zwaar verlies 'IRAherbewaPentzich BUITENLAND Israël kondigt einde operatie op Westoever aan Zware nederlaag voor SPD in Saksen-Anhalt met Russische geweren' Politie Antwerpen maakt einde aan demonstratie Complot om Afghaanse ex-koning te vermoorden De Franse kranten begrijpen er ook niets van Weer motorproblemen Concorde tl jke winst voor m i in Hongarije gl ipest - Links heeft gisteren tweede ronde van de par- itsverkiezingen in Honga- e'®> rechtse Fidesz-partij van er Viktor Orban versla- Socialisten en de Vrije icraten kregen samen 198 tien meer dan Fidesz. Bij ste ronde waren beide >n nog vrijwel in even- De nieuwe premier 'waarschijnlijk Peter j-essy, die door de Socia- naar voren is geschoven, essy is een oud-commu- rfte in de jaren tachtig mi- van financiën was. jerzoek rol VS :n lislukte coup ncton - De commissie uitenlandse betrekkingen Amerikaanse Senaat >n onderzoek instellen rol die de regering- nogelijk heeft gespeeld mislukte staatsgreep in uela, eerder deze maand, is Newsweek zal de com- allereerst gaan zoeken ocumenten die duidelijk n maken welke contacten :ies tussen Amerikaanse marissen en de coupple- aren. De onderzoekers ih& ndat de regering-Bush deels op de hoogte was voorbereidingen van de isk! [reep, maar niet ingreep, 25.000 dollar 3o|r dakloze Jenin tpt ;eli ;N-S i. 1 ijn door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israël heeft het einde aangekon digd van Operatie Verdedigingswal, de co denaam voor de militaire acties op de Westelijke Jordaanoever tegen wat het 'de Palestijnse terroristische infrastructuur' noemt. Het leger heeft zich afgelopen weekeinde teruggetrokken uit Jenin en Nablus en uit het grootste deel van Ramallah. Maar het blijft posities in de directe om geving bezet houden. Ook het Palestijnse regeringscomplex in Ramallah, met de residentie van president Yasser Arafat, en de Geboortekerk in Betlehem, blijven omsingeld. Daarom noemt de Palestijnse Autoriteit de aankondiging van het einde van de operatie een farce. „Het is een leugen, alleen bestemd voor de televisie. Het heeft niets te betekenen", zei minis ter Saib Erakat gisteren. Israël begon de operatie op 28 maart na een lange reeks Palestijnse zelfmoordaanslagen. De Palestijnse Autoriteit zegt reden te hebben te vrezen voor een Israëlische in val in Arafats residentie. Volgens Israël zal het leger de belegering van de kanto ren pas opgeven als de twee Palestijnen worden uitgeleverd die worden verdacht van de moord op minister van toerisme Rechavam Ze'evi. De twee bevinden zich Arafats kantoor. De omsingeling van de Geboortekerk in Bethlehem, waar zo'n tweehonderd ge wapende Palestijnen al bijna drie weken een onbekend aantal burgers en geeste lijken gegijzeld houden, zal volgens Israël pas eindigen als de militanten zich over geven. Afgelopen weekeinde slaagden vijf jonge Palestijnen erin uit de kerk te ontsnappen. Een van hen was eerder door een Israëlische scherpschutter in een been geschoten. Volgens de ont snapten houden de militanten vijftig kin deren en jongeren gevangen in de kelder van de kerk. Hoewel Israël heeft gezegd alle medewerking te verlenen aan een VN-commissie die zich op de hoogte wil stellen van de toestand in het vluchtelin genkamp bij de Palestijnse stad Jenin, heeft het land tegelijkertijd de oorlog ver klaard aan de VN-gezant voor het Mid den-Oosten, Terje Roed-Larsen. Premier Sharon gaf alle regeringsorganen op dracht de contacten met Larsen te ver breken, en laat laat onderzoeken of hij tot 'ongewenst persoon' kan worden ver klaard. De regering is kwaad over de felle kritiek op Israël die Larsen donderdag uitte bij een bezoek aan Jenin. De Noor zei toen dat het kamp 'een ongelooflijke, ver schrikkelijke' aanblik bood, en dat er, af gaande op de lijklucht die hij meende te ruiken, nog heel wat lichamen onder het puin moesten liggen. „Ik denk dat ik na mens de hele VN spreek als ik zeg dat we diep geschokt zijn", zei hij. Israël meende dat Larsen daarmee ge loofwaardigheid verleende aan Palestijn se beschuldigingen dat Israël in Jenin een 'slachtpartij' en een 'massamoord' heeft aangericht. Larsen ontkende dat een dag later. Hij hekelde vooral dat het leger dagen lang internationale hulpor ganisaties uit het kamp heeft geweerd, en dat daarna alleen een beperkt aantal hulpverleners toegang is verleend. De VN-Veiligheidsraad besloot dit week einde met algemene stemmen, inclusief die van Israël, tot het sturen van een soort 'verslaggevers' met beperkte be voegdheid. Een echte commissie van on derzoek komt er niet. Volgens Israëlische regeringsvertegenwoordigers zijn VN- rapporteurs welkom zijn 'omdat we niets te verbergen hebben'. Maar alleen 'deskundigen' zullen wor den toegelaten, en geen vertegenwoordi gers van het politieke echelon van de VN. Daarom heeft Israël zijn veto uitgespro ken over Larsen en Mary Robinson, de VN-commissaris voor de mensenrech ten. maagdenburg/anp - De sociaal- democraten van bondskanselier Schroder hebben bij lokale par lementsverkiezingen in de Duit se deelstaat Saksen-Anhalt giste ren een zeer zware nederlaag geleden. Volgens de voorlopige einduitslag is de SPD in elkaar geklapt van 35,9 procent in 1998 naar 20 procent nu. De oppositionele CDU boekt een grote overwinning. De christen-democraten komen op 37,3 procent, tegen 22 procent vier jaar geleden. De opkomst was laag. De SPD belandde door de dramatisch slecht verlopen verkiezing op een derde plaats, nog achter de ex-communisten van de PDS. Die kreeg 20,4 pro cent van de stemmen, iets meer dan in 1998. De liberale FDP, die vorige keer de kiesdrempel niet haalde, kwam daar nu ruim bovenuit. De partij steeg van 4,2 procent naar 13,3 procent. Een woord voerder zei dat de FDP bereid is deel te nemen aan een coalitie. De Groenen blijven verliezen. Ze bleven steken op 2 procent, te gen 3,2 procent in 1998, toen de partij ook al onder de kiesdrem pel zakte. Analisten denken dat de neder laag van de SPD verband houdt met de grote ontevredenheid van de kiezers in Saksen-Anhalt over de prestaties van de minis ter-president van de deelstaat, de SPD'er Höppner. Saksen-An halt is de Duitse deelstaat met de hoogste werkloosheid. Die ligt rond de 20 procent. - De Iraakse leider Sad- ussein heeft gisteren elke n in Jenin wiens huis is door het Israëlische iJJOO dollar beloofd. Dat et officiële Iraakse pers- INA bekendgemaakt, dewerker van de Ver- Naties zei dat het Israë- eger tussen de 700 en izen heeft verwoest in [telingenkamp in Jenin Westelijke Jordaanoever. ,000 Palestijnen zijn [geworden. cpbommen in rid en Bilbao oni 1- In de Spaanse hoofd- 'jpe' idrid is vannacht een ëxplodeerd voor het 5ffe' antoor van de oliemaat- n w ij Repsol YPF. Persoon- lukken deden zich Wel heeft de 15 kilo im zware schade aan- Nog niemand heeft de opgeëist, maar het lijkt kvan de Baskische af- ibewegingETA. Irrhet - ie Bilbao ontplofte za- rond een bom. Ook die geen slachtoffers. ijdt in ravijn rE|n: 46 doden AC' Zesenveertig perso- vrijdag in Oman om 2a| ingekomen, toen de bus ie zaten van de weg n in een ravijn stortte, kui ige acht inzittenden zwaar gewond. De bus ie arbeiders, voorna- idiërs en Bengalezen, ei nwerk, aldus de politie. ?venr c li-piloot dubbelleven' iice - Luigi Fasulo, de amateurpiloot die lag tegen de Pirelli-to- ilaan vloog, leidde een iven. Hij was onder trokken bij de smokkel stwerken en drugshan- hebben verscheidene e kranten zaterdag ge- lgens de Italiaanse me- ;asula voor een bedrag liljoen euro bedrogen tere zakenpartners. :rde daardoor in grote [e problemen en zou jen de Pirelli-toren )gen. Een Italiaanse za- ler van de piloot werd Nice gearresteerd. Britten niet Iran drugs Veel Britse jongeren n dmgs of hebben die Dit blijkt uit een groot van de Britse krant r. Meer dan de helft ter; tussen de 16 en heeft ooit verboden j-gebruikt, schrijft de □strijoiteren Meer jan Plewmensen gebruiken ge- 2,4 miljoen xtc amfetamine of Budingen na ag Filipijnen jsantos - De Filipijnse ïft twee mensen op- verdacht worden van teid bij de bomaan- gisteren in de stad Ge- itos. Het gaat om twee een militante mos- ïg. Bij de explosie itobom in een winkel- len gisteren veertien =r v/dfzon zestig gewon- ipolitie kwam de ver- op het spoor na tips. PARIJS/GPD-ANP-BELGA-RTR - De extreemrechtse politicus Jean- Marie Le Pen heeft in Frankrijk een politieke schokgolf teweeg gebracht door bij de eerste ronde van de presidentsverkiezingen gisteren als tweede te eindigen. Le Pen kreeg onverwacht meer stemmen dan de socialistische premier Jospin, die direct aan kondigde zich terug te zullen trekken uit de politiek. De zittende president Chirac eindigde bovenaan, en zal de tweede ronde naar alle waar schijnlijkheid winnen. Het mi nisterie van binnenlandse zaken maakte vannacht bekend dat Le Pen, de leider van het Front Na tional, 17 procent van de stem- mën had verzameld tegen Jospin 16 procent. Chirac kwam op bijna 20 procent. De ultra-linkse Arlette Laguiller (6,5 procent) wist bijna twee maal zoveel stemmen te verza melen als de communistische leider Robert Hué (3,5 procent). Voor de communisten beteken de de uitslag het slechtste resul taat uit hun geschiedenis. Een negatief record werd eveneens gevestigd met de opkomst. Maar liefst 28 procent van het electo raat bleef thuis. -De eerste opiniepeilingen voor de tweede ronde op 5 mei geven een heel ander beeld te zien. Het lijkt erop dat Chirac die met een grote meerderheid (zo'n 80 procent) zal winnen. Om ex treemrechts de wind uit de zei len te nemen, riepen zelfs linkse leiders gisteren op om dan Chi rac te stemmen. In veel steden in Frankrijk is gis teravond en vannacht gede monstreerd tegen Le Pen. In Pa rijs kwam het op verschillende plaatsen tot gevechten tussen vooral jeugdige betogers en de oproerpolitie. Die maakte op grote schaal gebruik van traan gasgranaten om de demon stranten tegen Le Pen uiteen te jagen. Vooral in het Quartier La- tin werd vanmorgen vroeg nog hevig gevochten. Honderden betogers trokken plunderend over de boulevards Saint Michel en Saint Germain. Bushokjes werden vernield en winkelruiten ingegooid. Le Pen verbaasde vriend en vij and met zijn hoge score. Enkele dagen geleden lag hij volgens de onderzoeksbureaus nog enkele, procenten achter op Jospin. De enige die zich niet verrast toon de, was Le Pen zelf. „Ik heb steeds geloofd dat ik het zou ha len, en gelukkig heeft het Franse electoraat een helder moment gehad." De verbijstering in het socialisti sche kamp was enorm. Op het hoofdkantoor van de PS speel den zich dramatische taferelen af. Mensen vielen elkaar huilend in de armen. Volgens partijse cretaris Hollande dienen de linkse partijen snel bijeen te ko men om een gemeenschappelij ke strategie te bepalen voor de parlementsverkiezingen, die op 9 en 16 juni worden gehouden. londen/anp-afp - Het verboden Ierse Republikeinse leger IRA heeft gisteren tegengesproken dat het een bedreiging vormt voor het vredesproces in Noord-Ierland. De IRA reageer de op verhalen dat de organisa tie het in het geheim nieuwe wapens koopt, en een doden lijst heeft van mogelijke doel witten. The Sunday Telegraph meldde op gezag van bronnen bij de Britse veiligheidsdiensten dat de IRA hypermoderne Russische wapens heeft aangeschaft, en tegelijkertijd in het kader van het vredesproces verouderde wapens buiten gebruik stelde. Hoge commandanten zouden vorig jaar twintig speciale ma chinepistolen hebben gekocht. Het zou gaan om de AN-94. Dat wapen kan 1.800 kogels per mi nuut afvuren, die door kogel vrije vesten dringen. De Russi sche veiligheidsdiensten ont dekten de handel. Zij lichtten hun Britse collega's in, aldus de krant. Vrijdag zei de politie in een wo ning in een katholieke wijk van Belfast een lijst te hebben ge vonden met namen van voor aanstaande leden van de Britse Conservatieve Partij en kaarten van Britse militaire bases. De politie deed de inval nadat on bekenden vorige maand waren binnengedrongen in een zwaar beveiligd politiebureau in de stad. De inbraak zou zijn uitgevoerd door de IRA, die daarmee de namen van informanten van de politie wilde achterhalen. Een IRA-zegsman ontkende dat zijn groepering voor de inbraak ver antwoordelijk is. Volgens hem was die uitgevoerd door leden van de Britse geheime dienst, die zo 'een excuus wilde creëren voor arrestaties en razzia's in re publikeinse gebieden'. door onze correspondent Hetty van Rooij Antwerpen - De politie van Ant werpen heeft gistermiddag bin nen een uur een einde gemaakt aan een verboden pro-Palestijn se demonstratie in het centrum van de stad. Een overmacht van driehonderd agenten, onder steund door een helikopter en de bereden politie, veegde de Grote Markt schoon en pakte een aantal betogers op. De pro-Palestijnse demonstratie werd vrijdag in kort geding door de Antwerpse rechter verboden, nadat eerder de Antwerpse bur gemeester Detiège een beto- gings- en samenscholingsver bod had uitgevaardigd. Deson danks trokken enkele tientallen leden van de Arabisch Europese Liga (AEL), gewapend met Pa lestijnse vlaggen, gisteren naar de Grote Markt om pamfletten uit te delen. De politie was uitgerukt omdat de AEL had aangekondigd dat de demonstratie ondanks het verbod zou doorgaan. Het Ant werpse stadsbestuur vreesde voor rellen, maar volgens AEL- voorzitter Dyab Abou Jahjah ging het om een kleinschalige en vreedzame actie. Afgezien van een enkele schermutseling, die ontstond toen een aantal vrouwelijke demonstranten werd opgepakt, bleef het betrek kelijk rustig voor het Antwerpse stadhuis. Jean-Marie le Pen maakt een triomfantelijk gebaar nadat hij met zijn verkiezingsstaf het Franse volkslied heeft gezongen. Kort nadat dui delijk was geworden dat de kandidaat van het extreemrechtse Front National als tweede was geëindigd, gingen in Parijs duizenden de monstranten de straat op. Op de Place de la Bastille zwaaiden ze met voorpagina's van de linkse krant Libération, waarop Le Pen en het woord 'nee' staat. Foto's AP en AFP/Michel Euler en Frangois Guillot kabul/anp-afp - De Britse troe pen in Afghanistan beschikken over informatie dat er plannen zijn om de Afghaanse ex-koning Zahir Shah te vermoorden. Vol gens een woordvoerder van de Royal Marines zouden de moor denaars van plan zijn zich als journalisten voor te doen, om dicht bij Zahir Shah te kunnen komen. De voormalige vorst keerde donderdag terug in zijn vaderland, waar hij een zwaar bewaakte villa heeft betrokken. De Britten geven geen nadere bijzonderheden. De woordvoer der waarschuwde journalisten op hun hoede te zijn als zij hun onbekende personen ontmoe ten die zeggen collega's te zijn. „De moordenaars zullen waar schijnlijk proberen zich in een groep verslaggevers binnen te dringen en zullen proberen ge accepteerd te worden." De waarschuwing roept herin neringen op aan de moord op de leider van de voormalige ver zetsbeweging tegen het Taliban- regime, de Noordelijke Alliantie, op 9 september vorig jaar. Mili tair leider Massud werd op die dag vermoord door mannen die zich voordeden als journalisten, maar die in werkelijkheid deel uitmaakten van het terroristi sche netwerk al-Qaeda van Osa ma bin Laden. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Ook de Franse kranten van van ochtend hebben moeite de uitslag van de eerste ronde van de presidentsverkiezin gen te begrijpen. 'Afschuwelijk' vindt de linkse Libération het resultaat. 'Het Franse politieke systeem, al jaren uit z'n even wicht, is geïmplodeerd'. Volgens hoofdredacteur Serge July heeft de tactiek van Chirac gewerkt. Twee maanden lang heeft het staatshoofd gehamerd op het thema onveiligheid. En Jospin is daarin meegegaan. Le Pen hoefde geen campag ne te voeren. Hij is op dat punt de aller beste, aldus Libération. Er is volgens de krant maar één gelegenheid om de schok van gisteren te verwerken: de parlements verkiezingen van juni aanstaande. Le Figaro, een conservatief dagblad, spreekt in een hoofdartikel van een 'histo rische nederlaag voor links' en van een 'diepgaand verschil tussen de politiek en de kiezers'. De krant becijfert dat de linkse partijen die de afgelopen vijfjaar het land hebben bestuurd, gezamenlijk niet meer dan 27 procent van de stemmen hebben gehaald. Het vertrek van Jospin uit de poli tiek heeft links bovendien beroofd van zijn belangrijkste troef bij de parlementsverkie zingen in juni dit jaar, aldus Le Figaro. France Soir, een rechtse krant, vraagt be grip voor het stemgedrag van de kiezers: 'Laten we er niet omheen draaien. De kie zers hebben met hun stem op Le Pen niet de democratie in gevaar willen brengen. Ze hebben een krachtige boodschap ge stuurd aan alle politici van wie ze een dui delijk antwoord eisen op problemen rond veiligheid, pensioenen en werkloosheid. Met hun stem op Le Pen hebben ze een enorme steen in de ingeslapen politieke vijver gegooid, zonder zich rekenschap te geven van de consequenties ervan', aldus de krant. De zakenkrant Les Echos spreekt in een commentaar van 'een echec waar de tradi tionele politieke partijen volledig verant woordelijk voor zijn'. De steun voor extre mistische stromingen plus het grote aantal niet-stemmers betekent volgens Les Echos dat meer dan de helft van de Fransen af stand heeft genomen van de traditionele politiek. 'Frankrijk heeft in het verleden met genoegen de hele wereld een lesje wil len leren. Oostenrijk moest worden geboy cot, Italië werd vernederd. Nu worden de Fransen geconfronteerd met eenzelfde probleem waarmee ze hun buren hebben gestigmatiseerd. Wat een wrede les'. De communistische l'Humanité noemt de uitslag 'een ramp'. Daarmee wordt vooral gedoeld op de steun voor Le Pen en min der op de kolossale nederlaag van de com munisten. londen/anp - Opnieuw heeft zich een probleem voorgedaan met een Concorde van de Britse luchtvaartmaatschappij British Airways (BA). Een van de super sonische toestellen van BA, dat vrijdag op weg was van Londen naar New York, verloor boven de Atlantische Oceaan als gevolg van een motorprobleem bijna zeven kilometer hoogte. De pi loot schakelde de motor uit en het toestel vervolgde de reis op drie motoren. Dit blijkt uit een verhaal in de Britse krant Daily Mirror van za terdag. Die besteedde vooral aandacht aan de zaak omdat de Britse minister van financiën, Gordon Brown, aan boord van het toestel was. Terwijl veel van de andere 81 passagiers in pa niek raakten toen het toestel plotseling van ruim 16 kilometer hoogte terugviel naar bijna 10 kilometer hoogte, bleef Brown uiterst kalm, vertelde een mede werker van BA aan de Mirror. Het was de tweede keer in korte tijd dat er problemen waren met een Concorde van BA. Op 15 maart moest een piloot de start af te breken wegens een pro bleem met een van de motoren. Aan boord van het toestel waren toen talloze prominenten die op weg waren naar de trouwerij van Liza Minnelli of naar de pa rade ter gelegenheid van St. Pa tricks Day in de Verenigde Sta ten. De Britse krant The Times beti telde dat incident als 'het ern stigste sinds de Concordes in november weer de lucht ingin gen'. Enkele maanden daarvoor zou zich ook al een dergelijk probleem hebben voorgedaan. Een woordvoerder van BA zei toen tegen de krant dat het pro bleem niets te maken had met de vernieuwingen en verbete ringen die vorig jaar aan de Concorde-toestellen zijn aange bracht. De supersonische vliegtuigen van British Airways en Air Fran ce stonden zestien maanden aan de grond, nadat in juli 2000 vlakbij de luchthaven Charles- de-Gaulle ten noorden van Pa rijs een Concorde van Air Fran ce was neergestort. Alle 113 in zittenden kwamen om het le ven.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5