Valkenburg woest om brief bollendorpe 7 DUIN 8f BOLLENSTREEK 'In Valkenburg zien ze m; nu als een grote criminec Buren Blauwe Gans willen af van lawaai Moslims Sassenheim toch naar dansschool Kunstreus in Voorhout Snel duidelijkheid over positie burgemeester Van der Lee Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 22,00 dinsdag 23 APRIL 2002 Gaatjesboorders actief in Rijnsburg rijnsburg - Geld en een video camera zijn gisternacht gesto len uit een huis aan de Konin gin Wilhelminalaan in Rijns burg. De inbrekers boorden gaatjes in de raamsponning. Daardoor kon het raam worden geopend. Fietsen door Bollenstreek bollenstreek - Fietsen langs de bollenvelden en door de dui nen. Dat kan zaterdag 27 april vanuit Lisse. Er worden tochten van 15 en 30 kilometer uitgezet. De start is in de Hobahohal tus sen negen en twaalf uur 's mor gens. Meedoen kost 4 euro per volwassene, een gezin betaalt 12 euro en een kind 2,50. Rijndorp overweegt SDB de rug toe te keren na pleidooi van zeven gemeenten voor bebouwing Marinevliegkamp door Rob Onderwater valkenburg - Valkenburg, maar ook Katwijk en Rijnsburg, zijn boos over een 'geheime' brief van de overige zeven Bollenstreekgemeenten aan de fracties van de Tweede Kamer. In die brief wordt gezegd dat het Marinevliegkamp Valkenburg moet worden gesloten voor bebouwing. Volgens Valkenburg is de brief door het secretariaat van het Sa menwerkingsorgaan Duin- en Bollen streek (SDB) verstuurd. Het boze colle ge van Valkenburg vraagt zich af of sa menwerking in SDB-verband op deze manier nog wel zin heeft. Gisteravond bracht wethouder Van der Nagel de Valkenburgse gemeente raad van de brief op de hoogte. Vol gens eigen zeggen vernam hij 'bij toe val' het bestaan van de brief tijdens een SDB-bijeenkomst van de commis sie wonen op 11 april. Vier dagen later in de Tweede Kamer hoorde Van der Nagel dat de brief inderdaad was ge stuurd. De geïrriteerde wethouder. „Wij strijden altijd met open vizier, maar daar denken andere gemeenten niet hetzelfde over. Dat geeft ons de vrijheid om openlijk te spreken over zaken waarbinnen het SDB verschil lend wordt gedacht. Over een bollen- stad bijvoorbeeld." CDA-raadslid Imthom noemde het gedrag van de overige SDB-gemeen- ten 'schandalig'. Ook burgemeester Van der Reijden sprak tijdens de raad zijn verbazing uit over het gedrag van zijn collega's. „Ik heb ze tijdens een bijeenkomst over de brandweer, op 8 april, allemaal gezien. Dan hadden ze me even kunnen aanschieten met de mededeling dat ze van plan waren een brief te sturen. Want laat duidelijk zijn dat ze die vrijheid hebben. Maar ze hebben niets gezegd en daarom voel ik mij persoonlijk beledigd. Zo ga je niet met elkaar om." Vandaag wordt de gewraakte brief met Katwijk en Rijnsburg besproken. Ook de Katwijkse burgemeester heeft in middels de collegagemeenten om op heldering gevraagd. Van der Nagel: „Met Katwijk en Rijnsburg erbij leggen we meer gewicht in de schaal. Wat er verder gaat gebeuren, bespreken we met de andere college's." Van der Reijden verklaarde dat opstappen uit het Samenwerkingsverband Duin- en Bollenstreek nog niet aan de orde is. „We moeten eerlijk zijn: we zijn maar een muis. Maar ook een muis heeft zelfrespect." Volgens SDB-voorzitter en Noordwijks burgemeester Van der Sluijs is hele maal niks geheims aan de verstuurde brief. „Wij praten met zestien ge meenten over de toekomst van de streek. Het Marinevliegkamp is een belangrijke bouwlocatie waar ook af spraken over gemaakt zijn in de werk groep wonen. Daar staat Valkenburg in als bouwlocatie. En dat zijn geen vrijblijvende afspraken. Wij hebben begrip voor het eigen standpunt van Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg maar er zijn nog dertien gemeenten met eigen ideeën en opvattingen." Volgens Van der Sluijs heeft de Leidse regio zelf de Tweede Kamer gewezen op het belang van Valkenburg als bouwlocatie. „Vervolgens werd er naar ons gekeken. Ik heb het toen aan alle individuele colleges overgelaten of zij het nodig vonden om actii j c dememen. Daar was snel 0 pje stemming over. Dus is het ee )(je menlijke brief geworden met men van zeven gemeente waar de andere drie gemeenL" woon een afschrift van hebbe1 gen. En dat ze daar nijdig ovc vervelend. Maar met alle res kunnen ook andere overwf zijn." De suggestie van het Valke college om uit het Samenwerl gaan Duin- en Bollenstreek pen, is volgens Van der Slu handig'. „Ik denk dat Leiden open armen staat op te wachti -i/zo noordwijk - De buren van res taurant De Blauwe Gans in Noordwijk zijn boos. Het restau rant aan de Koningin Wïlhelmi- naboulevard heeft volgens hen kort geleden een luchtverver singsinstallatie aangelegd, die uitmondt boven de entree van de flats waar zij wonen. De bu ren zeggen last te hebben van stank en herrie uit de installatie. In een brief vragen zij de ge meente Noord- wijk om daar wat aan te doen. Di- recteur H. Hoo- gervorst van het horecabedrijf is 'vol verbazing' over de klacht van de buren. „Ik heb niet eens een luchtverver singsinstallatie." De buren aan de boulevard denken van wel en zeggen last ervan te hebben. Het gaat zelfs zo ver, schrijven de bewoners, dat ze nauwelijks meer van hun balkon gebruik kunnen maken en dat ze ge dwongen worden om ramen en deuren dicht te houden. Ook de centrale stofzuiginstalla- tie die het bij het restaurant be horende hotel Prominent Inn vorig jaar heeft aangelegd, ver oorzaakt lawaai. De uitlaat van de stofzuiger is aan de achter kant van het gebouw, dus moe ten de buren ook aan de achter kant van hun woning alles dicht laten. Vaak begint de stofeuigin- stallatie al vroeg in de ochtend te werken, en zitten de buren een hele dag in de herrie. 'Deze situatie mag en kan niet langer zo doorgaan', schrijven de bewoners. Zij hebben alle maal veel geld betaald om aan de boulevard te wonen, maar hun woongenot wordt 'zwaar beknot' door de overlast van ho tel en restaurant. 'Wij willen bij mooi weer genieten van ons balkon. Dit wordt ons nu door onze buren onmogelijk ge maakt'. De klacht wordt door de ge meente onderzocht. Afhankelijk van de bevindingen worden de bewoners en Prominent Inn/De Blauwe Gans geïnformeerd over de situatie en eventuele verdere stappen. „Het is logisch dat we Directeur restaurant 'vol verbazing' over klacht een gemeentewoordvoerder. „Als er wat moet gebeuren, dan zal er natuurlijk eerst normaal overleg plaatsvinden." J. Verduijn, die namens de be woners het woord voert, zegt dat er in overleg niets voor el kaar komt. „We hebben vorig jaar al geprobeerd met die men sen te praten, maar wat je krijgt, is of geen antwoord, of een ab solute dooddoener." Het pro bleem was toen de rommel aan de achterkant. „Daar staan con tainers met keu kenafval waar wij met onze fietsen en boodschap pentassen langs moeten. En dan hebben we ook nog de pech dat daar dat braak liggende stuk grond van Hotel Noordwijk ligt. Daar gooien ze nu hun afval neer, en dat trekt ongedierte aan. Vorig jaar we melde het van de kakkerlakken." De overlast van de luchtafvoer duurt nu al een maand. „Als er meer bezoek komt, 's avonds en in het weekeinde, dan gaat dat ding harder draaien. Wij zeggen wel eens gekscherend dat de F16 weer opstijgt", zegt Ver duijn. „Het is ook heel verve lend als zoiets boven onze in gang zonder overleg wordt aan gelegd." Als de gemeente niets voor elkaar krijgt, dan overwe gen de buren een civielrechtelij ke procedure aan te spannen. Directeur Hoogervorst verbaast zich erover dat hij van zijn bu ren nog niets heeft gehoord. „Moet je dan meteen een brief aan de gemeente schrijven? Trouwens, als je naast een hore cabedrijf gaat wonen, dan kun je verwachten dat er bedrijvig heid is. Ik begrijp dit niet." Hij heeft dan wel geen luchtver versingsinstallatie, maar ver moedt dat de buren de afzuiging bedoelen. „Dat is nagemeten met een geluidsmeter, en alles blijft binnen de perken." Zijn bedrijf staat al 115 jaar aan de Koningin Wilhelminaboulevard, zegt hij. .Afgezien van een face lift is er heel weinig aan veran derd. Behalve dat we steeds aan alle moderne eisen zijn blijven eerst kijken hoe het zit", zegt voldoen." sassenheim - De moskee aan de Sassenheimse Vaartkade gaat toch verhuizen naar de voorma lige dansschool Van de Pavert aan de Hoofdstraat. Hoeveel de gemeente .Sassenheim uiteinde lijk bijdraagt, is nog een kwestie van onderhandelen met project ontwikkelaar Johan Matser. Vol gens woordvoerster T. Aande- wiel van de gemeente is het ak koord zo recent gesloten dat daarover nog geen overleg met Matser is geweest. Vorig jaar oktober kocht de ge meente de leegstaande dans school al voor ruim 340.000 eu ro met de bedoeling daar de moskee in te huisvesten. Toen malig wethouder Wagemakers maakte destijds al duidelijk dat dit het 'laatste bod' van de ge meente was na vijf jaar overleg met de moskee over een nieuw onderkomen. Eind maart deed de gemeente de stichting El Imaan het uitein delijke aanbod om de moskee over te nemen voor dezelfde prijs die de gemeente ervoor had betaald. De stichting zou er daarbij goed uitspringen. Het pand aan de Vaartkade, dat no dig is voor de centrumplannen, f ne voorhout - Met groot materieel werd gistermid dag een 5,5 meter hoge reus van aluminium en brons in elkaar gezet op het zogeheten Van Diest- terrein aan de Jacoba van Beierenweg in Voorhout. De reus bestaat uit vijf losse onderdelen, die alle maal apart ook een kunstwerk zijn. De armen, be nen, romp en hoofd krijgen straks allemaal een ei gen plekje bij de vijf gebruikers van het Cluster, het gebouw aan de overzijde van de weg waarin drie scholen, een kinderdagverblijf en Van den Berghstichting zijn ondergebracht. Vandaag wor den een groot aantal gebruikers van het nieuwe pand, bij elkaar zo'n 150 kinderen, bij de reus ver eeuwigd. Volgens kunstenaar Jongenelis is het de bedoeling dat er vijf foto's worden gemaakt die er uit zien als een echt olieverfschilderij. „Niet alleen de kinderen en de reus spelen daarbij een rol maar ook al het materieel dat nodig is voor op de op bouw. Dus de knikarm en de schaarlift, de toiletten, de bouwketen maar ook de achtergrond. Alles moet meewerken aan de juiste compositie", aldus Jonge nelis die vannacht bij het kunstwerk heeft geslapen om te zorgen dat vanmorgen alles in orde zou zijn als de kinderen komen. Foto: Dick Hogewoning door Saskia Buitelaar leiden/valkenburg - De l6-jaiï- ge Katwijker die zondagavond in zijn buik werd gestoken op de Sluisweg in Katwijk, ligt na een operatie in stabiele toestand in het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). De politie heeft de daders van de steekpartij nog niet gevonden. Achter het kleine politiebericht in de krant van gis teren - 'Katwijker neergestoken voor brommer' - gaan verhalen schuil die de krant vaak niet ha len. Dat van het slachtoffer en zijn familie uiteraard, voor wie het leven ineens op de kop staat. Maar ook, in de schaduw daar van, het verhaal van Raymon Montanje. De 22-jarige Leidenaar en zijn drie vrienden werden die avond aangehouden na een wilde ach tervolging door elf politieauto's in Valkenburg. Ten onrechte verdacht de politie de Leidse vrienden van de steekpartij in Katwijk. Montanje vindt het ver schrikkelijk voor het slachtoffer. Maar hij wil zijn kant van het verhaal ook graag vertellen. Want de vier uren die hij in de politiecel doorbracht, hebben hem volledig van de kaart ge bracht. De 22-jarige Leidenaar is in zijn jeugd geen lieverdje geweest, geeft hij onmiddellijk toe. Hij zat zelfs anderhalf jaar in een jeugd gevangenis omdat, zoals hij zelf zegt, zijn handjes te los zaten in die tijd. De combinatie van vechtpartijen en het geregeld weglopen uit het internaat waar hij verbleef, bracht de rechter ertoe de 15-jarige Montanje tot de cel te veroordelen. „Maar ik heb mijn leven gebe terd", vertelt hij verbeten op de bank in de Leidse bovenwoning waar hij met zijn vriendin woont. „Ik heb een eigen stuka- doorsbedrijf en doe zulke din gen allang niet meer. Ik heb me zelf na die tijd gezworen nooit meer in de cel te komen. En nu ineens dit 'avontuur'. Ik stond weer te trillen op mijn poten en heb er niet van kunnen slapen. In Valkenburg hoef ik me niet meer te vertonen, daar zien ze mij als een grote crimineel. Hij wil met zijn naam en foto in de krant. „Dan weten de mensen dat ik dit niet heb gedaan." is getaxeerd op 240.000 euro, maar in totaal zouden de mos lims 330.000 euro krijgen op ba sis van de waarde van het pand aan de Vaartkade. Voorts kregen ze vergoedingen voor de kosten van verhuizen, opknappen, de te sluiten hypotheek en het feit dat de gemeente dan geen kost bare onteigeningsprocedure zou hoeven voeren. Voor de stichting was dat echter nog niet genoeg. Breekpunt was de overdrachtsbelasting van ruim 20.000 euro. Die kon de stichting niet betalen, liet ze we ten. Burgemeester en wethou ders willen die daarom nu ook nog vergoeden, waardoor de uiteindelijke rekening voor de gemeente op 390.000 euro komt. Het pand aan de Vaartkade wordt doorverkocht aan Matser, zodat die verder kan gaan met de centrumplannen. Volgens Aandewiel is inzet bij de onder handelingen met Matser dat die opdraait voor de volle mep van 390.000 euro. In hoeverre dat lukt is volgens haar nog de vraag. Het ligt voor de hand dat er nog wel 'een restant' voor de gemeente overblijft. ACHTERGROND Dat Franssen in de komende tijd zelf zal ingrijpen in Rijns burg, lijkt overigens weinig waarschijnlijk, al is die moge lijkheid er formeel wel. Als commissaris moet hij onder meer toezicht houden op het functioneren van de Zuid-Hol landse burgemeesters en wordt hij geacht iets te doen als hem signalen bereiken als het zoda nig fout gaat dat, zoals dat zo mooi heet, 'de continuïteit van het bestuur in gevaar komt'. Maar met die continuïteit loopt het als regel niet zo'n vaart. De burgemeester is immers niet de enige gemeentebestuurder. Meestal zullen in het geval van crisis een of meer wethouders het werk van de burgemeester erbij doen. Zo gaat dat nu ook in Rijnsburg. In het geval van Rijnsburg speelt nog de complicatie in de vorm van de plannen voor een gemeentelijke herindeling met Valkenburg en Katwijk. Frans sen wil vaart zetten achter de herindeling en heeft daar na de raadsverkiezingen met verschil lende gemeenten, waaronder Rijnsburg, al gesprekken over gevoerd. Naar verluidt was de angst in Rijnsburg dat Franssen de burgemeestercrisis zou aan grijpen om de herindeling te versnellen. Dat was één v.an de redenen voor het CDA, de grootste partij in de gemeente raad, zelf een deal te sluiten met Van der Lee over zijn ver trek. Deze opstelling is om meer dan één reden merkwaardig te noe men. Een directe ingreep van Franssen zou immers de beste manier zijn om ervoor te zor gen dat Rijnsburgse bestuur ders die wél de draai richting KRV-gemeente willen maken meteen de kont tegen de krib Hoe moet het verder met Arie van der Lee? De burgemeester van Rijnsburg die in opspraak is gekomen door bordeelbezoek heeft nog een jaar te gaan tot aan het einde van zijn eerste ambtsperiode. Maar het is inmiddels duidelijk dat mei 2003 ook het einde van zijn burgemeesterschap in Rijnsburg betekent. De gemeenteraad zal hem wegens zijn omstreden privé-gedrag niet voordragen voor een herbenoeming bij commissaris van de koningin Franssen. gooien. Franssen is politicus genoeg om dat te beseffen. Hij zal dus, tenzij het echt niet an ders kan, pas in actie komen als Rijnsburg daar zelf om vraagt. Daarmee is het verdere functio neren van Van der Lee in prin cipe een zaak voor het gemeen tebestuur zelf. De burgemeester is een drager van de christelijke normen en waarden, stond des tijds in de profielschets. Dat Van der Lee aan die omschrij ving niet (meer) voldoet, is dui delijk. Die conclusie heeft de raad ook getrokken en er con sequenties aan verbonden. Nu bordeelbezoek van de bur gemeester publiek bekend is geworden, is de vraag hoe Van der Lee nog kan functioneren. Als het gemeentebestuur het op zichzelf niet strafbare privé-ge- drag van de burgemeester di rect koppelt aan diens bestuur lijke functioneren, hoe kan dan van de bevolking iets anders worden verwacht? Met andere woorden: waar kan de burge meester zich nog met goed fat soen vertonen? Het is een teken aan de wand slaan op de vlucht en win je het van een auto dit keer zijn het er m één. De politie roept hi omliggende districten ei j irde y png gm 6O1 Raymon Montanje wil niet op zijn verleden worden afgere kend. „Ik heb mijn leven gebe terd." Foto: Mark Lamers Een 16-jarige Katwijker is gister avond zwaargewond geraakt bij een steekpartij. De jongen werd rond half acht aan de Sluisweg door twee mannen aangehou den. Die bedreigden hem met een mes en eisten zijn brommer. Toen de Katwijker zich daarte gen verzette, werd hij in zijn buik gestoken. Het tiveetal ging er op de brommer vandoor. Montanje vertelt: Zondagavond, 19.30 uur. Hij en zijn vrienden rijden op twee scooters van Lei den naar Katwijk, op weg naar de kermis. Op de Tjalmaweg zien ze in de verte twee politie auto's staan. Drie van de jon gens rijden zonder helm. Om een boete te vermijden, beslui ten de vier om niet hun route langs de provinciale weg te ver volgen, maar om te keren en door Valkenburg te rijden. De politie zette op basis van sig nalementen van getuigen de achtervolging in door Valken burg. Ze hield vier mannen aan, Als de vrienden de brug over de weg zijn overgestoken schiet een politieauto met gierende vaart de brug over, het fietspad op. De Leidse mannen vluchten via een park een woonwijk in. Ze wanen zich alweer veilig en vervolgen hun weg richting Kat wijk als plotseling van verschil lende kanten politieauto's hen benaderen. Opnieuw besluiten ze er van door te gaan. Waarom? „In eer ste instantie speel je het beken de kat-en-muisspelletje tussen scooterrijders en politieauto's. Negen van de tien scooters met elf auto's, een twee politiebusjes op ui de zwaailichten en sirr gaan, wordt het 'spel' Leidenaar een ernstig Maar door de adrenalin angst blijven de scoot, gas geven. Een hachelijke achti door Valkenburg volgt tenlang proberen de zich uit de ene na de klem te bevrijden. De sit straat, waar zich tienta woners ophouden, wi f0| vaarlijk. Montanje kom zinnen als hij temai een kinderwagen kan 01 „Toen dacht ik: nu st fEST Hier vallen straks dodeizlttÉ om een stomme helm." aest Al bij zijn aanhouding 8e' wordt hem echter duit de ontbrekende helm probleem is. De vier worden verdacht van 1 partij in Katwijk. Ze meegenomen naar he in Katwijk en voor verh gezet. Getuigen komt om vanachter een verdachten te bekijket van de mannen wordt h u mng bije in aan test. Mei ij di nen Ne rroi .eid teib anc D w 01 Am, u Of orrr tgst) ordi mm; efeu t allt iulta tfth enz maar de vier bleken n zoek niets met de gew beroving te maken te Het slachtoffer is naar hCl gebracht. Zijn toestand Zo'n vier uur later, uur, stapt Montanje vrienden het politiebu Allesbehalve stabiel, pot. In die cel kwam zt zeer omhoog. Ik heb den, ja. Maar daar wil meer op afgerekend ^tj0di heb de hele nacht n vriendin zitten praten.^ heel veel impact. Op zich begrijpt Mon »^ei de politie fors uitpal ^uv denkt de verdachten :ieel zwaar misdrijf op het ne L zijn. „Maar ik begrijp n ons zolang hebben v< den. Ze wisten preci scooter er was gestole het framenummer hai getrokken, hadden zi vijf minuten geweten niet waren." Ook ht.. ment van de verdacht e||n" niet overeen met hei1 ,ez van de vier Leidenaars ac\ur dien, wij reden richtinj P Die overvallers vluch oeiei richting Leiden. Die zij ls lijk niet gepakt, omdat 1 tiewagens uit de bui „u c ons aanzaten." Maar wat hem het me zit, is de houding vai wijkse politieagenten, kunnen zich vergissi dat de voorzitter van de Oranje vereniging - waarvan zo onge veer heel Rijnsburg lid is - zegt dat hij de burgemeester niet graag naast zich ziet staan op Koninginnedag en bij de do denherdenking op 4 mei. Ko mende vrijdag komt er al wat meer duidelijkheid bij de jaar lijkse uitreiking van koninklijke onderscheidingen. Gemeente secretaris Visser wil nog niet zeggen of Van der Lee dat doet of dat een van de wethouders die taak dit jaar op zich neemt. En daarna volgen Koninginne dag en de dodenherdenking. Wat doet Van der Lee dan? En zijn de reacties daarop instem mend of afkeurend? Eén ding is duidelijk: uiterlijk volgende week wordt duidelijk hoe de di recte toekomst van Arie van der Lee eruit ziet. Sjaak Smakman muu1c1i ul11 vglglool 1 wees dan niet zo kirW€ om ons naar huis te s mmc een bon van veertig en het rijden zonder hein gewoon die brommi Die staan nog steeds 0 l°01 1 reau. Om te kijken of e! heb gereden en of hij 11 gestolen is." Een politiewoordvoei weten dat het signa an; twee scooters met pa in combinatie met het drag, de politie alle i gaf om een grootsche tervolging in te zetter en. haar stond bij de aa voor de politie niet v 0 vier mannen onschul; Dat zij enkele uren komt doordat het hor verdachten en getuigei ge tijd kostte. De tvv mers worden mome derworpen aan techi derzoek en controle v< menummer, beaamt tijdens een onderzot anders stuiten dan wi |jj ken, onderzoeken we ;ker i Rijn lit bo 'n ori jte b >r de tenst lude t woud noet de ii ling ii n pat lt ges d en 1 lude j laaro\ naren zij i ■i

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16