LEIDE Groenlinks akkoord met één wethouder Pannekoeckebacker neemt Van Dam over 'Hij komt zelf uit de Gazastrook', fluistert de organisator R E G I O R1 Jongerendebat in Erfgoedhuis Zuid-Holland -'PI Slapstick in de Stevenshof 'Rabbae moet hier wonen LN ziet niets in Rijnstad maandag 22 APRIL 2002 Marokkaanse Vereniging Moultaka houdt solidariteitsactie voor Palestina 4 Vrachtwagens spreken tot ieders verbeelding wapende rerval j ien - Een ongeveer 16-jarige gen heeft zaterdagmiddag d half vier een winkel aan de asstraat overvallen. De ap stapte de winkel binnen, :een mes en eiste geld. Na- een winkelmedewerkster uit de kassa gaf, ging ongen er te voet van door in ichting van de Meerburger- Vanwege het jeugdige ui- ijk van de overvaller, gaat de tie er niet van uit dat het nu dezelfde dader die de afge- in maanden veelvuldig mid- standers heeft beroofd. lofdwond na shandeling Een 29-jarige Leidenaar indagavond door twee nog ekende mannen mishan- .Rond acht uur 's avonds de man met een vriendin op bankje op de hoek Anthony ;erweg/ Schuttersveld toen lannen plotseling op hem egonnen te slaan. De man jMfjn vriendin vluchtten weg lichting van een paar con- ftSBers, maar het agressieve ^■achtervolgde hem. Bij de ^Biiners gaven zij de man Ï^Kwat klappen met een stuk Daarna maakten zij zich e voeten. Het slachtoffer is een hoofdwond naar het le h iC overgebracht. door Wilfred Simons leiden - Israël vernedert en ver nietigt het Palestijnse volk en de wereld kijkt toe. Alleen 'keiharde druk' op Nederlandse politici en een boycot tegen Israël kan hel pen het tij te keren. Deze op roep klonk zaterdagavond tij dens een druk bezochte mani festatie van de Marokkaanse or ganisatie Moultaka aan de Leid- se Langegracht. Door een af schuwelijk blikkerende micro foon riep woordvoerder Wim Lankamp van het Palestina Ko- mitee dat er een einde moet ko men aan het 'spoor van bloed' dat de Isaëlische leiders door de regio trekken. De even amateuristisch als en thousiast georganiseerde bijeen komst in het gebouw van Moul taka was bedoeld als 'culturele bijeenkomst'. In de praktijk overheerste de politiek. In een rood spotlight weende een in het wit geklede acteur om de dood van zijn zoon, waarbij hij geen twijfel liet bestaan over de vraag wie de moordenaar was. Het muziekgroepje dat Arabi sche muziek ten gehore bracht, heette 'Vrede voor Palestina'. De gruwelijke foto's van Palestijnse slachtoffers op de eerste verdie ping waren al evenmin op hun kunstzinnige waarde geselec teerd. Onder de Arabisch-Leidse migranten is de verontwaardi ging over het optreden van Isra el en Sharon groot. In een toespraak toonde woord voerder Lankamp zich onver zoenlijk. De Rotterdammer meent zeker te weten dat 'alle Israëlische leiders, van Ben Gurion af, ernaar gestreefd heb ben 'zoVeel mogelijk van het historische Palestina in handen te krijgen met zo min mogelijk van de oorspronkelijke bewo ners daarin'. Stel daar de Israëli sche dwanggedachte tegenover dat de Palestijnen erop uit zijn om 'de Joden in zee te drijven', dan voorspelt dat geen spoedige oplossing van het conflict in het Midden-Oosten. De opvattingen in de wandel gangen bleken een stuk gema tigder. Nu de Joden in Palestina wonen, moeten ze daar ook maar blijven, vinden de meeste Arabische Leidenaren desge vraagd. Joden zijn, via aartsva der Abraham, toch eigenlijk ook Arabieren: keppeltjes, salam-sja- lom, geen varkensvlees, het lijkt allemaal veel op elkaar. Wat dat betreft horen Joden in de Arabi sche wèreld thuis. Maar van zio nisme moeten ze niets hebben. De bezoekers aan de manifesta tie zien dat als een verderfelijke ideologie die van Palestijnen tenminste tweederangs burgers maakt en die op zijn ergst hun ondergang veroorzaakt. De zelfmoordacties waarmee de Palestijnen de afgelopen weken tientallen Israëli's hebben ver moord, moeten worden gezien als 'zelfverdediging' tegen de zionisten. Politieke zelfmoord is het 'wapen van de machtelo zen'. „Het Palestijnse volk wordt zwart afgeschilderd, terwijl het in vrede wü leven!", riep een ge ëmotioneerde heer, in een stemmig pak en met een kortge knipt baardje. „Hij komt zelf uit de Gazastrook", fluisterde orga nisator Kamal Khodor Alcheikh terzijde. Kortom: Israël moet weg uit Pa lestina en wel meteen. Maar hoe krijg je dat vanuit Leiden voor elkaar? Een boycot van Israëli sche producten is een begin, hield Lankamp de aanwezigen voor. Israël betaalt zijn militaire inspanningen deels uit de ex portopbrengsten van Gottex Zwemkleding, Carmel- en Jaffaf- ruit, Elite Koffie. Tivall vleesver vangers en Epilady haarverwij- deraars, om maar enkele pro ducten te noemen. Of deze oproep bij de bezoekers van Moultaka aan het goede adres was, staat te bezien. Geen van hen wekte de indruk dage lijks Israëlische waar te kopen. leiden - Erfgoedhuis Zuid- Holland houdt donderdag 25 april een debat over erfgoe deducatie voor jongeren. Centraal staat de vraag hoe erfgoed- en onderwijsinstel lingen kunnen samenwerken om jongeren bewust te ma ken van cultuur in hun direc te omgeving. Het debat is onderdeel van een serie van vier debatten die het Erfgoedhuis organi seert onder de titel 'Erfgoed Ontmoet'. Gedetailleerde in formatie over alle debatten staat in de gelijknamige bro chure, verkrijgbaar bij het Erfgoedhuis. Het debat vindt plaats van 14.00 tot 17.00 uur in het monumentale Erf goedhuis Zuid-Holland, Breestraat 59 te Leiden. Er is plaats voor circa veertig deel nemers. De toegangsprijs is 10 euro, dit is inclusief het nagezonden verslag. Voor re serveringen en aanvraag van de brochure: tel. 071- 5133739. met\ pen in aghwijk - Een groep nog onbe- lejongeren heeft vrijdag- jdrond kwart voor elf een jn 41-jarige Leidenaar aan ïellekenhorst in de Me- fcijk mishandeld. Een van :htoffers hield gescheur- jpen aan het voorval over. hleiding van de mishan- |is bij de politie niet be- :iek debat iinstein n - De Leidse WD-wet- q Ier financiën gaat van- iersf, din debat met de PvdA I secretaris van financiën, ter Bos. Inzet van dit ver- ïgsdebat is het plan van de 1 ilijke WD om de Onroe- jj Zaak Belasting af te schaf - eronl nzo tot een algehele las- rlichting te komen. De ssie tussen deze twee spe ten begint om 20.00 in ca- istein, Nieuwe Rijn 19 in n. door Wim Koevoet en Robbert Minkhorst leiden - GroenLinks neemt genoegen met één wet houder in het nieuwe Leidse college. Daarmee ver valt een van de laatste obstakels voor de vorming van een coalitie van PvdA, WD, GroenLinks en D66. Formateur R. Hillebrand (PvdA) meldde vanochtend dat de vier partijen er vrijwel uit zijn. Mogelijk lukt het vanavond al. GroenLinks aasde lange tijd tijdens de college-on derhandelingen op een tweede wethouderspost. Die zou recht doen aan de zetelverhoudingen in een coalitie van de grootste vier partijen. Het ver schil tussen de WD en GroenLinks is één zetel. Dat bedroeg in de vorige raad nog drie. De andere partijen voelden niets voor extra wethouders. Dat bleek afgelopen zaterdag opnieuw, toen de partij en lang onderhandelden. „We hebben het voor stel gedaan dat zowel GroenLinks als D66 een parttime-wethouder zou krijgen", verklaart raads lid G. van Hees. „Dat heeft het niet gehaald. We stonden helemaal alleen. We wilden die tweede wethouder niet tot principe verheffen. Dan moet je de tering naar de nering zetten." Het laten vallen van de eis betekent wel dat daar iets tegenover moet staan, zegt Van Hees. „We willen dan in de inhoud gecompenseerd worden. Uiteindelijk gaat het ook om de inhoud." Over de portefeuilleverdeling en het extraatje voor Groen Links praten de partijen vanavond verder. Van Hees wil niet zeggen wat zijn partij verlangt. „Een paar portefeuilles zijn heel leuk naar de stad, heb ben hele aansprekende elementen. We willen niet in kwantiteit, maar in kwaliteit worden gecom penseerd: niet in zwaarte, maar in aantrekkelijk heid." Van Hees zegt dat 'de verwachting gérechtvaar- digd is dat we er vanavond wel uitkomen'. Hille brand houdt daar ook rekening mee. „Het is op een oor na gevild. We moeten het nog eens wor den over de portefeuilleverdeling. Het hangt niet ergens op, maar het moet een evenwichtige ver deling worden. Misschien komen we er uit, mis schien niet. In ieder geval moet het deze week nog rond zijn." Over de gemeentefinanciën zijn de ge sprekspartners het inmiddels ook eens, evenals de verdeling van het geld voor grote projecten als de Rijn Gouwe Lijn, het opknappen van het Aal marktgebied en de omgeving van de Lammer markt. De meningen verschillen nog wel over welk projecten welke prioriteit moeten krijgen. CDA-leider W. Bleijie constateert nu dat zijn frac tie plaats moet nemen in de oppositiebanken, daar GroenLinks niet meer met de PvdA, de WD en D66 twist over de aantallen wethouderszetels. „Nu nog de kleur van het kaftje van het qollege- progamma", schampert hij. Hij zegt dat hij al niet meer hoopte op blijvende onenigheid. „Het plu che plakt zo verschrikkelijk. Je moet wel erg veel moed hebben als je je principes boven wethou derszetels stelt en je je terugtrekt uit de college onderhandelingen Bleijie verwacht een collegeprogramma met veel GroenLinks-accenten. „Als compensatie voor het wegsturen van wethouder Jan Laurier vlak voor de verkiezingen en voor het niet krijgen van de twee de wethouderszetel. Het zal mij benieuwen of GroenLinks de sociale werkvoorziening DZB mag blijven doen. Dat is toch het dossier waarover Laurier is gestruikeld." Bleijie maakt geenszins de indruk dat hij in zak en as zit. „Ik verwacht dat het CDA al snel tot het col lege kan toe treden. Ik ben nog niet vergeten hoe de collegepartijen, vooral GroenLinks en de WD, tegen elkaar tekeer gingen. Dit is geen homogene ploeg. De wens om erbij te zitten is groter dan de collegialiteit. Het zal niet eens nodig zijn om van uit de oppositiebanken eens flink te roeren." leiden - Kinder-clowns laten in een 'Slapstick' zien wat ze geleerd heb ben tijdens een workshop Clownerie. Zo'n zestig kinderen in de leef tijd van acht tot twaalf jaar deden zaterdag mee aan verschillende workshops in buurthuis de Stevenshof. Ze konden in een middag leren gbladi ties 8.30 tol clown zijn, drummen, breakdancen en streetdancen. Aan het einde van de middag traden ze voor vrienden en familie op in de grote zaal van het buurthuis. Foto: Eric Taal rechtgeaarde Leidenaar t Gebak van Van Dam. Van n is zelfs tot ver buiten de 0 Isgrenzen van Leiden een rip. Niet verwonderlijk ook, (071-511 it Van Dam aan de Steen- 18'ï it is al honderd jaar een "j"i estop voor de koffie- en ge- ninnende bezoeker van de achtign -Maar daar komt binnen- afschriji verandering in. De banket ter mag met pensioen en pannenkoekenbakker per pos ut zijn plaats in. P1 zaterdag 27 april is Van ivoor het laatst geopend. zal de zaak een paar maan- dicht zijn om een complete metamorfose te ondergaan. Er gens in het najaar hopen we de deuren weer te kunnen openen. Dan als Pannekoeckebacker Van Dam", zegt eigenaar Gert Nagtegaal. In 1972 kwam hij, als telg uit een banketbakkersfami lie, bij de echte Van Dam in dienst. Vijf jaar later nam hij de zaak over. Al die jaren bleef hij aan de Steenstraat in elk geval zijn oude stiel trouw. „Maar ondertussen ben ik ook in Leiderdorp en Katwijk met pannenkoekenboerderijen be gonnen. Pannenkoeken als complete maaltijd. We hebben daar een zeer uitgebreide kaart, rij Dami Gert Nagtegaal met zijn 'geesteskind', de rijdende moorkop. „Ik denk niet dat we de moorkoppen zul len vervangen voor een grote pannenkoek op het dak." Foto: Hielco Kuipers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timotcus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsèn TELEFOON O 71 - 53 56 424 met tal van pannenkoeken, va riërend van pizza-pannenkoek en shoarma-pannenkoek tot de simpele pannenkoek met alleen poedersuiker. De formule heb ik zelf uitgedacht. En dat is zo'n succes gebleken. Vandaal' dat ik besloten heb om nu ook in Lei den pannenkoeken te gaan bakken." En daarmee komt niet alleen een einde aan een van de bekendste tearooms in Leiden, ook de opvallende bestelbusjes van Van Dam zullen uit het straatbeeld verdwijnen: de witte auto's met levensgrote moor kop op het dak. „Ik ben bang dat we de moorkoppen niet zul len vervangen voor een grote pannenkoek op het dak", grapt Nagtegaal. „Maar die moorkop is ooit mijn idee geweest. Ik vind het wel leuk dat diezelfde moorkop uit eindelijk grote bekendheid heeft gekregen via de reclame campagne van Nationale Ne derland, met Van Lunteren. Ja ren terug zag ik dat McDonalds met levensgrote hamburgers adverteerde. Ik heb het bedrijf dat die dingen maakte het ver zoek voorgelegd om in hetzelf de formaat een moorkop te fa briceren. Dat hebben ze uitein delijk voor mij gedaan. En sindsdien zie je ze steeds vaker her en der in het land opdui ken." Maar goed, terug naar het nieuw te vestigen pannenkoe kenhuis. Want voordat het zo ver is, zal de hele zaak grondig op de schop moeten. „Ik heb tal van foto's van hoe de Steen straat er in de jaren twintig uit zag. In die stijl wil ik ook de winkel gaan inrichten. Een beetje 'grootmoeders tijd'. En daar hoort ook een nieuwe ge vel bij. Verder worden de oude balkenplafonds weer zichtbaar gemaakt, komt ér een open keuken, gaat een deel van de achterliggende bakkerij weg om plaats te maken voor tafels en krijgt het hele interieur een flin ke opknapbeurt. In het najaar willen we open. Pannekoecke backer Van Dam biedt dan plaats aan 120 eters", zegt Nag tegaal terwijl hij tekeningen laat zien. Van moorkop tot pannenkoek dus. Hoewel? „De bakkerij blijft voor een deel bestaan. Hier zul len de nagerechten voor alle pannenkoekenboerderijen ge maakt worden." Een geruststel lend idee dus voor wie het ge bak van Van Dam echt niet kan missen. De moorkop verdwijnt weliswaar van de bestelauto's, maar als toetje blijft 'het ge zicht' van Van Dam ook in de toekomst verkrijgbaar. Timoteus Waarsenburg door Robbert Minkhorst leiden - Mohamed Rabbae, kan didaat-wethouder voor Groen Links, 'kan nooit een Leidenaar onder de Leidenaren worden'. Dat schrijft Filip van As, voor man van de Christenunie, in een brief aan Groenlinks-frac tieleider Dirk van den Bosch. Van As gunt Rabbae diens kan didatuur van harte, maar wijst zijn besluit om in Leiden 'slechts een pied a terre' te ne men, af. „Gezien zijn ervaring en achtergrond zou hij voor Lei den nog veel kunnen betekenen. Maar dan moet hij wel een hel dere keuze maken en niet in Maarssen blijven wonen." Uit het interview dat Rabbae vorige week aan deze krant gaf, leidt Van As af dat het kamerlid de eerste drie jaar zijn huis in Maarssen aanhoudt. Zolang moet zijn zoon daar nog naar school gaat. „Het hebben van een kamer of appartement in Leiden, terwijl vrouw en zoon in Maarssen blij ven wonen, roept bij mijn frac tie grote vragen op", aldus Van As. „Dat zou hij wel als kamerlid kunnen doen, maar niet als wet houder. Feitelijk betekent dit namelijk dat de heer Rabbae straks werkt in Leiden, maar zijn sociale leven elders heeft. Laat er geen misverstand over be staan: ik respecteer en waardeer zijn overwegingen om zijn gezin de komende drie jaar continuï teit te bieden. Dat tekent hem als ouder. Maar dan zal hij zelf voor een baan moeten kiezen die hem niet een woonvereiste oplegt." Van den Bosch is verontwaar digd over de brief van Van As. „Mohamed Rabbae kan veel gaan betekenen voor Leiden en dat is de reden waarom hij onze wethouderskandidg^t is. Verder gaat hij binnen een jaar in Lei den wonen. Daarmee voldoet hij aan alle wensen en wetten." leiden - Leefbaar Nederland verzet zich fel tegen Rijnstad. Volgens Dick Jense de nummer drie op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer kent deze vorm van gemeentelijke herindeling louter verlie zers. In plaats daarvan moeten gemeenten samenwerken. De partij richt zich in haar landelijke verkiezingscampagne op re gionale problemen. Wat deze regio betreft spreekt de nieuwe lande lijke partij zich uit tegen bebouwing van Valkenburg en tegen Rijnstad. Mocht Jense in de Tweede Kamer komen dan hoopt hij zich te kunnen vastbijten in de portefeuille gemeentelijke herinde ling en bestuurlijke vernieuwing. Jense was acht jaar wethouder in Rijswijk en heeft gedurende die twee termijnen fel gestreden tegen samenvoeging van deze ge meente met Den Haag. „Ik zie geen enkel voordeel aan dit soort an nexaties. Het is zo gekunsteld allemaal. Dat is ongelooflijk. Het heeft heel lang de sfeer verpest. En nog steeds loopt er een bodemproce dure tegen Den Haag omdat deze stad een kwart van de grond van Rijswijk heeft 'ingepikt'." 63131.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9