Bettini koerst voor de feiten uit io SPORT Marathondroom Robert Smits spat uiteen y Van den Hoogenband is op de goede weg richting EK Luc Krotwaar loopt nu vooral zakelijk S11 rv. duel geschorst. As- 1 ere pakkf een toste; rnhout pakt Hellas titel haag - De handbalsters Jeilas hebben in eigen huis jndstitel veroverd. De jse vrouwen wonnen ook erde wedstrijd in de best van SEW met 29-23. Hel- an de dubbel pakken, want [oeg van trainer Nico Stet 1 volgende week ook tegen in de bekerfinale. De laat- rouwenlands titel van de je club dateert van 21 u leden. Hellas werd tus- 976 en 1981 vijf keer kam- n. De ploeg bestaat nu namelijk uit jonge speel- i, die ook in het Nederlands ot Hi'en Jong Oranje uitkomen. van hen is Maaike Turn- van uit Voorhout, tie k< kr< MAANDAG 22 april 2002 tien tronauts mist nnes drie duels irdam - De strijd om de ia^ erlandse basketbal titel is }Pte( volledig open. De Amster- Astronauts wonnen zater- n de eigen Sporthallen de tweede wedstrijd van 1 een 1 Towers Nijmegen (79-72). loeg van trainer Ton Boot daarmee de stand in de 'bs of-seven gelijk naar 1-1. olgende wedstrijd is mor- Nijmegen. Routinier Ma- da ennes van de Astronauts r^e luit het veld gestuurd. Hij (70 te een schoppende bewe- naar tegenstander Eric Jin. Bennes werd direct v uts gaat niet in beroep te- )aifstraf lockeyers ven in B ing luni,0VEN Het Nederlands anjy ikeyteam heeft zich ge- >^32 haafd in de B-divisie. De i itie van bondscoach Man na^ Volf won zaterdag in Eind- die in de laatste wedstrijd de; et wereldkampioenschap 5 van Zuid-Korea. Door sultaat degradeerden de kvY en naar C-niveau, Neder- /ercj ïindigde als vierde in het ,r tf ooi met zes landen. Ne- ijkm1(1 besloot eerder deze in Eindhoven tot drie keer in wedstrijd met de uitslag wee keer verloor het ,van Kazachstan en la, rijk; één keer won het, üo roatië. De zwaarste neder ig reeg Nederland woensdag 'ijn ken van Wït-Rusland. mirals ook succesvol -lx tl ort] - De Amsterdam Admir- bben eindelijk weer eens j i s geboekt op vreemd ter- j-g( )e American-Footballspe- ver1 onnen ook hun tweede rijd van het nieuwe sei- Ui n de NFL Europe, nu met pel,, van Berlin Thunder. De lote als voeren de ranglijst (0r et Frankfurt Galaxy, dat >g ongeslagen is. De Ad- oi0 kwamen naar Berlijn in j-Qgl tenschap dat de acht ojg i lande uitduels op een ne- ernl g waren uitgelopen. H (ker weer de fiets e-hoogstraten - Vier we izijn dijbeenbreuk in Mi- anremo heeft Erik Dekker [X. ag zijn eerste trainingsrit- aakt. „Alsof ik na vier we- kantie weer op de fiets e mschreef hij zijn terug- 5 p het smalle zadel. „Alle I is moeilijk", concludeer- ezaterdag na een tocht van j ur met plpeggenoot Jan „Jan deed het rustig dag voor Luik-Basten- uik. Hij had een hartslag Jaci 5. Ik zat rond de 155. Dat les ov veli les over mijn conditie op ment." op door Wilmar Kortleever Rotterdam - Gegokt en verloren. Anders kon Robert Smits zijn marathon in Rot terdam gisteren niet omschrijven. Bijna dertig kilometer lang liep de Leidenaar op het schema waarmee hij naar de EK in München kon. Eenzaam en met kramp in de benen moest hij enkele kilo meters later alsnog de strijd staken. Smits maakte in Rotterdam deel uit van 'de vier musketiers', een groepje atleten dat begin augustus naar het EK in Duits land wilde. Als team, welteverstaan, want ze wisten dat de individuele limiet van 2.13.00 duidelijk buiten hun bereik was. Velen hadden er bovendien een hard hoofd in dat een tijd van 2.14 haalbaar zou zijn. Zelfs al zou de beste Nederlan der, Luc Krotwaar, het gemiddelde naar beneden halen voor Aiduna Aitnafa (in 1994 toch al goed voor 2.11.37), Jeroen van Damme (record 2.17.20), Hugo van de Broek (2.21.18) en dus ook Roberts Smits (2.18.05). Aitnafa en Van Damme moesten er het eerst aan geloven, al vóór de terugkeer over de Erasmusbrug naar het 25 kilome- terpunt. De gangmakers onder leiding van Kamiel Maase waren nog present, maar de groep dunde al flink uit. Smits kreeg daardoor bij het afdalen van de Erusmusbrug driemaal een dreun. Niet alleen clubgenoot Maase haakte af, maar ook de twee Marokkanen die zijn werk zouden overnemen. Warmte en daardoor vochtgebrek veroorzaakten hoogstwaarschijnlijk zijn flinke kramp. Klap op de vuurpijl was het wegvallen van zijn landgenoten, die de EK-droom uit elkaar deed spatten. Uiteindelijk fi nishte slechts Hugo van de Broek, in 2.19.38. Smits hield na afloop de moed erin: „De eerste 25, dertig kilometer gingen goed. Daar leid ik uit af dat ik 2.14 moet kun nen lopen." De toekomst van de Leide- naar is desondanks ongewis. „Ik wil graag naar een groot toernooi", aldus Smits. „Maar ik moet reeël zijn dat de 2.11 voor een WK onhaalbaar is." Het voornaamste probleem is daarom voor de 30-jarige Smits dat het volgende Europese kampioenschap pas weer over vier jaar is. Door het uitvallen van diverse atleten kwamen twee regioatleten onverwacht hoog bovendrijven in het Nederlands marathonkampioenschap. Allereerst Jaap van Duijvenvoorde, die zelfs vijfde werd. „Ik heb weinig last gehad van de warm te", aldus de Leidenaar. „Misschien doordat ik in het begin veel gedronken heb. En dat gelukkig allemaal binnen kon houden." Van Duijvenvoorde haalde als één van de weinige atleten in Rotterdam zijn streef- tijd. „Al was ik liefst nog twaalf seconden sneller geweest", aldus de atleet. „Dan was het mijn tweede tijd ooit geweest." Met 2.27.38 was Van Duijvenvoorde ech ter ruim tevreden, want door veel achil lespeespijntjes was het alweer drie jaar geleden dat hij zich goed op de mara thon kon voorbereiden. Over zijn niveau en klassering maakt de 39-jarige Leidenaar zich echter weinig il lusies: „Het is mager in de Nederlandse marathonwereld. Ook al is het een beetje warm en vallen er mensen uit, met 2.27 hoor je natuurlijk geen vijfde te worden. Met mijn persoonlijk record van 2.20 was ik destijds (een tiental jaren geleden, WK, red.) achtste. Huub Pragt werd toen met 2.19.47 zesde." In de groep met onder anderen tempo- maker Tim Brouwer de Koning had Van Duijvenvoorde lang gezelschap van de tweede regio-atleet in de uiteindelijke NK-top 10, Jan van der Marei. De Aarlan- dervener had zich al twee jaar geleden bij zijn afscheid van de triatlon voorgeno men om zijn mogelijkheden op de mara thon te gaan beproeven. In Rotterdam lukte dat gisteren met op vallend succes. „Na de Twintig van Al phen en de City Pier City in Den Haag had ik mijn doel bijgesteld tot 2.35", al dus Van der Marei. „Maar die groep had zo'n strak tempo dat ik gewoon mee ben gegaan." Het enige dat Van der Marei nog een beetje betreurde was dat hij niet driekwart minuut sneller was dan zijn 2.30.44: „Dat dacht ik onderweg nog: 'als het lukt om onder de 2.30 te lopen, dan hoef ik nooit meer die marathon te lo pen'. Want die tijd moet ik kunnen lo pen.' Mapei-blok slimste en sterkste in onorthodoxe Luik-Bastenaken-Luik door Ad Pertijs ans - 'Wachten tot La Redoute en daarna komen de besten als van zelf bovendrijven'. Zo tactisch on gecompliceerd zien de kenners Luik-Bastenaken-Luik. Daarom ook is het een klassieker die de nerveuze Michael Boogerd op het lijf is geschreven. Maar daarom ook vergaten gisteren velen dat ook voor de boven Remou- champs gelegen roemruchtige helling de slag wel eens kan val len. Zoals gisteren dus. Toen Mapei twee van haar sterkste zonen vroegtijdig naar het front stuur de en dat duo op de meet de prijzen mocht verdelen. De Itali aan Paolo Bettini (die eerder La Doyenne pakte in 2000) won het spurtje om de vierde wereldbe kerzege van het seizoen voor zijn landgenoot Stefano Garzelli. Daarna volgde op geringe ach terstand de rest van het Italiaans getinte groepje, dat ruim voor La Redoute alle andere favorie ten het nakijken bleek te hebben gegeven. Een stel superbenen brachten Michael Boogerd daarom niet verder dan de dertiende plaats. „Toch denk ik niet dat de slim ste ploeg gewonnen heeft, wel de sterkste", zei Rabo-ploeglei- der Adri van Houwelingen. Hij was tevreden met het optreden van de ploeg en constateerde slechts dat op twee momenten (Redoute en Sprimont) de over stap naar de kopgroep niet ge maakt kon worden. „Oké, we moesten achtervolgen, maar op een andere manier dan in voor gaande voorjaarsklassiekers. Nu was het gewoon rijden om de overwinning." Oftewel, Rabo bank koerste niet achter de fei ten aan. Mapei koerste met Bet tini en Garzelli, gewoon voor de feiten uit. Door op een onverwacht mo ment twee pionnen naar voren te schuiven, was Mapei de rest van de favorieten steeds een slag .voor. Dat ongebruikelijke mo ment speelde zich af tussen de Cote de la Vecqué en de Cote de la Redoute. Garzelli en Codol (Lampre) reageerden er-op een uitval van Bölts (Telekom) en nog tien andere renners volgden (advertentie) Paolo Bettini wint Luik-Bastenaken-Luik voor ploeggenoot Stefano Garzelli. Foto: Reuters hen. Onder wie Bettini. Gert Verheijen sprong namens Rabo bank op het laatste nippertje mee. Als bewaker. De rest van de ploeg deed wat in het scenario stond: de voor sprong niet al te groot laten worden. Die opzet leek te sla gen, maar aangekomen bij de Redoute kon ook Boogerd de kloof met de overgebleven ze- yen leiders niet dichten. Even later op de Sprimont kregen de achtervolgers een herkansing, maar toen trok Bettini heel slim even heel hard door. „Want laat je het peloton terugkomen, dan krijg je een andere koers." Het gaatje van negen seconden groeide weer en Mapei had de koers in de knip. „Toen we vol doende voorsprong hadden, zei ik Garzelli even te rusten om krachten te sparen voor een aanval op de Cote Saint Nicolas. Dat deed hij ook. Toen Basso ook nog eens een gaatje liet val len kon ik ongehinderd naar Stefano rijden", schetste Bettini de actie die de twee alleen voor op bracht. Op 300 meter voor de meet gaven ze elkaar een hand en spraken af 'dat de beste mag winnen in de eindspurt'. Dat werd dusde rappere 28-jarige Bettini, die vervolgens beloofde dat de ploeg er de komende Gi ro alles aan zal doen om Garzelli aan een tweede eindzege te hel pen. Luc Krotwaar werd gisteren Nederlands marathonkampioen. „Het was precies goed. Ik ben niet doodmoe, maar heb ook niet veel meer over." Foto: ANP/Robert Vos door Fardau Wagenaar Rotterdam - Hij beleefde elke stap, was helder in zijn hoofd. De marathon van Rotterdam was voor Luc Krotwaar een za kelijke loop. Het leverde hem gisteren zijn vijfde Nederlandse titel en een vijfde plek in het al gemeen klassement op. Luc Krotwaar was een atleet van hoge pieken en diepe dalen. Grillig en wisselvallig. In trance bereikte hij eindstrepen, in een roes liep hij zijn races. Maar sinds hij op hoogte traint in Ke nia, als de 'witte Keniaan' door het leven gaat, pakt hij het an ders aan. Hij is 34-jaar, tijd dus om te knallen. „Dit was niet mijn mooiste ma rathon, maar wel een goeie. Ik heb het zakelijk aangepakt. Ik wil weten wat ik moet doen, doelen stellen. Het past op zich helemaal niet bij mij, ben er ei genlijk te grillig voor. Maar ik vind het grappig om te zien dat het me toch lukt. Wat Krotwaar ervoor moest doen? Tegen de wind in, het vals plat van Kenia verkennen. Keer op keer. Mentaal harden, de wetten van de marathon respec teren en niet meer als een jonge hond tekeer gaan. Opmerkelijk fit, opgeruimd en vooral opgelucht, omdat het ging zoals het moest gaan. Krot waar, een uurtje na afloop van de marathon in de Maasstad. Zijn zilveren ketting bedekt on der zijn trainingsjas. Speciaal gekocht voor de marathon. Bij elke stap in de race sloeg het sieraad tegen zijn hals, het hoor de zo. „Ik vind het een fijn gevoel om een ketting tegen mijn lichaam te voelen. Ik heb synthetische kleren aan, dat voelt niet fijn. Een ketting voelt als iets natuur lijks. Het liefst loop ik in katoen, maar dat schuurt. Misschien is die ketting ook wel een vorm van bijgeloof." Net als zijn saunabezoek twee dagen voor de marathon? „Ik had de weersverwachting gezien voor vandaag, wist dat het warm zou zijn. Daar wilde ik me op voorbereiden." Een glimlach. „Of het echt geholpen heeft, ik denk het niet. Het was een men tale kwestie denk ik, het heeft geholpen." Zinvol of niet, Krotwaar was on geveer de enige hardloper die geen last van de warmte had. Zelfs de Afrikanen bleven het zweet van hun voorhoofd vegen, puften en kwamen gebroken aan de finish. Niet de Neder lands kampioen. „Ik vond het heerlijk weer. Misschien komt het wel omdat ik op hoogtestage ben geweest. Hoewel, die Kenia- nen hadden er ook last van. Ik ben echt verbaasd." Hij ging als grote favoriet voor de Nederlandse titel van start. Het idee gaf hem vleugels. Krot- waar liep met de tweede groep mee, had zich voorgenomen om twee wedstrijden te lopen. De eerste dertig kilometer en de laatste tien zag hij los van elkaar. Het was coach Tonny Dirks die hem na het dertig-kilometer- punt vanaf de fiets aanspoorde. „Nu gaan." Hij ging, nog vol energie. Op weg naar een \ijfde plaats in het algemeen klasse ment. Krotwaar had zelfs nog over om een eindsprint in te zetten om onder de twee minu ten en elf minuten te blijven. Hij finishte in 2.10.59. Zijn persoon lijk record stond op 2.12.45. „Het was precies goed. Ik ben niet doodmoe, maar heb ook niet veel meer over. Ik hoefde weinig kopwerk te doen, had ge noeg reserve." amersfoort/anp - Pieter van den Hoogenband is goed op weg om zijn beloftes in te los sen. De tweevoudig olympisch kampioen wil na het teleurstel lende WK in' Japan bij de Euro pese titelstrijd in juli in Berlijn internationaal weer van zich doen spreken. Met de verbete ring van het nationale record (3.47,20) op de 400 meter vrije slag kreeg hij bij de NK zwem men in Amersfoort het bewijs dat het met de inhoud goed zit. Van den Hoogenband zorgde met zijn nationaal record voor hét hoogtepunt bij de NK. Ook de prestaties van Marleen Veld huis waren opvallend. De zwemster van De Whee maakte ook deel uit van de waterpolose- lectie, maar heeft nu definitief gekozen voor het zwemmen en kwalificeerde zich verrassend voor de EK. Ook Johan Kenkhuis, Thijs van Valkengoed en Chantal Groot, die bij afwezigheid van Inge de Bruijn de titels won op de 50 (samen met Wilma van Rijn) en 100 vrij, benutten hun laatste kans om op individuele num mers een startbewijs af te dwin gen. Carla Geurts mag in Berlijn op de 400 vrij starten, maar ze twijfelt of ze meedoet omdat ze in die periode studieverplichtin gen in Canada heeft. De PSV-ploeg van Erik Landa ontbreekt op de EK. Mede door blessures (Mark Veens), ziekte (Nick van der Zandt) en andere problemen wisten zijn zwem mers zich niet de kwalificeren. „Zeer teleurstellend", aldus Landa. „Maar het zit dit seizoen niet mee. Misschien hebben we ook wel te hard getraind of ben ik niet echt de juiste man voor deze ploeg. De komende weken gaan we de zaak evalueren, want zo kan het niet verder." Om zijn conditie te testen gaf Van den Hoogenband in Amers foort de voorkeur aan de lange afstand boven 'zijn' 100 meter vrij. De tweevoudig olympisch kampioen slaagde met glans, want hij was met een tijd van 3.47,20 bijna een seconde snel ler dan in dezelfde periode in zijn succesvolle olympische jaar in 2000. „Vorig jaar was het probleem dat hij over een beduidend min dere basis beschikte", aldus coach Jacco Verhaeren. „Met deze prestatie laat hij zien dat het nu wel goed zit. Het bete kent dat hij meer belastbaar is. De laatste drie maanden zijn be palend voor het slagen van een Pieter van den Hoogenband na het behalen van het Nederlands re cord op de 400 meter vrije slag. Foto: ANP/Koen Suyk toernooi, maai- dit zijn heel goe de signalen. Het is het bewijs dat we de zaken beter hebben aangepakt. Er is geen enkele 100-meterzwemmer in de we reld die hem dit nadoet." Het kostte Van den Hoogen band wel moeite om zijn race op te bouwen. Hij ging razend snel van start en moest dit snelle begin in de slotfase voorkomen. „Na de derde 100 meter liepen mijn benen helemaal vol. Ik was even bang dat ik rechtop in het water zou eindigen, maar ben door de pijn heen gezwommen. Dat was een hele goede prik kel." Na dit uitstapje op de 400 vrij gaat Van den Hoogenband zich de komende tijd weer volledig op de 100 en 200 meter richten. De trainingen zullen gericht zijn op snelheid, kracht en scherpte. Bij de Mare Nostrum Tour in ju ni in Cannet wil hij zich op nieuw testen voor de EK. „Ik wal op de 100 vrij dan in ieder geval onder de 49 seconden blijven. Zo ver was ik in die periode ook in het olympische jaar. Ik heb beloofd dat ik dit jaar bij de EK weer ongelooflijk hard ga zwem men. Ik ben op de goede weg." Van den Hoogenband zal in Berlijn starten op de 50. 100. 200 vrij en de 4x100 vrij. Hij zal zijn record van zes gouden plakken in 1999 in Turkije in ieder geval niet kunnen evenaren. „Maar die medailles zijn niet mijn eer ste doel. Ik wil scherpe tijden op de 100 en 200 neerzetten zodat ik de komende twee jaar een se rieus gevecht kan aangaan met Ian Thorpe." Leidse zwemsters Drie jonge Leidse zwemsters le verden tijdens het NK grootse prestaties. De prestaties van toptalent Lenneke van Schaik (LZ 1886) kwamen voor velen al niet eens meer als een verras sing. Toch was het bijzonder dat zij als 16-jarige ingdailles won op de 100 meter rflj(goud), 50 meter rug (zilver) en 200 meter rug (brons). Ook de 15-jarige Toesja Klein deed van zich spreken. Zij zwom op diverse afstanden on der de limiettijden voor het Eu ropees jeugdkampioenschap, dat over enkele maanden in Oostenrijk wordt gehouden. Verrassend genoeg slaagde ook Joost Krommenhoek daarin. De zwemmer van LZ zwom net bo ven de limiettijd, maar kreeg te horen dat hij toch wordt afge vaardigd naar het EJK. Van Schaik had overigens al in een eerder stadium op zes afstanden de limiettijd gezwommen voor het EJK. Femke van Heemskerk van De Zijl/LGB zwom limieten voor de Europese jeugdkampioenschap pen op de 100 en 50 meter vrije slag. Van Heemskerk is pas veer tien jaar oud.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 27