China weert dierproducten uit Nederland BINNENLAND 'Lekker Links' moet PvdA aan zege helpen Veiligheid, wat weten Nederlanders daar nu van? PvdA schiet JSF hoe dan ook af »rri Racistische leuzen Ruzie vloeit voort uit EU-verbod Vakbond wil duidelijkheid over missie in Macedonië Rowena werd verminkt om herkenning te voorkomen roblemen voor weefvliegtuigjes iecht - Twee zweefvliegtuig- in Teriet en Soesterberg zijn steren bij de landing bescha- gd. De vliegtuigjes kwamen in 'problemen door gebrek aan ermiek (opstijgende warme cht). In Soesterberg kwam de egenier in een boom terecht, p vliegveld Teriet raakte de pi- jtit n)t een ander toestel, iet J wee doden na erkeersongeval euw-dordrecht - Door een ïh rkeersongeval in het Drentse gro euw-Dordrecht zijn gister- iddag twee doden en een [aargewonde gevallen. Een -jarige bestuurder reed vol- jis de politie met zeer hoge elheid. In een bocht verloor de controle over het stuur botste vervolgens tegen een ntal bomen. maandag 22 april 2002 oren i we espi iitW! tot JVB e de fakende man It van balkon lilitair oefendorp ekt veel bekijks ionincen - Ruim 12.000 men- i hebben zaterdag het nieu- militaire oefendorp Mame- izen bezocht. Verschillende jgsmachtdelen demonstreer- a op de open dag voor om- inenden hoe zij met veel mi- illeurvuur een huis verove- een gijzeling beëindigen of le patrouilles' uitvoeren. adhuis weigert Dep asielzoekers [i haag - De gemeente Den ig heeft zaterdag ongeveer liitgeprocedeerde asielzoe- Js en sympathisanten de toe- ■g tot het stadhuis gewei- pi De groep ging daarop op jstoep voor het gebouw zit- I Vandaag willen de asiel- pers opnieuw proberen het Ihuis binnen te komen, irze ruim twee weken gele- fc al hun bivak opsloegen. radicaliseert nwege Fortuyn ik - De extreemrechtse Ne- idse Volks Unie (NVU) een radicaler partijpro- a. De partij voelt zich jens voorzitter Kusters hier- gedwongen door de op- nst van Pim Fortuyn. Zater- fii de geboortedag van Adolf vS5 Ier, stemden enkele tiental- ij), NVU-leden op een bijeen- nst in met de nieuwe koers. raargewonden j or schietpartij g* tem - Door een schietpartij Itrecht zijn zaterdag in de ege ochtend een man en een 3xx uw zwaargewond geraakt. "M daders zijn spoorloos. De J;: terche is een onderzoek be- nen naar de toedracht. ing lek' voor erval juwelier haag - De druk moest van vaterleiding vanwege een Met die smoes belden twee men, vermomd als werklui 'Duinwaterleiding', zater- morgen vroeg aan bij een ^se juwelier. Toen een me- erker open deed, werd hij i ïiddellijk met een vuurwa- bedreigd en sloegen de aeke lnen ^un s'a&' mar ziji lioni rhet eam door Maarten Brakema den bosch - Elke zetel moet worden bevochten, prent par tijvoorzitter Ruud Koole de le den van de PvdA nog eens ste vig in. „Elke zetel telt." En daar om heeft de partij wat nieuws gevonden. De sociaal-demo craten die straks de Kamer bankjes willen bezetten, ope nen in teams de aanval op de andere partijen. Alsof het een modeshow is, staan daar plot seling drie in felgekleurde over alls gehulde jonge mannen op het podium. De 'rode ingeni eurs' noemen ze zich. De zit tende Kamerleden Jeroen Dijs- selbloem en Staf Depla en hun mogelijk nieuwe collega Diede- rik Samsom willen op hoge scholen en universiteiten de 'discussie aangaan'. Veertien maal zijn ze al 'geboekt' voor de komende weken. „Wij gaan zeg gen waar het op staat", verklaart Dijsselbloem strijdlustig bij de aanvang van de verkiezingscam pagne van zijn partij in Den Bosch. Of wat te denken van 'Lekker Links'? Marleen Barth, Nebahat Albayrak en de vrijwel kansloze Roos Vermeij, politiek adviseur van minister Netelenbos, verze keren dat ze zijn verenigd om dat ze 'Nederland lekker vin den'. Koole schalks: „Ik vind jul lie heel lekker." Maar Albayrak reageert direct, daar gaat het toch echt niet om. „Wij willen een statement maken tegen de verrechtsing van Nederland. Wij willen de jonge vrouwen en moeders proberen te bereiken. Wij gaan ze bereiken." Zo zijn er veel meer teams. Staatssecretaris van financiën Wouter Bos wil met een groepje internet op om in chatboxen te discussiëren. Staatssecretaris Karin Adelmund en vice-ffactie- voorzitter Adri Duivesteijn vor men het team 'wonen, werken, liefde en leren'. Saskia Noor man-Den Uyl, Annet van der Hoek en Margo Vliegenthart hebben een busje ter beschik king en gaan het land in om met mensen te praten over het ou derenbeleid. „Met een toeter op een zeepkist", belooft Noorman. En Dick de Cloe van het team Brabant meldt de zaal dat het eerste succes al binnen is. „Het is ons gelukt om de campagne hier in Den Bosch te laten be ginnen. Daarvoor hebben we moeten vechten als een leeuw", lacht hij onder luid gejuich uit de zaal. PvdA-leider Ad Melkert heeft er blijkbaar vertrouwen in. „Wat een ploeg. Het is echt uitdagend om daarmee aan de slag te gaan. Zulke gelijkmatige karakters. Zo gaat het nu ook al in de Tweede Kamer. Iedere dag vragen ze aan mij: Ad, kun nen we nog iets voor je doen?" Maar dat is dan ook wel gelijk de laatste grappig bedoelde op merking van de lijsttrekker. Want onder luid gejoel en ap plaus in de zaal kondigt hij na melijk aan dat de PvdA-fractie 'zorgvuldig' het kabinetsbesluit om deel te nemen aan het JSF- project heeft bestudeerd. En in zijn typische taal verkondigt dat de PvdA tegen de JSF zal stem men. Een van de weinigen in de zaal die niet applaudisseert, is pre mier Kok, die namens het kabi net nog onlangs bezwoer dat deelname aan het project goed is voor de Nederlandse werkge legenheid. Nors kijkt hij voor zich uit als Melkert het stand punt van de PvdA openbaart. Zonder commentaar te geven beent de premier weg naar zijn verlengde BMW zodra de nieu we lijsttrekker is uitgesproken. Bij de Dokwerker op het Jonas Daniel Meijerplein werden waxinelichtjes aangestoken. Foto: ANP/Robin Utrecht Pro-Israël-demonstratie verloopt zonder wanklank irdam - Een dronken man steravond vier hoog van balkon in Rotterdam geval- Mitoen hij wilde braken. Het l' htoffer brak door de val zijn ,e en een been. Volgens de IntifF de 35-j™ge man rhet balkon van de flat na hol te hebben gebruikt. Hij )or zijn evenwicht toen hij de balkonrand hing. door Ferdi Schrooten Amsterdam -Geen rellen, geen vernielin gen, en 'maar' zes arrestaties. In tegenstel ling tot de zo tumultueus verlopen demon stratie tegen Israël vorig weekeinde, verliep de pro-lsraël-betoging in Amsterdam gis teravond welhaast gezellig. De politie, aan wezig met oproereenheden en bodyguards voor de Israëlische ambassadeur, was op het ergste voorbereid. Maar het bleef bij verbaal geweld tegen de Marokkaanse rad draaiers van een week geleden en - uiter aard - 'Arafat, die criminele terrorist'. Hij had er nog zo voor gewaarschuwd, imam Abdullah Haselhoef. Bij de rellen tijdens de demonstratie tegen Israël had hij een week eerder 'met gevaar voor ei gen leven' persoonlijk de raddraaiers een halt proberen toe te roepen. Bang voor nieuwe ordeverstoringen riep hij vlak voor het weekeinde tegenstanders van Is raël op vooral thuis te blijven. Ouders van 'Donald-Duck-Marrokkaantjes' deden er verstandig aan hun kroost binnen te hou den. Weer rellen zou de Palestijnse zaak, ja zelfs de hele moslimbeweging, weinig goed doen. Om het zekere voor het onzekere te ne men, is Haselhoef zelf wel aanwezig bij de demonstratie, zij het enigszins op de ach tergrond. Hoewel, getuige de vele klad blokjes, camera's en microfoons om hem heen hebben de media de met tulband getooide imam al snel gevonden. „Begrijp me niet verkeerd, ik ben hier niet om soli dariteit met Israël te betuigen. Ik ben te gen het beleid van de regering-Sharon. Dat kan ook niet anders na het militaire optreden van de Israëli's in Jenin en el ders in de andere bezette gebieden. Maar ik wil mijn goede wil tonen. Om vrede te sluiten zijn twee handen nodig." Alles bij elkaar pakt de politie zes mensen op, zonder dat er sprake is van proble men. Eén anti-Israël betoger in Jezus-look (lange haren, dito baard) wordt na een paar kreten achter het podium meteen af gevoerd. Hij blijkt een mes en pepper- spray bij zich te hebben. Ook vijf jonge mannen, die op ruime afstand van de be toging anti-joodse leuzen scanderen, wor den opgepakt. Het doet de betogers en de sprekers niks, als ze het al in de gaten hebben. „Veiligheid, wat weten mensen in Nederland daar nu van? Probeer je eens voor te stellen dat in hartje Amster dam elk moment een bus kan ontploffen waar een van je kinderen in kan zitten", roept spreker Reshev Peleg, voorzitter van de wereldbond van Joodse studenten. „En dat als er weer een bus is ontploft, je geen verbinding kan krijgen met het mobieltje van je kind. Omdat iedereen via het mo biele netwerk wil informeren of zijn dier baren oké zijn." Het komt Peleg op applaus van de naar schatting drieduizend demonstranten op het volle plein te staan, net als elke keer wanneer een spreker uithaalt naar de ter reur van de Palestijnen. Geregeld wordt de Palestijnse leider geportretteerd als het meesterbrein achter de terroristische aanslagen op Israëliërs. Ook de eenzijdi ge kijk van de media, die volgens de be togers Israël neerzetten als de grote agressor, scoort. Een meter of twintig van het podium applaudisseert ook Cor van Toledo. De 'geboren Hollander', ge trouwd met een joodse, voelt zich 'hon derd procent solidair' met de bevolking van Israël. „Ja, ook met de Arabieren daar. Zolang ze maar geen aanslagen ple gen." (advertentie) Hoon bij WD en CDA voor Melkert COMMENTAAR Burgemeester Cohen van Amsterdam verdient een compli ment. Zijn kordate aanpak om racistische leuzen scanderen de voetbalsupporters van FC Utrecht gisteren voor de eredi visiewedstrijd tegen Ajax de toegang tot de Arena te onzeg- gen, was een juiste. Net als de vervolgmaatregel om diezelfde supportersschare onder politiebegeleiding terug te brengen naar Utrecht. Cohen toont de lef waaraan het veel van zijn collega-burge meesters ontbreekt De Amsterdamse burgemeester zette begin dit jaar in zijn eerste nieuwjaarsrede al de toon met een pleidooi om de gedoogcultuur los te laten. Na suppor- tersrellen bij een eerdere bekerwedstrijd van Ajax 2 tegen FC Utrecht kondigde Cohen aan dat hij bij herhaling strafmaat - regelen tegen Ajax zou treffen, zoals hij vorig jaar na ernstige ongeregeldheden bij een wedstrijd van Ajax tegen NAC in de Arena al een alcoholverbod doorvoerde. Racistische leuzen worden bij voetbalwedstrijden al te lang getolereerd. Lamlendigheid van autoriteiten en een halfbak ken opstelling van de KNVB leiden er met grote regelmaat toe dat groepen voetbalsupporters zich vergaand kunnen misdragen. Het is goed dat de Amsterdamse burgemeester gisteren met zijn ingrijpen een duidelijke streep en zo ook een morele lijn heeft getrokken. Voor een vergoeilijkende be nadering - 'ach, het zijn maar voetbalsupporters' en 'ach, het is maar een randverschijnsel' - is geen plaats in een sa menleving die racisme werkelijk wil tegengaan. Het is hoopgevend dat de Rotterdamse burgemeester Op stelten heeft aangekondigd dat hij de lijn van zijn Amster damse collega doortrekt als zich volgende maand in Rotter dam bij de finale om de KNVB-beker tussen Ajax en FC Utrecht vergelijkbare excessen voordoen. Opstelten laat be stuurlijke smoezen dat het zo lastig is op te treden tegen voetbalsupporters achterwege en heeft de benodigde nood verordening al gereed. Hard en consequent ingrijpen is in derdaad de enige manier waarop de overheid deze vorm van voetbalvandalisme kan beteugelen. door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - China heeft Nederland gestraft voor het vernietigen van een grote partij vlees- en vispro ducten, die illegaal ons land was binnen gekomen. Sinds vrijdag geldt er in China een algeheel in voerverbod voor dierlijke voedsel producten uit Nederland. Nederland is slachtoffer van een conflict tussen de Europese Unie en China. Sinds januari van dit jaar geldt er in de gehele EU een verbod op Mees en bepaalde vis producten uit China. Brussel stelde het verbod in omdat er re gelmatig in garnalen uit China resten van chlooramfenicol wer den gevonden. Chlooramfenicol is een antibiotica, dat in Europa sinds 1994 is verboden. Onderzoek van het Voedsel en Veterinair Bureau van de EU. in november vorig jaar, wees uit dat controle in China op de kwa liteit van voedsel niet voldeed aan de normen, die de Europese Unie daaraan stelt. De inspec teurs kregen alleen maar model- bedrijven te bezichtigen of kre- gencijfermateriaal voorgescho teld, dat op geen enkele manier was te controleren. Daarop be sloot de EU op 31 januari tot woede van Peking tot het ira- portverbod. Hoewel het verbod pas effectief in maart inging, doken ook na die periode in Nederland nog steeds vlees- en visproducten uit China op. De goederen werden in beslag genomen en voor ver nietiging aangeboden. China wilde die goederen echter terug hebben. Den Haag weigerde omdat dat volgens de regels vain de EÜ niet mogelijk was. Het Chinese ministerie van bin- tenlandse handel en econond- sche samenwerking zegt tot h$t invoerverbod van Nederlandse producten te zijn overgegaan, omdat vorige maand in de pro vincie Jiangsu bij een partij uit Nederland afkomstige var kensdarmen eveneens chloor amfenicol is aangetroffen. De Nederlandse uitvoer naar China aan voedingsproducten bedraagt jaarlijks ongeveer 100 miljoen euro. Dat is bijna drie procent van de totale Neder landse export. den haag/gpd - Voordat Neder land een vredesmacht van 400 man naar Macedonië stuurt, moet eerst vaststaan hoe lang de operatie duurt en welke be voegdheden en bewapening de militairen krijgen. Dat stelt voor zitter Heerts van de vakbond AFMP. De Nederlanders nemen naar verwachting eind juni de leiding van de operatie Amber Fox over van de Duitsers. Doel van deze NAVO-actie is de be scherming van internationale waarnemers, die toezien op na leving van het akkoord van Ohrid, dat een "eind maakte aan het gewapend conflict tussen de regering en Albanezen. UCWI VOOR WERK OF INKOMEN GA JE VOORTAAN NAAR CWI CENTRUM VOOR WERK EN INKOMEN CWI werkt nauw urnen met de gemeentelijke sociale diensten. UWV/Gak. UWV/Guo. UWV/Cadans, UWV/Usio en UWW/BouwnlJverheld. den haag/gpd - De PvdA be strijdt deze week het besluit tot deelname in de ontwikkeling van de Joint Strike Fighter op twee fronten. Morgen stemt zij voor moties die het JSF-project afkeu ren. Vervolgens stemt zij woens dag tegen de bedragen die het ministerie van defensie ontvangt om de contracten met de Ameri kanen te bekostigen. Die staan ter discussie tijdens de behande ling van de Voorjaarsnota. Daar mee is afwijzing van het JSF-pro- ject zeker, beaamt financieel spe cialist Crone van de PvdA. Het kabinet kan de afkeurende JSF-moties naast zich neerleg gen, zeker omdat de uitslag zeer waarschijnlijk 'fifty-fifty' zal zijn. De Kamer is precies verdeeld in 75 voorstanders (WD, CDA, SGP en ChristenUnie) en 75 tegen standers (PvdA, D66, Groenlinks en SP). Een afwijzing van begro tingen kan het kabinet echter niet naast zich neerleggen, aldus Crone. Zelfs niet als de stemmen staken. „Dat is het budgetrecht van de Kamer. Begrotingsveran- deringen zijn wetsvoorstellen. Er moet echt een meerderheid voor zijn. Wetsvoorstellen zijn verworpen als de Kamer precies verdeeld is. Als het ons morgen politiek niet lukt om deelname aan de JSF uit te stellen, dan doen we het via het geld." WD en CDA hebben met hoon gereageerd op de aankondiging dat de PvdA het JSF-project af wijst. De WD is 'erg geschrok ken' en stelt dat de PvdA steeds heeft gezwabberd in deze kwes tie. Melkert heeft eerder laten weten voor deelname te zijn, al dus WD-lijsttrekker Dijkstal. Het CDA spreekt over een 'jojobewe ging': het PvdA-standpunt ver schilt van week tot week aldus een CDA-woordvoerder. „Zoals het nu voorligt is het risi co voor de belastingbetaler te groot", zei Melkert zaterdag. „We moeten dit niet doen. Een nieuw kabinet moet de risico's en voor waarden opnieuw bezien." Onzekerheid bij Stork en Philips Stork en Philips blijven in onzekerheid over htm toekomstige bij dragen aan de Joint Strike Fighter, nu de PvdA heeft aangekon digd tégen de Nederlandse deelname aan de ontwikkeling van de JSF te stemmen. De twee belangrijkste belanghebbende con cerns wachten de stemming hierover morgen daarom met span ning af. Het kabinet wil dat Nederland meer dan 800 miljoen eu ro investeert in de ontwikkeling van de straaljager. Dat zou het Nederlands bedrijfsleven acht miljard euro aan tegenopdrachten opleveren. „De hele besluitvorming heeft al zoveel standpunten opgeleverd, dat we niet meer warm of koud worden van iedere uitspraak", zei een woordvoerder van Stork gisteren naar aanlei ding van Melkerts stellingname. rotterdam/gpd - Terwijl Wan da en haar dochter Rochelle naar de kinderboerderij waren, heeft haar vriend de 4-jarige Rowena in stukken gezaagd. „Eerst de voeten. Daarna de benen, de handen, de armen, het hoofd. Hij schoor het haar af, sneed de oren, de neus en de lippen weg, trok de voortanden uitde kaak. Dit gruwelijke beeld wordt ge schetst in de processen-verbaal van de verhoren van de moeder en haar vriend bij de politie. Af gelopen zaterdag publiceerde NRC Handelsblad uitputtend uit de stukken, die de krant heeft mogen inzien bij de advocaat van de moeder. De raadsman komt tot deze stap omdat hij vindt dat zijn cliënte 'door de publieke opinie al is veroor deeld'. Uit de verklaringen van de vriend zou blijken dat alleen hij het kind mishandelde en dat de moeder niet heeft geweten dat hij het stoffelijk overschot toe: takelde en dumpte. Wanda was er wel bij toen Rowena over- leed, net als het jongere zusje Rochelle, inmiddels 4 jaar. De vriend kwam tot zijn gruwe: lijke daad, omdat Rowena in zijn ogen een lastig kind was. Ze wilde hem geen kus geven als ze naar bed ging, ze at haar bord niet leeg, en plaste aan ta fel in haar broek. De stiefvader verklaart zelf 'nooit voluit te hebben geslagen'. Daarvoor kent hij zijn eigen kracht te goed, zo staat in het dossier; Toch verklaart hij wel dat liij het kind harder sloeg dan de bedoeling was. Dat kwam om dat Rowena nooit aangaf wan neer iets pijn deed. „Had ze dat nu maar wel gedaantekent NRC op.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3