Akzo Nobel verwacht recordwinst ECONOMIE Actie supermarkten tegen tabaksverkoop jongeren ndis vraagt uitstel van betaling EU steunt Nederland in vleesoorlog China Vooral farmaciepoot draait in eerste kwartaal uitstekend Vrouwenkamers als lokkertje voor NH Hoteles Oud en nieuw Nintendo doet mee aan prijzenslag spelcomputer Boerderij onveilige werkplek Corus-topman: Beter resultaat Gates waarschuwt voor meer sancties Microsoft Aantal ontslagen bij Ericsson in Nederland nog onbekend eldorf - Kamps, de groot- lakkerijgroep in Europa, alsnog akkoord met een name door de Italiaanse afabrikant Barilla. Daartoe iot het bedrijf nadat Barilla jod had verhoogd van 12 2,50 euro per aandeel. Van een vroeg werden de twee ens, kort voor het begin de aandeelhoudersvergade- van het Duitse bedrijf. Ba- laat Kamps, onder meer ei- ar van Bakker Bart en Qua- akers, na de overname ju- ch onafhankelijk voortbe- topman van heby's in cel ivoRK - Een rechtbank in lYork heeft gisteren ex-top- iTaubman van veilinghuis feby's veroordeeld tot een een dag cel en een boete ,5 miljoen dollar wegens fcfspraken met concurrent |tie's. Een jury had de 76- Taubman eerder al schul- evonden. De meerder- iaandeelhouder van Sothe- iToeg om een nieuw pro- laar dat werd afgewezen. J kondigde vrijdag ook inderzoek aan naar prijsaf- en van veilinghuizen. inakkoord in schriften-CAO erdam - De 8000 werkne- van tijdschriften- en boe- Stgeverijen krjgen 2,25 pro peer loon in de periode december. Dat is het re- at van CAO-overleg, zo den het Nederlands Uitge- erbond en de vakbonden en. De loonstijging is be- omdat de werkgevers de imische situatie te onze- nden. De bonden leggen isultaat neutraal voor aan hterban. n staking lappa karton Ipekela - De voor vandaag kondigde staking bij Kap- ptonfabrieken is afgebla- tisteravond is op de val len nieuwe CAO bereikt. a 00 werknemers krijgen er ocent bij op jaarbasis. De jever ging in eerste instan- Igens de bond niet verder 6 procent. Kappa maakt ivoor onder andere vis-, - en fruitdozen. i koopt belang ba Line uit v - P&O koopt het 40- fcts belang van Stena Line [gezamenlijke onderne- Jp&O Stena Line voor 240 n euro. P&O Stena Line [ok bezuinigen en schrapt i dit jaar de route tus- iver en Zeebrugge. P&O ISea Ferries heft de dien issen Rotterdam en Felix- en Zeebrugge en Felixs- ip. Het gaat in alle geval- |i vrachtdiensten. Ver wordt dat het enkele llen banen gaat kosten. luwe CAO vleessector - In de vleessector is ht een akkoord bereikt fcn nieuwe CAO die er- poet zorgen dat malafide Ibureaus worden aange- e circa 17.000 werkne- rijgen op 1 juli 3 procent erhoging, op 1 januari cent en op 1 juli volgend [eens 1,5 procent. 'string stopt in Myanmar - Shoestring orga- het komende jaar geen meer naar Myanmar, het re Birma en annuleert ide boekingen. Met de irting wil de reisorgani- druk op het militaire opvoeren, zodat het te gaat bieden aan de atische oppositie, tring besloot tot de stap jprekken met het Burma ïm Nederland. BCN |e met acties tegen reisor- Ïes die Myanmar in hun meren zoals Shoestring, tn Koning AaP. door Achille Prick den haag - De ruim 250.000 medewer kers van supermarkten en slijterijen krij gen binnenkort speciale trainingen om te voorkomen dat jongeren onder de zes tien jaar nog langer tabak kopen in hun winkels. De branche wil dat jongeren die het toch proberen strafrechtelijk worden vervolgd. Met het landelijk offensief reageert het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL) op de nieuwe Tabakswet die vorige week de Eerste Kamer passeerde. De brancheorganisatie wil haar goede wil to nen om te voorkomen dat de verkoop in supermarkten straks helemaal wordt ver boden. Momenteel werkt het ministerie van volksgezondheid al aan een maatre gel om te zorgen dat supermarkten vanaf 1 januari 2003 moeten kiezen tussen ta baksverkoop of de verkoop van gezond heidsproducten zoals nicotinepleisters. „Een derde van de tabaksverkopen loopt via de supermarkt; die omzet willen wij natuurlijk niet verliezen", zegt CBL- woordvoerster S. de Jong. „Wij hebben de supermarkten en slijterijen dan ook aangesproken op het belang van de handhaving van de leeftijdsgrens. Ik denk dat iedereen in de branche daar nu van doordrongen is." Met instructievideo's, folders, brochures en posters hoopt het CBL dat het winkel personeel voldoende wordt getraind om lastige situaties bij de kassa goed af te handelen. „De campagne heet 'Soms moet je nee verkopen' en we realiseren ons dat het niet makkelijk zal zijn om op drukke dagen tijd te nemen om klanten naar hun identiteitsbewijs te vragen. Toch zal het moeten; caissières moeten niet schromen hun chef erbij te roepen. Deze campagne geldt uiteraard ook voor het verkoopverbod van alcohol aan min derjarigen." Volgens De Jong is er een cultuuromslag nodig. „Wij zijn in dit land helemaal niet gewend dat op dit soort verboden ook streng wordt toegezien. Veel ouders stu ren hun minderjarige kinderen naar de winkel om tabak te kopen. Dat kan niet meer. Als jongeren het toch proberen, hopen wij dat de politie ook bijspringt en deze kinderen straft met bijvoorbeeld een doorverwijzing naar bureau Halt (voorlichtingsbureau voor gestrafte min derjarigen red.). Antirokersvereniging Defacto is blij met het initiatief. den haag/gpd - Akzo Nobel heeft in het eerste kwartaal van dit jaar goed gedraaid. De nettowinst steeg met negen procent vergele ken met het eerste kwartaal van 2001 en bedroeg 234 miljoen eu ro. De behaalde kwartaalwinst ligt boven de verwachtingen. Analisten hadden gerekend op 220 miljoen. De winststijging kwam vooral door gunstige ontwikkelingen bij de farmaciepoot. Ook kostenbe sparingen bij de divisies Coa tings (verven) en Chemicals droegen bij aan de winstgroei. Akzo Nobel verwacht dat ook de rest van het jaar zeer voorspoe dig zal verlopen en dat de winst hoger uitkomt dan in het re cordjaar 2000. Het Nederlands- Zweedse concern is vooral tevre den over de prestaties van het bedrijfsonderdeel waar genees middelen worden ontwikkeld en geproduceerd. De omzet steeg hier met 13 procent. Volgens Fritz Fröhlich, financiële top man bij Akzo Nobel, toonde dochter Organon een sterke groei, vooral in de Verenigde Staten. Akzo Nobel kampte recent wel met tegenslag toen de Ameri kaanse Food and Drug Admini stration geen toestemming gaf voor de introductie van de nieu we antidepressiva Ariza in de VS. Volgens Fröhlich zal Ariza dit jaar niet meer op de Amerikaan se markt komen. Bij het onderdeel Coatings is het resultaat licht gestegen. De her structurering ligt hier op sche ma, zegt het bedrijf. Dat levert bezuinigingen op die zich later dit jaar zullen uitbetalen, aldus Fröhlich. Wel kampt Coatings, evenals Chemicals met hogere pensioenkosten. Bij Chemicals wordt ook op kosten bespaard, waardoor de resultaten iets ho ger uitkomen dan in het eerste kwartaal van 2001. Een van de grote winstmakers van Akzo Nobel is het farmaceutische bedrijfsonderdeel Organon. Van de vestiging in Oss maakt onder meer het twee jaar geleden geopende Kilolab deel uit. Er worden nieuwe medicijnen in grotere hoeveelheden gemaakt. Foto: ANP/Robert Vos Eigenaar Krasnapolsky begint campagne voor naamsbekendheid amsterdam/anp - Congrescen- trum De Leeuwenhorst in Noordwijkerhout krijgt op 27 ju ni als laatste van 29 Nederlandse hotels het naamplaatje van het Spaanse concern NH Hoteles op de gevel geschroefd. Die hande ling is onderdeel van een giste ren begonnen campagne om het Spaanse concern meer bekend heid in Nederland te geven. NH Hoteles is naar eigen zeggen de grootste hotelketen in Neder land. Het bedrijf heeft grote na men als het Amsterdamse Kras napolsky en het Rotterdamse At lanta in huis. „Maar ons merk is hier, in tegenstelling tot in Span je, nog niet of nauwelijks be kend", verklaarde directeur Le- vie. Het bedrijf spendeert daarom vijf miljoen euro aan het 'in de markt zetten' van de merknaam. Daarbij neemt het bedrijf ook zijn elf hotels in België mee. Ge middeld 60 procent van de gas ten van de NH-hotels zijn za kenmensen. Via televisiespotjes probeert Hoteles een breder pu bliek aan te trekken voor de weekeinden en vakantiedagen. Klanten moeten worden gewor ven met een keuzemenu voor hoofdkussens en speciale hotel kamers voor vrouwen met speci ale, extra krachtige föhns en ma- ke-upspulletjes. Gisteren is het eerste hotel in een licht aangepaste huisstijl ge opend. „Daarvoor hebben we ons vlaggenschip Krasnapolsky gekozen", aldus Levie. Bovenop het Amsterdamse hotel prijken de letters NH, waar eind vorig jaar nog de naam Golden Tulip te lezen was. Bijna twee jaar ge leden wist het Spaanse hotelbe- drijf een plek op de Nederlandse markt te veroveren door de Gol den Tulip-groep over te nemen. Eind vorig jaar lieten de Span jaarden deze merknaam vallen. In alle achttien landen dat NH Hoteles actief is, met in totaal 237 hotels, wil het bedrijf een standaardkwaliteit doorvoeren. „Wel proberen we de uitstraling van het oorspronkelijke hotel zoveel mogelijk in stand te hou den. Krasnapolsky blijft de Grande Dame die ze altijd is ge weest", licht Levie toe. amsterdam Het Amsterdamse vervoersbedrijf GVB heeft gisteren het eerste exemplaar van een serie nieuwe trams in gebruik genomen. De ran niil+cq m-al/olii an ri\A¥ unnrlnnln allnon nn iiin cr tiin in ,rr nin.it.m r unrfnu n/vn m tokyo/dpa/anp - Het Japanse concern Nintendo heeft niet lang gewacht om mee te doen aan de prijzenslag die zijn Ame rikaanse concurrent Microsoft eind vorige week ontketende in spelcomputerland. De Game- cube van Nintendo, die nog niet op de markt is in Europa, gaat 199 euro kosten. Oorspronkelij ke wilde de onderneming er 249 euro voor vragen. „Europa is een belangrijke markt en we zijn vastbesloten om daar succes te hebben", liet Nintendo gisteren weten. De prijsverlaging volgt op die van Microsoft, dat vrijdag bekend maakte zijn Xbox-spelcomputer in Europa in prijs te verlagen van 479 tot 299 euro. De ver koop bleef tot nu toe beneden de verwachtingen. Nintendo brengt zijn spelcom puter op 3 mei in Europa uit. Het wil daarmee marktleider So ny van de troon stoten. Er staan 500.000 Gam ecubes klaar. Nin tendo mikt erop per apparaat 2,5 spelletjes te verkopen. In de regel levert de verkoop van spel computers niet veel op. De fa brikant moet het hebben van de verkoop van de bijbehorende spelletjes. Sony is nu nog de grootste met spelcomputers. Het liet vrijdag na de prijsverlaging door Micro soft weten niet te denken aan la gere prijzen voor zijn Playsta tion 1 en 2. De laatste kost 317 zwolle/gpd - Werken op de boerderij is gevaarlijk. Het aan tal dodelijke ongelukken is er het hoogst van alle industriële sectoren in Nederland. Een kwart van de slachtoffers zijn kinderen, die tijdens het spelen om het leven komen. Relan Ar- bo, de arbodienst voor de agra rische sector, wil dat er speciale veiligheidsregels komen voor kampeerboerderijen nu steeds meer boeren hun bedrijf in de zomer openstellen voor gasten. „Kinderen die niet gewend zijn aan de situatie op het boerenerf, zien dikwijls de gevaren niet. Ook hun ouders zijn vaak niet op de hoogte van de risico's", aldus een woordvoerder. On danks regelmatige aandacht voor de veiligheid, is het aantal dodelijke ongelukken op en om het erf de afgelopen jaren vrij wel niet gedaald. Vorig jaar vielen er in de agrari sche sector zeventien doden, onder wie zes kinderen. De sec tor bouwnijverheid telt jaarlijks circa dertien slachtoffers en de metaalindustrie drie. Zowel de Vereniging van Kampeerboeren in Nederland als de Stichting Vrije Recreatie zijn verbaasd over de speciale aandacht van Relan Arbo voor de kampeer boerderijen. Volgens beide organisaties gaat het altijd om afgeschermde kampeerterreintjes en beperkt het bezoek aan de boerderij zich meestal 'tot kalfjes-kijken' onder leiding van de boer. „Ons is in elk geval niet bekend dat zich ernstige ongevallen hebben voorgedaan waarbij recreanten waren betrokken, laat staan kin deren." 'Combino' is van Duitse makelij en rijdt voorlopig alleen op lijn 13. Er zijn miljoen euro. Foto: ANP/Juan Vrijdag totaal 155 nieuwe trams besteld, een investering van ongeveer 225 ijmuiden - Corus-topman Mof fat voorziet voor de tweede helft van dit jaar en in 2003 betere re sultaten voor het Brits-Neder landse staalbedrijf. Hij baseert zijn hoop op de huidige stijging van de staaiprijzen en een ver betering van de wereldecono mie. Moffat zei dat gisteren op de aandeelhoudersvergadering in Londen. Het concern sloot 2001 af met een verlies van 678 mil joen euro door lage staaiprijzen, de minder florissante economie en overcapaciteit. De door de VS afgekondigde ta riefheffingen op buitenlands staal temperden het optimisme van Moffat deels. Ongeveer drie procent van het Corus-staal wordt geëxporteerd naar de VS, vanuit IJmuiden zelfs tien pro cent. De topman juicht het daarom toe dat de EU heeft be sloten om voor Amerikaanse goederen ook een extra heffing in te stellen. Moffat blijft hameren op initia tieven die de overcapaciteit moeten terugdringen. Hij denkt onder meer aan het afschaffen van overheidssubsidies die marktverstorend werken. Heijmans wil delen Philipp Holzmann den bosch/anp - Heijmans is twee weken in gesprek met het bouwconcern Philipp Holz mann over de overname van onderdelen van het noodlijden de Duitse bedrijf. Een woord voerder wil niet zeggen op welke onderdelen Heijmans aast. „Wij willen een Europese bouwer worden." Heijmans zag in fe bruari nog een overname van het Duitse bedrijf Martin Wurzel in Julich afketsen na een boe kenonderzoek. Bij Holzmann werken 24.000 mensen. Het be drijf moest 21 maart uitstel van betaling aanvragen. Het is de tweede keer dat het bedrijf in moeilijkheden verkeert. Het doel zou zijn de vijf regiohoofd kantoren samen te verkopen. washington/anp-dpa-afp - Oprichter en bestuursvoorzitter Bill Gates van het Amerikaanse softwareconcern Microsoft heeft gisteren tegenover de rechter gewaarschuwd voor de gevaren van verdere sancties tegen zijn bedrijf. Hij trad voor het eerst op als getuige in de slepende procedures tegen mo nopolistische praktijken van Microsoft. Microsoft trof vorig jaar no vember een schikking met het Amerikaanse ministerie van justitie, maar negen van de achttien staten die meeproce- deerden weigerden daarmee in te stemmen. Ze verlangen dat Microsoft meer beperkingen worden opgelegd. Er lopen al vijf weken hoorzittingen over de zaak die waarschijnlijk nog drie tot vier weken voortduren. Districtsrechter Colleen Kollar- Kotelly in Washington moet uiteindelijk beslissen of verdere sancties nodig zijn. Gates verklaarde dat de eisen de beurswaarde van Microsoft fors zouden doen slinken, om dat die is gebaseerd op de over tuiging dat het bedrijf kan zor gen voor baanbrekende tech nologieën die nieuwe inkom sten opleveren. Volgens hem is Bill Gates gisteren bij de recht bank in Washington. Foto: AFPI/Stephen Jaffe Microsoft niet in staat de ver langde versie van Windows te ontwikkelen en zou het bedrijf dat besturingssysteem van de markt moeten halen. Gates verklaarde ook dat de verlangens van de staten te in gewikkeld en te verwarrend zijn voor Microsoft om goed te kun nen begrijpen hoe het bedrijf eraan kan voldoen. „Als het uit eindelijke oordeel niet duidelijk is, zullen we niet weten hoe we nieuwe producten moeten ma ken die stroken met dat oor deel." rijen/stockholm/gpd - Vice- president Krusel bij Ericsson in Rijen verwacht dat het nog en kele dagen duurt voordat meer details over de banenreductie bij het telecombedrijf bekend zullen zijn. Vorig jaar gingen in Rijen al 300 arbeidsplaatsen ver loren waarvan 200 via gedwon gen ontslag. De Zweedse producent van mo biele telefoons maakte gisteren bekend dit jaar 10.000 banen en volgend jaar nog eens 10.000 te schrappen. Vorig jaar werd al een streep gezet door een kwart van de 100.000 banen. Het con cern verwacht in 2003 weer winst te maken. De markt voor mobiele telefoons gaat volgens Ericsson dit jaar met tien pro cent achteruit. Vorige week meldde concurrent Nokia al dat de gsm-markt ach terblijft bij de verwachtingen. Nokia presenteerde wel betere kwartaalcijfers dan was voor zien, maar de vooruitzichten zorgden op de beurzen voor ste vige koersdalingen in de tele- comsector. Netwerkbeheer voor derden doen het wel goed met in Ne derland een groei van 25 pro cent. Zo sloot Ericsson Neder land vorig week een contract voor beheer, ondeflbud en uit breiding van het mobiele Tel fort-netwerk. 1 lorgvvu »o( it/anp - Automatiseerder Landis heeft van- litstel van betaling gevraagd nadat de ban- iteren hun geld opeisten. Landis heeft 146 euro schuld. Met de bewindvoerders wil echtse bedrijf een reddingsplan uitwerken. 9 P van dochterbedrijven gaat door. april gaven de banken het bedrijf een auze van tien dagen. Zij zegden gisteren de e financieringsovereenkomst op omdat het 'ermogen is verschrompeld tot circa 24,4 euro. De commissarissen namen de lei- in het bedrijf tien dagen geleden over. Be- oorzitter Kuiken en financieel directeur iden terug. De raad van commissarissen ,tkl an Steijn aan als tijdelijk bestuurder. s Van Steijn weigerden de banken een deel üJ schuld weg te strepen. Verder heeft de Be lastingdienst een zogeheten bodembeslag gelegd. De problemen ontstonden door de straffe tegen wind in de telecomsector waarbij het bedrijf een afwachtende houding aannam. In het reddings plan worden de huidige activiteiten overeind ge houden. Het netwerkdeel moet in afgeslankte vorm verder. „Na een reorganisatie kan het on derdeel winst maken", aldus Van Steijn. Bij sys teemintegratie wil hij ook flink snijden. Er is inmiddels een nieuwe koper gevonden voor de distributie-activiteiten nadat het Zuid-Afri kaanse Datatech afhaakte. De afgelopen jaren kocht Landis onder meer de bedrijven Citee en Detron. Het management wil Citee kopen, maai er is meer interesse. Dat geldt ook voor Detron. Imtech heeft zich gemeld. door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel/den haag - De Europese Unie he kelt de boycot van Nederlandse landbouw producten door China. De lidstaten belo ven gezamenlijk tegen Peking op te trek ken. Eurocommissarissen Byrne (volksge zondheid) en Lamy (handel) zullen hun Chinese ambtgenoten snel ter verant woording roepen. Minister Brinkhorst (landbouw) reageer de verheugd op de steun die hij gisteren van zijn EU-collega's kreeg. „Ik wil geen escalatie van het conflict met China, maar ik pas ervoor dat de onze export sector voor dit handelsgeschil opdraait", aldus de minister. Nederlandse en de EU-ambassadeurs in Peking hebben in middels via diplomatieke kanalen hun ergernis duidelijk gemaakt. China boycot sinds afgelopen vrijdag landbouwproducten uit Nederland nadat in Rotterdam elf ladingen met Chinees vlees en vis zijn vernietigd. Beide zendin gen bevatten een kankerverwekkend an tibioticum dat in heel de wereld (inclu sief China zelf) verboden is. De boycot treft vooral de export van kippenvlees en in mindere mate varkensvlees en zuivel producten. Brinkhorst schat de schade op jaarbasis op circa vijftig miljoen euro. De EU heeft eind vorig jaar afgesproken dat alle zendingen met het verboden middel vernietigd moeten worden. Ne derland handelde dus in overeenstem ming met de EU-regels. Brinkhorst kreeg van zijn collega's de bevestiging dat zij besmette partijen eveneens zullen afvoe ren en verbranden. Commissaris Byrne waarschuwde dat lidstaten die dit niet doen om de Chinezen ter wille te zijn, kunnen rekenen op problemen met Brussel. „Verschil van opstelling onder mijnt immers onze maatregelen die de gezondheid van de burger moeten waar borgen", aldus Byme. Het Productschap Vee Vlees en Eieren vindt de handelsoorlog 'zeer vervelend voor het bedrijfsleven, ondanks de be perkte betekenis'. China is een groeiende f- markt, die net opengesteld was voor be paalde landbouwproducten. De expor teurs zien hun nieuwe klanten nu weglo pen naar de concurrenten. Exporteurs blijven bovendien zitten met producten, die ze mogelijk moeten ver nietigen of elders tegen lagere prijzen verkopen. Ook valt er veel te organiseren door bijvoorbeeld worstenmakers, die veel varkensdarmen laten bewerken in China. Het Productschap Zuivel meldt dat Nederland naar China wei exporteert, een bijproduct van de kaasbereiding. kker Kamps (h naar Barilla dinsdag 23 april 2002

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11