*SÈk Van hondenlul tot gaskamer GESPREK VAN DE DAG Irak lokt toeristen als voordelig paradijs Republikeins handboek: 'Echt, het licht van de republiek gloort' r< Spreekkoren bij het voetbal zijn moeilijk te stoppen fe t «d Spugen op commando MAANDAG 22 APRIL 2002 MENSELIJK De ex-vriend van LIZ HURLEY, de 35-jarige miljonair Steve Bing, heeft bij het hooggerechts hof in Londen een vaderschaps test aangevraagd. Hij wil weten of de op 4 april geboren Damian Charles Hurley van hem is. Dat heeft een woordvoerster van de Amerikaanse filmproducent vrij dagavond meegedeeld. De 36-ja- rige Britse actrice/model had achttien maanden lang een relatie met Bing, nadat zij na dertien jaar haar minnaar, de Britse acteur Hugh Grant, aan de kant had geschoven. Bing liet weten dat zij op het moment dat Hurley zwanger raakte, geen exclusieve rela tie hadden. Aangezien het de miljonair niet lukte contact te krijgen met het sexy model, heeft hij advocaten inge schakeld. „Wanneer bewezen is dat Bing de vader is van Damian, zal hij de baby graag royaal ondersteunen en een rol spelen in zijn opvoeding", zo luidt de verklaring. Hurley zelf was 'extreem verbijsterd' dat haar ex-vriend privé-aangelegenheden openbaar heeft gemaakt. Een Engelse historicus heeft een ongeveer 370 jaar oud boek gevonden waarin wordt gesteld dat vrouwen SUPE RIEUR zijn aan mannen. Volgens de historicus, Alan Da- vies, betreft het voor zover bekend een van de oudste fe ministische boeken. Daviesvond het 182 pagina's tel lende boek onder een stapel papier in de kelder van het stadhuis van het bij Manchester gelegen Wigan, waar hij eigenlijk naar iets anders op zoek was. De titel van het boek is 'Womans worth'. De historicus zegt aan de hand van de spelling en de stijl en de manier waarop het is ge bonden te hebben vastgesteld dat het boek uit de jaren '30 of '40 van de 17de eeuw stamt. „De meeste mensen gaan ervan uit dat de vrouwenbeweging aan het begin van de 20ste eeuw is ontstaan", zegt Davies. De hoofd stukken van het boek hebben titels als 'Eva slimmer dan Adam', 'Vrouwen hielden meer van Christus dan man nen', 'Vrouwen wijzer dan mannen' en 'Vrouwen moedi ger dan mannen'. ERIK LINDBERGH, de 37-jarige klein zoon van de lucht vaartpionier Charles Lindbergh, staat klaar voor een herha ling van de histori sche transatlanti sche vlucht van zijn opa uit 1927. Hij ar riveerde zaterdag uit St.Louis in Farming- dale op Long Island in de staat New York. Vanaf Long Is land zal de jonge Lindbergh net als zijn grootvader de oversteek van de Atlantische Oceaan wagen. Hij zal, als het weer meewerkt, op 1 mei in zijn eenmotorige Lancair Columbia 300, die de New Spirit of St.Louis is gedoopt, het luchtruim kiezen en koers zetten naar Parijs. Groot vader Lindbergh, overleden in 1974, had driekwart eeuw geleden 33 uur en 28 minuten nodig voor de eerste vlucht over de Atlantische Oceaan. Erik denkt het in de helft van die tijd te kunnen doen. Karbala, de heilige zuid-lrakese stad. Foto: EPA/Karim Sahib Een nacht in een driesterrenho tel kost iets meer dan 1 euro. "Een zeer goede en uitgebreide maaltijd is ongeveer net zo duur als de overnachting. Een hotel Éieeft naar eigen zeggen de boom in de tuin staan waar Eva ooit een appeltje van plukte. Het is een fascinerend land vol met oeroude, cultureel hoog staande bouwvallen en ruïnes uit recente oorlogen die alle maal gratis te bewonderen zijn. Binnenlandse vluchten kosten minder dan 30 euro en rondrei zen per vliegtuig is eenvoudig, behalve in de door de VN inge stelde 'no-fly-zones'. De attracties en praktische pro blemen in Irak staan in een deze maand bij de Britse uitgever Bradt verschijnende reisgids Iraq; The Bradt Travel Guide'. Het dagblad The Independent blikte zaterdag vooruit op de publicatie. De Britse regering denkt net als de Amerikaanse collega's over aanvallen op Irak, maar er zijn geen reisbeperkingen. Niemand hoeft bang te zijn voor horden luidruchtige Amerikaanse toe risten, want in de VS staan er Ze zijn weer overeind gekrabbeld, de republikeinen. Ruim twee maanden na de koninklijke dreun van 02-02-02 ligt het 'Klein Republikeins Handboek' in de winkel. Daarin ruimt Hans van den Bergh 'honderd misverstanden over de monarchie' uit de weg. De auteur, emeritus hoogleraar geschiedenis, houdt er een dusdanige afkeer van het koninklijk huis op na dat hij zowel lid is van het Republikeins Genootschap als van het Nieuw Republikeins Genoot schap. De illusie dat hij met zijn boekje het Oranje-gezinde volk de ogen opent, heeft Van den Bergh al lang opgegeven, zo meldt hij in zijn voorwoord. De aan hang van de Oranjes baseert zich op emoties en 'laat zich dus niet op ratio nele argumenten overtuigen'. De feiten die hij aandraagt zijn vooral bedoeld voor de twijfelaars, zeg maar de groep die op 2 februari genoegen nam met een paar tv-flitsen van 'Hét Huwelijk'. Met hulp van Pierre Vinken, de gepen sioneerde en tevens republikeinse uit gever van Elsevier, heeft Van den Bergh de bekende argumenten tegen de mo narchie nog eens op een rijtje gezet: het principe van de erfopvolging is onde mocratisch, de koning(in) steekt haar neus in politieke zaken en ook qua tra ditie zou Nederland beter af zijn als re publiek. In bijna honderdvijftig pagi na's wordt het Huis van Oranje grondig gesloopt. Zo draagt Van den Bergh mu nitie aan in een antwoord op de vraag of 'de wonderlijke, ouderwetse privile ges die aan het koningschap kleven, nog recht van bestaan hebben'. Wélk antwoord, dat laat zich raden. Maar gaf het Nederlandse volk op 2 fe bruari dan niet - voor de zoveelste keer - blijk van zijn onverholen liefde voor het koninklijk huis? Welnee, denkt Van den Bergh, het volk had zin in een feestje, zoals het altijd wel zin heeft in een feestje. „Die aandrang heeft weinig van doen met een breed gedragen toe wijding aan het Huis van Oranje." Hij verwijst naar onderzoek waaruit blijkt dat bijna 90 procent van de Nederlan ders van het Wilhelmus 'zelfs de twee obligate coupletten 1 en 6 niet kan meezingen bij gebrek aan tekstkennis'. Zorgen maakt Van den Bergh zich over het levensgeluk van kroonprins Wil- lem-Alexander, die gedoemd is tot le ven 'van dadenloos handjesschudden en feestmaaltijden'. Zijn hobby's, het IOC en het waterbeheer, zullen hem niet redden, voorspelt de schrijver. „Zelfs deze bescheiden posities zal hij immers voor zijn dynastieke plichten moeten opgeven om een leven van leeg ritueel te leiden, levenslang met zijn bruid achtervolgd door de telelenzen van de roddeljournalistiek." Nog zijn pvl de geesten niet rijp voor de revolutii iot t beseft Van den Bergh, maar aan hei einde van de tunnel gloort licht. „H ju hele vraagstuk van de invoering van republiek komt waarschijnlijk pas o gf het tapijt als de huidige koningin te kennen geeft te willen abdiceren." Wishful thinking heet dat. Of, om hi rke wat vileiner te zeggen: dat is het groi ieu\ ste misverstand van een overigens amusant boek. rjai os elh Klein republikeins handboek, door H de van den Bergh m.m.v. Pierre Vinken, geverij Boom, 17,50 euro. idd René van der Lee Waar is het verbale geweld langs de voetbalvelden begon nen? En wanneer worden de grenzen van het onbetamelijke overschreden en is er sprake van belediging of racisme? Niemand die er met zekerheid antwoord op kan geven, laat staan een middel heeft gevonden om er een einde aan te maken. Feit is dat J.B. Schuil al in zijn in 1910 uitgekomen jongens boek 'De AFC'ers' melding maakt van scheldende suppor ters. Maar daar wordt dan nog schande gesproken. Schande sprak men in 1969 ook nog van spreekkoren als 'hi-ha- hondenltü'. De term was geïn troduceerd door Feyenoord- speler Piet Romeijn, die na af loop van de wedstrijd FC Twente-Feyenoord scheids rechter Van Gemert voor 'hon denlul' uitmaakte. De KNVB gaf Romeijn nog een boete, maar het kwaad was geschied en vanaf alle tribunes rolde de kreet daarna volop van de tri bunes. Redelijk onschuldig nog zijn de kreten als 'boeren' voor ver schillende clubs uit 'de provin cie'. Aanhangers van het Doe- tinchemse De Graafschap na men de terminologie over als geuzennaam en trekken nu als overigens - gezellige - Super boeren door het land. Kwalijker wordt het wanneer tegenstanders of scheidsrech ters geïntimideerd worden door ze aan te spreken op hun af komst of vermeende geaard heid. Sinds begin jaren tachtig worden gekleurde spelers in verschillende stadions onthaald op 'oerwoudgeluiden'. De uit Suriname afkomstige keeper van Ajax, Stanley Menzo, werd in die tijd zelfs bekogeld met bananen. bo nta lil nhe o| inei illei Het Utrechtvak bleef leeg gisteren in de ArenA. Foto: GPD/Ron Pichel Een voorloper van de kreet 'Ha rnas, harnas, alle joden aan het gas' - gisteren reden voor de Amsterdamse politie alle Utrecht-fans terug te sturen - is het lang aangehouden sis-geluid waardoor spelers en aanhangers van 'jodenclub' Ajax worden ge treiterd. Dat lawaai staat voor het geluid uit de gaskamers van de nazi-kampen. Omgekeerd toont ook de Ajax-aanhang zich ook niet fijnzinnig door in Rot terdam bij de duels tegen aarts rivaal Feyenoord te zingen 'Als geld- en celstraffen op reizen naar Irak met een Amerikaans paspoort. De gids wijst er de Amerikaanse lezers echter be moedigend op dat nog niemand is vervolgd wegens een reisje naar Bagdad en omstreken. De beste manier om er te ko men is via Syrië. Aan de Irakese grens is een aids-test verplicht voor vrouwen onder de vijftig jaar en mannen onder de zestig jaar. Die test kost circa 55 euro, maar daarna wacht een goed- koopte-oase. De reiziger wordt gewaarschuwd niet te schrikken bij het wisselen van de eerste 50 dollar als hij enorme stapels Ira kese dinars terugkrijgt. En wees niet bang voor een indringende petroleumgeur in hotels, want die stof is goedkoper dan water en er wordt mee schoonge maakt. Naast de allesbespionerende staatsveiligheid is er in Irak een relatief liberaal economisch en sociaal systeem. Veel Irakezen beschouwen hun waardigheid als het enige wat hen nog rest en kleden zichzelf zo goed moge lijk. Dus de toerist zou dit uit respect ook moeten doen. Na het roepen van fascistische leuzen werden de Utrecht-supporters op de trein naar huis gezet. Foto: GPD/Ron Pichel de lente komt dan gooien wij bommen op Rotterdam' (op de wijs van 'Als de lente komt dan stuur ik jou tulpen uit Amster dam'). En FC Twente mag sinds de vuurwerkramp regelmatig rekenen op een honend ont haal met vuurwerkgeluid of knallende vuurpijlen. Kwalijker wordt het als spelers, trainers of scheidsrechters rechtstreeks worden aangeval len. Zo werd in 1995 Ajax-trai- ner Van Gaal toegezongen dat hij een 'kankerwijf had. Alge meen was toen bekend dat zijn echtgenote spoedig zou overlij den aan een dodelijk vorm van kanker. Scheidsrechter jol legde wel eens een wedstrijd stil om dat het publiek zijn fluitgedrag in verband bracht met zijn ver meende aandeel in een illegaal toto-circuit. Drie weken geleden werd in de eerste divisie de wedstrijd Haarlem - Stormvogels/Telstar gestaakt nadat spreekkoren van Haarlem-fans de Stormvogels speler Levant voor 'moorde naar' hadden uitgemaakt. Le vant was betrokken bij een au to-ongeluk, waarbij een zwan gere vrouw haar ongeborei kind verloor. De match wei ter zonder publiek uitgespi Maatregelen om deze uitw sen tegen te gaan halen tol verre weinig uit. De KNVB- troduceerde clubcards enl r! alle stadions op het publiel richte videocamera's aanbr gen om het vandalisme de in te drukken. Achterliggen gedachte is dat de bezoeke van het stadion op die mai persoonlijk te traceren zijn ikl worden weliswaar stadion boden uitgereikt, maar hel gemeen bekend dat die eei m voudig te ontduiken zijn. st Een oplossing zou zijn geei supporters van bezoekendi clubs meer toe te laten. Mé dan worden ook de goedwj de voetballiefhebbers getn j" En ook dat is geen garantie voor goed gedrag: in de An sterdam Arena zaten gister alleen Ajax-supporters. En die de Utrecht-spelers toet den was ook niet allemaal 'kosjer'. Jean-Louis Michels HA/S ivatei Met u ci bed lts sier, balk toen htoff ;n et iegi rhet holt Dorz det Straatbeeld van Bagdad. Foto: EPA/Ahmad al-Rbeae Het is 04.15 uur in wat tot dan toe als een rustige nacht de geschiedenisboekjes in kan gaan, als opeens de stilte woest wordt ver scheurd door het gekrijs van onze zoon (5), vanuit de belendende slaapkamer. „SPUGEN!!!" Er zijn maar weinig tiveelettergrepige woorden die een ouderpaar van een hori zontale rusthouding binnen een seconde recht overeind in bed kunnen krijgen. Zonder een woord te zeggen verval len wij in de automatismen die bij dit soort calamiteiten horen en die professionele hulpverleners pas na maanden intensief oefenen onder de knie krijgen. Ik ren naar de badkamer om daar een handdoek van de haak te grissen en ga meteen door naar de kinder slaapkamer om de eerste nood te lenigen, tenvijl mijn eega naar beneden snelt om daar de grootste Tuppenvareschaal te halen die wij in onze collectie hebben. Van alles wat je kinderen aan je retourneren als dank voor alle toewijding en goede zor gen, is braaksel wel het allerergste. Het con troleren van de drang tot overgeven - in elk geval tot het moment dat een toilet of een vloeistofdichte kom binnen spuugbereik is - komt pas jaren nadat de nakomeling zinde lijk is geworden. Kinderen kunnen wakker worden in de kots, het over je uitbraken als ze rustig op je schoot zitten of er vanaf de achterbank (via de hoofdsteunen) je nek mee bevuilen. Feestjes in den lande met een aanrijtijd van langer dan een uur, beginnen in onze vrien denkringsteevast met het uitwisselen van kotsverhalen. „Waar begon die van jou? Nee, dat punt hebben wij nog gehaald. Bij de afslag die daarna kwam hoorden we de eerste kokgeluiden en net voordat ik naar de kant kon sturen, kwam het allemaal naar buiten. "De dochter van een collega heeft de gewoonte ontwikkeld om over haar nek te gaan zodra hij haar op eindbestemming op merkzaam maakt. „Kijk, daar is de cam ping al!" (BL UUUUUUUURRRPÜ!) Behalve die keer dat ik met iets teveel zelf vertrouwen in de bergen dertien haarspeld bochten nam, spugen onze kinderen niet in de auto. Ze spugen uitsluitend 's nachts. Bij voorkeur als wij net een half uur in slaap zijn. De avond na het feestje waarop de laatste kotsstatistieken waren doorgenomen, eet onze jongste nazaat in een wegrestau rant nog patat met kipnuggets. Op het feest je zelf, hoorden wij later, was hij de hele middag opvallend dicht in de buurt van een dienblad (met de omvang van een pallet) snoep gesignaleerd. Rond middernacht weerklinkt er een zacht gejammer vanuit zijn hoogslaper, die één oog van mijn echt genote langzaam doet opengaan. Met het over zijn nek gaan wacht hij vervolgens tot dat ze slaapdronken voor zijn bed staat. Bij de eerste golf (over zijn kussen, dekbed en pyjama) word ik gealarmeerd. Terwijl zij beneden op zoek gaat naar de Tupperware, til ik hem uit bed en manoeuvreer hem richting badkamer. Net voor de drempel spuugt hij voor de tweede keer, doet nog een stap naar voren, glijdt uit over zijn eigen kots en kleddert tussen de wc en het muurtje met de closetrol in een grote plas met zure maaginhoud. Later zou mijn vrouw verkla ren dat ze de stukjes uitzijn oren moest ha len. De afgelopen dagen hebben we hem probe ren te trainen om - net als bij plotselinge aandrang tot middernachtelijk urineren - voortijdig te roepen. Daarbij sloten we aan op zijn vermogen om vanuitzijn bed kort en bondig met ons te communiceren. Hij krijst 'PIASSEN' (als hij moet plassenn 'UIT (als hij eruit wil). Omdat hij bai donker is, moet daar altijd iemand In de regel zijn wij dat, maar hij sch\ hard genoeg om ook de buren te bert De eerste nacht na zijn heftige overgei nam hij het zekere voor het onzekere schreeuwde hij om de drie kwartier: GEN!!!' Nadat we vijf keer wegens loi waren uitgerukt (staand voor de wc het allemaal opeens over) gaven we nadrukkelijk te kennen dat hij het mi selectiever moet hanteren. Daarna dt het om de twee uur, bij voorkeur op menten dat we net weer waren inget meld. Sindsdien staat er naast zijn hoofdku een Tupperwareschaal, hangt er een I doek over de bedrand en is hij met dej schrikkelijkste straffen bedreigd om te ken dat hij ons pas wekt als de schaal rand toe is gevuld. 'LEGEN!!!', moet hij dan roepen. De afgelopen drie nachten kunnen ah in de geschiedenisboekjes worden opg Reageren? column@dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2