Splitsing chemie en tankopslag Vopak t ECONOMIE Argentijns spaargeld verplicht omgezet in staatsobligaties Brussel: keiharde sancties tegen Bush Teuwen voorspelt tweedeling in vakbondsland 1 Fusie bracht niet wat ervan verwacht werd Superlange bussen in Utrecht Muiden en Ede krijgen megawinkels Schuitema Actieplan G7 voor landen met betalingsproblemen ise-organisator •ft lozingen toe 's Werelds grootste latschappij, Carnival heeft voor een rechtbank Xmi toegegeven dat zij ille- j die in de Caraïbische Zee Atlantische Oceaan kust van de Amerikaan- Florida heeft geloosd, idememing betaalt daar- >en boete van 9 miljoen (10,1 miljoen euro). Een bedrag schenkt zij aan igroeperingen. OQ do banen ii'.7C ^et Japanse NTT, de 68.4( telecomondememing 34'a Per'ot^e tot 71>c W5 ongeveer 17.000 ba- 55.5C appen. Dat aantal ereen met bijna 8 pro- is!^ de huidige personeels- 75.2c let concern wil met de el zijn winstgevendheid 51,9. en. 40.53 is' der United verliest UAL Corporation, incern van de Ameri- 3 ichtvaartmaatschappij |j irlines, heeft in het 4i wartaal van dit jaar een !o ileden van netto 510 ®tóollar tegen een nega- van 313 miljoen dezelfde periode van omzet verminderde wart tot 3,29 miljard Bell South vrijwel gelijk Het Amerikaanse foneem BellSouth eerste kwartaal van lichte daling van de i >r belasting geboekt 1,58 miljard dollar tot dollar. De netto met 1,02 miljard dol- onveranderd. De om- inderde tot 7,1 miljard 1,0 c i ard c maandag 22 APRIL 2002 eprijs risico ir economie 25.20 iincton - De hoge olieprijs 5g-| et herstel van de wereld- 13'gj unie in gevaar brengen. 35# .bben de financiële lei- 39 an de zeven belangrijkste 45^ trielanden (G7) zaterdag 50 shington gesteld in een 94 or ring. De olieprijs kwam 06.6. week boven de 26 dollar 06.# [ruWe olie van 159 liter 10;$ 1). De G7 stelde verder dat 67.5; rstel van de wereldeco- fvoor een groot deel het 5i']( ;is van het daadkrachtige 78.41 (-economische beleid dat gi ierd sinds de aanslagen 46!o' september. 20,0: S uitsland grote Slj ting op komst ca N - Duitse politici hopen "ti'ü ikingen in het land voor- 183.C i kunnen worden. Afgelo- 17 f ijdag ketsten gesprekken 16c ieuwe arbeidsvoorwaar- 58.É, de metaalindustrie af. litici waarschuwen dat 3i'g ilang de voorzichtige 27,8 nische groei kan belem- .Vakvereniging IG Metall 320,a eegt deze week haar 2,8 B09.< deden. Als die willen 3oj krijgt Duitsland vanaf 6 121? lor het eerst in zeven jaar 6L en krijgt met grote sta- 763,< Voor bondskanselier 87,0 Ier komen stakingen niet 5gj it. Hij hoopt op een her- 290,5 ide economie en een 378,o van de werkloosheid: in 57 Q iber moeten de Duitsers stembus. nners bouwen ite computer Het Japanse bedrijf left's werelds snelste 949Ü ter gebouwd. Het ver- 47i van het apparaat staat m de gecombineerde i57i van de twintig snelste aanse computers. Het isuperrekenmachien is sneller dan de vorige 7g' louder van IBM. De 35I inen gebruiken de su- puter om de effecten lens te meten, aldus de 9, rant The Observer zater- lan om het weer te voor- In de megacomputer no.liim 5000 processoren triljard berekeningen inde kunnen uitvoeren. rtaalverlies Ericsson ilm - De Zweedse tele- ducent Ericsson heeft erste kwartaal van dit verlies voor belastin- tóen van 5,4 miljard 56.15 i94 miljoen euro). Het 85 i groter dan het negatie van 4,9 miljard kroon 45!45kste drie maanden van ^•35 ir. Ericsson, dat van- 50.151 kwartaalcijfers be- 25.70 akte, verwacht dit jaar de cijfers te blijven. De 40^75 )or mobiele telefoons 44,60 gens Ericsson dit jaar 47;M irocent achteruit. Het 5!o4 gaat er vanuit dat 2003 53-f ïst oplevert. 11ichrapt 63.50 12,1! door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - Argentijnen stonden van daag bij banken en wisselkantoren weer voor gesloten deuren. Ditmaal is de verplichte sluiting van onbeperkte duur. Banken zullen pas weer open gaan als het Congres een wet heeft goedgekeurd die voorziet in de ver plichte omzetting van bevroren spaar tegoeden in staatsobligaties. Met deze noodmaatregel denkt presi dent Duhalde de onafwendbare in eenstortstorting Van de banken voor te zijn. Tienduizenden gedupeerde spaarders vochten afgelopen tijd met succes de confiscatie van hun tegoeden aan, daarbij gesteund door een uitspraak van de Hoge Raad. De praktisch fail liete banken hebben daardoor de af gelopen twee maanden ruim drie mil jard bevroren tegoeden moeten uitke ren. Afgelopen donderdag bezweek daar door de Scotiabank Quilmes. Volgens minister Lenicov (economie) beschik ken de banken over te weinig contant geld om aan de stortvloed van gerech telijke dwangbevelen te voldoen. Hij beschuldigt Justitie van onverant woordelijk optreden. Niet alleen wordt zo een bom geplaatst onder het bankwezen, ook stimuleert Justitie de inflatie. De uitgekeerde boterzachte pesos worden op de parallelle markt omgewisseld in dollars, die onder het matras verdwijnen. Door de enorme vraag stijgt de waarde van de Ameri kaanse munt flink. De bevriezing van 45 miljard pesos (18 miljard euro) is sinds december van kracht. De regering van de korte tijd later afgetreden president De la Rua voelde zich destijds geroepen aan de noodrem te trekken, nadat spaarders uit angst voor een devaluatie massaal hun tegoeden opvroegen. Zijn opvol ger Duhalde hield de bevriezings- maatregel om dezelfde reden in stand. De lege bankkas is een combinatie van factoren. Door de aanhoudende recessie worden veel leningen verlaat of niet afgelost. Ook draaien banken op voor de kosten van de diverse wis selkoersen die regering hanteert na het doorvoeren van de devaluatie en de afschaffing van de dollar als wettig betaalmiddel. Tevens hebben veel banken op de devaluatie geantici peerd door miljarden dollars weg te sluizen naar buitenlandse moederbe drijven. Daarmee zijn zij medeschul dig aan huidige situatie. Duhalde heeft altijd beloofd dat de Ar gentijnen vanaf volgend jaar weer mondjesmaat over hun spaarcenten kunnen beschikken. Daar is hij nu van afgestapt onder druk van het groeiend aantal gerechtelijke bevelschriften. In zijn wetsontwerp staat dat alle spaar ders verplicht worden staatsobligaties te accepteren. De waardepapieren krijgen een looptijd van vijf jaar voor wie uitbetaling in pesos aanvaardt en een looptijd van tien jaar voor wie dollars verkiest. Critici zeggen dat spaarders afge scheept worden met gekleurde pa piertjes die geen enkele waarde verte genwoordigen omdat de staat diep in de schulden zit en haar betalingsver plichtingen heeft opgeschort. utrecht - Gelede bussen reden er in ons land al op diverse plaatsen rond. Maar het Gemeentelijk Vervoerbedrijf Utrecht (GVU) had afgelo pen zaterdag de primeur met de presentatie van de eerste dubbelge- iede bus. In het Europese verkeer een unieke verschijning. De nieuwe bussen zijn bijna 25 meter lang en bieden plaats aan ongeveer 150 pas sagiers. Vanaf september wordt dit nieuwe type megabus ingezet op de nieuwe zogeheten HOV-route naar De Uithof. Foto:ANP/Vincent Boon rotterdam/anp-gpd - Vopak splitst zijn chemiedistributie af en brengt dat bedrijfsonderdeel onder in een zelfstandige onder neming. Het Rotterdamse con cern gaat verder als tanksopslag- bedrijf, zo maakte het fusiecon cern vanochtend bekend. Vooraf gaand aan de afsplitsing geeft het concern voor 150 miljoen euro nieuwe aandelen uit. Het proces moet eind juni van dit jaar wor den afgerond. Het is de bedoeling dat het hui dige hoofdkantoor van Vopak in Rotterdam gevestigd blijft. De locatie en de nieuwe naam van de chemiedistributie worden la ter bekendgemaakt. Wel blijft de onderneming statutair in Ne derland gevestigd. De strategi sche keuze leidt niet tot ge dwongen ontslagen, aldus Vopak (waarvan HAL de groot ste aandeelhouder is). Met uit zondering van de verplaatsing van enkele functies zal het per soneelsbestand nauwelijks wij zigen, zo kregen de vakbonden dit weekeinde al te horen. Vopak benadrukt dat de afsplit sing uitsluitend de chemiedistri butie betreft en dat van 'ont vlechting' van de voormalige fu siepartners Van Ommeren en Pakhoed geen sprake is. De ope ratie is nodig omdat beide kern taken zo van elkaar verschillen, dat ze eigenlijk niet in één on derneming passen. Dat is bij de fusie in 1999 onderschat, gaf topman Pruitt vanmorgen toe. Het was een publiek geheim dat het samengaan van de beide be drijven niet de synergetische voordelen brachten die werden verwacht. Opmerkelijk is dat de voormalige voorzitter van de raad van bestuur van Van Om meren, Van den Driest, terug keert. Bij de fusie in 1999 stapte hij samen met Westdijk van Pakhoed op om ruimte te ma ken voor de fusie. Pruitt gaat de nieuwe onderneming voor de chemische distributie leiden. Intern waren er nogal wat te genstellingen over het te voeren beleid. Dat leidde een jaar na de Torenhoge heffingen op import goederen vanuit VS door onze correspondent Mare Peeperkorn brusel - De Europese Commis sie wil de import van Ameri kaanse goederen belemmeren met torenhoge strafheffingen. Brussel heeft vooral producten op het oog uit die gebieden in de VS waar de herverkiezing van president Bush onzeker is. Het Commissievoorstel is een reac tie op de handelsoorlog die de VS heeft ontketend door de Eu ropese staalexport te treffen met importtarieven van 30 procent. De lidstaten van de Europese Unie buigen zich binnenkort over het voorstel. Met name Duitsland en de Scandinavische landen betwijfelen of harde te genmaatregelen wel het juiste antwoord zijn op de actie van Bush. Deze landen vrezen voor een steeds hoger oplopend con flict waarvan de Europese indu strie uiteindelijk forse nadelen ondervindt. Brussel stelt voor vanaf 18 juni een reeks van Amerikaanse goe deren te treffen met een im portheffing van 100 procent. Het gaat onder andere om ci trusvruchten, appelen, peren, kleding, wapens, biljarttafels en rijst. De totale waarde van de heffing bedraagt 377 miljoen euro per jaar. Diplomaten er kennen dat de lijst niet wille keurig is samengesteld. Veel producten komen uit staten als Florida, Washington en Oregon, waar de Republikein Bush een harde strijd met de Democraten moet leveren wil hij zijn herver kiezing veilig stellen. De VS menen dat de vergelding die Brussel voorstelt niet mag van de wereldhandelsorganisa tie WTO. Commissaris Lamy ontkent dit. Op den duur wil Brussel de lijst met te treffen goederen uitbreiden, zodat de waarde oploopt tot 626 miljoen euro.De EU schat dat de staal- heffing van de VS de Europese industrie circa 2,4 miljard euro per jaar kost. Bush besloot begin maart tot de heffing over geïmporteerd staal om de eigen verouderde indu strie te beschermen. De Com missie kondigde onmiddellijk tegenacties aan. Volgens Lamy doen de VS er goed aan de staalindustrie te saneren en mo derniseren, zoals de EU dat in het verleden heeft gedaan. Strafheffingen zijn volgens de Commissie een doodlopende weg. Naast de vergeldingsmaatrege len om Washington met gelijke munt terug te betalen, heeft de EU vorige maand een aantal stappen gezet om de toevloed van staal op de Europese markt te voorkomen nu de VS zijn grenzen deels gesloten heeft. Verder heeft de EU de Ameri kaanse sancties aangeklaagd bij de WTO. Een definitieve uit spraak van de WTO kan echter twee jaar op zich laten wachten. amsterfoort/anp - Ahold-doch- ter Schuitema (met als winkel formule Cl000) stapt in navol ging van het moederconcern in zeer grote supermarkten. Een woordvoerder van het bedrijf bevestigde zaterdag dat in Ede en Muiden dergelijke winkels komen. Het gaat om supermarkten met een vloeroppervlak van 2500 tot 5000 vierkante meter. Dat is drie tot vijf keer zoveel als een ge middelde supermarkt. Het ac cent ligt op de verkoop van voe dingsmiddelen. In de grote Cl000 komen een drogisterij, een cosmetica-afde- ling, een postkantoortje, een stomerij, een kroeg en een balie voor bijvoorbeeld verzekerin gen. Buiten de winkel komt plaats voor andere detailhandel. „Dan moet je denken aan een grote elektronicazaak of kleding winkel", zegt de woordvoerder. door Sylvia Marmelstein houten - Als enige vakbond in Nederland lukt het De Unie om jonge hoger opgeleiden aan te trekken. Die voelen zich thuis bij een vakbond die wil dat werkne mers zelf onderhandelen met hun baas over hun arbeidsvoor waarden. De lager opgeleide werknemers die dat niet kunnen, moeten maar lid worden van de FNV. Een interview met voorzit ter Jacques Teuwen, wiens bond deze week zijn dertigste verjaar dag viert. Hij wordt verguisd door FNV en CNV-bestuurders. Die hebben schoon genoeg van de provoce rende uitspraken van Jacques Teuwen, voorzitter van vakbond De Unie. Teuwen riep onlangs dat de FNV en het CNV hun langste tijd hebben gehad. Kort daarvoor had hij ze al getrak teerd op een andere onaange name verrassing: De Unie sloot tot twee keer toe een CAO af zonder de collega-bonden. Toch beweert de voorzitter eF niet op uit te zijn de traditionele vakbonden het leven zuur te maken. „Zeg me, wat had ik moeten doen bij bijvoorbeeld de kinderopvang? Onze leden vonden dat we akkoord moes ten gaan met het laatste bod van de werkgevers. Moet ik ze dan overrulenIk vind van niet. De Unie is een bond waar de le den het voor het zeggen heb ben." De FNV en het CNV hebben volgens hem veel meer moeite met zo'n democratische hou ding. „Dat komt door hun iden titeitsprobleem. Ze hebben overwegend oudere leden. De wensen van die leden zijn niet altijd in lijn met wat de jongere leden willen. Dat betekent dat als de FNV bij het vaststellen van het beleid de meerderheid van de leden laat kiezen, de jon geren automatisch aan het kort ste eind trekken. Maar tegelij kertijd doen de bonden wel al lerlei pogingen jonge leden aan te trekken. Dat vinden de oude ren weer niks." De oudere leden willen volgens Teuwen dat de FNV en CNV ge woon blijven doen wat ze altijd deden: collectieve afspraken maken die voor alle werkne mers in een bepaalde sector gel den. Iedere werknemer moest dus dezelfde uniforme loons verhoging krijgen en dezelfde pensioenregeling en dezelfde afspraken over reiskosten. Die houding stamt nog uit de tijd dat Nederland een industriële economie had. Dat de vakbon den samen een vuist moesten maken tegen de grote boze werkgevers. Ouderwets, vindt Teuwen. Als voorzitter van een snel groeien de vakbond met ruim 100.000 overwegend jonge leden met een hogere opleiding, signaleert hij dat jongeren niet meer zo'n strakke CAO willen. „De zelfbe wuste werknemers willen werk afstemmen op hun privé-situa- tie. Dus willen ze de vrijheid hebben om zelf te onderhande len met de baas over hun ar beidsvoorwaarden. Ze willen geen vakbond die een tegen stander is van de werkgever, maar een die zichzelf ziet als partner in business." Teuwen voorspelt daarom een tweedeling in vakbondsland. De onderkant van de arbeidsmarkt, de laag opgeleide werknemers, zullen zich thuis voelen bij de FNV en het CNV. „Die regelen immers de meeste afspraken collectief. De zelfbewuste jonge re leden, het middenkader en het hogere personeel willen in dividueel maatwerk en voelen zich volgens hem meer aange trokken tot een club als De Unie. Dat was ook wat Teuwen wilde zeggen toen hij onlangs riep dat de FNV en het CNV hun langste tijd hebben gehad. FNV en CNV gaan volgens hem ten onder als ze niet duidelijk partij durven kiezen voor hun leden, de lager opgeleide werknemers. .Alleen vakbonden die hun leden cen traal stellen overleven. En dat betekent automatisch dat de traditionele vakbonden niet de belangen kunnen behartigen van de jongere hoger opgelei den." Wel is het noodzakelijk dat de FNV en het CNV snel het dalen de aantal leden een halt toeroe pen. Teuwen denkt te weten hoe dat moet. „De bondsraden bepalen nu wat de leden en ka derleden de komende tijd moe ten doen. Dat moeten de bon den omdraaien. Pas als bestuur ders de vakbonden terug dur ven te geven aan hun leden zal de vakbeweging als een feniks uit de as henïjzen. Schuitema wil jaarlijks één tot twee van dergelijke winkels ope nen. „Het probleem is vooral het vinden van goede vesti gingsplaatsen", zegt de woord voerder. „Natuurlijk wachten we eerst af of het concept aan slaat." Het plan van Schuitema staat niet op zichzelf. Enkele maan den geleden opende moeder Ahold een grote supermarkt in Arnhem onder de naam AH XL. Daar verkoopt het bedrijf niet alleen voedingsmiddelen, maar ook een uitgebreid assortiment non-food. Zowel de winkels van Schuitema als die van Ahold zijn gevestigd in voormalige Maxis- vestigingen. Schuitema kreeg zes grote Maxis-winkels in handen bij de overname van de supermarktke ten A&P. Drie van die grqte win kels verkocht Schuitema door aan Ahold. Eon leent miljarden bonn - Het Duitse energiecon- cem Eon, ontstaan door een fu sie van Viag en Veba, gaat bin nenkort voor het eerst geld le nen op de internationale kapi taalmarkt. Het gaat om obliga ties in ondermeer euro's en ponden voor in totaal 5 tot 7,5 miljard euro. Het geld is be stemd voor groeifinanciering. fusie tot het vertrek van de be stuurders Westenbrugge en Hendriks, afkomstig van Van Ommeren. Begin dit jaar pakte bestuursvoorzitter Spoor, af komstig uit de Pakhoed-stal, zijn biezen. Vrijdag al namen beleggers een voorschot op de aangekondigde strategische herziening. Het aandeel Vopak boekte op de beurs een winst van 7,3 procent. Bij de presentatie van de jaarcij fers 2001, zette topman Pruitt de deur eind februari wagenwijd open voor speculaties over de nabije toekomst. Ook de ver koop van een van de twee kern activiteiten - chemiedistributie en tankopslag - sloot het bedrijf toen niet uit. De omzet van Vopak steeg het afgelopen jaar met 36 procent tot ruim 5,5 miljard euro. Dit kwam echter voor het grootste deel door de overname van het Amerikaanse Ellis Everard. Zonder die acquisitie zou Vopak een kleine omzetgroei hebben gerealiseerd. Jonge werknemer solliciteert minder amsterdam/anp - Jongere werk nemers solliciteren minder ac tief dan ouderen. Ook ambiëren jongeren minder vaak een lei dinggevende functie. De alge mene trend is dat managers minder hard willen werken en meer belang hechten aan een goede balans tussen werk en privé. Dat blijkt uit een onderzoek van KPMG Ebbinge onder bijna 5000 executives uit het bedrijfs leven met een gemiddeld jaarin komen van 75.000 euro tussen oktober 2001 en januari 2002. Van 25- tot 35-jarigen is een op de tien actief op zoek naar een andere baan. Zo'n 8 procent solliciteert ook echt. Dat is een stuk minder dan twee jaar gele den, toen het onderzoek ook is uitgevoerd. Van de werknemers van 35 tot 45 jaar oud is 14 pro cent op zoek naar een andere baan. Ongeveer 9 procent solli citeert. Van de jongeren wil 45 procent geen ander werk, terwijl dat onder de 35 plussers met ongeveer 35 procent een stuk minder is. „Ten opzichte van het vorige onderzoek blijkt dat men min der hard is gaan werken", aldus onderzoeker Liezenberg. „En de intentie is er om nog minder te werken. Gezin en familie zijn voor jonge leidinggevenden het belangrijkste in het leven. Daar na komen carrière en professio nele en persoonlijke ontwikke ling." Unie-voorzitter Jacques Teuwen: „FNV en CNV hebben een identi teitsprobleem." Foto:GPD/Sieko Kloosterhuis washington/afp/rtr/dpa/anp - De zeven belangrijkste indu strielanden, verenigd in de G7, maken een actieplan om beta lingsproblemen van landen met hoge schulden aan te pakken. Dat is zaterdag besloten in Was hington waar ministers van fi nanciën en de centralebankpre- sidenten van de VS, Canada, Ja pan, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Italië be raadslaagden voorafgaand aan de voorjaarsvergadering van het Internationaal Monetair Fonds. De G7 wil dat het IMF vroegtij dig schuldenanalyses gaat ma ken om betalingsproblemen te voorkomen. In krediet overeen komsten met landen moeten bepalingen komen over her structurering van de schulden als de ttHËM niet kunnen men. Zo'n schuldenregeling zou tot stand moeten kunnen komen met steun van een meerderheid van ongeveer 75 procent van de schuldeisers. Nu is nog een stemmigheid vereist. Dat bete kent dat één crediteur een over- betalingsverplichtinger innen worden nageko eenkomst kan blokkeren. De G7 besprak ook een IMF- voorstel om voor landen een surseanceprocedure ^gelijk te maken, vergelijkbaar met die voor bedrijven. Landen zouden dan tijdelijk worden ontheven van hun betalingsverplichtingen om de gelegenheid te krijgen voor ordelijke onderhandelin gen over hun schulden. Het idee vereist nieuwe internationale verdragen en een wijziging van de IMF-statuten. Enkele tienduizenden mensen demonstreerden zaterdag in Washington tegen het buiten landse beleid van de regering- Bush en de globalisering. De po litie pakte veertig betogers op. In tegenstelling tot eerdere jaren, toen anti-globalisten rond IMF- en G7-bijeenkomsten in botsing kwamen met de politie, verliep de betoging van zaterdag relatief rustig. Volgens de politie namen 35.000 tot 50.000 mensen deel aan de demonstratie. De organi satoren kwamen op 50.000 tot 70.000. Veel betogers uitten kri- tiek op de Amerikaanse steun aan Israël.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7