Biotechnologie levert honderden banen op Best wel stoere kinderen in lange witte jassen nu snel laten bouwen Nieuw Leids college rond 'Vervang ozb door andere belasting' REGIO i i Koninklijke Brill kan Klimaat stadhuis iets aangenamer heeft mijn zaag nou weer t?"( verzucht Tim (12). e smeert bijna douchegel n haar!", roept Maaike Indertussen vinden de basisschoolleerlingen ir wat leuk. Want je ei- idpasta maken, een dol- buwspiraal a la Telekids i, of een echt fotolijstje xiglas in model smelten, ie je niet elke dag. Dat kon n in het Leidse Volkshuis |tel, tijdens de slotmanifes- n het techniekproject me Curie'. Driehonderd en van de groepen zes, en acht van twintig Leid se basisscholen knutselden naar hartelust aan uitdagendere opdrachten dan ze in de klas gewend zijn. Met dit project wil het Onderwijsadvies Rijnland het vak techniek stimuleren in het basisonderwijs. De organi satie heeft al techniekwork shops aan de leerkrachten ge geven en nu wil ze op deze technische 'doemarkt' ook de leerlingen laten zien hoe leuk techniek kan zijn. In de grote zaal van het Leidse Volkshuis wordt gewerkt aan de wat ingewikkeldere knutsel werkjes. De kinderen zijn ver deeld in groepjes van tien en "A\S^ De Blauwe Steen, die al. 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarscnbuig en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 LEIDEN Musicalprijs Lissenaar tiaan Ragas jesroof op revaarstraat - Een 15-jarige meisje uit n heeft gisteren aangifte in van tasjesroof. Zij stak agavond rond tien voor Ie Korevaarstraat over toen coot er kwam aanrijden laarop twee jongens. Eén en rukte de tas van de ider van het meisje waar- tduo er vandoor ging. In zat onder meer een mo- telefoon. Van de daders eekt elk spoor. AC bespaart 1.000 euro l- Het Leids Universitair ich Centrum (LUMC) be- tjaarlijks zo'n 250.000 eu- ir alle uitzendkrachten te brengen bij één uit- rnreau. Per 1 april komen zendkrachten die in het ïhuis werken via Start Me- erim binnen. Tot dat mo- kvvamen er tijdelijke ar- rachten van meer dan irschillende uitzendbu- Omdat er steeds meer kvan uitzendkrachten ;emaakt, wilde het acade- ziekenhuis bekijken of er .ringen mogelijk waren, itzendkrachten was het ihuis vorig jaar al meer f miljoen euro kwijt. Met ntract Start Medi Interim art het LUMC per jaar jf procent op de kosten izendkrachten. er hoogleraar uur van Japan - De Universiteit Leiden kt haar kennis over Ja- et de benoeming van M. tot bijzonder hoogleraar fon Sieboldleerstoel. die sinds 1984 als con- verbonden is aan het ieum voor Volkenkun- liden, onderzoekt vooral riële cultuur van het lerne Japan en dan Ide prentkunst. Forrer irig jaar voor zijn onder- prestigieuze Apprecia te van The Architectural of Japan. De Von Sie- istoel is vernoemd naar knamige Leidse geleerde 866), die in 1823 via De- door Japan reisde. In bewoonde hij de alweer rdwenen buitenplaats n' aan de Lage Rijndijk, is benoemd op voor van het Leids Ethnolo- onds. door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - Het 'Biopartner Center' aan de Wassenaarseweg en het 'Beagle Life Sciences Center1 aan de Darwinweg zorgen de komen de jaren voor 'honderden, zoniet duizenden' nieuwe banen voor Leiden in de biotechnologie. Dit zei C. van Beynum van Biopart ner Network gisteren tijdens de opening van de kraamkamer in het Sylvius Laboratorium. Zelfs vroeg hij zich al bezorgd af of het Leidse hoger onderwijs wel in staat is om zoveel nieuwe werk nemers af te leveren. Van Beynum en Crucell-direc- teur D. Valerio prezen de ge meente Leiden gisteren uitbun dig voor hun 'vooruitziende blik'. In 1981 al besloot de ge meente het industrieterrein De Leeuwenhoek te bestemmen voor biotechnologische bedrij ven. Op dat moment stelde de industrietak nog niets voor. Nu werpt dit beleid zijn vruchten af, meent Valerio. Samen met het LUMC en de Universiteit Leiden heeft de gemeente een klimaat geschapen voor biotechnologie dat in Europa zijn gelijke niet kent. Steeds meer gaat de Leidse regio lijken op Vlaanderen en Duitsland, waar kennisinstellin gen, overheid en bedrijven ook samen een sterke biotechnolo gische bedrijfstak in het leven hebben geroepen. Leiden heeft met Naturalis zelfs een extra troef die de andere landen missen. Biotechnologie, sleutelen aan de bouwstenen van het leven, is namelijk nog altijd sterk omstreden. Afkeer daarvan kan de ontwikkeling van nieuwe geneesmiddelen op lange termijn belemmeren, meent Valerio. Het grote publiek moet worden voorgelicht en ge masseerd. Juist die functie ver vult Naturalis, dat ook op het Bio Science Park is gevestigd, heel goed. Een belangrijke vierde partner zijn de investeerders. Tot voor kort waren banken huiverig voor investeringen in de bio technologie. Life science-bedrij ven vreten namelijk geld. Voor dat geoctrooieerde medicijnen en therapieën geld opleveren, zijn investeringen van vijftig miljoen euro's niet uitzonderlijk. Het afbreukrisico blijft boven dien groot. Als een medicijn de markt niet haalt, is het geld weg gegooid. In de jaren '80 en '90 weken veel Leidse 'kennisonder nemers' daarom uit naar de Verenigde Staten, waar meer durfkapitaal is en waar anders tegen zulke risico's wordt aan gekeken. Inmiddels telt het Leidse netwerk enkele zogehe ten business angels, investeer ders die jonge ondernemers (ge middeld 25 jaar oud) op zachte voorwaarden van kapitaal voor zien. Ook zijn er nu zes instellin gen, waaronder NMB Capital en ABN Amro, die zogeheten fancy capital verstrekken om jonge bedrijven te helpen. De Leidse biotechbedrijven hebben de komende jaren be hoefte aan honderden laboran ten, chemici en biotechnologen. De Faculteiten der Wiskunde en Natuurwetenschappen en die der Geneeskunde en de met Delft gecombineerde opleiding Life Science and Technology moeten die opleiden. Ook voor de Hogeschool Leiden is een be langrijke rol weggelegd. Als deze onderwijsinstellingen er niet in slagen om voldoende van zulke mensen op te leiden, dan vreest Van Beynum dat de Leidse be drijven personeel uit bijvoor beeld India moeten halen. door Robbert Minkhorst leiden - PvdA, VVD, Groenlinks en D66 vormen het nieuwe col lege in Leiden. Afgelopen nacht werden de vier partijen het eens. De huidige vijf wethouders ma ken ook deel uit van het nieuwe stadsbestuur. Nieuwkomer is Mohamed Rabbae van Groen links. Gisternacht om twee uur lag er een 'onderhandelaarsakkoord'. In de loop van deze week spre ken de fracties van de vier partij en zich daar over uit. Later deze week presenteert de coalitie ook haar nieuwe collegeprogramma. Het nieuwe college, dat naast burgemeester Jan Postma zes bestuurders telt, wordt tijdens de eerstvolgende raadsvergade ring in mei geïnstalleerd. De PvdA en WD leveren elk twee wethouders: Ron Hille- brand, Hans Buijing, Melanie Schultz en Rogier van der San- de. Zij maken ook nu al deel uit van het stadsbestuur. Dat geldt ook voor Alexander Pechtold van D66. Groenlinks heeft Rab bae voorgedragen. Hij moet de opvolger worden van Jan Lau rier, die kort voor de verkiezin gen moest aftreden. Formateur Hillebrand meldt dat de vier co alitiepartners zeer tevreden zijn over het bereikte akkoord. Over de inhoud van het programma doet Hillebrand geen medede lingen. „We zullen dat later pre senteren, en dus wil ik daar niet op vooruitlopen. Ga ik al te veel meedelen, dan krijg ik daar van andere partijen terecht kritiek op." In de verdeling van de porte feuilles voor de wethouders is een aantal wijzigingen aange bracht. „We hebben gestreefd naai' meer samenhang", licht Hillebrand toe. „Er zit nu meer evenwicht en duidelijkheid in. Er zaten wat 'knippen' in zaken als verkeer en parkeren, en groen en afval." Partijen vonden dat onhandig. „We wilden ver der een gelijkwaardiger porte feuilleverdeling, waar iedereen zijn ei in kwijt kan. Zo zijn de twee WD-portefeuilles zwaar der geworden, tegen de electo rale stroom in." De liberalen verloren twee zetels bij de ver kiezingen. Het verschil in de portefeuilles tussen de PvdA en de WD was voor 6 maart echter vrij groot. Hillebrand staat verkeer en ver voer af aan D66'er Pechtold. Pechtold krijgt ook parkeren van Schultz. Wonen blijft in handen van de PvdA, maar komt terecht bij Buijing. De PvdA hamerde op een combinatie van wonen en zorg. Hillebrand: „Denk maar eens aan de grote behoefte aan huisvestign voor ouderen, en aan woon-zorgcombinaties. Daar is een wereld te winnen." Nieuw is het portefeuilleonder deel strategisch beleid, dat in handen komt van Hillebrand. „Er komt een nieuwe ambtelijke afdeling voor, een soort denktank." „Het was nog een hele puzzel operatie", zegt de PvdA'er over de finaleronde van de onder handelingen. „Het was niet zo dat de stukken er vanaf vlogen. Het is gewoon lastig om de ver deling rond te maken. Bij elk plaatje heb je weer andere win naars en verliezers." Uiteindelijk lag er een verdeling die iedereen aansprak. De samenstelling van het nieu we college met de volledige por tefeuilles zijn: Hillebrand (ruim telijke ordening, wijkontwikke ling, regiozaken, strategisch be leid), Schultz (economische za ken, grondzaken, stadspromo tie, monumenten, integraal vei ligheidsbeleid), Rabbae (sociale zaken en werk, milieu, perso neel en organisatie, grote-ste- denbeleid, emancipatie), Pecht old (verkeer, onderwijs, sport en recreatie, cultuur), Buijing (wo nen, zorg, welzijn, ouderen), Van der Sande (financiën, wijk beheer). leiden - De gemeente pakt de problemen met tocht en luchtvochtig heid in het stadhuis aan. Onderzoek heeft uitgewezen dat de lucht in het atrium te droog is. Een stoombevochtigingsinstallatie moet dat euvel verhelpen. Baliemedewerkers klaagden voortdurend over kou en tocht, met name in de winter. Een tijdelijke oplossing was het plaatsen van een nooddeur. Nu komt er een definitieve. Of nu ook de warmte en de lichtinval in het voorjaar en in de zomer volledig draag lijk worden, zal moeten blijken. De maatregelen zijn wel duurder dan in 2000 was begroot. Leiden reserveerde toen 300.000 gulden. De kosten zijn nu 350.000 euro. De stoominstallatie blijkt duurder, als mede de oplossing voor de tocht op de begane grond. Verder zijn de prijzen de laatste twee jaar gestegen. Archieffoto: Hielco Kuipers Van der Sande en Bos naderen elkaar in debat door Wim Koevoet leiden - De Leidse wethouder van financiën, WD'er R. van der Sande en de staatssecretaris van financiën, PvdA'er Wouter Bos zijn elkaar gisteravond dicht ge naderd met hun standpunten over de onroerend-zaakbelas- ting. De twee debatteerden op uitnodiging van de Leidse libe ralen bij café Einstein over af schaffing van deze gemeentelij ke inkomstenbron. Van der Sande is daarvan, ge heel in de lijn van het verlde- zingsprogramma van de lande lijke WD, een fel pleitbezorger. Bos heeft zo zijn bezwaren. De WD neemt de politiek niet seri eus met haar voorstel, zei hij, dat 'perverse effecten' heeft. Aan het einde van de discussie, woensdag te zien bij Netwerk, schurkten beiden tegen een zelf bedacht compromis aan: ver vang de ozb door zogeheten op centen op de inkomensbelas ting. Gemeenten behouden zo een eigen inkomstenbron en wel eentje waaraan in veel min dere mate de nadelen kleven die de liberalen zo verafschuwen. Die vinden de ozb onrechtvaar dig, veel te duur om te innen, ingewikkeld en een hindernis voor mensen met een uitkering die betaald werk willen verrich ten. Hen wordt dan immers geen ozb meer kwijtgescholden zodat de nieuwe baan niet meer aantrekkelijk is. „Ik erken dat af schaffen van de ozb de armoe deval verhelpt maar je helpt er ook mensen mee die dergelijke hulp niet nodig hebben, name lijk mensen met de hoogste in komens', zei Bos. „Daar heb ik geen moeite mee", aldus Van der Sande. Van der Sande was zo enthousiast over Bos' toena dering dat hij de voorstanders van afschaffing van de ozb die niet op de WD willen stemmen adviseerde op de PvdA-politicus te stemmen. Bos was in het debat met Van der Sande minder overtuigd van zijn gelijk dan in het interview vooraf dat Netwerk met hem maakte. „Grote radicale voor stellen waarvan de argumenten niet goed zijn, die moet ik corri geren, ik vermoed hier van avond een verborgen aanhang van het afschaffen van de ozb die ik wil laten exploderen. Dit is spektakel want we beginnen vanavond met en verschil van mening en dat is wat anders dan spreken tijdens bijeenkomsten van je eigen partij", zei hij stoer met de camera op hem gericht. Maar van zijn belangrijkste ar gument voor behoud van de ozb maakte Van der Sande direct ge hakt. Volgens Bos hechtte een rasliberaal, niemand minder dan Thorbecke, grote waarde toe aan de autonomie van ge meenten. Afschaffen van de ozb doet het misschien bij het kie zersvolk wel leuk, maar druist regelrecht in tegen de principes van de grote grondlegger van het Nederlandse staatsbestel. Van der Sande bracht hier te genin dat de ozb gemiddeld zo'n acht procent deel uitmaakt van de gemeentelijke inkomsten en dat als Bos écht zo is gehecht aan de autonomie van gemeen ten hij eens wat zou moeten doen aan al het geoormerkte geld dat het rijk uitkeert. Ge meenten bepalen hierdoor nau welijks zelf waar ze hun geld aan uitgeven, maar sluizen het door naar door het rijk bepaalde be stemmingen. Bos was duidelijk in verlegen heid gebracht door Van der San- de's verhaal. „Ik ga maar niet op alles in, daarvoor zat er te veel zinnigs bij", zei hij nadat Van der Sande klaar was. En op de vraag of hij ook wil toegeven dat de zelfstandigheid van gemeen ten groter wordt als het rijk min der doeluitkeringen doet, zei hij grijnzend - nadat hij zijn ogen langs de WD-blazers en de ca meraploeg had laten gaan: „Vanavond geef ik dat niet toe." Bos toonde zich ook onder de indruk van Van der Sande's ver haal over de Leidse ozb-proble- matiek. De wethouder memo reerde 'het kunst- en vliegwerk' dat hij heeft moeten verrichten om ongewenste effecten op de tarieven tegen te gaan na de hertaxatie van Leids onroerend goed. Goedkopere huizen ble ken relatief veel meer in waarde te zijn toegenomen dan de duurdere. Onder meer door de reinigingsrechten te versleutelen in de ozb (de roemruchte Leidse belastingmix) heeft Leiden voor komen dat Leidenaars met een smalle beurs met enorme las tenverhogingen zouden worden opgescheept. Afschaffing van de ozb zou voor Leiden betekenen dat weer gewoon reinigings rechten worden geheven. „Dan betaalt de vervuiler." Van der Sande liet zich ook niet uit het veld slaan door de lange opsomming van Bos van moge lijkheden die het rijk heeft als het 2.8 miljard euro niet hoeft uit te geven aan compensatie voor afschaffing van de ozb: 40.000 heupprothesen, ruim 46.000 agenten, 43.600 leraren- .Van der Sande: „Dat zijn alle maal zaken die er al hadden moeten zijn. Daar hebben Paars 1 en 2 volop de kansen voor ge had." Concentratie tijdens het techniekproject 'Madame Curie'. Foto: Dick Hogewoning rouleren over zeventien activi teiten. Enthousiast zijn ze met figuurzaag, houüijm, ijzerdraad of kunststof in de weer, waar straks boten, tollen en pennen- kokers uit moeten rollen. De begeleiding is in handen van studenten van de Pabo. „Juf, mijn zaagje is kapot", klinkt het voortdurend uit het groepje houten 'vangbal'-knutselaars. De pabostudenten moeten zich wel uitsloven voor het studie punt dat ze aan de begeleiding overhouden. Op het balkon is een klein labo ratorium ingericht. De leerlin gen voelen zich 'wel stoer' in hun lange witte jassen. Studen ten van de chemische en medi sche opleiding van het ROC la ten de leerlingen zien hoe je shampoo, tandpasta of badzout maakt. Of ze het ook echt gaan gebruiken? „Nee", lacht Nisrine (12). „Ik heb er iets teveel kleur stof in gedaan, dus straks wordt mijn haar rood!" Andere leer lingen turen weer door een mi croscoop en experimenteren met een stukje menselijke huid, of maken met viltstift, papier en een bakje vloeistof een caleido scoop. De echte techneuten gaan on der leiding van studenten elek trotechniek van het ROC aan de slag met de soldeerbout om een lichtgevende broche of een eu- ro-spaarpijp te maken. Profes sioneel blust Ali (11) een stalen buis in een bak water. „Oeh, dat is nog wel heet!", zegt hij als hij bijna zijn vingers brandt aan de nog warme buis. Een ongeluk zit hier in een klein hoekje, ge tuige het drukverband op de duim van een geschrokken meisje met een figuurzaag. Het populairst zijn de chemi sche projecten. De tandpasta van eigen hand gaat rond om te proeven alsof het om een lolly gaat. Er wordt tot niezens toe gesnuft aan het eigen badzout. Ook de kinderen van het 'Bal- lonnen-wagen'-groepje vinden hun werkstukken goed gelukt. Enthousiast doen ze een wed strijdje om te kijken welke wa gen, aangedreven door de uit geperste lucht van de ballon, nou het hardst gaat. Door de kennismaking met het technisch knutselen vinden de kinderen het extra jammer dat ze in de klas vaak beperkt wor den tot het geijkte knip-en- plakwerkje. Gebrek aan tech nisch materiaal, een klas met dertig leerlingen en maar een leerkracht staan dergelijke knutselprojecten vaak in de weg. Onderwijsadvies zou dat graag anders zien. Dat de dag een succes is, blijkt uit de positieve geluiden van de leerlingen. Kimberley (12) vindt de technische knutsel projecten 'soms wel moeilijk, maar wel heel erg leuk!' Daar sluiten de meeste kinderen zich bij aan. Moeilijk, omdat ze er nog geen ervaring mee hebben, leuk om dat het nieuw voor ze is. Aranka de Kleyn door Annet van Aarsen leiden Projectontwikkelaar BAM NBM hoeft niet veel tegen stand te venvachten bij de bouw van twee kantoorgebouwen op het terrein vap Koninklijke Brill aan de Plantijnstraat. De omwo nenden, voornamelijk van de naastgelegen serviceflat Cro- nestein, hadden gisteravond tij dens een informatiebijeenkomst nauwelijks bezwaren tegen de plannen. Voor de wetenschap pelijke uitgeverij Koninklijke Brill, die haar grond aan BAM NBM verkoopt en vervolgens één van de kantoorgebouwen gaat huren, is dat een blijde meevaller. Het bedrijf is nu ge huisvest in een pand dat eigen lijk al jaren niet meer voldoet. „We wachten nu al twee. drie jaar op groen licht. Eerlijk ge zegd werden we er wel eens een beetje moedeloos van", ver klaarde directeur R. Kasteleijn gisteravond. Een eerder ontwerp van architectenbureau Hans van Egmond, een gebouw met ron de vormen, kwam na gewijzigd gemeentelijk beleid voor het ge bied langs de Lammenschans- weg, niet door de adviescom missie ruimtelijke kwaliteit (ark). In plaats daarvan zijn er nu plannen voor twee kantoorge bouwen met strakkere vormen: één van vier bouwlagen - met een half verdiepte parkeergarage - die aansluit op de gevelrij \-an de Lammenschansweg en één van drie bouwlagen langs de Ka- naalweg. Op dat laatste pand. voorzien van een klein torentje, moet eind volgend jaar de vlag van Koninklijke Brill wapperen. Het kantoorgebouw aan de Lammenschansweg, dat daarna moet worden gebouwd, gaat BAM NMB verhuren aan andere partijen. Op het middenterrein, waar nu ruwweg het huidige pand van Brill staat, komt par- keerniimte en groen. Voor de bouw is een vrijstelling op het geldende bestemmings plan nodig, omdat dat voorziet in industrie in plaats van kan toorgebouwen. Een heel batal jon medewerkers van de pro jectontwikkelaar, de architect en de gemeente was gisteravond aangerukt om de ouderen van serviceflat Cronestein uitleg te geven over het ontwerp, de te verwachten bouwowRast en de procedures. „De twee gebou wen zijn familie van elkaar", zei R. van Bochoven van het archi tectenbureau. En: „Het kantoor gebouw langs de Lammen schansweg geeft straks een prachtige begeleiding naar het centrum van Leiden." Zoals eerder gemeld, kunnen de omwonenden niet veel bezwa ren verzinnen. „Natuurlijk, als je die perspectieftekeningen ziet, dan zwijmel je helemaal weg van hoe mooi het is", zei één van de bewoners van de service flat. „We moeten straks maar bekijken hoe het in werkelijk heid uitpakt. Maar ik denk dat ik hier wel mee kan leven. Als ik tegen die tijd nog leef. tenmin ste." De bestuursvoorzitter van de coöperatieve woon vereniging Cronestein: „We kijken straks liever tegen het nieuwe gebouw van Brill aan, dan tegen welk ander bedrijf dan ook. Brill is een goede buur."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13