Ajax verstart in het zicht van de zege Een 'kampioensfeestje' op De Krom ob Brebde: gewaardeerd door vriend en vijand laire ievi Zelfs zege laakt trainer «cos niet blij Over Madzy's Kcessen werd et gesproken dopers stopt zwemmen 9 j jfoort - Benno Kuipers met zwemmen. De ne- P® oudig Nederlands kampi- >pde 100 en 200 meter ilslag haalde op het NK in sfoort de limiet voor het Berlijn niet. In Amers- Wilde Kuipers juist weer if entree op hoog niveau n. Door verschillende lires - de ziekte van Pfeif- ;emaal een gaatje in zijn een whiplash - was de aar lange tijd uitgescha- Hij presteerde daardoor ndermaats op de Spelen fdney. „Het lichaam kan pniveau niet meer aan. ihet beter te stoppen", arde Kuipers in Amers- inden Hoogeband in de goede liter darah 3031 Biwott. Foto: AP - - aan Biwott eun[ in Rotterdam 1 dam - Simon Biwott onfsteren de 22ste mara- in Rotterdam gewonnen, jarige Keniaan finishte in Biwott, vorig jaar twee- gep ms de wereldkampioen en in Canada, eindigde n landgenoot Kenneth rot (2.09.43) en de Span- j rebse Manuel Martinez i). Cheruiyot bleek giste- arm te hebben gebro- Keniaan viel bij de [ost op het 10-kilometer- 'leruiyot, in 2000 nog r en vorig jaar ook twee- est na afloop naar het ïuis. Bij de vrouwen won inse Takami Ominami in Vivian Ruijters werd ands kampioene. Ze ein- n 0\ ls zevende in 2.37.36 en reu zich niet voor de EK. '°°Pl nu vooral zake- SPORT maandag 22 APRIL 2002 SI door André Hoogeboom Amsterdam - Nog vier punten, dan is Ajax kampioen van Neder land. Maar zekerheid is er nog niet in Amsterdam. Gisteren, thuis tegen Utrecht, vertoonde de titelkandidaat na rust zo'n groot verval dat er geen redenen zijn om de huid vast te verkopen. Ajax is nog steeds niet zelfverze kerd genoeg om ook ongenaak baar te zijn. De schamele 1-0 in de Arena was niet echt een visite kaartje van de nieuwe landskam pioen. Ajax vertoonde tegen Utrecht verregaande vormen van stress. Een helft, de eerste, speelden de Amsterdammers goed tot zeer goed, met bij vlagen combina tiespel een landskampioen waardig. Eén helft, de tweede, speelde Ajax angstig, rommelig, defensief en onzeker. Het leidde bijna tot het verlies van kostbare punten, maar Utrecht was niet doortastend genoeg om de wei felende titelpretendent van de troon te stoten. Er kan nu bijna niets mis meer gaan. Misschien zondag al, te gen Den Bosch, kan Ajax de prijs binnenhalen. Als PSV thuis tegen Willem II, woensdag, niet kan winnen. Koeman: „Dat zou natuurlijk prachtig zijn. Thuis, voor eigen publiek. Daar droom je van." Hij, de gelouterde ex-in ternational, kon vergoelijkend spreken over het verval bij zijn spelers, na rust. „Dat kan bij alle ploegen gebeuren, zelfs bij de hele grote. Als de 2-0 uitblijft, gaat een elftal op twee gedach ten hinken. Doordrukken of de 1-0 verdedigen. Wij liepen te veel achteruit, probeerden de tegenstander het voetballen te beletten, in plaats van zelf te voetballen." Nu, in het zicht van de haven, zijn er geen controversiële uit spraken te verwachten van de trainer die zelf ook op weg is naar zijn eerste grote prijs. Het gaat er nu om de buit binnen te halen en de pluspunten te koes teren. Dat waren er voor rust voldoende. Ajax speelde met twee centrale spitsen, en Van der Meyde als hangende rechts buiten. De vleugelaanvaller, wiens positie nooit vaststaat, was één van de meest dreigende spelers van de thuisploeg. Zijn acties kregen echter niet het ge wenste vervolg. De voorzet was vrijwel steeds zwak, miste preci sie en bereikte het duo Machlas- Hossam niet. Op links bezorgden Maxwell en O'Brien Stijn Vreven een moei lijke middag. Vreven verdronk in de ruimte omdat hij geen direc te tegenstander had. Het was ook niet verwonderlijk dat de eerste en enige treffer uitgere kend aan die kant werd ingeleid. Door John O'Brien. De Ameri kaan, die wel naar het wereld kampioenschap gaat, is een re velatie als linkerverdediger. Hij is technisch vaardig, kan met twee voeten voetballen, en kiest gedoseerd voor de aanval, in te genstelling tot zijn voorganger, Tim de Cler. Zo ook vlak voor rust. Met zijn actie passeerde O'Brien een aantal Utrechters en hij bood vervolgens Hossam Ajacied Jan van Halst staat in de muur van FC Utrecht. Foto: ANP/Olaf Kraak de kans om de zaak af te maken. Dat was nog moeilijk genoeg, maar de Egyptenaar kweet zich kundig van zijn taak, met ccn fraaie passeerbeweging en een gekruld schot in de lange hoek. Die afwerking was beter dan halverwege de eerste helft. Hij ging te gretig voor de bal lopen, toen Jan van Halst alleen op doelman Wapenaar afstevende en liep daardoor twee meter buitenspel. De goal werd afge keurd. „Dat soort dingen moet- ie nog leren", zei Koeman, bijna vertederd. „Maar ja, waar heb ben we het over. Die jongen mag nog met de A-junioren meedoen." Dat gebrek aan ervaring, aan rust en overzicht in moeilijke si tuaties brak Ajax later bijna op. De verkramping sloeg blijkbaar in de benen, want Hossam klaagde na afloop over ver moeidheid. Ajax kwam niet meer aan voetballen toe, holde achteruit, was bang geworden om volstrekt onduidelijke rede nen. Van Utrecht was, behou dens een kopbal voor rust tegen de lat na een hoekschop, nau welijks gevaar uitgegaan. De spitsen Kuyt en Gluscevic waren in het stuk niet voorgekomen. In de tweede fase van de wed strijd had Fred Grim ook nau welijks moeilijk werk te doen, maar Ajax kwam niet meer on der de druk uit. De wissels van Koeman waren allemaal minder dan de basisspelers. Ibrahimo- vic - voor Machlas - struikelde weer over zijn benen of liep bui tenspel, Pasanen - voor de licht geblesseerde Bergdolmo - kreeg de eerste speelminuten van dit seizoen en was - begrijpelijk - nog wat onzeker, maar Yakubu - voor Van der Meyde - was het spoor helemaal bijster en deed niéts goed. In al dat gedrang verbleekte zelfs de uitblinker van de eerste helft: Jan van Halst. Ook de rou tinier, voor rust strooiend met goede passes en nuttige inter cepties, kon geen grip meer krij gen op een elftal dat massaal achteruit liep. Grote schade bleef uit. Alleen bij corners en vrije trappen dreigde gevaar voor Grim. Maar ook daarbij wisten de Utrechters de juiste richting niet te vinden. Ajax: Grim; Trabelsi, Bergdolmo (67 Pasanen), Chivu en O'Brien; Van der Meyde (81. Yakubu). Van Halst, Gala- sek en Maxwell; Machlas (60. Ibra- himovic) en Hossam. FC Utrecht: Wapenaar; Vreven, Zwaanswijk, Bosschaart en Van Mol; Jochemsen (46. Roiha), Touzani, Roest en Tanghe; Kuyt en Gluscevic (67. Van den Bergh). Strijdvaardig Katwijk Verdooft' titelkandidaat Excelsior Maassluis door Loman Leefmans katwijk - Vuurwerk en champagne ont braken, maar sportpark De Krom ont plofte zaterdagmiddag van vreugde. Kat wijk vierde de overwinning op Excelsior Maassluis (2-1) als een kampioenschap. Hossende supporters omzoomden het veld om na het eindsignaal aan een inva sie te beginnen, keeper Varkevisser knuf felde met tranen in zijn ogen trainer Alf- ons Groenendijk en de spelers van kam- pioenskarididaat Excelsior liepen als ver doofd en vol ongeloof richting kleedka mer. De emotionele reacties op sportpark De Krom hadden niet alleen te maken met het resultaat, maar ook met de manier waarop de overwinning tot stand kwam. De onwaarschijnlijk grote strijdlust van de Katwijkers was negentig minuten lang hartverwarmend en de krankzinnige be slissingstreffer in de slotfase droeg ook bij aan de vrolijke taferelen direct na af loop. Voorstopper Ronald Pronk stond op het punt om vanaf de middenlijn een diepe bal naar voren geven,'maar hij be dacht zich omdat invaller Geoffrey van Loenen geblesseerd en in buitenspelpo sitie in het strafschopgebied van Excelsi or op de grond lag. Pronk begon noodgedwongen aan een solo die hem voorbij twee man bracht en ook langs de derde, die tegen hem aan schoot. Eenmaal met meer geluk dan wijsheid bij de achterlijn beland, werd Pronks voorzet door de weer opgekrab belde Van Loenen van dichtbij ingekopt. Daama kon de matchwinner, koud een kwartier in het veld, weer worden ver vangen. De belangrijkste bijdrage aan de over winning leverde het defensieve trio Mare Helder, Vincent Bon en Daniël Hensen. Zij vochten een op een en meestal zon der rugdekking tegen drie van de gevaar lijkste en snelste aanvallers uit de hoofd klasse. Een risicovolle tactiek die goed uitpakte. „Soms moet je een gokje wa gen", zei Bon na afloop. Als je een extra man achter houdt, heb je weer iemand tekort op het middenveld en kom je niet aan voetballen toe. Wij zijn Katwijk en wij gaan uit van onze kwaliteiten. Zo hoor je te voetballen als je goed in je vel zit." Strijdbare taal van de gelegenheids-laat- ste-man, die zich net als de rest ook tij dens het treffen standvastig opstelde. Katwijk miste vijf basisspelers (Noorlan- der, l'Ami, Van Leeuwen, Hadjji en De Bie) terwijl Patrick Heijmans aan de kant werd gelaten. Desondanks werkten de oranjehemden zich in de openingsfase naar een bescheiden overwicht waaruit de eerste goal voortkwam. Rechtsbuiten Jean-Paul Verkade brak in de zesde mi nuut door op rechts en na zijn voorzet werd Sander Molenaar in het centrum onderuit geschoffeld. Vanaf elf meter schoot Barry Dubbeldeman raak. Een kleine twintig minuten mocht de thuis ploeg van de voorsprong genieten totdat Hans Joren Nicolai een comer inkopte: 1-1. In de periode tussen de twee treffers en ook daama ontwikkelde zich geen hoog staand, -maar wel een buitengewoon spannend en temporijk duel. Kansen hoopten zich aan beide kanten op. Ver kade, Erwin Hermes en Dubbeldeman misten oog in oog met Excelsior-doel- man Rob Grauwmeijer en aan de andere kant deden ex-Katwijker Björn Raven en Emanuel Monteiro hetzelfde tegenover Varkevisser. De beste Katwijk-kans kwam op naam van Mare Helder die een lange solo afsloof met een val in het straf schopgebied. Toen het fluitje voor een tweede penaly uitbleef, stond hij vlie gensvlug op om uit de draai een voorzet te geven die via het hoofd van Verkade en het been van de doelman naast ging. Katwijk smeet werkelijk met de krachten. De middenvelders renden bij elke aanval vooruit om bij de spitsen aan te sluiten om vervolgens weer terug te hollen om een counter van de ploeg uit Maassluis voor te zijn. Dat het elftal van Groenen dijk in staat was om er nog een slotoffen- sief van een kwartier uit te persen, was op zich al een ongekende krachttoer. Een handvol scrimmages in de Maassluisse doelmond leverde geen treffer op, totdat Pronk aan zijn solo begon. „Het leek misschien of ze vandaag wat extra's gaven, maar de wil om te winnen is er iedere week", zei Groenendijk. „Nu ging goed wat in de voorafgaande weken verkeerd liep. Aan de instelling ligt het niet. Fantastisch." Katwijk is ook na za terdag nog lang niet veilig. Groenendijk: „Na vandaag heb ik er alle vertrouwen in. De laatste wedstrijd, thuis tegen ARC, dat wordt de echte finale." Katwijk: Varkevisser, Hensen. Bon, Pronk. Helder: Hermes, Molenaar, De Jager. De Ridder (71. Van Loenen, 89. Heijmans). Dubbeldeman (88. Van Dijken). Verkade. Johan Derksen gaat niet naar Veendam: Contract schandalig hilversum/anp/gpd - Journa list Johan Derksen wordt toch geen algemeen directeur van eerstedivisionist Veendam. Af gelopen vrijdag werd hij nog gepresenteerd als opvolger van Henk Nienhuis. Twee dagen later trok Derksen die beslis sing alweer in. Derksen maakte dat gisteren bekend in het RTL5-programma Sunday United, waar hij wekelijks zijn opinie geeft. Hij ging niet ak koord met het contract, omdat onder meer de pensioenrege ling niet zou deugen. Derksen noemde het contract 'schan dalig en onbeschaamd'. De be stuurders van Veendam moes ten via het televisieprogramma vernemen dat Derksen zijn contract had ingeleverd. In het kamp van BV Veendam werd met verbijstering gereageerd. „Ik weet nergens van", zei voorzitter Johan Mulder. „Wij hebben hem het contract vrij dagmorgen meegegeven en Derksen heeft nog niet weer contact met ons opgenomen. Morgen (vandaag, red.) zullen wij hem onmiddellijk bellen." irrijk waterpoloër stopt na veertien jaar AZC rtjan van Geen aan den rijn - Het spandoek 'Bob Be gaf de gevoelens van spelers en fans sober teltreffend weer. Bobby Brebde nam zater- ït zijn derde nationale waterpolo titel af- ran het Alphense publiek. De waardering v ot voor de 31-jarige linkshander, die veer- - toenen de clubkleuren van AZC verdedig- die begon bij WVZ in Zoetermeer en via i bij AZC belandde, bleef tot de laatste mi- n markant figuur in de vaderlandse water- reld. Gezegend met een gouden linker zakte hij in het water evenveel vrienden iden. Er was de Brebde met de briljante actie, de belangrijke en vaak mooie doel- ~j de slimme trucs en het overzicht en er Brebde die schopte, sloeg, treiterde, uitlok- ^gd e vloer aanveegde met scheidsrechters, amer, nu midvoor van AZC, bezwoer ooit et hem in een team te willen spelen. Breb- 1 hem vervolgens zelf op en haalde hem ir Alphen te komen. De vijand werd een 'f, was de waardering van diezelfde vrien- vijanden. „Hij heeft wel eens dingen ge- rtiiet door de beugel konden", zei bonds- (iev0 3han Aantjes. „Maar het is wel een speler je naar j^et zvveinkad gaat. Hij was een figuur, zeker geen grijze muis." Koude- Jans Nieuwenburg, oud-speler van De Zijl ,X1( Polar Bears veelvuldig landkampioen, was Bob Brebde: „Ik kan het vele trainen niet meer combineren met mijn werk. Ik heb al moeite met drie keer trainen in de week en bij AZC willen ze alleen maar meer." Archieffoto; Mark Lamers speciaal naar Alphen getogen om Brebde nog een keer aan het werk te zien. „Ik heb heel wat klap pen gehad van hem", zei Nieuwenburg. „Ik heb ook uitgedeeld, maar per saldo er meer gekregen. Hij heeft veel spelers over de zeik gekregen. Ik heb hem heel wat keren vervloekt. Ik heb zelfs door hem een keer een bekerfinale verloren. Hij was een fantastische poloër om tegen te spelen. Altijd creatief en iemand die zijn team echt beter maakt. Dit soort jongens heeft het waterpolo nodig." Vlak na het behalen van de titel en de traditionele tewaterlating van het gehele team ging Brebde nog in het water op de schouders. Onder een luid 'Bobby bedankt' kreeg zelfs de koele Brebde het bijna te kwaad. „Ik denk dat het niet mooier kan eindigen", zei de politieagent. „Ik heb hier veer tien jaar gespeeld en er nooit over gedacht om weg te gaan. Maar het vele trainen kan ik niet meer combineren met mijn werk. Ik heb al moeite met drie keer trainen in de week en bij AZC willen ze alleen maar meer." De man met het vaste capnummer 13 opende za terdag het bal voor AZC. Al in de eerste aanval haalde hij met links slim uit voor de openingstref fer tegen De Robben. Op 5-5 nam hij zijn verant woordelijkheid en bij 8-7 gooide hij de wedstrijd definitief op slot. „Je zag ook zaterdag weer dat hij wedstrijden kan beslissen", aldus Aantjes. „En dat heeft hij de afgelopen jaren voor AZC heel vaak gedaan. Er zijn te veel ploegen die een speler als Bobby niet hebben." Medespeler Kimmo Thomas beaamde die stelling. „Hij is betrokken bij bijna de helft van de doelpunten. We gaan Bob nog heel erg missen in de toekomst." Nieuwenburg: „Ik ben vijf keer kampioen van Ne derland geweest. Ik ga nog een jaartje door, Bob niet. Dat is jammer want ik wilde de stand gelijk trekken qua klappen geven. Nu heb ik geen doel meer." Het was misschien wel het mooiste compliment, dat Brebde kon krijgen. IN DE HERHALING De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Jeanet van der Laan, die dit seizoen met Wim Rijs- bergen, Peter Blangé en Gerard Bakker wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet de situatie in het amateur voetbal in de herhaling. „In de hoofdklasse A is het echt heel spannend. Wie gaat eruit vallen en wie blijft erin? Die spanning maakt het na tuurlijk wel weer leuk, maar toch wil ik op deze plek plei ten voor een andere opzet van de top van het amateurvoet bal. Volgens mij moeten we toe naar één landelijke hoofd klasse op zaterdag en één op zondag. Twee gemengde klas sen zou ook kun nen. Zes jaar geleden is er al eens over gepraat. Met zo'n indeling krijg je de echte top bij elkaar. Nu zijn er in totaal zes pou les, met daarin 84 clubs. Het is on vermijdelijk dat daar mindere go den tussen zitten en dat is er ook een belangrijke oorzaak van dat het voetbal in de hoofdklasse niet meer trekt. De charme is er compleet vanaf en mede daarom blijven de toeschou wers weg. De kwaliteit van het voetbal lijdt ook onder de hui dige constructie. Tussen de clubs is het plukken en kaal vreten en dat komt het spel natuurlijk nooit ten goede. Als er één hoofdklasse komt, wordt het spel vanzelf beter. Het is dan ook aantrekkelijk voor beloften om in het ama teurvoetbal te spelen, veel meer dan nu het geval is. Die jonge jongens kunnen tussen oudere spelers veel meer leren dan in de beloftencompetitie. In het amateurvoetbal valt veel meer op te pikken, vooral op het fysieke vlak. Het zou wel het einde betekenen van de derby's tussen clubs uit de Bollenstreek, maar dat vind ik het waard. Ik zou ze graag te gen andere tegenstanders zien spelen, bijvoorbeeld Urk, DO- VO of IJssel- meervogels. Het zou ook in houden dat er drie of vier 'bol- lenclubs' moe ten afvallen en daar RUlcn ze namurajk niet zonder slag of stoot mee in stemmen. Maar als je echt kiest voor niveau, dan moet je volgens mij wel instem men met een dergelijke reorganisatie. Ik zou het geweldig vinden om bij voorbeeld bij Noordwijk-IJs- selmeervogels te gaan kijken, veel liever dan bij pakweg FC Lisse tegen De Beursbengels. Maar ook als dit plan er niet doorkomt, moeten sommige clubs vrezen voor hun plek op het hoogste niveau. Kijk maar naar de ranglijst van dit mo ment." Jeanel van der Laan nil Noordwijk voetbalt bij Ter I.cede en het Neder lands elftal.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17