beelen onderaan de lijst. Beelen had echter geen zin om te stoppen en stelde zich opnieuw verkiesbaar. Een meerderheid van de ledenvergadering koos voor hem. Daarop verliet Uit den Boogaard de WD. ,Als Kees op nummer één was gekomen, was Mooi Alkemade niet ontstaan. Dan had de WD niet zo n enorme tik gehad." Toch egen Zo'j heeft Beelen er geen spijt van dat hij half nog een keer kandidaat stelde. „Het j gekei de kwaliteit van besturen. Ik wilde d; Je te den besloten wie de beste is." unst. Bij zijn afscheid kijkt hij tevreden tl telt L wat hij heeft bereikt. Zoals de niet rtena van Woningbouwvereniging Alkemi den de Spoorstraat en de Voorstraat in arendsveen. „Nu is er aversie bij s( mensen. Maar je zult zien dat ze ht ie daj deren als het straks klaar is." Ook be terrein het Veenderveld schaart hij ii Centi „Ik ben er trots op dat we dat voor anne procent hebben kunnen vullen met ven uit de eigen kernen. Daar kan ningbouw komen. Niko van Brus Mooi Alkemade heeft gezegd dat einde wil maken aan het 'doe maar dan doe je al gek genoeg-beleid' het c ïume Op ebev en pa bij c Nou, dat beleid heeft de gemeente ii t ik vi val geen kwaad gedaan." De afscheidsreceptie van de wetl r 26, Beelen en Nagtegaal is donderdag van 16.30 tot 18.30 uur in het huis in Roelofarendsveen. Mooi Alkemade: 'Platgel door ontevreden mensen ig. M «laag: nenu ïurlijl teke rdeer jaar i mijr htigi iets dat dus puu alkemade - Niko van Brussel, fract zitter van Mooi Alkemade, vindt gelijk dat mensen op zijn partij 1 ,UL"f gestemd uit een gevoel van onvre n ln c in tegenstelling tot wat de vertré wa WD-wethouder Luuk Beelen b met Van Brussel: „Ik word voortdure ï1 het beid door mensen die blij zijn m !en bi en die klachten hebben over het j l011111 de beleid. Bijvoorbeeld over het gi esu't«' leid. Er heerst een gevoel van: de g Qinge te doet maar.'' Pen Dat gevoel van onvrede werd 1 -as ni Van Brussel versterkt door de k« ujke tenlijsten van de verschillende gev 'werl partijen (CDA, WD, PvdA), „install herkenden de kandidaten nooit. I -Toei ons konden ze opeens kiezen uit w: mensen die ze kennen. Wij ve hai woordigen het volk beter." bet v Dat Mooi Alkemade tijdens de ,n>et. zingsstrijd voortdurend heeft gesl !n te^ er zakken met geld staan te niksei1 a's e gemeentehuis, ontkent Van Biuss Uvvd. hebben gezegd dat we de financij ,0I'bei atie doorzichtiger willen maken. 1!le ie t zijn er reserves opgebouwd. D ?aa'u moeten doelen worden gesteld. H "ter d ge college paste slechts op de win! verk c

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18