Novib wil mythe heilzame globalisering doorprikken BINNEN- BUITENLAND iuishouden achilleshiel van veel tweeverdieners 'Over de doden niets dan goeds' 5PH Duitse Fortuyn wil in armenhuis 'zaak op rails zetten' Val kabinet speelt coalitie in de kaart zaterdag 20 APRIL 2002 :hn Hans Gertsen kaag - Het westen propa- thandel als het beste middel ntwikkeling. 'Better trade aid' ('handel is beter dan kpla heet het vaak. Dat klinkt [maar in de praktijk pakt de 3tie'f Idhandel vaak funest uit de armste landen, zo blijkt £n gedegen studie van inter vale hulporganisaties. „Als ereldhandel echt vrij en eer- ju zijn, zou dat een zegen zijn voor de ontwikke- anden. Maar de rijke landen nde spelregels vast en me- ,iscj,| jvendien vaak met twee n", aldus Novib-directeur ie Lubbi. alisering' is de afgelopen een toverwoord geworden, lieuwe economische religie Maar voor de meeste ont- tgslanden heeft de glo- ig tot nu toe weinig gebracht. En dat is nog •gedrukt, zo blijkt uit het 'Meten met twee ma lt onlangs is uitgebracht, iport is vervaardigd door erlandse ontwikkelings- jatie Novib en een twin- juitenlandse zusterorgani- die samenwerken in de Oxfam International. Het jtove Drt is het startschot voor litend riejarige campagne die tot trlijkere wereldhandel leiden, onder het motto handel eerlijk'. Het is een nweg it op het credo van organi- ïN. als het IMF (Intematio- Greetje Lubbi. Foto: GPD/Roland de Bruin naai Monetair Fonds), de We reldbank en de Wereldhandels organisatie (WTO), die continu pleiten voor vrije wereldhandel. 'Handel is beter dan hulp' is een andere kreet van de aanhangers van vrije wereldhandel. Lijn recht tegenover deze zogenaam de 'globofielen', zoals ze in het rapport genoemd worden, staan de zogenaamde 'globofoben', mensen die er van overtuigd zijn dat de wereldhandel alleen maar schadelijk is voor de arm ste landen. Greetje Lubbi voelt zich in geen van beide kampen thuis, zo blijkt. „Handel kan inderdaad bijdragen aan ontwikkeling van de armste landen, mits' er aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Een van de belangrijk ste is dat de handel dan wel on der eerlijke, gelijke omstandig heden moet plaatsvinden. Dat is nu veel te weinig het geval." Volgens Lubbi is het 'nonsens' dat handel beter is dan hulp. „Het is niet of het één, of het ander, maar het moet samen gaan. De armste landen moeten geholpen worden bij het verbe teren van hun infrastructuur, hun onderwijs en gezondheids zorg voordat ze kunnen concur reren." Het staat volgens het rapport vast dat meer handel een be langrijke bijdrage zou kunnen leveren aan het bestrijden van armoede in ontwikkelingslan den. Als ontwikkelingslanden hun aandeel in de wereldhandel met slechts 5 procent zouden kunnen vergroten, zou dat die landen 350 miljard dollar per jaar aan extra inkomsten ople veren. Dat is zeven keer zoveel als ze nu aan ontwikkelingshulp ontvangen. Voor Afrika ligt het nog extremer: Een vergroting van het Afrikaanse aandeel in de wereldhandel met slechts 1 pro cent, zou dat continent per jaar 70 miljard extra opleveren: vijf maal zoveel als Afrika nu aan hulp krijgt. Het probleem is echter dat de meeste ontwikkelingslanden nauwelijks een kans krijgen op de wereldmarkt. Het rijke noor den propageert namelijk wel de vrije handel, maar in de praktijk is het grotendeels eenrichtings verkeer. Via de WTO en het IMF leggen de rijke landen de ont wikkelingslanden verplichtingen op hun markten te openen. Omgekeerd hebben ontwikke lingslanden vaak de grootste moeite om afeet te vinden voor hun producten en grondstoffen. „Dat is de grote hypocrisie dit in het huidige wereldhandelssys teem zit ingebakken. De VS en de EU trekken hoge tolmuren Iwasjes, grote wasjes: tweeverdieners komen er niet meer aan toe. Foto: ANP/Cor Mulder COK oeding en opv 41. 1-1101 icht. ge loeneni €99,95 0525 :n vard) 192 iCO< 'Sfvonne Jansen Druk druk druk. De levan baan buitenshuis en uden loopt zelden ge- Tijd voor het oliespuitje ariangeles Nogueras van bureau voor Daginde- A (Organisatie, Familie, ireau dat werknemers tiel en li De ze de was, de strijk en huishoudelijke beslom- lle aanb jen efficiënt en plezierig ieren. Niet als cursus in ïduren maar in de baas Het klinkt als een bij- t van een dolgedraaide leving, maar in de prak- dat nogal mee. iriangeles Nogueras te ,q( heeft, is in feite niets an- in een gespecialiseerde an time-management, nog ve richt op het werk, maar wone huishouden, de achilles- ïtage et j menig Nederlands ge- Hoog 0raj tweeverdieners en in in"stru, a mate eenoudergezin- an er gebukt onder. En n in de regel nog meer innen. irhol rdag bleek uit onderzoek jarati meer, dat de taakverde- "•en mannen en vrouwen evenwichtiger wordt, IS aarbij wordt aangete- ISadvi 31 een ec^lt gehjke verde- 60059 ^omstmuziek' 's- 0°k it het onderzoek, verricht 0g 't Sociaal Cultureel Plan er_ en (SCP) in opdracht van rfl 'isterie van sociale zaken I - S^lkeeleeenheid, dat huis lijke taken vaker opge- ikkeri 11 Worden richting avon- 300M* Weekeinden. Vrije tijd iod- en ^er onder druk te staan, inde prj bevestigt de bevindin- 071 -! 'Mariangeles Nogueras. Door adviezen en cursussen leert de in Spanje geboren huis houdkundige mensen de balans tussen arbeid en privéleven te herstellen. Is die balans weg, dan heeft dat niet alleen z'n weerslag op het leven thuis, maar ook op het werk. Daarom wordt ze in toenemen de mate ingeschakeld door het bedrijfsleven. Voor werkgevers is er veel te winnen als hun mede werkers thuis de zaken goed op orde hebben, benadrukt No gueras. „Het is ongelooflijk hoe veel mensen in de problemen raken, omdat ze de werelden van werk en thuis niet op een goede manier kunnen combine ren. Ze hebben hun aandacht niet bij hun werk, zijn voortdu rend moe en overbelast. Het ge volg: een hoger ziekteverzuim, of werknemers die afhaken." Steeds meer bedrijven zien het nut van haar cursussen in. Zo rekent Nogueras chemiedrijf DSM tot haar klanten, evenals diverse overheden, het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds, computerfabrikant Hewlett Packard en farmaciegigant Ro che. De gespannen arbeidsmarkt en aangescherpte wetgeving om het ziekteverzuim terug te drin gen, maken dat bedrijven zoe ken naar nieuwe wegen om hun personeel te motiveren en ge zond te houden. „Voorheen ke ken bedrijven bij ziekte- en ver- loopcijfers vooral naar oorzaken binnen het bedrijf. Terwijl de bron ook vaak thuis ligt", is No gueras' ervaring. Dat de werkgever door het in schakelen van het adviesbureau indirect de drempel van het pri- védomein overschrijdt, ziet zij niet als bezwaar. „Daar hoeft toch geen taboe op te rusten? Eerder omgekeerd. Als het be drijf zich niet interesseert voor op als het gaat om importen uit ontwikkelingslanden als textiel en kleding, terwijl ze zelf hun zwaar gesubsidieerde over schotten in de Derde Wereld dumpen, en daarmee lokale markten ontwrichten", zegt Lubbi. Voorbeelden zijn er te over. Zo ligt op Jamaica de moeizaam opgezette zuivelindustrie op zijn gat sinds Nesüé er melkpoeder dertig procent onder de kost prijs mag dumpen. Op Haïti, het armste land van het Westelijk Halfrond, verarmen de boeren en het platteland nog verder doordat Amerika er op grote schaal zwaar gesubsidieerde rijst dumpt. In het rapport wordt de wereldhandel zoals die nu geregeld is vergeleken met een hordeloop. Maar dan wel een hordeloop waarin de zwaks te aüeten met de hoogste hordes worden geconfronteerd. Via een brede, driejarige cam pagne, waarin de website ma ke tradefair.com centraal staat, wil Oxfam International de hui dige, hypocriete praktijk aan- palcken. Dat is volgens Lubbi niet alleen nodig om de armste landen een eerlijke kans te ge ven, maar uiteindelijk ook 'wel begrepen eigenbelang' van de rijke landen.Als het niet lukt om de wereldhandel eerlijk te maken, leidt dat in grote delen van de wereld tot verdere ver paupering, instabiliteit en con flicten. De rekening krijgen we uiteindelijk hier gepresenteerd, onder meer in de vorm van stro men vluchtelingen. We hebben er uiteindelijk aüe belang bij dat mensen in de armste landen thuis een menswaardig bestaan kunnen opbouwen." Straatbeeld in Monterrey, Mexico. De stad was vorige maand nog het toneel van een wereldtop tegen armoede, en tevens het toneel van de monstraties van 'globofoben'. Foto: AP/Thomas Munita door Paul Koopman den haag - Hebben de val van het kabinet en het NIOD-rapport over Srebrenica nog gevolgen voor de verkiezingscampagnes? Niet echt, bezweren de campagnestrate gen van PvdA, CDA, D66, WD en de Lijst Pim Fortuyn. Maar intussen verwacht de PvdA er wel van te kuhnen profiteren. Integer, indrukwekkend, heroïsch zelfs. De manier waarop PvdA-premier Wim Kok dinsdag zijn eigen kabinet ten val heeft gebracht oogstte bij coalitiepartijen én oppositie alom lof. Voor voorzichtige kanttekeningen, laat staan relativerende opmerkingen, was geen plaats. Maar vierentwintig uur later waren de eerste barsten in deze eerbiedige consensus al te zien. Een rondgang langs de campagnestrate gen van PvdA, CDA, WD, D66 en de Lijst Pim Fortuyn leert dat de verleiding groot is om politieke munt te slaan uit de ge beurtenissen van de afgelopen dagen. Zelf zullen de fracties er niet snel mee beginnen, maar als een andere partij de voorzet geeft... Mat Herben van de Lijst Pim Fortuyn draait er niet omheen. „Ik hoop dat het NIOD-rapport, dat de val van de enclave Srebrenica beschrijft, geen verkiezings item wordt. Wat daar gebeurd is, is te ernstig om een nummer van te maken. Maar als Ad Melkert gaat roepen: Kok heeft een heldendaad verricht door af te treden, dan komen wij in actie. Want het is natuurlijk apekool. Fortuyn is dan best bereid met het NIOD-rapport in de hand nog eens uit te leggen hoe zwak Paars is geweest in crisismanagement." Dat belooft wat, aangezien PvdA-leider Melkert inderdaad nogal enthousiast het groot staatsmanschap van Kok onder streept. En terecht, vindt campagneme dewerker Jacques Monasch. „Kok is over zijn eigen schaduw heen gesprongen en zal in achting stijgen. Dat heeft effect op de PvdA. Doordat het kabinet is afgetre den wordt bovendien het argument dat paarse ministers nooit verantwoordelijk heid nemen, van tafel geblazen." CDA'er Jack de Vries, tevens woordvoer der van lijsttrekker Balkenende, vindt dat nogal kort door de bocht. Ook hij dreigt: „Wij gaan het NIOD-rapport en de val van het kabinet niet tot onderwerp van de campagne maken. Maar de paarse partijen moeten de kabinetscrisis niet gaan gebruiken als aflaat voor alle zon den. Wij hebben zeven jaar sorry-demo- cratie meegemaakt, dat wordt niet in één keer ongedaan gemaakt door het aftre den van Kok en de andere bewindslie den." Het effect van de kabinetscrisis en het NIOD-rapport op de kiezersgunst is voor specialisten bij alle grote fracties, uitge zonderd de PvdA, een groot vraagteken. Ook WD-kamerlid Clemens Comielje, naaste adviseur van fractieleider Hans Dijkstal, zegt in het duister te tasten. „De gevolgen zijn moeilijk in te schatten, de ze onderwerpen lenen zich ook niet voor een campagne." Maar als Comielje hoort dat de PvdA denkt te profiteren van het 'dramatisch gebaar' van Kok wordt hij hels. „Ik word eerlijk gezegd onpasselijk als ik hoor dat men er electoraal van denkt te profiteren." Het D66-campagneteam heeft zich gis terochtend beraden op de nieuwe situa tie. „In onze strategie verandert niets, verder zeggen we niks", bezweert advi seur Mike Ackermans. Maar nu het paar se kabinet is gevallen zijn de verhoudin gen wel scherper geworden, erkent hij. „Het is nu meer: ieder voor zich." Ook denkt hij dat het paarse kabinet met te rugwerkende kracht een iets positiever beoordeling zal krijgen. „Paars was in de beeldvorming afgebladderd. We gaan nu een soort rouwproces in. En dan geldt: over de doden niets dan goeds." mij, dan zal het lot van dat be drijf mij ook koud laten." Tijdens bedrijfstrainingen maakt Nogueras samen met betrokke nen een analyse van de thuissi tuatie aan de hand van oefenin gen en vragen. Daar haalt ze meestal vlotjes de knelpunten uit. Aan de hand daarvan wordt een plan van aanpak gemaakt. Nogueras' gouden tip: zie het huishouden als een bedrijf, en structureer het ook als zodanig. Met een duidelijke onderlinge taakverdeling én de bedrijfsmid delen die daarbij horen. Schaf dus niet alleen een vaatwasser en wasmachine aan, maar ook genoeg bestek, servies en lin nengoed om te voorkomen dat die apparaten dagelijks moeten draaien. Koop een paar was manden, zodat de gezinsleden - jonge kinderen incluis - de vuile was al gesorteerd kunnen aanle veren. Zorg voor extra kastruimte, om alles overzichtelijk op te bergen en snel terug te vinden. Houd eens grote opruiming en gooi weg wat je toch niet gebruikt. Koop handige keukenhulpjes. Sjok niet elke dag door de su permarkt, maar maak een weke lijks menu-overzicht en sla eens per week of zelfs maand grote hoeveelheden in. En: besteed werk uit. Aan een werkster, of een overhemden- strijkservice. Dat Nederlanders zo nodig alles zelf willen doen, is Nogueras als geboren Spaanse het meest opgevallen: „Huis houdelijke taken kun je uitbe steden, het ouderschap niet. In Spanje heeft bijna ieder wer kend stel een hulp in de huis houding. Zelf het huis poetsen, zelf de waterleiding aanleggen. Je denkt toch niet dat een Span jaard in z'n vrije tijd het huis in de verf zet? Die gaat lekker tapas eten." door onze correspondent Wierd Duk wolmirstedt - De tot ruïnes ver vallen fabrieken en de leegstaan de oostblokflats van het plaatsje Wolmirstedt, onder de rook van Maagdenburg, vertellen het ver haal van de deelstaat Saksen-An- halt. Hier wil niemand wonen. Werk is er niet: met 265.000 werklozen, twintig procent van de beroepsbevolking, draagt deze regio in de voormalige DDR de rode vlag van Duitsland. Hoewel de regering van de soci aal-democratische premier Reinhard Höppner de beste kin deropvang in Duitsland organi seerde, trekken hoogopgeleide jongeren massaal naar het wes ten. Saksen-Anhalt bloedt lang zaam dood. In dit armenhuis worden morgen deelstaatverkie zingen gehouden. En ineens is er hoog bezoek: bondskanselier Gerhard Schroder (SPD) kwam al enkele malen langs en ook diens Beierse tegenstrever Ed mund Stoiber (CSU) strooit er met beloften. Alle ogen richten zich op Sak sen-Anhalt, want hier zijn de laatste deelstaatverkiezingen voordat Schroder en Stoiber op 22 september bij de Bondsdag verkiezingen tegen elkaar in het strijdperk treden. Saksen-Anhalt zou een nationale barometer moeten zijn, maar de kiezers werken niet mee. „Het kan alle kanten op", weet Roland Claus (47), fractievoor zitter van de postcommunisti sche PDS in de Bondsdag. Claus is architect van het 'Magdebur- ger Modell', wat inhoudt dat zijn PDS een minderheidsregering van de SPD tolereert. Sinds zijn partij in een opiniepeiling de SPD voorbij streefde, heeft Ulrich Marseille, de man die zich namens de partij van Ronald Schill opwerpt als de economische redder van Saksen-Anhalt. Foto: GPD/Eckhard Schulz Claus dringende ambities: hij wil in een rood-rode coalitie de eerste postcommunistische pre mier worden van een Duitse deelstaat. „Ik zal er niet voor weglopen." Maar de peilingen zeggen niets. De kiezers, teleurgesteld dat economische giganten als BMW wél bij de buren in Saksen en Thüringen investeren en niet in Saksen-Anhalt, bekennen niet te weten op wie ze moeten stem men. Voordat de SPD de touw tjes in handen kreeg, had de CDU er immers al een puin hoop van gemaakt. Dat diezelf de christen-democraten er nu weer goed voorstaan, heeft alles te maken met de zwakte van re geringsleider Höppner. De SPD'er is een aimabel mens, daar is iedereen het over eens, maar een krachteloze politicus. Het zijn populisten die willen profiteren van het slechte imago van de gevestigde partijen. Van uit Hamburg is de 'genadeloze rechter' Ronald Schill (42) naar Saksen-Anhalt overgewaaid. Zijn conservatieve Schill Partei keert zich tegen criminelen, dealers, asielzoekers, grafitti- spuiters, beroepspolitici en lui lakken in het algemeen. In Hamburg veroverde Schill bijna twintig procent van de stem men. Hij is er nu wethouder van politiezaken. Op een druilerige dinsdagavond is de Haider van het Noorden' te gast in een uitspanning in Wolmirstedt. Zo'n honderd po tentiële proteststemmers luiste ren, onder het genot van bier en sigaretten, naar Schill en diens lijststrekker in Saksen-Anhalt, de ondernemer Ulrich Marseille (44). De laatste heeft z'n geld verdiend met een keten van ver pleegtehuizen voor bejaarden. Alleen al in Saksen-Anhalt heeft Marseilles beursgenoteerde on derneming 3.700 mensen in dienst. Waar Schill optreedt als 'boe- venvanger', presenteert Marseil le zich als de economische zwaargewicht, de man met 'fachkompetenz' en internatio nale contacten. „Heeft Höppner die? Welnee. Maar als ik in New York kom, weten de investeer ders mij te vinden." Het is mak kelijk schieten op Höppner. Tachtigduizend ambtenaren maar liefst heeft Saksen-Anhalt, relatief veel meer dan andere deelstaten. Marseille: „En wie betaalt dat?" Ook is het een teken aan de wand dat de afgelopen vier jaar drie ministers van economische zaken kwamen en gingen. De huidige wordt door het bedrijfs leven niet serieus genomen. En neem het nieuwe vliegveld Cochstedt. Tachtig miljoen mark aan overheidsgeld werd erin gepompt, naast nog eens dertig miljoen aan privé-midde len. „En er landt geen vliegtuig! Anderhalf jaar na de opening is faillissement aangevraagd. Zo'n saiierei (puinhoop) was zelfs in de planeconomie van de DDR onbestaanbaar." De toehoor ders in de rokerige ruimte klap pen hard en wisselen blikken van herkenning. Met de CDU en de liberale FDP wil de Schill Partei, n^als in Hamburg, een consenratief-libe- rale coalitie vormen. De ex- communist Roland Claus mag beweren dat de kiezers in Sak sen-Anhalt 'te geëmancipeerd zijn om in de praatjes van Schill te trappen', en de Schill Partei mag in de peilingen op slechts vijf procent staan, het zegt 'Richter Gnadenlos' allemaal niets. „Door de mediahetze tegen ons durven de mensen niet toe te geven dat ze op ons stemmen", beweert Schill na afloop van de verkiezingsbijeenkomst. Schill put hoop uit ontwikkelingen als die in Nederland. „Zo'n Pim Fortuyn is een signaal dat ook in Nederland de mensen de buik vol hebben van die slappe linkse mentaliteit van de generatie van '68. Het is tijd om de zaak op de rails te zetten."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7