KUNST CULTUUR 'Ik voel me gewaardeerd en beloond' Een talent met rimpeltjes in de stem WÈSÊÈÊÊÏÊM C sharp minor dwingt in Marekerk diep respect af Spaanse ^orthumor p niveau Heineken Nightlive laat te veel kansen onbenut Troubadours brengt Csardasfiirstin enthousiast, fanatiek en bekwaam maandag 22 APRIL 2002 R5 fiE - De leadzanger van de rikaanse 'grunge-band' Ali- Chains, Layne Staley, is eden. De 34-jarige musi- ?rd dood aangetroffen in ining in Seattle. De pre- doodsoorzaak is nog niet esteld. Volgens de politie :e van een natuurlijke j'of een overdosis. elf mi la spraki lofee lergé-ei brengt me jrdbedrag op lOftK - Een anonieme ver laar heeft het recordbe- )tm mruim 10,5 milj°en eu" n iaald voor een Fabergé-ei. c.i ivinterei' is versierd met dan 3000 diamanten. Vol- Christie's, waar het ei on- hamer kwam, heeft de engst de verwachtingen eni iet veilinghuis ver overtrof- ,et ei werc*met Pasen 1913 aar Nicolaas II en tsarina Feodorovna geschonken, ([leverancier van de tsaar, 'abergé, heeft het kunst- n Jvervaardigd. :d uwe cd Oasis al op internet n - Drie maanden voor- nieuwe cd van de Britse ndifjand Oasis zou uitkomen, nummers al gratis van z temet te downloaden, onz maatschappij Sony is olgi end omdat zij vreest dat a de enen fans het nieuwe al- :nte niet in de winkel gaan ko- disc iony gaat proberen de si- wad ede muziek brengen te la- e oi uiten. Er zijn zelfs al re es verschenen op basis ko e illegaal verspreide opna- ïdec luid Dertienjarige Joyce van der Reijden wint Leiderdorps Songfestival door Herman Joustra leiderdorp - Wat zegt leeftijd nou helemaal als het om muzi kale kwaliteiten gaat? Niet zo gek veel, blijkt maar al te vaak. Piepjong is vaak puik. En oud is zo nu en dan een tikkeltje on voldoende. Het Leiderdorps Songfestival, dat gisteren voor de vierde keer wordt gehouden in De Muzenhof, onderstreept dat nog maar eens. Neem nou Joyce van der Reij den. Dertien jaar nog maar, deelneemster aan de categorie tot 21 jaar en nu al een stem om 'U' tegen te zeggen. 'I don't know how to love him', zingt ze. Met zo'n hele licht vibrato, als kleine rimpeltjes in een vijver. Voeg daarbij de zelfverzekerde presentatie op het podium en het beeld is compleet: hier staat een talent met een enorme zeg gingskracht. Dat vindt de jury dus ook. Lex Hakker, zelf gewaardeerd muzi kant en programmeur van De Muzenhof, zegt: „Ik ben zeer aangenaam getroffen door het timbre in je stem. En je uit spraak van het Engels is bijzon der goed. Ik zou zeggen: ga er mee door, mijn zegen heb je." Een klein kritiekpuntje heeft hij ook. Piepklein. „Je zingt alleen heel voorzichtig." Maar mis schien is dat wel vanwege de tekst. Dertien jaar en dan de woorden 'I had so many men before, in very many ways'... Tja, als dat de werkelijkheid zou zijn, zou je je als ouder toch zeer be zorgd maken. De ouders van Joyce doen dat niet. Die weten echt wel dat Joy ce zich gedraagt. Van wie ze het talent heeft? „Niet van mij in elk geval", lacht pa Jan, Lugdunum- voetballer. „Ik kan alleen iets met een bal." „En ook niet van mij", glimt ma Van der Reijden. „Ik zing alleen onder de dou che." En dan is er nog zo'n talent. Ri- anna Schrage. Ook dertien jaar, en ook bijzonder zelfverzekerd. 'A woman's worth', zingt ze, van Alicia Keyes. Voor menigeen een tongbreker. Maar niet voor Ri- anna, die zich bovendien routi neus en soepeitjes over het po dium beweegt. „Ik heb met veel plezier geluisterd. En gekeken", zegt Lex Hakker. Medejurylid Magdalena Pattianakotta, in het dagelijks leven zangpedagoge, is ook onder de indruk. „Je hebt veel improvisatievermogen. Op het eind doe je in je eentje wat een heel achtergrondkoortje op de cd doet." Als het niveau zo hoog is, wie wijs je dan als winnares aan? Geen eenvoudige opgave voor de jury die er dan ook een half uur voor nodig heeft. Uiteinde lijk valt de keuze op Joyce van der Reijden. „Met een heel klein verschil", verklaart juryvoorzit ter Jos Post. Veel bewondering is er ook Jan en Barbara Terlouw en Nina El- zinga, respectievelijk acht, tien en elf jaar oud. Ze zingen een ei gen nummer - moeder Terlouw schreef mee - 'Ik ken een big'. Met het refrein: 'Ik ken een big. Die heeft een tic. Want deze su perslimme big kan beter reke nen dan ik. Van deze big word ik heel blij. Een karbonade of een hamlapje, dat hoeft niet meer voor mij.' En dat is goed voor de derde plaats in een deelnemers veld van elf. De tienjarige Liesanne Koster krijgt voor haar amusante ver tolking van 'Ik word miljonair' de aanmoedigingsprijs'. Daarbij vergeleken steken de ouderen wat schril af. Drie deelnemers telt de categorie boven de 21 De winnares van het Leiderdorps Songfestival, Joyce van der Reijden, heeft een stem om 'U' tegen te zeg gen. Foto: Hielco Kuipers jaar slechts. En het niveau blijft achter bij dat van de jeugd. Re den voor de jury om geen eerste prijs toe te kennen. Wel een tweede en een derde. Die gaan respectievelijk naar Penny Trim ("Can't fight the moonlight') en Rozemarijn Vromen ('Out here on my own'). Ondertussen staat Joyce van der Reijden stralend op het podium. Met de winnaarsbeker in de hand. Zij mag nu een cd opne men in de PGL Recording Stu dio in Leiden. theater recensie de Dick van Teylingen ipei n retelling: 'Slastic' door Tricide. ctj en: 20/4, Leidse Schouwburg. ;ev« nog nooit gitaar ge- op een tennisracket? De ran het ding vraagt er ge- om. De Spaanse groep 2Jl e heeft dat principe tot verheven. De drie man- ^fbruiken onvermoede mo len van skies, polsstok biljartballen en andere tributen voor een verza- acts en sketches waarvan nog sterker is dan de an- irstelling is genoemd naar een voedingssupple- lat wonderen doet en is oeid tot een en sport- patr lat ook tassen, trainings uren i, rackets, kano's, fietsen te kn 3] niet maakt. Tricicle j teert dat merk op alle jke manieren, als een re- Dei Pot van anderhalf uur k ka 'aarin komen veel idiote van de sport aan de or- maffe rituelen, tics en eigenaardigheden die schijnen te zijn voor «efening op hoog ni- muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Vocaal Ensemble C sharp minor o.l.v. El'ger Niels, m.m.v. Sarah Loerkens, viool, met wereldse koormuziek van Rodion Shchedrin. Gehoord: 19/4, Marekerk, Leiden. Elger Niels, dirigent van Vocaal Ensemble C sharp minor, schrijft over de koormuziek van Rodion Shchedrin (1932) dat het zo mooi, zo lelijk, zo glashard, zo broos is als het verscheurde Russische leven zelf. Ik zou dat rijtje nog willen aanvullen met: zo vol verlangen. Zaterdagvond vond in tegen woordigheid Officiële onthulling beelden Frans de Wit aan Plesmanlaan heeft een goed oog voor ers met hun eigen stui- loof voor de service, de waarop ze tegen hun en slaan om het gravel te eren (ook op banen zon- ivel), het poederen van itenhanden, enzovoort, de mimische kwalitei- de spelers is het een te zien. De grimassen wielrenner die in slow bergop de finish haalt gezien hebben, anders niet dat dat allemaal een hoofd. Boksen il leuker wanneer er ilaats van twee mensen Frisbieën voor mon- van mij een Olympi- worden en schaken isonpatiënten brengt lijn eigen dynamiek met Ook het prille begin drie peuters met een slaat de groep niet retelling 'Slastic' bestaat rleHi3 jaar ü1 deze door Herman Joustra vervolg van voorpagina leiden - Natuurlijk, ze zijn al een week of twee niet meer over het hoofd te zien, de beelden van Frans de Wit aan de Ples manlaan. Maar bij een dergelijk groot kunstwerk, een project van vele jaren, hoort toch een officiële onthulling. Om een van de beelden is een gestreept blauw lint geknoopt, dat Naturafis-direc- teur Wim van der Weidenen en de kun stenaar zelf, eendrachtig en breed la chend, losknopen. Honderden mensen zijn deze zaterdag middag op de plechtigheid afgekomen. Vooral kunstenaars en kunstliefhebbers. Alleen de hoogwaardigheidsbekleders hebben het op het laatste moment laten afweten, meldt directeur Wim van der Weiden vooraf aan de officiële onthul ling, vanaf het spreekgestoelte in het bomvolle auditorium. Van der Weiden vertelt op slechts tien minuten fietsafstand te wonen van de werkplaats van Frans de Wit in Spaam- woude. De plek waar De Wit jarenlang aan de beelden heeft gewerkt. Dat was geen eenvoudige klus geweest, zegt hij zelf. Het was geen kwestie van zomaar een paar willekeurige platen verwrongen scheepsstaal aan elkaar lassen. Nee, die platen moesten wel bij elkaar passen. En De Wit wilde niet te veel veranderen, net te veel ingrijpen. „Moeilijk, heel moeilijk was dat. Het zijn eigenwijze donders, de ze jongens", zo vat hij zijn strijd samen. Maar nu, op deze dag, voelt hij zich uit stekend. Zijn beelden worden onthuld en ook zijn nieuwe kunstwerk, Veld 20, reusachtige kussens van scheepsstaal, ligt er prachtig bij op de binnenplaats van Naturalis. Alom vallen hem lovende woorden ten deel. Ook Jan Wolkers, uit genodigd om een voordracht te houden, is vol lof. „Het zijn schitterende beel den", zegt hij. Zijn voordracht wijdt Wolkers aan een andere kunstenaar: de door hem zo be wonderde Vincent van Gogh. „Een voor beeld voor ons allen. Van Gogh sabelt je neer, hij is de Shiva van de moderne schilderkunst." Tegenwoordig tuimelen de musea bijkans over elkaar heen als het gaat of het verzamelen van 's mans werk. Of zelfs relikwieën. Zoals het drijfschaal- tje waarin Van Gogh zijn afgesneden oor zou hebben gedaan. Talloze musea zei den het schaaltje in hun bezit te hebben, schamperde Wolkers. Sterker nog: „Van alle stukje oor van Van Gogh die ze zei den te hebben zou je, als je ze aan elkaar zou naaien zeshonderd Afrikaanse oli fanten van nieuwe roze oren kunnen voorzien." Buiten richt alle aandacht zich weer op Frans de Wit. Wolkers vol bewondering tegen zijn eega: „Wat mooi, hè, wat ont zettend mooi, hè". „Ik voel me gewaar deerd en beloond", reageert een zicht baar geëmotioneerde De Wit. De hon derden aanwezigen klappen bij de beel den. Die er schitterend bijstaan, zegt Wim van der Weiden. Al denkt kennelijk niet iedereen daar hetzelfde over. Op een gegeven moment stopt er een auto op de Plesmanlaan, een raampje wordt open gedraaid en er roept iemand: „Joh Frans, wanneer haal je ze weer weg?' van de compo nist en zijn vrouw een concert plaats dat geheel in het teken stond van zijn profa ne koorwerk. Hij schreef dit oeuvre in een periode van veertig jaar toen Rusland nog geregeerd werd door de sovjets. Shchedrin heeft zich niet een onomstreden dis sident getoond maar is al die tijd in Rusland gebleven als componist. Zijn muziek heeft de censuur doorstaan ondanks de (on)verholen dubbele bodem in tekst en interpretatie. Op ge dichten van Pushkin, Vozne- sensky en Tvardowsky, alledrie zeer populaire dichters, compo neerde Shchedrin de meest hui veringwekkend mooie vocale muziek. Wat Elger Niels zaterdagavond met zijn koor presteerde dwingt diep respect af. Ruim twintig jonge amateurzangers banen zich glansrijk een weg door Rus sische teksten, doordrenkt van oorlogsleed, slachtingen, bittere kou en eenzaamheid. Maar in elk lied zweeft hoop, optimisme, levenslust en innige verweven heid met de natuur boven de el lende uit. Schitterend mooi en wonderbaarlijk sfeervol roept Niels de getoonzette tekst tot le ven. Deze etherische muziek komt uit een wereld die wij niet ken nen, die wij hoogstens kunnen bevroeden. Door je over te ge ven aan Shchedrins verbeelding Koormuziek van Rodion Shchedrin: zo vol verlangen van die wereld wordt de sluier even opgelicht. Zijn tedere na tuurbeleving staat in schrijnend contrast met de altijd wrede werkelijkheid, zoals in 'Tikha Ukrainskaya Noch' (stil is de Oekraïense nacht). De zang heeft een sprookjesachtige licht heid, is in alle stemmen trans parant als je reinste kristal; zelfs bij de bassen. 'Gezegend is de gene die jong mocht zijn toen hij jong was'; die zegening van Pushkin overkomt je als luiste raar wanneer één jonge bezielde adem door de Marekerk trekt. Als er maar even 'ruimte' is in het leven van Shchedrin ziet hij ook de sappige, vreugdevolle kant van het bestaan, zoals in de beschrijving van de Georgische markt vol weelderige Rubens vrouwen die him geurige meloenen, wijn en olie aanprijzen on der de gloei end hete zon. Glashelder ar ticuleert C sharp minor in tikkende allite raties en smedige aaneengere gen medeklinkers. Ook in het laatste lied over een ooggetuigenverslag van een exe cutie is dat contrast wonder baarlijk. Op een verhoogd podi um zitten de beulen wijn te slempen, rondom hen officieren in warme pelsmantels. In de doodstille Marekerk zie je Pug- achov met geheven hoofd bin nenkomen, getrokken door een slee. Hij betreedt het schavot met de woorden "Vergeef mij Orthodox volk, vergeef mij wat ik U misdaan heb'. Dreigend klokgelui, flarden van Russisch Orthodoxe kerkgezan- gen, nerveus heimelijk geroeze moes van de kijkende menigte, intens droeve klaagzangen in j hulpeloos glijdende fijnen. Elger Niels doseert zijn dramatisch acterende directie beduidend subtieler dan in vorige concer ten. Dat resulteert in indruk wekkend gave en intens spiritu ele koorzang. In het intermezzo "Variaties uit lopend op een Thema' subli meert de violiste Sarah Loerkens uit de meest getergde, complexe variaties een verstild sereen the ma. alweer Shchedrins visie op een diep verlangen naar simpel geluk. wordt - door andere i dan bedenkers - nog 1 fair Bspeeld over de hele we- een wonder, want de tn t is uitzonderlijk hoog. Je Ie productie vergelijken de s beste acts van mister Be- an jviini Maxi. Het ver- eete ^at bumor van Trici- e minder persoonsgebon- Daai en meer samenhangt n, Zt situatie en de manier ot df tegen de sport wordt opc iken. Humor zonder tran n van deze kwaliteit zie Ie bo vaak op de Nederlandse deji met n mannen zijn fantastisch ir ingespeeld, en hebben rachl 20 bi hun vingers dat ze liet de zaal kunnen dol- rekken geen act te lang ue(B inderhalf uur gebruiken ïoeveelheid ideeën waar 'ederlands cabaretier vijf lingen mee vooruit kan. muziek recensie Louis du Moulin Concert: Heineken NightLive. Met Elvis Crespo, Shaggy, Chaka Khan en Madness. Gezien: 20/4, Ahoy', Rotterdam. Nauwelijks originele verrassin gen, maar wel een sfeertje alsof om de haverklap daverend stuntwerk werd voorgeschoteld. Als publiekshappening zit het dus wel snor met 'Heineken NightLive - Dance to the Music! waarvoor Ahoy' drie keer vol liep. Gegeven echter de preten ties en de power van de hoofd sponsor moet er toch zoveel meer te maken zijn van dit 'ver nieuwende' danspopfestijn dan slechts een snelle stamppot be staande uit 'goud van oud' in al lerlei vormen. Geen van de voornaamste publiekstrekkers (Shaggy, Chaka Khan en Mad ness) kon in het Rotterdamse sportpaleis de indruk wekken te zijn gekomen voor een alterna tiefje van memorabele beteke- 'Heineken NightLive' wil graag een eigen plek in Nederland Muziekland veroveren in de buurt van bovenal gezellige meezing-spektakels als 'Vrien den van Amstel'. De machtige bierbrouwer streeft daarbij wel naar een evenement dat ook heel wat allure uitstraalt, als een aparte sensatie wordt ervaren. Vandaar de inzet van de be faamde Britse choreograaf An thony van Laast als regisseur. Het moet ook gezegd dat diens creativiteit andermaal - na de vuurdoop vorig jaar met Donna Summer - voor aanzienlijke toe gevoegde waarde garant bleek te staan. Het wervelende ballet, de kolderieke acrobatiek op stelten van de 2nd Stoiy Guys uit Flori da, de verbindende rol van de New Yorkse theaterheid Michael Diederich, het weelderige decor, de dalende loopbrug boven de arena en het strakke orkest; al die musicaleske elementen droegen duidelijk het stempel van Van Laast. Maar waar deze veelzijdige vete raan zich wel heeft uitgesloofd in het vorm geven, is hij te ge- Shaggy: geen spannend een-tweetje. Foto: WFA/Michel van Utrecht makzuchtig geweest inzake de muzikale inhoud waar hij so wieso alles te zeggen over had: de anonieme groepsnummers tussen de optredens van de kopstukken door waren wel heel erg belegen. Van 'Celebration' via 'It's Raining Men' en de 'Thriller'-hits van Michael Jack son naar 'Macarena' en weer te rug, bij wijze van spreken. Een gemiste kans, temeer daar de grote namen kennelijk niet wa ren geïnstrueerd om iets anders op te lepelen dan hun grootste successen. Even leek het erop dat Chaka Khan en Shaggy een spannend een-tweetje wilden aangaan, maar de reggae-vedette droop alweer af voordat hun 'parings dansje' echt was begonnen. Dat Madness als finalist inderdaad het dak van de tent kon blazen was vooral te danken aan de gretigheid van het publiek, dat bijvoorbeeld bij het horen van de eerste tonen van 'Baggy Trousers' al niet meer te stuiten was. Meest verfrissend was dan ook nog de openingsact, het aankomende latino-popidool Elvis Crespo, wiens pittige neo- merengue-brokken voor menig een een beetje te vroeg werd ge serveerd. muziek recensie Susanne Lammers Voorstelling: Die Csardasfiirstin, een operette van Emmerich Kalman door De Troubadours o.l.v. Erik van Balen. Gezien: 19/4, Rijnlands Lyceum, Oegstgeest. Operette is een sprookje ver sierd met melodieën, zoals een schuimtaart met smeltende chocolademaantjes en glanzend rode kersjes. Maar het Oegst- geester operettegezelschap De Troubadours besloot dit jaar het verhaal van 'Die Csardasfiirstin' niet lang geleden en in een ver land te laten spelen, en het stuk tevens van een wat grimmiger strekking te voorzien. Dat begint al met een radio-op- name die weliswaar zeker tien jaar oud moet zijn, maar waar van de onderwerpen nog steeds actueel zijn: fusies en files en ka mercommissies over de 'zorg'. Dat drukt onmiddellijk de pret van het afscheidsfeestje van het Roemeense zangeresje Sylva Va- rescu, die haar geluk in Amerika gaat beproeven. En het maakt het vertrouwen in de goede af loop van haar verbintenis met de adellijke Edwin niet groter. In een nawoord wordt ons nog nadrukkelijk ingepeperd, dat koppels niet al te veel moeten verschillen in achtergrond. De multi-culturele samenleving is mooi. maar je moet er wel heel veel voor doen. Die boodschap wringt een beetje. De realiteit moet zich, geloof ik, niet teveel bemoeien met sprookjes. Gelukkig is de muziek van Em merich Kalmdn onaangetast ge bleven. Die sprankelt gewoon alsof het leven wel één groot feest is en maakt het beste bij de uitvoerenden los. Het koor zingt enthousiast, een 'gelegenheids - orkest' speelt fanatiek en zeer bekwaam en de sofisten zingen met verve. In tegenstelling tot veel andere operettegezelschap pen bezetten De Troubadours ook de hoofdrollen met zangers uit de eigen gelederen en dat maakt het ensemble hecht. Monica ten Hagen als de csardaskoningin is op haar best in de pittige stukken. In de wat lievere liefdesduetten klinkt ze een beetje verlegen en dat over tuigt niet echt. Haar Edwin, na drukkelijk gemodelleerd naar YVillem-Alexander, inclusief ma rinepet. heeft een mooie stem en het is jammer dat zijn zend- microfoontje hem eregeld sa boteert. De eisen die het gemoderniseer de verhaal hun oplegt, zijn te hoog. Qua uitstraling en acteren haalt dit koppel het niet bij Hans Hönsbeek en Véronique Hermans, die wel een operet- tesk luchthartig stel zijn, en ge woon met de muziek mee mo gen. Als Honsbeek 'Ganz ohne VVeiber geht die Chose nicht' zingt, is het meteen gezellig. Hij treft de juiste smeuïge toon en zijn ouwe-jongens-krentebrood- spel is raak. Nog beter is Véroni que Hermans. Haar stem is warm en vrolijk: ze lacht zin gend en zingt lachend. Zij speelt Stasi als een onbekommerde vlinder, maar wel eentje die on dertussen behoorlijk praktisch ingesteld is. Zij weet het ant woord op de kernvraag van deze operette - 'Was ist die Liebe?' - maar weet ook, net als iedereen, dat je dat antwoord beter niet hardop kunt uitspreken. Daar lijdt het sprookje maar onder. Reusachtige kussens van scheepsstaal, liggen op de binnenplaats van het voormalige Pesthuis. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13