Massaal protest tegen containers LEIDSE REGIO PrO gedraagt zich als weermannetje jjeder kind heeft natuurlijk zijn eigen liefste grootouder' Leiderdorp krijgt drie medische centra Warmondse dorpspomp werkt weer OP LOCATIE In kolonnes, twee aan twee en klas voor klas, lopen zij de the aterzaal van het Trefpunt in, opgewacht door douaniers in kleurige pakken. „Kom maar mee", dirigeert een juf haar klas. „Hier kunnen we alle maal bij elkaar zitten.De leer lingen van de groepen 3 en 4 van de drie Warmondse basis scholen komen kijken naar een dansvoorstelling. Want kinde ren moeten leren wat kunst is. Vindt de provincie. In een kakofonie van geluid proberen juffen vergeefs met aanhoudend gesis hun kroost tot stilte te manen. De kinderen hebben meer aandacht voor hun vriendjes en vriendinnetjes van andere scholen dan voor de smeekbedes van hun juf. „Hé, Jordy!", roept een jongetje al zwaaiend. „Kijk, dat is nou Joanne", zegt een meisje tegen haar klasgenootje, terwijl ze wijst naar een vriendinnetje. Pas als de lichten dimmen en het langzaam donker wordt in de zaal, richt de aandacht zich op het podium en worden de kinderen rustig. De Stilte', ver schijnt in grote letters op het to neeldoek. „Destilte!", roepende kinderen in koor. Als de eerste danseres op het toneel ver schijnt en begeleid door span nende pianomuziek haar danspassen doet, begint voor aan een kind te huilen. Haar juf gaat naar haar toe en neemt haar op schoot. Het huilen ver stomt. Op het toneel verschijnt een gedaante onder een wit la ken. Een mummie" klinkt het vanuit de zaal, gevolgd door gelach. „Sssst", sissen de juffen. Hoe potsierlijker de dansers be wegen, hoe harder de kinderen lachen. Op het doek verschijnt een tekst: 'Niemand?', zegt het meisje. 'Dat kan niet. Er is al tijd wel iemand in de wereld op wie je kunt rekenen.„Wat staat er", vraagt een jongetje met albinoblond haar op sme kende toon. Zijn juf loopt de rijen van haar klas langs en fluistert de kinderen de tekst in het oor. Eén van de juffen staat naast haar klas als een steward bij een beladen voetbalwedstrijd. Ze overziet haar groep als was het de F-side. Met de armen over elkaar beent ze heen en weer. Alert reagerend, om elk relletje in de kiem te smoren. „Nee, Andreas!" „Houd daar eens mee op, Matthijs!" „StiL Kornelis!" Het stiltebevel kan de kinderen niet imponeren. Op het grote doek verschijnt de slottekst: 'Ik wilde naar het eind van de wereld, maar ik moest eerst het begin vinden. „Wat stddt er", vraagt het jon getje opnieuw. Terwijl gejoel en applaus opstijgen, fluistert juf de tekst in zijn oor. „Klappen, jongens", spoorteen moederde kinderen aan. „Nu hoor je te klappen. Dat is netjes en be leefd. Kom op, jongens, klap pen!" Pieter van Langevelde ACHTERGROND Wie de perikelen rond de collegevorming in Oegstgeest heeft gevolgd, zal zich beslist verbazen over het weermannetjesgedrag van Progressief Oegstgeest. Aanvankelijk koos die partij voor de oppositie om een week later alsnog aan te schuiven bij het CDA en Leefbaar Oegstgeest (LO). De WD had het nakijken en gaat nu voor het eerst in de geschiedenis van Oegstgeest de oppositie in. De uitslag van de verkiezing was een lelijke tegenvaller voor PrO. Stiekem verwachtte de partij winst te boeken. D66 was im mers in de gelederen opgeno men en dat moest extra stem men opleveren. PRO bleef ech ter op vijf zetels staan en leed bovendien stemmenverlies. LO kwam als grootste partij uit de bus, behield haar zes zetels en boekte een kleine stemmen winst. Het CDA kreeg dankzij de verdeling van de restzetels een extra stoel en kwam uit op vier zetels. De WD moest een stem menverlies accepteren en ver loor een zetel, waardoor zij ook op vier kwam te staan. Leefbaar Oegstgeest liet meteen blijken PrO in het college te wil len hebben, maar de progressie ven stelden zich uiterst gereser veerd op en beriepen zich op de 'inhoudelijke verschillen'. Frac tievoorzitter G. Klaver hapte dus niet meteen toe toen zijn collega G. Eegdeman van LO hem uit nodigde aan het college deel te nemen. Klaver hoopte een an dere koers te kunnen varen. Ver scheidene malen heeft hij het CDA uitgenodigd om toch voor al met de WD en PrO een coali tie te vormen. Het CDA bleef echter star vasthouden aan de positie die eenmaal was ingeno men. Elke partij wilde oppositie, maar geen van de vier was meteen be reid die rol te vervullen. Van meet af aan maakte LO duidelijk dat het CDA gezien de sterkste stemmenwinst naast groot LO absoluut in het college moest komen. Pisnijdig zochten de WD en PrO steun bij elkaar. Het machtsspel was begonnen. Dat LO en CDA samen goed zijn voor een krappe meerderheid, was volgens WD-fractievoorzit- ter E. van Bellen niet juist. „Want PRO en WD hebben sa men procentueel veel meer kie zers achter zich staan." Gezus- terlijk bevochten WD en PrO het andere blok en kregen het voor elkaar, dat in het openbaar een inhoudelijk debat gehouden werd. Dat zou moeten uitwijzen welke partijen echt de oppositie verdienden. De politici gingen naarstig op zoek naar verschil len. Wie de partijprogramma's met elkaar vergelijkt (en dat kun je ruim voor de verkiezingen al doen) moet toegeven dat de ver schillen minimaal zijn. LO heeft steeds aangegeven amper in houdelijke tegenstellingen te kunnen ontdekken, maar bleef ook vasthouden aan de 'weer- standswens'. Oegstgeest had net zo goed zonder oppositie kun nen verdergaan, maar tegenstel lingen moesten en zouden er komen. Alles wijst er op dat PrO de hoop had gevestigd op een col lege zonder LO. Die partij heeft niet voldoende kwaliteit in huis, vinden de progressieven, al wordt dat niet hardop gezegd. Hooguit wordt een 'mistige' op merking gemaakt, zoals oud- fractievoorzitter M. Noort deed in deze krant: „Er steken maar weinig raadsleden met hun kop boven het maaiveld uit." Noort heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat hij vindt dat LO slecht is in het maken van keuzen. Een groot deel van de afkeer van LO vindt zijn oor sprong in 'oud zeer'. PrO heeft nooit iets willen weten van nieuwkomer. In de eerste raads periode werd de partij continu onder vuur genomen door de andere partijen. Vooral door de progressieven. Fractieleider G. Eegdeman vermoedt dat de ge vestigde partijen afgunstig zijn op de goede verstandhouding die de lokale partij met de bur gers heeft. Die irritatie dateert van de beginperiode van LO. toen nog protestpartij, en is nooit helemaal verdwenen. „Daarom willen ze ons klein houden. Het liefst stoppen ze ons terug in de oppositie.' Klaver is er niet in geslaagd een geloofwaardig verhaal te hou den over niet-deelname aan een college. Hij probeerd^Me ver schillen tussen PrO enLO op te blazen, maar telkens wuifde Ee gdeman die weg. Binnen de ge lederen van PrO werd het on rustig. Wethouder Meester, am per een paar maanden op het pluche, moest kunnen aanblij ven, vond de achterban. Na een roerige week kon Klaver zijn rug niet langer rechthouden. Hij zwichtte met de woorden: „LO is nu wel bereid eerst over be leid en financiën te praten." Laat Eegdeman nu steeds ge zegd hebben dat hij over dat soort zaken wilde praten. Hij wilde alleen eerst een coalitie vormen om daarna de diepte in te gaan. Het collegeprogramma, dat deze week wordt gepresenteerd, zal uitwijzen hoe diep er precies ge doken is en hoe weinig water de partijen bij de wijn hebben ge daan. Nancy Ubert ter gewond - aanrijding Jnaar - Een 58-jarige C uit Den Haag is vrijdag- ag op de Groot Haese- leweg 'n Wassenaar ern- wond geraakt. De vrouw paard over het ruiterpad |e weg, toen het paard inbekende oorzaak ver- Als gevolg daarvan de vrouw aan de rechter- an het paard te hangen, er liep de rijbaan op. Een lobilist kon paard en be- 'J niet meer ontwijken. De 1 kwam onder de auto en ard op de motorkap. De is met ernstige verwon- i vervoerd naar het zie- Het paard is naar een iarts gebracht. lat isorioop rWarmunda ond - Handbalvereniging iinda houdt zaterdag een irloop. De opbrengst aar de opbouw van de e in de in februari ge- eportocabins. Warmun- een financiële tegen- J de portocabins moeten hij vacht van een nieuw dak n voorzien. De sponsor- tgint 16 uur op h ark Overbos. Om 15 uur een handbalwedstrijd jongste leden van de ^feing, de zes- en zevenja- ti id *'(zaamheden fassenaar aar - Doorgaand ver- ssen de Prinsenweg en ses Marielaan in Wasse- de komende week niet a ijk. Dat heeft te maken inrichting van het ge- ,e s30-kilometerzone. De amheden beginnen op ilitsing van de twee stra- senaars koor koffielied t aar - Ter gelegenheid veertiende Europese inkeldag zingt het koor Voices van de Sint Jo- 3ichie zaterdag het speci- n" r deze gelegenheid ge- koffielied 'Mi Corazón'. leurt om 12 uur op het op de hoek van de aat en de Van Hoogen- aat. Het lied, dat op dat- noment op ruim 200 n in Nederland wordt erd, is een hartenkreet de koffieboeren. Na reden van het koor WD-lijsttrekker en Was- ler Hans Dijkstal een pe- intvangst, waarin de po- ordt gevraagd al het mo- e doen om de situatie koffieboeren te verbete- >r belangstellenden li kopje koffie van Max r klaar. door Jan Preenen voorschoten - Bewoners en be drijven in de Dobbewijk in Voor schoten hebben besloten massaal te protesteren tegen de komst van vuilcontainers. Zij zijn bang voor stank, geluidsoverlast en verkeersproblemen als de ge meente de plannen doorzet om op het voormalige defensieter rein achter hun wijk een zogehe ten wissellocatie tot stand te brengen. Het afgelopen weekein de zijn door de buurtvereniging Recht door recht al zo'n honderd handtekeningen opgehaald. Het laden en lossen van de con tainers gebeurt nu nog op het terrein van Groen Recycling aan de Papelaan-West. Dit bedrijf heeft het contract met de ge meente echter met ingang van 1 januari dit jaar opgezegd. Voor schoten heeft nog wat uitstel ge kregen, maar moet op korte ter mijn een andere plek zoeken. Burgemeester en wethouders zijn na een 'zoektocht' uiteinde lijk uitgekomen op het oude de fensieterrein. Tot nu toe zijn pas twee be zwaarschriften binnengekomen. De officiële bezwaarprocedure gaat echter pas over twee weken in. Vooruitlopend op de 'vele re acties' die de afdeling milieu verwacht, wil de gemeente een hoorzitting organiseren. Wet houder Draijer wil de plannen dan met ambtenaren toelichten. Wanneer dat gebeurt, is nog niet bekend. Volgens voorzitter M. van de Lint, voorzitter van de buurtver eniging, wordt dat hoog tijd. „Er is overleg met ons toegezegd, maar tot nu toe hebben we nog altijd geen officieel contact ge had. Bij toeval zijn we er achter gekomen dat de gemeente die containers bij ons wil overslaan. Iemand uit onze buurt had dat te horen gekregen van een chauffeur. Dat is toch een ach terbakse manier van werken. Zo ga je niet met mensen om. We hebben inmiddels wat gemaild met de gemeente, maar een normaal gesprek moet nog vol gen. Ook al is daar door raadsle den op aangedrongen." Mede daardoor verhardt het conflict zich volgens Van de Lint. Twee weken geleden liet hij nog weten dat er nog wel te praten viel over de komst van de containers, die door vuilniswa gens worden neergezet. Vervol gens transporteren trucks met opleggers het afval naar de Af valverwerking Rijnmond in Rot terdam. Als aan bepaalde voor waarden zou worden voldaan (niet 's morgens vroeg om zes uur beginnen en er mocht geen sprake zijn van stank en ver keersoverlast) zou de buurt de containers waarschijnlijk wel gedogen. „Inmiddels stelt ieder een zich duidelijk harder op. De problemen worden ook zicht baarder. De aan- en afvoer van de containers levert extra ver keer op. Dat moet allemaal via een smalle doorgang tussen twee bedrijven. Als daar vracht wagens staan is de weg zo ver stopt. Dat betekent dat mensen gaan omrijden via de Donklaan, waardoor de auto's vlak langs de huizen komen. Het wegdek is al beroerd. Dat wordt alleen maar slechter. En daar komt dan ook nog de stank bij." Van de Lint verbaast zich er dan ook niet over dat 'tot nu toe alle mensen bij wie we langs de deur zijn geweest, hebben getekend'. Dat betreft uitsluitend nog de bewoners van de Donklaan. De andere straten moeten nog vol gen. „Zodra de bezwaarproce dure op gang komt, dienen we die handtekeningen in. Gelukkig staan we niet alleen. De onder nemers hebben ook toegezegd dat zij massaal zullen proteste ren. We begrijpen niet dat de plek bij het zwembad Het Wed de eerder is afgevallen, omdat de omwonenden ook daar in opstand kwamen. Maar die lo catie ligt nog altijd tweehonderd meter van de huizen vandaan. Hier is van afstand nauwelijks of geen sprake." Volgens wethouder Draijer valt het met de overlast wel mee. „We gaan daar rustig met elkaar over praten. Tot nu toe was dat niet gelukt omdat we te maken hadden met zieken op de afde ling." Voorschoten wil het ter rein slechts tijdelijk als wissello catie gebruiken en het laden en lossen over enkele jaren ver plaatsen naar het afvaldepot aan de Hofweg. fis Rietbroek - Iedereen kent de ids-, miss- of zelfs t' iverkiezingen. Maar een 1 om de allerliefste opa bestond tot op heden t Daar kwam zaterdag ering in. Duinrell in Was- da vormde het toneel voor lepte Nederlandse verkie- ide Opa en Oma van het organisatie was in han- ihet maandblad Groter een blad voor ouders pei deren van 0 tot 8 jaar, in Des rerking met kleuterblad van Groter Groeien oe| Ie afgelopen maanden ïui jfhonderd brieven naar ng van een oproep in lende kranten en dag- >rsi In de brieven stonden kt lartverwarmende verha- bewijzen dat de rol van n oma's in Nederland 2 langrijk is. Uiteindelijk ige erde de redactie tien tun tien oma's die werden digd om in Duinrell te om de titel 'Opa of Oma iaar.' ans (63) uit Rotterdam i Glaesmaekers (61) uit burgse Geleen kwamen flijk als winnaars uit de s prijs kregen zij een d of midweek op Duin- t het hele gezin. 'Opa jaar' Thijs Brans blijft onder zijn uitverkiezing. edstrijd die verzonnen is 3 'lwassenen is natuurlijk r W, vindt hij. „Maar uit- heeft ieder kind na- J^jn eigen liefste opa of 'l,rma Stien is vooral ver- vond het al heel wat dat r mochten komen. Dit ooit verwacht." onder leiding van graaf heid hoog in het vaandel staan. De belangrijkste eigenschappen van een grootouder waren vol gens hen geduld en 'lief zijn.' Het Leiderdorpse paar Aad en Corrie van Rijn was ook in de race voor de felbegeerde titel. Zij haalden de finale niet, maar dat vond oma Corrie (65) niet erg. „Ik hou me liever een beetje op de achtergrond", zegt ze met kleinkind Noortje in haar ar men. Opa Aad (67) vertelt graag meer over hun nominatie en natuurlijk over hun kleinkinde ren. „Onze dochter Irma heeft ons opgegeven namens haar kinderen Pelle van anderhalf jaar en Noortje van twee maan den", vertelt hij. „Dat verdienen ze gewoon", vindt Irma. „Mijn man en ik werken allebei, maar de kinderen kunnen altijd bij opa en oma terecht." Naast Pelle en Noortje hebben Corrie en Aad nog zeven klein kinderen van wie de oudste vijf tien jaar is. Aad vertelt honderd uit over zijn kleinkinderen: „In de zomer mogen ze allemaal een keer komen logeren. Soms hebben we er wel drie tegelijk in huis. Hartstikke leuk natuurlijk, maar we zijn ook blij als ze weer weg zijn." Aad beleeft veel ple zier aan zijn kleinzoon Pelle. ,Als hij er is moeten we altijd boodschappen doen en daarna de eendjes voeren. Dat is vaste prik bij hem. Verder wil hij altijd graag naar de koeien in de wei Wijken. Maar eigenlijk is 'ie doodsbang voor die beesten." Aad is zeer te spreken over de wedstrijd. „Er hangt hier een ge zellige, ongedwongen sfeer. Het is trouwens maar goed dat ze niet naar de data van de verjaar dagen van onze kleinkinderen hebben gevraagd. Dan was ik zeker weten het schip in ge gaan." Meer samenwerking hulpverleners leiderdorp - De gemeente Lei derdorp en een groot aantal zorgverleners willen dat er drie grote medische centra in het dorp komen. Gezondheidscen trum Florijn bestaat al. De twee andere centra, bij het Cor Gor dijnproject en in het Oude Dorp, moeten nog worden ge bouwd. Het Rijnland Ziekenhuis, zorg verzekeraar Zorg en Zekerheid, het Regionaal Patiënten/Consu menten Platform, een vertegen woordiging van de Leiderdorpse huisartsen en demissionair wet houder Kolman tekenden vrij dag een document over de toe komst van de gezondheidszorg in Leiderdorp. Daarin geven de verschillende partijen aan dat zij streven naar samenvoeging van eerstelijns hulpverleners en spe cialistische zorg op een aantal grotere 'zorglocaties' in Leider dorp. Door deze samenvoeging kunnen zij gebruik maken van eikaars specialismen. Bovendien vergroot het de toegankelijkheid voor de cliënt. Ten slotte kan sa menwerking tussen de instellin gen een oplossing zijn voor de personeelsproblemen bij de ver schillende zorgorganisaties. In het Cor Gordijnproject, een woonzorgcomplex dat bij Dil lenburg moet worden gebouwd, is onder meer een 'Hoed' ge pland, een centrale post van 'Hulpverleners onder één dak'. De gemeente wilde aanvankelijk ook een Hoed in het nieuw te bouwen gezondheidscentrum in het Oude Dorp, maar de huis artsen hebben daar geen inte resse in. In plaats daarvan kie zen zij voor een huisartsenpost bij het Rijnland Ziekenhuis. Het Regionaal Patiënten/Consu- menten Platform maakte zich vorig jaar nog grote zorgen over de opstelling van de huisartsen. Zij vreesden dat de artsen door vestiging in het ziekenhuis min der goed bereikbaar zijn voor oudere patiënten uit het oude dorp. Volgens de huisartsen is die vrees ongegrond. Zij hebben aangegeven alles in het werk te stellen om de dienstverlening op peil te houden. Ook het Rijn land Ziekenhuis wil 'meepraten' over een goede dienstverlening in het oude dorp. „Maar de huisartsen blijven daar zelf voor verantwoordelijk. Bestelbus rijdt tweejarig jongetje aan voorschoten - Een tweejarig jongetje uit Leiden is gistermid dag op de Nicolaas Maeskade in Voorschoten aangereden door een bestelbus. Het jongetje liep tussen twee geparkeerde auto's de straat op, toen de bestelauto passeerde. De vrouwelijke bestuurder is uitgestapt en heeft enige tijd met de ouders van het jongetje gesproken. Daarna is zij wegge reden, zonder gegevens achter te laten. Het jongetje heeft pijn aan zijn schouder overgehou den aan het ongeval. warmond - Kinderen tappen water voor een glaas je limonade uit de gerestaureerde dorpspomp in de Warmondse Dorpsstraat. Zaterdag werd de pomp, na een afwezigheid van enkele maanden, weer in gebruik genomen door burgemeester Vosjan en Marga van Winsen van de Vereniging Het Oude Raadhuis. Tijdens de restauratie kreeg de uit 1871 stammende pomp een nieuw mechanisme, waar door er voor het eerst sinds jaren weer water uit komt. Foto.- Hielco Kuipers Opa en oma van het jaar gekozen in Duinrell Corrie en Aad van Rijn tijdens de verkiezingen. „Als Pelle er is, moeten we altijd boodschappen doen en eendjes voeren." Foto: Eric Taal Van Zuylen van Nijevelt, had het niet gemakkelijk om tot een keuze te komen. Hij benadrukte dat alle genomineerden ook winnaars zijn. Alle deelnemers ontvingen dan ook een fraaie oorkonde. De redenen voor een nominatie waren zeer divers. Zo is de ene opa huisarts die persoonlijk heeft geholpen bij de geboorte van zijn kleinkinderen, terwijl een andere is opgegeven, omdat hij zo leuk kan klapperen met zijn kunstgebit. Andere grootou ders staan dag en nacht klaar voor hun kleinldnderen, omdat het gezin in een moeilijke posi tie verkeert. De presentatie van de verkiezing was in handen van Sandra Ree nter. Zij stelde de twintig groot ouders een reeks vragen over al les wat een opa of oma maar aangaat. Er waren veel luchtige vragen, bijvoorbeeld wat ze het liefst met de kinderen eten. Pan nenkoeken en poffertjes waren bij deze vraag favoriet, maar een enkeling bleek ook spinazie of haring met de kleinkinderen te eten. Verder moesten de groot ouders vertellen welke kinder liedjes zij het liefst zingen, welke spelletjes de voorkeur hebben en waar ze hun kleinkind mee naar toe nemen. Alleen het noe men van de namen van de Te- letubbies zorgde hier en daar voor problemen. Maar de grootouders kregen ook serieuzere vragen over welke normen en waarden zij willen meegeven aan hun kleinkind en wat de belangrijkste eigenschap van een goede grootouder is. Veel deelnemers hadden respect voor andere mensen en eerlijk-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11