Breed front tegen racistische leuzen sprinters Zege Le Pen is afscheid van ideaal De Gaulle Leidsch Dagblad Kilometerslange dodenrit op rijksweg A4 levert wonder boven wonder slechts blikschade op Ook Rotterdam dreigt voetbalfans terug te sturen Kunstenaars bijeen Burgemeester Van der Lee schuilt in België Corso op de kiek Criminaliteit speerpunt van college Rotterdam Vandaag bi] uw dagblad Leidsch D* Israël-betoging tonder wanklank verlopen 'IRA herbewapent tlch met geweren uit Rusland' lanketbakker Ibakt straks vooral ■pannenkoeken Ipa en oma an het jaar ièkozen jax verstart i het zicht in de zege itwijk viert testje op e Krom inklin Pierce tams ets is meer rantwoordelijk voor 'goede oude tijd! dan n slecht geheugen Zacht irgestoken or scooter yuk - Een 16-jarige Katwij- s gisteravond zwaargewond akt bij een steekpartij. De en werd rond half acht aan uisweg door twee mannen ehouden. Die bedreigden met een mes en eisten dat ?-| 0 jn scooter zou afgeven, de Katwijker zich daarte- rerzette, werd hij neerge- Het tweetal ging er op ooter vandoor. De politie op basis van het signale- Ide achtervolging in. Ze hier mannen aan, maar ileken niets met de geweld- ge beroving te maken te ten. Het slachtoffer is naar UMC gebracht. Zijn toe lis stabiel. e autobranden Herenwijk In de Merenwijk zijn open weekeinde drie au- n brand gestoken. Aan de loem vatte zaterdagnacht etste voertuig vlam. Afge- i nacht brandde een auto Ie Lijsterbes volledig uit. luto die daarnaast stond rkeerd, liep schade op. werd er brand gesticht in luto aan de Kokkelbank. In deden werd de wijk al va- eteisterd door autoban- Reden voor de bewoners om na te denken over irmeren van een burger- NR. 42905 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 maandag 22 APRIL 2002 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad VRAGEN door Wilfred Simons roelofarendsveen - Een suïcidale Hoofd dorper (37) heeft gistermorgen al spookrij- dend drie verkeersongevallen veroorzaakt op de rijksweg A4. Er vielen geen gewonden. Nadat hij zich ter hoogte van het Ringvaart Aquaduct bij Roelofarendsveen had vastge- reden in een door hemzelf veroorzaakte file, slaagde de politie er omstreeks 11.00 uur in om de man te overmeesteren. De Hoofddorper stapte zondagmorgen na een echtelijke ruzie omstreeks 10.30 uur in zijn bedrijfsbusje. Bij het verlaten van de straat waar hij woont, ramde hij een lan taarnpaal en enkele houten paaltjes. Getui gen alarmeerden de politie. Even later signaleerde een motoragent de man. Hij reed op dat moment met 140 kilo meter per uur over de vluchtstrook tegen het verkeer in over de A4, in de richting van Lei den en Den Haag. De Hoofddorper liet de politie via zijn mobiele telefoon weten dat hij 'voor niets en niemand zou stoppen'. De motoragent bleef kilometers lang voor hem uitrijden en probeerde het tegemoetkomen de verkeer te waarschuwen. Ondertussen reed de overspannen Hoofddorper een poli tieauto van de weg die hem probeerde in te halen. Ter hoogte van het Ringvaart Aquaduct, waar de vluchtstrook ophoudt, reed de man de rij baan op en veroorzaakte een frontale aanrij ding. Daarna reed hij door in de richting van de afslag Leiden-Noord, nog een aanrijding veroorzakend. Ter hoogte van de afslag Leiden-Noord stap te hij uit zijn auto, ongeveer honderd meter voor een inmiddels opgerichte politieblokka- de. Bij het zien daarvan stapte hij weer in, keerde en reed terug naar het Ringvaart Aquaduct. Daar kwam hij vast te zitten in de file. Hij stapte opnieuw uit, stak de midden berm over en probeerde over de westelijke rijbanen te vluchten. Op dat moment slaag den agenten erin hem aan te houden. Uit voorzorg sloot de politie tussen het Ring vaart Aquaduct en het Prins Clausplein alle op- en afritten af en maande automobilisten tot stoppen. In de richting van Hoofddorp ontstond al snel een file van elf kilometer. Na zijn arres tatie is de Hoofddorper overgedragen aan de politie Kennemerland. Mogelijk heeft medi cijngebruik zijn gedrag mede veroorzaakt. tak splitst imietak af «dam - Het Rotterdamse port- en opslagconcem k splitst zijn divisie chemi- iistributie af in een zelf- ige onderneming. Het pslagbedrijf gaat door on- e naam Vopak en het Ikantoor blijft in Rotter- 'a Economie uwen traag uit startblokken Mannen wisten het al, nu lijkt het bewezen: 'en hebben erg veel tijd om de deur uit te gaan. nu naar het werk gaan of laarmaken voor een 'je uit, 21 minuten blijkt •solute minimum dat ze hebben. Dit blijkt uit een •te onder 2000 vrouwen, uitgevoerd in opdracht e winkelketen Marks - eer. rotterdam/gpd - Als supporters van FC Utrecht of Ajax zich rond om de voetbalbekerfinale op 12 mei in Rotterdam schuldig ma ken aan racistische leuzen, dan stuurt de Rotterdamse burge meester Opstelten hen linea rec ta terug naar huis. Opstelten zegt dat in een reactie op de actie van zijn Amsterdamse collega Cohen gistermiddag, die een trein met 670 Utrechtse supporters terug stuurde. Cohen hield met die actie gister middag woord: wangedrag van voetbalsupporters wordt niet meer getolereerd. De racistische spreekkoren waren volgens poli tiewoordvoerster E. Florax 'mas saal'. „Helemaal in de geest van wat wij in Amsterdam de afgelo pen twee weken hebben gezegd, hebben we nu de daad bij het woord gevoegd. Dit soort wan gedrag moet gewoon ophou den." Opstelten vindt met de Utrechtse burgemeester Brou wer dat zijn Amsterdamse colle ga een 'prima beslissing' heeft genomen. „Zo moeten we dit al lemaal doen, dan stellen we ten minste paal en perk aan dit soort spreekkoren", aldus Op stelten. „Zo zal ik het hier in mijn stad ook doen." De Utrecht-supporters die op 12 mei 15.000 man sterk naar de Rotterdamse Kuip willen ko men, moeten dus op hun woor den passen. FC Utrecht-voorzit ter G. Bloemink zegt dat hij het wangedrag van de Utrecht sup porters 'absoluut afkeurt', maar hij betwijfelt of de maatregel van burgemeester Cohen dé oplos sing is. „Ik weet niet of dit ons verder brengt." Utrechts burgemeester A. Brou wer noemt de uitlatingen van de supporters 'walgelijk'. „De vraag is echter of het retour sturen van een hele trein vol supporters ju ridisch wel houdbaar zal blijken te zijn." Opstelten ziet echter geen beletsel: „Ik zorg dat er een noodverordening gereed is die dat mogelijk maakt, net zoals leiden - Het draaide zaterdag bij Naturalis allemaal om de beelden van Frans de Wit (rechts). Zijn kunstwerk 'Vijf beelden op een krom me' werd aan de Plesmanlaan in het bijzijn van honderden belangstel lenden feestelijk onthuld. Op de binnenplaats van het Pesthuis kon zijn kunstwerk 'Veld 20' voor het eerst worden bewonderd. Prominen te gast zaterdag was schrijver en beeldend kunstenaar Jan Wolkers. Hij stak tijdens zijn voordracht de loftrompet over De Wit en zijn werk, en roemde vervolgens in zijn bekende zwierige, humoristische stijl het genie Vincent van Gogh. Een kunstenaar die tijdens zijn leven, anders dan De Wit, wél werd miskend. Pagina R5: 'Ik voel me gewaar deerd en beloond' Foto: Hielco Kuipers Cohen dat gisteren deed." D66-lijsttrekker Thom de Graaf wil dat het stadionverbod wordt opgenomen in het wetboek van strafrecht. Rechters moeten de mogelijkheid krijgen zo'n ver bod als straf op te leggen als voetbalhooligans zich misdra gen. De Graaf zei dat gisteren in het programma Netwerk. De technische staf van FC Utrecht heeft nog even overwo gen om tegemoet te komen aan de wens van de supporters om niet aan de wedstrijd te begin nen. De ploeg besloot toch te voetballen, 'omdat de gevolgen van niet spelen niet waren te overzien'. Ajax won de wedstrijd met 1-0 en heeft nu, mede door het ge lijkspel van PSV tegen FC Twen te, de titel voor het grijpen. Pagina Gesprek van de Dag: Van hondenlul tot gaskamer Pagina Binnenland: Commentaar rijnsburg - Burgemeester Van der Lee van Rijnsburg heeft tij delijk de luwte gezocht. Na de commotie rondom privé-aange- legenheden, heeft de burge meester enkele dagen vrij geno men. Van der Lee geeft nog steeds geen reactie op de uit spraak van politiek Rijnsburg, dat hij weg moet. Zijn vrouw laat telefonisch vanuit hun pri- vé-adres in België weten dat haar man in de loop van deze week weer op het gemeentehuis verschijnt om zijn werk te her vatten. De wethouders nemen momen teel de taken van Van der Lee waar. Vanmiddag overleggen ze over wat er moet gebeuren tot de burgemeester terug is. Wet houder De Mooij van het CDA, tevens loco-burgemeester, wil geen commentaar geven op het tijdelijke schuilen van Van der Lee. „Mag die man niet een paar dagen rust nemen na zo'n arti kel in de krant van afgelopen woensdag", reageert hij geïrri teerd. Burgemeester Van der Lee van Rijnsburg moet weg vanwege bordeelbezoek, zo is via ver schillende bronnen uitgelekt. De raad heeft besloten de burge meester niet voor te dragen voor de herbenoeming die volgend jaar aan de orde is. Binnen het CDA was het gedrag van Van der Lee al veel langer bekend. De burgemeester kreeg vorig jaar een waarschuwing en beloofde beterschap. Toen vlak voor de verkiezingen bleek dat hij op de oude voet was doorge gaan, was de maat vol. noordwijk - Wat de fotografen door hun zoeker zien blijft buiten beeld, maar de wagen die net voorbij is gekomen - Vlinderkunst - staat ongetwijfeld ook op hun gevoelige plaat. In een bedwelmende geur van hyacinthen trok het 55ste bloemencorso afgelopen zaterdag van Noordwijk naar Haarlem, onderweg bekeken door vele tiendui zenden bezoekers. Rijendik wuifden zij terug naar de figuranten op de wagens en schoten zij hun kiekjes. Pagina R6: De kleurige kust praalt met haar bloemenpracht Foto: Taco van der Eb (advertenties) rotterdam/gpd - Het moet afge lopen zijn met de straatroven, inbraken, het toenemend aantal moorden en andere criminele zaken die Rotterdam onleefbaar maken. De wet moet strenger worden nageleefd, schrijven Leefbaar Rotterdam, CDA en WD in hun akkoord op basis waarvan ze donderdag een col lege willen installeren. Meer veiligheid kan onder meer worden bereikt door particuliere beveiligingsdiensten in te zetten en bijzondere opsporingsamb tenaren, zoals bij het openbaar vervoer, meer bevoegdheden te geven, zeggen de drie partijen vandaag in een toelichting op het bereikte akkoord. Leefbaar Rotterdam gaat in het nieuwe college drie wethouders leveren. Accountant Van Sluis zal zich bezig gaan houden met de haven en economische za ken. Zakenvrouw De Faria krijgt de post veiligheid en volksge zondheid en ICT'er Pastors de portefeuille 'fysieke infrastruc tuur'. Daaronder vallen onder meer ruimtelijke ordening, volkshuisvesting en grondzaken. Voor het CDA treden de wet houders Van der Tak (sociale za ken) en de huidige fractieleider Bolsius (Stadsvernieuwing) aan. Bij de WD keert wethouder Janssens (financiën) terug in het college en zal Hulman (verkeer- /vervoer) voor het eerst achter de collegetafel zitting nemen. Leefbaar Rotterdam, CDA en WD zijn overeengekomen dat criminele illegalen snel het land uit moeten en dat criminele drugsverslaafden onder dwang moeten afkicken. Leefbaar Rotterdam, CDA en WD schrijven dat de overheid 'aantoonbare resultaten' moet leveren. Dat geldt ook bij de in burgering van allochtonen. Die mensen moeten Nederlands le ren, of ze hier al lang zijn of niet. Verder worden financiële sanc ties aangekondigd bij het niet afmaken van een inburgerings- cursus. Met name allochtone vrouwen moeten worden gesti muleerd Nederlands te leren. Bij de haven staat niet de om vang voorop, maar het verdie nen van de meeste centen, zo wordt gemeld. Rotterdam Air- port mag zoeken naar mogelijk heden voor meer nachtvluchten mits extra lawaaioverlast wordt voorkomen. Bij de ambtenaren gaat er niet een kwart uit, zoals Fortuyn heeft gesuggereerd, maar moet het ziekteverzuim wel met twin tig procent worden terugge drongen. Afgesproken is dat burgemees ter Opstelten zich met 'commu nicatie' gaat bezig houden. Vöorts is hem gevraagd de inter nationale havencontacten te on derhouden. AANGEPASTE SLUITTIJDEN VAN FAMILIEBERICHTEN I.V.M. KONINGINNEDAG Koninginnedag, dinsdag 30 april 2002, zal deze krant in de ochtend verschijnen De familieberichten voor deze uitgave kunnen tot maandag 29 april 16.00 uur opgegeven worden. De familieberichten voor woensdag 1 mei kunnen tot woensdagochtend 08.45 uur opgegeven worden. Faxnummer 023 - 5150567 Telefoonnummer: 023 - 5150370 met zes voordeelcoupons* voor het plaatsen van een rubrieksadvertentie. Niet ontvangen? Bel 072 - 519 68 68 of mail naar sprinters@hdc.nl *Deze actie geldt alleen voor abonnees door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Vier maanden lang hadden de Franse kiezers het in alle toonaarden moeten aanhoren: de strijd om het pre sidentschap zou gaan tussen Jacques Chirac en Lionel Jospin, de rechtse pre sident en de linkse premier. Het enige waarover nog beslist moest worden, was wie gisteren de meeste stemmen zou verzamelen. De campagne ging voornamelijk over cijfertjes, nauwelijks over inhoud. Vrij wel niemand die zijn oor te luisteren legde op de markt of in het café. Daar waren andere geluiden te horen. Slechts af en toe drongen die alternatieve op vattingen door. Pas de afgelopen dagen kregen onderzoekers in de gaten dat de extreemrechtse Jean-Marie Le Pen bij grote groepen kiezers goed lag. Jospin was een van de weinigen die het gevaar onderkenden. Hij liet donderdag op grote schaal e-mails de deur uitgaan, waarin hij iedereen opriep op hem te stemmen. Maar het was al te laat. Le Pen haalde gisteren zijn hoogste score ooit, versloeg Jospin en neemt het in de tweede ronde op tegen Chirac. Fransen hebben er altijd om bekend ge staan dat ze in de eerste ronde de zit tende politici een lesje willen leren, om vervolgens in de tweede ronde 'met hun verstand' te kiezen. Daar leek het dit maal ook op uit te draaien. Maar een complicerende factor was deze keer dat de kiezer gisteren de keuze had uit liefst zestien mensen, van uiterst rechts tot uiterst links. Vooraf was voorspeld dat Jospin veel last van de uiterst linkse kandidaten zou hebben, en dat Chirac het moeilijk zou krijgen met extreemrechts. Maar de praktijk van gisteren was totaal anders. Chirac bleef ondanks een reeks hard nekkige schandalen redelijk overeind, terwijl Jospin zowel door extreemrechts als extreemlinks voorbij werd gefietst. Illustratief was dat de premier in zijn ei gen kiesdistrict in Haute-Garonne tien procent minder stemmen kreeg dan ze ven jaar geleden. Tien procent die volle dig naar Le Pen ging. Zijn winst bete kent dat voor het eerst in de geschiede nis van de Vijfde Republiek een verte genwoordiger van extreemrechts zijn opwachting maakt in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen. De uitslag is vooral revolutionair omdat de kiezer definitief afstand heeft geno men van het gaullistische model van het presidentschap. Generaal De Gaulle stond een president voor ogen die met praktisch absolute macht was bekleed. Van dat ideaal is niets over. De presi dent heeft alleen nog primaire zeggen schap over defensie en buitenlandse politiek en verricht voorts wat ceremo niële taken. De werkelijke macht is verschoven naar regering en parlement, zoals in alle an dere EU-landen. Die regering, en niet de president, is nu afgestraft door onte vreden kiezers. Frankrijk is niet opeens een veel racistischer land geworden dan het al was. Wel is er onder de bevolking een steeds grotere onrust over de onvei ligheid op straat, in het openbaar ver voer, op school. Die onrust heeft zich in een niet mis te verstane uitslag vertaald. Pagina Buitenland: Meer nieuws over Frankrijk Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 I kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro I 52,50 M Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi* Handtekening: Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl V1

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1