GELOOF SAMENLEVING Niet alleen voor een wonder naar Lourdes God bakt geen zoete broodjes*- De Veen gaat massaal en succesvol vreemd Kind als dictator i absurdistisch stul" Litteris Sacrum laveert in Yvonne tussen ernst en luim tl ii Lezing over avantgarde na de kunst KUNST CULTUUR U Warmlopen voor zesde Opera aan Zee maandag 22 APRIL 2002 Jonge Sassenheimse organiseert pelgrimstocht naar Zuid-Franse heiligdommen door Margrit Tibboel sassenheim - Een retourtje naar de Zuid-Franse bedevaartplaats Lourdes, met volledig pension voor de duur van het verblijf, in clusief extra faciliteiten in de vorm van medische begeleiding voor de pelgrims die slecht ter been of bedlegerig zijn. En dat al les voor een schappelijk prijsje. Het is een aantrekkelijk en intri gerend aanbod, maar in de talrij ke brochures van de gerenom meerde touroperators komt men het niet of nauwelijks tegen. Maar Bernadette Kaak uit Sassen heim bereidt een reis voor naar 'dit stukje hemel op aarde'. De reguliere reisbranche ziet er geen brood in dergelijke trips voor selecte gezelschappen op touw te zetten. Toch zijn er reis organisaties, zoals de VNB Na tionale Bedevaarten, die er wél heil in zien pelgrimages te ver zorgen naar het dorpje waar de heilige maagd Maria in 1858 herhaaldelijk zou zijn versche nen aan de toen 14-jarige mole naarsdochter Bernadette Soubi- rous. Jaarlijks komen ruim vijf miljoen bezoekers, overwegend rooms- katholieken, uit alle windstreken naar de herdenkingsplaats aan de voet van de Pyreneeën. Wat drijft hen om het leven van alle dag voor een korte periode radi caal de rug toe te keren? De Sassenheimse Bernadette Kaak weet daar alles van. Ze is bezig met de voorbereiding van een bedevaart naar Lourdes, die ze met een groep parochianen in september wil maken. Een enkeling heeft de hooggespan nen verwachting op miraculeu ze wijze genezen te worden van een lichamelijk ongemak of een slopende ziekte. Maar het over grote deel van de bedevaartgan gers denkt eenvoudig kracht te kunnen putten uit het bezoek aan de grot, de baden en de im posante basiliek van de Onbe vlekte Ontvangenis. Ook het contact met gelijkge stemden en de ijver van een aantal vrijwilligers spelen vol gens Kaak een rol bij de beslis sing om naar deze religieuze plaats van samenkomst te ver trekken. „Lourdes is gewoon méér dan simpelweg een reme die tegen allerhande kwalen.'' De Sassenheimse is, zoals ze zelf lachend constateert, sinds ze als 11-jarig meisje met haar ouders op een camping in de buurt van het bedevaartsoord bivakkeerde, behept met het 'Lourdes virus'. „Het fascineert me iedere keer weer. Als ik bij de grot kom, geeft dat me een gevoel van: hè, ik ben weer thuis. Ieder zorgje of verdriet kun je aan Maria kwijt en krijgt een plaats. Het is een serene sfeer waarin je geestelijk bij kunt tanken, om daama met vernieuwde energie verder te kunnen gaan." Dat ze in het begin moeite had met de aanblik van haar minder gezonde reisgenoten, geeft ze ruiterlijk toe. „Toen ik de eerste keer op het perron van Lourdes uit de trein stapte had ik willen roepen: help, waar ben ik te recht gekomen. Al die narigheid. Eenmaal thuis klaagde ik voor lopig niet meer." De resolute jonge vrouw, die dit najaar voor de twaalfde keer haar koffers pakt om naar Lourdes af te reizen, moet niets hebben van gedweep of theatra le beschouwingen over wat er zich ruim anderhalve eeuw gele den in Lourdes heeft afgespeeld. Daar vindt ze zichzelf te nuchter en te realistisch voor. Hetzelfde geldt voor de kritische uitlatingen van pragmatici, die zich schamper op het standpunt stellen van: eerst zien en dan ge loven. „Daar trek ik me niets van aan. Het doet mij en talloze anderen goed. Wie er niet aan wil heeft pech gehad!" reageert ze laconiek. Ook het verwijt dat Lourdes in de loop der jaren wel erg com mercieel is geworden, deert haar niet. Ze weerlegt gedecideerd: „Er komen daar jaarlijks miljoe nen mensen. Die willen alle maal op z'n tijd een terrasje pik ken en een aardigheidje kopen om als herinnering mee naar huis te nemen. Dat is logisch en daar is niets mis mee, zolang de heiligdommen maar van die poespas gevrijwaard blijven." Dat er steeds meer geloofsgeno ten de weg naar het dorpje waar Bernadette Soubirous opgroei de weten te vinden, verbaast preek recensie Onno van 't Klooster dominee J.C. Minnema, zondag, 10.00 uur Hervormde Gemeente Lisse Het is de vierde zondag na Pasen, ook bekend als 'jubilate'. Een dag om te jubelen, omdat Je zus bijna tweeduizend jaar geleden weer onder de mensen was, nadat hij was opgestaan uit de dood. Maar ook, houdt dominee J.C. Minnema van de Hervormde Gemeente Lisse ons voor, om stil te staan bij de za ken waarover we aller minst kunnen jubelen. Ziekte bijvoorbeeld. „Wanneer een dokter tegen je .zegt dat hij niets meer voor je kan doen, beland je door één gesprek op de grens tussen leven en dood." En oorlog: „Hoe kun nen we jubelen", vraagt hij retorisch, „met zoveel onrecht om ons heen. Het is geen jubilate in Jenin (Palestina), een plaats die is veranderd in een woestenij. Er is geen jubilate in Srebrenica. Waar moeten we op deze jubeldag naar toe met onze vragen, boosheid en ons ver moeden dat daar met mensenlevens is ge speeld?" Minnema betrekt vaar dig zowel de actuele wereldpolitiek in zijn preek als de situaties die voor de meeste kerkgangers persoonlijk her kenbaar zijn. Vervolgens koppelt hij al even be dreven het verhaal aan een bijbelfragment. In dit geval kiest hij voor een deel vanDeuteronomi- um, waarin de Israëlieten zich tegen God keren en Mozes om vergeving voor zijn volk vraagt en krijgt. Hij vergelijkt zelfs de Israëlieten die weige ren het beloofde land Kanaan in te trekken, om dat zij vrezen te worden afgeslacht door de be woners, met Nederlanders van nu die roepen 'eigen volk eerst'. Vanuit het verhaal uit het de Testament gaat hij soepel over naar het we, „want ook Jezus vroeg om vergeving God toen hij aan het kruis hing, en hield voor: 'zij weten niet wat zijn doen Het wordt hier snel verteld, maar Miniu neemt er goed zijn PREEKTIJGERS ev inbf Al: 1c an 1 lerli kw voor. Hij springt van ene onderwerp naai andere, zonder dat toehoorder de kwijtraakt. De dot snijdt en passant nog een thema waar veel mensen t oND worstelen: hoe kan God, die boos is op jr]0( afvallige volk, drei aar iedereen te verlaten e jn uit te roeien. „Ovei ep( toom van God magj e( sommige kringen spreken", houdt hij racj goedgevulde grote 1 nvo in het hart van I voor. „Maar onze L i Heer bakt geen a een broodjes. Ook e;0I boosheid is deel vai 'blijde boodschap', boosheid is een te van betrokkenheid neemt ons bloed eus." m Minnema, die hot de antieke kansel de gemeente spreidt op het eind zijn preek beide armen ten hemel, en oreerti het gevaar om in het diepe gat te vallen van nisme, ongeloof en moedeloosheid. In zijn te domineesgewaad met wijdvallende moi vormt hij zo een levend kruis, terwijl hij be met 3 ito de hoopgevende woorden dat ondanks Lj moeilijkheden in de wereld en het leven,! ons altijd nabij is tot in de eeuwigheid. Zijn 1 haal verveelt niet en zit coherent in elkaar. A je houdt er geen jubelstemming aan over. se haar niets. Ze wijst de ontkerke lijking aan als een van de oorza ken. „De mensen blijven op zoek naar het spirituele en wil len een houvast. Juist omdat ze in de eigen woonomgeving in dat opzicht niets denken te kun nen vinden, gaan ze verder van huis." De Sassenheimse over haai- mo tieven om in haar vrije tijd als vrijwilligster tijdens de bede vaarten de pelgrims bij te staan: „Het klinkt misschien hoogdra vend, maar de saamhorigheid die je daar aantreft maakt het tot een stukje hemel op aaide. Zó zou het eigenlijk overal moeten zijn. Er wordt geluisterd, gela chen en de mensen helpen el kaar. Ik wil dat anderen dat ook meemaken." Belangstellenden kunnen voor informatie over de zesdaagse reis die eind september plaats vindt terecht bij Bernadette Kaak, con tactpersoon Lourdeswerk Natio nale Bedevaarten. Tel. 0252 211930. leiden - Tom Dommisse, lid van het Nederlands Genootschap voor Esthetica en actief op het raak vlak van kunst en filosofie, koos voor het Filoso fisch Café van morgenavond voor het onderwerp 'Avantgarde na het einde van de kunst'. Dommis se laat vanaf 20.00 uur een denkbeeldig tweege sprek ontstaan tussen de kunstfilosoof A Danto, die een theorie had over het einde v kunst, en de Franse filosoof Jean-Francois tard. De bijeenkomst wordt gehouden in La na aan de Nieuwe Rijn. De toegangsprijs f.""* euro. Informatie: 071 5122771/5131038. ,Qp raat 30 NooRDWiJK - Noordwijk loopt zich warm voor de zesde editie van Opera aan Zee. In de week rond Pinksteren staan vijf ope ra's en nog twee concerten met operafragmenten op het pro gramma. Het festival opent op zaterdag 18 mei met een Belcantodiner. Sopraan Wiebke Goetjes zingt, op piano begeleid door Gilbert den Broeder, belcanto-aria's in de Branding Beach Club. Een dag later worden er drie opera's uitgevoerd op balkons en in tuinen van villa's. Deze dag heeft dan ook de titel Bal- cons aan Zee meegekregen. Op het programma staan 'La Dirin- dina' (Scarlatti),Les Troqueurs' (Dauvergne) en 'La Serva Padro- na' (Battista Pergolesi). Een verkorte uitvoering van 'Die lustige Weiber von Windsor' van Otto Nicolai wordt maandag 20 mei in de open lucht uitgevoerd. Zes solisten en pianisten verle nen daaraan hun medewerking in Villa Zandheuvel. Het is een try-out voor het Belgische festi val Zomeropera Alden Biesen. Opera aan Zee wordt vrijdag 24 mei vervolgd met 'Lo Speziale' van Franz Joseph Haydn. In de Kapel aan de Hoofdstraat is om 20.30 uur de première van deze opera. Daaraan voorafgaand is er een diner, waarvoor gereser veerd dient te worden. Een dag later wordt deze opera in de openlucht herhaald en dan is 'Lo Speziale' voor het publiek gratis toegankelijk. Jur van Hall is deze periode in Noordwijk aanwezig om het fes tival te schilderen. Zijn werk wordt getoond in de Kapel aan de Hoofdstraat. De organisatie neemt met de openluchtconcerten een enor me gok. Organisator Lenny Vul- perhorst is zich daar bewust van. „Als we niet optimistisch waren van nature, dan was het festival er nooit gekomen en hadden we het niet zes jaar uit gehouden. Openluchtconcerten hebben goed weer nodig. We gokken erop dat twee van de drie buitenconcerten probleem loos doorgang kunnen vinden. Het derde concert verplaatsen we zonodig." Zes gelegenheidsbands met veel punk en metal door Joris Rietbroek roelofarendsveen - Een gTOOt aantal muzikanten uit Alkemade door elkaar gehusseld, verdeeld over een paar gelegenheids bands, en die vervolgens op één avond allerlei covers laten spe len. Dat is in Roelofarendsveen al negen jaar het beproefde re cept voor het succesvolle evene ment De Veen Gaat Vreemd. Ook afgelopen zaterdag stond de barstensvolle feesttent naast jongerensociëteit Splotsz bijna te schudden tijdens de optre dens van de zes bands. Wie rond tien uur 's avonds nog een kijkje wilde nemen, kon dit wel vergeten. Het bordje Vol hing toen al aan de deur. De Veen ging, kortom, massaal vreemd. Medio november waren de mu zikanten, onder wie leden van de bands Faces of Mad, Dog's Nop en RED, uitgenodigd in Splotsz om deel te nemen aan de loting voor De Veen Gaat Vreemd. Alle muzikanten wer den in de hoge hoed gegooid en er vervolgens weer één voor één uitgehaald. Hierdoor ontston den zes nieuwe bands met men sen die elkaar in een enkel geval zelfs niet kenden. Na maanden van overleg en repetities ston den zij zaterdag op het podium voor een eenmalig optreden. Elke band had een eigen ge zicht. Zo had de groep die zich The Smiggies noemde zich laten inspireren door pop uit de jaren zestig, met nummers van The Beatles, The Who en The Mon- kees in een punkjas. De met jur ken, pruiken en zonnebrillen uitgedoste leden van Henk's Vrouwen Orkest speelden rock met een vrouwelijk gezicht van onder andere No Doubt, Skunk Anansie en Hole. Opvallend was het hoge punk- en metalgehalte van de avond. De negenhonderd bezoekers werden mede door het hoge vo lume bijna omver geblazen door de muziek van Monster Magnet en Kyuss en de Noorse bands The Hellacopters en Gluecifer. Alle bands brachten hun num mers vol overgave, al speelden sommige muzikanten wat rom melig. Het maakte het enthousi asme van het publiek er niet minder om. Naast het muziekfestijn van za terdagavond was er op vrijdag al een dance-avond voor jongeren onder de noemer Vivre du Dance. Het festivalweekeinde werd gisteravond afgesloten met een discoavond en een optre den van de coverband Rubber. jeugdtheater recensie Paulien Koopmans Voorstelling: 'De verwende god'. Regie: Mark Whitelaw en Dick Hauser. Spel: Peter Zegveld, Lot Houtepen en Karstine Hovingh. Gezien: 21/4, LAKtheater, Leiden. Het kleine meisje in de absur distische voorstelling 'De ver wende god' van Peter Zegveld en Mark Whitlaw is een ware dictator. Ze laat haar ouders op hun knieën grazen als paarden. Ze vernielt haar verjaardagsca deaus en smijt met taart. Tot slot stopt ze haar ouders in de koelkast zodat ze bevriezen tot een ijsblok. Alles is onderge schikt aan haar dwingende wil. „Als ik niet bestond, waren mijn ouders maar gewone mensen.' Dit alles gebeurt in een zoge naamd wetenschappelijk kader. Op een breed projectiescherm wordt de evolutiegeschiedenis van de mens getoond. Een stui terend balletje verbeeldt het eer ste leven op aarde. Na verme nigvuldiging volgt een reeks steeds ingewikkelder levensvor men: animaties van vissen, di nosaurussen, een olifant, een haas, een hond en een aap wor den uiteindelijk mens. Theatermakers Peter Zegveld en Mark Whitlaw zoomen in op een stereotiep gezinnetje. Man lief gaat elke dag naar zijn werk en komt 's avonds vermoeid thuis. Zijn vrouw breit een de- nk< arkl kentje voor de baby komst is. De bijbehorende stick-achtige rituelen vanl elkaar grissen van jas, ha tas en het afstrepen van gen op de kalender wordi maar herhaald. Dit werkt het publiek onweerstaa komisch. Tegelijk wekt het paar medelijden op. omd leeft volgens gebruikelijl chés en communiceert ris Ri dooddoeners als 'wat eent Als het reusachtige kim aar paar jaar na de uitgereken iterc vallingsdatum eindelijk tf iverl reld komt, verandert he d 0 spectief in decor en spel. men en deuren worden 1 Ei. I en de vader en de moede trinj den poppen. Omdat da von de expressie van de spele: ste dwijnt, verliest de voors een deel van zijn kracht. B dien is het lastig om de dacht op de poppen te ri zolang de 'volwassen' spel derf op het toneel blijven bft eerk De voorstelling wordt 1 komst van het kind ookve ictie listischer; er komen poe; de en er wordt veel gezeui ijlhc dreind en gejankt. og Desondanks is 'De ver ene god' een amusante voorst Het enige dat ontbreekt duidelijk verband tussen zinsleed en de animatie 1 ontstaan van het leven. 2 :lan| na afloop de vraag knage erd< alle kinderen van natufl 1 tii egoïsten, of is deze 'ver dig< god' gewoon exemplaar? be theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Yvonne, Prinses van Bourgondië', van Witold Gombrowicz door toneelvereniging Litteris Sacrum. Regie: Saskia Hageman. Gezien: 20/4, Imperiumtheater, Leiden. Door de komst van één zwijgzame persoon gaan de anderen des te meer spreken. 'Yvon ne' van Witold Gombrowicz gaat over de kracht van zwijgzaamheid. Tegenover die ene zwijgende persoon krijgen de andere persona ges een stortvloed van woorden in de mond gelegd. Gaandeweg raakt een ieder steeds meer verstrikt in zijn eigen verdediging. De spelers van Litteris Sacrum hebben heel wat tekst moeten leren, behalve Sandra Ouds hoorn die het titelpersonage Yvonne speelt. Ogenschijnlijk heeft zij het gemakkelijk. Maar het is juist een lastige opgave om alleen met zwijgende blikken op alle consternatie te rea geren. Zij doet dat goed. Eén oogopslag vol staat vaak om als geheimzinnig personage ge loofwaardig te blijven. Het hele hof is in rep en roer als prins Philip bij wijze van gril deze Yvonne, die hij bij toeval ontmoet, als zijn verloofde voorstelt. Het ko ninklijk huis staat hier symbool voor de geslo tenheid van een systeem dat zich door deze binnendringer bedreigd voelt. De luchtige toon heeft dus duidelijk een diepere betekenis. Litteris blijft mooi hangen tussen ernst en luim. De eigentijdse aankleding heeft daar ze ker toe bijgedragen. Het decor is eveneens prettig sober gehouden. Slechts vier pilaren dienen de koninklijke ambiance aan te geven. Het stuk duurt lang, te lang. Na verloop van tijd is de boodschap duidelijk. Er had wel wat geschrapt mogen worden, de tekst is nu erg breedsprakig, al slaan zowel de jonge als de oude garde van Litteris zich daar goed door heen. Vooral Jelle Wijntjes als de grillige prins bur lijk dol r h jaf krijgt heel wat tekst te verwerken. Jamn 0n( hij geregeld zijn bril op en af zet, als hij e(js| zinniger dreigt te worden. Dat wordt ee ,]w derlijk maniertje, terwijl hij zich verde^ soepel door het stuk beweegt. Een wrange komedie is dit stuk, dat sle loopt voor Yvonne, die op slinkse wijze weg wordt geruimd. Het slottafereel da mooi en doeltreffend vormgegeven. Hageman kan tevreden zijn met haar n 10q-J buut.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10